שפת התכנות הראשונה שלי, ואיך התחלתי עם תכנות - תכנות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

שפת התכנות הראשונה שלי, ואיך התחלתי עם תכנות

Zelig

Recommended Posts

רעיון: כל מי שרוצה יספר איך הוא התחיל עם תכנות, מה שפת התכנות הראשונה שכתב בה, אנקדוטות משעשעות או מרגשות.

כל מי שישאל את השאלה, נוכל להפנותו לכאן.

אני אתחיל, ואני מעודד את כל בעלי הנסיון הרב להוסיף פה (שימו לב - שנתיים זה לא הרבה נסיון...)

התחלתי בתור ילד. היה לנו ZX Spectrum, מחשב שמתחבר לטלויזיה, ואוכל קלטות (כן, פעם שמרו נתונים על קלטות של טייפ).

היה לו BASIC ב-ROM, כך שהדבר שהוא הריץ כשאר הוא עלה היה BASIC וניתן היה לתכנת אותו. בתקופה ההיא מחשבים היו מגיעים עם חוברת הוראות והיתה לנו חוברת הוראות של BASIC.

קרוב משפחה הטיל עלי אתגר תכנותי - לשחק משחק שבו המחשב מנסה לקלוע למספר שניחשתי, כאשר אני אומר אם גבוה או נמוך. הוא נתן לי כמה טיפים ואז זרק עלי את החוברת ואמר לי לקרוא.

מאז שקראתי והבנתי את IF, חיי השתנו. אח"כ הבנתי שאפשר להקטין את מספר הניחושים ע"י ניחוש הממוצע בין הניחושים הקודמים (חיפוש בינארי). פתאום היה לי אלגוריתם!

המשכתי לתכנת שטויות על ה-SPECTRUM, אבל אחרי כמה שנים קנינו ולמדתי לתכנת ב-GWBASIC עם חוברות "מחשבת" הידועות - שם כבר התחלתי לתכנת וללמוד יותר ברצינות.

אחרי עוד כמה שנים כבר התחלתי עם פסקל ואסמבלי, אבל השפה הראשונה שלי היתה GW-BASIC. וזו נקודה טובה לעצור.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

:) ת'רד חביב

התחלתי לטבול בתחום התכנות בגיל צעיר, בערך 8 נראה לי, כשאחי הגדול ממני ב-7 שנים לימד אותי gwbasic. אני לא ממש זוכר מה עשיתי איתה (כנראה לא הרבה).

כמה שנים אחרי זה זה הוא גם לימד אותו Visual Basic והתחלתי לעשות כל מיני תוכניות טיפשיות (ניסיתי לעשות משחקים, אבל לא באמת הייתה לי סבלנות להשלים אותם).

בכיתה ז או ח, נראה לי, ההורים שלחו אותי לחוג של C. היינו קבוצה די קטנה ואני זוכר שהיה נחמד מאוד, אפילו תכנתנו איזה משחק כזה ב-ascii.

בתיכון למדתי פסקל לבגרות, ואחר כך למדתי קצת Java בעצמי מהמדריכים באתר של Sun ותכנתתי משחק סנייק שרץ בדפדפן.

הכניסה האמיתית שלי לתכנות הייתה בעצם בצבא, שם למדתי את התחום ועסקתי בו באופן מקצועי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

איזה סיפורים רומנטיים יש לכם, אצלי הכל מעפן :nixweiss:

כל החיים מחשב, כמובן. בגיל 10-12 החלטתי שאני רוצה לתכנת, פתחתי ספר C, ושם זה נעצר. זה קרה שוב בגיל 14-15 כנראה.

בפועל לא כתבתי שורת קוד אחת בחיים לפני שהגעתי ...

שם בהתחלה למדנו לתכנת ב'עברית', אלגוריתמיקה פשוטה, ודי מהר עברנו ליישם אותם על C.

