הרצאה חשובה על הכלכלה המתפוררת שלנו - עמוד 2 - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

הרצאה חשובה על הכלכלה המתפוררת שלנו

QkSr756

Recommended Posts

• תגובות 77
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

נדל"ן זה שרשרת העבדות הכי אפקטיבית שקיימת בכלכלה מאז ומעולם.

אנשים ימכרו את עצמם ויעבדו בשביל בעלי הממון עשרות שנים, לפעמים חיים שלמים בשביל חתיכת נדל"ן.

שרשרת של התחייבויות צמיחה המבוססות על ניצול אחרים, שתקרוס אם תהיה פתאום ירידה דרסטית במחירים.

רק אלו שסך ההתחייבויות שלהם נמוך משמעותית מסך ההכנסות יוכלו לצאת מהנפילה ללא פגע.

הכלכלה ושוק הנדל"ן חייבים להמשיך את מעגל הניצול כדי לא לקרוס.

לכל היותר יטפטפו קצת דירות זולות באיזורים שאינם מסכנים את נפילת המחירים באיזורי השקעות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ייתכן שהוא מגזים, אבל לא ממציא. בסופר שבו אני עושה את רוב הקניות שלי יצא לי לראות כמה פעמים שאין חלב של טרה, אבל אף פעם לא ראיתי שאין חלב של תנובה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נראה לי דיי פיספסתם את תוכן ההרצאה והתמקדתם בדבר שולי כמו מחירי חלב... מה עם דיור? מה עם זה שכמעט הכל אבל הכל יותר יקר פה ולא רק מוצרי חלב?? מה עם המונופול של הבנקים ? מה עם חברות הביטוחים שבידיהם הפנסיות שלנו ?

דיור, כפי שכבר כתבו, זו בעיה של היצע שנמוך מהביקוש ואז המחירים עולים. זה, אגב, נכון גם במקרה של בועה: בועה היא מצב שבו המחירים עולים כי אנשים מאמינים שהמחירים יעלו. אם אנשים חושבים שהמחירים יעלו, הם קונים עכשיו, לפני שהמחירים יעלו, ואם אפשר יותר ממה שצריך, כדי שיהיה אח"כ או כדי שיוכלו למכור כשהמחיר יעלה. מאחר שאנשים קונים עכשיו ויותר, הביקוש גדל והמחירים עולים. זה משכנע את הקונים שהם צדקו ואחרים שזה באמת נכון והמחירים יעלו, אז גם הם רצים לקנות.

בועה עדיין מצייתת לחוקי הביקוש וההיצע, רק שהביקוש בה לא רציונלי.

לא כמעט הכל יקר יותר כאן. מה שיותר יקר זה בד"כ מאותה סיבה שמוצרי החלב יקרים יותר: יש מעט תחרות! מסיבות היסטוריות, בגלל השכנים, בגלל מונופולים ועודף רגולציה, בגלל מכסים גבוהים ומה לא.מכניסים עוד תחרות - המחירים יורדים.

קח את הסלולאר. אתה זוכר מה היה כשפלאפון היתה חברת הסלולאר היחידה? זוכר מה קרה למחירים כשסלקום הגיעה? זוכר מה קרה כשאורנג' הגיעה? מה שקרה כשהכניסו את כל החברות החדשות אתה בטוח זוכר.

או רח את השיחות לחו"ל. זוכר כמה עלתה דקת שיחה לחו"ל כשהיית יכול לחייג רק דרך בזק/בזק בינלאומי? זוכר מה קרה כשנכנסו המתחרות? זוכר מה קרה כשנכנסו עוד מתחרות?

אתה יכול לראות את זה גם בסופרמרקטים. אם פותחים סניף חדש ומוזל ליד סניף של רשת אחרת, הסופר הוותיק מוריד מחירים. למשל כאן או כאן.

ואפשר להמשיך להרבה תחומים אחרים.

מונופול בנקים? אין שום מונופול, מאיפה בא לך הרעיון הזה? יש בישראל חמש קבוצות בנקאיות, אז איך מונופול? נכון, התחרות לא ממש עובדת בתחום הבנקאות, אבל זו אשמתכם: העסקים מורידים מחירים כדי לא לאבד לקוחות למתחרים. אבל מה יקרה אם הלקוחות יחליטו שהם נאמנים לעסק הוותיק ולא יעברו לאחר גם אם האחר מוכר בזול? אז הוותיק לא יוריד מחירים. למה לא, אם הוא לא מאבד לקוחות?

