עבור לתוכן
 • צור חשבון

About:blank

צוות האתר לשעבר
 • מספר הודעות

  8,397
 • הצטרפות

 • ביקר לאחרונה

 • Days Won

  24
 • זמן מחובר

  555יום 49דק' 5שנ'

About:blank last won the day on ספטמבר 14

About:blank had the most liked content!

דירוג

202 אגדי

אודות About:blank

 • דרגה
  צוות האתר לשעבר
 • יום הולדת 01/01/1970

מבקרים אחרונים

1,906 צפיות בפרופיל
 1. ה-860 EVO בנפח 1TB נמכר עכשיו באמאזון ב-460 ₪ לערך (כולל מס ומשלוח חינם) וה-970 EVO (לא דגם ה-Plus אבל בפועל אין לזה משמעות עבור משתמש הקצה) בנפח 1TB נמכר עכשיו באזור ה-650 ₪ למי שמחפש NVMe. מדובר במחיר נמוך ב-200–300 ₪ לעומת הארץ ולעומת מחירם לאחרונה באמאזון עצמה.
 2. ה-Sabrenet Rocket 512GB (שבבי TLC של טושיבה ובקר Phison E12 בדומה ל-Corsair MP510) עכשיו באמזון ב-65 דולר עם החלת קופון בדף המוצר, שביחד עם המשלוח חינם לארץ יוצא 225 ₪ לערך.
 3. באופן אישי לא הייתי בוחר בכונן של Silicon Power נכון לעכשיו (אולי בעתיד יהיו להם כוננים מוצלחים יותר). עדיף לחכות לכונן קצת יותר מוצלח גם אם יעלה עוד כמה עשרות שקלים. כבר עכשיו יש כונני 500GB סביב סף המס והמבחר רק צפוי לגדול באזור BF. אני לא יודע אם כונני 1TB ירדו מתחת לסף המס, בטח לא בהמוניהם, אבל סביר להניח שיהיו כמה אפשרויות לא רעות באזור ה-400 ₪ (על אחת כמה וכמה אם ימשיך מבצע השילוח חינם לארץ).
 4. נכון לרגע זה, והדברים עשויים להשתנות עם מבצעי BF אבל אי אפשר לנבא, אכן נראה שה-MX500 הכי משתלם מבין כונני ה-SSD בנפח 1TB (וכנראה גם 500GB) לשימוש ביתי/משרדי (כלומר הביצועים התיאורטיים של כונן NVMe הם בכלל לא שיקול).
 5. קשה לי לענות על זה. לשבבי QLC ערך כתיבה מוצהר קטן יותר משבבי TLC, מה שגם מתבטא בתקופת אחריות קצרה יותר על הכונן כולו. אני לא לגמרי בטוח איך השבבים האלה הוטמעו עם בקר SATA אבל החסרון שיש להם עם בקרי NVMe גם ככה לא משמעותי בשימוש ביתי/משרדי וגם פה זה בטח המצב. לדעתי האישית 30% לא בהכרח מקזזים את תקופת האחריות הקצרה יותר ואני הייתי בוחר בכונן עם תקופת האחריות הארוכה יותר, אבל יש מי שחושב אחרת. אם התקציב מוגבל, יש כונני TLC שזולים מה-860 Evo וה-MX500 (או כונני NVMe במחיר דומה לנפח נתון) וצריך לראות מה מחירם לעומת ה-QVO. אין מניעה לקנות QVO אבל לדעתי רק בתנאי שהוא עולה מחיר דומה לכונני ה-TLC התקציביים של Sandisk, WD או Crucial BX500.
