הרצאה חשובה על הכלכלה המתפוררת שלנו - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

הרצאה חשובה על הכלכלה המתפוררת שלנו

QkSr756

Recommended Posts

באתי להעיר אותכם מהתרדמת

ולחשוף אותכם אל נושא בוער ביותר כי אחרת המדינה

שלנו תתמוטט..

נא לראות את כל ההרצאה זה חשוב!

המטרה היא קצת לעורר דיון וכאמור חשיפה לכן

נסו להפיץ כמה שיותר כדי שגם אחרים ייחשפו..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 77
  • נוצר
  • תגובה אחרונה
  • 2 שבועות מאוחר יותר...

Been there, done that. כבר העלו כמה גרסאות של ההרצאה הזו (מ- 2011!) וכבר אז היא היתה מלאה בחצאי אמיתות ובשקרים מלאים. זכור: העובדה שיש סרטון באינטרנט לא אומרת שהסרטון הזה נכון. הנה חלק מהתגובה שלי (עם כמה תיקוני שגיאות כתיב והקלדה...) מאחת הפעמים הקודמות:

לא ראיתי את ההרצאה של זליכה. לעזאזל, יותר מחצי שעה של דיבור איטי, מה עשיתי שזה מגיע לי? אם יש למישהו קישור לטקסט, אשמח לקרוא (אני קורא הרבה יותר מהר משהו מדבר). אבל שמעתי קצת באזור הדקה ה- 14 והאיש מקשקש. ראשית, הוא טוען שישראל היא במקום השמונים במדד התחרותיות. בול-פאקינג-שיט. קל לבדוק את זה, הרי יש לנו אינטרנט. הנה דו"ח מדד התחרותיות העדכני. במקום השמונים תמצאו את מקדוניה. אז איפה ישראל? במקום ה- 26. רגע, איך זה יכול להיות? זליכה אמר 80! נו, אין ספק שהפורום הכלכלי העולמי, אותו גוף שמפרסם את הדו"ח, הטה אותו בכוונה כדי לסייע לביבי שנותן להם מיליארדים על חשבון העובדים המדוכאים במדינת . טוב שיש זליכה.

אח"כ הוא מתחיל להסביר על שני סוגי אבטלה, זו שלטווח קצר וזו שלטווח ארוך, כשרק את הטווח הקצר מודדים. שוב, בול-פאקינג-שיט. למה להמציא מונחים חדשים? למה שהוא קורא אבטלה לטווח קצר קוראים בכל העולם אבטלה, למה שהוא קורא אבטלה לטווח ארוך קוראים בכל העולם שיעור (אי) ההשתתפות בכח העבודה. עד לפני כחצי שנה, הוא באמת היה די נמוך (אם כי במגמה של עליה כבר שנים), אבל זה נבע בעיקר מכך שגברים חרדים ונשים ערביות משתתפים בשוק העבודה באחוזים מאוד נמוכים. גברים חילוניים ונשים יהודיות עבדו בשיעורים דומים לאלו שבשאר מדינות המערב. אבל לפני חצי שנה, קרה דבר מוזר: בעקבות ההצטרפות ל- OECD, הלמ"ס שינה את שיטת המדידה לזו שנהוגה בשאר מדינות הארגון. שני דברים קרו בעקבות זאת: הראשון, שזכה לכותרות, היה הגדלת שיעור האבטלה ב- 1.2%, עדיין הרבה מתחת לממוצע ה- OECD. השני, שעבר ממש בשקט, הוא עליה משמעותית בשיעור ההשתתפות בכח העבודה (או ירידה בשיעור אי ההשתתפות בכח העבודה) ועכשיו גם כאן מעל לממוצע ה- OECD. אררר, מה הולך כאן? האם ביבי מעביר מיליארדים מהמעמד הבינוני לעובדות ולכן הן מסתדרות בניגוד לטענות של זליכה?

אגב, אם מודדים את העוני בשיטה המקובלת ב- OECD, גם הוא יורד.

