עדכון: פרויקט בנייה: JONSBO N1 Intel NAS Server - אמצעי אחסון - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

עדכון: פרויקט בנייה: JONSBO N1 Intel NAS Server


ClassMulder
 Share

Recommended Posts

**העדכון בסוף הפוסט**

 

שלום חברים!

החלטתי לבנות שרת קבצים פרטי משלי, שהוא בעצם ביתי. אני עושה את זה בחלקים, היות ואני רק בונה את הבסיס קודם (חומרה חלקית, תוכנה ובדיקות), בהכנה לרכישת הדיסקים - בגלל שזו ההוצאה הכי גדולה בסיפור הזה.

קודם כל, למי שמתעניין, באופן כללי הבנייה בסרטון הזה של ליינוס דומה מאוד למה שאני עשיתי. זה מקצר תהליכים ומפשט אותם. עם זאת, אני לא רכשתי רכיבים חדשים מהניילון, אלא קניתי משומש איפה שאפשר כדי להוריד הוצאות.

 

הלאה. התחלתי במחשבה לגבי איזו חומרה ואיזה מארז אני צריך בשביל הסיפור הזה, מתוך שיקולים שזה יעלה פחות ממכשיר מסחרי של סינולוג'י (למשל), אבל יאפשר יותר חופש וגמישות.

אז קודם התחלתי להסתכל על לוחות קטנים של דור 6/7 של אינטל. כשאני אומר לוחות קטנים, אני מתכוון ל-Mini ITX - שזה לוחות אם שגודלם 17 ס"מ על 17 ס"מ. זה נשמע כלום ושומדבר, אבל זה מכיל את כל מה שצריך בשביל לבנות שרת קבצים, ויותר. הם קיימים כבר הרבה שנים, עובדים עם מוצרי מדף (ספקים, כוננים, מעבדים וכו'), ונותנים תמורה מעולה לכסף. פחות או יותר לכל היצרנים יש סדרה כזו, ויש אפילו לוחות כאלה בקצה העליון והעדכני של ערכת השבבים של .

הנה דוגמא כזאת, אבל זה ממש OVERKILL למטרה שעבורה התכנסנו (וגם יכול ליצור בעיה במחשב משחקים בגלל המקום המוגבל שלא משאיר הרבה מקום עבור כרטיסי הרחבה/מסך: https://rog.asus.com/sg/motherboards/rog-strix/rog-strix-z790-i-gaming-wifi-model/

 

חזרה לענייננו: בדקתי מחירים וזמינות של כל מיני מעבדים ולוחות, ובסוף התכנסתי דווקא לדור שמיני ותשיעי של . למה? כי הלוחות בדור הזה הם הלוחות האחרונים (שאינם לוחות תעשייתיים) שמאפשרים עד שישה כונני SATA, או חמישה כונני SATA וכונן M.2 יחיד. כל לוח בדורות שאחרי דור תשיעי של כבר מעדיפים שני כונני M.2 ומשאירים רק ארבעה חיבורים זמינים עבור כונני SATA. זה מבאס, וזה גם עלול לחייב כרטיס הרחבה ליציאות SATA נוספות - דבר שהעדפתי להימנע ממנו (מפני שיש תוכנות NAS שפשוט לא משחקות עם כרטיסים כאלה כמו שצריך).

 

התחלתי לבדוק מחירים וזמינות של לוחות, ובסוף התכנסתי ללוח הזה: ASROCK Fatal1ty Z370 Gaming-ITX/ac

Asrock-Fatal1ty-Z370-Gaming-ITX-AC.thumb.jpg.b1eae51147facd41819649f5585f078e.jpg

 

אם אפשר לראות או שלא, מדובר בלוח משומש, אבל במצב טוב מאוד. אפילו יותר מטוב מאוד (הסבר על זה בהמשך).

זכרונות RAM כבר היו לי עודפים (הלוח יכול לקבל עד 32 ג"ב בלבד, אבל התקנתי שני מודולים של 8GB כל אחד בגלל שזה מה שהיה לי פנוי), ומה שנותר זה: מעבד, למעבד, כרטיס מסך (או לחילופין מעבד עם יכולות גרפיות מובנות), ספק מתח מתאים, מארז, וכמובן דיסקים.

