הם אנחנו נכנסים לעידן בו המעבד נהיה פחות ופחות חשוב? - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

הם אנחנו נכנסים לעידן בו המעבד נהיה פחות ופחות חשוב?

EAD

Recommended Posts

זה יותר דיון והשקפה על מה שנעשה כיום בתעשייה ובעולם המחשבים.

אם פעם הדבר הכי חשוב במעבד (בעצם לפני 10 שנים ויותר אולי הדבר הכי חשוב), זה היה איזה מעבד יש לך במחשב.

ברגע שאמרת למישהו שיש לך 486 DX2 שפועל על 66 מגה הרץ, זה היה הכי חשוב.

כל השאר היה פחות חשוב או משנה בכלל

לכל היותר אנשים התעניינו אם יש לך 4 מגה והיו כאלו שרצו להתפרע אז קנו 8 (לא היה אפילו חשיבות לסוג הזכרון וכו') ובטח שאף אחד לא התעניין יותר מידי בלוח האם.

כרטיסי מסך היו חסרי חשיבות לחלוטין.

וכו'.

אבל

כיום אני שם לב לתהליך הפוך, כל מעבד בשוק כיום בין אם זה E8400 או E8200 (שעולה איזה 600 סה"כ ?!) או מרובעי ליבות כמו Q9300 (שעולה 1200 בערך?!) עושים את העבודה מעל ומעבר!

גם שניתן להשיג כיום ממש בזול כמו Q6700 שיחד עם טוב ניתן להשיג גם בפחות מ1000 ולבצע לו OC מטורף שיביא אותו לאיזה 3.5 או יותר גיגה הרץ בלי להתאמץ יעשה את העבודה.

מה שבאמת משנה לרוב המשתמשים כיום זה כרטיס המסך אם הם , או דברים אחרים אם הם לא.

אם בעבר אנשים שעבדו בתעשייה כמו נניח עבודה בפוטושופ היו צריכים מעבד חזק מאוד, הרי שהיום כל מעבד סוחב שם בלי בעיה, וגם ככה בעזרת דברים כמו וכו', הניצול בשנים הקרובות יהיה יותר של הכרטיס מסך מאשר של מעבד (תמונה של 450 מגה פיקסל בעזרת כרטיס מסך, תעבוד באותה מהירות שתמונה של 5 עובדת עם מעבד QX9770 - ראיתי הדגמה ופשוט מדהים)

גם דברים כמו לראות סרטי HD וכו', המעבדים כבר בקושי מתאמצים (הכרטיס מסך עושה את הרוב) וגם די חלשים כמו ששמים לנו באיזה טלפון מסוגלים לעשות את זה (תוך כמה שנים נוכל לראות סרטיHD באיכות הכי גבוהה שיש בטלפון בלי בעיה).

אז

האם שוק המעבדים צפוי להאטה?

ומה הכיוון שאליו אנחנו מתפתחים מבחינת מעבדים?

והאם אכן נגיע ליום שבו מעבד יספק אותנו גם ל5 שנים ויותר, ורק נשדרג פה ושם את כרטיס המסך?

ובכלל מה חושבים על שוק המעבדים והתפתחותו בשנים האחרונות, ומה לדעתכם צפוי בעתיד הקרוב ובעתיד הקצת יותר רחוק (נניח הקרוב כלומר שנה שנתיים, והרחוק יותר לכיוון ה5-10 שנים)

מקווה להרבה תשובות מעניינות ולשמוע כמה שיותר מן האנשים פה :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שוק המעבדים יכנס להאטה בתנאי שאנשים יבינו את הזניחות של עוצמת המעבד במשימות יומיומיות

לאחר מכן אני מעריך שגם שוק כרטיסי המסך יצטמק בדומה למה שקרה לשוק כרטיסי הקול (יהיו פתרונות OB שיספיקו גם לגיימרים ממוצעים)

הכיוון הכללי שאנו הולכים אליו זה מחשבים קטנים וזולים כמו ה ePC BOX שיספיקו לרוב האנשים, ולרוב האנשים לא יהיה ממש אכפת איזה טכנולוגייה יש בפנים

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קודם כל,מאוד מעליב שאתה לא מזכיר את מעבדי ה-Phenom מתוצרת .

גם להם יש מקום הראוי לכבוד.

מה שבאמת משנה לרוב המשתמשים כיום זה כרטיס המסך אם הם גיימרים, או דברים אחרים אם הם לא.

לא ממש נכון.

גיימר לא יקנה 4 כרטיסי Radeon 4870X2 (כן כן,פורסם שהכרטיס יתמוך במצב שכזה) כאשר יהיה לו Intel P4.

גיימר לרוב מסתכל על הכל כולל הכל.

האטה בשוק המעבדים?

אני מניח שיהיה שקט אך ורק בשלב של אחרי ייצור המוני של מעבדי 25 ננומטר.

