בחירות בארץ? - עמוד 19 - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

בחירות בארץ?

JohnnyBravo

Recommended Posts

• תגובות 389
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

אז בוא נתחיל, אני רוצה לשחק כל היום במחשב ולא לעבוד, אבל מצד שני מתאים לי לחיות בשכירות לבד וכמובן באיזורים שהשכירות בהם מגיע ל3000 ש''ח מי אשם בזה שאני נמצא בחובות? ביבי!

ביבי גם אשם באסון התאומים דרך אגב.

ידידה של אחי היא בת 25 אין לה כסף ללימודים (הורים במצב כלכלי ממש לא טוב) אז מה היא עושה? היא עובדת... לעומתך כמובן אדון חרוץ

אדון חכם בלילה, מי אמר שאני לא עובד?

כמו שאמרתי יותר מוקדם בת'רד, אם הייתי גר בארה"ב הייתי כבר יכול לקנות חדש וכבר היה לי בסיס לקניית דירה משלי, כסף ללימודים באונ' כבר היה לי בגיל 22 :lol:

זה שלא המשכתי להגיב לא אומר שהרמתי ידיים בדיון, פשוט אין לי עצבים או כח להמשיך עם זה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אדון חכם בלילה, מי אמר שאני לא עובד?

כמו שאמרתי יותר מוקדם בת'רד, אם הייתי גר בארה"ב הייתי כבר יכול לקנות חדש וכבר היה לי בסיס לקניית דירה משלי, כסף ללימודים באונ' כבר היה לי בגיל 22 :lol:

וכמובן שאם תצביע לעבודה תוכל לעשות זאת גם בישראל*

* בתנאי שאתה קרוב משפחה של עובד הסתדרות

נ.ב. עלות שנת לימודים אחת באוניברסיטה בארה"ב היא כ-$20,000. כלומר שכר הלימוד בלבד לתואר ראשון היה עולה לך כ-360,000 ש"ח.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

וכמובן שאם תצביע לעבודה תוכל לעשות זאת גם בישראל*

* בתנאי שאתה קרוב משפחה של עובד הסתדרות

נ.ב. עלות שנת לימודים אחת באוניברסיטה בארה"ב היא כ-$20,000. כלומר שכר הלימוד בלבד לתואר ראשון היה עולה לך כ-360,000 ש"ח.

די כבר חבורה של בוטים! אני לא מצביע לעבודה ולא אכפת לי משלי יחימוביץ'.

רק בגלל שהייתי רוצה הנהגה שפויה פה זה אומר שאני שמאלני\ימני\WHATEVERDAFUQ?! למה זה כל כך משוגע לרצות מנהיג שיש לו תוכנית עבודה במקום אחד שרק רוצה לשמור על המצב הקיים? למה אסור להעביר ביקורת על המפלגה הארורה הזאת?

והעובדה שלך ב"נ.ב" בסוף לא מחדשת לי והיא לא קשורה לדיון בכלל, למה גם לא ציינת שבארה"ב אחוז השמנים גדול יותר? זאת גם עובדה חשובה מאוד, מי רוצה לראות כ"כ הרבה בחורות שמנות כשהוא יוצא מהבית?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

למה לא? אתה הרי עובד, אתה מרויח כסף.

אם היה לך קשה לשלם חוב של 1M לא אומר שיהיה לך קשה לשלם חוב של 100K.

אם אתה עובד ומרוויח כסף, למה שלא תשלם את המשכנתה? את המשכנתה אתה מחזיר לאט-לאט, אתה ה- 100K אתה צריך להחזיר עכשיו - אלא אם הגעת להסדר עם הבנק, שלא ממש יתלהב מזה.

אתה מפסיד את כל ההון העצמי שהבאת, שזה בד"כ כל אגורה שהצלחת לגרד (כי אין שום היגיון בלשמור בצד כסף כשאתה לוקח משכנתה, הריבית עליה גבוהה יותר מהריבית שתקבל על הכסף שלך. אם יש לך עוד כסף זמין, קח משכנתה קטנה יותר). עבור משכנתה של מיליון, פעם, "בימים הטובים", היית צריך להביא הון עצמי של 200K, היום תצטרך 400K. כלומר אם הבנק עיקל את הדירה, הפסדת את הכסף הזה - כל שקל שהיה לך עד ליום בו קנית את הדירה, כאמור.

