דיסק קשיח חדש של סיגייט בנפח של 8 טרה . שיקולים בעד ונגד קנייתו . - עמוד 4 - אמצעי אחסון - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

דיסק קשיח חדש של סיגייט בנפח של 8 טרה . שיקולים בעד ונגד קנייתו .

ASI89

Recommended Posts

חום גורם לחומרים להתרחב.

נתקלתי בתופעות כמו פעולות כרוניות של איתחול ראשים בכוננים עם טמפרטורה חריגה.

ואני יכול להישבע שהיה נדמה לי שהכוננים גם הרעישו יותר.

כדאי לשמור על טמפרטורת כוננים כמה שיותר נמוכה.

הם יעבדו יציב יותר, ועם קצת מזל גם יחיו יותר זמן.

Manufacturers measure off quite a modest range of operating temperatures for hard drives, from +5 to +55C as a rule, and occasionally to +60C. This operating range is much lower than processors, video cards, or chipsets. Moreover, hard drive reliability depends heavily on their operating temperatures. According to our research, increasing HDD temperature by 5C has the same effect on reliability as switching from 10% to 100% HDD workload. Each one-degree drop of HDD temperature is equivalent to a 10% increase of HDD service life.

בכונן חיצוני מאוורר פחות נחוץ אם הכונן ממוקם בנקודה בה יש זרימת אוויר.

כונן שעובדים איתו מעט מטבע הדברים ייצר פחות חום.

בהרבה מקרים המחשב וגם הכונן החיצוני יהיו ממוקמים בפינת החדר בנקודה בה אין זרימת אוויר.

במקרים כאלו אולי כדאי להתעקש על קניית כונן חיצוני עם מאוורר.

אותו הדבר נכון לגבי דברים כמו ראוטר ומודם.

גם אלו יתחממו לרמות חגירות אם אין להם זרימת אוויר.

אבל אלו כמעט אף פעם לא כוללים מאוורר.

אם הצורך קיים, אולי אפשר להוציא מהספק כבל מאריך ולחבר מאוורר 140mm או אפילו 200mm ולשים במדף באופן שייצר זרימת אוויר בשביל כל אותם מכשירים/כוננים.

לחילופין אפשר פשוט לקנות מאוורר קטן.

יש כאלו שמתחברים לUSB כמקור חשמל.

http://www.dx.com/p/head-shaking-usb-powered-2-mode-4-blade-mini-fan-silver-black-blue-4-x-aa-213308

sku_213308_1.jpg

יש כמה וכמה סיפורים של אנשים שנאלצו להוסיף מאוורר לראוטר/מודם שכשל או הנפיק תקלות תחת חום.

אפילו הוציאו מוצרים יעודיים לקירור ראוטרים.

תראו את הפרסומת הדבילית הזאת.

http://gizmodo.com/5795497/you-better-buy-this-router-cooler-because-your-router-might-be-on-fire-right-now

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 63
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

בתנאים טובים אולי לא.

אחרת היו מצרפים להם מאוורר מהיצרן.

עם הרדיסקים יש שאלה שתמיד צריכה להישאל.

האם אפשר להוריד את הטמפרטורה שלהם עם איוורור.

אם התשובה היא כן אז לדבר יכולות להיות השלכות על חיי הכונן.

אם הכונן ממילא יהיה מחובר ומופעל כל הזמן, ויש מקום במארז, עדיף לקנות כונן פנימי ולשים במארז בו יש מאוורר צמוד לכלובי הכוננים.

אם אין מאוורר צמוד לכוננים והמארז לא מייצר זרימת אוויר חזקה באיזור בדרך כזאת או אחרת, דבר המשפיע על הטמפרטורות עבודה שלהם באופן מהותי של 5 מעלות ולפעמים גם 10 ויותר, אז לדעתי חובה להוסיף מאוורר.

מי ששומר על הטמפרטורות של ההרדיסקים שלו נמוכות נמצא בסטטיסטיקה הטובה של התרחישים.

מיותר לומר אבל אומר זאת בכל זאת כדי להדגיש, אתה לא רוצה להיות בצד הרע של סטטיסטיקת התרחישים, ו40 שקל על מאוורר(או כמה שעולה מאוורר סביר בימינו) הם כלום לעומת הרווח של מניעת כשלים בכונן או הארכת חייו בכמה שנים.

