כמה שאלות קונקרטיות הנוגעות להשוואת ארבעה לוחות אם של GB - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

כמה שאלות קונקרטיות הנוגעות להשוואת ארבעה לוחות אם של GB

yoavb

Recommended Posts

שלום,

כמומחה קטן מאוד בלוחות אם (ובמחשבים באופן כללי) ניגשתי להשוואה בין ארבעה דגמים של GB.

http://il.gigabyte.com/products/comparison/list.aspx?ck=2&pids=3853,3772,3855,3812

אשמח לקבל הבהרות לכמה שאלות שעלו על הפרק תוך כדי עיון בטבלת ההשוואה:

1. הדגמים המסומנים ב MA הינם בתצורת micro ATX. מה משמעות העניין מעבר לעובדה שמדובר בלוחות קטנים ביחס ל ATX הסטנדרטי?

2. לדגם ה H67MA-D2H-B3 שני חריצים בלבד לכרטיסי זכרון. עד כמה הדבר מהווה חסרון?

3. דגמי ה D2H אינם כוללים DisplayPorts. מה הייעוד של יציאות אלו? הבנתי כי מדובר ביציאת ווידאו מתקדמת אך לא ברור לי מהו השימוש בפועל.

4. כמות וסוגי חריצי ה PCI משתנים בין הכרטיסים. כיצד אוכל להעריך למה אני זקוק? הנחת העבודה היא שאני מעוניין להשאיר אופציה לחיבור כרטיס גרפי יחיד, כרטיס רשת אלחוטי וכרטיסים נוספים לפי המלצותיכם (פספסתי איזה התקן חיוני?)

5. חיבורי SATA: שאלה דומה. לכמה אני זקוק ומאיזה סוג בהנחה שאני מתעתד לחבר דיסק יחיד מדגם WD caviar blue וצורב.

6. מה המשמעות של המצאות שבב 88SE9172?

7. למה משמשות היציאות 1394 וכן ה eSATA בפאנל האחורי?

8. מה משמעות ההבדל בין הסימון D2H ל UD3H? ההסבר שניתן ע"פ wikipedia הינו טכנולוגי.

9. האם פספסתי דבר מה מהותי בניתוח טבלת ההשוואה? (מעבר לנושאים טריביאליים כגון כמויות , יציאות אודיו וכו')

בתודה מראש ושבוע טוב,

יואב

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כממוחה קטן ניראה שאתה יודע מה לשאול מה שאנשים אחרים לא ממש יודעים,

אני ינסה להסביר בקצרה.

1.האות M מסמלת לוח קטן מהרגיל כדי לדעת את המידה תצטרך להיכנס לאתר יצרן כי יש 2 צורות של לוחות M בגדלים שונים.

2.יש שיחלקו עלי לדעתי אין שום חיסרון 2 סטיקים של 2GB אמורים להספיק.

3.DisplayPorts הוא חיבור דיגטלי אמור להחליף את החיבורים שיש כיום למסך (DVI VGA HDMI).

4.אתה צריך לפחות חיבור PCI-E אחד לפחות לחיבור הכרטיס מסך וחיבור PCI רגיל לחיבור של כרטיס רשת,

אים כי כיום יש חיבור לרשת ברוב הלוחות.

5.בעיקרון אתה לא צריך יותר משלושה חיבורי SATA אים להחשיב את החיבור eSATA שיש במארז.

6.ממה שהבנתי זה בעצם בקר של SATA3 המהירות המרבית שלו היא 450MBs לעומת הבקר של שיכול לעבור את ה500MBs.

7.FireWire הוא תקן בין מחשבים למצלמות לא שימושי לכל אחד יש לי את התקן הזה ולא יצא לי פעם אחת להישתמש בו.

8.אים בויקפדיה זה מה שאומרים מי אני שיחלוק עליהם.