בנקים קטנים יחסית מאוד לחוצים על לקוחות. הם מציעים שורה של הטבות - פטור מעמלות, ריבית על יתרת זכות, פחות ריבית חובה, הלוואות בתנאים מיוחדים, רק תעבירו את החשבון אלינו. הישראלי הממוצע, שמקטר על עמלות הבנקים, היה אמור לטוס לקטנים. אבל זה לא קורה, אז למה לגדולים להוריד את העמלות?

קח למשל את בנק יהב. במשך שנים היה לבנק יהב שוק גדול של לקוחות שבויים: עובדי המדינה. עד השחליטו לפתוח גם את זה לתחרות. היתה לא מעט תסיסה בקרב עובדי המדינה בעקבות הצעד הזה, הם חשו שהולכים לדפוק אותם ולקחת מהם הטבות שהם קיבלו ביהב. בפועל, שאר הבנקים שמאוד רצו את המאסה הענקית של עובדי המדינה, הציעו תנאים טובים לא פחות. ביהב ראו את הלקוחות שלהם עוזבים וכדי גייס חדשים, התחילו להציע תנאים טובים לכולם. ניסית לבדוק מה היתרונות של בנק יהב על פני הבנק שלך? גם בנק מזרחי מתאמץ לגייס לקוחות וגם שם מציעים תנאים טובים. בדקת אותם?

אנשים עוברים בקלות מחברת סלולאר אחת לשניה כדי לחסוך כמה שקלים, צועקים על שימור לקוחות בהוט/יס כדי לקבל חודש חינם, אבל בנקים? רובכם אפילו לא בודק מה יש למתחרים להציע. אז אם הורדת מחירים בקושי מגדילה את מספר הלקוחות, למה להוריד מחירים?

ומה יש לך נגד הפנסיות? יש לא מעט חברות שמציעות ביטוח פנסיוני. לעבור ביניהן די קל (לא מזמן החלטתי להעביר את קרן ההשתלמות שלי לחברה אחרת. זה לקח עשר דקות וגם זה בגלל שהיתה בעיה במדפסת, אחרת זה היה לוקח פחות). אבל רוב האנשים נשארים בקרן שאיתה הם התחילו ויהי מה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הנה מקרה הפוך - אני אוהב לשתות משקה מוקה. במיוחד את של תנובה. ב90% מהמקרים אי אפשר למצוא אותו על המדף. מוקה של טרה לדוגמא כמעט אף פעם לא חסר. המקום המוקצה במדפים למוצר הנ"ל מתוצרת תנובה הוא כ25% מהמקום שמוקצה לתוצרת טרה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

^^^

זה גם פונקציה של כמה הסופר מרוויח על כל מוצר. אם הרשת הצליחה להוציא תנאים טובים במיוחד מהיצרן, המוצר יזכה להבלטה, אחרת הוא יוחבא.

לכו למקרר של החלב ובדקו: מה קל יותר לקחת, ליטר חלב בקרטון או ליטר חלב בשקית? רמז: על חלב בשקית מרוויחים הרבה פחות מעל חלב בקרטון. עכשיו תעברו לביצים: מה נגיש יותר, ביצי חופש וביצים אורגניות או ביצים "פושטיות"? מה נראה לכם שיותר רווחי לסופר?

לא כל דבר הוא קונספירציה. בעצם, לעיתים מאוד רחוקות זו קונספירציה.

ייתכן שהוא מגזים, אבל לא ממציא. בסופר שבו אני עושה את רוב הקניות שלי יצא לי לראות כמה פעמים שאין חלב של טרה, אבל אף פעם לא ראיתי שאין חלב של תנובה.

זה קל - טרה מייצרת הרבה פחות מתנובה. יש להם יכולת ייצור הרבה יותר נמוכה והם לא יכולים לייצר יותר. כנראה שהיתה כמות קטנה יותר וזה פשוט נגמר. אי אפשר להזמין עוד כי אין, הם מוכרים כל מה שהם יכולים לייצר. אחרת, איפה החלב? הסדרנים של תנובה שתו אותו? בדיוק בגלל זה, טרה חנכו לא מזמן מחלבה חדשה עם קיבולת הרבה יותר גבוהה. כשהם יגמרו את ההרצה - חצי שנה עד שנה - תהיה להם יכולת ייצור הרבה יותר גבוהה.