מה גם שמאוורר אחד לכלוב כוננים בדרך כלל יקרר 2-3 כוננים, כך שעלות המאוורר מתקזזת פר כונן.

בכונן חיצוני אני לא יכול לחזות בוודאות מה יהיו הטמפרטורות.

תיאורטית כונן חיצוני הוא כונן פנימי, ופיזור האוויר שלו תלוי במבנה/חומר הקופסא ובזרימת האוויר מסביבה.

שלא כמו כונן פנימי לו יש מאוורר צמוד לכלוב ההרדיסקים, טמפרטורה טובה בכונן חיצוני אינה מובטחת מראש.

ושוב הציטוט להדגשה:

Manufacturers measure off quite a modest range of operating temperatures for hard drives, from +5 to +55C as a rule, and occasionally to +60C. This operating range is much lower than processors, video cards, or chipsets. Moreover, hard drive reliability depends heavily on their operating temperatures. According to our research, increasing HDD temperature by 5C has the same effect on reliability as switching from 10% to 100% HDD workload. Each one-degree drop of HDD temperature is equivalent to a 10% increase of HDD service life

על פי זה כל מעלה שמפחיתים שווה ל10% עליה בתוחלת החיים של כונן(פעיל כמובן).

גם אם זה לא מדוייק, הרי שיש כמה אפשרויות.

1) הקונספט של טמפרטורה = תוחלת חיים אינה נכונה.

2) הקונספט של טמפרטורה = תוחלת חיים נכונה אך רק מטמפרטורה מסויימת ומעלה.

3) הקונספט של טמפרטורה = תוחלת חיים נכונה ולכן חשוב מאוד להוריד את טמפרטורת הכוננים ככל הניתן בתנאים סבירים.

אני מאמין שהמציאות היא שילוב של תשובות 2 ו3, ולכן ממליץ לדאוג לאיוורור לכל הרדיסק והרדיסק.

גם אם קונים כונן חיצוני עם פאסיבי בהנחה שהוא עושה עבודת יעילה שאינה דורשת מאוורר, כדאי לבדוק שהטמפרטורות שלו אינן גבוהות מהכוננים הפנימיים.

ואם כן אז בדיוק כמו בכוננים פנימיים יש מקום להוסיף מאוורר.

אם אתה רוצה לעזור ISOFT, תמדוד את הטמפרטורה של הכוננים החיצוניים שלך בשיא החום מחר עם תוכנה מתאימה כמו HDTUNE בה גם תעשה בדיקת ביצועים כדי להפעילם קצת.

ועל הדרך גם תמדוד ותשווה לפנימיים.

אם אין לך מאוורר צמוד לפנימיים ציין זאת, כדי שנדע לפענח את הנתונים בהתאם.

עוד נתון שכדאי לציין, זה שכוננים בעלי נפח גדול כמו 8TB מתחממים יותר בגלל ריבוי פלטות/ראשים ומנוע יותר חזק.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא אוהב שכונן עובר את ה37 מעלות-אני יודע שזה מאוד מחמיר,אבל אני מאמין שזה תורם בהורדת הסיכוי לכשל מכני בתוך הכונן.

אני מצאתי כל מיני פתרונות לקירור עמדת העגינה שלי וגם למארזים חיצוניים ללא אקטיבי

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אפשר לשאול אותך איך משתמשים בWD My Cloud?

@ART

ה8TB מותקן אצלי פנימי, גם בעומס כתיבה עצום ביומיים האחרונים הוא לא עבר את ה50 מעלות.

ה4TB אצלי הוא חיצוני, והוא לא עובר את ה45 גם בעומס עבודה קבוע (הכונן לא ישן אצלי הרבה, הוא משמש גם כשרת הזרמה למוזיקה וגם שרת טורנט להורדות)

לגבי הפנימי, במארז מחשב מותקנים שני מאווררים קדמיים בדיוק מול 3 הקשיחים.

התקנתי את התוכנה HD TUNE אתה צריך להדריך אותי כדי שאעלה תמונות/מידע נוסף, אני לא יודע להשתמש בתוכנה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מתקין את האפליקציה למחשב WD My Cloud,אחרי שחיברת את הכבל רשת בין הWD לראוטר.

ספציפית אני משתמש בו רק לאחסון אם אני צריך לשלוח קבצים למישהו במייל:אז אחרי ששמת את הקובץ שאתה רוצה לשלוח בWD -לחצן ימני- COPY LINK

מדביק במייל ומי שפוצח את הלינק יכול לשמור אותו או לרוב גם לראות בסטרימינג.

