RDNA2 מעבר לסבוב, המידע הכי עדכני - עמוד 2 - כרטיסי מסך - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

RDNA2 מעבר לסבוב, המידע הכי עדכני

nec_000
 Share

Recommended Posts

לא רוצה לפתוח דיון נוסף..

ההשקה של ה3070 נדחית ל29 באוקטובר..

רצון אמיתי לצבור מלאים כדי להימנע מ"השקת נייר" כמו של ה3080/90?או רצון לשמור משהו קרוב לחזה לאחרי ההכרזה של amd(מתוכננת ליום קודם)..נראה כמו יותר מצירוף מקרים לדחיה ליום אחרי...

https://videocardz.com/newz/nvidia-pushes-geforce-rtx-3070-launch-back-to-october-29th

נערך על-ידי amit14
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 340
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

משתתפים בולטים בדיון

משתתפים בולטים בדיון

תמונות מצורפות

ציטוט של amit14

לא רוצה לפתוח דיון נוסף..

ההשקה של ה3070 נדחית ל29 באוקטובר..

רצון אמיתי לצבור מלאים כדי להימנע מ"השקת נייר" כמו של ה3080/90?או רצון לשמור משהו קרוב לחזה לאחרי ההכרזה של amd(מתוכננת ליום קודם)..נראה כמו יותר מצירוף מקרים לדחיה ליום אחרי...

קרוב לוודאי שהם רוצים לעשות אנדר-קאט להכרזה של עם איזה כרטיס משתלם משלהם. זה קורה כל הזמן.

זה רק מוכיח שכנראה באמת יש ל- משהו מעניין להציע עם RDNA2, וגם נבידיה מודעת לו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של Hiiram

קרוב לוודאי שהם רוצים לעשות אנדר-קאט להכרזה של AMD עם איזה כרטיס משתלם משלהם. זה קורה כל הזמן.

זה רק מוכיח שכנראה באמת יש ל-AMD משהו מעניין להציע עם RDNA2, וגם נבידיה מודעת לו.

בדיוק... 3060Ti

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה מאד פשוט,

ביום 28.10 משיקה את RDNA2.

כרגע כבר יודעת בדיוק הכיצד 3090 ובמיוחד 3080 היותר חשוב בהיבט הזה.

ולכן היא תוציא את המוצר המתחרה הישיר שלה RDNA2 בגרסאתו הבכירה Big ,

באופן כזה, שתמחורו יהיה הולם את פער הביצועים בינו לבין 3080. הם יבצעו אופטימיזציה בהיבט המחיר.

אבל המטרה של היא להשיק גם את הכרטיס הבא מתחת אליו, מה שנקרא 2nd Tier,

שהוא הגרסא שאמורה להתחרות הרי מול ה- 3070.

יכולתה של לפגוע נכון ולתמחרו תחרותית מול 3070 (בזוית הראיה של ביצועים ביחס אליו),

איננה מתאפשרת, באם היא לא יודעת בידיוק מה הם ביצועיו של 3070. את המידע הזה נוידיאה מנסה למנוע ממנה

באמצעות דחיית השקתו ליום של למחרת. 

במצב שכזה AMD תאלץ להשיק את הכרטיס מהדרג השני שלה בערפל. להמר אודות מה יהיו ביצועי 3070,

ולקבוע את מחיר המוצר שלהם ככה בערך, בלי מידע קונקרטי.

נוידיאה תראה מה AMD עושה ב- 28.10, קרי מה המחיר של כרטיס 2nd Tier שלה ומה ביצועיו המוצהרים,

ותגיב כבר למחרת היום תוך קביעת מחירו של 3070 מחדש (אם צריך). למשל פחות מ- 499$ אם AMD תציג

משהו שמצריך זאת. מה שנקרא - נוידיאה רוצה ליצר מצב שהיא המגיבה אחרונה, ולא AMD.

לראייתי עשו חכם.

אז מה שאני הייתי עושה מצד AMD זה הפוך על הפוף, משיק את מה שתכננתי ביום 28.10 אך עם הבדל אחד:

מראה את ביצועיו של 2nd Tier שלי, אבל אומר שמחירו יפורסם רק בעוד שבוע, אז סבלנות. וגם מסביר,

שהיות והמוצר 2nd Tier שלי מתוכנן להחרות ישירות מול 3070, אז אני רוצה לתמחר אותו רק אחרי שנראה

מה נוידיאה עושה מחר ומחייך. אין בכך כל בושה ואם כבר נהפוכו, זאת פעולה שקופה שתהיה מובנת מאליו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה לא כל כך רלוונטי מאחר ואמד כבר הוכיחה את יכולות ה"Jebaiting" ה"מוצלחות שלה", עם להשיק כרטיס ואז להוריד את מחירו בהתאם לתחרות. לדעתי, המשחקים הקטנים האלו הם קצת פחות רלוונטיים, הם לא אומרים יותר מדי לצרכן הממוצע (כי נבידיה מסוגלת להוריד מחיר בכל רגע נתון, בלי קשר להכרזה, והיא עשתה את זה כמה פעמים במהלך ההיסטוריה), וכל עוד התחלופה האדומה לא תהיה סנציונית ברמת ביצועים-יעילות, אני לא חושב שינהרו לתמוך בה.

לדעתי הביצועים של ה-3070 הם פחות או יותר ברורים (כפי שהיו ביצועי 1070 ליד 980Ti), לדעתי העניין הוא גם פחות המחיר (50$ לפה או לפה), אלא הזמינות. יש לנבידיה בעיות מלאי קשות עם הסדרה החדשה, וכל עוד המצב לא יסתדר עם ה-3070, שום מחיר בעולם לא יעזור לה כי השוק יוצף בתג גדול פי 2 או 3 מה-MSRP. זו גם הייתה הסיבה המוצהרת לדחייה, ענייני מלאי, אבל כנראה זה שילוב של הכול יחד - עם מלאי בתור סיבה מרכזית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של Hiiram

וכל עוד התחלופה האדומה לא תהיה סנציונית ברמת ביצועים-יעילות, אני לא חושב שינהרו לתמוך בה.

זה בדיוק העניין, שבדור הנוכחי דווקא הנצילות של נוידיאה במונחי הספק חשמלי לביצוע, הם גרועים.

ה- 8nm של סמסונג לא מספק את הסחורה. הנצילות הביצועית שלו לעומת ה- 12nm הקודם של ,

לא השתפרה כמעט בכלום. אלו כרטיסים שצורכים 350-380 וואט. its fermi story all over again.

מנגד הנצילות הצפויה של על פי כל ההדלפות - הולכת לתת לנוידאה סתירת לחי.

משמע, שהביצועים במונחי יעילות הולכים הפעם להכות את נוידיאה קשה, לא את

ה- 7nm עליו מבוסס RDNA2 הוא דור שלם מתקדם יותר מה- 8nm של .

זו ציפייתי, זו ציפיית הסוקרים את התחום. לפחות היותר מעמיקים/מבינים שבהם.

ומה אז יקרה ?

השוק יתחלק לקבוצה של נבערים, אלו שקונים מותג נוידיאה מבלי שיש להם מושג במחשבים. אלו אותם צרכנים

הרי שממילא קונים גם ולא שמעו עדיין על ריזן ויכולותיו (למרות שהוא בן 3 וחצי שנים כבר כן).

ולקבוצה שניה של מביני עניין, חובבי מחשב מתקדמים, כמו חברי הפורום שלנו, שיקנו על סמך ידע מעמיק במונחי

הביצועים, התמורה במונחי המחיר לביצועים, והכמות של הכרטיס - זו שקובעת את אורך החיים שלו, ותכונות

טכונולוגיות רלוונטיות בתחום המעשי (לא השווקי).

הפעם במלוא הזהירות הנדרשת כמובן, ל- עושה הרושם הראשוני כרגע, תהיה יכולת תחרותית - כזו שלא

נראתה מאז GCN של 2012 אל מול קפלר.

כמו שזה נראה, יש להם פתרון מקביל סדר גודל עקרוני, קרי פלוס מינוס כמה אחוזים ימינה או שמאלה, לביצועיו של 3080,

אך תוך כדי צריכה חשמלית מגודל 250-300 וואט בלבד. היתרון ברובד הליטוגרפיה והיצור משחק פה לטובתה של .

נערך על-ידי nec_000
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה שהקונסולות החדשות הולכות לעבוד גם עם כרטיסי מסך של יכול לתת להם בונוס שיהיה  למפתחים יותר קל לעשות אופטימיזציה שתגרום לכרטיסים שלהם להיראות ולתת ביצועים טובים אפילו יותר?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של nec_000

זה בדיוק העניין, שבדור הנוכחי דווקא הנצילות של נוידיאה במונחי הספק חשמלי לביצוע, הם גרועים.

ה- 8nm של סמסונג לא מספק את הסחורה. הנצילות הביצועית שלו לעומת ה- 12nm הקודם של TSMC ,

לא השתפרה כמעט בכלום. אלו כרטיסים שצורכים 350-380 וואט. its fermi story all over again.

מנגד הנצילות הצפויה של AMD על פי כל ההדלפות - הולכת לתת לנוידאה סתירת לחי.

משמע, שהביצועים במונחי יעילות הולכים הפעם להכות את נוידיאה קשה, לא את AMD

ה- 7nm EUV עליו מבוסס RDNA2 הוא דור שלם מתקדם יותר מה- 8nm של סמסונג.

זו ציפייתי, זו ציפיית הסוקרים את התחום. לפחות היותר מעמיקים/מבינים שבהם.

ומה אז יקרה ?

השוק יתחלק לקבוצה של נבערים, אלו שקונים מותג נוידיאה מבלי שיש להם מושג במחשבים. אלו אותם צרכנים

הרי שממילא קונים גם אינטל ולא שמעו עדיין על ריזן ויכולותיו (למרות שהוא בן 3 וחצי שנים כבר כן).