בנוסף לכך, הדירה היא לא הערבות היחידה, יש גם ערבים בני אדם שחותמים בזמן לקיחת משכנתא.

זה היה פעם, מזמן. אז הבנק היה הולך על הערב שהכי קל להוציא ממנו כסף ובד"כ הורס אותו באותה הזדמנות, כי אף אחד לא שומר כמה מאות אלפי שקלים למקרה שהטובה הקטנה שעשה תתפוצץ לו בפרצוף. אז שינו את החוק ועכשיו אפשר לגשת לערבים רק אחרי שהוצאת מלוקח המשכנתה כל שקל אפשרי. כתוצאה מכך כבר אין דרישה להביא ערבים למשכנתה.

בארה"ב אם אני לא טועה אם אתה לא יכול לשלם הבנק לוקח את הדירה ומוכר אותה וכאן זה נגמר. פה בארץ הבנק מבטח את עצמו מכל הכיוונים.

ועדיין הבנק מעדיף שתשתם את המשכנתה כפי שהתחייבת. כי זו הדרך היחידה בה ודאי שהוא לא יפסיד.

הציטוט הבא לא קשור עלי אבל יש לי משהו להגיד עליו:

ירון זליכה בהרצאה המופורסמת שלו "האם מדינת ישראל מושחטת" דיבר על כך שע"פ כל המדדים מדינת ישראל היא המדינה העניה ביותר במערב. הוא הציג שלושה ובכולם היינו במקומות הכי אחרונים.

עכשיו, בגלל שעוני זה דבר יחסי כמו שאמרת, הוא הציג מדד רביעי שמבוסס על מוצרים ושרותים בסיסיים שקובע האו"ם שמתחת לזה זה כבר חרפה. ז"א בן אדם שלא יכול להרשות לעצמו את זה הוא באמת באמת עני.

אז יוצא שלפי המדד הזה מספר העניים בארץ הוא הרבה יותר נמוך לעומת המדדים האחרים אבל גם כל יתר המדינות הצטמצמו ושוב אנחנו במקומות האחרונים.

נו, וזה לא איזה סוד מסתורי - רוב העניים הם חרדים וערבים. מצד אחד שיעור השתתפות נמוך בכח העובדה, כלומר מעט משכורות, ובד"כ עבודות בשכר נמוך, מצד שני הרבה ילדים במשפחה. כלומר מעט כסף מתחלק על הרבה אנשים. התוצאה - יש משהו כמו 90 אחוזי עוני במגזרים האלו.ביחד, שניהם הם כ- 30-35% מהאוכלוסיה אבל 65% מהעניים.

תוריד אותם והמצב שלנו כבר הרבה יותר טוב. אלא מה, בכל פעם שמדברים על עוני, מביאים כדוגמה משפחה יהודית חילונית עם מעט ילדים, כאילו שזו המשפחה הענייה המייצגת...

ועוד דבר-

ראיתי פה אנשים מתלוננים על הרבה דברים: רכב, דיור ועוד כל מיני. לי אישית אף אחד מהם לא מפריע.

מה שכן מפריע לי זה מדד המכירים לצרכן. המדד הזה עולה בלי הפסקה. מידי פעם קורה שהוא לא משתנה או יורד ב0.1% אבל מיד אחרי הוא עולה ב1%. הוא פשוט עולה ועולה ואין גבול לכמה שהוא עוד יכול לעלות. זה מפריע לי במיוחד כי המשכנתא צמודה עליו.

אז על זה אני באמת אשמח אם תענה לי כמו שענית לאחרים פה שהתלוננו, למה זה ככה? מה צריך לעשות? מה צריך לשנות?

דווקא מקובל שאינפלציה נמוכה היא דבר חיובי. בשנים אחרונות, האינפלציה נעה סביב ה- 3-4% בשנה. אם זו משכנתה חדשה, זה היה בתכנון מראש (ואתה צריך לשים לב למה אתה מתחייב, רעבאק, זו הקניה הכי גדולה שתעשה בחיים שלך!), אם זו משכנתה ישנה, האינפלציה היתה גבוהה יותר אז הרווחת מירידתה.

מה לעשות? תחרות מורידה את המחירים. חוסר תחרות מעלה אותם. תעודד תחרות ואם אי אפשר לדאוג לתחרות מקומית, תייבא אותה מחו"ל.

הבהרה: אני לא שואל מה אני צריך לעשות, אני שואל מה הממשלה יכולה לעשות.