יש עוד פונקציות כמו של גיבוי וניהול הרשאות וגיבוי אוטומטי של מהסמארטפון משתמש אבל אין לי שימוש לזה....

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

50 מעלות זה רותח.

50 מעלות זה מסוכן מבחינתי.

גם 45 מעלות לכונן הזרמה/הורדות זה יותר מדי.

יש לך בכלל מאוורר צמוד לכוננים הפנימיים?

- - - תגובה אוחדה: - - -

הנה כתבה מעניינת של BACKBLAZE על טמפרטורות.

גוגל מצאו שאין קשר בין אחוז כשלים לטמפרטורות, או שיש קשר זניח מאוד.

מיקרוסופט בדקו ומצאו קשר מדיד בין טמפרטורות לכשלי כונן.

BACKBLAZE לעומת זאת מצאו שיש קשר בכוננים מסויימים, ואין באחרים, אך במידה זניחה מאוד.

אבל צריך לזכור שאצל BACKBLAZE רוב הכוננים עובדים בסביבות ה26 מעלות, ורק מעטים מאוד עוברים את ה30 מעלוות.

ואני מאמין שאותו הדבר אצל גוגל.

פלוס לגוגל היתה אסטרטגיית רכש ציוד שמכניסה גורמים חיצוניים נוספים למשוואה.

https://www.backblaze.com/blog/hard-drive-temperature-does-it-matter/

וזה מחזיר אותי למה שאמרתי קודם לגבי כך שהמציאות היא שילוב של אפשרויות 2 ו3.

כנראה שמתחת ל30 מעלות יש כוננים בהם זה לא מוסיף, בעוד שיש כוננים שזה כן משפיע במידה זניחה.

ומעל 30 מעלות זה מתחיל להיות יותר ויותר משמעותי לכל הכוננים.

אין לי על מה לבסס זאת "כהוכחה" אבל אני מאמין/יודע שיהיה הבדל מהותי ולא זניח בין 30 ל40 מעלות.

והבדל גדול הרבה יותר בין 40 ל50 מעלות.

אני מכיר הרדיסקים באופן אינטימי.

אני מכיר אותם כמו שרופא מכיר את איבר כמו לב אליו הוא מקשיב יום יום.

כוננים רותחים נשמעים אחרת.

דרך אגב אפשר לראות שגם טמפרטורה קרה מדי שיורדת מ21 מעלות יכולה לגרום לעליה באחוז הכשלים.

בקיצור המצב האידיאלי לאמינות הכוננים הוא לפנות אקטיבית כמה שיותר חום.

זה מה שאני עושה במשך שנים בהקפדה מתוך הבנה שיש לכך השלכות ארוכות טווח.

עברו אצלי ועדיין קיימים מגוון הרדיסקים מייצג של כל החברות, וטפו טפו עוד לא התקלקל לי הרדיסק כבר 10 שנים. (חוץ מכונן שיש לו כמות חריגה של BAD SECTORS משום מה, וממשיך לעבוד בכל זאת).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זכור לי בוודאות שקראתי מחקר גדול שבדק את הסוגייה ומצא שישנה טמפרטורה מסויימת , באזור של ה 30 מעלות ,שהיא טמפרטורת העבודה האופטימלית, כך שככול שהדיסקים התרחקו מטמפרטורה זאת ,כלפי מעלה או מטה , כך גם גדל הסיכון לכשל חומרתי .

מכך נובע שאם המשתמש בודק ורואה שבתנאים הספיציפים שבו נמצא הדיסק (חדר חם ,איורור בעייתי וכיוצא בזאת ) אין חריגה משמעותית מטווח של ה- 30 מעלות ,אין טעם להוסיף מאוורר והדבר

אף עלול להזיק אם מדובר למשל בחדר קר ,איזור הצפון בחורף או סתם מזגן שמכוון לטמפרטורה נמוכה במיוחד .

השאלה אם כל אותן תוכנות שמנטרות את הטמפרטורה , הן בכלל מדוייקות ? והאם יש עדיפות לשימוש בתוכנות של היצרניות על פני פיתרונות צד שלישי ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אי אפשר להגיע ל30 מעלות ללא מיזוג+מאוורר עם הספק גבוה(שגם מרעיש מן הסתם).