והיה גם קצת VB6 :puke:

הדבר הראשון שכתבתי שבאמת עשה משהו היה היה תר"צ 1 - וה'פרוייקט' הראשון היה מדרגה 1 :smile1:

אבל לעזאזל, אני לא זוכר בכלל על מה הם היו ???

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני התחלתי עם איזשהו סוג של בייסיק (אולי qbasic או GWBasic אבל אל תתפסו אותי במילה) - קיבלתי ספר בשם "צעדים ראשונים בתכנות בביסיק". הייתי בן 12 נדמה לי. אחרי זה ניסיתי ללמוד לבד לוגו (http://en.wikipedia.org/wiki/Logo_(programming_language) ופסקל והתעסקתי המון עם "סיסטם" - BBS-ים וכו'.

תיכנות בצורה מקצועית למדתי בקורס תיכנות - C, C++, PL/SQL ואחרי זה בצבא VB6, VB.NET) ובאוניברסיטה (C#, , אסמבלי). היום אני עובד כ-DBA (למעשה, יועץ אורקל בכיר).

אומנם עברו איזה 12 שנה מאז קורס תיכנות (יותר, כשאני חושב על זה) אבל נדמה לי שמדרגה 1 שלנו הייתה משהו עם חישוב של משולשים ישרי זווית (יעני משפט פיתגורס) עם סיפור מסגרת של יירוט טילים - זה היה אידיוטי כמו שזה נשמע. תר"צ תיכנות ראשון היה (ולפי דעתי נשאר) חישוב של טור פיבונאצ'י ב-C... :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

חביב. יאללה עוד!

אני מופתע מכך שכולם התחילו עם בייסיק ולוגו. במחשב שניה, זה לא כזה מפתיע. שפות קלות וכיפיות.

אגב, מה זה תר"צ ומה זה מדרגה 1?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תר"צ = תרגיל ריצה. זה כמו בוחן בעקרון, יש די הרבה מהם לאורך קורס תכנות של בסמ"ח (AKA ממר"מ).

מדרגה זה פשוט מבחן, יש 6-7 כאלה לאורך הקורס.

מדובר על מבחנים מעשיים בשני המקרים, אתה מקבל איזה 'אפיון' ליד וצריך לממש אותו בשפה וסביבה סצפיפיות.

חלק מההווי הנהדר של קורס תכנות ::)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני התחלתי בערך בגיל 10-11 עם VB. ראיתי את זה אצל מישהו וזה סיקרן אותי.

ביקשתי את התוכנה שהייתה אז על לא מעט דיסקטים.

בהתחלה מתרגשים מהדברים הקטנים כמו לשים כפתור על טופס ולהקפיץ חלון הודעה. שיא התחכום! :)

בהתחלה קניתי קצת ספרים כי האינטרנט עדיין לא היה זמין כמו היום, אבל לא ממש קראתי אותם כי אין לי סבלנות לספרים.

רוב הלמידה נעשתה בצורה של ניסוי וטעיה ולדברים מאוד ספציפים הייתי מרפרף בספרים.

לדעתי המפתח ללמידה עצמית הוא יצר הסקרנות ולא לפחד לנסות וללחוץ על דברים גם שלא מכירים (מקסימום מתקינים מחדש).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הכירו לי את לוגו איפשהו בגן. ובילתי שעות בלתכנן ציורים עם ה"צב".

בגיל 7 החלטתי שאני רוצה לדעת קצת יותר, ואבא שלי הביא לי ספר על פסקל, אחרי בערך 5 עמודים נמאס לי וביקשתי שיתן לי תרגיל מענין.

הוא אמר לי לבנות תוכנה שתגיד אם מספר הוא זוגי או לא, וזאת היתה התוכנית הראשונה שלי.

אני עדיין זוכר את ההתרגשות שאחזה בי כשהבנתי איך לעשות את זה, וכמה זה פשוט.

