כולם סובלים מ- Traffic shaping, אולי הגיע הזמן לעשות משהו? - עמוד 8 - רשתות ואינטרנט - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

כולם סובלים מ- Traffic shaping, אולי הגיע הזמן לעשות משהו?

Night

Recommended Posts

הגבלות לחו"ל זה עוד בסדר, לי יש משהו יותר גרוע עכשיו

שידרגתי ל15 מגה ועכשיו במקום לתת 102.25 קילובייט (818 קילוביט) בערוץ חזור, זה נותן לי עד ל98 קילובייט שזה בסביבות 796 משהו כזה (זה ככה ב1@1 כמובן)

בזק תשתית אמרו לי שזה לא כזה נורא, אמרתי להם שזה כן כזה נורא כי זה סך הכל תשתית, לא איזה חיבור לחו"ל שאני מתלונן שאני רוצה להיות מעל כולם בתעדוף, אלא פאקינג מהירות לתשתית ועוד אחרי שהם שמו סיבים אופטיים ברחוב

עכשיו אני צריך ללכת להחליף מיקרופילטר בתור צעד ראשון בטראבלשוטינג לפני שאני יכול לקרוא לטכנאי המחשת מהירות...

עכשיו אתם מבינים למה לפני שבכלל מטפלים בנושא של גישה לחו"ל, אנחנו צריכים לעמוד למשרד התקשורת על הראש כדי שיוציאו לפועל סיבים אופטיים עד לבית? כמו verzion fios

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 196
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

משתתפים בולטים בדיון

משתתפים בולטים בדיון

תכלס, קודם שתהיה תשתית רצינית, טובה, ופרסוה באופן אחיד ושווה לכל הבתים בישראל, אחרי זה נדבר על חו"ל.

התשתית בישראל כבר מספיק טובה. אמנם לא בכל מקום אפשר לקבל 10Mbit+, אבל החבילות הרגילות של עד 8Mbit זמינות פחות או יותר בכל מקום, ואין בעיה של עומסים.

כפי שכבר נאמר, שיפורים נוספים בתשתית הפנים-ארצית ללא שיפור בתשתית לחו"ל רק ירעו את המצב, כי העומס על צוואר הבקבוק יגדל.

אלא אם כן יהיה מנגנון caching מאוד יעיל שיאסוף פחות או יותר את כל התכנים החדשים ויאכסן אותם בשרתים בארץ, כך שרוב התעבורה תהיה פנים-ארצית. הספקים כבר כמה שונים עושים זאת במידה מסוימת לחלק קטן מתעבורת הP2P, אבל זה כמובן לא מספיק.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

התשתית בישראל כבר מספיק טובה. אמנם לא בכל מקום אפשר לקבל 10Mbit+, אבל החבילות הרגילות של עד 8Mbit זמינות פחות או יותר בכל מקום, ואין בעיה של עומסים.

כפי שכבר נאמר, שיפורים נוספים בתשתית הפנים-ארצית ללא שיפור בתשתית לחו"ל רק ירעו את המצב, כי העומס על צוואר הבקבוק יגדל.

אלא אם כן יהיה מנגנון caching מאוד יעיל שיאסוף פחות או יותר את כל התכנים החדשים ויאכסן אותם בשרתים בארץ, כך שרוב התעבורה תהיה פנים-ארצית. הספקים כבר כמה שונים עושים זאת במידה מסוימת לחלק קטן מתעבורת הP2P, אבל זה כמובן לא מספיק.

כן אבל לפחות לשפר את הפינג ואת הקצבים לשרתים שבתוך הארץ

אני לא רואה מתי מישהו הולך להקים כבל נוסף מתחת למים או שהערבים ירצו להעביר דרכם על היבשה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כן אבל לפחות לשפר את הפינג ואת הקצבים לשרתים שבתוך הארץ

מה זה ייתן?

