Try HWzone in English English
עבור לתוכן
 • צור חשבון

About:blank

צוות האתר לשעבר
 • מספר הודעות

  8,325
 • הצטרפות

 • ביקר לאחרונה

 • Days Won

  21
 • זמן מחובר

  366יום 1ש' 51דק' 26שנ'

About:blank last won the day on אוגוסט 6

About:blank had the most liked content!

דירוג

187 מצויין

אודות About:blank

 • דרגה
  צוות האתר לשעבר
 • יום הולדת 01/01/1970

מבקרים אחרונים

1,708 צפיות בפרופיל
 1. גרסאות ה-BIOS לא שוחררו בגלל בעיות (קרי דברים לא עובדים), אלא למטרת ליטוש ושיפור. זה לא משהו חריג ובדרך כלל לא מומלץ לקנות פלטפורמה חדשה בחודש הראשון להשקתה (ואפילו ברבעון הראשון). ביטול התמיכה ב-PCIe 4.0 בלוחות 300/400 הוא די הגיוני. לא כל הלוחות באותה איכות בנייה ויכולים לתמוך פיזית ברוחב הפס הזה. מן הסתם זה גם יעזור למכירות של X570. כך או כך, בין אם בוחרים להאמין שזה נעשה משיקולים הנדסיים, שיווקיים או גם וגם, לא מדובר בהסרת תמיכה במשהו שהובטח ולא עובד (לא הובטחה תמיכה ב-PCIe 4.0 בלוחות 300/400). מעבר לכך, כל זה נכון לארכיטקטורת ZEN2 החדשה שכרגע לא כוללת ליבה גרפית. לעמדת עבודה משרדית אין טעם לקנות כרטיס גרפי נפרד, וסדרת רייזן 3000G מבוססת על ארכיטקטורת Zen+ הבשלה כך שמחלות הילדות של ZEN2 לא כל כך רלוונטיות לה.
 2. אין צורך בתחזוקה מיוחדת של המערכת. היא מתחזקת את עצמה. האטה מסוימת היא בלתי נמענת גם בגלל מערכת הקבצים, אבל במערכות מודרניות היא זניחה, בטח על SSD. באופן כללי מומלץ להתקין רק תוכנות שצריכים (ובשביל ניסויים מומלץ ליצור מכונה וירטואלית), להפעיל היגיון בריא בגלישה ברשת (לחסום קובצי Cookie צד-שלישי גם סקריפטים מאתרים צד-שלישי עם משהו כמו uBlock Origin) ובמקורות שמהם מתקינים תוכנות כדי להימנע מהתקנה בשוגג של תוכנות זדונויות או מיותרות. מומלץ לסגור תוכנות שאינן בשימוש כדי למזער דליפת זיכרון (נכון גם לגבי דפדפנים). כפי שאמר Qttp, אין צורך באנטי וירוס ייעודי. רוב האנטי וירוסים לשוק הביתי הם די אגרסיביים ועלולים בעצמם להאט מעט את המערכת (הם פועלים כמו מנהל התקן ברמה נמוכה, יש לזה יתרונות אבל גם חסרונות). וכמובן לדאוג שיש מספיק זיכרון RAM ושטח אחסון לשימושים במערכת. כמו כן, מומלץ להשתמש בתוכנה כמו Macrium Reflect, Clonezilla, Acronis True Image ליצירת קובץ Image של מחיצת/דיסק מערכת ההפעלה לאחר שהתקנת את המערכת, הגדרת את כל ההגדרות והתקנת את כל התוכנות שאתה צריך. כך תוכל לשחזר את המערכת למצב הזה תוך דקות במקום להתחיל בכל התהליך מחדש במקרה של כשל תוכנתי מהותי או שדרוג דיסק.
 3. לא כברירת מחדל. אבל אפשר להגדיר כזה. אם המכשיר מוגדר כ-WAN+LAN, פורט eth0 הוא ה-WAN ויתר הפורטים משמשים כסוויץ'. כדי ליצור פורט ניהול, מוציאים את אחד הפורטים מהסוויץ', נניח את eth4, ומגדירים עליו שרת DHCP עם Subnet שונה מזאת של הסוויץ ומגדירים האזנה ב-DNS עבור פורט eth4 ומקבלים פורט ניהול. אפשר גם להוסיף כללים בפיירוול/שרת VPN כדי להדק את האבטחה עוד יותר. בהחלט. זאת עוד אפשרות, אם כי באופן אישי מצאתי את ממשק הניהול שלהם מאוד לא אינטואיטיבי. לפחות לפני שנתיים כשהתעסקתי עם אחד המכשירים שלהם ברצינות. אני גם חושב שהתמיכה של Ubiquiti (נציגי התמיכה הטכנית, לא הקהילה כי בשני המקרים יש קהילה די פעילה) טובה יותר. אין לי מושג, אבל זכור לי שהיה איזה דיון על זה פה בפורום. תכף אחפש. עריכה: הנה הדיון.
