למה העזתים לא צריכים פלס"רים או מזל"טים? - עמוד 5 - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

למה העזתים לא צריכים פלס"רים או מזל"טים?

Moon-Mage

Recommended Posts

"יש סוגים שונים של יכולות תמרון וטווחים שונים של זמן פעולה"

אין "סוגים שונים של יכולת תמרון". יש רמות שונות של יכולת תמרון.

אין "טווחים שונים של זמן פעולה", יש זמני פעולה שונים.

אם אתה מתעקש על דיקדוק בהגדרות אז "זמני פעולה שונים" לא מתארים את הטווח בין זמן המינימום לזמן המקסימום.

"טווחי זמן פעולה" כן.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 109
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

משתתפים בולטים בדיון

משתתפים בולטים בדיון

להזכיר לך את ההצהרות שאיתן התחלת:

המערכות של צה"ל הם אינפנטיליות לעומת מה שאפשר לפתח.

אני יודע בוודאות שאפשר לפתח מערכות זיהוי ומעקב שיהיו יעילות פי כמה וכמה מהראיה האנושית.

לקחת ולשים בן אדם שיפענח את התמונה זה ברבריזם.

עם הטכנולוגיה שלי (שהיא אמורפית בשלב זה) אפשר יהיה להניח כמה מצלמות על מגדל (או אחת מיוחדת שתוכננה במיוחד למטרה הזאת) ולחבר אותם למערכת מיחשוב מודרנית שתריץ תוכנה המדמה מערכת שעוצבה במיוחד לראיה, ושעברה סדרת אימונים כדי להגיע ליכולת לעשות את תפקידה המדויק, שהוא שמירה על ישוב או מוצב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ממש לא.

אין לך מושג לאיזו רמת פרטים נכנסתי בנוגע למערכת ראיה נוירונית.

אני לא יכול לומר שאני מומחה או שאני מבין הכל אבל יש לי לא מעט השגות לגבי זה.

יש לי חברים שהלכו ללמוד באוניברסיטה במטרה להיכנס לתחום הזה, גם בתוכנה וגם בהנדסה וגם בביולוגיה.

זה נושא שמאוד מעניין אותי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אז אולי היה כדאי שגם אתה היית הולך ללמוד במקום לקשקש?

א) מערכת ראיה ניורונית זה Buzz Word שנשמע כמו Plot Device מDr Who.. אין למילה הזאת שום משמעות, יכלת לקרוא למערכת שלך ציצית לבנה ברוטב פסטה, זה לא משנה, לא מהשם הזה ולא מהשם הזה אי אפשר להבין כלום גם ככה.

ב) מערכות מעקב בזמן אמת שמתבססות על תבניות, התנהגות, ודפרנציאלים סביבתיים קיימות כבר עשרות שנים, האמת שכל מערכת CCTV עירונית פועלת ככה. מערכת עיבוד התמונה מסוגלת לזהות התנהגות חשודה בין אם זה אותו אדם שעושה כבר סיבוב רביעי סביב אותו הבניין ברגל ב5 דקות האחרונות, או התקהלות של מספר אנשים סביב מוקד יחיד, זיהוי קהל במצבים שונים בשביל להבדיל בין פאניקה לבין סתם התקהלות סביב מעבר חציה ברבע ל-9 ברחוב המרכזי ועוד מאות או לא אלפי גורמים אחרים.

מערכות CCTV ממוקדות יותר כמו אלה שפזורות בשדות תעופה, משתמשות גם בזיהוי פנים על מנת לבחון את המצב של האדם, וגם ע"י שימוש בIR ומדידת החום מנסות לזהות תפוסי התנהגות.

ג) בקשר למצב למידה, אז כל מערכת מעקב אלקטרו אופטית מבוססת על עקרון יחיד וזה הבדלה בין הרקע למטרה וכולן עושות את זה ע"י למידת הסביבה ודפנרציה, בין אם זה חיישן של טיל, או מערכת זיהוי תנועה כמו שיש לצה"ל בגבולות השונים.

לצה"ל יש חיישנים אלקטרו אופטיים שמסוגלים לצלם לטווח של עשרות ק"מ ומשתמשים בהם כל יום, כמעט לכל מערכות הנ"מ השונות כולל כיפת הברזל יש חיישן א"א משלהם או התממשקות למערכות מעקב א"א אחרות.

