עבור לתוכן
 • צור חשבון

About:blank

צוות האתר לשעבר
 • מספר הודעות

  8,389
 • הצטרפות

 • ביקר לאחרונה

 • Days Won

  24
 • זמן מחובר

  501יום 3ש' 41דק' 49שנ'

About:blank last won the day on ספטמבר 14

About:blank had the most liked content!

דירוג

202 אגדי

אודות About:blank

 • דרגה
  צוות האתר לשעבר
 • יום הולדת 01/01/1970

מבקרים אחרונים

1,832 צפיות בפרופיל
 1. התדר משפיע על רוחב הפס, כלומר מהו נפח המידע שיכול לעבור ביחידת זמן בין הזיכרון למעבד. ברוב הארכיטקטורות, כשהיוצאות מן הכלל בעת האחרונה הן Zen ו-Zen+ (ולך יש מעבד המבוסס על ארכיטקטורת Zen2, החל מסף תדר מסוים אין לתדר גבוה יותר השפעה על הביצועים בשימושים ביתיים/משרדיים רגילים, כולל משחקים, כי הם לא ינצלו רוחב פס גדול יותר גם אם יהיה קיים. עם זאת, תפנה שוב לחנות או ישירות ליצרן (אני הייתי פונה ישר ליצרן) עם תיאור קצר של הבעיה ותראה מה התשובה שאתה מקבל. אתה גם יכול לציין שפנית לחנות אבל הם מסרבים לעזור. שאלת אגב: באיזה חריצים בדקת את הזיכרונות בנפרד, ובאיסץזה חריצים אתה מתקין אותם כזוג?
 2. תדר הזיכרון לא ישפיע לך על הביצועים ככה שגם אם תישאר על ההגדרות שכן עובדות, לא תפסיד כלום בהיבט הזה. עם זאת, אני מציע להמשיך בבדיקות (גם שילמת על זה). אני ממליץ לנסות כל מודול זיכרון בנפרד (ובשני חריצים – אחד של כל ערוץ). אולי רק אחד מהם לא תקין לגמרי. אגב, אי אפשר לצפות מהחנות שתעבור על רשימת ה-QVL (רשימת הזיכרונות שבדק היצרן על הלוח; שהיא גם לא ממצה וגם לא מתעדכנת) ותצליב את המידע עם הזיכרון שהזמינו לקוחות. הם כן היו, סביר להניח, מודיעים לך אם היית בוחר בזיכרון DDR3 ללוח שמשתמש ב-DDR4. כל עוד בחרת זיכרון מתאים לפלטפורמה, אני אישית לא מצפה מהחנות לבדוק שהוא גם תקין ועובד בפועל (אלא אם כן הם הרכיבו את המחשב ו/או שהחלקים נבחרו בעצתם). אם יתברר שגם לחוד המודולים לא רצים בתדר של 3,200, הייתי פונה שוב לחנות וטןען שנדמה שמשהו לא בסדר. אם הם לא ישתפו פעולה, הייתי פונה ישירות ליצרן הזיכרון דרך האתר ומספר בקצרה את השתלשלות העניינים. אני לא יכול להבטיח שתקבל תשובה שומה מזאת שקיבלת מהחנות, אבל מניסיוני לפחות השירות של היצרנים הוא בדרך כלל קצת טוב יותר מבמקרים שבהם חנות/יבואן מקומיים מסרבים לשתף פעולה וטוענים שהכל תקין/שהפגם לא מכוסה באחריות וכדומה.
 3. ממש לא, או ליתר דיוק ממש לא לרוב השימושים. ממשק NVMe מצטיין בביצועי קריאה וכתיבה רציפים. בשימוש כזה, הביצועים יכולים להיות גדולים עד פי 5–6 לעומת כונן SATA. אולם, רוב השימושים השגרתיים במחשב מבוססים על זמני גישה אקראית לקבצים קטנים ולא על כתיבה/קריאה רציפות של קבצים גדולים. זמני הגישה העדיפים של שבבי זיכרון הבזק הם אלה שעושים את ההבדל הגדול עבור המשתמש הממוצע לעומת כונן קשיח (הם קצרים פי 8–10 . במעבר ל-NVMe אין שום שיפור מורגש בזמני הגישה האקראית. הבדלים תרגיש רק בהעברת קבצים גדולים (בהנחה שגם כונן