מודינג בשעה, פרק 6 - הכנת מקלט אינפרא אדום למחשב - אלקטרוניקה ומודינג - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מודינג בשעה, פרק 6 - הכנת מקלט אינפרא אדום למחשב

VBMaster

Recommended Posts

שלום לכולם!

אז הגענו לרבע יממה של ... אל תשכחו שנגיע בעזרת השם ל-24, אני אכין פרק מיוחד לכבוד יממה שלמה של מודינג!

אבל עד אז... הנה המדריך של השבוע, וגם המדריך שאני מפרסם בתחרות המדריכים.

למה זה טוב? זה מאוד נוח לאנשים המכינים , או סתם אנשים שרואים סרטים במחשב/שומעים ולא מעוניינים להיות תלויים בלגש למחשב על מנת לעבוד שיר, להגביר או להחליש את הווליום וכד', ולכן היום אנחנו מכינים מקלט אינפרא אדום למחשב!

דבר חשוב ששכחתי להגיד - אפשר לשלוט עם כל שלט על המקלט הזה. אני אישית השתמשתי בשלט ישן של וידאו

מה אנחנו צריכים:

- IR Receiver Module (מק"ט באריהב: PL-IRM0101-3 IR MODULE)

IR.jpg

- מייצב מתח LM7805 (מק"ט באריהב: LM7805CT MC7805CT TO-220)

VR.jpg

- קבל אלקטרוליטי 4.7 מיקרופארד

- דיודה סטנדרטית 1N4148

- נגד 4.7 קילואוהם (צבעים: צהוב-סגול-אדום-זהב)

resistor.jpg

- כבל 4 גידים - למעשה אנו צריכים רק 3 חוטים אך לא נתקלתי עוד בכבל כזה (אני השתמשתי בחוט טלפון, חוט זול ונוח לעבודה)

- מחבר  DSUB 9PIN נקבה (חיבור סריאלי כמו של עכברים ישנים)

DSUB.jpg

- PCB שורות - זהו לוח הלחמה שבו ישנם שורות שורות של מגעים

PCB_rows.JPG

אופן העבודה:

את רוב העבודה כבר עשיתי בשבילכם :), יש לעבוד לפי הסכמה הבאה:

pcb.jpg

בסכמה: ישנם עיגולים (באפור) המסמלים את החורים, ואת השורות המחברות בין החורים (הפסים בצבע אפור)

כאשר רכיב נמצא מעל עיגול מסוים משמע שהוא מולחם אל המקומות האלו.

בסכמה מצוינים גם שמות רגלי הרכיבים. בתמונות הרכיבים מעל ישנם את שמות הרגליים גם, אז התאימו ויזואלית את הרגליים למעגל עצמו, זה לא כזה קשה :)

לבסוף, הלחימו את קצוות החוטים אל רגלי המחבר הסריאלי, פינים 5,1 ו-7.

שאלות נפוצות:

- איך יודעים מה הרגל החיובית של קבלים אלקטרוליטים? לקבלים אלקטרוליטים ישנו פס שחור עליהם ליד כיוון הרגל השלילית שלו. הרגל החיובית היא הרגל השנייה.

- איך יודעים באיזה כיוון להלחים דיודה? לדיודה ישנו פס שחור על יד אחת הרגלים. הפס השחור מתאים לפס באיור הדיודה (ז"א, המתח בדיודה עובר מהרגל ללא הפס, אל הרגל עם הפס, ולכן ציור הדיודה הוא כצורת חץ.)

- איך יודעים את משמעות הרגליים של מייצב המתח? פשוט מאוד! קחו את מייצב המתח כשהכתוב עליו (LM7805) פונה אליכם. הרגל הימנית ביותר היא ה- IN, האמצעית היא ה- GND והשמאלית היא ה- OUT. (תמונה מעל)

- איך יודעים את משמעות הרגליים של מקלט האינפרא? פה אין דרך ודאית לדעת. אם אתם קונים את המקלט מאריהב (שימו לב לקחת מקלט כמו בתמונה! - המק"ט מצורף) סידורי הרגליים הם כדלקמן: הרגל הימנית ביותר היא ה-VCC, הרגל האמצעית היא ה-GND והשמאלית היא ה-Tx, או רגל ה-DATA. אם יש לכם מקלט אחר - נסו לבדוק בגוגל את סידורי הרגליים או שאלו בפורום.

