תוכן About:blank - HWzone פורומים
עבור לתוכן
 • צור חשבון

About:blank

צוות האתר לשעבר
 • מספר הודעות

  8,467
 • הצטרפות

 • ביקר לאחרונה

 • Days Won

  35

כל דבר שפורסם על-ידי About:blank

 1. סלח לי, אבל זה פשוט לא נכון. למעבר מארכיטקטורת 32-סיביות ל-64 סיביות אין השפעה על הטמפרטורה או צריכת האנרגיה בשימוש נתון.
 2. @שמואל דקל לא מומלץ לשנות את הקצאת הזיכרון למעבד הגרפי. הסיכוי שזה יוביל לבעיות בעתיד גדול מהתועלת התיאורטית, ואפילו לא בטוח שבמקרה כזה תזכור ששינית את זה בשעה שתנסה לאתר ולפתור את התקלה. אם צריך עוד זיכרון RAM כי 6GB לא מספיקים, הפתרון המהימן יותר הוא לקנות עוד מודול של 8GB ולא לשחק עם משתני הקצאת וניהול הזיכרון של המערכת.
 3. CSM פירושו מצב תאימות לאחור ל-BIOS ישן. במילים אחרות: MBR ולא GPT. לא מצב UEFI. זאת הסיבה שהמערכת לא עולה. חסרה המחיצה המתאימה בדיסק. יש כלי מובנה ב-Windows שמאפשר להמיר אבל קיים סיכון מסוים לאובדן מידע. לפני שתתחיל מומלץ ליצור Image של הדיסק עם תוכנה כמו Macrium Reflect כדי שיהיה אפשר לשחזר אם משהו ישתבש. הוראות להמרת המחיצות בדיסק כאן. התייחס לפרק השני שמסביר כיצד לעשות את זה מתוך שולחן העבודה. האפשרות החלופית היא להתקין את המערכת מחדש לאחר שכיבית את מצב CSM ב-UEFI (מה שיוביל לכך שהיא תותקן במצב UEFI).
 4. הנה סקריפט בדיקת תאימות ל-Windows 11 שמציג יותר פרטים ואת הסיבה או סיבות לאי-תאימות לעומת הכלי הרשמי של מיקרוסופט שרק דיווח אם המערכת מתאימה או לא ולא טרח לפרט מדוע לא (ומאז בכלל הפסיק לעבוד והוסר מהרשת). הסקריפט משתמש במידע הרשמי שמפרסמת מיקרוסופט ככה שלא צריך לקחת אותו כתורה מסיני משום שדברים עוד עשויים להשתנות (והוא צפוי להתעדכן בהתאם), אבל יכול לעזור בשלב זה להבין קצת יותר מדוע מערכת מסוימת לא מתאימה ואם אפשר להפוך אותה למתאימה (במקרה של הפעלת fTPM/PTT, מעבר להתקנת המערכת במצב UEFI [שאפשר לעשות גם מבלי להתקין את המערכת מחדש] וכן הלאה) מבלי להחליף חומרה.
 5. אני מסכים. חומרה מריצה תוכנה; לא התוכנה היא זאת שתפקידה לתמוך בחומרה. ברגע שמחילים הגבלות מלאכותיות או מלאכותיות למחצה, זה סימן לשיבוש סדר העדיפויות ו/או שלילת חירות מהמשתמשים. למרבה הצער, לשם הולך העולם אבל זה נושא לדיון נפרד בפני עצמו. עם זאת, כדאי להמתין קרוב למועד ההשקה הרשמי. אז יהיה יותר מידע על העניין, כולל המגבלות בפועל שלפחות במבט ראשון נראות שרירותיות למדי. אולי הן יישארו כמו שהן ואולי יהיו שינויים/החרגות. צריך להמתין עד שיתפזר העשן.
 6. יש סיבות מדוע תיאורטית זה נחוץ. ואם מחליטים שזה נחוץ צריך מתישהו להחליט איפה עובר הקו. אבל מעשית? זה מוסיף עוד נקודת כשל ולא באמת משפר את האבטחה עבור המשתמש הממוצע. עוד יותר תמוהה היא ההחלטה לשרטט את הקו שנתיים אחורה במה שנראה על פניו כמו החלטה שרירותית לגמרי לנוכח העובדה ש-TPM נתמך בכל המעבדים מ-5 השנים האחרונות (ולדעתי דור אחד או שניים קודם אבל אני לא סגור על זה), על רקע הדשדוש בעשור האחרון שממש לא הוביל לייתור מערכות בנות חמש או שש (ומחסור השבבים העולמי בעת הזאת). אבל עוד נראה מה המשמעויות בפועל. צריך להמתין קרוב יותר להשקה. עם זאת, כפי שאמרת נדמה שמיקרוסופט קצת נסחפו עם ההשראה שלהם מאפל. בדיוק!