ולקבוצה שניה של מביני עניין, חובבי מחשב מתקדמים, כמו חברי הפורום שלנו, שיקנו על סמך ידע מעמיק במונחי

הביצועים, התמורה במונחי המחיר לביצועים, והכמות זכרון של הכרטיס - זו שקובעת את אורך החיים שלו, ותכונות

טכונולוגיות רלוונטיות בתחום המעשי (לא השווקי).

הפעם במלוא הזהירות הנדרשת כמובן, ל- AMD עושה הרושם הראשוני כרגע, תהיה יכולת תחרותית - כזו שלא

נראתה מאז GCN של 2012 אל מול קפלר.

כמו שזה נראה, יש להם פתרון מקביל סדר גודל עקרוני, קרי פלוס מינוס כמה אחוזים ימינה או שמאלה, לביצועיו של 3080,

אך תוך כדי צריכה חשמלית מגודל 250-300 וואט בלבד. היתרון ברובד הליטוגרפיה והיצור משחק פה לטובתה של AMD.

תראה, לדעתי עוד מוקדם לדבר על עניינים ספקולטיביים כמו צריכת חשמל או יעילות, בייחוד בשלב בו אנו לא יודעים ווירטואלית שום דבר על RDNA2, מה מרכיב אותה, ומה בדיוק יהיו הקומבינציות של (ששומרת על הקלפים קרוב לחזה בצורה דיי מחשידה), ויש דממת אלחוט. 

אני מסתכל על התכלס - עניין בסיסי של תפוקה ויכולת לעמוד בדרישה. בשנים האחרונות בעיקר פמפמה ופמפמה גרפים, ובינתיים כל מה שהיה לאותו ראג'ה קודורי להציע היו מילים יפות תחת עץ רענן שמסתיר את ריח הנפיחה שלו. ווגה הייתה כישלון מהדהד, פיורי הייתה כישלון מהדהד, ופולאריס הייתה פרווה בכל אספקט ביצועי. 

RDNA1, אותה ארכיטקטורה שלטענת ליסה סו ישבה תחת לוח שרטוטים במשך קרוב ל-5 שנים, נגמרה עם לא מעט hardware level bugs שהותירו בעיות דרייברים עמוקות אחר כך, והמון לקוחות לא מרוצים (עד היום למעשה), ואם לא יחסר, עוד קיבלו אנדרקאט מנבידיה ומסדרת הסופרים המזוויעה הזו שלה. הנקודה שלי היא שיש ל- בעיה תדמיתית לפתור בסגמנט כרטיסי המסך, והיא זקוקה למוצרים תחרותיים (הפעם בלי לחמוק מאף סגמנט) כדי להראות וורסטיליות ולהוכיח עליונות הנדסית. 

ברור שמבחינתך ומבחינתי זה לא באמת מעניין אם היא תביא כרטיס 202 mm2 או 504 mm2, או גרסה-כלשהי מפונפנת שלו עם HBM2e - כל עוד העיצוב, הבנייה, היעילות והתפוקה הם ברמה גבוהה - אבל מבחינת הצרכן הממוצע זה אומר שהוא רוצה מוצר תחרותי בכל סגמנט, עניין שיגרור מיד buzz חיובי, שלא יחסרו לו פיצ'רים (כמו DLSS, ריי טרייסינג, תמיכה רוחבית-אופקית בכל תצורת Syncing אפשרית, וכו') ושהוא יבוא תחת מלאי מדוגם ומוכן. אם מסוגלת לעשות את זה, ולעשות זאת בצורה מספיק יעילה, אני צופה ש-RDNA2 לא תיכשל ואף תספק פייט ראוי והוגן ל-.

TL;DR - כל עוד יש ל-AMD מתחרה ראוי ל-3080, עם יכולות ריי טרייסינג ו- דומות באיכותן, אני חושב שאין ממה לדאוג. אם זה יגמר מתחת לזה, לדעתי הפסיעה קדימה היא קטנה מדי כדי להחשיב כניצחון. 

• אהבתי! 1
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של amit14

זה שהקונסולות החדשות הולכות לעבוד גם עם כרטיסי מסך של AMD יכול לתת להם בונוס שיהיה  למפתחים יותר קל לעשות אופטימיזציה שתגרום לכרטיסים שלהם להיראות ולתת ביצועים טובים אפילו יותר?

רק באם מפתחי הקוד הולכים להשתמש במשהו שהוא מאד ספציפי לחומרה ש- AMD פיתחה. כי אם לא, אז בתרגום של הכותר ל- ,

לא תהיה משמעות למותג החומרה שיבצע את ההאצה הגראפית.

יתרה על כך אני בספק אם פורטים מקנוסולות יהנו מיתרון כלשהו בחומרה של ב- . נוידאה תדאג לבצע השלמות / התאמות במידת

הצורך להתאים את הקוד של הכותר ל- PC , כך שיעבוד היטב על המאיצים שלה. כמו שעשתה עד הלום. היא מסייעת בצוותי משלה

לסייע לבתי התוכנה, לבצע התאמות והשלמות נדרשות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של Hiiram

תראה, לדעתי עוד מוקדם לדבר על עניינים ספקולטיביים כמו צריכת חשמל או יעילות, בייחוד בשלב בו אנו לא יודעים ווירטואלית שום דבר על RDNA2, מה מרכיב אותה, ומה בדיוק יהיו הקומבינציות של AMD (ששומרת על הקלפים קרוב לחזה בצורה דיי מחשידה), ויש דממת אלחוט. 

אני מסתכל על התכלס - עניין בסיסי של תפוקה ויכולת לעמוד בדרישה. בשנים האחרונות AMD בעיקר פמפמה ופמפמה גרפים, ובינתיים כל מה שהיה לאותו ראג'ה קודורי להציע היו מילים יפות תחת עץ רענן שמסתיר את ריח הנפיחה שלו. ווגה הייתה כישלון מהדהד, פיורי הייתה כישלון מהדהד, ופולאריס הייתה פרווה בכל אספקט ביצועי. 

RDNA1, אותה ארכיטקטורה שלטענת ליסה סו ישבה תחת לוח שרטוטים במשך קרוב ל-5 שנים, נגמרה עם לא מעט hardware level bugs שהותירו בעיות דרייברים עמוקות אחר כך, והמון לקוחות לא מרוצים (עד היום למעשה), ואם לא יחסר, עוד קיבלו אנדרקאט מנבידיה ומסדרת הסופרים המזוויעה הזו שלה. הנקודה שלי היא שיש ל-AMD בעיה תדמיתית לפתור בסגמנט כרטיסי המסך, והיא זקוקה למוצרים תחרותיים (הפעם בלי לחמוק מאף סגמנט) כדי להראות וורסטיליות ולהוכיח עליונות הנדסית. 

ברור שמבחינתך ומבחינתי זה לא באמת מעניין אם היא תביא כרטיס 202 mm2 או 504 mm2, או גרסה-כלשהי מפונפנת שלו עם HBM2e - כל עוד העיצוב, הבנייה, היעילות והתפוקה הם ברמה גבוהה - אבל מבחינת הצרכן הממוצע זה אומר שהוא רוצה מוצר תחרותי בכל סגמנט, עניין שיגרור מיד buzz חיובי, שלא יחסרו לו פיצ'רים (כמו DLSS, ריי טרייסינג, תמיכה רוחבית-אופקית בכל תצורת Syncing אפשרית, וכו') ושהוא יבוא תחת מלאי מדוגם ומוכן. אם AMD מסוגלת לעשות את זה, ולעשות זאת בצורה מספיק יעילה, אני צופה ש-RDNA2 לא תיכשל ואף תספק פייט ראוי והוגן ל-NVIDIA.

TL;DR - כל עוד יש ל-AMD מתחרה ראוי ל-3080, עם יכולות ריי טרייסינג ו- דומות באיכותן, אני חושב שאין ממה לדאוג. אם זה יגמר מתחת לזה, לדעתי הפסיעה קדימה היא קטנה מדי כדי להחשיב כניצחון. 

התיחסותי:

א. ראג'ה כדורי אינו ב- כבר שנתיים בערך, והוחלף על ידי מנהל מוביל חדש. ראדג'ה היה מבין גדול בתחום,

אבל executioner לא משהו.

ב. מה שהיה בעבר הוא לא מה שיהיה. AMD זה רק מותג, צירוף אותיות באנגלית.

האנשים המכהנים בתפקיד הם שקובעים, והם מתחלפים עם השנים. ליסה סו כרגע היא המותג, החל מ- 2014

(מזכרוני המהיר) ולכן מה שהיה עד שהיא באה לחברה מת. מרגע שהיא באה, ראש חדש, הכל מתחיל על נקי.

כרגע כשאתה מנסה לשוות למיתוג של ערך כשלהו, הסתמך איפה על המותג ליסה סו וה- execution שלה.

היא בנתה את הצוות העדכני בחברת שהוא זה שעובד שם כיום ומוציא טכנולוגיות, והוא צוות מעולה עם קבלות

שאי אפשר להווכח עליהן. הוא צוות שהפך הרי את הקערה מ- underdog מול , למצב שיאנטל היא ה- underdog.

ג. לסיום,  יש לי בעיה או אי הסכמה עקרונית עם הטענה, שכשיש רק שני מתחרים בשוק, ישנה איזו חובה מנדטורית של

שני המותגים להיות "שווי ערך ביצועיים". זו טענה מאוינת רלוונטיות שיכולה להגיע רק מראש בוסרי בתעשיה.

נקבל דוגמא כדי להבין את הכוונה:

באנו לסוכנות טויוטה וחפשנו רכב משפחתי ב- 140 אלשח, יצאנו עם טויוטה קורולה.

שמע, זה לא מרדצס S קלאס ב- 1 מליון שח.  נו אז ?  האם זה אומר שאין מקום בשוק לרכב mainstream ?

האם כל מי שאינו מסוגל יישר קו עם המרצדס S class הוא למעשה יצרן דפוק ?