המקור/יעד הוא עם ביצועים שווי ערך, אחרת צוואר הבקבוק יהיה הכונן האטי מבין השניים). אם זאת הסיבה שלך ללכת על X570, אז לטעמי אתה עושה טעות וחבל על הכסף (ולהיתקע עם מאוורר על הלוח). נתחיל מזה שלתדר הזיכרון השפעה זניחה על הביצועים. לא תשים לב לשום הבדל בין 3,000 ל-3,200 ואף לא ל-3,600. תדר גבוה יותר פירושו רוחב פס גדול יותר ובדומה ל-SSD, לרוחב הפס השפעה רק בשימושים של כתיבות וקריאות רציפות. השימושים הנפוצים במחשב, כולל משחקים, לא גורמים לרוויה של רוחב הפס הממוצע. אם כבר, לתזמונים יכולה להיות השפעה יותר גדולה על הביצועים (שוב, עניין זמני הגישה האקראית לעומת יכולת לאגור ולשלוף המון מידע באופן רציף ותאורך זמן) אבל גם זה בגבול הזניח ברוב השימושים. חוץ מזה, אם תיקח לוח B450 (עם BIOS מעודכן) תוכל להפעיל את פרופיל ה-XMP של הזיכרון וסביר להניח שהזיכרון ירוץ בנתונים המוצהרים ללא בעיה. תמיד קיים סיכון שזה לא יעבוד, אז במקרה הכי גרוע תריץ את הזיכרון מדרגה אחת מתחת לתדר המוצהר. הבדל בביצועים בפועל לא יהיה, אבל חסכון כספי כן. לדעתי לא שווה לשלם די הרבה יותר (נכון להיום) בשביל להגדיל מעט את ההסתברות שתוכל להריץ את הזיכרון בתדר גבוה ב-200Mhz ישר מהקופסה בקר הזיכרון נמצא ממילא במעבד והלוח צריך בעיקר את החיווט הפיזי המתאים (ותמיכה ברמת ה-BIOS) כדי לתמוך בקצבי המידע הרלוונטיים. כמו כן, ציינת שאתה לא רוצה התעסקויות וכו', אז נכון להיום פלטפורמת B450 יותר בשלה מ-X570.
 4. כן. כל לוח עם חריץ M.2 שעובד במצב PCIex4 מתאים לכונן SSD בממשק NVMe. רק קח בחשבון שלרוב השימושים, ולכל השימושיים הביתיים/משרדיים הנפוצים, אין שום יתרון לממשק NVMe על פני SATA. היום הגיוני לקנות כונן NVMe כי הם זמינים ומחירם לא שונה מהותית מזה של כונני SATA לנפח נתון, אבל אל תצפה להבדל מורגש לעומת כל SSD אחר, ולשימושים רגילים (כולל גיימינג) לא הייתי משקיע בכונן SSD PCIe 4.0 (הדור החדש שמאפשר לנצל את רוחב הפס של תקן PCIE 4.0 שקיים בלוחות X570) כי אתה משלם פרמיה על משהו שלא תרוויח ממנו כלום וגם כדאי לתת לכוננים האלה להבשיל בשנתיים הקרובות.
 5. NVMe הוא שם של ממשק לוגי לתקשורת דרך אפיק PCIe. הבקר נמצא בכונן ה-SSD ואילו בלוח צריך חריץ m.2 (החיבור הפיזי) מתאים (עבור כונני SSD כיום צריך חריץ M.2 2280) שתומך בתקשורת דרך אפיק PCIe. בלוח שלך יש שני חריצי M.2 מתאימים. רק קח בחשבון שלוחות X570 מגיעים כיום עם מאוורר לקירור ערכת השבבים ואני אישית לא בטוח אם כדאי לקנות לוח כזה אם לא זקוקים כבר היום לכונן SSD PCIe 4.0 מכיוון שהמאוורר מתבלה מכנית עם הזמן ולא תמיד פשוט להחליף. זאת כמובן לא טעות לקנות לוח כזה, רק משהו לקחת בחשבון.
 6. השאלה לא כל כך ברורה. יש במחשב מתאם רשת אלחוטי שיאפשר לך להתחבר לרשתות אלחוטיות. מה שאין בו הוא שקע רשת קווי (לחיבור עם כבל) ואת זה אפשר להוסיף בכל עת באמצעות מתאם שמתחבר לשקע USB (סתם כדוגמה).