למה הממשלה מתגאה בכל מיני מדדדים שלא מעניינים את אף אחד(חוץ מכלכלנים) בזמן שהמדדים שקצת יותר רלוונטיים לרמת החיים של האנשים הם איך לומר לא מזהירים.

גם המדדים שכן מעניינים די בסדר. או שאבטלה לא מעניינת אותך? בשבוע שעבר פורסם סקר ההכנסות וההוצאות של הלמ"ס ומתברר שההכנסות של המעמד הבינוני גבוהות ב- 20% מההוצאות שלו, שזה בכלל לא רע.

מה הממשלה יכולה לעשות? להסיר חסמים בפני תחרות. לחנך את הציבור לאחריות פיננסית (וזה כולל לא להציל קבוצות גדולות שעושות שטויות, למשל לקוחות חפציבא שתמורת כמה אלפי ש"ח הנחה ויתרו על ערבות בנקאית או תושבים שבתיהם נפגעו בשריפה הגדולה בכרמל ולא עשו ביטוח לתכולה). לעודד כניסה לשוק העבודה של החרדים והערבים (הבעיה כאן בעיקר פוליטית. זליכה טועה בענק כשהוא אומר שהמשק לא ייצר מספיק מקומות עבודה). לעשות ההפך ממה ששלי יחימוביץ' חושבת 8) .

אגב שלי, ראיון מדהים איתה בדה מרקר. מה שמדהים היא העובדה שאין לה שמץ של מושג על מה היא מדברת (ואני מדבר כאן על נתונים עובדתיים שקל מאוד לברר) ועדיין היא משוכנעת שהיא יודעת הכל. קחו דוגמה:

יחימוביץ': "אני מזכירה לכן נתון מאוד מאוד חשוב - חצי מהעובדים במדינת הם אנשים עניים. הדבר הזה מאט צמיחה, מאט שגשוג, מאט צריכה. מכיוון שעובדים עניים צורכים מעט".

חצי מהעובדים?

"חצי מהעובדים הם עובדים עניים".

חצי מהעניים עובדים. הפוך.

"גם זה וגם זה. חצי מהעובדים הם עניים וחצי מהעניים הם עובדים. וכל אחד יודע שמשכר מינימום אי אפשר להתקיים, נקודה".

שווה לראות את הוידאו, יש שם פנינים שלא מופיעות בתקציר המתומלל.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כמה השכר מינימום היום? 4300 ש"ח?

וזה בעבודה הכי בסיסית.

אם מדובר בזוג , אז ביחד הם מקבלים נטו 8600 ש"ח.

שכירות בפריפריה זה 2000 בערך , ונשאר להם עוד 6600 שקל לשאר הדברים.

אם הם רוצים משוכללת ופלפון חדש ומזגן כל היום ורוצים להביא 5 ילדים , אז זה הבעיה שלהם.

נכון שהם לא יוכלו לקנות דירה , אבל מי אמר שהם חייבים לקנות דירה?

ותמיד הם יכולים לעבוד בעבודה שמכניסה קצת יותר או לעבוד יותר שעות.

אז כן , אפשר לחיות משכר מינימום , גם אם זה אדם אחד לבד שמקבל 4300 ש"ח.

אם אתה רוצה לגור בתל אביב ולשתות כל יום כוס קפה ב20 שקל מתחת לבית שלך , אז תשלם.

וזה לא שאני חושב שהמצב במדינה הוא מצוין ואין מה לשפר , אבל גם המצב לא כזה גרוע כמו מה שחלק מהאנשים מציגים.

כשעובדי הייטק שמרוויחים 15000 אלף שקל נטו בחודש מפגינים , אז זה פשוט מגעיל אותי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כמה השכר מינימום היום? 4300 ש"ח?

וזה בעבודה הכי בסיסית.

אם מדובר בזוג , אז ביחד הם מקבלים נטו 8600 ש"ח.

שכירות בפריפריה זה 2000 בערך , ונשאר להם עוד 6600 שקל לשאר הדברים.

אם הם רוצים טלויזיה משוכללת ופלפון חדש ומזגן כל היום ורוצים להביא 5 ילדים , אז זה הבעיה שלהם.

נכון שהם לא יוכלו לקנות דירה , אבל מי אמר שהם חייבים לקנות דירה?