כמו שברור לך ולכל אחד עם ראש חושב,  שיש מקום ומנעד רחב מאד של מוצרים ברמות ביצוע ומחיר שונות,

כך עליך לבצע את אותה התאמה בדיוק - גם לשוק של חומרת מחשוב.

יש מקום לצרכן שמוכן לשלם 1500$ לכרטיס מסך כמו 3090, נגיד שזה המרצדס S קלאס,

בשעה שיש מקום לצרכן שיקנה משהו שהוא נגיד 25% פחות מכך ביצועית, קרי קצת מתחת ל 3080, אבל ברבע

המחיר = 400$. וזה הטויוטה קורולה של מאיצי המסך.

אני לא צריך לספר לך כמה קורולות נמכרות בעולם - על כל מרצדס S קלאס אחת, אתה כבר יודע לבד את התשובה,

למעלה מפי 100.

ומשהבנת מה שהוסבר זה עתה, מובן מדוע גם אם כיצרן השני בעולם (ואין בכלל שלישי - זה שוק דואפולי לא

מגוון הרי) תחליט/תבחר נגיד - שלא להתחרות על מובילות הכתר, כי זה לא כדאי לה כלכלית להשקיע את האנרגיה

והמשאבים בכך, היא עדיין תהיה יצרן רלוונטי, בדיוק כשם שטויטה הינו יצרן רלוונטי כשהו מוכר קורולות בשמינית

המחיר ממרצדס S קלאס, שאגב לא מספקת רק שמינית מוצר ממנו, אלא יותר מחצי המוצר.  

במשוואת העלות תועלת תסכים שהוא די מוצלח, אם ניתן לומר, שקנינו יותר מחצי מספינת הדגל, בשמינית עלותה.

ככה זה בדוגמא על מכוניות.

זו הגישה ש- AMD בוחרת להשתמש בה מאז 2016 - המועד בו וויתרה סופית על הנסיון לרדוף אחר הכתר, ולהשאירו

למתחרה היחיד שיש בשוק. המחיר שזה מצריך ממנה אינו משתלם עבורה מבחינה עסקית/רווחית/כלכלית.

as simple as that.

וזה שהיא נעדרת מסגמנט היוקרה, אינו אומר, שהיא מותג דפוק, שאין לו זכות קיום או ראציונאל להיות קיים בשוק.

תראה, יש לה 20-30% נתח שוק, זה כבר אומר דרשני. אם היה לה נתח שוק השואף לאפס, היא היתה נוטשת את

התחום. להיות אוחזי נתח שוק של 20-30% גלובלי מתחום מסוים, זה מכובד ומעיד שאתה שחקן רלוונטי.

כשיש רק שני יצרנים בנישה מסוימת, לצפות שתהיה חלוקה מאוזנת של 50 50, זוהי ציפיה בלתי ראלית

ובדר"כ נדיר שהיא קוראת. כל עוד היחס הוא שלמתחרה השני הקטן יש לפחות 20%, אז הוא עדיין רלוונטי.

וזה בהחלט המצב בשוק ההאצה הגראפית.

נערך על-ידי nec_000
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של nec_000

התיחסותי:

א. ראג'ה כדורי אינו ב- AMD כבר שנתיים בערך, והוחלף על ידי מנהל מוביל חדש. ראדג'ה היה מבין גדול בתחום,

אבל executioner לא משהו.

ב. מה שהיה בעבר הוא לא מה שיהיה. AMD זה רק מותג, צירוף אותיות באנגלית.

האנשים המכהנים בתפקיד הם שקובעים, והם מתחלפים עם השנים. ליסה סו כרגע היא המותג, החל מ- 2014

(מזכרוני המהיר) ולכן מה שהיה עד שהיא באה לחברה מת. מרגע שהיא באה, ראש חדש, הכל מתחיל על נקי.

כרגע כשאתה מנסה לשוות למיתוג של AMD ערך כשלהו, הסתמך איפה על המותג ליסה סו וה- execution שלה.

היא בנתה את הצוות העדכני בחברת AMD שהוא זה שעובד שם כיום ומוציא טכנולוגיות, והוא צוות מעולה עם קבלות

שאי אפשר להווכח עליהן. הוא צוות שהפך הרי את הקערה מ- underdog מול אינטל, למצב שיאנטל היא ה- underdog.

ג. לסיום,  יש לי בעיה או אי הסכמה עקרונית עם הטענה, שכשיש רק שני מתחרים בשוק, ישנה איזו חובה מנדטורית של

שני המותגים להיות "שווי ערך ביצועיים". זו טענה מאוינת רלוונטיות שיכולה להגיע רק מראש בוסרי בתעשיה.

נקבל דוגמא כדי להבין את הכוונה:

באנו לסוכנות טויוטה וחפשנו רכב משפחתי ב- 140 אלשח, יצאנו עם טויוטה קורולה.

שמע, זה לא מרדצס S קלאס ב- 1 מליון שח.  נו אז ?  האם זה אומר שאין מקום בשוק לרכב mainstream ?

האם כל מי שאינו מסוגל יישר קו עם המרצדס S class הוא למעשה יצרן רכב דפוק ?

כמו שברור לך ולכל אחד עם ראש חושב,  שיש מקום ומנעד רחב מאד של מוצרים ברמות ביצוע ומחיר שונות,

כך עליך לבצע את אותה התאמה בדיוק - גם לשוק של חומרת מחשוב.

יש מקום לצרכן שמוכן לשלם 1500$ לכרטיס מסך כמו 3090, נגיד שזה המרצדס S קלאס,

בשעה שיש מקום לצרכן שיקנה משהו שהוא נגיד 25% פחות מכך ביצועית, קרי קצת מתחת ל 3080, אבל ברבע

המחיר = 400$. וזה הטויוטה קורולה של מאיצי המסך.

אני לא צריך לספר לך כמה קורולות נמכרות בעולם - על כל מרצדס S קלאס אחת, אתה כבר יודע לבד את התשובה,

למעלה מפי 100.

ומשהבנת מה שהוסבר זה עתה, מובן מדוע גם אם AMD כיצרן השני בעולם (ואין בכלל שלישי - זה שוק דואפולי לא

מגוון הרי) תחליט/תבחר נגיד - שלא להתחרות על מובילות הכתר, כי זה לא כדאי לה כלכלית להשקיע את האנרגיה

והמשאבים בכך, היא עדיין תהיה יצרן רלוונטי, בדיוק כשם שטויטה הינו יצרן רלוונטי כשהו מוכר קורולות בשמינית

המחיר ממרצדס S קלאס, שאגב לא מספקת רק שמינית מוצר ממנו, אלא יותר מחצי המוצר.  

במשוואת העלות תועלת תסכים שהוא די מוצלח, אם ניתן לומר, שקנינו יותר מחצי מספינת הדגל, בשמינית עלותה.

ככה זה בדוגמא על מכוניות.

זו הגישה ש- בוחרת להשתמש בה מאז 2016 - המועד בו וויתרה סופית על הנסיון לרדוף אחר הכתר, ולהשאירו

למתחרה היחיד שיש בשוק. המחיר שזה מצריך ממנה אינו משתלם עבורה מבחינה עסקית/רווחית/כלכלית.

as simple as that.

וזה שהיא נעדרת מסגמנט היוקרה, אינו אומר, שהיא מותג דפוק, שאין לו זכות קיום או ראציונאל להיות קיים בשוק.

תראה, יש לה 20-30% נתח שוק, זה כבר אומר דרשני. אם היה לה נתח שוק השואף לאפס, היא היתה נוטשת את

התחום. להיות אוחזי נתח שוק של 20-30% גלובלי מתחום מסוים, זה מכובד ומעיד שאתה שחקן רלוונטי.

כשיש רק שני יצרנים בנישה מסוימת, לצפות שתהיה חלוקה מאוזנת של 50 50, זוהי ציפיה בלתי ראלית

ובדר"כ נדיר שהיא קוראת. כל עוד היחס הוא שלמתחרה השני הקטן יש לפחות 20%, אז הוא עדיין רלוונטי.

וזה בהחלט המצב בשוק ההאצה הגראפית.

היה נחמד אם היית מסדר את הטקסט תחת פורמט פסקאות אחיד, זה פשוט פחות נוח לקרוא ככה, והייתי צריך לסדר את כל מה שכתבת על דף מחדש כדי להבין את הנקודות שלך. 

לענייננו - כל מה שכתבת על ראג'ה קודורי, מבחינתי לפחות, לא ממש רלוונטי. "הוא היה פה, הפריח שממות שם, הוא סך הכול שם בים הגדול, הוא רק עטף את הטיטול בהתאם להוראות היצרן" - הוא הצטרף ב-2015 בסידור החטיבות של , כשליסה סו החלה להשתלט על העניינים, והביאה לידיו את השליטה ההנדסית על RTG (בזמן שג'ים קלר קיבל את אותו תפקיד מצד ה-CPU). הוא זה שהגה את Vega (ואז התעקש שזו ארכיטקטורה שנועדה אך ורק לשימוש ב-HBM - טעות שקרתה גם בעידן הפיורי), הצעיד עם הצוות שלו את פולאריס - וגם נתן התניות ראשוניות על פיורי (שזו בעצם לא באמת ארכיטקטורה חדשה אלא פיזור הליבות עם HBM), באותן השנים גם שיתף פעולה עם דיוויד וואנג (ראש החטיבה הנוכחי) על , עד שעזב ב-2017.

לא יודע איך זה עבורך, מבחינתי, הוא והצוות שלו, פישלו. מי מהם עשה יותר ממנו ומי מהם פחות - לא חושב שזה כל כך רלוונטי. זו הייתה התמה שלו, העיצובים שלו, הפילוסופיה שלו (בייחוד עם Vega), אך בתוצאה הסופית הוא והצוות שלו סיפקו הרבה ניירות ומניירות ופחות תכלסיות וביצועים - עניין שהפך להיות שגור וכמעט בסיסי אצל RTG בכמה שנים האחרונות. אל תתבלבל, אני לא אומר שאין לו ידע בתחום או שהוא "סנדל" את בהכרח (עם תקציב הפיתוח שהוא קיבל מהם, ועם כמות התלונות שהיו לו כשעזב - קטונתי), אלא שבשורה התחתונה, מה שקיבלנו ממנו היו כישלונות מסחריים. אין ממש איך להפוך את זה.

