בלון כורי ה- ethereum ומשמעותו - עמוד 8 - כרטיסי מסך - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

בלון כורי ה- ethereum ומשמעותו

nec_000

Recommended Posts

ציטוט של nec_000

ההסטוריה חוזרת על עצמה, למד על הציבעונים מלפני 400 שנה כדי לראות שזה אותו הדבר בדיוק.

למד על סדרות, למד על פונזי.  https://he.wikipedia.org/wiki/שיגעון_הצבעונים

כך שזה לא "משהו חדש" כפי שהנך מתאר "ממרום גילך" = 30 שזה כלום,

חולק עליך לחלוטין ( באיך שאתה מסתכל על השוק הזה ). מכיר את ההיסטוריה שאתה מתכוון אליה.

שום דבר ( עד עכשיו ) שקורה בשוק המטבעות הוירטואליים לא הוכיח כזה דבר או אחר בשבילי.

המשך סופש נעים ולילה טוב, אהיה פה שבוע הבא.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 114
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

^בתורת המתמטיקה של הכלכלה ישנו מושג שנקרא "כלכלה ראלית".

מה שהוא כלכלה ראלית, יש לו תוחלת חיים וזכות קיום, הוא לא נגמר ולא נעלם.

מה שהוא כלכלה שאין מאחוריה משהו ראלי, נעלם אחרי זמן מה. לא היה מקרה אחד בהיסטוריה המתועדת, שהראה אחרת.

לא סתם הדגשתי את האמרה הזו, היא הבסיס להבנה של העסק הזה.

כלכלה ראלית:

מאחורי סחורות כגון אוכל, דלקים, מתכות... ישנו צורך ממשי של האנושות לצרוך אותם בשוטף.

מאחורי מטבעות של בנקים מרכזיים, ישנה התחייבות חוזית של המדינה שמנפיקה את המטבע, לתת לך תמורה ממשית/ראלית עבורם.

מאחורי אגרות חוב ישנה התחייבות חוזית של הלווה, להחזיר לך את הכסף.

מאחורי מניות ישנה התחייבות חוזית של החברה, לתת לך את זכויות הבעלות שלך עליה (בכללן שותפות ברווחים).

אך מאחורי מטבע וירטואלי, אין למעשה מאומה, אפילו לא משהו שנצרך בכלכלה או בתעשייה או על ידי האנושות, בשום צורה שהיא,

ואין שום התחייבות חוזית של שום גוף או גורם, לתת לך תמורתו מאומה.

ולכן זו הגדרה של סדרה דמיונית וירטואלית שאינה שווה כלום. סתם אויר חם מנופח.

מבוסס בורות של צרכנים, שחושבים שזה תמיד עולה והכוון הוא אחד בטווח האינסופי.

אם את הבסיס העקרוני האמור אינך מסוגל להבין - את אותו עקרון יסודי של "כלכלה ראלית" אל מול כלכלה לא ראלית,

אזי שהדיון ביננו עקר למעשה, וכל שאוכל הוא (לצערי הרב כמובן), יהיה להשאירך ללמוד על בשרך - מה שנקרא ללמוד דרך הרגליים, 

את המציאות בנושא (ככל הנראה כבר במסגרת העשור הקרוב,  לפי מקרי עבר היסטוריים זה מתפוצץ עד אז).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של coch

חולק עליך לחלוטין ( באיך שאתה מסתכל על השוק הזה ). מכיר את ההיסטוריה שאתה מתכוון אליה.

שום דבר ( עד עכשיו ) שקורה בשוק המטבעות הוירטואליים לא הוכיח כזה דבר או אחר בשבילי.

המשך סופש נעים ולילה טוב, אהיה פה שבוע הבא.

מה לגביי התרסקות של 18% ביממה?

הביטקוין היה מסחר ספקולטיבי, התנפח לבועה ועכשיו נראה שזה התפוצץ והעלה איתו באש לא מעט כסף.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של Second Edition

צבעוניים ?.

הצבעוניים היו שונים,לדעתי.

זו הייתה בועה פשוטה, לא?.

הביטקוין קיים כבר 3+ שנים....עם מגמה כללית ברורה..

מה זה 3 פלוס שנים ?

