מה הסיבות הנפוצות שבגללן נוטים לוחות-אם של מחשב לסיים חייהם? - עמוד 5 - אלקטרוניקה ומודינג - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מה הסיבות הנפוצות שבגללן נוטים לוחות-אם של מחשב לסיים חייהם?

card

Recommended Posts

• תגובות 69
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

נושא מעניין מאוד. בקשר לקפיצות המתח, האדמה וכו' - עד כמה המחשב\ספק מוגן כשמכבים את מתג הON/OFF שעל הספק (בלי לנתק מהתקע)?

אני אישית גם כן חושב שזה נושא מעניין וגם הדיון הזה מעניין ולא אכפת לי אם הוא ימשיך עוד כדי שאני אלמד עוד .

צריך גם דיונים ארוכים אינפורמטיבים ומלאי עניין , פעם ראשונה בחיי אני מתעניין קצת באלקטרוניקה , ואני כבר עשיתי מספר צעדים

כדי להגן על המחשב שלי (בעיקר החלפתי ספק גנרי בספק HIS ). היום אני הולך לשים מגן ברקים/ מייצב מתח ישן ששוכב אצלי במחסן.

או שמישהו מרגיש כאן כוכב לרגע :nixweiss:

לפי דעתי סנופקין הוא לא זונת תשומת לב ,אלא אדם ששואל שאלות עניניות שגם אני רוצה לדעת את התשובות עליהן.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אבל עובדה שמתח גבוה ששורף את כל הציוד בבית הוא דבר מאוד מאוד מאוד נדיר.

כנראה שחברת חשמל כן לוקחת צעדים למנוע את ההתרחשות.

יש הרבה צעדים שנעשים אבל ככל שמתרחקים מ "חברת חשמל", יש יותר ויותר דברים שכן יכולים לקרות (בדרך או אצל המשתמש בבית) ולחברת חשמל אין את האפשרות לעשות אם זה משהוא

דוגמאות :

יש קצר על עמוד חשמל. הציוד של חברת חשמל מתוכנן כך שהוא קודם מחכה לראות אם הקצר נעלם (כלומר : מה שקיצר נפל או נשרף) כדיי למנוע הפסקת חשמל. קורה קצר כזה כמה פעמים לפניי שהציוד מחליט להגיב - שורה של קפיצות מתח, שיכולות להיות מלוות בנחשולים

ציוד של חברת חשמל ניתק את המתח בגלל קצר ומנסה לחבר אותו מחדש, יכול להגיע נחשול מתח גדול כשהמתח חוזר

רוח או משהוא שעף ברוח קרע את הכבל ניוטראל בין העמודים ברחוב. הבתים יקבלו מתח לא תקין - על כל אחת מ 3 הפאזות יהיה מתח בין 0 ל 415V. אתה יכול לנחש מה הולך לקרות בבית שפתאום מקבל 415V (קבוע!! לא קפיצה) במקום 240V

חיבור ניוטראל דפוק בלוח הראשי של הבית התנתק - אותו דבר

קפץ החשמל של הבית (אחריי המונה, כלומר : מחוץ לתחום שבאחריות חברת חשמל) והמזגן שלך יצר נחשול מתח ושרף את המחשב

והארון חשמל כן מסוגל להתמודד עם חריגות מתח נפוצות וקצרים ולהגן על הציוד.
בלוח חשמל ממוצע יש :

מפסקים חצי אוטומטיים - מגיבים לזרם. והזרם תלוי במה שקורה אצלך בבית. אם אתה חיברת יותר מידי דברים בו זמנית או חוט חשוף נגע בחוט חשוף אחר, עובר זרם גבוה מידי והמפסק יקפוץ. אם מבחוץ מגיע מתח של 600V המפסק בכלל לא יודע על זה (הוא מחובר רק על הפאזה, אין לו איך למדודאת המתח), אתה תקבל את הכול. מפסק חצי אוטומטי יכול לקפוץ בגלל מתח יתר אבל רק בצורה עקיפה : מתח יתר --> נשרף המחשב --> גרם לקצר --> המפסק קופץ. כשכבר מאוחר מידי

מפסק פחת - בודק אם הזרם שנכנס זהה לזרם שיוצא או לא (כל הזרם שנכנס דרך הפאזה חייב לצאת דרך הניוטראל, ההנחה היא שאם נכנס יותר ממה שיוצא, כנראה שהזרם הולך על מישהוא שמתחשמל). מתח גבוה, נחשולי מתח, קצר וכדומה לא ייצרו הבדל בזרם בין מה שנכנס ומה שיוצא (כל עוד אין פריצת בידוד - מה שלוקח לו הרבה יותר נחשול לקרות בהשוואה לשריפת רכיבים אלקטרוניים - וגם אז, המפסק יקפוץ כתוצאה מזה שהבידוד נפרץ והעביר זרם - כשהנזק כבר קרה)

אולי אני חי באשליה כי היה לי נסיון טוב ללא אירועים הרסניים.