9.לפי דעתי עברתה כאן על הכל מה שנותר לך זה לבחור את כמויות החיבורים שבהם אתה מעוניין.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

2. עניין של העדפה. אני לא הייתי לוקח לוח עם 2 חריצים בהתחשב בעובדה שהלוח יכול להישאר בשימוש גם עוד 4-5 שנים ומי יודע מה יהיו הדרישות עד אז בתחום הזיכרון. אם בכל זאת לוקחים 2 הייתי לפחות מוודא שהלוח תומך בסטיקים של 8GB, ליתר ביטחון.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על התשובות.

ברשותכם כמה דברים שעדיין לא ברורים לי מהתשובות:

1. המידות מופיעות באתר היצרן. השאלה היא אם יש לזה משמעות. יש הבדלים עקרוניים בין ATX ל micro ATX למשל?

2. הבנתי.

3. אני מבין שלחיבור זה אין נכון להיום שימוש?

4. הבנתי. לאילו התקנים נוספים משמשים חיבור PCI?

5. סליחה על הבורות, אבל למה משמשים חיבורי ה SATA מעבר לחיבור הדיסק הקשיח?

6. השכלתי.

7. או קי.

8. הכוונה שלי הייתה ש wiki נותנים הסבר טכנולוגי שלא עוזר להבין מה ההבדל (אם קיים) מבחינת ביצועים וכו'. יש למישהו מושג?

9. או קי.

יואב

8.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תשובות קצת יותר מפורטות:

1. ההבדל הוא בגודל בלבד על כל המשתמע מכך. כלומר החיבורים צפופים יותר, כרטיסי מסך ארוכים עלולים לחסום חיבורי SATA למשל.

2. כמו שנאמר, תלוי בשימושים באמת. למרבית השימושים 4GB מספיקים ואפילו מעל ומעבר. אם יש צורך בהרבה זיכרון מומלץ לקחת לוח עם 4 סלוטים. אבל אם 4 מספיק היום, ניתן לקחת סטיק בודד של 4GB ולהוסיף 4 בעתיד (לרוב האנשים זה יספיק).

3. לא באמת אמור להחליף חיבורים קיימים (לא את לפחות). הוא מציע רוחב פס גבוה יותר מה שלא שימושי היום. בנוסף מציע העברת DATA מה שיכול להיות שימושי בעתיד. בטח לא היום. מבחינת איכות, אין הבדל בין ל-DP.

4. כמה שאתה צריך. משמשים לחיבור כרטיסי רשת, כרטיסי טלויזיה ועוד. רוב האנשים לא יצטרכו את זה. בלוחות האם יש כרטיס רשת מובנה כבר אך אם תרצה כרטיס אלחוטי מומלץ כי יהיה לך חריץ PCI פנוי. מצד שני גם אם אין, לא נורא, ניתן לקנות גם כרטיס רשת אלחוטי ל-.

5. צורב אחד וקשיח אחד יתחברו ל-SATA. סה"כ שניים. במידה ותרצה להוסיף קשיח נוסף אז 3 או אפילו 4. ברוב הלוחות יש לפחות 4.

6. כעיקרון מה שעמית אמר. מובנה שנותן תמיכה ל-USB3.

7. כנ"ל.

8. כנ"ל. עניין של מיתוג של ג'יגהבייט.

9. אתה סתם שובר את הראש למרות שטוב לדעת... לא פיספסת משהו מיוחד. תמיד כדאי לעבור על הoverview ולראות את הפיצ'רים המיוחדים

שכל לוח מציע (למשל בלוחות של אסרוק ניתן להתקין קירורים שמיועדים לסוקט 775 על לוחות 1155).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מספר הערות:

