בית חכם - צריך מחשב יעודי? תקשורת בין המתגים? - אינטרנט של הדברים - IoT - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

בית חכם - צריך מחשב יעודי? תקשורת בין המתגים?

zvikaz

Recommended Posts

שלום רב.

אני בונה עכשו בית, ושוקל להכניס מערכת . מסתבר שהיום כבר יש מערכות שמתלבשות על תשתית החשמל הקיימת (בלי צורך להריץ חיווטים מכל נקודה ללוח הראשי, כמו לפני כמה שנים). צריך רק "להוסיף אפס" למתגים (תהיה אשר תהיה הכוונה...), ולהחליף את המתגים ה'פשוטים' במתגים 'חכמים'.

יש מספר חברות שמציעות את זה.

בינתיים שמעתי המלצה על Vitrea. בנוסף להחלפת המתגים, צריך גם לקנות מחשב יעודי בקרוב ל 4000 ש"ח, ולהזמין טכנאי שיתכנת בכ 2000 ש"ח (ומעלה...). 

המתגים 'מתקשרים' ביניהם. כך שגם המתג המרוחק ביותר, שמעבר לטווח הקליטה של המחשב המרכזי, מחובר לרשת אם יש חיבור בינו למתג אחר שמחובר למתג שמחובר וכו' 

יש גם אחריות לחמש שנים.

נשמע יפה, אבל יקר.

בחיפוש בגוגל נתקלתי בחברת Smart & Simple. בשיחה עם נציג שלהם מתברר שאצלם אין מחשב מרכזי!

כל מתג מחובר ל WIFI של הבית ישירות. ובאפליקציה מהטלפון אני מתכנת בצורה פשוטה את התרחישים הרלוונטיים.

ניתן לשנות בכל עת את התכנות, פשוט על ידי משחק עם האפליקציה, בלי טכנאי ובלי טובות.

האחריות רק לשנתיים.

שאלתי - האם מישהו מכיר את המערכות הנ"ל (או אחרות, מהדור החדש של הבית החכם) ויכול לחוות את דעתו?

האם קיומו או העדרו של מחשב מרכזי זה יתרון או חסרון?

האם יש עדיפות, או בעייתיות באחת משיטות החיבור הנ"ל?

האם יש תרחישים שאני פשוט לא אוכל לעשות בגלל פשטות היתר של התכנות דרך האפליקציה?

האם יש עוד שאלה שאני צריך לשאול ? :D

תודה רבה!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תגגל קצת על Z-WAVE, זה מה שכולם עושים היום.

(כלומר, אנשים שמבינים)

מדובר בפרוטוקול לבית חכם, שבאמת כמו שתיארת כל מה שצריך בשבילו זה שיהיה קו אפס במתגים.

מה שקונים זה מערכת שליטה שעולה גרושים ונראית כמו ראוטר (תגגל Vera Edge), שגם מתחברת אליו ומאפשרת שליטה על כל מה שמחובר אליה מכל מקום ומכל מכשיר שיש בו גישה לרשת, כולל פלאגינים לקודי ודברים בסגנון בזה.

ואליה מחברים את כל החיישנים, מתגים וכו' שעובדים בתקן ה-Z-WAVE, והם מתלבשים על גבי (בנוסף) המתגים המקוריים הרגילים. בצורה כזאת יש לך תמיד גם שליטה ידנית.

זה עולם שלם ובחיפוש קצר אני בטוח שתמצא המון דיונים על הנושא, כולל בפורומים בארץ...

כל המערכות האלה שאתה מדבר עליהן, שהן סגורות ושייכות לחברה מסחרית אחת בלבד שאתה מתחתן איתה חתונה קטולית על כל המשתמע מכך - לדעתי, פשוט לא.

במערכת פתוחה מבוססת Z-WAVE יש לך מגוון של חברות ומוצרים, אתה לא מחוייב לחברה אחת שמחזיקה אותך בביצים וגם לא צריך לדאוג שיום אחד היא תעלם ואתה תיתקע.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נשמע מעולה!

בדיוק מה שאני צריך. הרבה יותר זול, לא מחויב לספק אחד, זה קוד פתוח, אפשר לתכנת לבד, ו"לשחק" עם המערכת.

