צוואר בקבוק של מעבד - כרטיסי מסך - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

צוואר בקבוק של מעבד

leahd3

Recommended Posts

שלום לכולם הסרטון החדש על צוואר בקבוק שיכול להיגרם ממעבדים "חלשים" מול כרטיסים חדשים עלו לערוץ שלי:)

תרגישו חופשי לדפדף. גילוי נאות הסרטון הזה בחסות החנות שאני עובד בה, אך מאחר ומדובר במידע שיכול להועיל להרבה אנשים אשמח אם הוא יתאפשר. בכל אופן אני אתן לינק לערוץ ולא ישירות לסרטון כדי לא לגרום לבעיות :)

https://www.youtube.com/channel/UC0gZ2-X8N6LvYae1DubqMcQ

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 56
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

ללא כוונה חלילה לפגוע בכבודו,

אך היית אמור להיות איש מקצוע בתחום (כעוסק בממכר חומרת מחשבים), או לפחות מבין מנוסה כמינימום:

הרק עכשיו "גילית" שלמעבד השפעה מינורית על התוצאה הסופית תחת משחקים או בנץ גראפי ?

האם לא היה מספיק לקרוא וללמוד ממקורות וותיקים כדוגמתם של tomshardware, anandtech ודומיהם

במרוצת 20 השנים האחרונות שטחנו את הנושא הזה עד דק, כדי להבין שבגרפיקה כבדה - המגבלה היא מאיץ המסך ולא המעבד ?

**מקווה שברבות השנים לא שלחת יותר מדי לקוחות להצטייד במעבד יקר ולזרוק כסף על כלום. באמת מקווה (כדי שמצפונך יהיה שקט).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

@nec_000

מן הסתם הוא ידע. מה שleahd3 סיפק הוא בנצ'מרקים חדשים המאפשרים לאנשים כמוני לראות את ההשפעה של סוג המעבד על ביצועי המחשב במשחקים שונים.

אני דווקא הופתעתי שבGTA V היה הבדל ביצועים כה גדול בין הI5 לI7, משהו שאף יכול לשנות את המלצותיי לרוכשי מחשבי משחקים לעתיד.

אחלה עבודה! תמשיך לספק לנו סרטונים איכותיים כאלו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לדעת אני ידעתי. אבל חשבתי שלכבוד הכרטיסים החדשים שווה לתת מבחנים חדשים כדי לעזור לאחרים להחליט האם שווה לשדרג רק את הכרטיס או שקודם להשקיע בשילוש..

אני חושב שהסרטון הזה די רלוונטי לכל מי שיש לו 6500 שחשב שהוא "ייחנק" בפריימים גבוהים:) 

ותאמין לי שאני האחרון שיגיד לאחרים לשרוף כסף סתם:) יש פה לקוחות שיעידו שאני רבתי איתם עד רמה שאמרתי להם שאני לא מוכן למכור להם כשהם סתם החליטו לקנות שטויות :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

^ מישל,

שים לב איך בסרטון שלך עצמך, הנך מצהיר שכוונת לקוחות להצטייד במעבד ארבע ליבות -hyper threading מסדרת Icore7

משום שהאמנת (מילותיך שלך) שמכונת משחק hi end מצריכה מעבד שכזה,

ושים לב איך בסרטון הסברת, שהופתעת (מילותיך שלך) כי גם המעבדים "החלשים יותר" (בכוונה בגרשיים)  כמו הארבע ליבות I5 

ללא hyper threading מספק את אותה רמת ביצועים. (עובדה ידוע ברחבי הרשת מימים ימימה).

צפה מדקה 0:30 בסרטך שלך ועד 0:50, שים לב מה ציינת שאנשים שאלוך ומה השבת להם כהמלצתך.

צפה מדקה 2:40 בסרטך שלך בה אתה מציין שהופתעת... 

**ומה יש להיות מופתע בנושא שנטחן עד דק ברחבי הרשת מזה שנים...

לכן כמי שנמצא בחזית ממשק עם לקוחות רבים ומשפיע על בחירותיהם בתחום כמותך, הנך משמש באופן עקיף

כיועץ ויש לכך אחריות מוסרית מצידך (מעבר לאחריות מקצועית כמשווק). 