 

בשביל המארז בחרתי את המארז הקטנטן (יחסית) שבו משתמש גם ליינוס - JONSBO N1:jonsbo-n1.thumb.jpg.13d77605e421584a4684298e72fe7a43.jpg

jonsbo-n1-outside.thumb.jpg.bed9e5423a258d97a73b1e2e46460e2e.jpg

איכות בנייה טובה מאוד (בעיקר כשמדובר במוצר סיני למהדרין), ותכנון מודולרי שמאפשר להכניס כל מה שצריך ועדיין לשמור על מארז ממש קטנצ'יק.

אותו כמובן הזמנתי חדש מעלי אקספרס, ולקח כשבוע שבועיים להגיע אליי.

לגבי מעבד - פה התלבטתי. בעיקרון דור שמיני ותשיעי של אינטל הם מעבדי שידועים אמנם בביצועים טובים ומהירות שעון גבוהה, אבל גם בטמפרטורות שפחות מתאימות לפרויקט כזה. והאמת היא שעשיתי טעות. במקום ללכת על מעבדי T (כמו למשל i5-8600T או i7-9700T) שהם גרסה מונמכת שעון ודלת מתח (35 וואט) - אבל קשים לאיתור או יקרים מאוד, בחרתי (בהתחלה) במעבד i3-8350K, ואחר כך גם החלפתי אותו במעבד i7-8700K. אלו טובים (לשני יש פשוט יותר ליבות ותהליכים), אבל הם כמעט פי שלוש בצריכת האנרגיה שלהם.. אבל התמקדתי בעיקר במחיר כי כמו שאמרתי, רציתי לשמור על תקציב נמוך יותר מאשר מכשיר של סינולוג'י.

 

i3-8350k.jpg.2439f666d119c03ce8fa936dbed4fd91.jpgi7_8700K-resized.jpg.81b0eb7df0c2db6d8fe6c6002395d627.jpg

 

הוספתי קירור אוויר בפרופיל נמוך  ID-COOLING IS-40X V2:

idcooling-IS-40X.thumb.jpg.8d33679759236535e84c6c0ef556e036.jpg

ו.. זהו בערך. יש לי לא מעט דיסקים ישנים - אם כי בנפחים לא גבוהים (בין 2-5 טרה) שבהם אשתמש, ועבור ההתקנה הראשונית (עבור בדיקת תקינות) השתמשתי בכונן M2 SATA ישן שעליו התקנתי 11 והרצתי בדיקות.

 

ואז מגיעה ההפתעה. הלוח הזה מכיל בקר רשת חוטית של , ובנוסף מכיל בקר רשת אלחוטית, גם של אינטל בתקן WIFI5 (802.11AC) אבל.. כשהתקנתי 11 פתאום הוא זיהה לי בקר אחר. בקר אלחוטית של WIFI6 שהתחבר בשמחה לרשת הביתית שלי במהירות של WIFI6.  הכצעקתה??

הרי זה רכיב פנימי (וחשבתי שמולחם) של לוח האם! איך זה בכלל אפשרי?

ואז נזכרתי שהלוח שקניתי הוא משומש. הגיע מסין, עם ביוס מעודכן להכי עדכני שיש. כפי הנראה מישהו פתח את החלק שבו נמצא הבקר המדובר, והחליף אותו. אם תסתכלו על התמונה של הלוח למעלה, סימנתי עם חץ ירוק את האיזור המדובר, ואפשר לראות שהפחית שמכסה את הבקר לא לגמרי סגורה כמו שצריך. בקיצור, הרווחתי מן ההפקר. לא יודע אם אשתמש ברשת האלחוטית עבור השרת שאני בונה, אבל טוב שיש, וזה בהחלט עזר במהלך ההתקנה שלא הזדקקתי לכבל .

