עבור לתוכן
 • צור חשבון

nec_000

משתמש רשום
 • מספר הודעות

  4,294
 • הצטרפות

 • ביקר לאחרונה

 • Days Won

  65
 • זמן מחובר

  2800יום 5ש' 1דק' 25שנ'

כל דבר שפורסם על-ידי nec_000

 1. וואוו, 1TB ב- 80$ תקדים במחיר... מתקרבים ל 75$ החשובים לפטור ממע"מ
 2. ^וואו, רק עוד סיבה עקרונית עבורנו הישראלים שלא לקנות מהם כלום ועל הפרנציפ להשתמש במשחק בחינם (אם לא חשבנו על זה עד כה). יתרה על כך, הם עצבנו אותי מספיק עד שמתחשק לי לתרום ביוזמתי להפצת המשחק שלהם חינם ברבים. לא מציע לאף אחד להתעסק בעולם המחשוב והסייבר עם המוח היהודי. EA אצלי על הכוונת.
 3. לא זוכר מתי אי פעם במהלך חיי שילמתי לאיזו שהיא חברת תוכנת משחק, כסף עבור המוצר שלה.
 4. אוקי, זה מתחיל להיות יותר מורכב - הדלפה טריה מהיממה האחרונה, AMD הולכת להשיק/לבצע preview ל- navi דור 2, כבר עכשיו ב- ces הקרוב 7.1.2020 https://wccftech.com/amd-2nd-gen-rdna-navi-gpu-radeon-rx-graphics-card-ces-2020-rumor/
 5. לעוקבים הקבועים בפורום לבטח זכור כי בעת השקת navi 5700 ביולי השנה, השגתי מידע (ושתפתי עמכם) כי הולך לצאת בהמשך הדרך Navi מבוסס ליבה גדולה יותר. המידע שהיה אז היה עקרוני/כללי בלבד וטען, שמדובר במסגרת לוחות הזמנים של עד סוף 2019 או במילים אחרות סביבות דצמבר. בשבועיים האחרונים רשת האינטרנט החלה לטפטף מידע אודות רישומו של מוצר כזה ברגולציה הנדרשת כאשר wccftech מדבר על כך ביום 28 לאוקטובר כאן: https://wccftech.com/new-amd-gpu-spotted-rra-big-navi/ אתר techradar מדווח בתחילת נובמבר, כי נמצאו ראיות לקו מוצרי navi עדכני מסדרה גבוה יותר בדרייברים של linux: https://www.techradar.com/news/amds-navi-22-and-navi-23-gpus-recently-spotted-in-linux-driver אז לגבי האם יש מוצר כזה ולא מדובר בפנטזיה, התשובה היום היא כן - אכן יש מוצר כזה. מה שנשאר נעלם הוא: תאריך, וגודל/עוצמת הכח של השבב. המידע שהגיע אלי אז דיבר על navi שהוא פי 1.5 מ- navi 5700, ואשר יכונה navi 5800. מה שמציב אותו ברמת ביצוע מקבילה פלוס מינוס ל- 2080ti, ואולי טיפה מעליו, בכל הנוגע לביצוע רנדור מסורתי. לא היה כל אזכור לגבי RT ואני סובר שאין בו כזו תמיכה. בואו נעקוב יחדיו בשבועות הקרובים עת המידע ילך ויזרום באמצעות הדלפות אל רשת האינטרנט. מעניין זה בטח יהיה. אם תהיה תחרות מחודשת על כתר הביצועים בין AMD ונוידיאה, וכך עושה הרושם שהולך לקרות, הדבר מבורך: הוא יוביל להורדת מחירים נוספת ולהאצת קצב פיתוחם של מוצרים חדשים בתחום ההאצה הגראפית, שזה מה שהקהילה רוצה. הוא אף יאיץ וידחק בנוידיה להזדרז עם השקת סדרה 3000 שלה, שהיא הדבר הגדול הבא ב- 7nm וצפוי לפגוש אותנו בקיץ 2020 כנראה.