חלק ממה שהוא טוען נכון לחלוטין. למשל העובדה שמחירי המזון בארץ יקרים בגלל שיש מעט תחרות בתחום. אבל האשמה כאן הולכת למקום הלא-נכון: כבר שנים שממשלה אחרי ממשלה מנסה להגביר את התחרותיות בתחום, כשהיא נאבקת בלובי של החקלאים והיצרנים המקומיים. הבעיה היא שצריך להעביר את זה בכנסת ושם ההצעות הלו בד"כ נוספות כשהעאלק חברתיים מצביעים נגד, כי אי אפשר לפגוע בהכנסות של ציבור העובדים בתחומי ייצור המזון, וכל השאר יכולים ללכת לעזאזל. זליכה מספר שגבינת קוטג' ישראלית באוסטריה עולה פחות מאותה גבינה בארץ - בוודאי! באוסטריה, צריך להתחרות בגבינה אוסטרית וגרמנית וצרפתית ושוודית, תהיה יקר יותר מהן והמכירות שלך יצנחו. ובארץ? בארץ מטילים מכסי ענק על מוצרי חל מיובאים, אז לא תמצא בסופר גבינה אוסטרית, היא תהיה כ"כ יקרה שאף אחד לא יקנה אותה אז אין סיבה לבזבז עליה מקום במקררים. ואם תנובה לא צריכה להתחרות בקוטג' אוסטרי זול, למה לה להוריד את מחירי הקוטג' שלה?

אז למה לא פותחים את השוק לייבוא? כי בכנסת, נציגי הלובי החקלאי וה"חברתיים" מתנגדים. אבל הממשלה הקודמת דווקא החליטה להוריד את המכס בהדרגה עד 2016 ולהגדיל את מכסות הייבוא, כך שלהעלות סרטון שמציג בעיה אחרי שכבר ננקטו צעדים נכונים לטיפול בה, זה, נו, קצת טיפשי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תנובה מפעילים בריונות בסופרמרקטים.

מוצרים של מתחרים כמו טרה ויוטבתה אינם נמצאים על המדף חצי מהזמן.

ולא כי איך להם ביקוש.

רשעי תנובה יודעים שאם הם יפגעו בזמינות המוצרים של המתחרים על המדף, אנשים יתרגלו לקנות יותר תנובה, ויאלצו להתפשר על העקרונות שלהם.

זאת הבעיה האמיתית בישראל, רשעים פועלים ללא פיקוח, וללא ענישה אפקטיבית ע"י מערכת המשפט.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ולא כי איך להם ביקוש.

רשעי תנובה יודעים שאם הם יפגעו בזמינות המוצרים של המתחרים על המדף, אנשים יתרגלו לקנות יותר תנובה, ויאלצו להתפשר על העקרונות שלהם.

זאת הבעיה האמיתית בישראל, רשעים פועלים ללא פיקוח, וללא ענישה אפקטיבית ע"י מערכת המשפט.

פה, בניגוד לשוק האינטרנט, אני מסכים איתך לחלוטין, הגיע הזמן שתנובה (ושאר חברות המזון) יתחילו להתחרות בחברות אירופאיות גם בישראל. זה פשוט מדהים שמחירי המזון בישראל בממוצע יקרים יותר פי 2 ממוצרי דומים בגרמניה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בהחלט, אך עדיין זה יהיה זול יותר מהמחירים בישראל כיום, ועוד שעלויות השינוע ממש לא מפריעות לחברות ישראליות למכור את מוצריהן בחו"ל במחירים זולים משמעותית מהמחיר בארץ.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ולא כי איך להם ביקוש.

שטויות. יש שלושה סופרמרקטים במרחק של פחות משתי דקות הליכה מביתי ועוד שלולה במרחק של שתי דקות נסיעה. אין שום בעיה למצוא מוצרי חלב של חברות אחרות באף אחד מהם.

- - - תגובה אוחדה: - - -

וואו איסתרא מפנה להודעה קודמת שלו במקום להקליד את הכל מחדש!

יכול להיות שהוא מזדקן?

מה מזדקן? מי מזדקן? עכשיו תרדו מהדשא שלי, פושטקים, ותפסיקו להרעיש בין שתיים לארבע!

כשאני הייתי ילד, היה לנו כבוד למבוגרים, לא כמו הנוער של היום...

:cheesy:

פה, בניגוד לשוק האינטרנט, אני מסכים איתך לחלוטין, הגיע הזמן שתנובה (ושאר חברות המזון) יתחילו להתחרות בחברות אירופאיות גם בישראל. זה פשוט מדהים שמחירי המזון בישראל בממוצע יקרים יותר פי 2 ממוצרי דומים בגרמניה.