ואולי אתה חושש הרבה יותר כי אתה מבין בחשמל, יודע מה יכול להתרחש, ומכיר הרבה מקרים בהם זה קרה.

וכנראה שהסיכוי לצרות מושפע מאוד ממיקום הדירה, ארון החשמל והחיווט בבית, ואיכות הציוד בבית.

ואולי במקום שמזג אוויר קשה(או מטר טילים) יכול לגרום לתקלות חריגות ברשת החשמל, הסיכוי לעליית מתח גבוה הוא פי כמה וכמה.

ובבניין ישן מאוד הסיכוי לצרות שונות ומשונות הוא פי כמה וכמה.

וכך יכול להיות מצב בו אדם אחד בסיכון פי 20 לצרות חשמל, בעוד שאדם אחר לא יתקל בהם במשך כל חייו.

אני בעצמי לא משתמש אם מגינים, המגן העיקרי שלי הוא שאני מנתק את המחשב מהחשמל (על ידיי פס שקעים שיש לו מפסק) כשיש סערה וברקים (זה הזמן שבו יקרו רוב התקלות), או בתקופה שהיתה לנו בקיץ שבו חברת חשמל היו מזהירים על הפסקות חשמל אפשריות וכדומה (גם אם הפסקות החשמל הן יזומות ולא בגלל תקלה, בזמן הניתוק והחזרה של המתח יכולים להגיע נחשולים גדולים)

ואני גם בונה על זה שאם נשרף לי משהוא אני יכול לנסות לתקן את זה

לטוב המגינים (אלה שיש להם הגנות השהיה ומתח גבוה / נמוך) אומר שיצא לי לטפל בכמה מקרים שהיו נמנעים אם היה מגן כזה, בעיקר מסכים וספקים שרופים

הגנת נחשולים שעליה יצרני המגינים אוהבים לדבר ותר מהאחרות, יכולה להגן על החומרה שלך במקרה אחד אבל יכולה גם לא להספיק אם מגיע נחשול קצת יותר גבוה במקרה אחר, ולכן יש עליה דעות מעורבות (חלק פשוט צוחקים עליה לחלוטין). אבל מה, הגנת ההשהיה נותנ גם הגנה מחלק מהנחשולים - אם יש קפיצות מתח יכול להגיע נחשול אם כל אחת מהן, אבל אם המגן כבר בהשהיה בגלל קפיצה קודמת זה אומר שהחמשב לא יקבל מהנחשול הזה כלום (את הנחשול של הנפילה הראשונה המגן לא יכול למנוע)

עוד משהוא, שחלק מיצרני המגינים בעצמם לא לוקחים ברצינות את ה MOVים. זה לא סתם רכיב שניתן לשים במעגל שיהיה שם. זה רכיב שיכול להיות מסוכן. רכיבי ה MOV הם נגדים שעד למתח מסויים לא עושים כלום ומעל מתח מסויים מתחילים להעביר זרם ענקי. וכך כשאין כלום הם מחכים, כשיש נחשול מתח הם גורמים לקצר וחוטפים על עצמם את המכה. אם המכה חזקה מידי, הרכיבים יכולים להתפוצץ. אבל הם לא יהיו מספיק חמים כדיי לעשות משהוא והקופסה של המגן יכולה להכיל אותם. הסכנה של ה MOVים קוראת כשיש מתח "לא ממש גבוה" קבוע - במתח שקרוב למתח התגובה של הרכיב, הרכיב יכול להתחיל להוליך, אבל בזרם נמוך, שלא מספיק כדיי להקפיץ את החצי אוטומט. תחשוב שהרכיב הכחול שראית במגן המפורק שהיה בתמונה קיבל 270V (קצת פחות מ 275V שעליהם הוא אמור להגיב), ומעביר 0.1A. וכל זה קרה כתוצאה מניוטראל, כלומר זה לא קפיצה ל 270 אלא 270 קבוע. המפסק בלוח הוא של 16A, הוא לא יקפוץ. ה MOV מקבל 27W שהופכים לחום - סדר גודל של החום באש של מצית. רכיב ה MOV יכול פשוט לעלות באש בתוך המגן, לשרוף את הפלסטיק של המגן ולגרום לשריפה. זה יכול לקרות גם במצב אחר והוא אם הרכיב פעם אחת "כמעט" נפרץ ונוצר בו כמו "bad sector", הוא יכול להישאר במצב ה "כמעט" פרוץ ולהתחיל להוליך על 240V - הוא ימשיך להתחמם מאוחר יותר למרות שהמתח חזר להיות תקין. כדיי למנוע סכנות צריך קודם כל שיהיה פיוז תרמי מוצמד ל MOV, שינתק אותו אם ה MOV מתחיל להתחמם. ב VDP יש פיוז תרמי כזה, ב GPT SC9 ובוייסבורד המפורק מהתמונה אין. ושנית ה MOV צריך להיות למתחים גבוהים יותר מאלה שניוטראל מנותק יכול להגיע אליהם - כלומר לפחות כ 500-600V - כדיי למנוע מצב שהוא מקבל מתח גבוה קבוע - ה MOV אמור לטפל רק בנחשולים, מתח גבוה קבוע אמור להיות מטופל בנפרד על ידי הגנת מתח גבוה