 6. מצטער על הרגע שהועלתי להתייחס למשהו שכתבת... עדיף להתעלם, רק כדי שלא לגרום לך להגיב אחרי זה
 7. ^השיפורים יגדלו לאחר שהמקודדים של אותן תוכנות עבודה (כמו אלו שתארת), יואילו לבצע התאמות ל 16 ליבות. בנתיים המפתחים לא קידדו התאמה/אופטימיזציה לכך, משום שבשוק עדיין 16 ליבות לא קיים בתפוצה רחבה מספיק אשר מצדיקה את הטרחה וההשקעה הזו. לכן השפור הביצועי שאנו רואים (באחוזים) מעל מעבדי ה 8 ליבות, אינו מרשים לעומת ההכפלה בכמות הליבות שהיא 100%. מעבד 3950x ומחירו הנגיש = 750$, יוביל להחדרת 16 ליבות בהיקף רחב - בשונה ממה שהיה עד כה. ולאחר שההיקף יהיה כאמור רחב, או אז תהיה הצדקה לבתי הפיתוח קוד להשקיע בכך ולבצע את ההתאמות הנדרשות בקוד. הערכה (מאד גסה) מצידי היא להחלת ניצני שפור החל מאמצע 2020 והלאה. לשמחתנו בעיבוד פרללי הניצולת הפוטנציאלית בקוד היא להגיע ל- 100% בחלק לא מבוטל של המקרים, כאשר עוד יותר לשמחתך גראפיקה ווידאו הם פרלליים לחלוטין מבחינה אלגוריתמית, ולכן שם נגיע לניצולת שכזו, ואז מעבדי 16 ליבות יספקו קרוב מאד לפי 2 הספק (לאחר התיקון קוד הדרוש כמובן). אפשר לראות זאת ב- cinebench למשל, הוא עושה עבוד גראפי שממחיש זאת היטב. הוא קוד מאופטמז מקצועי ויכול לבלוע גם 32 ליבות וכמדומני גם 64 ו- 128 בלינאריות מרשימה. רק לשים לב , שמעל 16 ליבות צריכים תמיכה של מערכת הפעלה windows server. *המערכת win10 (הביתית) אינה מסוגלת לתמוך כיאות בכמות ליבות שכזו.
 8. תרגיל שווק גאוני: כל החברס האלו שתמיד רצים כהרגלם לשדרג לדבר הכי מהיר וחדיש שיש בשכונה, ולאו דווקא כי הם צריכים אותו, אלא בעיקר בגלל שהם רוצים אותו, אלו שרצו ישר לקנות 3900x (כשהוא יצא ביולי), הרי עכשיו ירוצו לקנות 3950x לא משנה מה המחיר - יעוטו על המלאים שיצאו לחנויות. אבל מה הם יעשו עם ה- 3900x שקנו רק לפני 4 חודשים ? חלקם הלא מבוטל ישחררו אותם מטבע הדברים לשוק יד שניה. הללויה: אופורטיוניסטים העטים כנשרים אחרי פגר, אלו שישבו בצד וחיכו בסבלנות בוגרת, אלו יוכלו לקטוף אותם במחיר טוב שהוא כנראה לא מעט מתחת ל- 500$ של 3900x חדש. אז כולם מרוויחים: גם AMD שמוכרת לחובבים הפנאטיים - אלו שקונים כל הזמן את המילה האחרונה, פעמיים מעבדים בפרק זמן קצר, משום ששחררה אותם בהפרש שווק גאוני של 4 חודשים זה מזה... גם הפנאטים שקבלו אורגזמה כפולה בזכות רכש מוצר דגל פעמיים בשנה אחת, ואחרונים חביבים החסכנים - אלו שקונים עם הראש והראציונאל בשיקול דעת. אלו מרוויחים על שום שקבלו הזדמנות נהדרת (בזכות הפנאטים ממקודם) לרכוש מהם ביד 2 מוצר ברמת ביצוע סופר גבוה (עם 12 ליבות) אבל במחיר טוב שהוא פחות ממחיר חדש.
 9. בקצב תחרות האגרסיבי שיש היום בין שתי המתמודדות היחידות, שלשמחתנו (עדיין) לא עושות תאום מחירים, וזה גם לא נראה ככה, אזי כנראה שתוך עונה והמחירים ממילא ירדו לרמות שכתב Gico. קרי לא הייתי מתפלא אם זה אכן יקרה. המחיר פר ליבה מאז 2017 ירד משמעותית...
 10. בכדי להצדיק את QLC, המחיר צריך לגלם הפחתה סבירה כמותית. היה ומחירו אינו זול יותר מכונן TLC, זו שטות לרכוש טכנולוגיה פחותת איכות, אבל לשלם אותו דבר. זה א' ב', לא קשה להבין זאת. כלל האצבע שלי הוא הפחתה של לפחות 30% במחיר ליחידת נפח. היות ועדיין לא הגענו לשם, QLC אינו רלוונטי (עדיין) להערכתי.
 11. אז מסתבר שאכן הייתי תמים... לא חשבתי על הנושא של המיסוי קורה לכולם
 12. זה אכן נכון... אם כי בעת המודרנית לבצע הזמנה מארה"ב ולהמתין לאספקה בארץ לאחר כשבוע וחצי לא כזה נורא... מתרגלים מהר וזה יחסית סביר. חלופה ראויה לרכישה כשאתה שם ופספסת את המועד.
 13. נדמה לי שיש אפשרות לבצע pre-order אז תהיה עם היד על הדופק, ובדקה שנפתחת האפשרות באמזון, או בכל מקום מקובל עליך, תעשה מיד הזמן. *בתנאי שהמחיר 750$ כמובן, ולא מנופח כלפי מעלה...