 7. לדעתי כן, אבל הסיבה המיידית יותר היא ככל הנראה חשש מ-Rootkits ושאר מתקפות שמשנות את המערכת לפני עליית המערכת. הם נועלים ככה את המערכת, זה כמובן גם נותן להם יותר שליטה ולא מזיק גם בהיבט שזה עלול להקשות יותר על משתמש ממוצע להתקין מערכת הפעלה אחרת. לדעתי במערכת ביתית/משרד קטן זה לא באמת מוסיף לאבטחה אבל כן עלול להגדיל את ההסתברות שמשתמשים יתקלו בבעיות. יצא לי לא מעט להיתקל במשתמשים ביתיים/משרד ביתי אומקטן שהצפינו כונן (כולל כונני גיבוי) כי כולם אומרים שצריך, אבל לא דאגו לגבות את מפתח ההצפנה וכשהיה צורך לגשת לגיבוי... אבטחה, בטח מבוססת קיפטוגרפיה, זה לא רק הרמת מתג במערכת. צריך להערך לזה. לא יודע כמה TPM אמין מהבחינה הזאת ומה הסבירות שמשתמשים ימצאו עצמם יום אחד נעולים מחוץ למערכת בלי יכולת להעלות אותה בשל עדכון BIOS או כשל.תקלה אחרים.
 8. הייתי אומר שעדיין נסתר הרב מהגלוי. הדרישה ל-TPM הגיונית (ניסיון למנוע מהמערכת לעלות אם בוצעו שינויים בזדון בקושחה וברכיבים מחוץ למערכת ההפעלה עצמה; גם תורם לאבטחת הצפנת הדיסק) 7בה בעת די דרקונית. אכן דף מהספר של Apple. יש פה כמה בעיות לדעתי. קודם כל התמיכה הדי נישתית. למרות שההדמיה של השבב ברמת הקושחה שהזכיר Moon-Mage (נקראת fTPM ב-AMD ו-PTT בצד של Intel) נתמכת לדעתי בכל המעבדים של אינטל מהעשור האחרון (ובטח מחמש השנים האחרונות) ומהדור הראשון של הרייזנים, האפשרות לא תמיד קיימת ב-BIOS בגלל עניינים של פילוח שוק. זה משהו שעדכון BIOS יכול לפתור אבל השאלה אם יצרני הלוחות ישחררו עדכון כזה. בטח ללוחות בני כמה שנים עד כמה שנים טובות. אין לי ממש נתונים סטטיסטיים לגבי שיעור הלוחות בכל דור שתומך בזה מהדורות האחרונים (החל מדורות 6 ו-7 של אינטל ודור ראשון של רייזן). הדמיית TPM בקושחה היא גם לא מאובטחת כמו שבב ייעודי, ויש יישומים שעבורם היא לא מספיקה, אבל לדעתי מיקרוסופט לא יקשו עד כדי כך ולמען האמת זה גם לא רלוונטי למשתמש הביתי או המשרדי הממוצע. יש עוד בעיה עם TPM. הקשחת אבטחת המערכת דרך מפתחות הצפנה ונעילתה לשינויים מוסיפה עוד נקודות כשל ועוד קשיים שהמשתמש הממוצע עלול להיתקל ההן שלא באשמתו. בייחוד מי שמתעסק בדברים קצת יותר אקזוטיים כמו Dual Boot או ינסה להתקין מערכת אחרת שאין לה מםתח עבור Secure Boot. יש סיבה מדוע כברירת מחדל ברוב הלוחות/לפטופים (בין אם יש שבב או הדמייה בקושחה) האפשרות הזאת מושבתת. יכול להיות שבסוף יהיו דרכים להתקין גם בתי TPM ף, לצד אזהרות שהמערכת "לא מאובטחת", אבל כרגע עובדתית אי אפשר להתקין את הגרסה שדלפה ללא TPM ומצב Secure Boot. צריך להמתין