עוד המלצה אליך, היא שלא צריכים לגלות את אמריקה: 

עשה דוקטורט על אתרי anandtech ו- tomsharwade, תגלה שכל הידע שהנך זקוק לו במסגרת תפקידך כממליץ

לצרכנים במה להצטייד, נמצא שם עם מדידות, השוואות, מבחנים מעמיקים ומסקנות.

**ב- tomshardware יש את ה- monthly CPU guide, ואותו הדבר גם בכרטיסי מסך.

אגב ההבדלים הקלים שמצאת בין I7 ל - I5 במקרים מסוימים וספציים מאד, מקורם  הוא יותר בתדר ריצה

שונה שבין המעבדים, משהו שהיית צריך להשוות טרם ביצוע המבדק.

זאת משום שבדרך כלל צרכן מתקדם הרוכש מעבד בתקציב שכזה, רוכש מעבד פתוח מסדרת K ואז ממהיר אותו.

במצב שכזה מעבדי I5 ו- I7 מגיעים לאותו תדר ריצה זהה (באותו דור), שטיפוסית מאז דור sandybridge ואילך

חונה באזור חיוג ה 4.2-4.6Ghz .

מעבדי I5 - I7 תחת משחקים איפה, מתנהגים דומה מאד האחד לשני עד זהות כשהם רצים באותו תדר ריצה.

זאת משום שאלגוריתמית - כתיבת קוד עבור אפלקציות מסוג זה, טיפוסית אינו מצליח לנצל עבודה בריבוי תהליכונים (Threads),

ומסוגל רק לנצל ריבוי תהליכים (proccesess). *זו חולשה אגב רחבה בתחום כתיבת קוד, שאינה קשורה רק לאפליקציות בתחום הגיימינג.

הרחבה נוספת תהיה, שאם יש מישהו שחושב שחלה התקדמות מרשימה במעבדים מאז דור ה- 2500K

משנת 2011, אז הוא טועה. המעבדים הצליחו במרוצת 5 השנים האחרונות בסך הכל לשפר עד במקסימום

25% ביצועי IPC, שבדר"כ מוצאים את ביטויים גם ככה רק תחת ביצועי בנץ עיבודים מתמטיים ספציפיים, שבד"כ אינם קשורים

לביצועי בתחום הגיימניג.

**זאת בקונטרסט למצב הקודם בתעשיית השבבים שלפני 2011, בו היה מקובל לראות הכפלות ביצועים בתחום כמדי כשנתיים

עד שלוש. קרי שמאז של 2011, חלה "סטגנציה" בתחום ה- CPU . יש לכך מספר סיבות, אחת מהן היא העדר

תחרות ראויה לשמה מצד המתחרה של , שלא היוותה אתגר מספק עבורה - כזה שמצריך את להתאמץ.

וסיבה נוספת היא שבמסגרת יצור טכנולוגיית הטרנזיסטורים בשנים האחרונות, מגיעים בתעשיה "לתקרות זכוכית" ברמה

הפיסיקלית, שמקשות במידה לא מבוטלת על המשך אבולוציית התפתחות הביצועים לפי חוק Moore.

לכן נראה שמי שעדיין עובד עם מעבד 2500k/2600k מדור ה- sandy bridge, תחת גיימניג, אינו חווה שיפור

ביצועים מובחן במעבר למעבדים מתקדמים יותר אם זה מדור ivy bridge, ואם זה או אפילו skylake.

הקפיצה הבאה בביצועים - כזו שהיא מורגשת ויכולה להיקרא מסוג הכפלה של פי 2, תעשה רק כאשר יבוצע מעבר לדור

מעבדים 8 ליבות במקום 4. מהלך שכנראה יקרה לכל המוקדם רק בשנת 2017 עם בואו של Zen מצד ,

והמענה שאינטל תיתן לו מהצד שלה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שים לב שההתייחסות להמלצות שלי היו לחברים בלבד שכן לקוחות לא מתקשרים אליי לאישי ושואלים את השאלה שתיארתי בסרטון. שים לב שבמסקנה אמרתי שלא חידשתי כלום ו-I5 זו הבחירה הבטוחה. מה שאני ממליץ לחברים זה מה שאני הייתי קונה לעצמי בלבד.. לקוחות זה סיפור אחר.