אני ראיתי כמה פעמים שאין חלב לקטוז. הרבה יותר גרוע כי אם אין, אני לא יכול לקנות מוצר דומה - רק תנובה ורק סוג אחד. אז למה נגמר, הסדרנים של שטראוס שפכו לביוב? לא, קנו את הכל. קורה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה ההסבר שלך?

שכל המתחרים של תנובה לא עומדים בדרישה במשך שנים על גבי שנים בעשרות סוגי מוצרים?

איך זה בדיוק מתיישב עם תיאוריית הכלכלה החופשית של דרישה והיצע?

איך זה בדיוק מתיישב עם תיאוריית התחרותיות?

אתה לא יכול להחזיק בחבל משני קצותיו.

או שיש מונופולים רשעים ששולטים בשוק באלימות ומחבלים ביכולת הצרכנים לקנות מהמתחרים.

או שיש מונופולים רשעים שלא מאפשרים למתחרים לגדול ולענות בהתאם לדרישת הצרכנים.

ככה או ככה משהו מקולקל בתחרותיות(כנראה בכמה וכמה רמות), והגורם הראשי לכך הוא מונופולים שמנצלים לרעה את כוחם וצריכים הגבלות קשות כדי למנוע מהם לעשות זאת.

תכלס יש אנשים כמוני שלא רוצים לקנות ממונופול תנובה.

הם רוצים לקנות מהמתחרים, להקטין את כוחם של מונופולים, לחזק חברות קטנות, וליצור תחרותיות בריאה במשק.

ובמשך שנים על גבי שנים, ועל רקע מחאת הקוטג' הגדולה שהיתה בארץ בקנה מידה חסר תקדים, הם מתקשים למצוא אלטרנטיבות עקביות למוצרי תנובה בסופרמרקטים.

ואפשר להבין למה אתה ספציפית לא שם לב לכך.

וכנראה שהרבה אנשים אחרים גם כן לא שמים לב לכך.

אבל לא מעט אנשים כמוני שהם פרו אקטיבים בהמשך למחאת הקוטג', שמים ועוד איך ששמים לב לכך.

ואולי זה לא ברמה של כתבת חשיפה ארצית, וועדות חקירה.

אבל זה כן ברמה של השפעה על השוק במה שנקרא באנגלית ATTRITION WAR.

וזאת בדיוק הסיבה שמבקשים לעשות הגבלות על מונופולים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שוב, על מה אתה מדבר? מה, רק הקוטג' של תנובה היה יקר?

יש אנשים שלא רוצים לקנות מתנובה. וראה איזה פלא, תנובה מחזירה רק קצת יותר מחצי מהשוק. כלומר כמעט חצי ממוצרי החלב שקונים בארץ הם לא של תנובה. שטראוס מחזיקה בערך רבע מהשוק, נראה כאילו מישהו חונק אותם? כאמור, המחלבה הישנה שלהם עברה במלא הקיבולת שלה והכל נמכר, נשמע כאילו מנעו מאנשים לקנות את המוצרים שלהם? הם חנכו מחלבה חדשה שצפויה להגדיל את יכולת הייצור שלהם ב- 50%, אתה בטוח שאי אפשר לקנות מוצרים של שטראוס?

התחרות בשוק החלב מתחילה רק בשלב הלפני אחרון, אצל יצרניות מוצרי החלב. לרפתנים יש מכסות שאסור לחרוג מהן ואסור להם להתחרות במחיר בו הם מוכרים את החלב ליצרניות. שם אין שום תחרות בכלל.

הסברתי למה אתה לא מוצא לפעמים, מה לעשות שאתה מתעקש שהסדרנים של תנובה מעלימים את מוצרי שטראוס וטרה? אז תסביר לי בבקשה, לאן הם מעלימים אותם? לחור שחור? הרי הם צריכים ללכת למקום כלשהו. ולמה שרשתות הסופרמרקטים ירשו להם? הרי מוצר שלא נמכר ולא מוחזר ליצרן הוא הפסד לרשת, למה שהם ירשו לתנובה לדפוק להם את המכירות? ואיפה הסדרנים של שטראוס, למה הם לא עושים משהו בנדון? הרי שטראוס לא קטנה בהרבה מתנובה, הם יכולים להרשות לעצמם.

