עבור לתוכן
 • צור חשבון

About:blank

צוות האתר לשעבר
 • מספר הודעות

  8,387
 • הצטרפות

 • ביקר לאחרונה

 • Days Won

  24
 • זמן מחובר

  462יום 17ש' 25דק' 7שנ'

כל דבר שפורסם על-ידי About:blank

 1. ממש לא, או ליתר דיוק ממש לא לרוב השימושים. ממשק NVMe מצטיין בביצועי קריאה וכתיבה רציפים. בשימוש כזה, הביצועים יכולים להיות גדולים עד פי 5–6 לעומת כונן SATA. אולם, רוב השימושים השגרתיים במחשב מבוססים על זמני גישה אקראית לקבצים קטנים ולא על כתיבה/קריאה רציפות של קבצים גדולים. זמני הגישה העדיפים של שבבי זיכרון הבזק הם אלה שעושים את ההבדל הגדול עבור המשתמש הממוצע לעומת כונן קשיח (הם קצרים פי 8–10 . במעבר ל-NVMe אין שום שיפור מורגש בזמני הגישה האקראית. הבדלים תרגיש רק בהעברת קבצים גדולים (בהנחה שגם כונן המקור/יעד הוא עם ביצועים שווי ערך, אחרת צוואר הבקבוק יהיה הכונן האטי מבין השניים). אם זאת הסיבה שלך ללכת על X570, אז לטעמי אתה עושה טעות וחבל על הכסף (ולהיתקע עם מאוורר על הלוח). נתחיל מזה שלתדר הזיכרון השפעה זניחה על הביצועים. לא תשים לב לשום הבדל בין 3,000 ל-3,200 ואף לא ל-3,600. תדר גבוה יותר פירושו רוחב פס גדול יותר ובדומה ל-SSD, לרוחב הפס השפעה רק בשימושים של כתיבות וקריאות רציפות. השימושים הנפוצים במחשב, כולל משחקים, לא גורמים לרוויה של רוחב הפס הממוצע. אם כבר, לתזמונים יכולה להיות השפעה יותר גדולה על הביצועים (שוב, עניין זמני הגישה האקראית לעומת יכולת לאגור ולשלוף המון מידע באופן רציף ותאורך זמן) אבל גם זה בגבול הזניח ברוב השימושים. חוץ מזה, אם תיקח לוח B450 (עם BIOS מעודכן) תוכל להפעיל את פרופיל ה-XMP של הזיכרון וסביר להניח שהזיכרון ירוץ בנתונים המוצהרים ללא בעיה. תמיד קיים סיכון שזה לא יעבוד, אז במקרה הכי גרוע תריץ את הזיכרון מדרגה אחת מתחת לתדר המוצהר. הבדל בביצועים בפועל לא יהיה, אבל חסכון כספי כן. לדעתי לא שווה לשלם די הרבה יותר (נכון להיום) בשביל להגדיל מעט את ההסתברות שתוכל להריץ את הזיכרון בתדר גבוה ב-200Mhz ישר מהקופסה בקר הזיכרון נמצא ממילא במעבד והלוח צריך בעיקר את החיווט הפיזי המתאים (ותמיכה ברמת ה-BIOS) כדי לתמוך בקצבי המידע הרלוונטיים. כמו כן, ציינת שאתה לא רוצה התעסקויות וכו', אז נכון להיום פלטפורמת B450 יותר בשלה מ-X570.
 2. כן. כל לוח עם חריץ M.2 שעובד במצב PCIex4 מתאים לכונן SSD בממשק NVMe. רק קח בחשבון שלרוב השימושים, ולכל השימושיים הביתיים/משרדיים הנפוצים, אין שום יתרון לממשק NVMe על פני SATA. היום הגיוני לקנות כונן NVMe כי הם זמינים ומחירם לא שונה מהותית מזה של כונני SATA לנפח נתון, אבל אל תצפה להבדל מורגש לעומת כל SSD אחר, ולשימושים רגילים (כולל גיימינג) לא הייתי משקיע בכונן SSD PCIe 4.0 (הדור החדש שמאפשר לנצל את רוחב הפס של תקן PCIE 4.0 שקיים בלוחות X570) כי אתה משלם פרמיה על משהו שלא תרוויח ממנו כלום וגם כדאי לתת לכוננים האלה להבשיל בשנתיים הקרובות.