אתה בהחלט מוזמן להתקשר לאן שאני עובד בו ולבדוק אותי אפילו לגבי הנושא הזה:). כפי שכתבתי למעלה יש פה לא לקוח אחד שיעיד עליי שחסכתי לו לא מעט דינרוס בקניית מחשב.

ה"הפתעה" היא בסופו של יום פרזנטציה, אין מה לעשות אם אני אהיה מונוטוני בסרטונים אף אחד לא יצפה בהם( צריך לנסות ולהיות מעניין לא?). לומר לך שאני פרזנטור מלידה? לא אני לא, אבל מתאמן על כך.

לגבי הפורומים האלה הנ"ל: תאמין לי שאני נמצא שם לפחות שעה ביום כדי ללמוד כמה שיותר על עולם המחשבים.

בסופו של יום המספרים מדברים בעד עצמם ויש משחקים ( ולא אחד) שייהנו ממעבד I7. וכן I7 זה GAMER HIGH END בעיניי.  ולא רציתי להכניס לגורם OC... רציתי סטוק.

זה שהנושא נטחן זה ידוע. זה ימנע ממני להכין סרטון? לא. כנ"ל לגבי כל סרטון שעשיתי וכנראה כל סרטון שאעשה.
המטרה פה היא פרספקטיבה שונה. אם אני צודק או לא זה ההחלטה של הצופים. אני יכול להביא לך אינספור ת'רדים שאומרים שאין סיבה לקחת מעבר לI5 ואינספור שממליצים על I7. 

אני אישית מאמין שמחשב צריך להיות מאוזן ולא חסר פרופורציה בבחירת החלקים.( אף אחד נורמלי לא ייקח 980TI עם ספק גנרי של 500 וואט).

בסופו של יום אני מאמין שהסרטון אינו מטעה אף אחד והמסקנה שם היא די חד משמעית.

אני לא מנסה להתגונן, או להתקיף חזרה, סה"כ אנשים כמוך גורמים לי להשתפר בכל סרטון ואני בטוח שרואים זאת מהסרטון הראשון לאחרון שהכנתי.

אני מעריך מאוד את הפורום הזה ואני חבר פה יותר מחצי עשור, אני התחלתי לפרסם את עצמי פה ולא במקום אחר כדי לקבל "בראש" מאנשים שיודעים על מה הם מדברים הרבה יותר ממני :).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

i5 2500k כבר מהווה צוואר בקבוק בהרבה מקרים, לא שהוא חלש.

רואים בסרטון גם עם gtx 970 לא רק עם הטיטאן שמופיע באתר.

ניתן לראות גם שברגע שהמעבד מהווה צוואר בקבוק מהיר יותר עוזר.

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2016-is-it-finally-time-to-upgrade-your-core-i5-2500k

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של none77
ציטוט של none77

5 2500k כבר מהווה צוואר בקבוק בהרבה מקרים, לא שהוא חלש.

רואים בסרטון גם עם gtx 970 לא רק עם הטיטאן שמופיע באתר.

ניתן לראות גם שברגע שהמעבד מהווה צוואר בקבוק מהיר יותר עוזר.

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2016-is-it-finally-time-to-upgrade-your-core-i5-2500k

אם זו הדוגמא הכי קיצונית שמצאת, "שיפורי פרומילים"  - ולה הנך קורה "צוואר בקבוק" ול- "צורך בשדרוג... "

סלח לי אך אינך מבין משמעותו של המושג צאוור בקבוק. זהו מושג שלקוח מתורת ניהול תורים ותורת הגרפאים

והוא רלוונטי כאשר הוא מאריך את אורך התור משמעותית וגורם לפגיעה מוחשית בביצוע.

רואים שהסטגנציה בתחום מצידה של אינטל במשך כבר 5 (עוד מעט 6 שנים), הצליחה להתל ברבים, ולא תורמות לכך

סקירות מיותרות מאתרים חובבנים בחו"ל. לעיתים סקירות מטעם, רק כדי לדרבן את קהל הרוכשים לבצע רכישות מיותרות

שמבוססות על בורות.