אני לא רואה מתי מישהו הולך להקים כבל נוסף מתחת למים או שהערבים ירצו להעביר דרכם על היבשה

יש לא מעט רוחב פס גם בכבל הקיים, פשוט עולה הרבה כסף לשריין אותו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא מוסמך או בעל ידע רב אבל מה7-8 שנים שיש לי ראיתי דבר כזה:

כל פעם ששידרגו תשתיות אם זה בDSL או בכבלים, הפינג לשרתים בארץ ירד

פעם היו משחקים בשרת בארץ על 80 פינג, היום אתה רואה אנשים עם איזה 10 (יש גם 5 אבל אני לא בטוח אם המשחק מזייף)

כמובן שזה עובר דרך הספקית אז זה קשור גם לספקית אבל צריך לזכור שבתוך הארץ בקושי יש עיכוב וככל שהאות ירוד יותר בתשתית ככה הlatency עולה

מה זה יתן? לפחות בקטע של הגיימינג וישומי רילטיים בארץ זה יכול לשפר בהרדה

דרך אגב, יש בבעלותך ספקית או משהו?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה זה יתן? לפחות בקטע של הגיימינג וישומי רילטיים בארץ זה יכול לשפר בהרדה

כשמ-20MS זה יירד ל10MS? קשה לי לראות את זה עושה הבדל משמעותי כלשהו.

אנשים משחקים ועושים סטרימינג של תכנים גם דרך שרתים בינלאומיים עם latency של 100+, ואף אחד עוד לא מת. בסטרימינג זה בכלל לא כל-כך משנה מה ההשהייה, כל עוד יש קו אמין. במרבית השימושים חוץ ממשחקי רשת אין כמעט שום משמעות לping (כל עוד מדובר במשהו סביר, ולא שניות).

דרך אגב, יש בבעלותך ספקית או משהו?

כן, וודאי. אני בעל שליטה באחת ויש לי 20% מניות בעוד אחת. :-\

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא, פשוט זה נשמע כאילו אתה לחוץ מהרעיון שישקיעו בתשתית גדולה יותר לפני שיעשו משהו (בשנת 2544 אולי) משהו עם החיבור לחו"ל

פשוט סתם אזרח אחר היה אומר יאללה מה אכפת לי שישקיעו בתשתית

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בורוביץ' מתכוון להניח כבל תת ימי חדש לכיוון צרפת וזה יקח איזה שנתיים שלוש. בכתבות שקראתי הוא אומר שהעלות היום הרבה יותר נמוכה וגם זמן ההקמה ובגלל שיש רק חברה אחת בשוק באינטרנט הבינלאומי (כשמתעלמים מחבורת הלווין שזה ממש לא אותה איכות) יש לו פוטנציאל גדול לרווח בתחרות איתם.

וכמו שQttp אמר הפינג משפיע רק במשחקים. אולי גם בשיחות ואודיו אבל אפשר לחיות באפליקציות האילו עם 500 מילישניות ובמשחקים אי אפשר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

פשוט סתם אזרח אחר היה אומר יאללה מה אכפת לי שישקיעו בתשתית

ברור, כי מה אכפת לו ל"סתם אזרח" שיבזבזו את כספי המדינה (שמגיע מהאזרחים) על פרוייקטים גרנדיוזיים שלא יקרבו אותו אפילו מילימטר לפתרון הבעיה האמיתית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זוהי ראייה פשטנית למדי, שלא עומדת במבחן המציאות. כיום יש לנו כמעט משהו כמו 6-7 ספקי אינטרנט, כמות דומה של ספקי טלפוניה, 3 ספקי סלולר, שתי חברות תשתית אינטרנט, ושתי חברות טלוויזיה. לכאורה יופי של תחרות, והכל אמור להיות דבש. בפועל, לפחות בכל מה שנוגע לאינטרנט וסלולר, וכנראה גם טלוויזיה (טלפון קווי אני לא מכיר), המצב בכולם חרא באותה מידה. המחירים אותם מחירים (רבים על 5 שקלים בחודש), השירות גרוע, ובעיות העומס לא פוסחות על אף אחד.

