יעוץ ברכישת לוח אם עבור מעבד i9-13900 - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

יעוץ ברכישת לוח אם עבור מעבד i9-13900

AlexBe
 Share

Recommended Posts

כרגע אני עם מפרט מחשב מ 2019 ישן עם שדרוגים של שנה אחרונה:

i7 9700k cpu intel 

z390 x gigabyte 

750w  HX platinum 

ssd Evo 979 plus 512g

ssd 1t wd 570 blue

קירור d15s nuctua 

275R מארז

rtx3080 (שודרג מ 2070)

32 גיגה זכרון 3200mhz ( שודרג מ 16 32)

משחק על מסך 1440p gsync

המטרה: תמיד ובטווח הרחוק לשחק משחקי  Single player על 1440p( בעתיד הקרוב אולי או ultra wide ) על גרפיקה Ultra+RT סביב 80-100 fps ,ביציבות fps מרבית( די רגיש ל stuttering).

הרכישה המקורית ב 2019 התחילה עם כרטיס גרפי 2070 ו 16גיגה ראם לפני כשנה שדרגתי ל 3080 ושדרגתי ל 32. 

עד לאחרונה סה"כ המשחקים לרוב רצו יפה תמיד על אולטרא עם fps יציב עם ניצול כרטיס ב 100 אחוז ביצוע .

אבל עכשיו בחלק מהמשחקים מרגיש ירידה ביכולת ניצול של הכרטיס הגרפי מ 100% לנפילות לאזור 60-80% ואז מרגיש ירידה ב fps ו stuttering ואני די רגיש לזה. 

לדעתי שדרוג מעבד תשפר משמעותית את הבעיות 

יש לי אפשרות להשיג במחיר זול יחסית את ה i9 13900( ללא ה k) וגם את ה i7-13700k שניהם באותו מחיר בערך ב 1000 ש"ח(המטרה לקחת מעבד ל טווח רחוק לניצול טוב יותר של שדרוגים עתידים)

בשל המחירים הגבוהים יחסית להיום ברכישת מחשב חדש גיימינג ,אני חושב רק לשדרג לעת עתה מעבד ולוח אם ובעתיד כשאצטרך אוכל גם לשדרג זיכרונות ל ו GPU

ולרוץ עם זה עוד כמה שנים קדימה( כ 4-3שנים )

מבחינתי לרוץ עם שאר החלקים כל עוד עובדים ואקטולאים כמו מארז\מאוורים\ספק \SSD.

שאלות: 

1. האם בסך הכל אני עושה צעד נכון בשדרוגים( או כדי לשקול למכור את המחשב הנוכחי ולקנות חדש אבל אז בזבוז כספי יהיה הרבה יותר גבוהה מאשר השדרוגים, מתלבט.) ? 

2. אם עושה שדרוג איזה לוח אם עם עלות תועלת הכי טובים עבור המעבדים האלה ? (מצידי לקנות לוח הכי זול שיש ,בתנאי - שלא יהיו פשרות בביצועים של המעבד, זכורות וכו ושיהיה מיצוי מקסימום של רכיבים שישבו עליו,OC עצמי לא מעניין אבל חשוב שהטורבו האוטומטי של הרכיבים יעבוד במקסימום מיצוי )

נערך על-ידי AlexBe
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הערה קטנה: אם אתה לוקח מעבד מדור 13 של אינטל, זה אומר בהכרח לוח אם עם - מה שאומר שגם את הזכרונות שלך תצטרך להחליף (כלומר שילוש של מעבד, לוח אם, וזכרונות). לגבי המחירים הם לא נוראיים. בעיקר מחירי הזכרונות כבר ירדו באופן יחסי לא מעט. ועוד משהו: לוח האם שבו תבחר - אם הוא יהיה הזול ביותר זה לא יתרום ליכולת שלך להשאר אם אותה חומרה לאורך זמן. כעיקרון, אתה צריך לקנות את החומרה הכי טובה שאתה יכול להשיג בכל זמן נתון. בשבילי זה אמר לצוד מציאות במשך חודשים (לוח אם ומעבד פה, כרטיס מסך שם, ממקום אחר) עד שהשגתי את כל הרכיבים במסגרת התקציב שקבעתי לעצמי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על הערה. 

חשבתי שיש לוח אם ומעבדים שתומכים גם ב ddr5 וגם ב , אין חיה כזאת? 