לגרסאות יותר בשלות. המעבדים לדעתי לא באמת יגבילו, אבל מיקרוסופט יכולה להטיל מגבלה מלאכותית. אוךי זה יותר בהחינת אזהרה כדי לדרבן יצרני לוחות לכלול את זה כתקן ככה שעד 2025 לא יהיו בשוק מערכות ללא זה. אבל הכל ניחושים כרגע. צריך לחכות לגרסאות יותר בשלות. זה יהיה די אירוני אפילו אם דווקא בתקופה של מחסור עולמי בשבבים שמוביל לעליות מחירים ולחוסרים במלאי, ולנוכח זה שהקפיצה בביצועי המעבדים על פני טווח של 4-5 שנים היא לא כזאת משמעותית ככה שכוחן עדיין במותניהן גם של מערכות "ישנות" , יחליטו במיקרוסופט שזה עיתוי טוב להחיל את המגבלות האלה. בעצם לא אירוני בכלל. ימשיך את הדפוס של מערכת אחת טובה, שלאחריה בעיה מערכת בעייתית עם המון חבלי לידה.
 9. חשוב לציין שתי מגבלות חומרה. הראשונה, תמיכה במעבדים רק מהדור השמיני של אינטל (מעבדים משלוש השנים האחרונות) ובגדול מהדור השלישי (להוציא בודדים מהדור השני) של הרייזנים. הדרישה השנייה היא לשבב TPM בלוח (וגם חשוב להפעיל ב-BIOS כי לרוב זה מבוטל) ומסתמן שתהיה גם חובה להעביר את ה-BIOS למצב Secure Boot. על פניו, ללא התקיימות הדרישות האלו לא יוצע שדרוג באופן אוטומטי וגם לא תהיה אפשרות להתקין באופן יזום ישירות על החומרה (אבל כן יהיה אפשר להתקין במכונה וירטואלית). אני מאמין שהמעבד בסופו של דבר לא באמת יגביל כי לפי מה שידוע עכשיו אין ערכת פקודות מיוחדת שקיימת במעבדים חדשים ולא בישנים או כל הבדל מהותי אחר שימנע מהמערכת לרוץ גם על מעבד בן 10 ואני מתקשה לראות את מיקרוסופט מגבילה מלאכותית התקנה על מעבדים בני ארבע וחמש שעדיין נמצאים המון בשוק משום שזה לא ישרת את האינטרסים שלה (אם כי האפשרות קיימת אז צריך להמתין ולחכות לגרסאות הביתא הרשמיות), אם כי ייתכן שיהיה צורך בהתקנה יזומה על מעבדים מדורות 6, 7 בצד של אינטל ועל רייזנים דור ראשון ושני כי לא תוצע אפשרות שדרוג אוטומטי. עם זאת, מסתמן שהדרישה לשבב TPM בלוח (ולא חושב שבאמת ישנה אם גרסה 1.2 או 2.0) עלולה להיות מגבלה משמעותית יותר. בלפטופים מהשנים האחרונות (אני רוצה להגיד 4 פלוס מינוס) זאת פחות בעיה כי ברובם יש שבב TPM (מיקרוסופט חייבה יצרנים שרצו למכור מחשב שכולל את Windows 10 להתקין שבב). בלוחות האם לנייחים המצב יותר מורכב. בחלק מהלוחות יש רק מחבר וצריך לקנות את השבב המתאים בנפרד, ובחלק מהלוחות אין. מאז ההכרזה, המחירים של שבבי ה-TPM האמירו כי אנשים מנסים לעשות כסף מהבהלה שהעקבות ההכרזה. מכמה עשרות שקלים (70 עד 100 ₪ בממוצע) המחיר זינק לכמה מאות. כרגע נראה שעדיף לחכות קרוב יותר למועד ההשקה (אבל בינתיים לברר למען הסדר הטוב בחוברת של לוח האם אם יש מחבר לשבב TPM על הלוח) ולשבועות/חודשים שאחריה כדי לחכות שדברים יתבהרו ולקבל החלטה מושכלת. לדוגמה: בגלל הבעייתיות היחסית עם תמיכה בשבבי TPM שהם בסך הכול עדיין בגדר נישה אפילו בחומרה מהדור האחרון, יכול להיות שבסוף יהיה שינוי במדיניות, כמו דרישה רק ל-Secure Boot, ובפרט בגרסאות הביתיות של המערכת.