אז בואו נעבור על רשימת הקניות:

לוח אם: ASROCK Fatal1ty Z370 Gaming-ITX/ac - קנייה (לוח דומה)

מעבד (עם יכולות גרפיות): Intel® Core™ i7-8700K Processor - קנייה (מעבד i7-8700T במקום זה)

זכרון עבודה: Crucial Ballistix Sport LT Red 16GB Kit (2 x 8GB) DDR4-2400 - קנייה (זכרון דומה)

כונן מערכת (זמני): WD Green SATA SSD M.2 2280 120GB - קנייה (כונן המערכת הסופי - Intel Optane 512GB + 32GB Cache)

מארז: JONSBO N1 - קנייה

ספק: FSP DAGGER PRO 650W - קנייה

 

* אין לי שום אחריות על הלינקים והזמינות שלהם. וגם לא על המחירים. מצאתי דברים דומים ולא תמיד זהים אבל הם יעבדו בצורה דומה ביחד. המחירים גם הם קצת גבוהים יותר ממה שעלה לי כי רכשתי חלק מהחלקים משומשים, וחלק כבר היה לי מקודם. מומלץ מכל הלב לעשות סקר שוק ולנסות למצוא מציאות שיורידו את המחיר. בפירוש לא ללכת רק על מה שזמין מיידית אלא לחפור קצת.

 

כן, שכחתי להזכיר את ספק המתח. קטנטן וחמוד אבל אימתני. בערך רבע מהגודל של ספק ATX רגיל.

וכמובן כוננים שונים - , WD BLACK, ועוד אחד או שניים.

 

החלק הבא, יגיע כשאקבל כמה דברים קטנים שחסרים (סוללת ביוס להחליף את הסוללה הקיימת שדי לא מתפקדת כמו שצריך, וכבל הארכה למאוורר המארז שפשוט לא מגיע עד הלוח, וכונן המערכת הקבוע שיהיה OPTANE). אז אתקין את מערכת ההפעלה שכנראה תהיה XPENOLOGY.

השרת המורכב נראה ככה:

Built-NAS-resized.thumb.jpg.60a2f22ff9cda44caa48a221d2694ae1.jpg

 

27/09/2023:

  1. שניים מתוך חמישה מהדיסקים המשומשים אותם שמתי, התבררו כתקולים מה שמסביר למה בניית ה-STORAGE POOL נכשלה פעמיים והתארכה עוד ועוד עד שנתקעה.
  2. קיבלתי את כל שאר הרכיבים, והתקנתי את מערכת ההפעלה שהיא XPENOLOGY שבעצם מהווה LOADER למערכת ההפעלה של SYNOLOGY. מערכת מעולה אגב עם המון אפשרויות וממשק גרפי מלוטש.
  3. מהירות ההעברה המקסימלית ברשת המקומית שלי מוגבלת לכ-100 מגהבייט בלבד (זה כ-800 מגהביט שמתקרב לחיבור עצמו שהוא גיגהביט). כדי לנצל את המהירות האמיתית של הדיסקים במערכת, אצטרך לעבור לרשת 2.5GBIT ואני לא רואה את זה קורה בקרוב - כי זה דורש החלפת כרטיסי ונתבים.
  4. התקנתי גם שרת OPEN על ה-NAS, והגדרתי אותו עם DYNAMIC DNS כך שאני יכול לגשת לאחסון מכל מקום בעולם. כבר בדקתי וזה עובד (לאחר פתיחת פורטים בנתב, והגדרת לקוח מתאים על הטלפון).

 

Untitled.thumb.png.52372367a0160fa5bbe04477deafaa7e.png

 

26/12/2023: בגלל הרגליות הפגומות של המארז נדפק לי עוד דיסק. כרגע המערכת עובדת אבל במצב CRITICAL כי אין דיסק עודף למקרה של תקלה.

אני שוקל לרכוש מערך של דיסקים 22TB, אבל אני צריך לחסוך לזה מספיק כסף קודם (באיזור 1600-1700 דולר באמזון), וגם לוודא שיש לי פתרון טוב יותר למארז.

השרת כיבה את עצמו אוטומטית כאשר כונן ה- של אינטל הגיע ל-70 מעלות. ארכוש עבורו פסיבי.