 7. גם זה לא בטוח בשל היסטוריית החלפת התושבת (כמעט) בכל דור של אינטל. המקרה של X299 נראה כרגע היוצא מן הכלל, ולא מן הנמנע שמה שהוביל להמשך השימוש באותה תושבת וערכת שבבים הם Ryzen עם התמיכה המוצהרת לשלוש שנים קדימה והחיפזון להוציא משהו לשוק בתגובה שהיה קל יותר להשיג על פלטפורמה קיימת (והרי גם המיקרוארכיטקטוה לא השתנתה בין Skylake-X ל-Kaby Lake-X). אני באופן אישי חושב שאופק שדרוג מעבד הוא קצת מיתוס. די נדירים המקרים שבהם פלטפורמה מאוזנת שנקנתה לשימוש מסוים איבדה רלוונטיות בתקופה של 3 שנים לערך כל עוד השימוש לא השתנה, ולכן אני לא רואה בהחלפת תושבת תכופה כזה חסרון/עוול. עם זאת, במקרה של אינטל עד שלא יוכח אחרת בעקביות, לא הייתי ממהר לבנות על אופק שדרוג גם בפלטפורמת אקסטרים.
 8. אני לא חושב שהגענו למצב של מלחמת קיום. בהנחה שלאינטל תהיה תשובה משכנעת בעוד שנתיים-שלוש (מה שהצוות של ג'ים קלר עובד עליו עכשיו ולא דור ה-10nm הקרוב), אינטל יכולה לצלוח את התקופה הזאת די בקלות. המכירות והרווחים יפגעו, אבל לא מדובר בשינוי סדרי עולם בשוק. אם AMD, שלה שבריר מהמשאבים וכוח המותג של אינטל, שרדה עשור של חוסר רלוונטיות מוחלט, אינטל יכולה לשרוד נחיתות הנדסית בדור-דור וחצי של מעבדים. הטלת הרפש היא גם כדי לחבל במכירות של AMD (ניצול כוח המותג של אינטל) וגם כדי להרגיע מעט את בעלי המניות (כי אם אינטל תיכנס לסחרור, זה יהיה בגלל חוסר אמון מצד בעלי המניות ופחות בגלל ענייני הכנסות ישירות ממכירות). בעבר כבר הוכיחה אינטל שהיא לא בוחלת באמצעים (הפרת חוקי ההגבלים העסקיים, כששילמה למשווקים לדחוף את מוצריה ולדחות את AMD בתחילת/אמצע שנות האלפיים אז שוב מצאה עצמה בנחיתות מול AMD) וגם כך השיווק שלה היה לא פעם "צהוב" (כפי שהגדיר זאת HUBER). עוד מוקדם לסתום את הגולל על אינטל, אבל למי שקצת מצוי במצב השוק הגישה הזאת משדרת פאניקה (אבל לא הוא מי שמאמצי השיווק האלה מכוונים אליו) וזה גם לא מוסיף כבוד לאינטל עצמה שממשיכה להוכיח שאחריות וענווה (וכיבוד זכויות יוצרים. הם הדתמשו בשקפים של היוטיובר הזה שערך את הסקר בלי בכלל לבקש את רשותו. פשוט לקחו) מהם והלאה. עם גישה כזאת, לא פלא שהשוק קפא על שמריו כשהם ניצבו בו ללא תחרות.
 9. נחכה להסבר של AMD בעוד כמה ימים. גם אם זה נכון ויתברר שהתדר הוגבל כדי למנוע בלאי מואץ של המעבד: 1. זה לא משנה את תמונת פרופיל הביצועים, צריכת האנרגיה ויחס העלות-תמורה ואת העובדה שאינטל נמצאים בנחיתות בכל החזיתות האלו גם בלי שמעבדי רייזן 3000 מגיעים למלוא הפוטנציאל המוצהר שלהם. 2. אם הטענה תתברר כנכונה, אז מדובר בבעיה הנדסית הקשורה קשר ישיר למזעור – בעיה שאינטל עלולה עוד להיתקל בה בעצמה כאשר תרד ל-7nm. הטלת הרפש הזאת לא מוסיפה כבוד לאינטל. שיווק המתבסס על השמצת המתחרים במקום על יכולות המוצרים שלך רק מוכיח שאין לך עצמך במה להתגאות בדיוק.