בתעשיה שלפנינו לא מקובל לבצע שיפורי תכן בטרם מקבלים שיפור "בסדר גודל" - על מנת שהשיפור יהיה מובחן וגם פרקטי/שימושי.

שפור בסדר גודל (כתלות בשימוש) מדבר טיפוסית על חזקות בבסיס 2. הכי נמוך זה 2 בחזקת 1 - שזה הכפלת ביצועים פי 2.

על פחות מזה אין מה לדבר או לבזבז אנרגיות.

מי שרוצה לשדרג רכיב באלפי שקלים רק בשביל לקבל אולי 5-10% מדידת ביצועים במקרים נדירים ובמקרי קיצון,

שממילא נראים רק על טלמטריה דיגטאלית ואינם מורגשים מבחינה אנושית-פסיכוסנסורית בשום צורה שהיא - שיבושם לו.

צרכן נבון הוא לא.

**תקרא לי לשדרג CPU ברגע שמשחק מודרני, מפיל את ה- FPS ב- 50%,  ומתחיל להראות סימנים של סף אבחנה

תחושתית למשתמש - שהעסק מקרטע.

אלא שבמקרה שכזה וכפי שידוע לכל, השדרוג יאלץ לא רק את החלפת המעבד (בסדר גודל של כ- 1000 ש"ח) הלוואי וזה

היא נגמר בכך, אלא יאלץ מעבר. משום שאינטל מחליפה (בכוונת מכוון) כל שנתיים פלטפורמה (socket), אנו נאלץ להחליף

גם את לוח האם, וכנראה גם את הזיכרון. או במילים פשוטות, שדרוג של מערכת (כמעט) שלמה. נקווה שלא יעדכנו

את תקן ATX עד אז - דבר שעשוי לאלץ להחליף גם ספק כח עם חיבורי מתח בתקן החדש.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עוד קישקושים מבית מדרשו של נק.

צוואר בקבוק תמיד קיים במחשב ברכיב כלשהו, השאיפה של מצוי שהמעבד לא יגביל את הכרטיס ז"א שהכרטיס יהיה בסביבות  90-100% ניצולת.  ברגע ששמים שונים ויש הבדל בfps ז"א שיש צוואר בקבוק במעבד, נקודה. כל הקישקושים שלך לא ישנו את העובדה הזאת. שכל אחד יחליט מאיזה אחוזים זה משנה לו. ניתן לראות בסרטון שכמעט כל הזמן עם gtx 970 לעומת  i5 6500 יש הפרש של לפחות 20% בדקה 5 ו8 שניות יש הבדלים של פי 2. נכון שה6500 מומהר וה2500k לא אבל זה אומר שהמעבד מגביל בצורה ברורה את הכרטיס, אולי תלך לבדוק מה זה פרומיל.

בחיי שאתה קשקשן.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

^ עכשיו מומחנו העולמי ל- BF (שמשחק "אלפי שעות עד כאבי ראש" - כלשונו) בכלל בא ואומר לנו,

שה- 2500K לא היה מומהר בהשוואה המדוברת, ושהוא רץ בתדר ברירת מחדל עלוב של 3.3ghz - ושכך נעשתה ההשוואה ?

כבוד המומחה למשחקי BF: מה קורה כאשר 2500K מורץ בתדר שלו הוא נולד, נזכירך שמעבד 2500K רץ טיפוסית סביבות 4.5Ghz ?

הערה אחת לסדר היום - לא מוכן להתעלם מבריונות:

לפני שתתהדר בנוצות לא לך ותקרא לחברי פורם אחרים קשקשנים - תזכיר לכולנו מה למדת בעולם מדעי המחשב,

אילו תעודות השכלה רשמיות הנך אוחז בהן, ומהו תחום עיסוקך הפרופסיונאלי - זה שנותן לך נסיון (לפחות אם לא ידע פדגוגי)

ומאפשרים לך להיות כה חוצפן...

מחכים לתשובה על השאלה האחרונה לפני הכל. שבלעדיה כל הגיגך שקולים לקליפת השום, ובאים מילד שהוא לא

יותר משחקן מחשב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא מבין מה הסיבה להתווכח פה...