- איך יודעים איזה פין זה במחבר הסריאלי? לרוב, מצויין על המחבר את מס' הרגליים. אם לא - הסתכלו בתמונה המצורפת למעלה.

הסבר הפינים שאנו משתמשים בהן:

פין 1 - DCD (Tx) - רגל הנתונים המשמשת לקליטת ה-DATA למחשב

פין 5 - GND - אדמה

פין 7 - RTS - מתח

סיכום:

המקלט שבנינו נקרא מקלט LIRC. הוא מקלט מאוד מאוד פשוט (כפי שראיתם) והוא פותח במקור ללינוקס.

לאחר מכן עבר LIRC פורטינג למערכת הווינדוס בשם WINLIRC.

התוכנה WINLIRC טובה, אך אני לא אוהב כל כך להשתמש בה כי דרך ההגדרה שלה מסובכת ובהרבה מקרים לא עובדת טוב.

תוכנה חלופית היא UICE, שעליה אני ממליץ מאוד.

רק אל תשכחו להגדיר את המקלט בתור LIRC Receiver בתוכנה, והכל יהיה טוב :)

אם יש שאלות - אני אשמח אם תפנו אלי בפרטי.

ולשאלת השאלות: כמה זה עלה? - הרבה פחות ממה שאתם חושבים. כל הרכיבים עלו בסביבות ב-15 עד 20 שקל  :)

תמונת הסיום:

final1.JPG

final2.JPG

מקווה שנהנתם!

עד לפעם הבאה,

נדב

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 96
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

משתתפים בולטים בדיון

משתתפים בולטים בדיון

אולי תשים תמונה של זה מחובר למחשב

כדי שניראה איך זה ניראה בסוף

רק הערה קטנה

יש היום מקלטיי אינפרא ליו אס בי שבטח יעלה הרבה פחות מאשר הום מייד

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כל הרכיבים עלו לי 20 שקל באריהב. שזה הרבה הרבה הרבה פחות מכל מתאם שיש למחשב

חוץ מזה, פרוטוקול IRDA שנפוץ מאוד במתאמי אינו תומך בשלטים, כי תדר גל האינפרא בשלטים הוא נמוך מאשר בפרוטוקול ה-IRDA, ולכן מסיבות טכניות הדבר לא אפשרי.

לכן מה שמשאיר אותך ברוב הפעמים עם האפשרות לקנות לדוגמא את ה- IRMAN או מקלטי שלט כדוגמתו, ב 20 עד 30 דולר, לא כולל משלוח כמובן - תהנה!  :-\

נ.ב: אין מה להראות כשזה מחובר למחשב, בטח שלא בתמונות סטילס.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אחלה מדריך ! ! (קבל שורת סמילים)

:);):D ;D >:(:(:o 8) ??? ::):P :-[ :-X :-\ :-* :'(

מתישהו אני אנסה את זה.. ,ד"א כמה עולה משלוח מאריהב ?

ועוד שאלה קטנה יש לנו את המקלט אבל מה משדר לו ?

אני יודע שדרך הפאלם אפשר להתאים את זה אבל כעקרון איזה שלט שולט על זה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אחי, מצטער על הבורות אבל אתה מוכן להסביר בדיוק מה זה הדבר הזה?

אני רואה שקל להכין אחד כזה, אבל אני רוצה לדעת מה זה בדיוק לפני שאני אתחיל להכין.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אחלה מדריך ! !  (קבל שורת סמילים)

:);):D ;D >:(:(:o 8) ??? ::):P :-[ :-X :-\ :-* :'(

מתישהו אני אנסה את זה.. ,ד"א כמה עולה משלוח מאריהב ?

ועוד שאלה קטנה יש לנו את המקלט אבל מה משדר לו ?