התקנתי על השרת LLAMA-GPT שזה צ'אטבוט בקוד פתוח. עובד נהדר, אם כי כל שאלה מעלה את השימוש במעבד ל-95 אחוז (לזמן קצר). רציתי גם להתקין עליו STABLE DIFUSION מקומי, אבל כפי הנראה זה לא עובד הכי טוב בלי כרטיס מסך חזק, וכמובן דרישות החומרה שלו בכללי הן מאוד גבוהות.

מעבר לכך, ברשת המקומית שלי, מהירות העברת הקבצים עומד על כ-65 מגהבייט לשנייה. זה לא אידיאלי, כי אני יודע שהיא יכולה להגיע למקסימום של כ-100 (רשת ג'יגהביט), אבל זה עובד בסדר בשביל הזרמת וכדומה.

אשמח להארות והערות.

 

23/02/2024: החלפתי את הזיכרונות בזוג סטיקים vengeance LPX 16GBx2 במהירות 3000 מה"צ. זה ממצה את המקסימום שהלוח יכול לקבל מבחינת . הסיבה היא שאני מעוניין במרווח נשימה להרצת dockers  במקביל. בגלל זה אני גם מחפש מעבד 9900t שיוריד את צריכת המתח ובמקביל ייתן יותר ליבות/תהליכים.

 

28/02/2024: שכחתי להזכיר, שמסתבר שבלוחות יש בעיה מוזרה כזאת שרמקולים אינם מובנים בהם, וגם כאשר מחברים קטנטן כזה (PC SPEAKER) ללוח, ומפעילים אותו בביוס, הוא נותן צפצוף רק בעלייה ולא ניתן להשתמש בו להתראות בתוך מערכת ההפעלה - במקרה שלי בתוך מערכת ההפעלה הלינוקסית של SYNOLOGY. זה קצת מפריע כי בשביל התראות אני צריך להיכנס לממשק של השרת ולא לקבל חיווי קולי כמו שאני יכול עם לוחות אחרים.

נערך על-ידי ClassMulder
עדכונים
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של yotam.m

לינקים?

עלות המארז אצל הדוד עלי לא נמוכה.

בגדול אחלה פרוייקט, אני כבר כמה שנים עם True NAS.

למה דווקא בחרת מערכת מבוססת חלונות?

אני אארגן לינקים למה שאפשר. הלוח היה משומש ולא היו עוד. מעבד ולוח דומים אפשר למצוא באיביי וכדומה, או ביד2. המארז מעלי אקספרס כמו שאמרתי, הספק חדש, ה- כבר היה לי וכך גם הדיסקים והזכרונות.

לא בחרתי מערכת מבוססת חלונות. התקנתי חלונות רק עבור בדיקת תקינות. אני הולך להתקין XPENOLOGY שזה בעצם סוג של LOADER עבור מערכת ההפעלה של SYNOLOGY על חומרת רגילה. או שאני אבדוק את כל שלוש המערכות העיקריות - UNRAID, TRUENAS, ו-XPENOLOGY.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של captaincaveman

זה התנ"ך שלי כשזה מגיע ל-NAS ביתי:
https://blog.briancmoses.com/2023/03/diy-nas-2023-edition.html

הוא מעדכן כל שנה.

הוא משתמש בלוח תעשייתי עם מעבד מולחם. זה פחות מה שאני רוצה כי אני מחפש יכולת הרחבה במקרה שארצה. וכמובן יכולת לתקן יותר בקלות. מעבר לכך, המעבד שהוא משתמש בו פחות מעניין אותי. אבל אני מכיר את האתר שלו והוא באמת מבין המון ב-NAS ביתי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של yotam.m

לינקים?

עלות המארז אצל הדוד עלי לא נמוכה.

בגדול אחלה פרוייקט, אני כבר כמה שנים עם True NAS.

למה דווקא בחרת מערכת מבוססת חלונות?