1. בנוגע ל-. מדובר בממשק חיבור דומה מאוד ל- (יש הבדלים כמובן אבל לצורך הפשטה לעניינינו הם דומים). בניגוד ל- אין צורך לשלם עבור רישיון השימוש בו ולכן הציפייה היא שהוא ייכנס יותר ויותר לשימוש בעתיד. כבר היום ניתן לראות יותר ויותר מסכים שמכילים את החיבור הזה (לצד DVI ו-VGA), משהו שלא היה ניתן לראות לפני שנתיים למשל. יחד עם זאת, לא צריך לייחס לחיבור הזה חשיבות יתרה מדי, בייחוד אם אין כוונה לחבר התקן תצוגה בממשק החיבור הזה. כלומר, אם הלוח שבו בחרת מהסיבות הנכונות מכיל גם יציאת DP זה נחמד, בטח לא מזיק, אבל לא צריך לשלם יותר או לוותר על תכונה אחרת שאולי חשובה (כמות חריצי , חיבורי SATA וכדומה) בשבילו.

2. למה רק לוחות של GB? אני גם מציע לשנות גישה. במקום לשאול באופן כמעט אקראי (לא שזה רע, תמיד זה טוב ללמוד ולהתעניין, אני לא אומר את זה כביקורת) עדיף שתגדיר מהן הדרישות שלך מלוח האם ומהו התקציב, ואז נוכל לכוון אותך ללוח המשתלם ביותר לצרכים שלך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שלום,

הבחירה ב GB נבעה מחוות דעת שקיבלתי מכמה טכנאים בחברה בה אני מועסק - אותם אנשים שתפקידם, בין היתר, להחליף לוחות אם פגומים למחשבי החברה (מדובר בכמה עשרות אלפי מחשבים).

אני הלכתי עם הטטיסטיקה, כמו שאומרים, אבל אין זה אומר שאני שולל אפשרויות אחרות. נהפוך הוא - אני כאן כיוון שאני מעוניין בחוות דעת נוספות.

לגבי הדרישות שלי: הלוח צריך לתמוך במעבד (2500k) אך לא חייב לאפשר OC. ברשותי מסך בן חמש שנים עם כניסת VGA כך שעדיף שיתמוך בכך (ואולי הגיע הזמן להחליף מסך ולרדת מהאילוץ הזה שהופך את הלוחות של ללא רלבנטיים?). מעבר לזה הדרישות מופיעות בהודעתי המקורית ובתשובות שניתנו לי.

תקציב ללוח האם בלבד: עד 800 ש"ח.

ושוב תודה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כשאתה אומר שהלוח לא חייב לאפשר OC, למה אתה מתכוון? שלא מתוכנן בכלל OC או שאתה עדיין לא בטוח אבל מעדיף להשאיר את האפשרות הזאת פתוחה?

מבלי לזלזל חלילה בדבריי הטכנאים שאיתם התייעצת, כצרכן עלייך לבדוק את מלוא ההיצע בשוק ואז לבחור את הרכיב המשתלם ביותר עבורך מתוכו. להגביל את עצמך ליצרן אחד זה אף פעם לא רעיון טוב כי אתה עלול לפספס רכיב משתלם יותר של יצרן אחר. כל לוחות האם אמינים באותה מידה, אין ולא צריכה להיות העדפה ליצרן אחד על-פני האחר משיקולי "אמינות".

מה יהיו השימושים במערכת? האם אתה מתכנן להשתמש בליבה הגרפית המובנית במעבד?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כוונתי הייתה שלא מתוכנן OC כלל.

כאמור, אני לא נעול על יצרן מסויים. אני חייב לציין שמה שרשמת די הפתיע אותי. האמנם כל היצרנים מתאפיינים באותה מידה של אמינות? איך זה יתכן? (בהנחה שהם לא עושים שימוש באותו תכן כרטיסים ובאותם קווי ייצור).

לגופו של עניין, למחשב יהיו כמה שימושים:

• עבודה שוטפת: ו offoce.
  • עבודת מחקר מבוססת matlab.
  • עבודה מצומצמת ב photoshop
  • עבודה מצומצמת ב CAD (דו מימד בלבד)
  • שימוש במחשב להעברת תכנים לטלוויזיה (אופציונלי)

אני מתכנן בשלב ראשון לעשות שימוש בליבה הגרפית של המעבד ורק אם ידרש להוסיף כרטיס גרפי.