 6. בדרך כלל הטיפול באחריות במקרים כאלה נעשה מול היצרן. אתה פונה ל-Corsair (במקרה הזה) והם כבר ינחו אותך כיצד להמשיך. ייתכן (ואף סביר) שתצטרך לשלוח להם דוח דיאגנוסטיקה של הכונן, אלא אם הכונן מת לגמרי, ואז את הכונן עצמו. ייתכן גם שהם ישלחו כונן חלופי עם חברת שליחויות ואז תידרש לשלם עמלות ולבקש החזר מ-Corsair (כדאי לברר את כל זה לפני שליחת הכונן). בדרך כלל מעורבת קצת יותר לוגיסטיקה לעומת מימוש אחריות בארץ ואתה נשאר בלי כונן לאיזה שבועיים-שלושה, אבל מצב דומה יכול להיווצר גם מול נותן השירות בארץ (שלח בדואר או תשאיר במרכז שירות, אנחנו נבדוק ונחזור אליך) ומניסיוני לפחות היצרן לא מערים בדרך כלל קשיים כשיש הוכחה ברורה שהכונן תקול ובארץ קצת קשה לפעמים לדעת איזה יחס תקבל.
 7. בשלב זה לא הייתי בוחר בכונן עם שבבי QLC ככה שבגזרת כונני ה-SATA (עם 5 שנות אחריות) עדיין הייתי בוחר ב-860 Evo או ב-MX500. עם זאת, בהינתן מחיר משכנע מספיק אין איזו מניעה ללכת על ה-QVO. מבחינה מעשית לשימושים ביתיים/משרדיים כל כונן יתאים.
 8. 35 ₪ תמורת עוד שנתיים אחריות. לדעתי תמיד צריך לשקלל את תקופת/תנאי האחריות לחישובי עלות-תועלת. אם ה-BX500 מתקלקל אחרי 3 שנים, צריך להוציא עוד סכום דומה על כונן שווה ערך, ככה שבראייה לתקופה של 5 שנים ייתכן שהוצאת סדר גודל של 400 ₪. לעומת זאת, אם ה-MX500 מתקלקל במהלך 5 השנים האלה, הוא יוחלף על ידי היצרן. וגם אם לא תהיה שום תקלה עם הכונן (תרחיש סביר בהחלט) אז הושקעו בסך הכל 35 ₪ כביטוח לאפשרות שמשהו כן יתקלקל. לא סכום שמשנה את מעטפת התקציב. וכמובן, כל זה נכון בהנחה שמתכננים למצות את חייו של הכונן. אם מראש הכוונה להחליף כונן כל 3 שנים לערך, בעיקר בגלל נפח, אז כל הנ"ל לא רלוונטי (אלא אם הכונן הישן ימשיך להיות בשימוש יומיומי במחשב אחר, ככונן חיצוני וכו').
 9. התדר משפיע על רוחב הפס, כלומר מהו נפח המידע שיכול לעבור ביחידת זמן בין הזיכרון למעבד. ברוב הארכיטקטורות, כשהיוצאות מן הכלל בעת האחרונה הן Zen ו-Zen+ (ולך יש מעבד המבוסס על ארכיטקטורת Zen2, החל מסף תדר מסוים אין לתדר גבוה יותר השפעה על הביצועים בשימושים ביתיים/משרדיים רגילים, כולל משחקים, כי הם לא ינצלו רוחב פס גדול יותר גם אם יהיה קיים. עם זאת, תפנה שוב לחנות או ישירות ליצרן (אני הייתי פונה ישר ליצרן) עם תיאור קצר של הבעיה ותראה מה התשובה שאתה מקבל. אתה גם יכול לציין שפנית לחנות אבל הם מסרבים לעזור. שאלת אגב: באיזה חריצים בדקת את הזיכרונות בנפרד, ובאיסץזה חריצים אתה מתקין אותם כזוג?