החסרון העיקרי - אני מעדיף לא להתעסק עם מה שקשור לחשמל, אלא לתת למישהו מקצועי לעשות את ההתקנות.

האם אתה יכול להמליץ על חברה או מתקין שיכולים להתקין לי מערכת על בסיס Z-WAVE?

בפורום אחר יש שרשור מפורט בנושא. יקח לי זמן לעבור על כולו...

לפי מה שהבנתי משם, התדר התאורטי שאמורים לעבוד איתו בישראל הוא 916MHz, אבל בפועל לא ממש משתמשים בו.

מצאתי את חברת DOMICON שכן מוכרת מוצרים ב 916MHz. האם לקנות מהם זה שקול ל'חתונה קתולית'? (כי אולי רק הם מתעסקים בתדר הזה?)

יש גם את ZIPATO, שטוענים שהם עובדים גם לפי Z-WAVE, אבל גם ZIGBEE, וגם KNX. 

נשמע הגיוני? או שהם חצי קפה וחצי תה?

(והאם זה שוב נשמע כמו איזה מוצר שהוא בעצם תואם רק לעצמו, ולא יכול להתחבר לשום דבר אחר...)

שוב תודה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

התכוונת פאזה וניוטרל. הכוונה בחוט 0 הוא שבחלק מהמתגים זהמתג הוא סה"כ חיבור חוט כפול שמכבה ומדליק את הנורה ואין בו את הניוטרל (ה"0") שדרוש לרוב הבקרים האלו. אם אתה בשלב הבניה פשוט תגדיר לחשמלאי שלך שזה מה שאתה רוצה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה לכולם.

מה עם חיבור למערכת האזעקה?

נכון לעכשו, האיש מיגון אמור להתקין לי  Pima 832  (אגב, למישהו יש דעה לגבי המערכת הזו, או PIMA בכלל?)

מחיפוש שערכתי נראה שלא ממש ברור האם יש מודול ZWAVE שיודע לדבר עם PIMA (למשל כאן וכאן)

בעוד שבחברות המסחריות הנציגים טענו שהם יכולים להתממשק למערכת PIMA.

למישהו יש ידע או נסיון בקשר לכך?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא מכיר את המערכת פימה הזאת (או כל מערכת אחרת למען האמת) אבל מה היתרונות הגדולים שלה שאתה לוקח אותה כברירת מחדל?

יש המון "מערכות אזעקה" שתומכות ב-zwave, חלקן בכלל לא "מערכות אזעקה" אלא פשוט סט של חיישנים ותרחישים:

https://kinkeadtech.com/diy-home-security-system-zwave-tasker/

http://www.zwaveproducts.com/shop/Z-Wave-Security

http://www.uk-automation.co.uk/z-wave-automation/z-wave-security/

http://safesoundfamily.com/blog/50-best-smart-home-security-products/

http://www.z-wave.com/products/siren-amp-strobe-alarm

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תשובה, ועוד כמה שאלות...

1.

אתה שואל שאלה טובה, גם אני שואל את עצמי אותו דבר :)

וברצינות, התשובה מבוססת על תהליך אבולוציוני.

בהתחלה בכלל לא חשבתי על , כי זה "נורא יקר".

אבל אזעקה - חייבים לעשות, לא?

אז סגרתי עם איש מיגון, שקבלתי עליו המלצות מחברים. והוא התאים לי את המערכת.

כבר אז שאלתי את עצמי אם זה לא משהו שאני יכול פשוט לעשות לבד.

אבל העדפתי בכל זאת לסגור איתו מכמה סיבות:

- אזעקה זה רציני, עדיף שמישהו שבאמת מבין בזה יתעסק עם זה

- לא היה לי זמן פנוי להתחיל ללמוד עולם חדש, ולבחור סוגי חיישנים וכו', והעדפתי שמישהו יתן לי פתרון כולל

- אני דתי, והמערכת שלו מגיעה מותאמת למצב שבת ישר מהקופסא

כרגע המצב הוא שחתמתי מולו, שילמתי מקדמה, והוא כבר ביצע חלק מהעבודות.

לכן חשבתי לתת לו להמשיך עם מה שתכננו, ולנסות לשלב את זה עם ה ZWAVE.