החברות קלטו מזמן שהמקום היחיד שבו באמת משתלם לעשות תחרות הוא המחיר, כי הרוב המוחלט של הלקוחות רואה רק את זה, וגם שם הכל פחות או יותר מתואם, ולא משנה אם מדובר בתאום מסודר (קרי - קרטל לא חוקי) או סתם דרך פלא שבה המחירים מתייצבים פחות או יותר על אותו דבר אצל כולם.

זה כי אתה לא רואה את כשל השוק המובנה בשיטה: אתה לא משלם על הסחורה שאתה צורך.

תאר לעצמך שבכל החנויות והשווקים שמוכרים עגבניות היה מחיר קבוע של 10 ש"ח, ולא משנה אם אתה יוצא עם עגבניה אחת או עם עשרה קילו. מה יקרה?

ברור שבמחיר של 10 ש"ח, לקוח שלוקח רק עגבניה אחת רווחי בטירוף אבל על לקוח שלוקח 10 קילו המוכר יפסיד. אז מה הוא יכול לעשות? הוא יכול להעלות את המחיר, אבל אז כל הלקוחות ינטשו אותו - אם אפשר לקבל את אותן עגבניות בדיוק ממול בעשרה שקלים, למה לשלם 12 כאן? אפשרות אחרת היא להחזיק פחות עגבניות זמינות. ללקוח שרוצה אחת או שתיים זה לא ישנה, הלקוח שבא לקחת עשרה קילו לא יוכל בגלל שאין עשרה קילו זמינים למכירה. אז הוא ייקח שני קילו, שזה כל מה שיש, ואחרי שילך המוכר יוציא עוד סחורה מהמחסן.

וזה בדיוק מה שקורה בשוק האינטרנט בארץ. יש לקוחות שצורכים קצת ויש לקוחות שצורכים הרבה - וכולם משלמים את אותו המחיר. על הלקוחות שצורכים קצת הספק מרוויח, על אלו שצורכים הרבה הספק מפסיד. להעלות את המחיר לכולם הוא לא יכול כי אז כל הלקוחות, גם הרווחיים וגם אלו שלא, ינטשו אותו. אז הוא לא מוסיף רוחב פס. הלקוחות שצורכים קצת ממילא לא ירגישו, הלקוחות הכבדים סובלים מאיטיות ולא יכולים לנצל את מלוא רוחב הפס שלהם - וזה נהדר, כי כך הם עולים פחות.

מה יקרה כשכולם ישלמו לפי הצריכה? נאמר שג'יגהבייט עולה לספק שקל. הוא יכול לגבות שקל ועשרים לג'יגהבייט ולהבטיח שכל לקוח, ולא משנה אם הוא רק מציץ באימייל פעם בשבוע או לא מפסיק להוריד 24/7, יהיה רווחי (לצורך הדיון אני מתעלם מהוצאות תקורה כאלו ואחרות). עכשיו אין לספק אינטרס לחנוק את רוחב הפס שלך: כל ג'יגה שלא הורדת כי הקווים לחו"ל היו חנוקים הוא ג'יקה שהספק לא מרוויח עליו.

בנוסף, היום ספק שיתן לך יותר רוחב פס זמין מאחרים דופק את עצמו: לקוחות קלים לא יעברו אליו בגלל זה, שהרי הם ממילא לא מרגישים את זה, לקוחות כבדים כן יעברו אליו. ועל לקוחות כבדים הספק לא מרוויח (או, במקרה הטוב, מרוויח הרבה פחות מאש על הלקוחות הקלים). יכול להיות מצב בו תוספת גדולה של לקוחות כאלו יכולה לגרום לספק לפשוט את הרגל. זו לא תאוריה, עבדתי בחברה שזה בדיוק מה שקרה לה. אבל ברגע שיהיה תשלום לפי צריכה, ספק שיתן יותר רוחב פס זמין ירוויח את הלקוחות הכבדים מהמתחרים שלו, ואז כאמור הלקוחות הכבדים יהיו הרבה יותר רווחיים. למעשה ככל שיורידו יותר כך הם יהיו יותר רווחיים. אני כבר רואה את הספקים המקומיים מחזיקים שרתי cache מקומיים של -ים פופולאריים כדי להבטיח שתוכל להוריד במלוא המהירות כל הזמן...