אני מקווה שאתה מבין שמערכות זיהוי מקור הירי, זיהוי אמל"ח ומשגרים ואפילו זיהוי מבנים, כוחות, ודרים רבים אחרים כיום מתבססים בעיקר על מערכות אוטומטיות שמזהות מטרות חשודות ומעבירות אותן לאימות אנושי. אבל זה עדיין לא משנה, שום מערכת משולבת לא תזהה לך חוליית משגרים בזמן אמת, עד שהאות שנקלט מהמל"ט מעובד, עובר למפענח אפילו אם זה ברמת הגזרה, מאומת, מופק מזה מודיעין, המודיעין עובר דרך שרשרת הפיקוד והפקודות עוברות לכוחות בשטח עובר זמן "רב" גם אם הזמן "רב" הזה זה שעתיים זה עדיין מאוחר מידי.

ג.1) מה שכן יש היום מערכות טקטיות משולבות, לדוגמא צי"ד שבזמן קרב המידע לא עובר לאיזה מפענח חוזי במפקדה, אלא מזוהה אוט' ע"י המערכת ומעובר לכוח המתאים ביותר, לדוגמא מל"ט שמזהה משגר גראד מעביר את התמונה למסק"ר הקרוב. בשפה הקצת יותר מקצועית המושג הזה נקרא Sensor to Shooter Loop, ויש לא מעט מערכות שמאפשרות לסגור את הלולאה הזאת בזמן מאוד קצר, במיוחד בזמן מלחמה.

הבעיה היא שכל המערכות האלה לא מדוייקות ואמינות לחלוטין, ומי שמכיר את המקרה של "טילי הקסאם בהאמבולנס" שבעצם היו אלנוקות מקרוב יכול יודע עד כמה הטעויות האלה שכיחות, ולמה בזמן "שגרה" אימות אנושי וקבלת החלטות בדרגים הגבוהים חייבת לקרות, כן העזתים נבלות, אבל לפוצץ אמבלונסים ואינסטלטורים על ימין ועל שמאל לא יביאו אותנו לשום מקום. יש סיבה למה משתמשים במערכות מסויימות רק בזמן "מלחמה" כאשר צה"ל יוצא למבצע כמו עופרת יצוקה, הוא כבר לוקח בחשבון את האבידות הכבדות שיהיו בקרב האוכלוסיה האזרחית\תומכי הלחימה, ככה שגם אם יקרו טעויות הוא כבר מוכן לנשורת הפולטית מראש.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לצבא יש נשקים חזקים ונחמדים ולכן הוא מרגיש חזק.

אבל עם כל הציוד וכל הטכנולוגיה "המתקדמת" (יחסית לשנות ה80) הצבא מפספס המון.

כשאנשים יכולים לחצות בקלות את הגבול במדינה קטנה עם בעיות טרור גדולות, יש בעיה גדולה.

הצבא בקושי התחיל להקים גדר בדרום (נדמה לי שמישהו אמר שהיא אפילו לא מתריעה ואפשר לחתוך אותה בקלות).

הפיתרון שצה"ל אולי היה עושה מעט מדי מאוחר מדי, זה גדר מערכת עם התרעה על פריצה.

זאת הגירסה המינימלית שאינה חסרת תועלת לחלוטין.

נניח שהגדר בגבול לבנון נפרצת וחולית מחבלים עוברת.

מה יקרה ?

ישלחו סיור שיקח לו זמן להגיע, שאולי ימצא אותם ויחליפו יריות, אולי יעלה על מטען, אולי לא ימצא כלום.

ואולי יחטפו את החיילים ויעלמו בלבנון כמו שקרה והתחיל את מלחמת לבנון השניה.

מספרים שבמשך שבועות או חודשים לפני התקרית התקרבו אנשים/פעילים/מחבלים לגדר לאור יום וניתנה פקודה לשים עליהם עין ולא לעשות כלום.

מה הפלא אם כן שיכולת ההרתעה בגבול לבנון והעירנות של כוחותינו ירדו, ושעם מרחק קצר ונוח לפעולה חיזבאללה הצליח לבצע מחטף מהיר ולהיעלם.

הצבא לא יודע מה זה גבול.

לא יודע איך לשמור עליו.

גדר וכמה סיורים גם היה בתקופת התנ"ך.

לצבא יש יופי של נשקים לעשות בום גדול.

בהגנה הצבא מועל בתפקידו שוב ושוב.

הגבול צריך להיות רחב ככל הניתן וסטטי, השליטה צריכה להיות מוחלטת ומגובה בציוד מעקב והתרעה הראויים למאה ה21, התגובה לנסיון חדירה צריכה להיות מיידית וקטלנית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ומה הקשר בין זה לבין מה שאתה קשקשת עליו במשך 4 עמודים?

"מערכת התרעה טרנאסמימדית משתמשמת בראיה ניורונית טרנאס חרטא בארטית..."

שום גבול בעולם לא הרמטי, אתה לא יכול למקש גבול עם מדינה שיש לך הסכם שלום איתה, זה לא חצי האי הקוראיני פה.