או, לבקש ממנו להחליף למערכת אחרת שמסתדרת יותר טוב עם ה ZWAVE, אם מישהו מכיר.

2.

מישהו יודע האם יש לזה השלכה לטופס 4?

לכאורה, אני מתקין מערכת לא מורשית. אבל בפועל, זה נסתר מאחורי המתג, קשה להאמין שמישהו יבחין בזה.

אבל אף פעם קבלתי טופס 4 קודם...

3.

נכון לעכשו, איש האלומיניום אמור לשים לי מנועים של סומפי, עם שלט.

חברות הבית חכם שדברתי איתן אמרו שאני צריך להחליף את השלט של סומפי במתג, כדי שהם יוכלו ישלטו בו.

מה קורה עם ה ZWAVE? 

ניסיתי לחפש בגוגל. בעברית לא מצאתי מידע מועיל. באנגלית מצאתי שחברת סומפי עצמה תומכת בהתממשקות ל ZWAVE.

מישהו מכיר, מישהו יודע?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של zvikaz

אני בונה עכשו בית, ושוקל להכניס מערכת . מסתבר שהיום כבר יש מערכות שמתלבשות על תשתית החשמל הקיימת (בלי צורך להריץ חיווטים מכל נקודה ללוח הראשי, כמו לפני כמה שנים). צריך רק "להוסיף אפס" למתגים (תהיה אשר תהיה הכוונה...), ולהחליף את המתגים ה'פשוטים' במתגים 'חכמים'.

יש מספר חברות שמציעות את זה.

לפי התיאור אפשר להבין שזה החידוש שכולם חיכו לו ועכשיו מערכות החשמל החכם מספיק טובות או חדישות וזה לא מדוייק. מערכות אלחוטיות ומערכות שמתלבשות על תשתית קיימת קיימות כבר הרבה שנים, הסיבה שלא שמעת על זה כי הן לא עובדות כמו שצריך. יש בעיות בתקשורת בין המפסקים שמתרגמות לבעיות קשות בשליטה על המעגלים בבית, בין אם זה תאורה או מנועים. ובלי קשר לזה, היית הולך לישון כשליד הראש שלך יש מפסק שלא מפסיק לשדר גלי רדיו? ואישתך? הילדים?

חשמל חכם מגיע בשתי קונפיגורציות עיקריות, אמריקאית ואירופאית. השיטה האמריקאית עובדת בתצורה של בקר ראשי שהכל מחובר אליו ובו נמצא "המוח", בשיטה האירופאית שקיבלה לאחרונה את השם KNX אחרי שנקראה המון שנים Instabus. בכל מפסק יש "מיני-מח" ואותו מתכנתים. השיטה הזו מעט בעייתית כי כל פקודה שנשלחת ברשת נשלחת לכל התחנות ולפי קוד הזיהוי שלה התחנה הרלוונטית מגיבה. זה אומר שכל הזמן המערכת מציפה את הBUS שלה וכל הזמן יש תעבורת בין המפסקים. בעיה נוספת שקורה הרבה היא שכשמנסים לקבל ססטוס של כל הצרכנים זה לוקח המון זמן עד שכל היחידות מדווחות ולאורך זמן זה מאוד מאוד מרגיז.

ציטוט

בחיפוש בגוגל נתקלתי בחברת Smart & Simple. בשיחה עם נציג שלהם מתברר שאצלם אין מחשב מרכזי!

כל מתג מחובר ל WIFI של הבית ישירות. ובאפליקציה מהטלפון אני מתכנת בצורה פשוטה את התרחישים הרלוונטיים.

ניתן לשנות בכל עת את התכנות, פשוט על ידי משחק עם האפליקציה, בלי טכנאי ובלי טובות.

האחריות רק לשנתיים.