יואב

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כאמור, אני לא נעול על יצרן מסויים. אני חייב לציין שמה שרשמת די הפתיע אותי. האמנם כל היצרנים מתאפיינים באותה מידה של אמינות? איך זה יתכן?

לוח אם בנוי משני חלקים עיקריים. ערכת השבבים שמסופקת על-ידי יצרני המעבדים (Intel ו-AMD) ולא מיוצרת כלל על-ידי יצרני הלוחות. והחלק השני הוא הלוח עצמו כולל מערכת החשמל, שבבי הרחבה שונים והחיבור הפיזי של חריצי ההרחבה (PCI-E וכו'). חלק גדול מהיצרנים משתמשים גם באותם רכיבים (קבלים וכדומה). הבדלים יכולים להיות בסוג ההלחמות ובמלאכה אך לרוב ההבדלים הללו זניחים אם בכלל קיימים. מפעם לפעם ולעיתים נדירות יחסית יש לוחות עם כשל מבני כלשהו. מערכת חשמל לא מספקת או כל תקלה אחרת שהופכת את הלוח לבעייתי. כשמתרחש מקרה כזה הוא מתגלה די במהירות ואז ברור שלוח X הוא בעייתי ויש להתרחק ממנו עד שיימצא תיקון (לרוב היצרן מתקן את הלוח ומוציא מהדורה חדשה שלו). כשיש תקלה בערכות השבבים (שאינם מיוצרות כאמור על-ידי יצרני הלוחות), כמו במקרה האחרון עם ערכות השבבים של Intel, הרי שהבעיה תופיע בכל הלוחות של כל היצרנים המבוססים על ערכת השבבים הבעייתית.

לכן, כאשר קונים לוח-אם שמיוצר מיצרן מסוים לאמינות לא צריך להיות שיקול מכיוון שכל הלוחות אמינים באותה מידה. יכול להיות שיתקלקלו מחר ויכול להיות שיחיו לנצח. זה לא שאם תשלם יותר או תבחר בלוח של יצרן אחד אז תקבל בתמורה אמינות מובטחת גבוהה יותר, ולכן חבל להגביל את עצמך. זאת דעתי לפחות.

אם לא מתוכנן OC בכלל את השילוב שהכי ישתלם לך הוא מעבד Core i5-2500 (ללא הסיומת K, יחסוך לך עוד כמה שקלים) ולוח H67.

בנוגע לעניין חיבור המסך ב-VGA זאת אכן בעיה. צריך לבדוק אם בלוחות של Intel ניתן לעבוד עם מתאם DVI-VGA. בלוחות H67 של יצרנים אחרים בדרך כלל כן ניתן למצוא יציאת VGA.

אם אין לך דרישות מיוחדות לגבי כמות חריצי ההרחבה. אז הלוח H67M-GE (או H67M) של יהיה משתלם למדי. גם הלוחות של Intel משתלמים מאוד בקטגוריה הזאת, אך כפי שציינת אין להם יציאת VGA.

אם יורשה לי להשיא עצה כללית. אם אין לך דרישות מיוחדות מהלוח, אני ממליץ לך לקנות לוח Z68 (כגון Z68-Pro3-M או GA-Z68MA-D2H של GB) בשילוב עם מעבד i5-2500K. כך תוכל להשאיר לעצמך את האפשרות ל-OC פתוחה (תכף אסביר) מבלי שאפילו אתה צריך להשקיע סכום גדול משמעותית (במסגרת התקציב שלך) כדי ליהנות מהאפשרות. בפלטפורמת SB מאוד קל לבצע OC. תוכל ללא בעיה מיוחדת להביא את המעבד לתדר של כ-4.0GHz, ואם תחליט שאתה נכנס לנושא קצת יותר לעומק, אז גם ליותר (4.5-4.8 ברוב המקרים). אני יודע לדוגמה (אבל לא הכי מעודכן אז מקווה שאני לא מטעה אותך) ש-Matlab לא מנצלית ריבוי ליבות, לפחות לא בחלק גדול מהשימושים בה, כך שהעלאת התדר יכולה להניב תמורה. אך הכל תלוי בשימושים שלך בפועל. לדעתי, ועל אחת כמה וכמה כשזה לא גורם לשום חריגה ממסגרת התקציב, זה כדאי.