אם צריך גם לקנות זכורות וכו אולי אשקול כבר למכור את המחשב ללא הכרטיס ועליו והפרש אקח מחשב חדש ללא הכרטיס ואלביש עליו את ה 3080 שלי. 

השאלה אם מעבד מדור 13 וזיכרונות ,  האם קבל יציבות של fps וניצול 100 אחוז מכרטיס בקבוע, 

או שזה יכול לגרום לצוואר בקבוק ול stuttering? 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

@ClassMulder טעות ! דווקא באינטל יש לוחות מהדור החדש שממשיכים לתמוך בDDR4 אבל... אם כבר הולכים על i9 13900 אז בהחלט עדיף ללכת על כי... למה לא ? אגב אפשר להשיג בחו''ל במחירים ממש טובים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מנסה להבין את האפקט של צוואר בקבוק לפה ולשם

שוב אני חוזר על השאלה, שתתן לי מענה אם לרכוש מחשב חדש או "רק" לשדרג :

אני עם כרטיס rtx3080  ועליו רוצה לשדרג עם מעבד 13900k/13700k +לוח אם וזכרונות , אז בפועל מבחינת FPS+ יציבות , אני אמור לקבל ביצועים טובים יותר ב FPS  בכל מקרה מאשר נגיד לשדרג עם מעבד שתואם יותר לשנתון של הכרטיס נגיד לשים מעבד i7-11700k או i5-12600k  ?? 

נערך על-ידי AlexBe
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם אתה עולה לדור 11 אתה בכל אופן הרי צריך לשדרג לוח ומעבד אז אם כבר לשדרג לוח ומעבד עדיף לדור 13

לגבי היציבות, על איזה רזולוציה אתה משחק ?

וכמובן, מה קצב הריענון במסך שלך ?

נערך על-ידי ארי מילר
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ואלו התוצאות...

בהנחה ואתה משחק בQHD (עכשיו שמתי לב שכבר כתבת למעלה) והמסך שלך הוא בקצב ריענון שלא פחות מהסטנדרט (144Hz) הבחירה תהיה לשדרג ללוח הזה (ASUS TUF GAMING B760-PLUS WIFI D4) אם גיימינג זה השימוש לך לדעתי עדיף להמשיך עם הקיט הנוכחי של 32GB כי באמת שאין משמעות כמעט ליכולות של בגיימינג.

לגבי המעבד לך על הi7-13700 (לא K), הוא ייתן לך יציבות מלאה ללא צוואר בקבוק בכל משחק שרק תרצה ביחד עם הRTX 3080 תהיה תמיד מעל 100 FPS.

בהצלחה !

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ראיתי שלוח אם הזה לא תומך DD5 אני בכל זאת הייתי מעדיף אחד כזה שגם תומך DD5 כהשקעה לעתיד , חוץ מי זה דווקא ראיתי סרטונים ביוטוב שמהירות כן משפיע על FPS :

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של ClassMulder

הערה קטנה: אם אתה לוקח מעבד מדור 13 של אינטל, זה אומר בהכרח לוח אם עם DDR5 - מה שאומר שגם את הזכרונות שלך תצטרך להחליף (כלומר שילוש של מעבד, לוח אם, וזכרונות). לגבי המחירים הם לא נוראיים. בעיקר מחירי הזכרונות DDR5 כבר ירדו באופן יחסי לא מעט. ועוד משהו: לוח האם שבו תבחר - אם הוא יהיה הזול ביותר זה לא יתרום ליכולת שלך להשאר אם אותה חומרה לאורך זמן. כעיקרון, אתה צריך לקנות את החומרה הכי טובה שאתה יכול להשיג בכל זמן נתון. בשבילי זה אמר לצוד מציאות במשך חודשים (לוח אם ומעבד פה, כרטיס מסך שם, זכרונות ממקום אחר) עד שהשגתי את כל הרכיבים במסגרת התקציב שקבעתי לעצמי.

כל כך לא.
לקחת מעבד דור 13 של אינטל לא אומר בהכרח DDR5. הייתי ממליץ לבדוק הבדלי ביצועים בגיימינג של מול . לא בטוח שיש הבדל כמעט בכלל.
אנחנו לא "צריכים" את החומרה הכי טובה שאנחנו יכולים להשיג בכל זמן נתון. אנחנו צריכים לקנות את החומרה שעונה על הצרכים שלנו בתקציב שלנו (בהנחה שכסף הוא פקטור).