הסרטון מראה סה"כ האם כרטיס גראפי חזק עם מעבד I5 יעשה את העבודה או לא. בסופו של יום לא אכפת לי אם המעבד הוא K או לא, המספרים מדברים בעד עצמם... אם הייתי מכניס לפה CRYSIS וגם נראה לך שI5 היה עומד עם I7? לא. יהיה שיפור נאה של 15-25%. בסופו של יום וזאת כל מטרת הסרטון להראות שלמרות שיש שיפור (ניכר או לא) עם I7, ניתן לחיות עם I5. מי שרוצה למתוח את הרגלייים של המערכת שלו ייקח I7. 

אם הייתי מחפש סרטונים עבור OC תאמין לי שהייתי עושה זאת. המטרה פה היא OUT OF THE BOX. 

אני לא הטעיתי אף אחד כשאמרתי ש אני מעדיף I7. הסיבות שלי הן אישיות ואולי קצת חסרות הגיון אבל בסרטון הזה הומלץ חד משמעית לקחת I5. 

הפוסט כבר עבר לדעתי כל הגיון של ביקורת בונה ונכנס פה לוויכוחים בין חברי הפורום שלפי דעתי חסרי כל טעם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של nec_000

^ עכשיו מומחנו העולמי ל- BF (שמשחק "אלפי שעות עד כאבי ראש" - כלשונו) בכלל בא ואומר לנו,

שה- 2500K לא היה מומהר בהשוואה המדוברת, ושהוא רץ בתדר ברירת מחדל עלוב של 3.3ghz - ושכך נעשתה ההשוואה ?

כבוד המומחה למשחקי BF: מה קורה כאשר 2500K מורץ בתדר שלו הוא נולד, נזכירך שמעבד 2500K רץ טיפוסית סביבות 4.5Ghz ?

הערה אחת לסדר היום - לא מוכן להתעלם מבריונות:

לפני שתתהדר בנוצות לא לך ותקרא לחברי פורם אחרים קשקשנים - תזכיר לכולנו מה למדת בעולם מדעי המחשב,

אילו תעודות השכלה רשמיות הנך אוחז בהן, ומהו תחום עיסוקך הפרופסיונאלי - זה שנותן לך נסיון (לפחות אם לא ידע פדגוגי)

ומאפשרים לך להיות כה חוצפן...

מחכים לתשובה על השאלה האחרונה לפני הכל. שבלעדיה כל הגיגך שקולים לקליפת השום, ובאים מילד שהוא לא

יותר משחקן מחשב.

לא צריך דוקטורט בשביל להבין מה זה צוואר בקבוק. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

^ מישל הי,

אני איתך. השרשור לקח תפנית שלא לשם היה נכון להגיע. ולכן ברשותך רוצה לעשות סכום קצר:

עשית עבודה יפה בסרטון ועל כך שאפו. אתה עושה עבודה בחינם לרווחת הקורא, אף אחד לא חייב לך מאומה.

הערתי לך קצת באגרסיביות בשרשור, זה נכון ולוקח האחריות על עצמי כמובן.

הכוונה הטכנית שבדבריי היתה החשובה, לא האופן שבו היא הוצגה (כלפיך) או עשויה היתה להיתפש,

שכן לא זו כוונתי. אנחנו פה להחלפת ידע, ואם קבלת בזכות כך בדרך עקיפה משוב לטובת שפור עבודתך בהמשך, דיינו.

מה שחשוב איפה בתחום יידע, זה הדבר הבא:

שאין בעולם הגיימניג (אני אוסיף שגם לא בעבודת desktop גנרית) כל יתרון לעבודה עם מעבד שלו יכולת

hyper threading לעומת מעבד שלו אין יכולת שכזו, ולו מהעובדה הפעוטה, שכתיבת קוד שמסוגל לנצל את היכולת

הזו היא מוגבלת למדי, ובמקרה הזה הנני כותב שלא מתוך קריאה בפורומים זוטא, אלא כאיש וכאלגוריתמאי.