תהליך הליטוגרפיה לא ניהיה יותר קל עם השנים.

ואחרי המעבדים הצפויים מצד אינטל כיום,ייתכן שגם תשיק סדרה חדשה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני מניח שאף פעם לא הרצת סימולציות מתמטיות או ביולוגיות כבדות ב-MATLAB, ושאף פעם לא ניסית לקמפל קוד של 4 אנשים במקביל על מכונת פיתוח משותפת. היית מבין עד כמה מעבד הוא הפקטור המכריע (כמעט היחיד).

וכמובן, מה ש-MuTaTiOn אמר נכון, גם כן. אפילו אם אתה גייימר פריק חולה נפש שיקנה QUAD-, חייבים מעבד מספיק חזק כדי לא ליצור צוואר בקבוק.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא מסכים עם ההשקפה הזאת.

צריך לקחת בחשבון שיצרנים ימשיכו ליצור מוצרים חזקים יותר ויותר.

וככל שהמוצרים האלה נפוצים כך גם יצרני התוכנה ישתמשו בכוח בשביל לייצר מוצרים יותר חזקים.

זה אף פעם לא יגמר.

תמיד יהיה מה לשפר ולהוסיף בכל תחום של מחשבים.

אנחנו מתקרבים אל עתיד שיש בו קפיצות אל מה שלא היה אפשרי לעשות עם המיחשוב קודם.

דברים שלאנשים בלי דמיון נראים כמו בדיוני או לא נחוצים.

אבל כולם ירצו את זה כשזה יגיע ולא יבינו איך אפשר בלי זה.

כל נושא המחשבים הקטנים הוא רק ענף אחד (אומנם רחב) של פיתוחים שהם תוצאה של מיזעור.

מי לא ירצה חכמה שאפשר להגיד לה מה אתה רוצים ?

מחשב, תציג לי רשימה של כל המסמכים שעבדתי עליהם אתמול ותשמיע רשימת שירים מספר 42.

הא כמעט שכחתי, בשעה 12 תריץ איחוי דיסק ואחריו סריקת ווירוסים.

מי לא ירצה משחק שקם לחיים ?

שני לוחמים מצחצחים חרבות עם פיזיקה אמיתית, יש להם מהלכים שהם מכירים ואינטלגנציה בסיסית.

מצלמה מתרחקת ואתם רואים צבא ענק של לוחמים מחכה לפקודתכם.

אתם נותנים פקודות לצבא בעזרת מפתח מילים מובנה במשחק. והחצוצרן מעביר להם את זה בחיצרוצים.

ואז הם מסתערים באטרף עם שאגות קרב, ואז מתחיל לרדת גשם.

האדמה הופכת לבוץ וכולם נלחמים ומתלכלכים, דם מתערבב עם גשם וזורם בנחלים קטנים בבוץ.

עד שנגיע לזה יהיו מלא קפיצות קטנות בדרך ואולי כמה קפיצות גדולות.

מה שבטוח כל כוחות השוק כולל יצרני חומרה, תוכנה, משחקים וגם הצרכנים רוצים לדחוף לכיוון הזה.

ואין בעולם דבר יותר חזק מזה.

הדבר היחידי שנגרר לאט כרגע זה מערכות הפעלה שמפגרות בהרבה מהפוטנציאל שלהם.

ואולי בגלל זה יש הרגשה בשנים האחרונות שמבחינת ותוכנות נפוצות אין הרבה שינוי בדרישות חומרה.

ככה זה כשאין תחרות והחברה השולטת משקיעה בפרסום במקום בפיתוח.

אבל ככל שהפער בין החומרה לבין דרישות מערכת ההפעלה ותוכנות יגדל,

ככה יהיה יותר קל לאיזה חברה לשבור את הסטטוס קוו ולעשות קפיצה גדולה למשהו חדש שלא היה אפשרי קודם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא מסכים עם ההשקפה הזאת.

אם אתה מדבר על מה שאני אמרתי,אני דיברתי על חומרה.

תוכנה תמיד תתפתח,לא נראה לי יכול להיות מעצור לדבר שכזה (אבל תיאורטית זה אפשרי).

מבחינה חומרתית,כולנו יודעים שבשלב מסויים - שבבים לא יוכלו להתמזער יותר.

תהליך הליטוגרפיה ישאר במצב מסויים וחוק מור ישבר.

אז,אני כבר לא בטוח מה חברות כגון AMD/Intel/IBM וכו' יוכלו לעשות בכדי להמהיר את השבבים מתוצרתם שלא יוכלו לקטן עוד.

MuTaTiOn.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם אתה מדבר על מה שאני אמרתי,אני דיברתי על חומרה.

תוכנה תמיד תתפתח,לא נראה לי יכול להיות מעצור לדבר שכזה (אבל תיאורטית זה אפשרי).

