דת ואמונה - דיון מרוכז - V2.0 - עמוד 87 - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

דת ואמונה - דיון מרוכז - V2.0

karpad

Recommended Posts

• תגובות 4.6k
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

משתתפים בולטים בדיון

משתתפים בולטים בדיון

רוני וTOTAH וכל הסוגים האחרים של דתיים או אנשי "אמונה" מדברים (TOTAH סלח לי על ההכללה) על חופש בחירה ועל ההבדל בין אדם לחיה מהבחינה הזאת.

אז קודם כל אני לא מסכים שחיות אינם יכולים לבחור.

ככל שליצור חי יש מוח יותר מפותח ובהתאם לזה רמת האינטליגנציה עולה, ככה אפשר לראות איך התפישה שלהם של העולם נהיית יותר מורכבת והקשרים החברתיים מפותחים יותר ובעקבות זה גם יש להם יותר בחירה מודעת לגבי דברים (רובה נלמדת ותלויה גם באופי) וכך יש להם מורכבות שקיימת מעבר לאינסטינקטים שמתבטאת בדרכים שונות ומגוונות ואפילו דומה לבני אדם מהרבה בחינות.

אבל זה לא מה שרציתי לומר.

מה שמעניין בכל הסיפור הזה של הבחירה זה שיחסית לאנשים (אני מדבר על רוני ושכמותו) שמהללים את הנשמה של האדם והבחירה שברשותו, הם דורסים כברירת מחדל כל רעיון, תפישה, דרך, מסקנות, חוכמה, תבונה, ורצון שלא עולה בקנה מידה אחת עם טווח מאוד צר ומגביל של חשיבה.

הדת היהודית לא מעודדת ולא מאפשרת לאדם להיתפתח ללמוד ולבחור.

להיפך... היא מדכאת כל בחירה עצמאית ומעודדת את כפיפת המחשבה לסדרת ספרים שקובעים כל דבר קטן בחיי האדם על פי מסלול שנקבע מראש.

הלמידה היחידה המותרת היא על אותם דברים שאדם אמור לחשוב ולעשות על פי אותה דרך.

גם TOTAH שהוא גירסה לא אורטודוקסית של היהדות, שגם מאמין בתורה כבסיס, מראש קבע שכל מה שכתוב בתורה הוא 100% אמת ונכון, והוא יעבוד קשה מאוד כדי לכפוף כל דבר לאותם דברים שכתובים שם.

אם בני האדם היו קובעים שצריך לסקול את אותו אדם שקושש בשבת ענפים אז אולי הוא היה מסכים שהם הגזימו וחטאו, אבל בגלל שאלוהים לכאורה אמר את זה אז הוא יקבע שחייב להיות בזה צדק ויש לזה סיבה טובה שאנחנו אולי לא מסוגלים להבין, ולכן גם הוא ישלול את המהות של המילים חופש בחירה אמת והגיון.

כשאני קורא אנשים שבאים מתוך החשיבה הזאת שאומרים את המילים חופש ובחירה במשפט אחד אני מתפלץ לאור העובדה שחופש ובחירה הם הדבר האחרון שמקודש אצלם באמת.

ובאותה הזדמנות אני גם יאמר שגם הגיון ואמת לא ממש מסתדרים עם הדרך חשיבה הזאת בגלל שעל פי אמונתם היא חייבת לנבוע מבסיס שאין בו מקום למסקנות חופשיות על פי עובדות, בחינה של הדברים עצמם, ומסקנות שנובעות מהמציאות כמו שהיא נתפשת דרך תהליך חופשי.

הייתי רוצה לומר את הדברים בצורה יותר מסודרת ולנסח את זה אולי יותר ברור אבל בנתיים זה מה יש.

למקרה שלא יצא לי להמשיך לכתוב פה היום, חג שמח. drinks_drunk.gif

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9C%D7%99%D7%A7%D7%95%D7%99_%D7%97%D7%9E%D7%94#.D7.A8.D7.A9.D7.99.D7.9E.D7.AA_.D7.9C.D7.99.D7.A7.D7.95.D7.99.D7.99_.D7.97.D7.9E.D7.94_2001_-_2020

ליקוי חמה זה לא..

מעניין מה זה, איפה שמעתם על זה? (חוץ ממקורות דוסיים בניו יורק).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

Art Tatum להמשך הדברים שאתה אומר זה מזכיר לי כל הזמן שהרבנים אומרים "יש לך את הזכות להאמין או לא להאמין"

ככה תקבע אם תיהיה בן עדן או במקום אחר.