בדר"כ רק אלגורתמים ספציפים של בעיות מסוימות, ניתנות לשפור ביצועים בכתיבת ריבוי תהליכונים,

משום שזו סוגיה שמצריכה עיבוד עם משאבים משותפים בליבת המעבד. בדר"כ המקרים שבהם זה ניתן לביצוע

הינם בעבודות עיבוד מתמטיות כגון דחיסת מידע, הצפנת מידע, וכדומה...

שנית, כדי לקבל שיפור לינארי בביצועים, צריכים להרים את תדר העבודה באותו יחס.

ומי שהוא (או מתיימר להתחיל להכנס לעולם הזה) ולכן משקיע משאבים במטרה למקסם את התמורה לכספו,

יעשה נכון לו ירכוש מעבד מסדרה K ויטיס את תדר העבודה למקסימום הטיפוסי לאותה סדרה.

במקרה שכזה דין מעבד I5 שקול לדין מעבד I7 , ואין כל ערך ממשי או תמורה לעבודה עם מעבד בסדרה I7

וזו גם מסקנתם החוזרת מזה שנים של מובילי הסיקור בתחום ברחבי הרשת, בכללם tomshardware ו- anandtech...

עדיף את הכסף שנחסך במעבר ממעבד I5 ל- I7 (כ- 500 ש"ח?) לתעל לכוונים אחרים מועילים יותר,

כמו למשל מאיץ גראפי משופר - שכן ב 500 שח שיושקעו בו תתקבל תוצאה עדיפה יותר למשתמש ולמשחק.

שלישית, מי המתבונן בשיפורי ביצועים מסדר גודל של פרומילים או אחוזונים, וחושב שהוא מקבל בשיפור שכזה תמורה

גדולה, אינו מבין את המשמעות הפרקטית של כך.

"מכונת משחקים" מביאה למשתמש חווית שימוש. חווית המשתמש נמדדת בתחום שלפנינו בשני מישורים עיקריים

והם תגובתיות המערכת כמו למשל input lag, ומדד שאנו מכנים אותו כממוצע פריימים לשניה.

חושיו של אדם אינם מסוגלים להבחין בין זמן תגובה של 50 מילישניות, ל- 55 מילישניות (כ 10% פער).

עין אדם אינה מסוגלת להבדיל בין 100 ל- 110 FPS. 

כל אלו שמתהדרים בצעקתם על פערים (אפילו כאלו של 10%) צועקים אולי חזק, אך במקרה שלהם המלך הוא עירום. מדוע ?

משום שאלו מעולם לא ישבו במעבדות מחקר רציניות ומועלם לא בחנו את השפעתם של פערים כה זניחים על יכולת

האבחנה של בן אנוש מבחינה פסיכוסנסורית.

אילו כן היו נמצאים שם ומוצבים אל מול תוצאות המחקר ומסקנותיו, הם היו מכים על חטא.

*לעניין זה אציע בחום רב, שלא להתפתות וליפול למנטרות של "גיימרים". כבודם במקומו מונח כחובבנים בעולם המשחק,

אך מעטי מעט מבינהם הם באמת בעלי ידע או הבנה רצינית מבחינה פדגוגית בתחום שלפנינו.

הייתי יותר ממליץ להקשיב ולקחת במשקל הראוי, מסקנות וממצאים שמגיעים מאנשים שעסקו במחקר בתחום זה ו/או

עסקו בפיתוחים בגזרה הזו.

רביעית, הפורום שלנו (פורום מאיצי מסך) נמצא בתחום שהוא מקצועי ומורכב, למרות שהוא עשוי להיתפס כתחום

מעולם המשחקיאדה לעיין בלתי מזויינת, ולכן להיתפס בשגגה כקליל.

האצה גראפית היא אחת מבין הדיסיפילנות המתקדמות בעולם מדעי המחשב, מבוססת אלגוריתמיקה מורכבת,

ומשמשת ככלי להרבה מאד יישומים, וממש לא רק "למשחקים".

זה שהפורום (פה) רוב רובו מורכב מגיימרים, אינו אומר שלשם הכוון האידאלי שעדיף לקחת את עיקר התוכן.