כמה שנים אח"כ למדתי c/c++, ואחרי זה פרל ו-VB(בסדר הזה).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אצלי זה היה ככה:

בכתה ו הלכתי לחוג מחשבים במתנ"ס. למדנו basic על מחשבי TRS80 (של טקסס אינסטרמנטס נדמה לי) שמה למדנו קצת תכנות למשחקים פשוטים ביותר אבל לא המשכתי לעשות עם זה משהו. חבר שלי היה לו ZX spectrum שהיה בזמנו (1981-2) נורא משוכלל. הוא הראה לי את התכניות מחשב שהוא כתב, בעיקר משחקים פשוטים. זה גם היה בבייסיק.

כשהגעתי לצבא ב1985 הלכתי לממר"מ. עשיתי קורס תכנות על MF ולמדתי אסמבלי של ואח"כ PL/1 ומבוא לADA. והמשכתי עם השפות האלה אח"כ בשירות הצבאי. שפת C למדתי במקום העבודה הראשון שלי אחרי הצבא.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תיכון:

לימדו אותנו כדי לשכנע ללכת ללמוד מחשבים - ללמוד אלקטרוניקה היה יותר משכנע, כי לא היה צריך ללמוד שפה נוספת (ערבית בלבד).

הכרות ראשונה עם אסמבלי 8086-88 (מקצוע מיקרו מעבדים), זה נגמר בשוק לכל הכיתה (בכיתה י"א).

מכללה (אלקטרוניקה):

הכרות ראשונה עם אסמבלי 8031-51 (מיקרו בקר), פתחתי ספר של אסמבלי ומהר מאוד הכל הסתדר...

לימדו אותנו גם C הוא באמת היה פשוט, בעיה הייתה שלא היה לנו קומפיילר ל-8031... אז השלמתי עם אסמבלי (תכנתתי שם LCD ועיבוד מידע אנלוגי לדיגיטלי שסיבך לי את החיים).

אוניברסיטה:

סיימתי קורס JAVA, למדתי עצמאי VBA ועכשיו לומד עצמאי #C...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כמו זליג התחלתי עם ZX Spectrum שאבא הביא מחו"ל עם הביסיק שלו וחוברות של מחשבת, הייתי מצפה שלפחות יהיה סרט בyoutube של איציק הרובוט אבל נראה שלא נשאר זכר לדברים שהיו לפני עידן האינטרנט. באותה תקופה היה ביסיק על כל מחשב בערך ויצא לי לשחק בין השאר עם IIe ו-Commodore 64 עד שראיתי את ה- הראשון. את העבודה הראשונה התחום עשיתי בקיץ לפני הגיוס - תכנות ב-Visual Basic.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

התחלתי ללמוד Visual Basic בסביבות גיל 10 לאחר שראיתי ספר ללמידה של VB אצל סבתא שלי בבית.

התפלאתי כול כך מהנוחות והכיפיות של תיכנות באמצעות VB והכנת תוכנות ממש לא שימושית (מסך כניסת Login

שפועל רק עם IFים). כשהתחלנו את הלימוד בבית הספר עם השפה ורק לאחר שלמדתי את עניין הלולאות כמו שצריך, כול

העניין של תיכנות התחיל להתחבר לי וגרם לי להבין סוף סוף איך איך כול זה עובד!

המשכתי עם השפה עד היום. כמובן שבהמשך למדתי גם שפות אחרות ודומות אבל VB תמיד היה ויהיה אצלי בלב.

תמיד הייתי מרותק מאיך דברים בנויים ואיך כתבו תוכנות ולאחר שהמשכתי והתקדמתי זה נתן לי מוטיבציה להמשיך עוד

ועוד... עד שהתחלתי עם Nemex והמשכתי לפרסם תוכנות עד היום ;)

מקווה בקרוב להתחיל ולתכנת ל- מה שבכלל יהיה מהנה! :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...