 10. בהנחה שהנצב פועל והמחשב מחובר אליו בכבל או אלחוטית (רצוי בכבל), תפתח שורת ם6קודה Start < CMD או 'שורת פקודה' בעברית (נדמה לי). בחלון שנפתח הקלד את הפקודה ipconfig ותלחץ Enter. תוצג רשימה של כל מיני נתונים. חפש את השורה Default Gateway ותעתיק את כתובת ה-IP. לדוגמה: Default Gateway.......192.168.1.1 את הכתובת הזאת תזין בדפדפן ותגיע לממשק הניהול של הנתב. אם לא מופיעה כתובת IP, סימן שמשהו לא מחובר כמו שצריך.
 11. התמיכה ב-Windows 7 הסתיימה לפני שנה וחצי. פירושו של דבר שהמערכת הגיעה לסוף חיי השירות שלה. זה לא אומר שהיא תפסיק לעבוד על חומרה קיימת (למרות שאין עדכוני אבטחה), אבל זה כן אומר שאין מנהלי התקן לחומרה שיצאה לאחר סיום התמיכה הרשמית ושלמערכת עצמה אין תמיכה ישר מהקופסה בחלק גדול מהשבבים החדשים.באמצעות מנהלי התקן גנריים. אם אתה נעול על מערכת הפעלה מיושנת (ואין עדכוני אבטחה, לעסק הייתי פחות ממליץ להריץ מערכת הפעלה שתוקפה פג) אתה מגביל את עצמך לדור מסוים של חומרה. אתה יכול לקחת הימור, לקנות חומרה חדשה ולראות מה עובד ומה לא, ואם הרוב הוא לא (וקח בחשבון שזה התרחיש הסביר יותר) לעבור ל-Windows 10. חלק ממנגנוני _הריגול" של מיקרוסופט הוטמעו לאחור גם ב-Windows 7, 8 באמצעות עדכונים בחמש השנים האחרונות, כך שאם זאת הדאגה Windows 7 נותנת יותר תחושת ביטחון מזוייפת מאשר איזו הגנה. מעבר לכך המערכות דומות מאוד בעבודה שוטפת. אותו דסקטופ ואותה צורת עבודה. אתה גם תמיד יכול להתקין משהו כמו Classic Shell או Open Shell ולהחזיר עוד יותר את המראה הקלאסי. אין כאן פתרון קסם. צריך לבחור ביו חומרה עדכנית ומערכת הפעלה עדכנית למערכת הפעלה מיושנת (וללא עדכוני אבטחה) וחומרה מיושנת יותר בהתאם.
 12. זאת לא בדיוק ההגדרה של התנדבות. בלי קשר, זה לדעתי פרסום של שירות בתשלום וייתכן שזה נוגד את חוקי הפורום. גם אם לא, הפרסום הזה ממש לא לעניין לדעתי. קנית לעצמך ציוד, תתחדש. אבל לבוא ולבקש מהקהילה לממן לך את הצעצוע החדש זה כבר מעלה טעם לפגם.
 13. הנייד עצמו בסדר גמור אבל המסך מתאים לעיצוב בפוטושופ ותוכנות 2D ולא לעיבוד תמונות כי הוא לא איכותי מספיק מבחינת דיוק צבעים. מכיוון שהנייד לא יחובר למסך חיצוני, הוא לא מתאים למשימה. זה יהיה עדיף Lenovo Yoga 7-15ITL 82BJ0044IV (מק"ט 121109 בחנות שאליה קישרת).
 14. אתה יכול להסתפק באל פסק בהספק 850VA, וזה גם יבטיח שלא יהיה מאוורר. אם אתה הולך בכל זאת על 1200VA, עדיף האביאם/אדוויס כי עד כמה שידוע לי בהספק הזה יש ל-Eaton מאוורר. בכל מקרה, כדאי לברר לגבי המאוורר לפני שקונים. כל הדגמים האלה יהיו בסדר. אני לא מכיר את האדווייס הזה מבפנים, אבל מניסיוני יותר קל להחליף מצברים באביאם לעומת ה-Eaton אם זה משהו שאתה חושב לעשות בעתיד (צריך להחליף כל שנתיים בערך). הייתי מתקשר או שולח מייל לאדוויס ושואל אם הדגם. הזה בנוי להחלפת מצברים.
×
 • צור חדש...