בראיה היסטורית בועות של שום כלום מאחוריהן, תוחלתית לקח להן יותר מ- 3 שנים להתפוצץ ולהגיע לערך אפס.

ולכן משך הזמן בנושא הזה אינו ראיה לכלום (עדיין).

נסה לתחקר זאת עצמית עם ראש חושב:

מהו "הערך" שמייצר מוצר שהוא אינו ראלי ?

ומדוע ערכו יעלה לעד, ומדוע תמיד (לשיטתך) ימצאו כאלו, שישלמו עבורו יותר מאלו ששילמו בעבר ?

ברגע שתתחיל למדל זאת בראש ולשחק עם הסימולציה הוירטואלית בדמיון, תגיע עצמאית לתשובה.

**אם תזדקק לכלי מחשבה, למד לעומק את מושגי הכלכלה "בועה" ואת "כלכלה לא ראלית".

למד את התפוצצות בועות העבר במקרים מקבילים של סדרות פונזי, של הצבעונים, וכיוצא בזאת...

נסה לאתר מה משותף להן ולמטבעות הוירטואליים של היום.

למד גם את בועת ה- sub prime בארה"ב ששורשיה בשנות ה- 70 והתפוצצותה ב- 2008, זו תסייע לא מעט לתפיסת חלק

מהמנגנונים המשותפים לתופעות, למרות שמדובר במשהו שונה.

חשוב להבין, שזה שמישהו קורה כל פעם לבועת אויר חם בשם חדש, כשכרגע התורן האחראי מכנה את הצעצוע החדש בשוק "מטבע וירטואלי",

אינו משנה כהוא זה את המנגנון, או את העיקרון. זה אותו הדבר תמיד - רק תחת שם וצ'יפים שונים של משחק על הלוח.

בסופו של יום כמות המשקיעים בשוק היא סופית, וכמות הכסף הזמינה לרשותם להשקעה סופית גם היא,

כך שבמקודם או במאוחר, רמת הביקוש למטבע הוירטואלי קטנה ממש מרמת ההיצע, ואז המגמה מתהפכת.

אלא שבניגוד לסחורה הונית ראלית שניתן לדעת מהו ה- book value שלה, כמו מניה של חברה, וכך להבין היכן

להעצר ברמת סחר כזו שמייצגת את הערך הראלי שלה (פלוס מינוס אחוז מסוים סביר),

במקרה של מוצר לא ראלי, לא ניתן לתת book value , ולכן אין סף שעוצר את המשקיעים בירידה כלפי מטה, 

ואז הקריסה היא מהירה, עד כדי מידית, עד לערך אפס.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תראה ברור שהביטקוין כאן וברור שהוא הולך להשאר.

השאלה היא יותר מה יהיה הערך שלו והאם הוא אי פעם יתייצב..

העניין הוא,לדעתי, שככל שהמחיר יעלה, כך יהיו יותר אנשים שמחזיקים בו וגם התנודות יהיו פחות חריפות..

בוא נשאל אותך ככה,

מתי אתה תוריד ממנו את ההגדרה של "בועה" ?

ובאיזה תנאים..

(זה לא שחסר היום בועות : מחירי הדיור,חלק מהמניות ועוד..)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של Yossi Sourugeon

מה לגביי התרסקות של 18% ביממה?

הביטקוין היה מסחר ספקולטיבי, התנפח לבועה ועכשיו נראה שזה התפוצץ והעלה איתו באש לא מעט כסף.

מניות לא צוללות ? שוב, המכות האלה שהביטקוין קיבל לא מראות לי בועה חד משמעית, זה אפשרי ולא אפשרי.

אני לא משחק או מתעסק במטבעות וירטואליים, אני טוען שאם הא ודא והוא והשני והמנכל הזה וכו'

טוענים שזה בועה אמיתית שקצובה בזמן והיא תתפוצץ לאנשים בפרצוף וכו' .. שיאמינו, אני עוד לא שם.

אני לא מסרב או משהו אני פשוט אומר מה שאני רואה - שהשוק הזה כאן כדי להישאר. אם אני טועה, בסדר.