מבחינה חומרתית,כולנו יודעים שבשלב מסויים - שבבים לא יוכלו להתמזער יותר.

תהליך הליטוגרפיה ישאר במצב מסויים וחוק מור ישבר.

וכמו שהאנושות הוכיחה עד עכשיו, כשהיא נתקלת בקשיים היא עתידה למצוא פתרונות. ואגב, חוק מור כבר כמעט נשבר פעם או פעמיים - אבל תמיד מצאו חומר חדש שפתר את הבעיה.
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

וכמו שהאנושות הוכיחה עד עכשיו, כשהיא נתקלת בקשיים היא עתידה למצוא פתרונות. ואגב, חוק מור כבר כמעט נשבר פעם או פעמיים - אבל תמיד מצאו חומר חדש שפתר את הבעיה.

גם אם תתעלם מהקושי של ליצור בגודל של 1 ננומטר או פחות עדיין ברמה האטומית אין אפשר למזער יותר.ידוע שיש גודל בסיסי שאי אפשר להיות יותר קטן ממנו...בדיוק באותה מידה שאפשר לחמם חומר כמה שאתה רוצה אך אי אפשר לקרר אותו כמה שאתה רוצה(מינימום 0 מעלות קלווין)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לדעתי יש עוד הרבה זמן עד ששלב המזעור יגמר.

לא חסר מקום גם להתרחב בלי למזער כמו שעושים עם ריבוי ליבות.

אבל בוא נקפוץ 50-100 שנה קדימה ונניח שאין מקום למזער או להתרחב.

יש הרבה דרכים להתקדם בחומרה מעבר למיזעור והרחבה.

קחו למשל את המוח האנושי, הוא מורכב מכמה מאות מיליארדים של בייטים. (או מיליונים של מילארדים)

מערכת הראיה שלנו במוח היא מדהימה לא בגלל שיש שם כמות גדולה יותר ממה שאפשר לאחסן במחשב, או יכולת עיבוד מתמטית חזקה יותר.

הקסם נוצר מתוך זה שאין חלק שצריך לחכות לחלק אחר, זה זרימה בשלושה מימדים על מטריצה שהתפתחה בדיוק בשביל לעשות את מה שהיא עושה בצורה הכי טובה.

במקום עוד מילארדים של מילארדים של טרנזיסטורים אפשר ליצור יחידות עיבוד חכמות שיעבדו באופן עצמאי ויצרו מערכות שיהיו טובות בלעבד לינגויסטיקה למשל.

איפה שלא נוכל למזער או להרחיב, נוכל ליעל וליעד. בדיוק כמו המוח האנושי.

המוח האנושי הוא דוגמא מעולה למה אפשר לעשות בעזרת שילוב מערכות.

למה "לחשב" ? תשלב את המעבד עם הזיכרון כבר בתלת מימד, ואז המעבדים לא "ידמו" סביב תלת מימדית... הם "יהיו" הסביבה התלת מימדית!!!!

כשתיצור ותסובב ריבוע תלת מימדי למשל, הוא ממש יתקיים בצורה תלת מימדית בתוך המעבד.

אני חותם לכם שתראו דברים מהסוג הזה בעוד 20 שנה ואולי אפילו פחות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שטויות במיץ

מעבד זה דבר זניח?

אולי לשימושים שלך

תקודד לי סרטים ב hd עם מעבד גרוע

או תקמפל לי קודים כבדים ותריץ במט לאב

למימושים ביתיים+ משחקים לא דרוש מעבד חזק בכלל

זה נכון ומוסכם

אבל מעבד זה דבר ממש ממש ממש לא זניח

גם מעבר ל2-4 ג'יגה זה לא דרוש

ובכל זאת יש יותר למה? שרתים לדוגמא שזקוקים להרבה

כרטיס מסך זה הדבר הכי חשוב? חחחחח לגיימרים

שוב זה תלוי בשימושיות של המחשב

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

גם אם תתעלם מהקושי של ליצור שבב בגודל של 1 ננומטר או פחות עדיין ברמה האטומית אין אפשר למזער יותר.ידוע שיש גודל בסיסי שאי אפשר להיות יותר קטן ממנו...בדיוק באותה מידה שאפשר לחמם חומר כמה שאתה רוצה אך אי אפשר לקרר אותו כמה שאתה רוצה(מינימום 0 מעלות קלווין)

ואז יתקדמו הלאה ויעשו שימוש במחשבים קוונטיים ובמחשבים שמבוססים על "רכיבים" ביולוגים (רשתות נוירונים/DNA/RNA). מה גם שאפשר להגדיל את נפח השבב אם ימצאו פתרונות מספיקים (וימצאו, אני מבטיח לך...), ככה שמזעור תהליכי הייצור של השבבים הם לא הנתון היחידי שמשפיע על מספר הטרנזיסטורים שאפשר להכניס לכל .
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...