 4. הממשק של סדרת EdgeMax של Ubiquiti התפתח לא מעט עם השנים והיום אפשר לעשות דרכו הרבה, אבל בלב זאת עדיין גישת *nix וכשרוצים להגדיר משהו שהוא קצת יותר מהגדרות בסיסיות צריך לרוב להתעסק עם שורת הפקודה. לא סיפור, אבל לפעמים קצת מציק כשכל מה שרוצים זה לשנות משהו במהירות בלי להתחיל לפתוח סשן SSH. לדעתי ממשק הניהול של Pfsense שלם יותר, אבל זה סובייקטיבי מן הסתם. כל היתר תלוי כמובן בחומרה שעליה מריצים את הפתרון. היתרון הכי גדול של Pfesense הוא שאתה לא מוגבל על ידי החומרה. מהתקן בסיסי וחסכוני באנרגיה ועד לשימושים שדורשים כוח עיבוד רציני, אתה יכול לבנות את/לשדרג אל פתרון החומרה המתאים ולהעביר את ההגדרות (ברוב המקרים) ככה שאין צורך בהתעסקות גדולה מדי. אם יש לך ציוד שאפשר להשמיש לבניית פתרון Pfsense, הייתי מתחיל משם. אם רוצים פתרון מוכן שאפשר לחבר לחשמל ולהתחיל לעבוד תוך זמן קצר, אז ER-X כי פתרון מקביל של Netgate עולה משמעותית יותר (סביבות ה-700 ₪; אלא אם כן הכל עדיין במסגרת התקציב) ולא בהכרח עושה יותר מבחינת כוח עיבוד
 5. כי מקבלים יופי של תמורה למחיר. אם אתה לא צריך SFP או PoE אז תלך על EdgeRouter X שבאזור ה-250 ₪ נותן פתרון ניתוב ופיירוול קומפקטי ודי רב-עוצמה (מבחינת מה שאפשר לעשות איתו). pfsense היה הבחירה המועדפת עליי, אבל החומרה לא זולה (כלומר אין קופסה שעולה כמו ER-X שאפשר פשוט להוריד מהמדף). הבנתי שאתה מחפש פתרון תקציבי, ומכאן ההצעה ל-ER-X.
 6. EdgeRouter X או EdgeRouter X SFP אם אתה חושב שאולי כדא י להשקיע בשקע SFP וב-PoE (אבל זה PoE של Ubiquiti שעובד במתח של 24V ולא לפי תקן 802.3af) בכל שקעי הרשת. אני מניח שכל הציוד נמצא באותו Subnet, או לפחות שכל המכשירים שצריכים לתקשר זה עם זה נמצאים באותו Subnet. אפשר גם לשקול שימוש ב-Pfsense (קופסה סינית שאליה תותקן המערכת או להשמיד מחשב ישן בהוספת כרטיס רשת מתאים).
 7. כדי להתחבר לאינטרנט אתה צריך מודם. הנתב שאתה מחפש לקנות לא מכיל רכיב מודם, אבל המכשיר הנוכחי שלך כן מכיל מודם. כשאתה הופך את הנתב הנוכחי למצב Bridge אתה מבטל את פונקציית "הניתוב" שלו והופך אותו רק למודם. אחרי שעשית את זה, אתה מחבר אליו את הנתב החדש, נכנס לממשק הניהול של הנתב החדש ומגדיר את החיבור שלך לאינטרנט, את הרשת האלחוטית ושאר הגדרות. מבחינתך אתה מתעסק רק עם מכשיר אחד ("הנתב" החדש). טכנית זה לא נקרא שרשור נתבים כי הנתב הקיים שלך ישמש רק כמודם. לגבי הניתוקים, אי אפשר לענות באופן חד-משמעי. אם מקורם של הניתוקים הוא ברכיב המודם, אז הבעיה לא תיפתר (ותפנה למי שקיבלת ממנו את המכשיר ותבקש להחליפו באחד תקין). אם הבעיה היא ברכיבי הסוויץ' או נקודת הגישה (שזה בדרך כלל המקרה) אז הפיכת המכשיר למודם והוספת "נתב" משלך תפתור כנראה את הבעיה.
 8. רק למען הסדר הטוב, חשוב להדגיש שעכבר הוא ציוד בטוח לשימוש. גם אם הילד יסתכל על נורת הלד או לתוך עינית מנגנון העקיבה, לא יקרה כלום. אני מסכים שעדיף לא לשבת כל היום ולהסתכל לתוך העינית, אבל זה לא שצריך לנקוט אמצעי זהירות מיוחדים לשימוש בעכבר.