אני די בטוח שאתה קצת מגזים. מצד שני, שי מוצרי (למשל פירות וירקות טריים) שבד"כ זולים יותר אצלנו מאשר בגרמניה. אני יכול לומר לך בוודאות שקוטג' עולה יותר ביוון מאשר בישראל.

אבל אין ספק שיש לאן להוריד את המחירים. אם אין מספיק תחרת מקומית (ובגלל המבנה המעוות של שוק החלב המקומי, התחרות בו אפסית), מייבאים אותה!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

גם אם לא יהיו מיסים בכלל על ייבוא מוצרי מזון (מאירופה למשל), לחברות המקומיות עדיין אמור להיות היתרון של הייצור המקומי והחיסכון בעלויות השינוע.

בדיוק! אבל האירופאים, שעובדים בשוק תחרותי, יעילים יותר ומסתפקים ברווח שולי נמוך יותר.

נאמר שתנובה מוכרת בולשיט ב- 100. מתוך זה יש 20 רווח ו- 80 עלויות יצור ותפעול. היצרן הצרפתי Céder מייצר גם הוא בולשיט, אבל בגלל התחרות בשוק האירופאי הוא נאלץ להתייעל והעלויות שלו הן רק 65 ליחידה. הם גם נאלצים להסתפק ברווח של 10, ובסה"כ בולשיט צרפתי עולה 75. המשלוח לארץ לעלה עוד 10 ליחידה, כך שאפשר יהיה למכור בולשיט מצרפת ב- 85. אבל מאחר שהישראלי נמכר ב- 100, הצרפתים ימכרו ב- 90 - מספיק נמוך כדי למשוך אליהםן את הלקוחות של תנובה אבל עדיין נותן להם יותר רווח מאשר מכירה באירופה.

מה יקרה? לתנובה ישארו שתי אופציות: או להפסיק למכור בולשיט, כי רוב הלקוחות עברו למוצר המתחרה הזול יותר (בהנחה שהישראלים יקבלו קצת תודעה צרכנית סוף-סוף), או לנסות להוריד את המחיר כדי בכל זאת למכור.הדרך הכי קלה היא להצטמצם ברווח. אז יחליטו להסתפק ברווח של 10 ליחידה וגם הם ירדו גם ל- 90. חלק מהלקוחות ישארו אצלם וחלק ילכו לצרפתים. אם הרבה ילכו לצרפתים, תנובה יכולה להוריד את המחיר עוד קצת.

אבל רווח נמוך יותר על הבולשיט יכול לעשות הרבה צרות לתנובה. מישהו צריך לממן פיתוח והחדרת מוצרים חדשים לשוק, שלא תמיד מצליחים ויש הוצאות שלא קשורות ישירות למכירה. בנוסף, הצרפתים יכולים להוריד את המחיר עוד קצת, ל- 85, ושוב למשוך את השטיח מתחת לרגליים של תנובה. תנובסה קרוב לוודאי לא תוכל להסתפק ברווח של 5 ליחידה. אז מה עושים? מתייעלים! אפשר לוותר על חלק מהעובדים ולעבור לאוטומציה. אפשר לנצל את המכונות באופן יעיל יותר, למשל לעבור לשתי משמרות במקום רק אחת. יש עוד דרכים. אתה לא עושה את זה אם אתה לא מוכרך כי זה קשה, אבל אם אין ברירה אז אין ברירה. אז תנובה תצליח להוריד את העלות של בולשיט ל- 75, עדיין מעל לעלות של Céder, וזה יאפשר להם להשוות את המחיר של הצרפתים ועדיין להיותר מספיק רווחיים.

ומה זה ייתן לך? אתה תוכל לבחור בין חרא ישראלי לחרא צרפתי ומה שלא תבחר יעלה לך 15 פחות, הידד!

יש לי שאלה אליך איסתרא.

אתה קונה מוצרים של תנובה?

רציתי ללחוץ על "צטט" מההרגל לחצתי על הכפתור משמאל למטה. אז קיבלת "תודה"...

כן, אני בהחלט קונה מוצרים של תנובה. רק תנובה מייצרת חלב לקטוז ואני רגיש (מאוד) ללקטוז. אני רואה במקרר של החלב הרבה מוצרים של תנובה, אבל בהחלט יש שם גם חלב של טרה ושל שטראוס. לו גם הם היו מייצרים חלב לקטוז, הייתי קונה את מה שהכי זול.

כרגע אני קונה בחצי חינם (7.55 ש"ח לליטר) ולא בשופרסל (7.75), בכמעט חינם בד"כ אין - כלומר באותם ימים בודדים שבהם אני מגיע לפני שהם סוגרים. עוד מעט פותחים ליידי גם עדן טבע מרקט, א את החלב אני אקנה שם. זול יותר.

אגב, תנובה מחזיקה יותר מ- 55% משוק החלב ומוצריו בארץ, שטראוס בערך רבע, טרה רק 10% והשאר יצרנים קטנטנים וייבוא. כלומר קרוב לחצי ממוצרי החלב שנרכשים בארץ אינם של תנובה. מתברר שהם לא עושים עבודה טובה כ"כ בחיסול המתחרים...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אוקי אז אני... לא קונה מוצרים של תנובה בכלל!!! כבר כמה שנים טובות.

אם אין את המוצר שאני מחפש בגירסה מתחרה, אני לא קונה.

לכן אני יודע!!! שזמינות המוצרים המקבילים של החברות המתחרות אינו רציף.

הרבה פעמים חסרים המוצרים על המדף.

לפעמים לגמרי!!, לפעמים בגירסה מסויימת כמו למשל שמנת לבישול עם אחוז שומן נמוך יותר מזו שמיועדת להקצפה.

וגם מוצרים שאני יודע שקיימים במקומות אחרים, יש סופרמרקטים שפשוט אין את האלטרנטיבה למוצרים מסוימים של תנובה אצלם.

לא פעם ולא פעמיים, עשרות רבות(אם מחשבים כל מוצר בפני עצמו אז מאות) פעמים נתקלתי במצב הזה, בסופרים שונים של שונות.

אפילו סתם חלב רגיל.

הסיבה?

מעט מאוד מקום מוקצה למוצרי המתחרות על המדפים.

והסדרנים בסופר "מתרשלים" בעבודתם, או "מחבלים" במוצרים של החברות המתחרות.

גם מנהלי הסופר עצמם "מתרשלים" בהזמנת אלטרנטיבות לתנובה, ובחישוב "נכון" של רציפות המלאי.

לא רק במוצרי חלב, גם במוצרים אחרים.

ולא רק תנובה, גם מונופולים חזקים אחרים שלהם שליטה בשוק ונוכחות מוגזמת על המדפים.

הם לא יתנו למתחרים לדחוף אותם לאט לאט הצידה, הם שמים להם רגל בכל דרך אפשרית.

יש מקומות בהם כמעט קבוע כשאני מגיע למדף מוצרי המתחרים(שמתקשים לקבל מקום על המדף) הם תמיד מוחבאים באורך פלא! מאחורי מוצרי המונופול שלא מספיק לו רק טור או שניים או אפילו שלושה טורים לסוג אחד מתוך שלושים סוגים שונים שנמצאים על אותם המדפים(ויסוצקי).

זה מה שקורה כשסדרנים של החברות עצמן נמצאים בסופר לסדר את המוצרים שלהם על המדף.

וכשמוצרים של חברות שונות, לפעמים מתחרות אחת בשניה, משווקים ע"י אותה קבוצה.

איך אפשר לגדול מולם ולהוות אלטרנטיבה יציבה וקבועה?

אי אפשר ב100%.

זאת השיטה.

לפגוע במתחרים על המדפים עצמם כך שהלקוחות שנגמלו או מנסים להיגמל יחזרו להזריק ולקנות מהמונופול סמים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נראה לי דיי פיספסתם את תוכן ההרצאה והתמקדתם בדבר שולי כמו מחירי חלב... מה עם דיור? מה עם זה שכמעט הכל אבל הכל יותר יקר פה ולא רק מוצרי חלב?? מה עם המונופול של הבנקים ? מה עם חברות הביטוחים שבידיהם הפנסיות שלנו ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש דירות. ואפילו הרבה. פשוט לא רוצים אותן. אנשים רוצים דירות חדשות במקומות "שווים", לא דירות ישנות באזורים "נחשלים".

ובכל מקרה מחירי הדירות זה לא רק היצע וביקוש. יש הרבה פרמטרים, ובהחלט מדובר בבועה חלקית, אם כי כנראה לא 100% בועה כמו שהיה במקומות כמו ארה"ב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...