 14. במקום לברבר יותר מדי, תראו מה החיה הזו מסוגלת לעשות: https://www.techspot.com/news/82416-more-ryzen-9-3950x-benchmarks-leak-fire-strike.html the valid multi-core result is better than the 2950X by 26% and only 4.3% behind the i9-9980XE. Single-core results are stunning at 20% and 23% better than the TR 2950X, and 11% and 14% better than the i9-9980XE.
 15. נראה לי שאינטל עושה רבות על מנת שלא להוציא מידע החוצה. ההערכה שלי, שהיא עובדת חזק מאד מאחורי הקלעים לצאת עם ליין חדש של מעבדים, בתמחור חזק, כדי לתת תחרות עקשת ובריאה ל- AMD. מה ששוב מביא אותנו לאותה משבצת נהדרת: רק עוד יותר תמורה לשקל שלנו הצרכנים. יותר אפשרויות, יותר מבחר, יותר כח, פחות עלות... לא זכורה לי נירוונה כזו בתחום העבוד המחשובי עבור הצרכן, כבר למעלה מעשור. ואולי אפילו אפשר לומר, שאנו באחד מעידני התחרות הכי טובים שהיו לנו אי פעם. הכל תודות לשני אנשים: ד"ר ליסה סו, והגאון מספר אחד בעולם כיום בתחום זה והוא ג'ים קלר. הכל בזכות השניים הללו. היום ליסה סו מנכ"לית AMD, וג'ים קלר עבר שורות לאינטל לפתח את הדור הבא שלהם שהשמוע מרמזת, הולך להיות נסיקה טכנולוגית דרמטית בתכנון מעבדים. ממה שראיתי/הבנתי, מדובר על חיבור פיסות סיליקון במרחב תלת מימדי, משמע מעבר מתכנון דו מימדי לשטח, אל עבר תכנון תלת מימדי שמחבר מודולים גם לגובה. בהמשך העונה הזו, אין סכוי שלא נראה המון אקשן מטורף. לכן אני כבר מזמן הצטיידתי בכרטיסים לשורה ראשונה למשחק הגמר. מקווה שגם אתם.
 16. ערב טוב, הסבר שיבהיר את העניין: ידידנו הוותיק והיקר coch מוציא תסכול לגיטימי. הוא (בצער אני אומר) מדבר בשם רבים - לא רק בשם בדיד. והוא בוודאי מדבר גם בשמי. מזה שנים אנו סופגים נגטיביות וארסיות בלתי מנומסת בעליל באתר הנהדר שלנו, לרוב שותקים, מתעלמים, מקווים שזה יעלם מעצמו. אבל באיזה שהוא שלב חלאס. צועקים לעבר הילד: או שתלמד לשתוק ולפחות לא להפריע לאוירה הנעימה עם הנגטיביות והשליליות המבטלת אחרים שאתה מפגין, או שתלמד לשחק כאחד נורמטיבי במגרש של מבוגרים מנומסים. אחרי שנים רבות, אולי רבות מדי, ראינו שזה לא עובד. אז התייאשנו. ולכן מעת לעת אנו מוציאים תסכול, שעוזר לכמה דקות בלבד. לפעמים גם לבעל הבית כבר נמאס, כשהוא עולה על העצבים שלו גם. ואז הוא נותן לגורם הסורר עונש - מרחיקהו. אז יש שקט לכמה ימים/שבועות וגם זה טוב כאויר לנשימה. אלא שהגורם הסורר רק חוזר בשם חדש וחוזר כל הסבוב מהתחלה. זה מה יש, התרגלנו. השמועה מספרת שחלק מהחברים כבר שמו את הסורר על מוד "התעלם ממנו", קרי לא רואים את ההודעות שלו בכלל. וככה טוב להם. הבעיה היא שהם רואים את התגובות של החברים שלהם, ואז מבינים שיש רעש מסביב שהם פספסו. ככה שלא יכולים לברוח לחלוטין מהמצב.