 3. NVMe הוא שם של ממשק לוגי לתקשורת דרך אפיק PCIe. הבקר נמצא בכונן ה-SSD ואילו בלוח צריך חריץ m.2 (החיבור הפיזי) מתאים (עבור כונני SSD כיום צריך חריץ M.2 2280) שתומך בתקשורת דרך אפיק PCIe. בלוח שלך יש שני חריצי M.2 מתאימים. רק קח בחשבון שלוחות X570 מגיעים כיום עם מאוורר לקירור ערכת השבבים ואני אישית לא בטוח אם כדאי לקנות לוח כזה אם לא זקוקים כבר היום לכונן SSD PCIe 4.0 מכיוון שהמאוורר מתבלה מכנית עם הזמן ולא תמיד פשוט להחליף. זאת כמובן לא טעות לקנות לוח כזה, רק משהו לקחת בחשבון.
 4. השאלה לא כל כך ברורה. יש במחשב מתאם רשת אלחוטי שיאפשר לך להתחבר לרשתות אלחוטיות. מה שאין בו הוא שקע רשת קווי (לחיבור עם כבל) ואת זה אפשר להוסיף בכל עת באמצעות מתאם שמתחבר לשקע USB (סתם כדוגמה).
 5. גם זה לא בטוח בשל היסטוריית החלפת התושבת (כמעט) בכל דור של אינטל. המקרה של X299 נראה כרגע היוצא מן הכלל, ולא מן הנמנע שמה שהוביל להמשך השימוש באותה תושבת וערכת שבבים הם Ryzen עם התמיכה המוצהרת לשלוש שנים קדימה והחיפזון להוציא משהו לשוק בתגובה שהיה קל יותר להשיג על פלטפורמה קיימת (והרי גם המיקרוארכיטקטוה לא השתנתה בין Skylake-X ל-Kaby Lake-X). אני באופן אישי חושב שאופק שדרוג מעבד הוא קצת מיתוס. די נדירים המקרים שבהם פלטפורמה מאוזנת שנקנתה לשימוש מסוים איבדה רלוונטיות בתקופה של 3 שנים לערך כל עוד השימוש לא השתנה, ולכן אני לא רואה בהחלפת תושבת תכופה כזה חסרון/עוול. עם זאת, במקרה של אינטל עד שלא יוכח אחרת בעקביות, לא הייתי ממהר לבנות על אופק שדרוג גם בפלטפורמת אקסטרים.
 6. אני לא חושב שהגענו למצב של מלחמת קיום. בהנחה שלאינטל תהיה תשובה משכנעת בעוד שנתיים-שלוש (מה שהצוות של ג'ים קלר עובד עליו עכשיו ולא דור ה-10nm הקרוב), אינטל יכולה לצלוח את התקופה הזאת די בקלות. המכירות והרווחים יפגעו, אבל לא מדובר בשינוי סדרי עולם בשוק. אם AMD, שלה שבריר מהמשאבים וכוח המותג של אינטל, שרדה עשור של חוסר רלוונטיות מוחלט, אינטל יכולה לשרוד נחיתות הנדסית בדור-דור וחצי של מעבדים. הטלת הרפש היא גם כדי לחבל במכירות של AMD (ניצול כוח המותג של אינטל) וגם כדי להרגיע מעט את בעלי המניות (כי אם אינטל תיכנס לסחרור, זה יהיה בגלל חוסר אמון מצד בעלי המניות ופחות בגלל ענייני הכנסות ישירות ממכירות). בעבר כבר הוכיחה אינטל שהיא לא בוחלת באמצעים (הפרת חוקי ההגבלים העסקיים, כששילמה למשווקים לדחוף את מוצריה ולדחות את AMD בתחילת/אמצע שנות האלפיים אז שוב מצאה עצמה בנחיתות מול AMD) וגם כך השיווק שלה היה לא פעם "צהוב" (כפי שהגדיר זאת HUBER). עוד מוקדם לסתום את הגולל על אינטל, אבל למי שקצת מצוי במצב השוק הגישה הזאת משדרת פאניקה (אבל לא הוא מי שמאמצי השיווק האלה מכוונים אליו) וזה גם לא מוסיף כבוד לאינטל עצמה שממשיכה להוכיח שאחריות וענווה (וכיבוד זכויות יוצרים. הם הדתמשו בשקפים של היוטיובר הזה שערך את הסקר בלי בכלל לבקש את רשותו. פשוט לקחו) מהם והלאה. עם גישה כזאת, לא פלא שהשוק קפא על שמריו כשהם ניצבו בו ללא תחרות.