אני יודע שדרך הפאלם אפשר להתאים את זה אבל כעקרון איזה שלט שולט על זה

גם אני רציתי לשאול את זה, עם מה אתה משדר אליו? איזה סוג של שלט ואילו אפשרויות אתה יכול לשים בו? אתה יכול להגדיר את הכפתורים דרך התוכנה במחשב?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תבנה לך איזה קופסא נחמדה לזה ושים תמונה - זה - זה צריך להראות גם טוב :)

שים למייצב איזה גוף ... לא יודע איזה הפרש מתח יש עליו אבל זה בטח איזה 7 וולט.... שים לו גוף קטן של כמה שקלים....

אחלה מדריך

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אחי, מצטער על הבורות אבל אתה מוכן להסביר בדיוק מה זה הדבר הזה?

אני רואה שקל להכין אחד כזה, אבל אני רוצה לדעת מה זה בדיוק לפני שאני אתחיל להכין.

למה זה טוב? זה מאוד נוח לאנשים המכינים , או סתם אנשים שרואים סרטים במחשב/שומעים ולא מעוניינים להיות תלויים בלגש למחשב על מנת לעבוד שיר, להגביר או להחליש את הווליום וכד', ולכן היום אנחנו מכינים מקלט אינפרא אדום למחשב!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כל שלט שתמצא בבית יכול להתאים. יש שלטים שעושים צרות אבל לא תדע עד שתבדוק.

למי שיש חיבור IR בלוח אם יש גם אפשרות לעשות מקלט אך ורק עם IR receiver module ועם הכבל הדק שמחבר את הסידי לכרטיס קול ומיותר לגמריי במחשבים של היום. בלי הלחמות, בלי בלגאן, רק קצת שינוי הגדרות ב ובמערכת הפעלה. אני מנחש שהוא לא עשה את זה פשוט כי הוא רוצה בשעה, לא 10 דקות :)

לינק: http://cmail.info.kuzbass.net/%7Enav/WinLIRC.htm

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כל הכבוד - אתה מצליח להדהים כל פעם מחדש...

כן ירבו המדריכים היחודיים שלךץ  :) :)

ואמנם בתור מנהל אסור לי לעשות את זה, אבל קבל את התרשמותי הכנה בצורת שורת סמיילים -

:);):D ;D >:(:(:o 8) ::):P ;D ;D :D

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מאיפה אני יכול להשיג את המחבר  DSUB 9PIN נקבה (חיבור סריאלי כמו של עכברים ישנים)??? ואם אפשר את הכתובת של אריהב.

הערות: 1. למה לא פרסמת לינק לתוכנה הזאת שהמלצת עלייה?

2. כמו שכבר אמרו קצת יופי לא יזיק לזה אפשר גם לתקוע את זה בתוך המחשב למשל במפרץ של כונן דיסקטים או לעשות חור מיוחד בשבילו

3. הייתי רוצה לראות את המקלט בפעולה אני יודע תמונה או סירטון קצר שמראה שהוא מעביר שיר בWINAMP.

4. פירוט קצר של האפשרויות בתוכנה גם לא יזיק.

סך הכול מדריך מפורט מאוד מבחינת אופן הבנייה ופשוט מאוד אפליו לאחד כמוני שאין לו מושג באלקטרוניקה כול הכבוד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מאיפה אני יכול להשיג את המחבר DSUB 9PIN נקבה (חיבור סריאלי כמו של עכברים ישנים)??? ואם אפשר את הכתובת של אריהב.

התשובה בגוף השאלה...

"חיבור סריאלי כמו של עכברים ישנים"

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה רבה לכולם על שורות הסמיילים :)

אכן שכחתי לציין כמה דברים חשובים במדריך והם:

1. אפשר להשתמש בכל שלט שתמצאו בבית, 99% מהשלטים יתאימו.

2. לדעתי לא צריך גוף , את רוב המתח מהיציאה הסריאלית מפחית הנגד, לכדי 5-6 וולט, ולכן המתח שמקבל המייצב נמוך וגם הזרם שהוא נדרש לתת נמוך, ולכן אין צורך לדעתי בגוף , מה גם שהוא לא מתחמם כמעט כלל.

3. למה זה טוב? אין כמעט גבול לדברים שאפשר לעשות עם UICE... תנסו תבינו :)

תבנה לך איזה קופסא נחמדה לזה ושים תמונה - זה - זה צריך להראות גם טוב :)

כשיהיה לי כוח או זמן :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...