אני לא רואה בעצם המודל של חיוב לפי תעבורה משהו שאוטומטית יבטיח שיהיה לספק שווה לשדרג תשתיות בשביל לקוחות כבדים. במינימום צריך מישהו שירים את הכפפה ויהיה הראשון לעשות את זה, וזה מהלך שיש בו סיכון.

שום סיכון: זה מהחל שיקפיץ את הריווחיות של החברה. גם אם הלקוחות הכבדים יעזבו לספקים אחרים שבהם המחיר עדיין שטוח, למי אכפת? אלו לקוחות שעליהם מרוויחים בין כמעט כלום ועד לרווח שלילי. הם יקוזזו ע"י לקוחות קלים שיעברו לספק שלנו בגלל המחירים הזולים יותר שיוכל להציע ללקוחות שלא טוחנים את הקווים.

בעולם של היום, שבו רווחיות נמדדת רוב הזמן לפי דיווחים כספיים צרים של הרבעון האחרון, אני לא אופטימי שזה יקרה בלי התערבות ממשלתית או איזשהו בעל שליטה באחת החברות שבמקרה הוא גם בעל חזון טכנולוגי ולא מתבונן במציאות רק דרך החור של הגרוש.

במקרה הזה החזון והחור של הגרוש מתאחדים. התערבות ממשלתית? בלתי אפשרי. איך בדיוק אפשר לכמת את רוחב הפס שעל הספק להחזיק לחו"ל מול רוחב הפס התאורטי המקסימלי שהלקוחות יכולים לצרוך? מה עם תמהיל הלקוחות העסקיים והפרטיים? איך אתה מוודא שהספקים בחו"ל אליהם הספקים בארץ מתחברים לא מתעדפים את התעבורה מהארץ בצורה שונה? איך אתה קובע מה שולי הרווח ההגיוניים לספק? זה מסוג הדברים שרק השוק החופשי יכול לטפל בהם.

שוב, זה בתאוריה, ואני מאוד הייתי רוצה לראות את זה ככה. בפועל, מה ימנע למשל מכל הספקים להחליט להשאיר את המחיר הבסיסי כמו שהוא היום, רק שיהיה מוגבל ל10GB. ומעבר לכך זה יעלה יותר. כמובן, שיאמרו לך שזה לא בשליטתם - החוק החדש דורש מהם לחייב לפי צריכה (וקשה לי לראות מישהו מהם עם ביצים לעשות מהלך שכזה בלי שיהיה חוק שיחייב זאת).

אני מבטיח לך, מהיכרות עם לא מעט מהנוגעים בדבר, שעובדים על זה כרגע, בלי שום חקיקה. אני גם מבטיח לך שחקיקה בנדון הולכת להיות מאוד בעייתית (חוק יסוד: חופש העיסוק, למשל).

מה שלהערכתי הולך לקרות זה שבאמת תהיה חבילת בסיס כלשהי, נאמר של 10GB, כדי לשמור על הרווח מהלקוחות הקלים. אבל החבילה הזו תהיה זולה יותר ממה שהם משלמים כרגע, אחרת הם יעברו לספק שלא מחייב לפי צריכה - אם לא מיד אז אחרי שיעברו בפעם הראשונה את המכסה שלהם (כי הנכד בא לשבוע בחופש וחרש את האינטרנט של סבא). כל ג'יגה נוסף יעלה יותר. קרוב לוודאי שיהיו חבילות נוספות, גדולות יותר, בהן כל ג'יגה יעלה פחות. זה אותו ההיגיון שלפיו חברות הסלולאר מוכרות לך דקות מראש: אם לא ניצלת אותן, הדקות שבהן לא השתמשת הן רווח נקי לספק. אם כן ניצלת, אתה משלם תוספת על כל דקה. בכל מקרה זה טוב לספק.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...