 17. תחרות אינה אומרת "איום" של מתחרה א' על מתחרה ב'. זוהי דרך זניחה שלא לומר שולית להסתכל על הדברים. הגם שאיום כזה קיים, רק שלא הבאת את הנתון הנכון שמתאר אותו. תסתכל מה קורה באינטל עצמה, מה הלחץ שהיא עוברת, מה הדבר גרם לה בפורטפוליו ובתמחור של המעבדים, שלא לומר על לחץ ברובד היצור. התבונן מה קרה לרווחיות של אינטל שירדה משום שהיא נאלצת למכור בפחות מחיר, מה שמפחית את רווחיותה. זה הנתון הנכון. ובחזרה לעניננו, התחרות בהחלט אומרת, שבסגמנטים שבהם שני היצרנים (היחידים בתחום) עובדים, אז הצרכן מרוויח מכך. הנה לנו בסגמנט מעבדים לתחום ה- PC בבית, התחרות עשתה דרמה מאז 2017, לא פחות מכך. ולא רק לסגמנט הזה, גם בסגמנט HEDT התחרות הזניקה קדימה את כמות הליבות הזמינה, וגם את המחירים. מה היה לנו בסדרה 6900 של אינטל, מקסימום 10 ליבות ? מה היה המחיר, $2000 ? 3000$ ? הנה רק עכשיו אינטל חתכה את מחירי HEDT שלה בחצי. זה המון. וזה להזכירנו אחרי שהיא כבר הורידה את מחירי HEDT גם אשתקד, וגם לפני שנתיים, כל פעם כצעד תגובה להשקת סדרה עדכנית באותה עת של threadripper. משום ש- threadripper חתך את אינטל במחיר בלפחות חצי בכל אטרציה בעצמו. אינטל נאלצה להגיב. זו מהפכה בשוק הזה והיא לא היתה עושה כך אלמלי התחרות. וכמות הליבות ב- HEDT היא 32 כבר ולא עוד 10 - עוד משנה שעברה אגב. השנה כנראה ונראה אפילו 64 ליבות. שזו הכפלת כמות הליבות אם נשים לב לרגע לפרטים, ביותר מפי 6 בתוך פרק זמן של שנתיים בלבד. בלתי נתפס. זו הדרך לנתח את התחרות שהפריצה של AMD הביאה - המשמעות שלה כלפי הצרכן 👍 לך ולי יש היום הרבה יותר מוצר בפחות כסף. וגם התקדמות לעומת מה שהיה עד 2016, אז היתה סטגנציה רבתי להזכירנו. אני בטוח שגם אתה שמח על כך כמו כל חובב אחר בתחום שלנו. לגבי היחס מכירות של פי 10, בואו נראה מה הוא יהיה אחרי שגם AMD תתחיל לתפוס נתח שוק רלוונטי מסגמנט השרתים. שכן שם מדובר בכסף הגדול. שם עיקר המכירות. כשלשם AMD תחדור חזק, העסק ישתנה. כרגע יש לה משהו כמו 3% בערך מזכרוני המהיר - נתוני סגירה של תחילת 2019. משמע שיש עוד פוטנציאל רחב מאד לגדול אליו.
 18. חלק אומרים לך "תקנה ואל תחשוב". חלק אומרים לך "תחשוב ואז אולי תגיע למסקנה שאל תקנה". מעניינת בהחלט החלוקה הזו של ממליצים לשתי קבוצות סותרות
 19. השקת ריזן דור 3000 בקיץ האחרון ועימו המעבר ללטוגרפיה של 7nm, למעשה ליין מוצרים שנתן סנוקרת לאינטל מתחת לחגורה, הוביל לרבעון העסקי הטוב ביותר של AMD מזה 14 שנים. רצ"ב מצגת מעניינת מאד ומלמדת (היא בתחתית הפוסט - הורידו אותה משם). התמונה מעניינת לא רק את המשקיע הפוטנציאלי בשוק ההון, אלא גם את חובבי המחשוב וזאת משום שהחדשה הזו אומרת שישנה תחרות טובה בשוק, שבתורה תסייע להוזיל ולהנגיש את המוצרים לציבור הרחב, ובמקביל תסייע לזרז את קצת ההתקדמות הטכנולוגית בתחום, שכן בעת שמתרחשת תחרות עזה, כל השחקנים עושים מאמץ לרוץ קדימה במטרה להדביק את מתחריהם. תהנו... http://ir.amd.com/news-releases/news-release-details/amd-reports-third-quarter-2019-financial-results עיקרי הדברים : עד השקת ריזן דור ראשון באפריל 2017, AMD היתה חברה על הקרשים, בלתי רווחית, שמכרה 4 מיליארד דולר בשנה (נתוני סגירת 2016). מאז השקת ריזן הראשון כאמור בתחילת 2017, AMD הצליחה לסגור את השנה 2017 עם הפסד קטן יחסית למה שהיתה רגילה, ועם