הייתי מציע שבתחום מקצועי, נעצור רגע בצד, ננוח, נעשה נשימה עמוקה, נפתח סבלנות וננסה לקרוא גם מעבר לטענות

פשטניות. ננסה להבין על מה הטענות מתבססות, ואת מהות הטענות על הסברן המלא.

וככה להרוויח קצת "שכל" ועומק בכל הנוגע להבנתנו את התחום. "השכל הזה" יכול לחסוך מאיתנו (גם) טעויות שאנו

עושים, או בחירות בלתי נבונות המבוססות על נפנופי ידיים. נפנופים שנטענים לא אחת על ידי מבינים קטנים (מדי) בתחום,

כאלו שלהסביר ולשכנע בטענותיהם בצורה מוצקה אין ברשותם יכולת, אך יש להם מצד שני ביצים גדולות מאד, במיוחד בללחוץ על העכבר...

חמישית, חלק מהטעויות העיקריות בתחום החומרה בעולם המחשוב (שמקורם בצרכנים ביתיים), נשען על מערכת משומנת של יצרניות

החומרה, אשר בהיעדר התקדמות של ממש, או התקדמות מספקת מבחינה דורית, פועלות רבות באמצעות פרוקסי

ובאמצעות אתרי סקירות חובבניות, לשכנע את הקורא התמים - שהנה יצא דור חדש של מוצרים (שבפועל משפרים ביצועים בגורנישט),

אך הן אינם מרפות ידם מלפתות את הקורא התמים (והלא מלומד) לעשות את השדרוג.

כך הן מסייעות לשמן תעשיית "מכירות של שקרים", במקום שבו כל עיין מקצועית היתה כמובן נמנעת מלבצע.

אותה מנטרה שמשודרת באותם מקורות פוגעת אל מוחם של רבים תמימים, ולצערנו מפיצה באמצעותם שלא בכוונה רעה (מצידם)

את התורה המעוותת הזו הלאה.

שישית, בעולם המקצועי שדרוג ביצועים נעשה כאשר הוא מובחן בצורה ברורה, לא על ידי מאזניים שמודדים "גרמים", אלא על ידי

גורם אנושי (בהנחה כמובן שהמכונה היא מסוג ממשק אדם-מכונה).

לעניין זה כדוגמא מעשית, צה"ל אינו מחליף את רכיבי הסימולטור שאצלו, עד אשר יצרן הסימולטור לא ניגש מראה ומוכיח

לו כי הטכנולוגיה התקדמה מספיק עד כדי כך, שמשתמשי הסימולטור חשים בפער ביצועים מובחן וברור, וכזה שגם משפר את

איכות האימון. אותו הדין ברדוקציה מהירה, תקף גם למשחק מחשב לצרכן הביתי.

שביעית, נכון לעת כתיבת שורות אלו 2016, לא יתקבל שום שיפור פרקטי או מובחן על ידי גורם אנוש,

בביצועי מחשב בסביבת עבודת דסקטופ גנרית ובסביבת מכונת משחקים, בשדרוג מעבד אל מעבר לדור

ה- sandy bridge (שיצא עוד בסוף 2010 תחילת 2011).

זאת משום שראשית, במרבית הכותרים לא מתקיים שפור מאומה - אפילו לא מדיד על ידי בנץ.

ושנית, גם במעטי מעט שאולי ניתן להבחין בהם בשפור זניח על גבי בנץ סינטטי, ניתן לראות כי מדובר בשפור של אחוזים קלילים.

שפור שאינו מוגדר כמשנה סדרי עולם, ולכן אינו ניתן לאבחנה במדידה אנושית - קרי בחוויית משתמש.

לכן, במקום שבמשך העשור האחרון (2010-2020) להיות קלוץ שמשדרג את מחשבו 3 ואולי אף 4 פעמים,

כל פעם באינקרימנטים של 5-10%, נבון יהיה לצרכן מסדרת ה- לעשות את הקפיצה ישר לדור שיציב

את הכפלת הבצועים, בדמות מעבד 8 ליבות אמיתי.

באופן פעולה שכזה, במהלך העשור השדרוג יתבע בקושי פעם אחת, ובשבריר העלות לעומת החלופה של הקלוץ ממקודם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...