וגם אי אפשר להתחיל לירות בכל דמות חשודה ליד הגבול, בין אם זה בדואים, סודנים, או שוטרים מצרים, אתה תהרוג את כולם הרבה לפני שתפגע במחבל אחד. הגבול עם עזה ספציפית הוא גבול הרמטי, סגור לחלוטין, מבוקר 24/7 עם מערכות ירי אשר נשלטות מרחוק, וכוחות אשר ניתן להזניק אותם תוך שניות ספורות ולא שעות.

והגבול בצפון מתוצפת ומבוקר באותה מידה, האמת שיש אפילו הרבה יותר חיישנים, רק אין מערכות כמו רואה יורה, כי גם תוואי השטח לא מאפשרים זאת, גם מבחינה פרקטית לא ניתן לפרוס ולתפעל כלכך הרבה עמדות, וגם המצב שמה מספיק עדין, ולא צריך להוסיף שמן למדורה.

בכל מקרה אני לא יודע למה אתה חושב שהמערכות מתקדמות ביחס לשנות ה-80, מערכות כמו ראי מוצק שפותחו בשנות ה-90, לא רק שהיו עשרות שנים מתקדמות יותר ממה שהיה בשוק האזרחי, אלא גם עודכנו ושודרגו במהלך השנים.

ישראל היא המדינה היחידה בעולם אשר יש לה מערכות כאלה מבוזרות לאורך גבולותיה, ואשר פותחו במיוחד בשביל לנתר גבולות גדולים עם תוואי שטח בעייתיים, תוך כדי הסתמכות על מגוון רב של חיישנים.

אבל כמו לכל מערכת גם לראי מוצק, ומערכות רבות אחרות אשר פזורות ברחבי הגבולות יש נקודות מתות, יש כשלים אנושיים, ושום מערכת לא מושלמת.

למשל בתחילת שנות ה-2000 מערכת החיישנים הססמיים בגבול לבנון התחילה להתחרפן, המערכת שמיודעת בעיקר לגילוי אזורי פגיעה התחילה להתריע על עשרות פגיעות ביום כאשר כל שאר המערכות לא גילו שום דבר, כמות ההתראות רק גברה דבר שלא רק שלא גרר לתחקיר עמוק, אלא גרר להתעלמות מוחלטת מהמערכת וכיבויה, אחרי לבנון 2 הסתבר שההתרעות מהמערכת היו תוצאה של חפירת המנהרות להרחבת שמורות הטבע ושוחות המטענים.

המערכת עבדה מצויין, האדם שתפעל אותה היה אידיוט, ולא המערכת שלך ולא כל מערכת אחרת לא תשנה את זה, ולא תפתור את זה.

ואין לזה שום קשר לעירונות הכוחות, או ליכולת המבצעית של צה"ל, כולם טועים, לפחות אנחנו לומדים מהטעויות.

אנשים כמוך שלא עושים כלום חוץ מכביכול לרדת על המדינה(טוב, רוסים מעולם לא היו טובים בשום דבר חוץ מלהתבכיין על המשטר), שלא עשו שום שירות צבאי בעל משמעות, ללא שום השכלה רלוונטית בנושא הם הבעיה הגדולה ביותר של .

לא השמאלנים, לא התקשורת, לא ביבי, אלא אנשים שבמקום לפעול או לשתוק מברברים כל היום.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מערכת ראי מוצק יודעת להציג מפה תלת מימדית של כל מטווה הגבול ?

היא יודעת לזהות ולהכיר ולהבדיל בין חתול לארנב, להכיר כל עץ ושיח ?

טכנולוגיה של שנות ה90 גם אם שודרגה, אינה מתקרבת ליכולות של מערכת שתפותח בין 2010 ל 2020.

זה לא שאני מזלזל בציוד וביכולות של צה"ל.

הדברים שאפשרי לעשות בעזרת מערכות קוגנטיביות שמבוססות על ניורוהנדסה, הם שיגרמו לטכנולוגיות של צה"ל להיראות מיושנות ואינפנטיליות.

המדע נמצא כרגע בשלב של פריצת דרך ענקית.

המערכת עבדה מצויין, האדם שתפעל אותה היה אידיוט, ולא המערכת שלך ולא כל מערכת אחרת לא תשנה את זה, ולא תפתור את זה.

ואין לזה שום קשר לעירונות הכוחות, או ליכולת המבצעית של צה"ל, כולם טועים, לפחות אנחנו לומדים מהטעויות.

איזה לומדים מהטעויות.

זה לא היה ברור שיסתננו מהדרום מחבלים ?

נכנסים כל מיני מחפשי עבודה ופליטים זרים במשך שנים.

ואחרי המהפיכה במצרים לא ידענו שיהיה כל מיני צרות ?

ידענו גם ידענו.