דיוויד וואנג לקח "שליטה מלאה" על החטיבה הזו באופן אפקטיבי רק ב-2018, כש-RDNA1 הייתה עמוק בשלבי הפיתוח שלה ויועדה לאמצע 2019, כלומר, מידת ההשפעה שלו על הליך הפיתוח הייתה מינימלית ("משותפת", כשפתו, עם ראג'ה). RDNA2 היא הפעם הראשונה בה רואים את החטיבה תחת האצלת הסמכויות שלו בלבד, וזו תהיה טבילת האש הראשונה בלי ראג'ה, אך נכון לכרגע, אני מסב את כישלון הארכיטקטורה למי שעמד בראשה - וזה לא היה הוא עד התקופה ההיא. כלומר, מבחינתי הכישלון הזה הוא מערכתי, אך אני לא שוכח למנות את האנשים שהצעידו אותו, וראג'ה בראש עולי המוקדים.

"מה שהיה לא יהיה יותר עם AMD" - קטונתי, אני לא ניסיתי להתחרות על תואר נוסטרדמוס, את ההיסטוריה והמספרים אני יודע לספר רק באמצעות פילוחי סטטיסטיקות מהעבר. מבחינתי, בהתבסס על ההיסטוריה של חטיבת כרטיסי המסך של , יש כאן בעיה מגמתית של עמידה בציפיות - פעם אחר פעם הגיעו עם רף מסוים למשקיעים, עם רף מסוים לצרכנים - ולא זכור לי מתי הייתה הפעם האחרונה שבאמת עמדו בו. אולי עבורך "אין ל-AMD כל צורך להתיישר עם כל מוצרי המתחרה", אך אלו האנליסטים (אותם אנשים שאיתם אתה מתיימר לשתף אנליזות וניתוחי שוק) שקוברים את חטיבת כרטיסי המסך שלה בהיעקבות היעדר היצע השוק, היעדר התחרותיות בסגמנטים שאינם עשויים להניב לה רווח כדאי, הדיסוננס בין חטיבת ההפצה לחטיבת הפיתוח, ועוד שלל בעיות נוספות ב"רצועה הזו" שנקראת RTG. יש לסטיב מגיימרס נקסוס סרטון מעניין על זה, שבו הוא מדבר על הבעיות המיתוגיות של AMD (לפחות בתחום כרטיסי המסך) בכמה שנים האחרונות, ומה לדעתו היא עשתה גרם לה לירות לעצמה ברגל. תעשה על זה , זה מאוד מעניין.

"נניח שהצרכן מוכן לשלם 1500$ לכרטיס מסך כמו 3090, נגיד שזה המרצדס S קלאס, בשעה שיש מקום לצרכן שיקנה משהו שהוא נגיד 25% פחות מכך ביצועית, קרי קצת מתחת ל 3080, אבל ברבע המחיר = 400$. וזה הטויוטה קורולה של מאיצי המסך" 

הנקודה שלדעתי אתה מפספס פה היא שבעוד שרוב הצרכנים "לא קונים מרצדס S קלאס", הם כן מסתכלים עליה בתור חלק נרחב מסקאלה של "יוקרה", ומהמחשבה שאם יקנו את ה"מרצדס F לייט" (הבדיונית), הם יזכו בקשרי הכתרים, ב'קלאס' הזה" - זו תפיסה שמאפיינת מאוד את שוק כרטיסי המסך של ימינו, המחשבה ש"ליינאפ חזק של מוצרים, החזק ביותר, הוא בהכרח העדיף והכדאי - גם אם רוב הליינאפ אינו רלוונטי לרוב הצרכנים" - זה בדיוק מה ש- עושה כדי להמשיך לשלוט ביד רמה בשוק כרטיסי המסך (והסיבה שבגללה מסרבת בתוקף לתת ל-AMD ליהנות אפילו ממידה קטנה של עליונות ביצועים, ותמתג את כרטיסיה שוב ושוב עם תדרים וקומבינציות שונות אם יהיה בכך צורך (ע"ע - סדרת Super); ברור לה שרוב האנשים לא ירכשו את ה-3090, או אפילו את ה-3080 (לצורך העניין), אך מספיק שמדיה אאוטלטים וריטיילרים ימתגו את הכרטיסים האלה בתור "מלכי הביצועים", ועבור הצרכן הממוצע שמרכיב מחשב - זה no-brainer ללכת עליהם. העובדה ש-AMD וויתרה (מרצונה, או מפאת אי היכולת לעמוד בתחרות) על שיטת המיתוג הזו - בין אם העניין נראה לך הגיוני או לא - פוגעת בה. באופן סטטיסטי. גש לראות היכן עמד המרקט שייר של AMD ב-2013 (מעט לפני עידן הפיורי, הפעם האחרונה בה ניסתה לאתגר את נבידיה בכל הסגמנטים), ובשנת 2019, עם RDNA1, ותגיד לי אם שמת לב לשינויים מעניינים במספרים - ולעלייה מתמדת מהצד הירוק.

אני חוזר למה שכתבתי בתגובה הקודמת, ברור לי ולך של-AMD לא חסרים מהנדסים ומתכנתים מוכשרים, ולא חסרים לה מוצרים תחרותיים ועניינים - אך אנחנו מדברים על הקונצנזוס הכללי, זה שמשלם מדי שנה על המוצרים האלה ותובע לאיכות בדמות הארנק הפרטי שלו. לאנשים האלה, לויאליות לבראנד, עקביות על "כתר הביצועים", "ורק אצלינו!" הם יותר מ-buzzwords, זו דרך בר-קיימא למערכת יחסים ארוכה ופיננסית. ואני לא רואה למה זה שונה הפעם. עוד פעם, אני לא נוסטרדמוס, אני לא מגיד עתידות, אני לא יודע איך AMD תבחר למתג את עצמה הפעם בניגוד לפעמים קודמות (השקט המופתי הזה, למשל, הוא שינוי מרענן מכמות העקיצות המביכות הללו שהם ניהלו עם ווגה ["Poor Volta"] וכמות הדיעות והפרסומים חסרי התקדים של ראג'ה) - אך "בהתבסס על אירועי עבר..." (אתה כבר מכיר את הקונצרט).

TL;DR - דעתי היא: ה"זרוע" של AMD היא גדולה ומסועפת, ומורכבת מתת-זרועות קטנות יותר, עם הרבה אנשים שמקיפים את כולן. זה ברור לכל בן אדם שמבין את בסיס המבנה הארגוני; אך בסופו של דבר, מי שצריך לתת את הדין הם אלו שמנהיגים את הצוותים האלה (ג'ים קלר בשעתו - למרות שבפועל, את רוב העבודה ה"שחורה" בחטיבה עשה מייק קלארק - אותו אחד שסייע למייק באטלר [ראש הפיתוח על בולדוזר] לפתח את האבומיניישן שאחר-כך הכרנו בדמות המוות השקט של AMD בין השנים 2011-2017, בעוד שג'ים קלר ''רק'' תכנן את המתווה וסידר את הצוותים; גם אז ידעתי "לצאת" על אותו מהנדס מוכשר, על בסיס כושלת ובזיונית, ואז לפרגן כשצריך על השחזור הנהדר שלו עם Zen), בשונה מראג'ה קודורי - שעל עיקר ראשו מתנוסס הכישלון של ווגה, שלעניות דעתי הייתה הפאשלה הגדולה ביותר של חטיבת כרטיסי המסך של AMD מאז ומעולם - "מהן הסיבות לכישלונו?" זו סוגייה פחות רלוונטי ברמה כלכלית, פיננסית, כזו שצריכה להוציא ו(בעיקר) להכניס כסף בחזרה לכיס, את השאלות האלה שומרים לרמה עיונית, פרגמטית, שמסתמכת ונשענת על "היסטוריה" של השקות וכרטיסי מסך, ופחות "איך נעצב את הפרסונה הזו מחדש" - על זה קמים ונופלים גיבורים בסופו של דבר. אחזור ואדגיש שדיווד וואנג מקבל את אותה חמת הספק שראג'ה קיבל ממני ומשאר התעשייה עד שתצא RDNA2 ונראה איך הוא וצוותו כיבו את הלהבות שיצר ראג'ה בעודו ניהל את החטיבה - אך בינתיים,  "בהתבסס על אירועי עבר..." - זה פשוט לא יספיק. 

נערך על-ידי Hiiram
  • אהבתי! 1
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שאלה,

אתה טוען שבתחום מאיצים גראפים, לשיטתך, אנשים קונים את מרכז הטבלה (איפה שהבשר של המכירות נמצא)

לפי "מיתוג", כשמה שמעניין אותם בהיבט המיתוגי, או מהווה את סממן המיתוג עבורם, זה "מי המלך המוביל" ביצועית

(הטוען לכתר). עד כאן זה הראציונאל שהצגת.

אז איך זה שבצד התחום של , כשנולד ריזן הראשון ב- 2017 והוא בפירוש לא היה מלך הביצועים ולא טען להם

מאומה, בטח לא בתחומים שצרכני מחשב בייתיים מחפשים, והוא גם לא הוכתר כמלך הביצועים בשום סקירה

מהסוג שצרכנים בייתיים צופה בהם...

איך זה שלמרות האמור, בכל זאת עלתה דרמטית מנתח שוק אפסי, לנתח שוק של סביבות 25% במכה אחת

ובשנה אחת בלבד ?

ושוב, למרות שאין לה את המוצר המוביל או קרוב ללהיות המוביל. 7700k קרע ל- 1700 את הצורה, לפחות במה

שהסקירות מסתכלות עליו. לכאורע הדבר סותר את התזה שהצגת מעלה.