לשימושים שתארת אין צורך בכרטיס גרפי ייעודי ואתה יכול להסתפק בליבה הגרפית המובנית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על ההסבר המקיף - בהחלט השכלתי!

אגב, לא ציינתי קודם - המעבד יהיה 2500K מהסיבה הפשוטה שהוא כבר נרכש.

עכשיו נניח שאני הולך עם ההמלצה שלך בנוגע להשארת אופציה ל OC ופוזל לסדרה מבוססת ה Z68, אזי השאלה שהעלה gil28 בהחלט במקומה:

ללוח של GB שלושה חריצי PCI express X16 במהירויות 4,8 ו 16 וכן חריץ PCI express X1.

ללוח של שני חריצי PCI express X16, חריץ PCI express X1 וחריץ PCI רגיל.

ראיתי שללוחות אחרים מספר רב יותר של חריצי PCI express.

הבעיה היא שאינני יודע למה אני זקוק. איזה התקן כדאי לשים באיזה סוג חריץ והאם הקונפיגורציות של שני הכרטיסים הנ"ל מספקות?

האם לא עדיף לקחת לוח עם מספר גדול יותר של חריצי PCI express?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה ניגש לעניין מהכיוון הלא נכון. אתה לא צריך לשאול מה כדאי לשים בחריצי ההרחבה, אתה צריך לשאול את עצמך אם בכלל תתקין בהם משהו?

רוב המשתמשים מלבד כרטיס גרפי לא משתמשים בכלל בחריצי ההרחבה, חלק קטן יותר מתקין גם כרטיס קול איכותי יותר מהשבב המובנה בלוח האם. במקרה שלך אתה אפילו לא זקוק לכרטיס גרפי, וגם אם בעתיד תחליט שכן, אז בכל הלוחות יש לפחות חריץ PCI-Ex16 אחד.

באופן כללי אתה לא צריך לשאול מה אני יכול להתקין או לחבר לחיבור כזה או אחר, אתה צריך להגדיר מהן הדרישות שלך ולפי זה לבחור את הלוח.

אם אתה לא יודע להגדיר מהן הדרישות שלך, אז משמעות הדבר היא שאין לך דרישות מיוחדות וסביר להניח שכל לוח יענה עליהן.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

חריצי PCI EXPRESS נועדים בראש ובראשונה לכרטיסי מסך. ישנם גם כרטיסי הרחבה המשתמשים בו, לא רבים וכלל לא נפוצים.

רוב מוחלט של המשתמשים לא יצטרכו ביותר מחריץ אחד כזה בשביל כרטיס מסך. אלא אם כן אתה גיימר כבד ומתכנן מערך כרטיסים אתה

יכול להיות שקט עם לוח הכולל חריץ אחד כזה. חריצי X1 קטנים יותר פיסית וגם השימוש בהם לא נפוץ.

חריצי ה-PCI משמשים כרטיסים נפוצים יותר כגון כרטיסי קול, טלויזיה, רשת וכולי. הלוחות היום כוללים כרטיסי קול ורשת מובנים שמספיקים לקהל הרחב.

אם אתה אודיופיל וברשותך ציוד סאונד HI END בוודאי תרצה להשתמש בכרטיס קול ייעודי.

לרוב האנשים חריץ PCI יהיה נחוץ על מנת להוסיף כרטיס רשת .

אני מאמין שאתה לא צריך לוח עם יותר מחריץ PCI EXPRESS אחד וחריץ PCI אחד.

אם יש יותר - מה טוב. אם לא, לא צריך לדאוג, סביר שלעולם לא יחסר לך וחבל על הכסף.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...