 10. תדר הזיכרון לא ישפיע לך על הביצועים ככה שגם אם תישאר על ההגדרות שכן עובדות, לא תפסיד כלום בהיבט הזה. עם זאת, אני מציע להמשיך בבדיקות (גם שילמת על זה). אני ממליץ לנסות כל מודול זיכרון בנפרד (ובשני חריצים – אחד של כל ערוץ). אולי רק אחד מהם לא תקין לגמרי. אגב, אי אפשר לצפות מהחנות שתעבור על רשימת ה-QVL (רשימת הזיכרונות שבדק היצרן על הלוח; שהיא גם לא ממצה וגם לא מתעדכנת) ותצליב את המידע עם הזיכרון שהזמינו לקוחות. הם כן היו, סביר להניח, מודיעים לך אם היית בוחר בזיכרון DDR3 ללוח שמשתמש ב-DDR4. כל עוד בחרת זיכרון מתאים לפלטפורמה, אני אישית לא מצפה מהחנות לבדוק שהוא גם תקין ועובד בפועל (אלא אם כן הם הרכיבו את המחשב ו/או שהחלקים נבחרו בעצתם). אם יתברר שגם לחוד המודולים לא רצים בתדר של 3,200, הייתי פונה שוב לחנות וטןען שנדמה שמשהו לא בסדר. אם הם לא ישתפו פעולה, הייתי פונה ישירות ליצרן הזיכרון דרך האתר ומספר בקצרה את השתלשלות העניינים. אני לא יכול להבטיח שתקבל תשובה שומה מזאת שקיבלת מהחנות, אבל מניסיוני לפחות השירות של היצרנים הוא בדרך כלל קצת טוב יותר מבמקרים שבהם חנות/יבואן מקומיים מסרבים לשתף פעולה וטוענים שהכל תקין/שהפגם לא מכוסה באחריות וכדומה.
 11. ממש לא, או ליתר דיוק ממש לא לרוב השימושים. ממשק NVMe מצטיין בביצועי קריאה וכתיבה רציפים. בשימוש כזה, הביצועים יכולים להיות גדולים עד פי 5–6 לעומת כונן SATA. אולם, רוב השימושים השגרתיים במחשב מבוססים על זמני גישה אקראית לקבצים קטנים ולא על כתיבה/קריאה רציפות של קבצים גדולים. זמני הגישה העדיפים של שבבי זיכרון הבזק הם אלה שעושים את ההבדל הגדול עבור המשתמש הממוצע לעומת כונן קשיח (הם קצרים פי 8–10 . במעבר ל-NVMe אין שום שיפור מורגש בזמני הגישה האקראית. הבדלים תרגיש רק בהעברת קבצים גדולים (בהנחה שגם כונן המקור/יעד הוא עם ביצועים שווי ערך, אחרת צוואר הבקבוק יהיה הכונן האטי מבין השניים). אם זאת הסיבה שלך ללכת על X570, אז לטעמי אתה עושה טעות וחבל על הכסף (ולהיתקע עם מאוורר על הלוח). נתחיל מזה שלתדר הזיכרון השפעה זניחה על הביצועים. לא תשים לב לשום הבדל בין 3,000 ל-3,200 ואף לא ל-3,600. תדר גבוה יותר פירושו רוחב פס גדול יותר ובדומה ל-SSD, לרוחב הפס השפעה רק בשימושים של כתיבות וקריאות רציפות. השימושים הנפוצים במחשב, כולל משחקים, לא גורמים לרוויה של רוחב הפס הממוצע. אם כבר, לתזמונים יכולה להיות השפעה יותר גדולה על הביצועים (שוב, עניין זמני הגישה האקראית לעומת יכולת לאגור ולשלוף המון מידע באופן רציף ותאורך זמן) אבל גם זה בגבול הזניח ברוב השימושים. חוץ מזה, אם תיקח לוח B450 (עם BIOS מעודכן) תוכל להפעיל את פרופיל ה-XMP של הזיכרון וסביר להניח שהזיכרון ירוץ בנתונים המוצהרים ללא בעיה. תמיד קיים סיכון שזה לא יעבוד, אז במקרה הכי גרוע תריץ את הזיכרון מדרגה אחת מתחת לתדר המוצהר. הבדל בביצועים בפועל לא יהיה, אבל חסכון כספי כן. לדעתי לא שווה לשלם די הרבה יותר (נכון להיום) בשביל להגדיל מעט את ההסתברות שתוכל להריץ את הזיכרון בתדר גבוה ב-200Mhz ישר מהקופסה בקר הזיכרון נמצא ממילא במעבד והלוח צריך בעיקר את החיווט הפיזי המתאים (ותמיכה ברמת ה-BIOS) כדי לתמוך בקצבי המידע הרלוונטיים. כמו כן, ציינת שאתה לא רוצה התעסקויות וכו', אז נכון להיום פלטפורמת B450 יותר בשלה מ-X570.