@nec_000 ידידי היקר, הביטקוין קיים זמן מה - הזמן יעבור ונחיה ונחזור לפה שוב כדי להתדיין ( כמו שחזרתי אחרי שנה

בנושא vega והמשכת להגן על וזה לא היה מפתיע.. ) אז אפשר לחזור עוד שנה-שנתיים לדון בזה שוב. אני חולק עליך 

בנושא של המטבעות הוירטואליים - כי אתה רואה משהו אחר וזה אחלה אולי תהיה צודק.. אתה רואה בועה אני רואה אולי-בועה ועוד

דברים חיוביים ושליליים בו זמנית של חוסר רגולציה שכרגע בחיתולים ודרכים אפורות לגהץ ולהעביר ערך נייר שבסופו של דבר יומר לכסף.

ויש גם דברים חיוביים שאני רואה. אז נחזור לדיון שיעבור זמן מה וכו'. לא יודע לגבי כלכלה ריאלית, לא עשיתי קורס כזה. זאת אומרת

לא מכיר את הציטוטים האלו שאמרת.. נשמע הגיוני, לא מכיר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

coch ידיד היקר,

זה יותר פשוט מפשוט:

מטבע וירטואלי אינו מייצג ערך. הא ותו לא.

את זה כולנו רואים ועל זה אין ויכוח. ראה הסברי מעלה מה ההבדל בין ערך ראלי לערך לא קיים. סחורות מניות אגרות חוב וכדומה...

ככזה, נגזר עליו להתאפס ביום מן הימים, לא לאבד חצי מגובהו, אלא להתאפס לאפס אבסולוטי. ומה ההסתברות לכך ?

משהו מסדר גודל של 99.999...% וכפי שאירע לכל מוצר/רכיב/אמצעי שלא ייצג ערך מאז ומעולם בהיסטוריה האנושית המתועדת.

השאלה היא אחת:

מתי זה יקרה - לא אם זה יקרה.

יום, חודש, שנה, עשור, 20 שנה.. ?  אישית הייתי מהמר על מסגרת לוחות זמנים של "עד כעשור" לערך.

מי שרוצה לרכוש מהמטבע היום, מתוך תקווה "שיספיק לצאת בזמן" - קרי לפני שהערך יתאפס, שיקול שלו.

אני בקזינו לא מהמר, משיקול שלי:

פשוט יודע לעשות מתמטיקה ומבין, שתוחלת הרווח של הבית היא חיובית, ושל המהמר שלילית.

ארצה לחדד משהו:

לגבי המונח שהשתמשנו בו, "בועה", הוא נכון טרמינולוגית בהקשר של מרכיב שניתן לתת לו ערך, מה שנקרא book value.

את זה ניתן לעשות למשל למניות, שם ניתן לקבוע מתי ערך המניה הוא בועה ומתי לא. זאת עושים לפי כך, שאם ערך המניה

הוא הרבה מעל ה- book value אז ישנה בועה, ואם הוא בערך ה- book value או מתחת לו אז אין בועה.

במקרה של מטבע וירטואלי לא ניתן כלל לתת שווי ראלי למוצר, ולכן אי אפשר לקבוע או להשתמש במונח בועה במשמעותו הקלאסית.

במקרה זה כל ערך תופס יהיא זה 10$ 1000$ או מיליון דולר, אין שום דבר שניתן להשוות כרפרנס השווי הכלכלי כמו שנוכל לעשות לערך

המניה של חברה כמו למשל.

דוגמה:

נוידיאה מוכרת מחזור שנתי של כ- 7 מיליארד דולר, ועם רווח של בערך 1.67 מיליארד דולר.

לפי מקובלה של מכפיל רוח טיפוסי סביר של 12 או 13, קרי רוצים לקבל תשואה של 8% שנתית על ההשקעה, ערכה של החברה בספרים

צריך לעמוד על סדר גודל גס של 20 מיליארד דולר.

אך כרגע ערכה של החברה לפי שווי המניה, נע בכלל סביבות 100 מיליארד דולר, משמע שאנחנו בבועה רצינית עם שווי של בערך פי 5 מערכה הראלי.

דהיינו מחיר המניה שלה הגיעה למצב של מכפיל רווח 60, קרי ערך המניה מייצג מצב, שייקחו 60 שנה להשיב את ההשקעה. דהיינו לא ראלי.