 7. נחכה להסבר של AMD בעוד כמה ימים. גם אם זה נכון ויתברר שהתדר הוגבל כדי למנוע בלאי מואץ של המעבד: 1. זה לא משנה את תמונת פרופיל הביצועים, צריכת האנרגיה ויחס העלות-תמורה ואת העובדה שאינטל נמצאים בנחיתות בכל החזיתות האלו גם בלי שמעבדי רייזן 3000 מגיעים למלוא הפוטנציאל המוצהר שלהם. 2. אם הטענה תתברר כנכונה, אז מדובר בבעיה הנדסית הקשורה קשר ישיר למזעור – בעיה שאינטל עלולה עוד להיתקל בה בעצמה כאשר תרד ל-7nm. הטלת הרפש הזאת לא מוסיפה כבוד לאינטל. שיווק המתבסס על השמצת המתחרים במקום על יכולות המוצרים שלך רק מוכיח שאין לך עצמך במה להתגאות בדיוק.
 8. כמו תמיד, הכל שאלה של שימושים, ציפיות מבחינת ביצועים ותקציב. על פי הבדיקות שעשו Puget Systems והמידע שבאתר של Zemax עצמם, יש שימושים שמרוויחים מריבוי ליבות תדר ויש כאלה שפחות. אם השימושים שלך מרוויחים מריבוי ליבות אז נראה שעל פניו 3900x הוא בחירה מצוינת. גם 12 ליבות פיזיות, שנראות כמו מספר הליבות שהוא ה-Sweet spot, וגם תדר ו-IPC שלא משתרכים מאחור. אם יש צורך במספר ליבות גדול יותר, הייתי ממתין ליציאת מעבדי ה-Threadripper המבוססים על ארכיטקטורת ZEN 2, אבל גם הם יקרים משמעותית מפלטפורמת רייזן 3000. כמו כן, אל תתייחס לנפח זיכרון מטמון מרמות שונות. המתון הזה לכשלעצמו לא מעיד על יתרון או נחיתות כלשהם כי מדובר בארכיטקטורות שונות. לדוגמה: לנפח זיכרון מטמון גדול יותר יש גם מחיר בזמני הגישה למידע, ככה שצריך להסתכל על המעבד כיחידה שלמה. בחירת נפח זיכרון המטמון היא חלק מהארכיטקטורה כשהאידאל הוא למצוא את האיזון המושלם להפקת המרב מהארכיטקטורה. לכן צריך תמיד לבדוק מבחני ביצועים שרלוונטיים לשימושים שלך ולנתח אותם כדי לקבל החלטה מושכלת לגבי זהות המעבד. במקרה שלך אין ממש מבחני ביצועים, אז צריך לקבל החלטה מושכלת על פי המידע הרלוונטי שכן זמין ולהצליב אותו עם פרופיל הביצועים הכללי של המעבד.
 9. לפי מה אתה משווה? מחיר/ביצועים? ל־Intel 8100 יש ליבה גרפית מובנית שחוסכת קניית כרטיס גרפי ייעודי לשימושים ביתיים/משרדיים שוטפים. היא גם תורמת מעט לעריכה גרפית, אבל זה לא ממש רלוונטי כי אף אחד לא יקנה את המעבד הזה לעריכה גרפית אפילו חצי מקצועית. לסדרת Ryzen 3000 המבוססת על ארכיטקטורת ZEN2 (משפחות Ryzen 5, 7, 9), אין כרגע ליבה גרפית מובנית. המעבד שמתחרה ראש בראש (ועדיף ממנו) עם ה־8100 מבחינת נתונים יבשים (מספר ליבות) הוא ה־Ryzen 3200G/3400G. דורות קודמים כבר לא ממש רלוונטיים. השאלה הייתה לגבי נייד וכרגע הזמינות של מעבדי AMD בניידים היא נמוכה. אני לא חושב שכדאי להתפשר על משהו רק בגלל מעבד AMD. אולי לקראת עונת החגים יצאו מחשבים חדשים המבוססים על פלטפורמה של AMD. בשוק המחשבים השולחניים הסיפור שונה לגמרי וכיום אין סיבה (למעט מקרים מיוחדים) לקנות מערכת Intel.