ההסבר הוא,

ש- "צמצמה מספיק" את הפער שהיה לה לעומת עד לאותה עת (לפער התהומי שהיה לארכיטקטורה

של לבולדוזר). צמצמה מספיק... עד כדי שהפער הזה כבר נעשה "ללא מפריע" עוד, כמו שהפער של בולדוזר הפריע.

אז מדוע בחרו ב- 2017 צרכנים רבים מאד, בריזן 1600 ובריזן 1700 למרות נחיתות בצועית מובהקת באותם תחומים

שהסקירות מתמקדות בהם מראות ? (גיימינג/פוטושופ) .  התשובה היא - בגלל ה- value. 

צרכנים היו מוכנים עתה סוף סוף לקבל הרבה יותר value, קרי 6 ו- 8 לבות, במחיר נמוך ממה שעולה 4 ליבות 7700K

ובתנאי כן, זה הדגש, שהפשרה הביצועית אינה מפריע עוד כבעבר. שהיא משהו שאפשר לבלוע אותו.

זה מה שהצליח להביא את מנתח שוק אפסי במגזר הביתי, לנתח שוק של 25% כבר בתוך שנה אחת בלבד.

עליה מאפס ל- 25% מהשוק העולמי כולו, זו דרמה בתחום תעשייתי, זו סנסציה.

תחשוב שבשנה אחת פפסי וקוקה קולה מחליפים פוזיציות בפער מגודל של 25% נתח שוק. אין דבר כזה, בטח לא

בשנה בודדת.

שנה אחת לאחר מכן כשיצא ריזן דור שני, סדרה 2000, הפער מול צומצם בעוד כמה אחוזים מבחינת ביצועית -

באותן נקודות שחשובות למגזר הביתי (גיימינג ופוטושופ). נתח השוק ב- 2018 למגזר הביתי עלה כבר לאזור 30 אחוזים

סדר גודל וזאת נשים לב שוב, מבלי ש- החזיקו עדיין בכתר הביצועים בתחומים המכריעים, או בכלל קרובה היתה

לכך. ה- 8700K היה האוחז בכתר באופן מובהק, לחלוטין.

למעשה הפער הגדול בין 4 לבות של 7700 ל- 1700,  שעזר ל- 1700 להמכר, אף צומצם בעליה של ל - 6 לבות.

כי פער של 6 לבות של 8700K לעומת 8 של 2700, כבר ניתן לבלוע הרבה יותר בקלות, לעומת פער של 4 מול 8.

ה- 6 בהחלט עזר לאינטל לחזור קצת בחזרה לתמונה.  ולמרות כל זאת, למרות של AMD עדיין אין טענה לכתר, זה לא

הפריע ל- AMD להעלות את נתח השוק שלה מדרגה נוספת בסגמנט הביתי.

כאשר נולד ריזן השלישי ב- 2019, הקערה התהפכה על פיה:

בשוק הפרטי לראשונה AMD אחזה בעיקר המכירות העולמיות. בעולם המערבי - היכן שישנה מודעות גבוה בקרב

הצרכנים ובמקומות שלאינטל אין מונופול (בדומה למה שיש לה בישראל). למשל במדינות כמו גרמניה או

ארה"ב, המספרים הגיעו אף מעל ל- 66% נתח שוק לטובת AMD. ושוב, עדיין אין ל - AMD את כתר הביצועים במה

שחשוב לצרכן הבייתי - משחקים/פוטושופ. שם אחזו מעבדי 9900K ו- 10900K בהתאם.

אז איך נסביר את התזה שהצגת מעלה, שאינו נתמך בסגמנט CPU ?

ההסבר הוא כזה:

כאשר הפערים מצטמצמים למשהו שכבר אינו מפריע או אינו רלוונטי במישור הפרקטי, אז עוברים לבחור מוצר לפי

הסעיף הבא, שהוא התמורה לכסף. כאשר בשורת התמורה לכסף מצד שני, הפער הוא כן דרמטית לטובת AMD,

יותר לבות לשקל, ויותר לבות סה"כ. אז בוחרים בה. ככה זה עובד. as simple as that.

יש תחום שלם בנושא פסיכולוגיה צרכנית והוא מספר את שתארתי זה עתה. הרוב קונה עם השכל, לא עם הרגש.

זאת בנגוד לתזה השגויה הרווחת בפי רבים שזה אחרת.

בחזרה לעולם ההאצה הגראפית:

בגזירה מהירה לתחום ההאצה הגראפית, אנכי סובר שזה עובד אחרת. הנסיון להסביר את הצלחתה של נוידאה רק בגלל

שהיא מעזה בכל איטרציה להוציא בשיטת  brute force את המוצר הכי חזק regardless of cost עבורה, הוא נסיון

הסבר אשר מפספס את הנקודה הנכונה.  הסיבה העיקרית (אך לא היחידה כמובן) להצלחתה של נוידאה מקורו

בוקטור אחר שנסביר אותו מיד.

בחזרה לדוגמת מעבדי ריזן והשאלתו לעולם ה- GPU:

ברגע ש- AMD תוציא מוצר שמספק, לדוגמא, 90% מביצועי הכתר של נוידאה, אבל וזה האבל המכריע, במחיר שהוא

משמעותית פחות מ - 90% המחיר, נגיד 65% לצורך הדוגמא, אז AMD תמכור הרבה יותר מאנוידיאה באותו סגמנט

גבוה. רוב הצרכנים כן עובדים עם ראציונאל של ביצועים לשקל. רק מעוטם עובד עם "הרגש" שקונה regardless of

cost. חוק התמורה השולית הפוחתת ידוע לכל, כאשר המעוט מוכן לספוג אותו בכיס, והרוב לא מוכן לספוג אותו.

מוצרי הצמרת של נוידיאה אכן מספקים לה סוג של מוניטין המסייע בידה למכור (גם) את מוצרי ה- mainstream,

אך עד גבול מסוים של השפעה יש לו. משום שב- Mainstream קונים יותר עם ראציונאל ופחות עם מיתוגיזציה.

אז מה הסיבה העיקרית שנויאה מוכרת ב- Mainstream הרבה, אם הסיבה אינה בגלל אחיזת הכתר ?

הסיבה היא בשל כך שב- Mainstream משהו פעוט אבל מהותי, נוידיאה דווקא כן דואגת להוזיל את מחיר מוצריה

מספיק נמוך, על מנת להתחרות במוצרי ה- mainstream של AMD במישרין. הכל במטרה ברורה והיא למחוק במרכז

הטבלה (איפה שעיקר המכירות העולמיות נמצא), את יתרון ה- value המסורתי  של AMD.

הראיה הכי ברורה שזה עובד כך בכל תחום צרכני, היא, בחזרה לדוגמת המכוניות שזהו התחום הצרכני הכי גדול במונחי

תוצר בעולם ולכן מיצג נתח ארי מהנושא:

אנשים לא קונים יותר מוצרי פרימיום, מאשר מוצרי mainstream. היעדר מוצר דגל של טויוטה אל מול מרצדס S קלאס,

לא מנע ממנה אך פעם להיות יצרן הרכב הגדול בעולם בכמה עשורים האחרונים, או לפחות אחד מה- 3 הגדולים בעולם

ביחד עם קונצרן VW וקונצרן GM כל פעם מישהו מוביל בראש על השלישיה.

מה שהביאה לשם מבלי להחזיק את הטענה לכתר, או אפילו להיות קרובה ללהחזיק בטענה הזו, היא "החבילה".

היא שגרמה לחוכמת ההמונים (עם השנים) להעריך, שטויוטה נותנת בידם את תמהיל התכונות האידאלי,

במחיר value אידאלי. ולכן הרוב בוחרים במוצריה. נשים לב למונח "רוב". כי אנו מדברים על נתחי שוק.

וכמות היא זו שמשפיע על נתח שוק.

זה עובד (ויעבוד) בדיוק אותו הדבר במאיצים גראפיים. התזה עובדת אותו הדבר בכל תחום צרכני. משמע:

שאם AMD תהיה מסוגלת לספק יותר value, במרכז הטבלה איפה שה mainstream מצוי, ובמקביל נוידאה לא תיישר

קו תמחירי, בשל חוסר יכולת הנדסית/כלכלית בתשתית היצור נגיד, אז AMD תעקוף אותה במכירות.

הסיבה שזה אינו קורה כך כבר שנים רבות היא, שב- mainstream נוידאה דואגת שלא לאפשר למצב שכזה לקרות.

היא פשוט מורידה מחירים כמה שצריך, כדי שלא יתפתח פער ב- value.

מבט חטוף בתחרות המחירים בסגמנט 5600xt/5700/5700xt על מול  2060s/2070/2070s מיד מראה לנו שזה

בדיוק המצב. אחד לאחד. ואם נוסיף 100$-200$ מחיר לכל אחד ממוצריה של נוידיאה ב- mainstream החם, זה

שהכרטיסים האלו שולטים בהם, המכירות של AMD יעפילו על של נוידאה מכה אחת אפיים והמגמה בהיקפי המכירות

תתהפך. לא יעזור במקרה שכזה לנוידיאה, שיש לה את "המוצר הטוען לכתר". זה לא ממש יעניין את עיקר הצרכנים

כשיש פערי value כאלו גדולים בין המותגים.

לטענה לכתר השפעה מינורית ושולית לחלוטין על תוצאה הזו. אתה בוודאות לא קונה נוידאה בגלל שהיא הטוענת

לכתר, ומעולם לא קנית בשל סיבה זו כרטיס שלה. שב תחשוב עם עצמך ונסה להזכר בעברך, תראה שטענה זו נכונה.

ואותה טענה נכונה לא רק לגביך או לגבי, אלא היא נכונה לגבי רוב רובו המכריע של קהל הצרכנים.

התזה שגורסת אחרת, שגויה. יותר נכון, היא מעולם לא הוכחה והאקדמיה שאני מכיר סותרת אותה.