במקרה של מטבע וירטואלי, היות והוא אינו מייצג ערך ראלי, הרי שלא ניתן לקבוע שווי בספרים (book value) ולכן למושג בועה הקלאסי אין

משמעות בהקשר זה. הערך שלו כאמור יתאפס ביום מן הימים, תורת המשחקים וחוקי המתמטיקה שבדבר הדגימו לנו, שתמיד מגיע רגע מסוים

בו הבקוש קטן ביחס להיצע, ואז המגמה מתהפכת. בדומה אגב למודל חיידקים בגוף אדם - שבהתחלה הם מתרבים והאדם נעשה לחולה,

עד שמגיע שלב איזון בין עוצמת מערכת החיסון לעוצמת התרבות החיידקים, ואז המגמה מתהפכת ומבריאים.

וכשזה מגיע, זה יתמוטט מהר - עניין של שבועות בודדים, יתכן אפילו ימים או שעות.

לי חשוב עוד דבר coch שאתה והקורא יבינו:

יש הוכחות מתמטיות מוצקות בנושא, שממדלים אותו ומראים בסימולציה איך זה קורה ומדוע.

זה לא משהו שנמצא אצל המתמטיקאים או המאקרו כלכלנים (הגדולים) בספק, או בסימן שאלה.

ההוכחה מראה, שלכמות החומר (או האנרגיה) יש סופיות, וכך המודל מתנהג. התנפחות עד שלב מסוים - ואז קריסה.

אך להבדיל ממניות שהקריסה בהן (המחזורית) חסומה מלרע בסביבות אזור ה- book value (מבחינת עוצמה, אפשר גם לקרוס עד חצי או רבע

משווי ה- book value למרות שהקריסה בדרך כלל נעצרת הרבה קודם) הרי שלמשהו שאין ערך כמו מטבע וירטואלי, אין מגן תחתון שעוצר

את קריסתו כשהיא מתרחשת, והדבר היחידי שהנשים אותו משך הזמן בו תפח היה אמונה בלבד. אך ברגע שיש קריסה, האמונה מתפרקת

אצל המשקיעים והקריסה (בהעדר book value שנותן עוגן מינימלי סביר) מגיע עד לאפס.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נו.. אז לפי ההסבר המפורט שכתבת בתגובה האחרונה, חד משמעית - יש לך עד שווקים שהם : בועה.

לבוא ולטעון שתוך : עשור, שניים, שלוש - זה יקרוס כי מודלים כלכליים מוכיחים זאת, לא עוזרת לפתור את את השאלה

של האם השוק הזה הוא תרמית. מצד אחד יש לך את הטענה ( המנומקת ) לגבי הגדרת הבועה וההשלכות קדימה,

אבל - ההגדרות האלו מתאימות לשווקים שקיימים בשוק כבר עשורים.

עוד בעיה שיש לי במה שאתה אומר : למה להניח מראש שאין משקיעים לטווח קצר ? הרי אני ביום-יום ( לא כמשקיע, אלא כצופה מהצד - בעבודה שלי )

עד לעיסקאות יומיות קצרות טווח, בינוניות טווח שמניבות לפרק זמן של שנים - משכורות עם נגזרת פנסיה גבוהה לאנשים הנכונים. הם עושים את זה

מהבית, מהשירותים, מהמרפסת של החבר וכו'. איפה הבעיה בשוק "בועתי" שיכול למעוד או לא למעוד עוד עשרים שנה ? עשור ? שנתיים ? 15 שנה ?

הרי מההגדרה שלך - יש שווקים כאלה, שקיימים. אני מנסה להבין לאן אתה חותר בנוגע למטבעות הוירטואליים. לא לגמרי ירדתי לדעתך עדיין.

1. זה בעייתי כי זה לא מוצר כפי שהגדרת אותו - מוחשי\ריאלי\עם ערך אמיתי מאחוריו ( שזה על הנייר, לא רחוק מידי ממניות ).

2. זה בועתי "מידי" בגלל מחסור בשווי.. "נומינלי" מסוים למטבע ?

תסביר לי למה אתה מתכוון.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...