התייעצות: גיבוי ברשת עם windows server - רשתות ואינטרנט - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

התייעצות: גיבוי ברשת עם windows server

Animor

Recommended Posts

שלום,

לקרוב משפחה יש בעסק רשת קטנה ומיושנת: שרת, עליו מותקן windows server וארבעה מחשבים בהם משתמשים העובדים בעסק. כל הארבעה משתמשים בתוכנות אשר שומרות את המידע בכונן משותף, שנמצא בשרת. הגיבוי נעשה כיום בדרך פרימיטיבית - העתקת 2-3GB של קבצים ותיקיות מהכונן המשותף ל-, באופן ידני מדי שבוע.

בעקבות כשל בכונן המשותף שבשרת שאירע בימים האחרונים, שגרם להשבתה של יומיים-שלושה (עד שבדקו מה קרה, עד ששיחזרו, עד שהוסיפו ידנית את המידע מאז הגיבוי האחרון), רציתי להציע לו דרכים גיבוי קצת יותר מוצלח וחכם.

האילוץ הוא שהעלות הנוספת צריכה להיות מינימלית.

חשבתי להמליץ לו על שני דברים שאני לא בטוח לגביהם לגמרי, ולכן מתייעץ.

1. הדבר הראשון שחשבתי זה מערך RAID 1 בשרת, כך שלא יקרה מצב בו HD שמתקלקל משבית את העבודה. יהיה אפשר לעבור ל-HD השני.

- האם זה יכול לעבוד בשרת שמבוסס על windows server?

- האם מערכת ההפעלה יכולה להיות מותקנת בשני הכוננים, כך שהגיבוי יהיה "חם" עד כמה שניתן? בכשל שאירע, הדיסק נדפק ומעבר לכך שהמידע המשותף אבד, אפילו מערכת ההפעלה של windows server לא עלתה.

- במקרה של תקלה באחד הכוננים, עד כמה זה פשוט לעבור לכונן השני ולהמשיך לעבוד?

2. הדבר השני שחשבתי עליו זה גיבוי אוטומטי לענן. מכיוון שמדובר בסך הכול ב-2-3GB, חשבתי שאפשר לעשות למשל שימוש ב- drive באחד המחשבים. כלומר, להתקין את התוכנה של drive במחשב ולהוסיף לתיקייה של ה-drive קיצורי דרך של כל התיקיות הרלוונטיות שבכונן המרכזי המשותף. וכך בכל פעם שמישהו מעדכן או כותב לכונן המשותף, זה יתעדכן אוטומטית בענן.

האם זה יכול לעבוד? האם יש דרכים טובות/מקובלות יותר לגיבוי ברשת כזו, בעלות כספית נמוכה?

תודה מראש למייעצים!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. למערכת ההפעלה זה בכלל לא משנה אם זה מערך RAID כזה או אחר. בקר האיחסון אבסטרקציה ברמת החומרה ולכן ההתן מופיע כ"דיסק" אחיד.

גם אם זה היה משנה, זה נשמע לך הגיוני במערכת הפעלה שנועדה לשרתים לא תתמוך במשהו כזה? :)

- כאשר דיסק אחד במערך RAID1 הולך או נכנס ל degradation mode, יהיה צורך לבצע rebuild עם הדיסק החדש והוא צריך להיות בעל אותן תכונות כמו הישן.

- השאלה היא מה בעצם אתה מגבה ולמה צריך server שלם בשביל איזה SMB share מסכן ל4 משתשמים?

2. תבצע גיבוי מסודר ישר ומהשרת/NAS.מה שלא יהיה ותדאג להכין מדיניות שיחזור עם תרגילי שיחזור תקופתיים.

הכל חייב לעבוד אוטומאטי ולדעת לדווח על כשל בתהליך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על התשובה!

המידע שצריך לגבות זה מידע שתוכנות כותבות לדיסק הקשיח. בעיקר תוכנה מיושנת אחת, שעובדת בדוס משום שהגרסאות שלה בווינדוס לא ידידותיות מבחינת UI ולכן מאיטות את העבודה. זו תוכנה שמס הכנסה מאשרים אם אני מבין נכון.

אני לא יודע למה השתמשו דווקא ב- server, זה המצב הנתון שם כרגע וכך זה עובד כבר שנים. אני חושב שזה בגלל שהתוכנה הזו עובדת בדוס, לא בטוח.

- מה הכוונה שהדיסקים צריכים להיות בעלי אותן התכונות? צריך לקנות שני דיסקים זהים בדיוק?

- האם הגדרת RAID 1 נעשית ב- של לוח האם, או שצריך עוד דברים?

- במה כרוך תהליך ה-rebuild במקרה של תקלה באחד הדיסקים? אי אפשר פשוט לבטל את ה-raid ולעבוד מהדיסק התקין?

אני מבין שגיבוי כזה הוא לא באמת גיבוי חם ושקוף למשתמש. יש דרך גיבוי אחרת שתאפשר המשך עבודה רציף במקרה של תקלה, מבלי לחכות להגעת טכנאי מחשבים?

לגבי הגיבוי בענן: שאלתי על גיבוי הקבצים ב- drive, משום שחשבתי שזה גיבוי עדכני בכל רגע נתון, שגם לא תלוי בחומרה שנמצאת בעסק עצמו. לא הבנתי למה התכוונת ב"תבצע גיבוי מסודר ישר ומהשרת/NAS". מה זה אומר גיבוי מסודר? איך עושים משהו כזה אוטומטית ושומרים אותו במקום חיצוני?