מי שקונה "בגלל" ביצועי כתר, הם כאמור המיעוט הקטן, זה שקונה את ספינות הדגל עצמן

regardless of the value proposition.

אסור לנו לטעות לחשוב שהמעוט הזה, עובד באותו דפוס מחשבה של ה- mainstream.

נערך על-ידי nec_000
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של nec_000

שאלה,

אתה טוען שבתחום מאיצים גראפים, לשיטתך, אנשים קונים את מרכז הטבלה (איפה שהבשר של המכירות נמצא)

לפי "מיתוג", כשמה שמעניין אותם בהיבט המיתוגי, או מהווה את סממן המיתוג עבורם, זה "מי המלך המוביל" ביצועית

(הטוען לכתר). עד כאן זה הראציונאל שהצגת.

אז איך זה שבצד התחום של מעבדים, כשנולד ריזן הראשון ב- 2017 והוא בפירוש לא היה מלך הביצועים ולא טען להם

מאומה, בטח לא בתחומים שצרכני מחשב בייתיים מחפשים, והוא גם לא הוכתר כמלך הביצועים בשום סקירה

מהסוג שצרכנים בייתיים צופה בהם...

איך זה שלמרות האמור, AMD בכל זאת עלתה דרמטית מנתח שוק אפסי, לנתח שוק של סביבות 25% במכה אחת

ובשנה אחת בלבד ?

ושוב, למרות שאין לה את המוצר המוביל או קרוב ללהיות המוביל. 7700k קרע ל- 1700 את הצורה, לפחות במה

שהסקירות מסתכלות עליו. לכאורע הדבר סותר את התזה שהצגת מעלה.

ההסבר הוא,

ש- AMD "צמצמה מספיק" את הפער שהיה לה לעומת אינטל עד לאותה עת (לפער התהומי שהיה לארכיטקטורה

של לבולדוזר). צמצמה מספיק... עד כדי שהפער הזה כבר נעשה "ללא מפריע" עוד, כמו שהפער של בולדוזר הפריע.

אז מדוע בחרו ב- 2017 צרכנים רבים מאד, בריזן 1600 ובריזן 1700 למרות נחיתות בצועית מובהקת באותם תחומים

שהסקירות מתמקדות בהם מראות ? (גיימינג/פוטושופ) .  התשובה היא - בגלל ה- value. 

צרכנים היו מוכנים עתה סוף סוף לקבל הרבה יותר value, קרי 6 ו- 8 לבות, במחיר נמוך ממה שעולה 4 ליבות 7700K

ובתנאי כן, זה הדגש, שהפשרה הביצועית אינה מפריע עוד כבעבר. שהיא משהו שאפשר לבלוע אותו.

זה מה שהצליח להביא את AMD מנתח שוק אפסי במגזר הביתי, לנתח שוק של 25% כבר בתוך שנה אחת בלבד.

עליה מאפס ל- 25% מהשוק העולמי כולו, זו דרמה בתחום תעשייתי, זו סנסציה.

תחשוב שבשנה אחת פפסי וקוקה קולה מחליפים פוזיציות בפער מגודל של 25% נתח שוק. אין דבר כזה, בטח לא

בשנה בודדת.

שנה אחת לאחר מכן כשיצא ריזן דור שני, סדרה 2000, הפער מול אינטל צומצם בעוד כמה אחוזים מבחינת ביצועית -

באותן נקודות שחשובות למגזר הביתי (גיימינג ופוטושופ). נתח השוק ב- 2018 למגזר הביתי עלה כבר לאזור 30 אחוזים

סדר גודל וזאת נשים לב שוב, מבלי ש- AMD החזיקו עדיין בכתר הביצועים בתחומים המכריעים, או בכלל קרובה היתה

לכך היתה. ה- 8700K היה האוחז בכתר באופן מובהק, לחלוטין.

למעשה הפער הגדול בין 4 לבות של 7700 ל- 1700,  שעזר ל 1700 להמכר, אף צומצם בעליה של אינטל ל - 6 לבות.

כי פער של 6 לבות ל- 8700K לעומת 8 ל- 2700, כבר ניתן לבלוע הרבה יותר בקלות, לעומת פער של 4 מול 8.

ה- 6 בהחחלט עזר לאינטל לחזור קצת בחזרה לתמונה. 

ולמרות כל זאץ, למרות של עדיין אין טענה לכתר, זה לא הפריע לAMD להעלות את נתח השוק שלה מדרגה נוספת בסגמנט הביתי.

כאשר נולד ריזן השלישי ב- 2019, הקערה התהפכה על פיה סופית:

בשוק הפרטי לראשונה אחזה בעיקר המכירות העולמיות. בעולם המערבי - היכן שישנה מודעות גבוה בקרב

הצרכנים ובמקומות שלאינטל אין מונופול (בדומה למה שיש לה בישראל). למשל במדינות כמו גרמניה או

ארה"ב, המספרים הגיעו אף מעל ל- 66% נתח שוק לטובת . ושוב, עדיין אין ל - את כתר הביצועים במה

שחשוב לצרכן הבייתי - משחקים/פוטושופ. שם אחזו מעבדי 9900K ו- 10900K בהתאם.

אז איך נסביר את התזה שהצגת מעלה, שאינו נתמך בסגמנט מעבדים CPU ?

ההסבר הוא כזה:

כאשר הפערים מצטמצמים למשהו שכבר אינו מפריע או אינו רלוונטי במישור הפרקטי, אז עוברים לבחור מוצר לפי

הסעיף הבא, שהוא התמורה לכסף. כאשר בשורת התמורה לכסף מצד שני, הפער הוא כן דרמטית לטובת AMD,

יותר לבות לשקל, ויותר לבות סה"כ. אז בוחרים בה. ככה זה עובד. as simple as that.

יש תחום שלם בנושא פסיכולוגיה צרכנית והוא מספר את שתארתי זה עתה. הרוב קונה עם השכל לא עם הרגש.

זאת בנגוד  לתזה השגויה הרווחת בפי רבים שזה אחרת.

בחזרה לעולם ההאצה הגראפית:

בגזירה מהירה לתחום ההאצה הגראפית, אנכי סובר שזה עובד אחרת. הנסיון להסביר את הצלחתה של נוידאה רק בגלל

שהיא מעזה בכל איטרציה להוציא בשיטת  brute force את המוצר הכי חזק regardless of cost עבורה, הוא נסיון

הסבר שגוי אשר מפספס את הנקודה הנכונה.  הסיבה העיקרית (אך לא היחידה כמובן) להצלחתה של נוידאה מקורו

בוקטור אחר שנסביר אותו מיד.

בחזרה לדוגמת מעבדי ריזן ושהשאלתו לעולם ה- GPU:

ברגע ש AMD תוציא מוצר שמספק, לדוגמא, 90% מביצועי הכתר של נוידאה, אבל וזה האבל המכריע, במחיר שהוא משמעותית פחות

מ - 90% המחיר, נגיד 65% לצורך הדוגמא, אז AMD תמכור הרבה יותר מוינדיאה באותו סגמנט גבוה.

רוב הצרכנים בניגוד לתזה הרווחת, כן עובדים עם ראציונאל של ביצועים לשקל. רק מעוטם עובד עם "הרגש" שקונה regardless of cost.

חוק התמורה השולית הפוחתת ידוע לרוב, המעוט מוכן לספוג אותו בכיס. הרוב לא מוכן.

מוצרי הצמרת של נוידיאה אכן מספקים לה סוג של מוניטין המסייע בידה למכור (גם) את מוצרי ה- mainstream, אך עד גבול מסוים של

השפעה יש לו. משום שב- Mainstream קונים יותר עם ראציונאל ופחות עם מיתוגיזציה.

אז מה הסיבה העיקרית שנויאה מוכרת ב Mainstrewam הרבה, אם הסיבה הזו אינה בגלל אחיזת הכתר (כפי שהדעת הלא מלומדת בתחום סוברת) ?

הסיבה היא בשל כך שב- Mainstream משהו פעוט אבל מהותי שפספסת, נוידיאה דווקא כן דואגת להוזיל את מחיר מוצריה מספיק נמוך,

על מנת להתחות במוצרי ה- mainstream של AMD במישרין. הכל במטרה ברורה והיא למחוק במרכז הטבלה (איפה שעיקר המכירות העולמיות

נמצא), את יתרון ה- value המסורתי  של AMD. זו הסיבה הפשוטה, שמסבירה את עצמה מאליו, ולא הטענה לכתר, שהיא ניתוח שגוי מצד

אלו שלא באים מתחום הפסיכולוגיה הצרכנית.

משום פעם זרק את השטות הזו ברשת, ואחרי זה ערב רב של לא מבינים מצטטת את השטות הזו. לך תחזיר אותה עכשיו לארון. 

הראיה הכי ברורה שזה עובד כך בכל תחום צרכני, היא, בחזרה לדוגמת המכוניות שזה התחום הצרכני הכי גדול במונחי תוצר בעולם:

אנשים לא קונים יותר מוצרי פרימיום, מאשר מוצרי mainstream. והעדר מוצר דגל של טויוטה, הרכב הכי ידר שלהם הוא 200-300 אלף שח בקושי,

לא מנע ממנה אך פעם להיות יצרן הרכב הגדול בעולם בכמה עשורים האחרונים או לפחות אחד מה- 3 הגדולי בעולם. 

מה שהביאה לשם מבלי להחזיק את הטענה לכתר או אפילו להיות קרוב ללהחזיק בטענה הזו, היא החבילה.

היא שגרמה לחוכמת ההמונים (עם השנים) להעריך, שטויוטה  נותנת בידם את תמהיל התכונות האידאלי, במחיר value אידאלי. 

ולכן הרוב בוחרים במוצריה.

זה עובד (ויעבוד) בדיוק אותו הדבר במאיצים גראפיים. משמע:

שאם AMD תהיה מסוגלת לספק יותר value, במרכז הטבלה איפה שה mainstream מצוי, ובמקביל נוידאה לא תיישר קו תמחירי,

בשל חוסר יכולת הנדסית/כלכלית בתשתית היצור נגיד, אז AMD תעקוף אותה במכירות.