 12. כן. כל לוח עם חריץ M.2 שעובד במצב PCIex4 מתאים לכונן SSD בממשק NVMe. רק קח בחשבון שלרוב השימושים, ולכל השימושיים הביתיים/משרדיים הנפוצים, אין שום יתרון לממשק NVMe על פני SATA. היום הגיוני לקנות כונן NVMe כי הם זמינים ומחירם לא שונה מהותית מזה של כונני SATA לנפח נתון, אבל אל תצפה להבדל מורגש לעומת כל SSD אחר, ולשימושים רגילים (כולל גיימינג) לא הייתי משקיע בכונן SSD PCIe 4.0 (הדור החדש שמאפשר לנצל את רוחב הפס של תקן PCIE 4.0 שקיים בלוחות X570) כי אתה משלם פרמיה על משהו שלא תרוויח ממנו כלום וגם כדאי לתת לכוננים האלה להבשיל בשנתיים הקרובות.
 13. NVMe הוא שם של ממשק לוגי לתקשורת דרך אפיק PCIe. הבקר נמצא בכונן ה-SSD ואילו בלוח צריך חריץ m.2 (החיבור הפיזי) מתאים (עבור כונני SSD כיום צריך חריץ M.2 2280) שתומך בתקשורת דרך אפיק PCIe. בלוח שלך יש שני חריצי M.2 מתאימים. רק קח בחשבון שלוחות X570 מגיעים כיום עם מאוורר לקירור ערכת השבבים ואני אישית לא בטוח אם כדאי לקנות לוח כזה אם לא זקוקים כבר היום לכונן SSD PCIe 4.0 מכיוון שהמאוורר מתבלה מכנית עם הזמן ולא תמיד פשוט להחליף. זאת כמובן לא טעות לקנות לוח כזה, רק משהו לקחת בחשבון.
 14. השאלה לא כל כך ברורה. יש במחשב מתאם רשת אלחוטי שיאפשר לך להתחבר לרשתות אלחוטיות. מה שאין בו הוא שקע רשת קווי (לחיבור עם כבל) ואת זה אפשר להוסיף בכל עת באמצעות מתאם שמתחבר לשקע USB (סתם כדוגמה).
 15. גם זה לא בטוח בשל היסטוריית החלפת התושבת (כמעט) בכל דור של אינטל. המקרה של X299 נראה כרגע היוצא מן הכלל, ולא מן הנמנע שמה שהוביל להמשך השימוש באותה תושבת וערכת שבבים הם Ryzen עם התמיכה המוצהרת לשלוש שנים קדימה והחיפזון להוציא משהו לשוק בתגובה שהיה קל יותר להשיג על פלטפורמה קיימת (והרי גם המיקרוארכיטקטוה לא השתנתה בין Skylake-X ל-Kaby Lake-X). אני באופן אישי חושב שאופק שדרוג מעבד הוא קצת מיתוס. די נדירים המקרים שבהם פלטפורמה מאוזנת שנקנתה לשימוש מסוים איבדה רלוונטיות בתקופה של 3 שנים לערך כל עוד השימוש לא השתנה, ולכן אני לא רואה בהחלפת תושבת תכופה כזה חסרון/עוול. עם זאת, במקרה של אינטל עד שלא יוכח אחרת בעקביות, לא הייתי ממהר לבנות על אופק שדרוג גם בפלטפורמת אקסטרים.
×
 • צור חדש...
Back to top button
Close
Close