תודה :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה זה ה"מידע"? סתם קבצים?

יש תמיכה למערכת המוזרה הזאת שחייבת לעבוד על בסיס תשתית שלא נתמכת כבר עשרים שנה? מי נותן תמיכה למוצר הזה?

מה שבטוח שאין שום קשר בין Server ל DOS. DOS גם לא יודעת לעבוד בSMB.

מערך RAID אתה מגדר בBIOS של בקר ה RAID. זה לא קשור לBIOS של לוח האם.

כאשר דיסק אחד "נופל", נשאר עותק מראה על השני והוא האחרון שמחזיק את המידע. אתה צריך להוסיף דיסק עם אותן מאפיינים (נפח+יצרן) ואז הוא יתחיל לבנות את המערכת מחדש (יכול לקחת כמה שעות).

אני חוזר ומדגיש שזאת שרידות ברמת החומרה ולא תחליף לגיבוי.

מה שאני מנסה להסביר פה שאולי הדרך שבה הכל עובד שם היא בכלל לא נכונה (ואלי כן). קשה להבין את זה על בסיס הסיפור שלך פה.

אם זה עסק ועסק רציני - אני מציע שיביאו איש מקצוע ויבדקו מחדש את כל המערכת הזאת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני די בטוח שהדרך בה זה עובד היא לא הדרך הנכונה. עובדה היא שהדיסק הקשיח של השרת התקלקל והם היו מושבתים ליומיים, זה לא אמור להיות ככה.

המידע הזה הוא קבצים שמפוזרים בתיקיות שנמצאות בכונן המשותף שיושב בשרת. התוכנה הזו פותחת תיקייה לפי חברות ובתוך כל תיקייה שומרת קבצי מידע גולמי שמהווה את מסד הנתונים של התוכנה לגבי אותה חברה. התוכנה עצמה נקראת חשבשבת ויש לה גם גרסה חדשה של ווינדוס. אבל גרסת הווינדוס פחות יעילה מבחינת ממשק המשתמש, מה שגורם להרבה משתמשים (כולל העסק הזה) להתעקש להישאר עם גרסת הדוס הישנה.

יש להם איש מקצוע שמטפל במחשבים וברשת שלהם, אבל אני חושב שתצורת המערכת לא משהו בכלל, לא הגיוני שגיבויים נעשים באופן ידני ופרימיטיבי כל כך. לכן רציתי להציע להם דרך יעילה לגבות את המידע כך שבמקרה של תקלה הם יוכלו לחזור לעבוד באופן מיידי.

בכל אופן, אני מבין עכשיו ש-raid הוא לא הפיתרון המתאים. אני מחפש אמצעי גיבוי שיאפשר המשך עבודה עם עיכוב כמה שיותר קטן במקרה שיש תקלה בשרת. יש משהו כזה?

במקביל, אני רוצה להציע להם גיבוי אוטומטי במקום צריבה של הקבצים על מדי שבוע. ולכן חשבתי על גיבוי לענן כמו drive.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יכול להיות שבמקור הכל נבנה כמו שצריך ועם השנים המצב הפך להיות ללא כל כך אופטימלי או נכון.

אני מכיר את חשבשבת. את הגרסא היותר "מודרנית" שלהם שעובדת על עם מסד נתונים MS-SQL.

אין לי מושג על איזה חוסר יעלות אתה מדבר כי לפי התגובות של המשתמשים (שהם לא בדיוק אנשים צעירים וטכנולוגיים) הכל היה בדיוק כמו שהם צריכים.

במצב הזה אתה באמת מגבה קבצים שיושבים ב SMB share וגם עושה dumpים למסד נתונים שלך באופן מסודר.

אם אתה צריך המשכיות עסקית אז צריך לשלב בין שרידות של השרת שלך ולבין היכולת לבצע שיחזור בצורה מהירה ויעילה.

כמובן שחייב להיות גיבוי אוטומאטי ומבוקר (שיכול גם להתריע את מי שצריך כשהוא נכשל) וגם "תרגיל שיחזור" פעם בחצי שנה כדי לבדוק שהכל אכן משתחזר לפי התסריט.

Google Drive זה מאוד נחמד ואתה יכול גם להתשמש בו, אבל אין לך בקרה על אופן הפעולה שלו. אם נגיד סונכרנו 253 מתוך 254 קבצים, אף אחד לא ידע את זה עד רגע האמת שיקרה אסון.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם אתה צריך המשכיות עסקית אז צריך לשלב בין שרידות של השרת שלך ולבין היכולת לבצע שיחזור בצורה מהירה ויעילה.

כמובן שחייב להיות גיבוי אוטומאטי ומבוקר (שיכול גם להתריע את מי שצריך כשהוא נכשל) וגם "תרגיל שיחזור" פעם בחצי שנה כדי לבדוק שהכל אכן משתחזר לפי התסריט.

אוקיי, ואיך עושים את הדברים האלה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שרידות אתה יכול לממש עם RAID 1 למשל לגיבוי באמצעות סקריפט שרץ כמשימה מתוזמנת ושחלק ממנו יהיה רישום ללוג ושלחית התרעה, כאשר נוצרת בעיה בביצוע אחד השלבים בו.

לגבי שיחזור - זה בדיוק איך שזה נשמע. אין הרבה מה לפרט פה. אתה פשוט בודק שניתן לבצע שיחזור לנקודת זמן אחורה בהצלחה ואז חוזר קדימה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...