 10. כמו תמיד, הכל שאלה של שימושים, ציפיות מבחינת ביצועים ותקציב. על פי הבדיקות שעשו Puget Systems והמידע שבאתר של Zemax עצמם, יש שימושים שמרוויחים מריבוי ליבות תדר ויש כאלה שפחות. אם השימושים שלך מרוויחים מריבוי ליבות אז נראה שעל פניו 3900x הוא בחירה מצוינת. גם 12 ליבות פיזיות, שנראות כמו מספר הליבות שהוא ה-Sweet spot, וגם תדר ו-IPC שלא משתרכים מאחור. אם יש צורך במספר ליבות גדול יותר, הייתי ממתין ליציאת מעבדי ה-Threadripper המבוססים על ארכיטקטורת ZEN 2, אבל גם הם יקרים משמעותית מפלטפורמת רייזן 3000. כמו כן, אל תתייחס לנפח זיכרון מטמון מרמות שונות. המתון הזה לכשלעצמו לא מעיד על יתרון או נחיתות כלשהם כי מדובר בארכיטקטורות שונות. לדוגמה: לנפח זיכרון מטמון גדול יותר יש גם מחיר בזמני הגישה למידע, ככה שצריך להסתכל על המעבד כיחידה שלמה. בחירת נפח זיכרון המטמון היא חלק מהארכיטקטורה כשהאידאל הוא למצוא את האיזון המושלם להפקת המרב מהארכיטקטורה. לכן צריך תמיד לבדוק מבחני ביצועים שרלוונטיים לשימושים שלך ולנתח אותם כדי לקבל החלטה מושכלת לגבי זהות המעבד. במקרה שלך אין ממש מבחני ביצועים, אז צריך לקבל החלטה מושכלת על פי המידע הרלוונטי שכן זמין ולהצליב אותו עם פרופיל הביצועים הכללי של המעבד.
 11. לפי מה אתה משווה? מחיר/ביצועים? ל־Intel 8100 יש ליבה גרפית מובנית שחוסכת קניית כרטיס גרפי ייעודי לשימושים ביתיים/משרדיים שוטפים. היא גם תורמת מעט לעריכה גרפית, אבל זה לא ממש רלוונטי כי אף אחד לא יקנה את המעבד הזה לעריכה גרפית אפילו חצי מקצועית. לסדרת Ryzen 3000 המבוססת על ארכיטקטורת ZEN2 (משפחות Ryzen 5, 7, 9), אין כרגע ליבה גרפית מובנית. המעבד שמתחרה ראש בראש (ועדיף ממנו) עם ה־8100 מבחינת נתונים יבשים (מספר ליבות) הוא ה־Ryzen 3200G/3400G. דורות קודמים כבר לא ממש רלוונטיים. השאלה הייתה לגבי נייד וכרגע הזמינות של מעבדי AMD בניידים היא נמוכה. אני לא חושב שכדאי להתפשר על משהו רק בגלל מעבד AMD. אולי לקראת עונת החגים יצאו מחשבים חדשים המבוססים על פלטפורמה של AMD. בשוק המחשבים השולחניים הסיפור שונה לגמרי וכיום אין סיבה (למעט מקרים מיוחדים) לקנות מערכת Intel.
 12. זה ידוע בערך מהיום הראשון. התנהגות תדר טורבו מוזרה נצפתה כבר בבדיקות ביום ההשקה. AMD הבטיחה תיקון ומידע נוסף בעוד שבוע בערך. נראה מה יצא מזה.
 13. כן. שזה בלתי-אפשרי. גם אם המעבד לנייד בכלל יושב בתוך תושבת ולא מולחם ללוח (שזה המצב בדרך כלל כיום), מדובר בתושבות שונות (וגם אין תאימות ברמת הלוח באופן כללי). יש לוחות בודדים, בגודל mini-ITX ממה שאני נתקלתי, שבאים עם תושבת למעבד נייד ומיועדים למחשבים קטנים אבל הם די נדירים וכל הסיפור הזה לא הכי פשוט או מעשי, וכיום גם לא משתלם כשיש NUC ומחשבים קטנים נוספים (חלקם עם מעבד שולחני שהוא לרוב חזק יותר) אם זה הכיוון שמחפשים.
 14. לוקח לעדכוני OTA זמן. הם לא משוחררים בבת אחת לכולם (גם כחלק מניהול סיכונים למקרה שיתגלה באג או תקלה חמורים וגם כחלק מניהול העומס על השרתים). זה יגיע אליך בימים הקרובים.
×
 • צור חדש...
Back to top button
Close
Close