עבור לתוכן
 • צור חשבון

nec_000

משתמש רשום
 • מספר הודעות

  4,229
 • הצטרפות

 • ביקר לאחרונה

 • Days Won

  58
 • זמן מחובר

  2753יום 17ש' 55דק' 26שנ'

כל דבר שפורסם על-ידי nec_000

 1. כבר הערתי שלשום, יש באתר תקלה שמודעות עולות בכפילויות, בגלל שכשלוחצים "שלח" - זה לא עושה כלום. אז לוחצים שוב ושוב.. וזה מכפיל אותן. בעל הבית - כנס לסדר את התקלה.
 2. אני די סקפטי אודות התאוריה הזו של אמינות המעבד, כפועל יוצא מהמיקרו הבדלון הזה שהם תארו. משהו כמו כמה 25mhz בקושי, וטריגר שמבוסס על 75 או 80 מעלות צלסיוס ? זה מה שמשנה ברמה המיקרומולקולארית ? תעשו לי טובה. המעבדים ומיקרו שבבים בעקרון, אם לא נולדו עם פגם מובהק בהם והם עובדים ותקינים, יכולים לעבוד 24/7 תחת העומס המלא למשך הרבה יותר שנים ממה שאנחנו בשר ודם נחיה כאן על כדור הארץ. כל הסיפורי בלאי מואץ הללו אינם מתיחסים למספרים ולערכים שכאלו. כדי לחסל את המיקרו מכאניקה העדינה של שבב סיליקון דרושים הזרמת זרם/מתח וטמפרטורות קיצוניות, יותר בכוון 100 מעלות צלסיוס או יותר. ערכים שיוצאים מחוץ למסגרת המעטפת החשמלית של הרכיב. עוד לא מתו שבבים במעבדות מחקר שרצות עם עומס 24/7 בתנאי 80 מעלות צלסיוס, ומתח שהוא במסגרת המתוכנן. הם רצים שנים על גבי שנים וממשיכים לדפוק כרטיס לעבודה. רבים בעולם עשו המהרות רציניות אפילו, למשל בדור הסנדי ברידג' דחפו מתחים גבוהים אפילו מעל המותר במפרטים הטכניים, העלו ל- 5ghz בלי בכלל מנעוד תדר - משמע שזה כל הזמן 5 גם ב- idle, והנה היום 8 שנים אחרי ומחשבים הללו עוד עובדים. אם מתו, אז בגלל הלוח אם או הספק שגמרו חיים, ולא השבב סיליקון שמעבירים ללוח אחר וממשיך לתפקד. שבבי סילקון אלו אחד הרכיבים הכי אמינים שיש בעולם המיקרו אלקטרוניקה ובעולם ההנדסי בכלל. שבבים שיוצרו בשנות ה 60 וה- 70 עדיין עובדים בציודים מסוימים ללא כל דגרדציה ביצועית. שבבים בחלליות לא מאוישות שנאסא שגרה בשנות ה- 70 כדי שיצאו ממערכת השמש, עדיין שולחים פולסים של אותות רדיו לכדור הארץ, כל עוד יש להם מספיק חשמל לבצע זאת ולא מת משהו אחר במחשב שלהם. אלטרוניקה מיקרו היא מאד אמינה. מנגד האלקטרוניקה הגסה היא היותר בעייתית. מה שנדפק בדר"כ זה הרובד הפיסקאלי הגס, שהוא ה PCB והרכיבים האלקטרוניים שעליו - קבלים נגדים הלחמות מחברים וכדומה. שאורך חייהם הטיפוסי בציוד PC הוא 20 שנה הנדסית בדר"כ. אבל בציודים איכותיים שאמורים לעמוד בעומסים פיסיים כמו מטוסים ומכוניות (רעידות חום ועוד) חיים גם 30 ו- 40 שנה. התקן שלפיו יוצרו גבוהה יותר. לא קשה למצוא מכוניות (יפניות) משנות ה- 80 וה- 90, טויוטות והונדות למשל, המחשב מנוע ומחשב גיר עדיין עובדים ולא נגעו בהם. משמע שלא נוצרו שברים בהלחמות, הקבלים והנגדים מחזיקים גם יותר מ 20 שנה בקלות, למרות כל הזעזועים שספגו כל השנים בנסיעה. לא לפחד ממסע השמצה המתואר בכתבה, שאין לו אחיזה בפרקטיקה המקצועית. תהיו רגועים.