הסיבה שזה לא קורה כבר שנים רבות היא, שב mainstream נוידאה  דואגת שלא לאפשר מצב שכזה לקרות.

היא פשוט מורידה מחירים כמה שצריך, כדי שלא יתפתח פער ב- value.

מבט חטוף בתחרות המחירים בסגמנט 5600xt/5700/5700xt על מול  2060s/2070/2070s מיד מראה לנו שזה בדיוק המצב. אחד לאחד.

אם נוסיך 100$ מחיר לכל אחד ממוצריה של נוידיאה ב- mainstrea החם זה שהכרטיסים האלו שולטים בהם, המכירות של AMD יעפילו על

של נוידאה מכה אחת אפיים והגמה בהיקפי המכירות תתהפך. נוידאה לא מאפשרת שזה יקרה, זה הכל. מורידה מחיר כמה שצריך מתי שצריך.

חד וחלק. וזה ההסבר המקצועי בנושא.

לטענה לכתר השפעה מינורית ושולית לחלוטין על תוצאה הזו. אתה בוודאות לא קונה נוידאה בגלל שהיא הטוענת לכתר, ומעולם לא קנית

בשל סיבה זו. שב תחשוב עם עצמך וןנסה להזכר בעברך, תראה שטענה זו נכונה.

ואותה טענה נכונה על רוב רובו המכריע של קהת הצרכנים. התזה שגורסת אחרת, שגויה. יותר נכון, היא מעולם לא הוכחה.

אם תמשיך להגיב לי על פורמט לא נוח כזה, אני פשוט לא אענה לך. זה סיוט לקרוא את מה שאתה רושם כשאתה לא מסדר את השורות בצורה נוחה, קל וחומר כשיש המון טקסט לקרוא.  קח את זה בתור נקודה למחשבה.

לשאלתך: כן, זו לחלוטין חלק מהבעיה שאני מתאר - רכישת מוצר בהתבסס על איכות ליינאפ, איכות 'אקוסיסטם', "על המותג", ולאו דווקא בהתבסס אך ורק על הביצועים\ואו תמורת המחיר case by case. את השלב של ״מה שאנחנו באמת צריכים״ כבר עברנו – היום הנושא הזה של "חומרה עילית" הוא בין היתר, ואולי בעיקר, גם סמל סטטוס. וכשזה מגיע לסמל וסטטוס, אין מותג בשוק הזה של כרטיסי המסך שמשדר יותר סטייל ויוקרה מאשר נבידיה. אין מה לעשות, אנחנו יצורים רגשיים ומותגים גורמים לנו לתחושת סיפוק ולמחשבה ש"הרווחנו" מוצר עמיד ובטוח יותר לרכישה, גם אם מתחת לתחושה הזו אין הרבה בסיס. זו תופעה כלל אנושית שמקבלת ביטוי בכל תחומי החיים ולא חלה רק על ״העדר של נבידיה׳. זו הסיבה שאנשים מוכנים לשלם מאות שקלים יותר על בגד ממותג מאשר על אותו בגד בלי המותג, זו הסיבה שאנחנו רוצים ללמוד באוניברסיטה ״עם שם״ למרות שלא בטוח שבאמת איכות ההוראה שם גבוהה יותר מאשר במכללה ״בלי שם״ , זו הסיבה שיש אנשים שנרתעים מהמותג הפרטי של הסופר למרות שהוא מיוצר ע״י אותה חברה שעבורה הם מוכנים לשלם 30% יותר כדי ״להיות רגועים״, ויש כאלו שיעדיפו לקנות גלידה בטעם קרטון ולא גלידה מגלידרייה אם שמה של חברתו האהובה תתנוסס מעליה. 

כל אחד יכול להזדהות עם זה מהמקום שלו. למותג יש ערך בפני עצמו, ללא קשר לתועלת הפונקציונלית של המוצר. ״ערך שווי מותג״ בשפה המקצועית. קח את הדוגמה הבסיסית ביותר: . לכאורה מדובר במכשיר שלא מציע לך מה שלא מציעים לך בחברות אחרות, אך הוא כשלעצמו חתיכת מותג – שונאים, אוהבים, כולם מדברים עליו כל הזמן. הכל תמיד בהשוואה אליו, כל השקה שלו מקבלת סיקור בכל מהדורות החדשות וכותרות העיתונים, אף אחד לא נשאר אדיש. תבואו עם האייפון החדש לעבודה או לביה״ס – תקבלו תשומת לב. חיובית, שלילית, כולם יבואו להציץ. כשאנשים קונים הם מרגישים, גם אם זה בתת מודע, חלק ממשהו גדול. חלק מקהילה. נכון, צרכנות מותגים היא לא בדיוק צרכנות נבונה וגם לא ממש רציונלית, אבל היא עושה להרבה אנשים טוב על הלב והיא חלק בלתי נפרד מטבע האדם. אז אולי אתה, אני, ושמעון הרנדומלי פה מהפורום - שצורכים ובודקים חומרה ברמה סטטיסטית - יודעים לקלף את שכבת המיתוג חסרת הטעם הזו, ולבחון מוצר בהתאם למה שהוא מציע - אבל זה לא עניין שתקף כלפי הצרכן הבזבזן, שיתעדף "עליונות תחושתית" ולא "עליונות חומרתית". הדרך של נבידיה להגיע לליבו של הצרכן היא באמצעות שיטת מיתוג אגרסיבית, שלא בוחלת באף אמצעי על-מנת להותיר את כתר הביצועים אצלה (גם אם הוא דחוק), ואת דפוס המחשבה הבסיסי הזה של "רק אצלינו!".

מבחינתי, לכל הפחות, הדוגמה שסיפקת בגזרת המעבדים היא פחות לגיטימית - וכעת אסביר לך לדעתי למה: בעוד שנבידיה ריסקה את AMD פעם אחר פעם עם השקות טוטאליות ועם מיתוג אגרסיבי בכל תקרת מחיר, ולמעשה לא אפשרה לה לבסס רצועה של מוצרים תחרותיים לצידה, אינטל חיה על זרי הדפנה, התעלמה מקיומה של AMD (חזור להשקת קייבי לייק ולראיונות של אנשי מפתח באינטל, שחלקם "לא ידעו" ש-AMD מגיעה עם מוצר חדש בכלל, וחלקם היו בטוחים שהיא נסגרה) והמשיכה לירות לעצמה ברגל עם השקות חופפות שסותרות זו את זו - מבחינה עקרונית, ל-AMD נפתח נתיב מושלם לפרוץ איתו באמצעות ארכיטקטורה חדשה (שלהבדיל אלפי הבדלות מחטיבת כרטיסי המסך שלה, ניסתה לאתגר את *בכל זירה אפשרית*, גם בזירת הגיימינג - למרות שביצועיה בדור הראשון ובריפרש שלו היו דחוקים לאחור בפער ניכר לעין), לדרוס את ה"חזיר הכחול" ולספק אלטרנטיבה זולה ובריאה לכל כיס. כלומר גם מבחינה סטטיסטית ההשוואה הזו לא הגיונית, כי בגזרת נבידיה, לא באמת הייתה "מנוחה על זרי הדפנה" - תקרת הביצועים השנתית (למעט סדרת RTX) הייתה אחידה פחות או יותר, עם שלבי קפיצה דומים. הדבר היחיד שהשתנה אלו המחירים, וזו נובעת בהכרח מהיעדר תחרות מבוססת בשוק שבו נבידיה מצויה בו. 

מן הסתם שזהו לא ה"פקטור היחיד" שמשחק כאן תפקיד, ויש עוד משתנים שגורמים לבעיה הזו (בין היתר - מיתוג כושל ולא אחיד עם מסרים כפולים מצד AMD, חומרה - מה לעשות - נחותה יותר ברמת ביצועים ויעילות מן התחרות), אך עיקר הבעיה של AMD (אם אתה שואל אותי) היא עניין של מיתוג והסברה - אנשים סבורים שהם פונים לצד האדום מתוך "ברירת מחדל", ו"תכנית מגירה", ולא בהכרח כי מוצע מהצד שלהם מוצר משתלם ואיכותי לכיסם. אין מה לעשות, תדמית העדר - שקיימת בעולם הבידור כמעט בכל פורמה אפשרית, קיימת גם בעולם החומרה. אם טרם הבנת שלצד אנשים שרוכשים מוצר בהתבסס על איכותו ואמת תפוקתו ביחס למחירו, יש אנשים שרוכשים אותו בגלל הלוגו היפה, הלויאליות לברנד והקתרזיס 'הרגשי' הזה, שמונע באמצעות דחף סובייקטיבי ולא אובייקטיבי, לכיוון הרכישה הבאה - אז נרדמת בשמירה. וזה מתחבר לנקודה המקורית שלי, עצם העובדה ש-AMD בוחרת (בין אם במודע או בין אם באונס  - פחות רלוונטי לנקודה שלי) להתעלם מסגמנטים מסוימים ולהתמקד אך ורק בשוק הביניים, אומרת שהיא נוקטת בטקטיקה תבוסתנית, שיכולה להצביע ברמה מיתוגית על חומרה נחותה יותר (גם אם באותו סגמנט, המוצר שאתה מקבל לא פחות טוב) - ואת זה יורקים לך אותם מדיה אאוטלטים שנאלצים לסקור את המוצר ואז להגיד לצרכן הממוצע לקנות א' או ב' - וזו בעיה שאופפת את AMD, לעניות דעתי, מאז שהחלה לשחות בנהר נפרד ואדום.