הוספתי לינקים לרכישה לבקשתך. שים לב שלא כל הרכיבים לקנייה זהים למה שאני קניתי וכמובן המחירים שלהם יקרים יותר, כי חלק מהרכיבים קניתי משומשים. כמו מעבד, וכדומה. הלינקים הם רק לצורך עיון וקבלת רעיון לבנייה הספציפית הזאת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נחמד מאוד. למרות שהמוכר כבר לא שולח את המארז לישראל, יוצא מצב שהמארז עולה 80-90$ והמשלוח עוד 50-60 נכון שהוא דיי נישתי אבל כמעט 600 ש"ח למארז סיני.

בכל מקרה, אם מתוכננות אפליקציות (Plex, Torrent, NextCloud etc) ממליץ מאוד על TrueNAS scale שדרוג משמעותי מה שהשתמשתי בו עד לפני חצי שנה +-.

אני בעיקר מחפש משהו דומה ללוח Micro סטנדרטי בתצורת Bays כמו זאת, קצת מתקשה למצוא משהו ראוי :)

נערך על-ידי yotam.m
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של yotam.m

נחמד מאוד. למרות שהמוכר כבר לא שולח את המארז לישראל, יוצא מצב שהמארז עולה 80-90$ והמשלוח עוד 50-60 נכון שהוא דיי נישתי אבל כמעט 600 ש"ח למארז סיני.

בכל מקרה, אם מתוכננות אפליקציות (Plex, Torrent, NextCloud etc) ממליץ מאוד על TrueNAS scale שדרוג משמעותי מה Core שהשתמשתי בו עד לפני חצי שנה +-.

אני בעיקר מחפש משהו דומה ללוח Micro סטנדרטי בתצורת Bays כמו זאת, קצת מתקשה למצוא משהו ראוי :)

יש כמה מוכרים של המארז הזה בעלי אקספרס, והוא גם נמכר באמזון, אז שווה לך לבדוק.

אני כנראה אלך דווקא על XPENOLOGY שזה בעצם מערכת ההפעלה מבוססת של סינולוג'י. יש לה את כל היכולות שאי פעם ארצה, והיא פחות מסובכת (נראה לי) מאשר TRUENAS או UNRAID. אבל יכול להיות שאבדוק גם את שתי האחרות.

אני ממליץ לך לחרוש על יד2, מרקטפלייס ופורומים וקבוצות חומרה. וכמובן איביי. תמיד יש מציאות. זה פשוט לוקח קצת זמן. אתה יכול להתמקד במעבדים דור 6/7 או 8/9 כדי לקבל את כמות חיבורי ה-SATA המקסימלית בלי להוסיף כרטיסי הרחבה. כלומר, כל ערכת שבבים שתומכת בדורות האלה יכולה להועיל לך. ומעבדי K או T כדי לקבל את היכולת הגרפית - שמקלה על התקנות וחוסכת כרטיס מסך (אפילו אם זה רק להתקנה הראשונית). זה בהנחה שאתה הולך על אינטל. ל- יש את הסדרות שלהם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לדעתי יש פה פספוס. חבל שלא התייעצת לפני שקנית את החלקים.

יש באלי-אקספרס חנות בשם Topton שמוכרת לוחות אם עם מעבדי מולחמים ומותאמים ל-NAS.

להלן קישור ללוח כזה מהחנות המקורית שלהם: https://www.aliexpress.com/item/1005004761498719.html

היה להם לפני כמה שבועות...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של Jabberwock

לדעתי יש פה פספוס. חבל שלא התייעצת לפני שקנית את החלקים.

יש באלי-אקספרס חנות בשם Topton שמוכרת לוחות אם עם מעבדי אינטל מולחמים ומותאמים ל-NAS.

להלן קישור ללוח כזה מהחנות המקורית שלהם: https://www.aliexpress.com/item/1005004761498719.html

היה להם מבצע לפני כמה שבועות...

תודה על העצה, אבל אני דווקא כן השקעתי מחשבה (כמו שגם אמרתי ליותם ו-captaincaveman מקודם) והחלטתי נגד לוחות עם מולחמים (וגם נגד לוחות תעשייתיים בכלל).