 9. רוב העכברים היום משתמשים במנגנון לייזר ללא תאורה נראית לעין. המלצה על דגם ספציפי קשה מאוד לתת כי זה תלוי בהעדפות (מבנה, עיצוב, אלחוטי/חוטי וכו') של כל משתמש ובתקציב. אני אישית אוהב את הדגם Logitech M500 אם רוצים עכבר חוטי או את Logitech M705 אם רוצים עכבר אלחוטי, אבל יש זולים (כמו מה שהמליץ Ivan באחת התגובות למעלה)/יקרים יותר, בסיסיים או עם כל מיני גימיקים ופיצ'רים, ככה שבאמת לא חסר מבחר.
 10. תמיד יש Trackball, שלדעתי הוא אופציה מומלצת מעוד סיבות (ארגונומיה). האור האדום הוא בסך הכל נורת LED. אין כאן סכנה ישירה לעיניים. עכבר לייזר מודרני לא משתמש בתאורה נראית כלשהי וסביר להניח שזה יפתור את הבעיה כי הגירוי (האור) שכנראה גורם לילד להתעסק עם העכבר יעלם. הלייזר שמשמש בעכברים הוא מסוג Class 1 ואינו מסוכן לאדם. לא הייתי ממליץ להסתכל עליו ישירות לזמן ממושך באופן חוזר ונשנה, אבל אין פה סכנה מוחשית מיידית. אם מדובר בעכבר אלחוטי אז אפשר ברוב המקרים לכבות אותו כשהוא לא בשימוש דרך מתג בתחתית שלו. ואם שום דבר מהנ"ל לא נראה/לא אפשרי, תמיד אפשר לקנות רכזת USB עם מפסק כללי או מפסק לכל שקע ולכבות את השקע שאליו מחובר העכבר בזמן שהוא לא בשימוש.
 11. יש ל-Wera ערכה של 12 מברגים שמיועדת לאלקטרוניקה. חשוב לוודא שיש בה את כל סוגי הראשים והגדלים שצריך, אבל בגדול היא מכסה את כל מה שצריך לפתיחת מחשבים וטלפונים. וכמובן, אחריות לכל החיים (שיש לכל יצרן כלים שמכבד את עצמו). אם מדובר בשימוש מזדמן, הערכה של iFixit נותנת תמורה יפה למחיר. לא הביטים הכי עמידים בעולם, אבל לשימוש מזדמן זה די והותר לדעתי והיא מכסה כל מה שצריך. לשימוש מקצועי או שוטף יותר הייתי הולך על WERA/WIHA.
 12. כל זיכרון DDR2 בתדר 800Mhz מיצרן מוכר יתאים (תמיד ייתכנו בעיות תאימות, אבל הסיכוי לזה נמוך יחסית). בגלל שזה זיכרון ישן המבחר לא גדול. אפשר למצוא בשוק היד השנייה (בארץ או איביי), אבל חיפוש מהיר מצא שיש אצל @plonter. אני מקווה שיש באמת במלאי (לכן תייגתי את נציג החנות שיוכל לעדכן אותך אם אין/להציע דגם אחר שאולי כן יש במלאי). אפשר למצוא אותו גם כאן, אך לי באופן אישי אין ניסיון עם החנות הזאת (אני לא רומז שיש איתם איזו בעיה, רק שלי אישית אין ניסיון איתם). מדובר באותו דגם זיכרון שיש לך כיום, רק בנפח 2GB למודול, כך שהסיכוי לבעיות תאימות קטן עוד יותר.
 13. לא. יוטיוברים הם ממש לא מקור מהימן לדברים האלה באופן אוטומטי. אף פעם אסור להסתמך על מקור אחד ולא משנה מה דעתך עליו. תמיד צריך להצליב מידע ממספר מקורות. הרשימה הזאת היא מאמץ קהילתי, כך שגם אם אדם כזה או אחר נתפס כמקור מוסמך ומהימן, לא הוא זה שהכין את הרשימה (ורשימת דירוג ספקי הכוח באותו פורום היא עדות טובה לחוסר המהימנות של "חוכמת ההמונים" בדברים כאלה). ולסיום, הרשימה מדרגת את הלוחות בהתאם לאיכות מערכת החשמל שלהם (לדעתם של המדרגים). זה רלוונטי אך ורק למי שמבצע המהרה משמעותית שמחייבת העלאת מתחים ניכרת לרכיבים השונים בניסיון לפרוץ את מעטפת הביצועים. מכיוון שאי אפשר להמהיר את מעבדי