הלוח שלי(GA-B75M-D3H) עולה 360שח..

עם המחיר שהם רוצים, כבר יותר פשוט לקנות לוח חדש כשנהרס..

אני נותן המון קרדיט ל-VDP שלהם, תודות למה ש-11010010110 אמר עליו,

אבל 240שח זה קצת יקר.

אני חושב שאני מעוניין לשלם עד 120שח גג עבור מגן שקע..

(אם הייתי מגן על מעגל חשמלי שעולה 5000שח, אז מילא.

אבל מה שיהרס כאן זה הלוח אם, לא ההארד-דיסק, לא המסך, לא הכונן ,

אז עם מחיר כזה, אני אוותר על המגן שלהם - יש גבול לכמה אפשר לשלם)

שיקול נכון, אבל תביא פקטורים נוספים בחשבון :

ברוב המקרים, הייתי אומר לפחות 90% ונראה לי הרבה יותר, ואם ספק איכותי, הלוח ייצא שלם. כלומר החישוב שלך אמור להיות לא "מחיר ספק + מחיר לוח" אלא "מחיר ספק + 0.1 מחיר לוח", וגם זה מקטין את הכדאיות של מגן

באותם מקרים נדירים שהתקלה מורידה לספק את הבקרה אבל לא שורפת אותו (כלומר : כשהספק ממשיך לעבוד ויוצא משליטה) הוא יכול לשרוף בכיף את כל המחשב. נכון שללוח יש סיכוי יותר גבוה להישרף כי הוא מקבל גם 5v standby, אבל אין משהוא שיפריע לדיסק הקשיח להישרף. אז רצוי מאוד שיהיו גיבויים לדברים חשובים (רצוי בכל מקרה, דיסק יכול להידפק גם לבד או כתוצאה מגורמים אחרים)

ואם זה מחשב שמשנה לך שיהיה שמיש כל הזמ (למשל : משמש לעבודה), תוסיף את המחיר של זה שהמחשב לא עובד כשאתה צריך אותו, איבוד מידע שלא היה לו גיבוי וכו - אלה הפקטורים שיותר משפיעים על אם אתהרוצה מגן או UPS או לא - המחיר של החומרה (לפי חישוב של מחיר ספק + 0.1 כל היתר) הוא פקטור משני

יש משהו שאתה יכול להמליץ כמקום שני, אחרי המגנים של Q Protectors?

האם ה-GPT שמיועד למקררים מספיק טוב?

הוא עולה 70שח - זה נראה לי מחיר סביר מאד.

עוז און פרוטקשן - מפצל של 3 שקעים אם הגנות

בוא נשווה :

Q VDP

מתח נמוך : יש

מתח גבוה : יש

השהיה : 4 דקות (10 שניות ב VDPS)

נחשולים : 2 MOVים בינוניים

בטיחות : MOVים מוגנים על ידיי פיוז תרמי

GPT SC9

מתח גכוה : אין

השהיה : 4 דקות, אבל לא ברור אם היא עובדת כמו שצריך כזהמתח בדיוק גבולי באיזור ה 190V

נחשולים : 3 MOVים גדולים

בטיחות : אין הגנה על ה MOVים

וייסבורד ברק ורעם - מסתמך על התמנות שהועלו לכאן ומידע מאתר מכירות

מתח גבוה : אין

השהיה : 4 דקות

נחשולים : 3 MOVים גדולים

בטיחות : אין הגנה על ה MOVים

עוז און פרוטקשן

מתח גבוה : יש

השהיה : 10 שניות

נחשולים : MOV 1 קטן

בטיחות : אין הגנה על ה MOV

HYUNDAI מנורות משולשות

מתח נמוך, גבוה, השהיה : אין

נחשולים : יש 2 MOVים בינוניים ו GDT (רכיב דומה) 1

בטיחות : יש פיוזים תרמיים

HYUNDAI הדגם החדש יותר אם שקע עגו וראש עגול

לא יודע, יתכן שהוא טוב ויתכן שלא

מגינים ב 50 שקל ומטה

מתח נמוך, גבוה, השהיה : אין

נחשולים : יכול להיות כל דבר בין כלום (קופסה ריקה אם תקע, שקע וLED) ל MOVים גדולים ורציניים

בטיחות : יכולה להיות או לא להיות הגנה

ילדותי, בלשון המעטה.