אני מבטיח לך שאחרי שיתכנתו לך את הבית ותגורו שם כמה חודשים אתה לא תרגיש שום צורך לתכנת לבד. מה כבר תוכל לשנות? שהכפתור של האור במטבח ידליק גם את המקלחת של הילדים? המערכת צריכה להיות יציבה ונוחה, לא משהו שמשנים על בסיס קבוע. לא מכיר את סמארט אנד סימפל אבל אם המערכת שלהם עובדת בתצורה של כל מפסק "גאון" הייתי בודק מאוד מאוד לעומק גם את זה לפני שהייתי מתחייב לשים את המערכת שלהם. אני מזכיר שחשמל זו אחת התשתיות החשובות ביותר של הבית ולא אחת שהיית רוצה לגלות שעשית טעות אחרי שנכנסת לגור.

ציטוט

שאלתי - האם מישהו מכיר את המערכות הנ"ל (או אחרות, מהדור החדש של הבית החכם) ויכול לחוות את דעתו?

אומר שוב, זה לא דור חדש. זה רעיון ישן שסוחב איתו את כל הבעיות המובנות באינסטבאס.

ציטוט

האם קיומו או העדרו של מחשב מרכזי זה יתרון או חסרון?

אני מכיר את המערכות של Crestron ו AMX בהן יש בקר מרכזי, אין מה להשוות. לעבוד עם בקר ראשי זה קלאסה, לעבוד עם כל מפסק בנפרד זה.... ובכן, אתה שמח אם הכל עובד.

ציטוט

האם יש עדיפות, או בעייתיות באחת משיטות החיבור הנ"ל?

ראה למעלה.

ציטוט

האם יש תרחישים שאני פשוט לא אוכל לעשות בגלל פשטות היתר של התכנות דרך האפליקציה?

מה זה תרחיש? להגיד לצרכן א' ב' או ג' או כולם ביחד להתחיל לעבוד כשפקודה A B או C מגיעה. לא אמורה להיות בעיה בתכנות תרחישים אבל אם הם גדולים מאוד כמו סגירה כללית של הבית או שליטה על כמות גדולה של מעגלים צפה לדיליי מורגש בין נתינת הפקודה לביצוע.

ציטוט

האם יש עוד שאלה שאני צריך לשאול ? :D

כן. האם שווה לי ללכת על פתרונות זולים עם פוטנציאל לבעיות או האם אני שם סכום כסף גדול יחסית שנותן לי שקט לעשרים שנה קדימה.

ציטוט

תודה רבה!

בבקשה. נקודה אחת נוספת:

חשמל חכם זה העתיד. כמות המעגלים בדירה סטנדרטית היום גבוהה משמעותית ממה שהיה פעם. יש לפחות שלושה מעגלים שונים לסלון, עוד איזה שניים שלושה למטבח אם לא יותר, מחממי מגבות באמבטיה, תנורים, מפיגי אדים, תאורת קריאה, תאורת חוץ, תריסים או וילונות חשמליים, צלונים וכו' וכו' וכו'. כדי להימנע מסוללות ענקיות של מפסקים זהים שצריך לעבור על חצי מהם כל פעם שרוצים להדליק איזה מנורה חשמל חכם זה מאסט. רק חשוב לשים את נושא האמינות והשירות (יענו, היציבות של החברה ממנה אתה קונה והסיכוי שיהיו שם לתת לך שירות עוד חמש או עשר שנים) במקום גבוה. אנשי המכירות תמיד מספרים ללקוחות שהמערכת פתוחה וכל אחד יכול לתכנת אותה אבל בפועל זה לא ככה. קודם כל, החברות האלו בחיים לא נותנות את הקוד ללקוח, בטח ובטח שלא מעבירות אותו לחברה מתחרה אם נמאס לך מהם ואתה רוצה שירות מחברה אחרת. בהנחה ותרצה לעשות דבר כזה תמצא את עצמך משלם תכנות מלא לחברה החדשה ואז אתה שוב שבוי שלהם.

אני רוצה רק לחזור על המלצה קודמת: חשמל בבית הוא תשתית סופר-חשובה. אל תאמלל את עצמך ואת המשפחה עם מערכת זולה או לא מוכרת או מחברה קטנה שלא בטוח שתשרוד שנים קדימה. 

מקור טוב לכל המערכות הזולות / DIY וכו' אפשר למצוא פה:  http://www.hometheater.co.il/forum24

בהצלחה.