 3. חומר מרשים מלמד ומאיר עיניים, שחבר הפורום ידידנו היקר Jabberwok מצא והעביר לעיוני. סבורני שנכון יהיה כי כולכנו נצפה בו יחדיו, נשכילה עוד על ההבדלים בנושא ארכיטקטורה כמו גם אודות הגישות השונות שבין תזמון תוכנה לתזמון חומרה, והגמישות שהדבר מקנה בנהול ה- API. נלמד מדוע API של נוידיאה הוא multi threaded תחת DX11 , בעוד שזה של AMD אינו כזה ומה הסיבה שהדבר נמנע ממנו (תזמון חומרה לעומת תוכנה). **ושוב תודה ענקית ל- jabber על המציאה המצוינת הזו - אל תפספסו, אחד הסרטי לימוד הטובים ביותר שיש:
 4. אם מסירים את שני ה- outliers שבקצוות, הפערים מצטמצמים משמעותית. למעשה ההבדל מדבר על נקודות בלבד (בלי הקצוות) במעלות צלסיוס, או בעצם ההוכחה שההתפלפלות בדגם המשחה התרמית - הינה השקעת הרבה אנרגיה על מעט תוצאה. מה שאותי מעניין אלו שתי המשחות הכי מפורסמות בארץ noctua ו- mx4 , לא מפליא שהן צמודות זו לזו.
 5. הדבר היחידי שרלוונטי ותמיד יהיה כך אלו מבחני צד שלישי בלתי תלויים, לא פרסום נתונים מטעם היצרן. תעשו לי טובה, אנחנו לא בני 3. אתרים כדוגמתם של hardware unboxed או Jay הם הגורמים הנכונים לקבל מהם מבחני ביצועים. אני זוכר שבממוצע הכללי הריזן 3000 לא רק שאינו נחות מ 9900k אלא לוקח חלק ניכר מהנצחונות במיוחד דגם ה- 12 ליבות שלו 3900x, בכל יישום מודרני שיודע לנצל יותר מ -8 ליבות. אז על מי אינטל במצגת PR שלהם מנסים לעבוד אפשר להבין ? הם actually באמת ובתמים מנסים להסביר שבעולם המציאותי ביום יום 8 ליבות שלהם בלי HT מסוגל בכלל להתמודד מול יישומים מרובי ליבות ? מי הוא קהל היעד האדיוט שמולו הם בכח מבקשים לשווק את הטריק הזה ? בנעליה של AMD הייתי עושה להם תרגיל סימטרי ומוציא אותם מטומטמים, למשל לוקח את כל היישומים שעברו patch בשנה האחרונה לשמוש ביותר מ - 8 threads ומציג את אינטל והקשקשת שלהם בהתאם. זה בדיוק מה שעושה cinebench - הוא באמת מפעיל את כל הליבות שיש במעבד, משהו שלא כל היישומים הישנים יותר מבצעים, כי הם לא עברו את הקידוד המתאים לכך. לא היו מעל 8 ליבות בשוק באותה עת. אז זו ההדגמה שאינטל מנסה להראות לנו ? לקחת יישום שאינו מנצל יותר מ- 8 ליבות, ולהראות אה, הנה, תראו ה- 8 ליבות שלנו טוב בגלל היתרון בתדר ריצה. אבל שכחו לספר שב- 3900x ארבע ליבות מיותמות ממעש בהדגמה המעוותת שלהם. באמת חוכמה גדולה מצידם. הייתי (למשל) מקים שרת וירטואלי של vmware ומריץ מכונות במקביל, מראה לאינטל ש- 12 ליבות עם HT עושה הרבה יותר מאשר ה- 8 ליבות שלהם. בערך 50% יותר. ואחרי זה משית את כל ה patch-ים של מערכת ההפעלה למגור חולשות ומראה את הביצועים של אינטל מתרסקים ב- 30% נוספים למטה, מה שהיה מביא את ריזן 3900x במכונות VM כבר לגודל של 100% יותר תפוקה (פי 2). למשל מריץ שרת SQL כבד ומראה להם שעור גם שם - וכידוע SQL זה האמא של השימושי ביום יום