עכשיו דבר קטן הם לא מבינים שבחירה זה דבר מוכח שאני מחליט אם לעשות או לא.

לדוגמא : אני בוחר אם ללכת עכשיו לשדוד בנק או לא. או אני בוחר אם לאכול בשר או שבא לי לאכול חלבי.

זאת בחירה.

כל עוד אני לא מאמין בדת ובשילוב ה' בתוכו אין לי כבר בחירה אם להאמין או לא,כי זה לא בחירה זה כבר אמונה.

ואם אני ועוד המון אנשים לא מאמינים בדת זה מבחינתי הוכחה שאין דבר כזה דת.

הבין יבין אולי זה נשמע מוזר אבל זה האמת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

משהו שמסקרן אותי, זה קשור לבחירה חופשית של האדם וגורלות.

על פי הדת היהודית ליקוי חמה הוא סימן רע, זה לפחות מה שקראתי בויקי.

ציטוט:

עבור הנביא עמוס, ליקוי חמה הוא אות לזעם האל ומבשר חורבן:

ו?ה?י?ה ב??י?ו?ם ה?הו?א, נ?א?ם א?ד?נ?י י?הו?ה, ו?ה?ב?את?י ה?ש???מ?ש?, ב??צ??ה?ר?י?ם; ו?ה?ח?ש??כ?ת??י ל?א?ר?ץ, ב??יו?ם או?ר. ו?ה?פ?כ?ת??י ח?ג??יכ?ם ל?א?ב?ל, ו?כ?ל-ש??יר?יכ?ם ל?ק?ינ?ה

עמוס פרק ח'

"היום ההוא" הוא קרוב לוודאי ה-15 ביוני שנת 763 לפנה"ס (ראש חודש סיון בתתקצ"ז) שליקוי החמה בו תועד על ידי הבבלים.

גם הגמרא מפרשת את ליקוי המאורות כסימן לכעסו של האל:

בזמן שהחמה לוקה סימן רע לכל העולם כולו. משל למה הדבר דומה, למלך בשר ודם שעשה סעודה לעבדיו והניח פנס לפניהם. כעס עליהם ואמר לעבדו טול פנס מפניהם והושיבם בחושך...לוקה במזרח סימן רע ליושבי מזרח, במערב סימן רע ליושבי מערב, באמצע הרקיע סימן רע לכל העולם כולו

מסכת סוכה

ובהמשך אותה מסכת נמנים ארבעה חטאים שגורמים לליקוי חמה:

בשביל ארבעה דברים חמה לוקה:

על אב בית דין שמת ואינו נספד כהלכה

ועל נערה המאורסה שצעקה בעיר ואין מושיע לה

ועל משכב זכור

ועל שני אחין שנשפך דמן כאחד

שם

אם זה נכון, ובהתחשב בכך שאנחנו יודעים מראש את זמני הליקויים בשנים הבאות, אנחנו בעצם יודעים מראש שאנחנו הולכים לחטוא? שנענש?

איפה הבחירה החופשית שלנו? ייתכן שאלוהים נותן לנו הצצה לעתיד?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אחת ל28 שנה השמש חוזרת לנקודה שבה היא הייתה בתחילת הבריאה.

מעבר לכך ששטות כזו לא שמעתי כבר הרבה זמן, כל העסק נשמע כמו סגידה לשמש.

לגבי בחירה חופשית ואלוהים - במידה ואלוהים הוא כל יודע, אזי הוא יודע מה נעשה בעוד כל זמן נתון מעכשיו. אם הבחירה שלנו כבר ידועה, אז לא באמת יש לנו בחירה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ומתי הגדרתי את עצמי כאתאיסט? מעולם לא.

אני רוצה להוסיף שאלה על הקו ש qwerty1987 התחיל מוקדם יותר:

אם אלוהים היה מתגלה אליך, ודורש ממך לרצוח חפים מפשע, כיצד היית מתנהג?

הייתי עושה מה שהאלוהים אומר, כמו שעשה אברהם אבינו כשאמר לו מלאך האלוהים לך ותקריב את בנך. וכאשר בא אברהם לנעוץ בו את הסכין אמר המלאך: אברהם!, אברהם!, אל תשלח ידך אל הנער, כי בחן אותך האלוהים.

:xyxthumbs:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כמו שעשה אברהם אבינו כשאמר לו מלאך האלוהים לך ותקריב את בנך. וכאשר בא אברהם לנעוץ בו את הסכין אמר המלאך: אברהם!, אברהם!, אל תשלח ידך אל הנער, כי בחן אותך האלוהים.

:xyxthumbs:

ומה אתה מבין מזה ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...