מכירות שעלו בכ- 25% לכדי 5 מיליארד דולר. זוהי השנה שמסמנת את נקודת המפנה. שנת 2018 לוותה בהשקת ריזן דור שני סדרה 2000, עם המשך נטילת נתח שוק הולך וגדל וסיום שנה לראשונה עם רווח מזערי, ועלייה של המכירות לכדי 6 מיליארד דולר. השנה הנוכחית 2019 מסמנת את המעבר לריזן דור שלישי סדרה 3000, מעבר לליטוגרפיה חדשה 7nm ולראשונה מעבד שמוכר **לצרכן הפרטי החובב** יותר ממה שאינטל מוכרת לו, תוך שקצב המכירות הולך להסתכם ב- 7 מיליארד דולר. ניתן לראות שמאז שריזן נולד, AMD גדלה בכ- 1 מיליארד דולר מכירות בשנה. עלתה משפל מדרגה של 4 מיליארד ב- 2016 עד 7 מיליארד בסוף 2019. זהו קצב גדול מהיר של סביבות 20% בשנה, משהו שבתעשיה נחשב קיצון ומעיד על פריחה רבתי של אותה חברה. כמו כן הרווח הגולמי עלה מאזור 23% עלובים בהחלט בסגירת 2016, עד ל- 43% אופטימיים למדי (נתוני סגירת רבעון 3 2019). לנו זה חשוב כאמור, לא רק מזווית הראיה של המשקיע, אלא מזווית הראיה הצרכנית: ככל שהתחרות תגבר, כך יוטב לנו. התחרות גדלה ככל שה- underdog מתחזק על חשבון החזק, ומאלצו בשל כך להתכופף בתורו לטובת הצרכן. ובהחלט ראינו מה שזה גרם באינטל מבחינת תמחור וקצב השקת מוצרים. שרק ימשיך כך. AMD Q3'19 Earnings Slides.pdf
 20. מה שכתבת גם נכון... ולגבי שאלתך, נראה שכפי שאתה מתלבט, לא קל יהיה לאחרים - להציע לך מענה עדיף
 21. הנה מר חבר הפורום נפולאון - סליחה חבר הפורום kakadu999 , או בשמו הנוסף askme, כבר סגרו לך 3 יוזרים מרשים, הנה תגובתו של nec ביום השקת RT לאויר העולם מיום 21.10.2018 שאתה טוען שאיננו עקבי. בוא תקרא ותזכר: חבר הפורום נפולאון: במידה ולא תמשוך את תגובתך המשתלחת בחבר פורום אחר, תגובה בה ניסית לחלק לו ציונים כמו גם לזלזל בו בפרהסיה, לשים בפיו מילים שלא נאמרו או לשוות להם אופי שגוי, מה שיקרה זה שהנושא יועבר לטיפול משמעתי אצל מנהל הפורום. להערכתי ידו של בעל הבית לא תרעד על המקלדת לסגור לך יוזר בפעם הרביעית (מי כבר סופר במקרה כשלך), משום שאתה פשוט אינך למד מאירועי עבר וממשיך רק להשתלח ולהקטין אחרים (מה האינטרס שלך זה בכלל מעניין - מה אתה מרוויח מכך רק אלוהים יודע...) בוא תוכיח לנו שבגרת לתקן את דרכיך הקלוקלות, לדעת להתנצל ולעשות roll back. הנה העתק הטקסט שבקישור - לנוחיות הקורא פורסם 2018 באוגוסט 21 טוב, ננסה לעשות זאת ממוקד - סיכום של nec על כל היבטיו הרוחביים: ראשית הערה - רק עתה צפיתי במלוא ההשקה על בוריה ונכנסתי קצת לקישקע כמו שאומרים. כמי שבא מעולם המתמטיקה הגראפית, עתה אני מבין, שהפעם לא מדובר בגימיק זוטר כמו שהיה בשעתו עם ה- phsyX, הפעם מדובר במקפצה טכנולוגית בסדר גודל, בכל מה שקשור לניהול ההארה והריפלקציות, שבתורם מעלים את הראליזם הויזואלי למדרגה הבאה בתור, ומקרבים אותה כדי נשיקה מצילום תמונה. הגדולה היא למעבר לרידור בגישה הפיסיקאלית, וזה מה ש- RT מבצע. להערכתי הזהירה (וכנראה שאני צודק בהערכתי זו) הפעם לא תישאל השאלה "האם זה יתפוס", די ברור (לי) שזה יתפוס את התעשיה, שכן לא מדובר במשהו שהוא ככה ככה, או אולי, או ליד איכשהו, או שצריך לעשות שמיניות באויר על מנת לשכנע שהוא עדיף מבחינת איכות התוצאה. רנדור RT נעשה בתעשיה אבל עד כה לא ב- real time, אלא רק רנדור של סצנות CGI ואפקטים עבור סרטי קולנוע (או טלויזיה) שם יש זמן רב לעבוד בשקט על סצנה קצרה (של כמה שניות) באמצעות