בכל מכונה מתקדמת בין שזה אינטרנט או מפעלים יצרניים. אינטלת ויסלחו לי, כבר התייאשה מלפנות לאנשי מקצוע שמבנים משהו מהחיים שלהם בתעשיה. נשאר להם למכור לילדים שמשחקים על מחשב גיימינג, שכן רק עליהם הם יכולים עדיין לעבוד בעינים באמצעות מושגי השוואה קלוקלים ומטעים . זה המצב העגום שהגיעו אליו. אצלנו בעבודה אוכל לספר, ואצלנו זה הכל אינטל כרגע, שכשהחלנו את העדכונים האחרונים שממגרים את כל החולשות שיש, בצועי שרת SQL נפלו בלפחות 30%. עשינו דיון ומחשבה מעמיקים עם יחידת סייבר ואבטחת מידע, ונוכחנו שבגלל שהשרת שלנו אינו חשוף לעולם ויש עליו שלל הגנות מפצות, כי אנחנו יכולים ליטול את הסכון הקטן, ולהוריד את העדכוני אבטחה הללו ולהנות מהביצועים במלואם. זה היה יותר חשוב לנו.
 6. לא בכל הנוגע לציוד HPE. ככל שידי משגת זהו יצור של HP ישירות במפעליה או למשל על ידי סמסונג. המחיר בהתאם מאד גבוהה. דוגמאות לכוננים שאני קונה: HPE 1.92TB SATA 6G Mixed Use https://www.hpe.com/emea_europe/en/product-catalog/servers/server-solid-state-drives/pip.hpe-server-mixed-use-mu-solid-state-drives.1011181564.html
 7. ועוד יותר גרוע מכך (אם) חלילה יקרה, זו זוית הראיה שלנו ישראל, אשר נשענת באופן לא מבוטל בתוצר ביצוא ובמקומות עבודה, על יכולתה של אינטל. אוי לנו אם זה חלילה וחס יפגע.
 8. הדגשת את "הנתח שוק של שרתים" (היות וזה לא הוכנס בציטוט - אז מסביר שיהיה מובן למה התכוונת). לשאלתך אכן כן, נתח שוק השרתים בסוף 2018 (וגם ברבעון 1 של 2019) הוא 97% לאינטל ורק 3% ל- AMD. להבנתי מהמקורות ברשת, כרגע על השולחן מסת הזמנות ענק לשרתי epyc בכל חלקות הגלובוס, מבוססי Rome. אלמנט שיתן את אותותיו (כנראה) כבר בדווחים אודות נתחי שוק ברבעון 4 לשנה זו. יהיה סחף ענק שישנה את המפה 97/3 אחוז משמעותית. אאסוף נתונים ואביא לנו, אל תדאג
 9. אכן כמו שאיש המערות הבהיר. יחד עם זאת ההתייחסות (שלי) לנתח שוק 80/20 אחוזים (לטובת ריזן) באה, בהקשר של הטענה של אינטל - שהם עדיין "מקום ראשון בביצועים". שהרי אינטל התכוונה בטענתה זו (רק) לגיימיג, עבור קהל הגיימינג, ועבור ה- 9900K. אינטל ממש לא התכוונה לניידים, ובטח שלא לשוק המוסדי אשר קונה מחשבי פקידות בשקל תשעים רק במטרה להריץ outlook. דומה הדבר לאתלט שמתרברב "שבאיזה משחק אחד מתוך 5 סוגי משחק הוא הוא עדיין לוקח מקום ראשון". מזכירים לו, שהתוצאה הסופית ברב קרב נקבעת על סמך 5 המשחקים כולם. מזכירים לו שב- 4 האחרים הוא הפסיד, אז מוטב שידבר פחות וישתחצן פחות. וזה מה שאינטל עשתה כאן - התרברבה שבמשהו האחרון (והשולי) עוד יש לה יתרון. אך במקביל שכחה שבשוק שבו אותו יתרון גיימינג (בו היא אוחזת כנואשת ממש), היא אבדה למעשה את ההובלה (לגמרי) לטובת AMD. המספר 80/20 מספר תמונה חדה ונוקבת. מגוכח שהם מרשים לעצמם. נראה מהצד כילדותי ולא לעניין.