או אולי אתה לא היחיד שמשתדל לא לקנות מתנובה אלא ממתחרים ולכן המוצרים של המתחרים נגמרים קודם?

אגב, no need to switch to English when you can use the well known equivalent in Hebrew, מלחמת התשה. נראה לי שעם ההתחייבויות הקיימות של תנובה, היא הרבה יותר פגיעה למלחמת מחירים מאשר שטראוס. טרה ממילא מתכננת להוריד מחירים כשהמחלבה החדשה תיכנס לעבודה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שוק החלב מלא מוצרים שתנובה לא מייצרת.

אם תבדוק את הנתח שלהם במוצרי בסיס, תמצא שהם מונופול הרבה יותר חזק מ50%.

אז בבקשה, אל תעשה להיותם מונופול DOWNPLAY.

אף יצרן לא יאפשר במשך שנים רבות להיצע שלו להיות קטן משמעותית מהביקוש.

אם חברה מסוימת הצליחה בכל זאת להגדיל את היקף המכירות ולגדול, הרי שעשו זאת למרות הקשיים שמערימים להם תנובה.

ואין בדבר הוכחה לכך שתנובה לא משתמשת בכוחה לרעה בסופרמרקטים.

הצמיחה שלהם יכולה להיות תוצאה ישירה של התמקדות במכולות ומנימימרקטים שם הם יכולות להתחרות ללא הבריונות הנפוצה בתחום הסופרמרקטים.

no need to switch to English when you can use the well known equivalent in Hebrew,

ATTRITION והתשה הם לא בדיוק אותו דבר.

למרות המקבילות לכאורה במונחים בהקשרים מסוימים.

חשבתי להשתמש במונח "מלחמת התשה" אבל האסוסיאציות שעולות ממנה לא מסתדרות לי טוב עם מכלול הדימויים להם ניסיתי למצוא תיאור.

כדי להבין כמה המונח בעברית שונה באופן השימוש ובמשמעותו לעומת המונח באנגלית, הנה התיאור מהויקיפדיות:

מלחמת התשה היא מלחמה שבה לאף צד אין יתרון טקטי, כך שהתוצאה היחידה של המערכה היא לרוב אבדן של ציוד וכוח אדם לשני הצדדים. מלחמות התשה נמשכות זמן רב והן בוחנות את מגבלות הכוח של שני הצדדים הלוחמים, את נכונותם להמשיך בלחימה ואת יכולתם להפוך את המצב ליתרון אסטרטגי ולהפיק תועלת מהמשך הלחימה.

Attrition warfare is a military strategy in which a belligerent side attempts to win a war by wearing down its enemy to the point of collapse through continuous losses in personnel and materiel. The war will usually be won by the side with greater such resources.[1]

כשהשתמשתי בביטוי ATTRITION WAR לא התכוונתי ספציפית למונח הצבאי.

המילה ATTRITION בפני עצמה בעלת משמעות יותר רחבה מהמילה התשה, וכדימוי המשאיר מקום לווריאציות היא מילה עשירה יותר.

http://en.wikipedia.org/wiki/Attrition

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שההטבות מהגז יגיעו לכלל התושבים? נניח שמייצאים 100% מהגז (בכוונה קיצוני) כמה אנשים מתעשרים אבל השוק עדיין נשאר עם גז יקר. נניח שמייצאים 20% מהגז - 80% מהתפוקה נשארת בשוק המקומי שמקבל גז זול.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הכל תלוי באיזה קצב משחררים את הגז. אם ישחררו כמות מספקת כל שנה אין סיבה שהגז לא יהיה זול, הוא רק יסתיים מהר יותר. בכל מקרה - מצפים שתשובה יעשה את הקידוחים בהתנדבות?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

המטרה היא שהגז יספק קודם את צרכי המשק המקומי (נניח ל25 שנים) ורק היתרה בכל שנה תהיה לייצוא. תשובה ירוויח בשני המקרים המון כסף, כמובן שבמכירה לשוק המקומי פחות מייצוא אבל עדיין המון כסף (קשה לקרוא לסכומים של מאות מיליארדים על פני 20-30 שנה "בהתנדבות")

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...