מחשבים חזקים שעובדים כמה שעות או כמה ימים. הפעם הצליחו להגיע לשיטה שעושה זאת ב- real time, והתוצאה מדברת בעד עצמה, היא משאירה פער גדול לעומת הרינדור המסורתי שעימו עבדה התעשיה עד כה. רנדור RT אמנם היה ידוע מאז 79 לפחות, אלא שהכח החישובי היה מחוץ למסגרת האפשר או הסביר ב- 50 השנים הבאות לפחות, ולכן לא התקדמו בנושא. יתרון שני הוא בחסכון המשמעותי של פיתוח העולמות הגראפיים בכותרים ובסימולטורים השונים, וזהו רק עוד אינסנטיב רציני מאד לכל כותר וכותר חדש, להסב את הפיתוח לעבודה בשיטת RT. יתרה על כך, נראה כי כדאי לכל מפתחת כותרים לעבוד רק עם השיטה הזו, ולזנוח את ההשקעה בפיתוח המסורתי (שאם ייעשה - אז יעשה רק לצרכי תאימות לכרטיסי האצה מהדור היוצא). זה פשוט לא משתלם לעבוד ככה עוד. כתוצאה משתי הסיבות מעלה, השאלה עם תוך שנתיים יהיו 10 כותרים שמטמיעים RT ולא רק 2, כנראה תהיה התשובה, שכל כותר יעבור לשיטה הזו. זה יותר זול ממילא לעבוד כך, והתוצאה עדיפה - אז מה השאלה בכלל. אכן תהיה תקופת תפר מסוימת שעדיין ייצרו בכותרים התאמות גם לשיטת הרינדור הישנה, שכן לא לכולם ישר בנקודת הפתיחה יש את המאיצים החדשים במחשבם, יתרה על כך, רוב השוק בשנה שנתיים הקרובות עדיין יעבוד עם המאיצים הישנים בכלל ולכן תקופת התפר תדרש. אבל בשל עלויות הפיתוח הנוספות, השיטה הזו תזנח מהר, כך שתקופת התפר תהיה קצרה יחסית. להערכתי הזהירה, בעוד שנתיים כנראה כבר לא יפתחו עוד כותרים שיתאימו לרנדור המסורתי גרידא, ומי שלא ישדרג את כרטיסו לדור המודרני שכולל חישובי RT, אז: או שלא יוכל לעבוד על הכותרים החדשים בכלל, או שכן - אלא שאותה עבודה קשה הנעשת כיום על ידי המפתחים לבצע פיצוי עיבוד אומנותי בשיטת הרינדור הישנה, כבר לא תתבצע עוד, והתוצאה על כרטיס ישן תהיה שזה אמנם עובד, אלא שהגרפיקה תהיה עלובה למדי. כבר דברנו על כך בשרשור זה כולנו: אין ספק שבהשקת הדור החדש בשל שלל סיבות, בכללם גם כדי לאפשר את ההפטרות מהמלאי הישן של דור 10 (שכנראה נשאר יותר מדי ממנו על המדף), וגם כי נוידיאה כרגע במעמד מונופוליסטי בטכנולוגיה החדשה (ולכן יכולה להרשות לעצמה), אז המחירים בשמיים. גם אם במצגת ראינו מחירים החל מ- 500$, ובאתר שלהם החל מ- 600$, אף מנוסה בר דעת אינו משלה עצמו שיהיה מלאי זמין לכרטיסים אלו בזמן הקרוב, והמעט שכן יהיה זמין לרכישה, יחווה price gauging אגרסיבי, מה שאומר כנראה לא פחות אפילו מ- 800$ לכרטיס כניסה לתחום (דגם 2070). במחירים שכאלו, והיות ומדובר בדור הראשון של הכרטיסים שיודע לבצע RT, יהיה נבון לצרכן בוגר, להמתין עוד זמן מה שיקרו מספר תהליכים בשוק: הראשון הוא שמלאי דור 10 יגמר מהמדף, ואז יהיה רק דור 20 זמין לרכישה כחדש. במצב שכזה הלחץ על נוידיאה לשמר מחיר גבוה של סדרה 20, יגמר. השני הוא שלא נבון לרכוש מוצר חלוצי, כל עוד אין מספיק כותרים בשוק שעובדים עימו. בשביל 2-3 כותרים זו טפשות. נבון יותר להמתין זמן מה, עד שמספר הכותרים יעלה ללפחות עשיריה סדר גודל לפחות. ושלישית, היות ומדובר בליטוגרפיית ביניים של 12nm, לא רחוק המועד שידלגו ל- 7nm, ובעת ההיא (השקת 7nm) דור 20 יראה לנו כמו קנייה קיצרת טווח וחבל שעשינו אותה. כנראה שכבר בשנה הקרובה 2019 יעברו ל- 7nm, מוטב להמתין לדור השני של RT שיושק ב- 7nm, דור שיתן בשל כך את קפיצת המדרגה הענקית בביצועים לעומת הקיים היום. (12 לא הועיל מהותית מעל 16 