 10. זה ידוע בערך מהיום הראשון. התנהגות תדר טורבו מוזרה נצפתה כבר בבדיקות ביום ההשקה. AMD הבטיחה תיקון ומידע נוסף בעוד שבוע בערך. נראה מה יצא מזה.
 11. כן. שזה בלתי-אפשרי. גם אם המעבד לנייד בכלל יושב בתוך תושבת ולא מולחם ללוח (שזה המצב בדרך כלל כיום), מדובר בתושבות שונות (וגם אין תאימות ברמת הלוח באופן כללי). יש לוחות בודדים, בגודל mini-ITX ממה שאני נתקלתי, שבאים עם תושבת למעבד נייד ומיועדים למחשבים קטנים אבל הם די נדירים וכל הסיפור הזה לא הכי פשוט או מעשי, וכיום גם לא משתלם כשיש NUC ומחשבים קטנים נוספים (חלקם עם מעבד שולחני שהוא לרוב חזק יותר) אם זה הכיוון שמחפשים.
 12. לוקח לעדכוני OTA זמן. הם לא משוחררים בבת אחת לכולם (גם כחלק מניהול סיכונים למקרה שיתגלה באג או תקלה חמורים וגם כחלק מניהול העומס על השרתים). זה יגיע אליך בימים הקרובים.
 13. בתור התחלה, תבדוק מהו התהליך שמוביל לשיעור השימוש הגבוה הזה בדיסק.
 14. עד כמה שידוע לי אין דרך להעלות log של הכול, רק של אירוע מסוים. שתי הצעות ליישור קו. תבדוק אם האפשרות Filter keys פעילה אצלך, ותבטל לפי הצורך. תסיר את ATKPackage, תחזור למנהל ההתקנים, הסר את המקלדת מהרשימה, אבל במקום לסרוק ולמצוא אותה מחדש עשה ריסטרט.
 15. אתה לא תראה שם בהכרח את המילה Keyboard. תחפש את כל הודעות השגיאה בתאריך ובשעה האלה (או תחכה לפעם הבאה שהיא תתנתק כדי שתדע בוודאות). אולי קרס מנהל התקן, אולי המערכת נתקלה בבעיה אחרת. צריך לאסוף את המידע מאירועים שהתרחשו בשעה שבה המקלדת הפסיקה להגיב ואולי שם יהיה רמז כלשהו. זה היה ככה מיומו הראשון של המחשב או שזה התחיל רק בשלב כלשהו (ואם כן, אתה מצליח אולי להזיכר אם קדם לזה עדכון גדול של Windows, התקנת תוכנה חדשה או משהו דומה)? באיזו גרסה של Windows אתה משתמש (האחרונה היא 1903)?
 16. לחצן Start והקלד: מציג האירועים או Event Viewer (תלוי בשפת המערכת). תנסה להיזכר ביום ובשעה שבהם המקלדת קפאה בפעם האחרונה ותחפש אירוע כלשהו שתואם לזמן הזה ב־Windows logs ושם ב־System, Application וב־Applications and Services logs ב־Hardware Events. אתה צריך להוריד את קובץ העדכון מדף המוצר. להעביר אותו להחסן USB נייד (דיסק און קי) או לצרוב אותו על דיסק אם יש לך כונן אופטי, ואז להיכנס לתוכנית השירות EZ Flash (דרך ה־BIOS או בלחיצה על קיצור מקשים מסוים בשלב ה־POST. בדרך כלל זה Alt+F2), לבחור בכונן שבו נמצא הקובץ, והעדכון יתבצע. אל תכבה את המחשב עד לסיומו (תוודא שיש מספיק סוללה, יותר מ־50%). או זה.
 17. תנסה את כל זה רק לאחרי שבדקת מה מופיע במציג האירועים כפי שהציע Ivan. תנסה להתקין/לעדכן את ATKPackage. אתה על גרסת ה־BIOS העדכנית ביותר? הניתוק של המקלדת מתרחש באופן אקראי או שיש איזה דפוס (במשחק מסוים, כשאתה לוחץ על צירוף מקשים מסוים)?
 18. אם דגם המחשב הוא GL503GE, התקנת את התיקון ששחררה Asus (עדכון קושחת המקלדת)?