@AlexBe הייתי רוצה לנסות לפתור את הבעיה שלך בגישה אחרת.
אם אתה בטוח שהמעבד הוא צוואר הבקבוק (ניצול הכרטיס יורד אל מתחת ל 100% כאשר המעבד עובד על 100%) הייתי מנסה לשנות ל high + RT במקום לשחק על ultra ולראות אם עדיין יש stuttering או FPS שלא לשביעות רצונך.

למה? כי ההבדל ב visual fidelity בין high ל ultra הוא לא גדול ולפעמים כמעט ולא מורגש אבל זה דבר נורא סובייקטיבי ולכן אני מסייג את דבריי. כאשר עולים מ high ל ultra הרווח השולי שאנחנו מקבלים במונחים של ביצועים אל מול נראות הוא קטן. כלומר הדרישה בביצועים עולה בהרבה והערך שאנחנו מקבלים בנראות הוא קטן ולפעמים מאוד קטן.
רק שם את זה כאן כנקודה למחשבה שלשחק על high זה לא התפשרות - זה יותר מאחלה.
ובאופן כללי מכיוון שאתה משחק על יש לך את הפריבילגיה (שלא כמו בקונסולות) לשחק עם הגדרות ספציפיות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה , 

1.מכיר את הנושא של בחירת רמות גרפיות במקרה שלי העין רגישה ומבדילה ולכן להיום אני חייב תמיד לנסות למצות מקסימום גרפיקה במסגרת טווח ה FPS  הרצוי ( 60-80 ומעלה ),ופה ושם נאלץ לתמרן בהגרות בין -ultra-high מבלי להתפשר על RT שלטעמי מה שמחיה את הגרפיקה למציאותית יותר ולאחר שמנסים קשה לחזור אחורה. אבל גם אחרי תמרון ומציאת טווח FPS שחיק עם הגבלות עם rivatuner על מנת לצמצם stuttering וגמגומים עדיין לאחרונה במשחקים הנל מרגיש שכבר לא עוזר כלום ויש stuttering .

2. כשאני חושב שיש צוואר בקבוק זאת אומרת יכול להיות שבחלק מהקרים זה אופטימיזיה לא טובה של המשחק אבל בכל מקרה אני לא מקבל אף פעם CPU על 100 אלה יותר כשאני רואה נפילות של GPU לאזור -60-70-80 אז רואה cpu סביב 50-60 ואף רק 15  וכמובן רק בחלק מהסצינות במשחק אבל עדיין זה משהו שמציק לי . אני מדבר על משחקים  כמו The last of us , The Witcher 3, A Plague Tale Requiem, Marvel’s Spider-Man 

לא שאכפת לי מה הנצילות של GPU פשוט זה מאכזב כי לרוב משחק סביב 70-100 וסבבה אבל פתאום יש פה ושם יש ירידות לסביב 60 וזה מבאס כי זה לא אשמת הכרטיס אלה דברים אחרים .

לפי מה שיצא לי לראות ברשת טוענים שמעבדים מדור ישן יותר מתקשים איתם . עדיין חוקר את זה.

3. ובלי קשר תקנו אותי אם לא טועה : אם אני עושה השוואה מריץ rtx3080 על מקסימום גרפיקה, על מעבד מדור שלי i7-9700k ולעומת על מעבד i7-13700k    ובשני המקרים ה GPU מנוצל על 100% ,  אז אני אמור לקבל שיפור ב FPS עם המעבד החדש לעומת הישן , לא ? 

מצרף תמונה מה רואים בזמן נתון בזמן ירידה של ניצול GPU Untitled.thumb.png.cb894a3167a576824f93358c7d19b60e.png

Untitledג.png

נערך על-ידי AlexBe
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של AlexBe

לפי מה שיצא לי לראות ברשת טוענים שמעבדים מדור ישן יותר מתקשים איתם . עדיין חוקר את זה.

3. ובלי קשר תקנו אותי אם לא טועה : אם אני עושה השוואה מריץ rtx3080 על מקסימום גרפיקה, על מעבד מדור שלי i7-9700k ולעומת על מעבד i7-13700k    ובשני המקרים ה GPU מנוצל על 100% ,  אז אני אמור לקבל שיפור ב FPS עם המעבד החדש לעומת הישן , לא ? 