 10. לאינטל נגמר הסוס בטכנולוגיה הנוכחית. להראות כמה בנצ'ים באתרי סקירה "לחובבי PC ביתיים", כי רק אליהם זה עוד יכול לפנות כן, שהנה יש כמה משחקים בהם עדיין אחרי המהרה אקסטרימית מעל 5 גיגה הרץ במערכת קירור מים, ה- 9900k שלהם נותן עוד 3, אולי 5% FPS, מעניין תתחת. וזה מעניין תתחת בגלל העובדה הבאה שהיא אולי קטנה אך מכרעת: כמות רוכשי CPU בעולם שהם מהקבוצה הזו, שהטעון מדבר אליהם היא קטנה מאד. אלא שנוסף על כך, חלקם הלא מבוטל אינו אדיוט בתחום, אלא חובב רציני שיושב ולומד. החובב הרציני מבין שזו הדגמה שגויה, שכן מה שחשוב זה FPS כאשר העומס מושת על המאיץ הגראפי, ולא על המעבד. אלא שאז ל- 3-5% יתרון שנטען אליו (במקרי קיצון), אין עוד בכלל רלוונטיות, משום שהוא לא מגיע למסך. משמע שאלו אינם קונים את הקשקשת הזו, מה שרק עוד יותר מצמצם את הקבוצה אל פחות מ- 1% מהשוק הגלובאלי כולו. או במילים פשוטות - לכלום ברבוע. השוק היום הוא כבר 80% תחום שרתים, שהולך וגדל ליותר מ- 80% מהעוגה הכוללת, משום ששרתים מוחלפים במהירות וגדלים בכמותם לרוחב - בקצב של 20% לשנה. זאת בשעה שתחום PC ביתי לא רק שאינו גדל, אלא בכלל מתכווץ בשנים האחרונות. אז אם אינטל מנסה עוד לשכנע מישהו בר דעת, שיש לה יתרונצ'יק קטנטן בתחום כזה מצומצם, שכבר רלוונטי לפחות מ- 1% מהפרוסה הכוללת, משול הדבר להאחז בגרגי חול, מתוך תקווה נואשת שהם (גרגי החול) שווים משהו. נשים לב שנתח השוק בסגמנט הביתי כבר עלה ל- 80% לריזן של AMD לעומת רק 20% לאינטל. אז אינטל סתומים או מה ? איך הם בכלל מעלים את הטעון מעלה, כאילו יש להם lead במשהו בר משמעות או מהות. הם עושים מעצמם גיחוך. עכשיו, בשוק השרתים אינטל מחזיקה נתח רק בגלל שהשוק שמרני ועובר למוצר אחר לאט ובזהירות. שם זה לוקח שנה-שנתיים. אבל השכר נפרץ אחרי שכל הגופים הרציניים עשו כבר POC של שנה עם epyc וראו, שהוא עובד נהדר ללא בעיות. משכך אין להם כל בעיה ברכש של מעתה ואליך - לרכוש שרתים מבוססי epyc. וכמה זמן יקח לנתח שוק של אינטל שהוא נגיד 97% כרגע ו- AMD בערך 3%, להתהפך ? אני לא רואה הרבה חוזים אצים רצים בשנת 2020 ומזמינים עוד אינטלים, ומה שכן - בטח לא בהיקפים שהיו בעבר. להערכתי המושכלת (והזהירה), אין שום בעיה גם לראות את שנת 2020 מסתיימת עם נתח שוק של 30% ואפילו 50% ל- epyc. צרכן מקצועי לא מעניין אותו כלום חוץ מהוכחת יכולות/אמינות ביצועים ומחיר. את זה epyc כבר עשה, גוגל יודעת, facebook יודעת, חוות ענן מאסיה יודעות, ובערך כל מיזם מחשב-על שמתוכנן בשנה הקרובה, הכל מבוסס epyc (כלום לא מבוסס אינטל עוד). אינטל למעשה מחוץ לתמונה לגמרי. ההאחזות הזו האחרונה בהחלט במספר 97% נתח שוק, היא האחזות במספר של האתמול. לא רלוונטי עוד בהסתכלות קדימה. כל ספקי מחשוב בענן גמרו POC על epyc ומצאו שהוא טוב יותר. זה נגמר חברים. יש רק דבר אחד ויחיד שיציל את אינטל, וזה השקה בזמן הקרוב של דור חדש ותחרותי. זה יכול להיות גם שמוש בקיים אבל עם תמחור חדש מהיסוד. אם יש לאינטל את זה היא ניצלה. אם אין לה את זה, בתוך 24 חודשים מהיום, AMD עשויה (לא בהכרח אבל עשויה) להיות חברת השבבים הגדולה בעולם בתחום CPU. כרגע ריזן דור 2 שהושק, הוא המעבד CPU הכי טוב ואיכותי שיש, והוא הבנצ'מרק מולו אינטל צריכה להתמודד באמצעות הבעיה שלה וקוראים לה 14nm. זה מה יש, וזו חתיכת בעיה. יתכן שאינטל תאלץ לבלוע את המכה הקשה, ולהתחיל לעבוד עם מטבעות שבבים זרות כמו TSMC או סמסונג, שלהם ליטוגרפיה מתקדמת יותר ממה שיש לה. יתכן שרק כך תוכל להתחרות ב- 7nm ש- AMD עובדת עימו.
 11. העלאת ניתוח אינטיליגנטי שבאופן לא מפתיע, חופף לניתוח שהבאתי לפני החברים לפני כמה שבועות עם השקת epyc דור שני. כתבתי אז בניתוח, שאינטל בפני סכון ממשי לאבד את מעמדה, עד כדי כך. דבריך מחזקים וחוזרים על המשמעות. אנו צריכים להבין מהי המשמעות העסקית בכך שאינטל כשלה במעבר ללטוגרפיה הבאה, ואפשרה בשל כך ל- amd לקפוץ לדור הבא לבדה בעזרת tsmc. זהו מהלך דרמטי לא פחות. השלכותיו עשויות במקרה קצון אף להוביל להחלפת מעמד מובילות השוק של תעשיית המעבדי cpu. לא אהיה מופתע אם בעוד שנה נגיד, אינטל תכנס למשבצת של ה- underdog ותהיה זו אשר תאלץ למכור בזול יותר את מעבדיה, על מנת לזכות בנתח שוק על חשבון amd. כידוע השוק הכי גדול והכי חשוב של שרתים ומחשוב בענן עובר בתקופה זו מהפכה, עת epyc קוצר חוזי ענק מכל עבר. אינטל כבר מבינה (ומרגישה) שעסקאות חומקות לה. שכן קשה למכור 14 ננומטר בשוק שעבר ל- 7 ננומטר כמו גם עם פי 2 ליבות פר סוקט. המוצר של אינטל הוא obsolete. משכך אם אינטל אינה משיקה טכנולוגיה חדשה מקבילה ל- epyc או טובה ממנו ומהר, היא די גמורה בשוק המקצועי. על מוניטין עבר אפשר למשוך, אבל לתקופה קצרה.