 19. יש עוד שיקולים מלבד מהירות. כבר היום העברת רשתות 10GbE ומעלה על גבי נחושת היא בעייתית בבניינים גדולים או ברשתות גדולות שבהן עלות הפעלת כל הציוד (חשמל וקירור) מצטברת במהירות. עלות הכבלים שולית יחסית למחיר הציוד, אבל יש גם מחיר בדמות צריכת אנרגיה גדולה (מה שגם מייקר את הציוד) ועכבה גדולות יותר (ומעל 10GbE מאבדים גם יכולת PoE). אז אמנם לסביבה ביתית נחושת לא הולכת להעלם בקרוב גם כאמצעי הכבילה הזמין והמתאים ביותר בקירות (אלא אם כן גרים באחוזה), אבל השקעה בנחושת בשביל מהירויות עתידיות גבוהות מ-10GbE עלולה להתברר כמוטעית במידה מסוימת כי אולי גם בסביבות ביתיות יהיה כבר טעם (ובמצבים מסוימים אולי אפילו הכרח) לעבור לסיבים אופטיים.
 20. אם אחד המודולים לא תקין, אתה יכול לפנות ליצרן ולטפל בזה מולו. רוב הזיכרונות מיצרנים שמכבדים את עצמם מגיעים עם אחריות לכל החיים. אולם, חשוב לציין שכל החיים הוא מונח קצת מטעה ולרוב באותיות הקטנות מדובר לכל אורך חיי המוצר (כלומר זמן מסוים אחרי שדור המוצר הזה יצא משימוש). מהדיון המקורי שפתחת אני יודע שמדובר בזיכרון DDR2 של Kingston וזה עלול להיות קצת גבולי מבחינת פרק הזמן שנופל תחת ההגדרה 'כל החיים' אבל אני באופן אישי הייתי מתחיל משם. צ'אט או מייל לתמיכה הטכנית של היצרן, תיאור קצר של הבעיה ובתקווה ישלחו לך חדש. אם הם לא יכולים לשלוח לך מודול חלופי, רק אז הייתי פותח מחלוקת באיביי. עקרונית המוכר לא חייב ללכת לקראתך כשמדובר במודול הזיכרון התקין, אבל בהחלט יש לך עילה לתבוע החזר כספי או החלפה של המודול התקול.
 21. מה הכוונה מיקרופון פנימי? אתה מתכוון במקרה לרמקול שמתחבר ללוח האם ומצפצף לחיווי שהכול תקין/יש תקלה? כמו כן, הימנע בבקשה מפתיחת דיון כפול באותו נושא.
 22. פנה לשירות הלקוחות שלהם בצ'אט וברר איתם מה הבעיה.
 23. אני מציע קודם לבדוק מהי גרסת ה-BIOS המותקנת כרגע בלוח. תוריד CPU-Z ותבדוק מהי גרסת ה-BIOS בכרטיסייה Mainboard. לפי זה תדע אם יש בכלל טעם לנסות לעדכן. אם הכונן האופטי שלך קיבל את האות D ב-Windows, זאת לא בהכרח תהיה האות שלו בתכנית השירות EZ Flash. תנסה גם את יתר האותיות שברשימה אם אין לך אינדיקציה איזו אות משויכת לכל כונן. כדי להתקין מהחסן USB נייד, מערכת הקבצים שלו חייבת להיות FAT32 ולא NTFS. תפרמט את החסן ה-USB הנייד למערכת הקבצים FAT32 (אם יש לך עליו מידע, תעתיק אותו זמנית למחשב עד לסיום ניסיון העדכון). את ההחסן עם קובץ העדכון תחבר לאחד משקעי ה-USB שבגב המחשב ולא בחזית המארז/מסך/רכזת USB ותראה אם יש שינוי. אם שום דבר מזה לא עוזר, הייתי פונה לתמיכה של Asus. אולי יש להם את עדכון ה-BIOS בקובץ EXE שאותו תוכל להפעיל מתוך Windows או בפורמט אחר.
 24. יש לך אפשרות לבדוק אותה במחשב אחר (מחשב נייד, של חבר/קרוב משפחה? (זאת הדרך הכי מהירה וקלה לאשר/לשלול בעיה במצלמה עצמה.) מהי הודעת השגיאה המלאה שאתה מקבל? מה מופיע במנהל ההתקנים?
×
 • צור חדש...
Back to top button
Close