ההפך. אם בשתי המקרים ה GPU שלך הוא על 100% זה אומר שה GPU הוא צוואר הבקבוק ולא המעבד.
אגב העומס על CPU או GPU יכול להשתנות ממשחק למשחק כי משחקים שונים מנצלים את ה GPU/CPU בצורה שונה.
אני ממליץ לקרוא את זה: https://www.wepc.com/tips/cpu-gpu-bottleneck/

נערך על-ידי NRT
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ביצועי המשחק תלויים גם ברזולוציה של המסך שלך ככל שהרזולוציה גדולה יותר המאמץ נופל יותר על כרטיס המסך, לדןגמה יושפע יותר מכרטיס המסך מאשר המעבד.

שידרוג למעבד חדש יותר יתן שיפור אבל כפי שנאמר תיצתרך גם להחליף זיכרון במידה ותירצה לוח שתומך זיכרון .

כרגע לוחות האם של ל דור 12 ו 13 תומכים גם בddr4 וddr5 אבל לא ביחד ורוב הסיכויים שמעבדי דור 14 יתמכו רק בdd5 אזלפי דעתי באמת תחליף את כל השילוש

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

סליחה מראש שלא קראתי  את כל השרשור  , אולי אומר דברים שנאמרו , ואני חושב שמה שאני אומר הוא גם די מובן מאליו אבל כדאי לוודא.

תוודא שאתה ב dual channel . 

תוודא XMP.

תוודא שאין Vsync ,זה מבזבז VRAM ולא נחוץ אם יש Gsync .  

TLOU הוא מכסח ה RTX3000 מאחר והוא טוחן :

https://www.techpowerup.com/review/the-last-of-us-benchmark-test-performance-analysis/4.html

במשחק הזה ספציפית , או שתתפשר על הגדרות גרפיות או שתחליף כרטיס מסך . 

ביחס למבחן שלהם , אתה במצב טוב.

חפש דיונים לגבי בעיות VRAM עם ספיידרמן  , אולי גם הוא בעייתי . 

אם אתה רוצה לבדוק אם המעבד הוא צוואר בקבוק ואתה לא יכול לעשות OC, תעשה UC .

תוריד מ 4600 ל 4000-4100  ותראה האם אתה מאבד 10% ביצועים או לא . 

13900 הוא לא מעבד לגיימרים . גיימר מוחלט ילך על 3d של AMD  ואם חייב אז 13700 נותן תמורה יותר טובה.

לקנות את המעבד הכי יקר ב 2500 ועוד לוח ב 1000 לפחות ואז להתקמצן על זה די דבילי .

את המעבדים האלה , אם אתה חושב לטווח הארוך , אתה משדך ל עם מהירות גבוהה וCL נמוך .

דברים שעולים בארץ בערך 800 ש"ח ל 32 גיגה ובאמזון באזור ה500

כדי לקבל את המירב מדור 13  צריך 11 .

נ.ב. , ראיתי כעת שאתה מקבל את המעבד בזול , לא חוזר בי לגבי הזכרון . תקנה באמזון אם אתה מחפש לחסוך.

https://www.amazon.com/G-Skill-RipJaws-288-Pin-CL36-36-36-96-F5-6000J3636F16GX2-RS5K/dp/B0BJ181PX7/ref=sr_1_2_sspa?keywords=ddr5+6000+cl30&qid=1685177204&sprefix=ddr5+6000%2Caps%2C203&sr=8-2-spons&ufe=app_do%3Aamzn1.fos.006c50ae-5d4c-4777-9bc0-4513d670b6bc&psc=1&smid=A3TOECTKC4OEBD&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUFGUk5DR1JVNVBJS1YmZW5jcnlwdGVkSWQ9QTAxODM1NDUzMlZENUxUMVFKM1ZWJmVuY3J5cHRlZEFkSWQ9QTA4NTc5NDkyVFBZUFlTNDdPOUFWJndpZGdldE5hbWU9c3BfYXRmJmFjdGlvbj1jbGlja1JlZGlyZWN0JmRvTm90TG9nQ2xpY2s9dHJ1ZQ==

500 ש"ח , והייתי מחפש משהו יותר טוב באזור ה 600 ש"ח . 

נערך על-ידי yoavke
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרפ/י לדיון

בשלב זה תוכל/י להצטרף לדיון, ולאחר מכן להצטרף לקהילה שלנו. אם כבר יש לך חשבון אצלנו, אנא התחבר/י עכשיו על מנת להגיב תחת שם המשתמש שלך.
לתשומת לבך: התגובה תופיע לגולשים לאחר אישור של צוות הנהלת הפורומים.

אורח
הוסף תגובה

×   התוכן שהודבק הוא עם עיצוב.   הסר עיצוב

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר אוטומטית.   נקה הכל

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• צור חדש...