 12. אז אם כן תודה לך על תקציר מנהלים שחסך ממני (ומיתר החברים) לבזבז על הסרטון כחצי שעה, ולקבל את המבוקש ממנו ב- 10 שניות קריאת משפט שרכזת עבורנו. תבורך
 13. אני כבר לא פותח בכלל את הסרטונים של adored , מאז למדתי שהוא: א. אתר PR במסווה - אתר המנסה לייצר לעצמו clickbate וצפיות (רייטינג) באמתלה של "כאילו מישהו שמקושר" למשהו ולכן לכאורע יודע משהו שאחרים לא. זה אתר פרנסה של מישהו ותו לא. לצערנו במציאות (להבדיל מפנטזיות), שום דבר מהתחזיות והנבואות של adored לא קרו בפועל. אלא שאז הוא נדרש לבצע סרטים חוזרים ולתרץ (או להתנצל) מדוע ההדלפה שלו לא קרתה. הוא היה חייב זאת לצופים, שהתרעמו בצדק והחלו לפקפק בנוצות שהוא התייהר להחזיק בהם. ב. מצאתי לעיתים שהוא אתר המסקר חומרה בצורה לא מקצועית או לא נכונה מדעית, ומגיעה למסקנות שגויות. התובנה הזו הביאני להסיק שהכותב/סוקר/מציג חסר את הכלים הרלוונטים לבצע את עבודתו נאמנה. הוא ללא ידע מתמטי/אלקטרוני מדופלם. אז תודה על הקישור חבר יקר כמו תמיד ועל הכל אבל ברשותך (והבנתך) מוותר. בכדי לדעת מה קורה אודות 10nm באינטל ישנם מקורות טובים יותר, שבאמת יש להם מידע מאינטל ישירות. אעדיף ללמוד אודות טכנולוגיה ואודות הבאות לבוא עלינו בתחום, ממקורות הולמים ש- ADORED אינו נמנה עליהם. ולכשמוצא כאלו, מביא לחברים את הקישור (או המידע) בשמחה.
 14. המוצר לפי מה שאני מבין, נמכר לא רע מרגע שהתחילו לשווק גרסאות קאסטום. יש בקושים.
 15. לא פספסת כלום, לא חסרים כאלו להזמנה מחו"ל בשפע כדוגמתם של אמזון. הסר דאגה מלבך.
 16. EA80, מעניין תודה. יפה שהם משפרים עם השנים את ה- UI עבור המשתמש, ומקלים עליו את החיים ועבודת הקנפוג.
 17. נסה להראות איפה ועד כמה זה משפיע למשל על 3DmarkFireStrike או unigine superposition. נסה איזה בנץ מובנה במשחק מודרני, שמאפשר לבצע בדיקה הדירה באטרציות חוזרות. מעניין עד כמה זה משפר את הביצוע.
 18. יכול לשתף שרכשתי ב- 150 ש"ח לפני כחצי שנה (סדר גודל) מחבר פורום, לוח x58 של גיגבייט, עם מעבד 920 ו- 8GB זכרון הכל ביחד. **פרטתי אודות כך בשרשור על ציוד משומש. אין בעיה לעשות עדכון לביוס ולשים עליו את ה- xeon המשושה המדובר, שעולה פחות מ- 20$ באליאקספרס. זה כלום כסף. אין בעיה להרחיב זכרון (באפס עלות) כי יש ברשותי ים זכרונות DDR3 שהצטברו עם הזמן. אלא העניין הוא, שהבן (בן ה- 6) מסתדר גם עתה עם i7 920 ואינו סובל מנחיתות בשום משחק שהוא משחק עליו (בעזרת RX580). הכל טס כמו מחשב מודרני, בטח לסטנדרים של גילו. וגם לביתי בת ה 11 וחצי זה מחשב מצויין (יש לה i5 2400). למעשה רוצה לומר, שלחלק לא מבוטל מכלל שוק הצרכנים, זה עדיין מחשב שיחשב לבסדר גמור.
×
 • צור חדש...
Back to top button
Close