הנוכחי). רוצה לומר בעניין זה, שלהערכתי הזהירה RT דור ראשון "יזדקן" מהר, אולי מהר מדי, ויהיה בשוק רק שנה אחת עד שיוחלף שוב. ולכן אם כבר רוצים לקפוץ לטכנולוגיה החדשה, מוטב לעשות זאת בשנה הבאה ובאמצעות הדור השני של RT ב- 7nm. *זו הערכתי לקצב הצפוי. עוד נושא שדברנו עליו, זו האכזבה מכנראה היעדר שפור ביצועי בכל מה שנוגע לרנדור המסורתי לעומת הדור היוצא. זו טענה אולי נכונה, אבל היא לא העניין עוד. ברגע שעוברים לשיטת רנדור שונה בתכלית, לא נכון עוד להתייחס להספק הכח הביצועי של שיטת הרנדור היוצאת. מכיוון שקפיצת המדרגה בסדר גודל האיכות הגרפית שמתקבלת בשיטת הרנדור החדשה, עושה את כל ההבדל. זה לא האם 4k ב 60fps בשיטה הישנה הוא בר השגה או לא. זו שאלת האתמול. השאלה היא עד כמה התמונה בשיטה החדשה, FPS מול FPS אחד לאחד דהיום, ניראת טוב יותר. והיא אכן נראת הרבה יותר טוב - אין כמעט חולק על כך. ולכן ניתן לראות בהשקה החדשה כך: נשארנו עם אותו הספק FPS כמו בדור היוצא 10, בכל הנוגע לרנדור הישן. אבל הוספנו משהו חדש בתכלית, שלא היה עד כה והוא הדבר המהותי - מנוע ההארה החדש שמוסיף לתמונה ראליזם ב- level אחר לחלוטין. ולכן מעתה נדבר על התקדמות טכנולוגית - בכמה FPS ואיזו רזולוציה נתקדם לעומת דור RT הראשון. בסיכום הנושא, עולם ההאצה הגראפי עבר עתה מהפכה רבתי וקפיצה לדור חדש שלא היה כמותו הרבה מאד זמן. ההשקה הזו מרנדרת את כל המאיצים המסורתיים למעשה להיות obsolete באיווחת חרב אחת. אז כן, לתקופת תפר זמנית - לבנתיים הם עדיין רלוונטיים, אך אורך הנשימה שנותר לכל מה שקדם ל- RT הוא למיטב הערכתי הזהירה, לא יותר מאשר 1 עד גג שבגג 3 שנים, ויש לקחת זאת בחשבון. לא זכורה לי גרימת הזדקנות כה מואצת לחומרה בתחום הגראפי, כפי שעשתה הקפיצה הנוכחית בזכות RT, גם לא כשהושק DX11, ולא בכלל בעשור שניים האחרונים. עוד דבר מעניין שחשוב לשים עליו את הדגש, הסיבה שבגללה RT יכל להיוולד עתה אינה משהו טריוויאלי: כמות החישובים הנדרשת לרנדור תאורה בשיטה המודרנית, היא בלתי מעשית בכח החישובי הנוכחי, וגם לא בזה של עוד כמה וכמה שנים טובות. לכן מה שנוידיאה עשתה, זה מצאה שיטות לקצר את הדרך לשם בזכות חיתוך נפח גדול מאד של כל אותה תאורה שאינה מגיע לעיין העדשה, והורידה בכך 99.99% מסך החישובים הנדרש. זו הגדולה שפה. עוד משהו שעזר להם לחסוך חישובים זהו שמוש נבון ב- AI , שמבקש לבצע את חישובי התאורה רק על המקטעים הרלוונטיים בתמונה, אלו שעין האנוש מתמקדת בהם, ולא באופן הומוגני על הכל מהכל. הדבר חוסך עוד נתח לא מעט של חישובים תמורת הפחתה "של משהו שעין הצופה אינה מרגישה בו ממילא". וזו הגדולה השניה. מה יקרה לתחרות: אין ספק שנוידיאה זרקה לזירה כפפה ששוברת את השוק לרסיסים. אם AMD ו/או אינטל אינן מסוגלות ליישר קו בתוך פרק זמן סביר של שנה עד גג שנתיים, הכרטיסים שלהם יהיו בלתי רלוונטיים עוד בעת המודרנית - פשוט לא יקנו אותם עוד, ונוידיאה תהפך למונופול תרתי משמע. כי כשכל השוק הגראפי עובר לרנדור RT, מי שאינו מסוגל בחומרה ובאלגוריתם שלו לעשות זאת ברמה סבירה של ביצוע, קרי כל אותה חוכמה של לחסוך 99.99% מהחישובים, פשוט לא יהיה מסוגל להעמיד מנוע RT שעובד (בכח החישובי שיש היום זמין). זהו אתגר רציני, אם AMD או אינטל היו עד כה מחוץ לתמונה והופתעו, הם בבעיה רצינית. אך סביר להניח שיש להם מקורות מודיעין והם ידעו על מה נוידיאה