ומה נעשה בדרום ?

עסקים כרגיל.

הבדואים מסתובבים ומבריחים סמים וזונות.

ה"פליטים" הזרים מסתננים.

המחבלים עוברים.

והמצרים עושים קפה.

וישובי הדרום חוטפים טילים ומוגנים חלקים ע"י מערכת "שמיכה קצרה".

ואנשים כמוך שלא עושים כלום חוץ מכביכול לרדת על המדינה(טוב, רוסים מעולם לא היו טובים בשום דבר חוץ מלהתבכיין על המשטר), שלא עשו שום שירות צבאי בעל משמעות, ללא שום השכלה רלוונטית בנושא הם הבעיה הגדולה ביותר של .

לא השמאלנים, לא התקשורת, לא ביבי, אלא אנשים שבמקום לפעול או לשתוק מברברים כל היום.

כן, אני אשם שגבול הדרום פרוץ.

ולמה להעליב את הרוסים ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הגבול צריך להיות רחב ככל הניתן וסטטי, השליטה צריכה להיות מוחלטת ומגובה בציוד מעקב והתרעה הראויים למאה ה21

ולפי מה הגדרת מהו "ציוד מעקב והתרעה הראויים למאה ה-21"? לפי סרטי בדיוני? הסרטים תמיד יקדימו את המציאות, מסיבות ברורות.

אם אתה לא מומחה, למה אתה חושב שה"תאוריה" שפיתחת במשך 20 שנה יכולה להתעלות על חברות תעשיה בטחונית כמו רפאל או אלתא, שמעסיקות צוותי פיתוח בהיקף של מאות (ואף אלפי) מדענים ומהנדסים?

טכנולוגיה של שנות ה90 גם אם שודרגה, אינה מתקרבת ליכולות של מערכת שתפותח בין 2010 ל 2020.

אני באמת לא מבין מה המטרה של הברבורים האלה. מן הסתם מערכות חדשות יתעלו על מערכות ישנות - זאת אחת הסיבות שמפתחים אותן. אני פשוט לא מבין מה אתה חושב, שפיתוח מערכת כזאת זה עניין של חודשיים? זה לא סרט שאפשר לערוך גרפית איך שרוצים, זה משהו שצריך באמת לעבוד.

וישובי הדרום חוטפים טילים ומוגנים חלקים ע"י מערכת "שמיכה קצרה".

הם מוגנים חלקית כי יש בסך הכל 2 היום.

אתה בוחר לזלזל בפיתוח יוצא דופן מסוגו - אל תתפלא שמזלזלים בך (וצוחקים עליך) שאתה לא מבין כלום. זה שראית בסרט שיש אולטרא-מגה-טיל שיכול לעשות סיבוב מסביב לשביל החלב ולחזור לכדור הארץ עם חייזר רכוב עליו, לא אומר שזה אפשרי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כי מערכות מהסוג שעליו אני מדבר הם עדיין בשלבי מוקדמים.

וליצור מערכות כאלו צריך סוג חדש של מדענים ומהנדסים.

כי במידה רבה מדובר על דברים שלא נעשו מעולם.

וזה נשמע הרבה יותר הגיוני לחברות בטחוניות ולצה"ל להשקיע במה שהם יודעים שעובד ושהם יודעים איך לעשות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הם מוגנים חלקית כי יש בסך הכל 2 סוללות היום.

אתה בוחר לזלזל בפיתוח יוצא דופן מסוגו - אל תתפלא שמזלזלים בך (וצוחקים עליך) שאתה לא מבין כלום. זה שראית בסרט שיש אולטרא-מגה-טיל שיכול לעשות סיבוב מסביב לשביל החלב ולחזור לכדור הארץ עם חייזר רכוב עליו, לא אומר שזה אפשרי.

למה יש רק שני סוללות ?

לא היה להם מספיק זמן לייצר ?

אני לא מזלזל ביכולת של כיפת ברזל, היא עושה עבודה טובה.

אבל זה לא מספיק להגנה על ערי מטילים, ולכן אני חושב שצריך עוד סוללות, כמו גם פיתוח טכנולוגיות חדשות ופחות יקרות לפריסת רשת הגנה רחבה יותר.

לדעתי אפשר להשיג שליטה בטחונית מלאה בשטח מבחינת איתור זיהוי ומעקב.

באמצעים הקיימים ניתן לעשות הרבה!! יותר ממה שנעשה כיום.

ובאמצעים חדשים יהיה ניתן להגיע לשליטה כמעט מוחלטת בכל הגבולות והשטחים.

זה לא בדיוני, זה: אני לא מרוצה ממה שקורה במדינה מבחינה בטחונית, ואני יודע שאפשר ומצפה שיעשו יותר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...