בנוגע לעניין "יתרון ה-value", ו"גישת המיינסטרים" - אתה לא מחדש לי, וכנראה לאף אחד שגולש כאן ומכיר את השוק על בורייתו, כלום. אתה מנסה לשכנע את המושכנע. לי ברור ש-AMD היא לא חברה כושלת שמוכרת רק מוצרים גרועים, ומבחינתי ברגע שיהיה מוצר שיעניין אותי ברמת תקרת הביצועים ליד המחיר - אקנה אותו בלי לחשוב פעמיים מהצד של נבידיה. אני טוען שבהכרח ההתחמקות של AMD מתחרות "ישירה" בכל סגמנט עם נבידיה פוגעת בה, מורידה את ערך המותג, וגורמת לעוד ועוד אנשים לשכוח מקיומה - ולכן הפניתי אותך לדפי הסטטיסטיקה, וביקשתי ממך לראות כמה AMD מכרה בתקופה שהמוצר שלה התחרה בכל סגמנט, וכמה היא מכרה כאשר התעלמה מחלקים רבים בשוק, והתמקדה אך ורק באותו "שוק מיינסטרים" - "תדמית העדר...", "בהתבסס על אירועי העבר..."

אני חוזר לנקודה המקורית שלי, כי אני מרגיש שקצת איבדנו אותה בין הררי הטקסט ("TL;DR"): לדעתי האישית, כדי שאנשים יתחילו להסתכל לכיוונה של AMD בפן רציני וקולקטיבי (גלובלי), היא צריכה לעשות שני דברים: למתג את עצמה בצורה לא מרושלת וחובבנית כפי שנהגה בעידן Vega, לספק מוצר וורסטילי שיכול להתחרות גם בסגמנט ה-High End של נבידיה וגם בסגמנט ה-Mid Range / Entry לבל שלה, וגם לעשות זאת תחת מחירים שפויים (אני לא אומר בהכרח זולים יותר - מבחינתי, כל עוד המוצר הוא טוב, ואולי טוב ממה שיש לצד השני להציע, הוא לא צריך להיות זול, בהכרח, מהמתחרה) - כלומר, בשורה התחתונה, להציע תחרות גם ל-3080, גם ל-3070, גם ל-3060, ולכל מה שביניהם. אם עיקר הבשורה מ-RDNA2 תגיע כמענה חלוש ל-3070- כלומר כרטיס ב-400$ סדר גודל, וללא סט פיצ'רים כוללני שמוכיח את איכות האקו-סיסטם של AMD (מעמד פרק הפתיחה: ריי טרייסינג, מענה מסוים ל-, ושאר ירקות) - זה, לדעתי, פשוט לא יספיק: גם ברמה מיתוגית, הרי שהתבוסתנות האדומה מראה את פניה שוב, וגם ברמה מעשית: העובדה ש-AMD מגיבה "באיחור" לכרטיס שיצא לפני שנה וחצי מתעלה מעבר ל"לוחות זמנים שונים", אלא לחוסר יכולת לעמוד בסטנדרט שמציבה נגדה נבידיה. AMD עשתה כן נגד , פיזרה את המוצרים שלה לכל סגמנט אפשרי (High End, Mid Range, Entry Level) ומיתגה עצמה בתור אופציה כדאית - לא נחותה יותר - אלא כדאית כסך חלקיה, וזה מה שגרם לשינוי התפיסתי שלה בתעשייה (שוב, אם אתה שואל לדעתי הצנועה והכנה).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אז אני חולק על דעתך הכנה והצנועה, היא כלל אינה מקצועית (בלשון המעטה) ואני שכן מקצועי בדיספלינה כפועל יוצא מהקרייה, יודע. כתבת אודות "ההכרח של מותג להיות בעל אחיזה בכל הסגמנטים שלו כדי להחשב לרציני". זהו טיעון שגוי מיסודו, שלא לומר סותר את התורה ממש .

כל מותג מתמחה בנישות ספציפיות ולרוב, כניסה לסגמנט פרימיום/יוקרה גוזר עליך כמותג, שאתה לא נמצא בסגמנט נמוך. עיין מקרה מרצדס או בדוגמא קיצונית פרארי. אבויה למותג העילית אשר יעז "לזהם" עצמו בהתלכלכות עם העמחה. הדבר הרי יקבור אותו כמותג פרימיום, יגרום לקהל רוכשיו היוקרתי, לנטוש אותו. אחת מהסיבות שצרכנים קונים פרימיום היא על מנת להיבדל מהעמחה, להיות במעמד/סטאטוס של "מרומים מעל העם". ואם מרצדס חלילה תתחיל למכור כמויות בנישה של קורולה, במחיר עממי, או אז לקוני המרצס היוקרתיות, יאבד חלק מאד מרכזי וחשוב בסיבה שהם קונים מרצדס מלכתחילה, באם לכל אחד ברחוב יש גם "מרצדס" כמו שלהם יש. מותגי יוקרה מוכרים תכונה נדירה והיא שלמעטים יש משהו שלך יש. 

כמו כן כל סגמנט מביא למותג העוסק בו, התמחות עם השנים, עד שהוא נעשה ליעיל ותחרותי באותו סגמנט. מותגי value מתמחים בחלק הנמוך של השוק, הם מומחים באיך ליצר יעיל בזול ובכמויות, כיצד ליעל את כל שרשרת ההפצה והשווק בהתאם למיתוג העממי שבו הם עוסקים. לשדר value מעל הכל. מצד שני מותגי פרימיום בחלק הגבוה הרי שמתמחים אחרת, זו אופרה שונה לחלוטין שצריכים ללמוד אותה גם, ולהתמחות בה, בכל הרבדים - מפיתוח דרך יצור ועד marketing. הנושא מורכב.

מרצדס לא יודעת ואינה מסוגלת לייצר עממי במחיר זול - שיהיה תחרותי. היא לא יכולה לייצר מתחרת קורולה במחיר 130-140K ש"ח, כזו שגם תצליח לאיים במשהו על החבילה/תמורה שטויוטה מעמידה בתקציב שכזה. כי מרצדס מעולם לא ייצרה בכמויות, ולא למדה מה נחוץ לעשות זאת טוב ויעיל.

מצד שני ליצרנים עממיים יקח שנים רבות ללמוד את המומחיות הנדרשת בכדי להצליח בשוק היוקרה, זה שיש לו תכונות שונות ממה שהם מכירים. הוא מצריך התמחות טכנולוגית שונה, יצור אחר, ומעל הכל, שיטות שווק שונות בתכלית ופניה אחרת ללקוח ולמנטאליות שזרים עבורם.

מעבר לאמור מעלה, עושה הרושם שאין בידך שליטה על עובדות יסוד עסקיות, כגון נתח שוק של היצרניות הנדונות בשרשור זה. הצגת את נתח השוק של כמשהו שולי, שאין מה להתייחס אליו בכלל. כמשהו עלוב.  בשעה שהוא מעל 30% כיום (מכירות פריטים בדידות של discrete cards).   מספר שמעיד על נתח בריא (מאד). 

הערה אחת לסיום, עושה הרושם שצריכים אנו כאן מצפן להבין גדלים:

גם אילו (לשיטתך) תתחרה רק בסגמנט של 3070 ומטה (ולא שאני חושב שזה מה שיקרה כן, להבנתי עד כה מכל ההדלפות, היא תתן ל- 3080 a run for his money), אבל רק לצורך הטעון הנקודתי: 

להתחרות בכל מה שהוא 3070 and below - זה עדיין  אומר שהיא עונה ל- TAM של מעל 90%.

נתח השוק של כרטיסי 3080/3090, קרי מה שנמכר ב- 700$ (ומעלה) הוא פחות מעשירית התעשיה. לטעון ששחקן שאינו נמצא בעשירון העליון של נתח השוק, גוזר עליו שהוא שחקן "לא רציני"....    נו באמת.

נערך על-ידי nec_000
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של nec_000

אני חולק על הניתוח שהצגת בפסקה האחרונה:

גם מקצועית - כתבת אודות "ההכרח של מותג להיות בעל אחיזה בכל הסגמנטים שלו כדי להחשב הרציני".

טיעון שגוי מיסודו בתחום שלא לומר סותר את התורה ממש.

כל מותג מתמחה בנישות ספציפיות ולרוב, כניסה לסגמנט פרימיום/יוקרה גוזר שאתה לא נמצא בסגמנט נמוך.

עיין מקרה מרצדס או בדוגמא קיצונית פרארי. אבויה למותג העילית אשר יעז "לזהם" עצמו בהתלכלכות עם העמחה.

שנים מרצדס היתה בויכוח פנימי האם נכון ליצר מכונית במדרגה אחת מתחת ל C class המוסרתית ולהסתכן בזהום מיתוגי.

אחרי ויכוחים רבים נפל הההכרעה לנסות קלאס אחד מתחת, CLA, רק כדי ללמוד מדוע הזהירו בשעתו שלא לבצע כך.

שנית, אין בידך שליטה על עובדות יסוד עסקיות, כמו נתח שוק של היצרניות הנדונות בשרשור זה.

הצגת את נתח השוק של AMD כמשהו שולי, שאין מה להתייחס אליו בכלל. כמשהו עלוב. בשעה שהוא מעל 30% כיום.  

מספר המעיד על נתח בריא מאד. 

וכשאין יציאה לדיון על בסיס רקע עובדתי קונקרטי, ואין בסיס השכלה משותף בתחום הנדון (segmentation/marketing/branding)

קשה (לי) להתקדם. עימך הסליחה כמובן - זו בעיה מטעמי אל תעלב.

הכול בסדר, זה בדיוק מה שחשבתי על הטענה שלך. אז אנחנו "פיטים" וכמובן שאנחנו לא צריכים להסכים זה עם זה.

הטיפ שלי: אני מציע לך לעבור על נתוני סטטיסטיקות, לעבור על אנליסטים, לקרוא את הדעות שלהם, להחכים ולהבין שהתעשייה הזו - ברובה בנויה מ"באז" ומ"בראנד לויאלטי". ככל שתקדים לעשות זאת, כך תמנע מעצמך הנחות יסוד שגויות כאלה מלכתחילה. 

חג שמייח!

• אהבתי! 1
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אורח
דיון זה נעול לתגובות חדשות.
 Share

• צור חדש...