לכן המטרה צריכה להיות לא לעבור את ה40, עם חריגות קלות בימי הקיץ החמים.

אפשר להשיג זאת בדרך כלל עם מאוורר צמוד במהירות בינונית מול הכוננים במארז.

זה משתנה בהתאם לצפיפות בכלוב הכוננים.

אם יש כמה צפופים אחד ליד השני האיוורור יהיה פחות אפקטיבי בנפח הזורם, והחום הגולש בינם גם הוא יגדיל את הטמפרטורות.

לכן במארזים בהם יש יותר מכלוב כוננים אחד, מוסיפים לכל כלוב מאוורר צמוד, ומפזרים את הכוננים בתבנית כמה שיותר פתוחה.

הכי אידיאלי יהיה לשים מאוררי PWM שיאיצו כדי למנוע חריגות מעבר ל40.

ככה אולי הכונן ייצר קצת יותר רעש עקיף(מהמאוורר) בזמן מאמץ או בקיץ, אבל הוא יהנה מטמפרטורות יציבות יותר.

שוב, זה לא חובה, אבל זה עלול להיות הגורם המכריע לאורך זמן.

אז לא צריך להשתגע עם העניין, אבל כן מומלץ ורצוי לשים מאוורר צמוד לכוננים באשר הם.

מרגע שעשית את זה אתה כבר נמצא במקום יותר טוב, גם אם הטמפרטורות לא הכי טובות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קיבלתי .

בנגיעה בפלסטיק החיצוני אני מרגיש שהוא חמים ,אולם יתכן שהטמפרטורה האמיתית גבוה בהרבה ,עקב החום הלכוד בפנים.

מצאתי אצלי שנאי 230/ 12 וולט ומאוורר 120 מילימטר שפירקתי מספק כוח ישן .

נראה לי שמיקום המאוורר בצמוד לדיסק הקשיח החיצוני תעשה את העבודה .

מה התוכנה הכי מדוייקת לניטור טמפרטורה של דיסק קשיח חיצוני ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1350שקל לדיסק דגם " archive 8 tb ", ועוד 140 שקל למגירה של חברת agistar , זה מחיר טוב ?

או שאולי עדיף לשלם עוד כמה עשרות שקלים ולרכוש דיסק חיצוני מוכן של אותו יצרן עם אותו דגם בדיוק של הכונן הקשיח ?

המחירים בחו"ל זולים משמעותית ,עד כמה נראה לכם הסיכון שהדיסק

ידפק כתוצאה מזעזועים תוך כדי המשלוח ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1350שקל לדיסק דגם " archive 8 tb ", ועוד 140 שקל למגירה של חברת agistar , זה מחיר טוב ?

או שאולי עדיף לשלם עוד כמה עשרות שקלים ולרכוש דיסק חיצוני מוכן של אותו יצרן עם אותו דגם בדיוק של הכונן הקשיח ?

המחירים בחו"ל זולים משמעותית ,עד כמה נראה לכם הסיכון שהדיסק

ידפק כתוצאה מזעזועים תוך כדי המשלוח ?

הזמנתי מאמזון את ה8 הפנימי ב1100 כולל הכל, הכונן עובד מצוין ולא היו בעיות במשלוח (שליח! לא דואר)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם היה מדובר בכונן ססד ,אני מבין אולם כאן מדובר בקשיח מכני ,שאינו הדבר האמין ביותר שיש ,לא במשלוח עקב רגישותו הרבה לזעזועים ובעיקר לא בשימוש ,שהרי דיסק מכני יכול להתפגר ללא שום התרעה מראש,גם אם הוא הגיע אלייך תקין .

האם בדיעבד לא היית מעדיף לשלם עוד כ 200 שקל ולזכות באחריות בארץ ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם היה מדובר בכונן ססד ,אני מבין אולם כאן מדובר בקשיח מכני ,שאינו הדבר האמין ביותר שיש ,לא במשלוח עקב רגישותו הרבה לזעזועים ובעיקר לא בשימוש ,שהרי דיסק מכני יכול להתפגר ללא שום התרעה מראש,גם אם הוא הגיע אלייך תקין .

האם בדיעבד לא היית מעדיף לשלם עוד כ 200 שקל ולזכות באחריות בארץ ?

מהניסיון שלי עם האחריות בארץ, לא.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...