נ.ב - חברות ביטוח מאוד לא אוהבות שילוב של הקודן של האזעקה במערכות חיצוניות, בטח ובטח שלא אלחוטיות. שווה לבדוק את הנושא הזה לפני שאתה מחליט לשלב את האזעקה לתוך החשמל החכם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של RobotCop

לפי התיאור אפשר להבין שזה החידוש שכולם חיכו לו ועכשיו מערכות החשמל החכם מספיק טובות או חדישות וזה לא מדוייק. מערכות אלחוטיות ומערכות שמתלבשות על תשתית קיימת קיימות כבר הרבה שנים, הסיבה שלא שמעת על זה כי הן לא עובדות כמו שצריך. יש בעיות בתקשורת בין המפסקים שמתרגמות לבעיות קשות בשליטה על המעגלים בבית, בין אם זה תאורה או מנועים. ובלי קשר לזה, היית הולך לישון כשליד הראש שלך יש מפסק שלא מפסיק לשדר גלי רדיו? ואישתך? הילדים?

עושה רושם שיש לך אינטרס לטובת מערכת סגורה כלשהי, אם מטעם זה שאתה בעל עניין או מטעם זה שאתה ישראלי ששילם הון תועפות ולא רוצה להרגיש פראייר.

Z-WAVE זה פרוטוקול מצויין שעובד בלי שום בעיות.

אתה טועה ומטעה.

כמו כן, ממש לא מדובר ב"חברה קטנה" אלא בפרוטוקול. זאת לא "חברה".

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מר רובוקופ, עדיף שבמקום להעלב, תנסה להסביר.

אמרת דברים מפתיעים, תנסה להביא הוכחה.

בפורום שהבאת, ראיתי רק שבחים ל zwave.

ובכל מקרה, העלות של המערכת היא אלפי שקלים, ההתקנה פשוטה. וגם אם הכל מתקלקל, אז הסרה של המערכת זה כמה שעות עבודה גג.

אז תסביר בבקשה איך נגרם נזק של עשרות אלפי שקלים למשפחות?

תקשר בבקשה לפוסט של מישהו שמתאר איך נפגע.

אשמח לקבל אינפורמציה שלילית, כדי לקבל החלטה מנומקת. אבל עדיף לבסס אותה...

תודה רבה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מר צביקז

אין לי קישורים מפורומים. אני יועץ אודיו ומסתובב בבתים של הרבה אנשים שבונים או משפצים, את מה שאני אומר אני אומר ממה שראיתי, לא ממה שקראתי. כל מי שסיפר לי שהלך על פתרון של לבנות תשתית רגילה ולהלביש עליה מערכת שליטה כלשהי שנא את המערכת ורצה להחליף אותה. ואז כשהם רצו לעשות חשמל חכם עם תשתית אמיתית הם היו צריכים להכנס לשיפוץ כדי להקים את כל התשתית החדשה שבה כל מעגל וכל מפסק מגיעים ישירות ללוח. 

ואם אתה חושב שלשים חמישה או עשרה מפסקים "טפשים" שיחליפו את הפנלים החכמים שכרגע פירקת זה כמה שעות, אתה טועה. תפרק פנל אחד של חשמל ששלט על שמונה מעגלים, מה תשים במקומו? מפסק רגיל כפול? לא. אתה תצטרך של מפסקים טיפשים כדי להחליף מפסק חכם אחד עם שמונה או שש הפעלות.

בכל מקרה, אני לא זוכר שכתבתי את המילה Z-wave בפוסט שלי, אני זוכר שדיברתי על תקן אירופאי, תקן אמריקאי, הבעיתיות המובנית במערכת בלי בקר ראשי ומערכות אלחוטיות שלא עובדות כמו שמצופה מהן. גם לא נתתי את הקישור הזה בסוף כדי להוכיח שZ-wave זה לא טוב אלא כדי לתת לך עוד מידע כי hometheater זה פורוםם שמתעסק בנושאים כאלה ושם אנשים שמכירים לעומק את המערכת הזו. אני רק יודע שבבתים הגדולים והמורכבים כמעט תמיד שמים מערכת עם בקר ראשי ולא מערכת מבוזרת, בטח ובטח לא מערכת שמתלבשת על תשתית שתוכננה לטופולוגיה שונה של חשמל.

שיהיה לך בהצלחה עם כל מערכת שתבחר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...