המטרה שלי היא לבנות עם מוצרי מדף, ולהשאיר יכולת שדרוג כמה שיותר גדולה מכל הבחינות. אני שמתי מעבד עם 6 ליבות ו-12 תהליכים כדי שאוכל להריץ קונטיינרים ואולי גם מכונות וירטואליות, בלי שהמחשב ייחנק. ויש מצב שגם אחליף את המעבד למעבד T חסכוני (עדיין עם הרבה ליבות) בהמשך.

אני גם הולך למדוד את צריכת החשמל של השרת באמצעות שקע חשמל חכם, וכך אוכל לתמחר את עלות החשמל. המטרה שלי היא להשתמש בשרת לצרכיי, אבל גם לנסות ולמצוא לו שימושים שיכניסו לי כסף - לכל הפחות לכיסוי הוצאות החשמל והאינטרנט. (שלא לדבר על עלות בניית השרת עצמו, והדיסקים שאני צריך בשביל לאכלס אותו)

נערך על-ידי ClassMulder
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של Jabberwock

לדעתי יש פה פספוס. חבל שלא התייעצת לפני שקנית את החלקים.

יש באלי-אקספרס חנות בשם Topton שמוכרת לוחות אם עם מעבדי אינטל מולחמים ומותאמים ל-NAS.

להלן קישור ללוח כזה מהחנות המקורית שלהם: https://www.aliexpress.com/item/1005004761498719.html

היה להם מבצע לפני כמה שבועות...

עוד משהו: אם כבר הייתי הולך על לוח תעשייתי עם מעבד מולחם, הייתי הולך על זה. יש לו פאסיבי (כלומר, שקט), הוא עם מעבד אטום אבל עוצמתי - 8 ליבות, ויש לו 12 (!) חיבורי SATA, מה שנותן המון יכולת הרחבה בעתיד. כלומר, אפשר להתחיל עם מארז כמו שיש לי, ובהמשך להחליף למארז עם מקום ליותר דיסקים, בלי צורך להחליף לוח או להוסיף כרטיס יציאות (שלא תמיד עובד עם תוכנת ה-NAS).

https://www.shopblt.com/item/supermicro-mbd-a2sdi-8c-hln4f-o-embedded-denverton-mini-itx/supmic_mbda2sdi8chln4fo.html

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עדכנתי את הפוסט עם העדכונים שהשרת עבר. הכול עובד מעולה. חוץ מהאחסון שהצטמק קצת בגלל בעיות טכניות בכמה מהדיסקים. כדי להעלות אצטרך להוציא כ-1500 דולר על סט דיסקים אימתני. בינתיים אחסוך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש לך דיסקים מחודשים (אמאזון) 8TB מתחת לרף המכס וגם 10-12-14 אם אתה מעוניין בנפחים גדולים אף יותר.

אני לא יודע כמה נפח אתה צריך ונכון שמדובר בדיסקים מחודשים (עם אחריות) תמיד אפשר לשים 1-2 נוספים למקרה ש... במיוחד במחירים כאלה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מקובל לגמריי, גם אותי. בטח אם הם משומשים.

אבל במחיר הזה כשיש לך 2 ספייר מעל הראש מוכנים תמיד להחליף דיסק שהתקלקל, בנוסף לזה עוד תוכל לממש אחריות במידה וקרה בטווח הזמן של הכיסוי.

גם בוא לא נשכח, לדוגמא: ב-Raid Z1 למשל אתה יכול לאבד עד דיסק 1 מבלי לאבד חומר בכלל ו-2 דיסקים ב-Raid Z2

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

  • ClassMulder changed the title to עדכון: פרויקט בנייה: JONSBO N1 Intel NAS Server

הצטרפ/י לדיון

בשלב זה תוכל/י להצטרף לדיון, ולאחר מכן להצטרף לקהילה שלנו. אם כבר יש לך חשבון אצלנו, אנא התחבר/י עכשיו על מנת להגיב תחת שם המשתמש שלך.
לתשומת לבך: התגובה תופיע לגולשים לאחר אישור של צוות הנהלת הפורומים.

אורח
הוסף תגובה

×   התוכן שהודבק הוא עם עיצוב.   הסר עיצוב

  Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר אוטומטית.   נקה הכל

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share


×
  • צור חדש...