שוב, זה דיון שלך, רק ניסיתי שיהיה מכובד ( כן, בעיני ) ,

אבל אני כבר לא יודע מה יותר גרוע, הדיון או הלוח שהולך :nixweiss:

בלי לפגוע באף מגיב, כן ?

אני לא רואה מה הבעיה אם הדיון ?

נושא מעניין מאוד. בקשר לקפיצות המתח, האדמה וכו' - עד כמה המחשב\ספק מוגן כשמכבים את מתג הON/OFF שעל הספק (בלי לנתק מהתקע)?

כמעט כמו ניתוק מהתקע - נכון שב 1/2 מהמקרים המפסק יהיה על הניוטראל אבל ברוב המוחלט של המקרים גם אז זה מספיק טוב

הבעיה שיש לך גם מסך וכדומה, למסך לא תמיד יש מפסק כזה

אני הולך באותה דרך כמו שאתה מציע, אין לי מגן, אני משתמש אם פס שקעים שיש לו מפסק

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני בעצמי לא משתמש עם מגינים, המגן העיקרי שלי הוא שאני מנתק את המחשב מהחשמל (על ידיי פס שקעים שיש לו מפסק) כשיש סערה וברקים (זה הזמן שבו יקרו רוב התקלות)

ואתה לא דואג לגבי כל המצבים האחרים שלא נגרמים כתוצאה מברקים?

כמו לדוגמא מזגן שכובה,

או חשמל שירד וחזר במהירות בגלל חברת החשמל או כל דבר אחר(שלא היה צפוי ושלא קיבלת עליו הודעה מוקדמת)

ואני גם בונה על זה שאם נשרף לי משהוא אני יכול לנסות לתקן את זה

מצבך טוב :)

כשלי נשרף הלוח אם, הלכתי ליבואן של ..

ואמרו לי שאמתין 7-10 ימי עסקים עד שאקבל לוח בחזרה..

(וכמובן שזה פשוט גרם לי ללכת ולקנות לוח חדש.. כי מי רוצה לחכות 7-10 ימי עסקים למחשב?)

לגבי ההשוואה,

וואו, תודה רבה!

אז אף אחד מהם לא "מושלם",

אז על מי ההיית הכי סומך?

(אחרי ה-VDP)

האם זה השורה הראשונה שכתבת?

"עוז און פרוטקשן - מפצל של 3 שקעים עם הגנות"?

כמעט כמו ניתוק מהתקע - נכון שב 1/2 מהמקרים המפסק יהיה על הניוטראל אבל ברוב המוחלט של המקרים גם אז זה מספיק טוב

מה הכוונה "על הניוטראל"?

וזה, לעומת מה האפשרות האחרת?

אין לי מגן, אני משתמש עם פס שקעים שיש לו מפסק

אתה בעצם מוגן כשאתה מכבה את המחשב(ומכבה את המתג של המפצל שקעים),

אבל כשהמחשב שלך פועל, שזה יכול להיות הרבה שעות ביום, אז אתה בעצם "חשוף",

מה שעם מגן, היית קצת פחות..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לוח אם הוא כמו בן אדם , כמו שאמרו לך בהתחלה ..

אם תשים לו כרטיס מסך כבד וספק לא טוב יש סיכוי גדול שאחד הקבלים יתפוצץ באזור הPCIE

אם תתן בו יותר מדי אם סתםם יהיה בו מעבד מרובע חזק , יכול להשרף מוספט ליד אזור הסוקט

ולפעמים זה סתם מזל

כן הלאה והלאה , המפתח למחשב אמין הוא ממותג ככל הניתן בעל הגנות וטכנולוגיה מתקדמת ביותר קבלים קרמים וכו'

לאחרונה קניתי לסלון , TX650

המפרט שמה יחזיק גם 200 W יש שמה 4 GB מעבד שני ליבות וכרטיס 5750

המחשב הזה בחיים לא יתקלקל , ויעיד אחד שכבר עובד 6 שנים שכיביתי אותו שעברתי דירה רק ..

קיצר שים ספק טוב וזהו

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

aviram, איזה יש לך שם? של איזה יצרן?

ו-11010010110,

האם שנמצא ליד המחשב, וטלפון סלולרי שנמצא קבוע ליד המחשב, יכולים להשפיע?

זה הרמקול:

1esyo1.jpg

המחשב נמצא בדיוק משמאל לרמקול, כשהרווח בינהם הוא בד"כ 2-3ס"מ

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...