רייזן 3000 (טכנית אפשר, אבל הם מגיעים לבד קרוב מאוד למה שאפשר להשיג בהמהרה ידנית), אם לא מדובר בהמהרה לשם הספורט אין בכלל טעם לנסות. מי שעושה זאת לשם הספורט יודע מה עליו לחפש בלוח. עבור מי שלא, מערכת החשמל היא בכלל לא שיקול. בכל מקרה, מומלץ לוודא עם החנות שממנה קונים לוח B450 שהוא מגיע עם גרסת BIOS עדכנית שהוסיפה תמיכה במעבדי רייזן 3000. אם יש במלאי לוח לא מעודכן, כל חנות שמכבדת את עצמה תעדכן את הלוח לפני מסירתו ללקוח אבל כדאי לוודא זאת.
 14. אוסיף על דבריו של urib ש-Futureproof היה תמיד מיתוס. גם מערכת יקרה מתיישנת באותו קצב כמו יתר החומרה מהדור שלה כך שיוצא שמשלמים פרמיה על דברים שלא צריכים או על מעטפת ביצועים תיאורטית שלא בהכרח באה לידי ביטוי. או במילים אחרות: במקום לקנות מערכת ב-10,000 ₪ מתוך כוונה להשתמש בה עשור, מקבלים תמורה גדולה יותר מקניית שתי מערכות מאוזנות ב-5,000 ₪ לאורך אותו עשור (המספרים הם סתם בשביל ההמחשה). צריך לבדוק מהו המפרט הכי מתאים לשימושים (בדרך כלל נמדד ביחס עלות-תמורה בשימוש נתון או בחתך רוחב כשהתקרה היא קפיצה במחיר שגדולה מתוספת הביצועים בפועל. אם מדובר במערכת לעבודה אז מערכת השיקולים היא קצת אחרת כי מחפשים בדרך כלל מקסימום ביצועים ואמינות בשימושים מאוד ממוקדים) והבסיס הזה אמור להספיק לכמה שנים טובות (הייתי אומר לפחות 4 או 5), אולי עם איזה שדרוג של כרטיס גרפי, כונן אחסון או עוד קצת זיכרון תוך כדי שמאפשר להאריך עוד יותר את חיי השירות של הפלטפורמה הבסיסית.
 15. אתה שוב מבלבל בין נתח שוק להתפלגות מכירות. אין בהכרח מתאם חד-חד-ערכי בין התפלגות מכירות לנתח שוק. התפלגות המכירות היא לא משחק סכום אפס. על פי הגרפים, היקף המכירות של אינטל שומר בסה"כ על יציבות למרות "הבהלה" לרייזן 3000 (ולמרות שמשיקולים רציונליים קרים של עלות-תמורה, למעט מקרים מיוחדים, אין היום סיבה להעדיף מערכת אינטל על רייזן 3000) כך שביחד גדל מספר המעבדים שנמכרו, אבל הזינוק במכירות רייזן 3000 לא מתבטא בנטישה בשיעור דומה (או בכלל) של אינטל. כל זה לא מפתיע. ל-AMD הייתה השקה מוצלחת ויש לה מוצר מנצח ביד נכון לנקודת הזמן הנוכחית. להגדיר זאת כהסתערות שלא ראינו כדוגמתה בהיסטוריה זאת קצת הגזמה לדעתי. לא פעם כבר קרה שהיו חוסרים במלאי של שבבים מסוימים ברבעון הראשון להשקה (אנחנו בסך הכל חודש אחרי ההשקה), בטח אחרי מזעור, כי תהליך הייצור עדיין לא טהור מספיק והסיליקון האיכותי, שבהתחלה לא מצוי בכמויות, מוקדש לשוק ה-Enterprise. אני לא יודע כמה יחידות ייצרה AMD, אבל זאת בטח לא כמות שתוכננה להספיק עד לשחר דור רייזן 4000. חבלי לידה. שוק חובבי החומרה מתנהג בסך הכול כמו שהיה צפוי להתנהג בתגובה להשקה מוצלחת של פלטפורמה מוצלחת. אינטל תאבד נתח שוק מסוים בזמן שהיא מכינה תגובה ששוב תשנה את התנהגות השוק. אני לא מנסה לנבא, אבל לי באופן אישי קשה להאמין שתוך שנה (שבמהלכה צפויה לצאת תשובת ה-10nm של אינטל) תצליח AMD לערער את אחיזתה של אינטל בשוק. לא צריך למהר לכתור כתרים או לשאת הספדים. חשוב שתישמר תחרות לאורך זמן ולא שמדי תקופה ידה של אחת היצרניות תהיה על העליונה באופן מובהק בעוד שהשנייה משתרכת מאחור.
×
 • צור חדש...