עובדת. כך או אחרת, אם עד הלום הם לא צמצמו פערים במעבדות הפיתוח שלהן, אזי שעליהן לחזור לשולחן השרטוט ולהתחיל ממש מאפס את התכנון של המנוע הגראפי הבא שלהן, כך שיבצע RT מקביל לזה של נוידיאה. אמנם האלגוריתמים לביצוע RT ידועים - אין פה קסם או סוד, אלא שהסיבה שלא נכנסו למימושן היא רק בשל כך שהשיטה היוותה עומס חישובי בלתי אפשרי, לא אז, ולא בטווח של 50 שנה קדימה. נוידאה פיתחה את השיטה לחסכון אדיר בחישובים, והוא מה שאיפשר בידם לבצע זאת כבר בכח החישובי של היום. את השיטה שלהם לחסכון, סביר מאד שהם לא רשמו בפטנט - כדי לשמור זאת בסוד, שלא יהיה ניתן להעתיק אותה. ולכן כל אחת מן המפתחות המתחרות, יצטרכו איפה לפתח את המקבילה שלהם בעצמם, ללא רמזים מקלים לדבר איך נוידיאה עושים זאת יעיל מתמטית . זו פעם ראשונה מזה הרבה שנים שהצליחו להרשים (אותי) טכנולוגית, וזה אינו דבר של מה בכך. לא כל יום מצליחים להגיע לכך. היום הזה הוא אחד מאלו שכן הצליח. שאפו למפתחים ולמתמטיקאים שעמלו על הנושא, להערכתי העובדים בתחום נהנים מאד מעבודתם. **למי שטרם צפה ורוצה עזרה איך לעשות זאת ביעילות, אז הנה לינק בדיוק לשניה הרלוונטית שממנה ההצגה מתחילה. מדובר בצפיה של שעה וחצי (או יותר לא זוכר בדיוק), והיא מתחילה כאמור מנקודה זו בסרטון ואילך:
 22. אני מאמין שעם השקת סדרה 3000 (כנראה בקיץ הבא ?) הביצועים יוכפלו פי 2 בשל מעבר לליטוגרפיה חדשה, 7nm ואולי אפילו 5nm. אז האימוץ של טכנולוגיית הרנדור ב- ray tracing תתחיל לצבור תאוצה. RT זהו דבר חדש, יקר לביצוע במונחים חישוביים, וטבעי שדור ראשון יהיה מדגים טכנולוגיות, שעל בסיסו תבנה הטכנולוגיה העתידית לבוא. אנחנו הולכים לשם בוודאות - לא אולי, שאף אחד לא ישלה עצמו. השאלה היא רק מהירות האימוץ של שיטת הרנדור ב real time. היא הרי נעשית מזה עשרות שנים בקולנוע, משום ששם החישוב נעשה באיזי, בנחת, מאחורי הקלעים כך שכל frame מרונדר משך זמן ארוך בלילה, על ידי מחשבים חזקים. כידוע להכין סרט קולנוע הינו פרויקט של שנים, אז לא לחוץ לאף אחד זמן הרנדור. מנגד לבצעו ב- real time זוהי פריצת דרך טכנולוגית דרמטית, לכן טבעי שהיא תעשה בכמה פעימות ולא במכה אחת פרפקט. כנראה בעוד כחצי עשור סדר גודל, לא יהיה עוד רנדור על PC שאינו ray tracing. ray tracing נותן לתמונה איכות של צילום, וכאשר משווים (בהדגמות האיכותיות שעשו בנושא) עם הפונקציה פעילה לעומת מצב שהיא אינה פעילה, זה כמו שעברו מסרט cartoon לילדים, סרט מצויר, לצילום אופטי במצלמת קולנוע. זה עד כמה האפקט של ההארה הטבעית והנכונה, בשילוב רפלקציות, נותנים לעין האנושית שלנו את התחושה, או לומר האילוזיה שזה אמיתי כמו במציאות. אז עוד קצת נהיה שם, טיפה סבלנות... היעד לשאוף אליו הוא: רזולוציה 4K, תמונה סטריאוסקופית (קרי תלת מימדית - משמע שני channels אחת לכל עין) עם קצב רענון 60hz לכל עין, רנדור ray tracing, וקונטרסט HDR. כשנשים דבר כזה על העיניים שלנו עם קסדה מתאימה או משקפיי מציאות מדומה שיפיקו לנו את הדרוש, הלסת שלנו תיפול לרצפה. חישבו על מגוון האפשרויות שהדבר יקנה, לא רק למשחקי מחשב כן, אלא לעוד הרבה מאד דברים, תנו להדמיון שלכם ללכת עד לאן זה יכול להגיע
 23. עבודה מעניינת ואיכותית של hardwareunboxed בנושא, מאד אהבתי ולמדתי על הדרך. משתף עימכם - תהנו גם בכיף
×
 • צור חדש...
Back to top button
Close
Close