ותמיד הם יכולים לעבוד בעבודה שמכניסה קצת יותר או לעבוד יותר שעות.

אז כן , אפשר לחיות משכר מינימום , גם אם זה אדם אחד לבד שמקבל 4300 ש"ח.

אם אתה רוצה לגור בתל אביב ולשתות כל יום כוס קפה ב20 שקל מתחת לבית שלך , אז תשלם.

וזה לא שאני חושב שהמצב במדינה הוא מצוין ואין מה לשפר , אבל גם המצב לא כזה גרוע כמו מה שחלק מהאנשים מציגים.

כשעובדי הייטק שמרוויחים 15000 אלף שקל נטו בחודש מפגינים , אז זה פשוט מגעיל אותי.

אחת ההונאות הכי גדולות בישראל זה שכר מינימום.

דוגמה מהמציאות: אדם עובד במלון בים המלח, מרוויח "שכר מינימום".

עובד את כל השעות שצריך, מגיע ל9-10 בחודש, מקבל תלוש ורואה שירד לו 900 שקל על הפסקות ו"ארוחות".

עוד 100 שקל לפחות על "בריאות".

הוא פותח , ורואה אנשים מדברים על שכר מינימום, עלייה של 200 שקל לשכר, כולם מחמיאים ומחייכים.

הוא קם, לוקח ת'תלוש, מסתכל ורואה שנשאר לו בסביבות ה3000 ושואל את עצמו: "לצחוק או לבכות?"

שכר מינימום זה התעריף המינימלי שהמעסיק מחויב לשלם.

זה ממש לא מה שאדם מרוויח. אלא אם הוא מוותר על החיים וחי כדי לעבוד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אסור להוריד לו. שכר המינימום הוא מינימום שכר הבסיס שיש לשלם על משרה מלאה. המעסיק לא יכול לנכות מזה כלום. אם הוא יכול, שיפנה לבית המשפט. אם לא, הוא יכול לפנות להסתדרות שתעשה את זה בשבילו. אלא מה, הוא צריך לקחת בחשבון שהמעסיק שלו יכול להחליט שבשכר מינימום מלא כבר לא משתלם להעסיק אותו ואז במקום לעלות מאותם 3,000 ל- 4,300, הוא ירד מ- 3,000 לאפס. זה משהו שהרבה אנשים לא מבינים, לפעמים הברירה אינה בין הקיים לאידאל אלא בין הקיים לגרוע יותר. אם אתה מבטל את הקיים כדי להגיע לאידאל, אתה יכול לגלות שהמצב שלך הוחמר במקום שישתפר.

מברוטו של 4,300 לגבר רווק ללא ילדים, צריך להישאר נטו של בערך 4,150. המס המשמעותי היחיד שהוא משלם זה מס . בעצם היום זה צריך לצאת קצת פחות, כי יש פנסיית חובה. לא זוכר כמה זה אמור לוריד ומתעצל לחשב, אבל זה כסף שלא יורד מהשכר שלו - להפך, זה כסף שהמעסיק מוסיף לשכר שלו, רק שהוא לא יכול לקבל אותו עכשיו.

Henry55, הבעיה לא בטענה שאי אפשר לחיות משכר מינימום, על זה אפשר להתווכח. הבעיה היא ששלי הפכה את הנתונים, במקום חצי מהעניים עובדים, היא טענה שחצי מהעובדים עניים - שטות מוחלטת. השכר החציוני, כלומר זה שחצי מהעובדים מעליו, הוא בין 5K ל- 6K, בהחלט יותר מהמינימום. תיקנו אותה אאבל במקום להודות שהיא התבלבלה - קורה גם במשפחות הטובות ביותר - היא מיהרה לאמץ גם את הנתון החדש והחליטה ששניהם נכונים.

אלא מה, אם חצי מהעובדים עניים וחצי מהעניים עובדים, יוצא שמספר העניים שווה למספר העובדים! הרי קבוצת העניים שעובדים זהה לקבוצת העובדים שעניים ובשני המקרים מדובר על מספר שכפול ממנה. מישהו באמת חושב שיש יותר משלושה מיליון עניים בארץ?

לאורך כל הראיון זה חוזר. שלי אומרת בפסקנות (ולעיתים מוסיפה גם "נקודה!", כי כידוע ברגע שאמרת את זה, אי אפשר לערער על הטענה שלך...) דברים שאין שום קשר בינם ובין המציאות.

רוצה עוד דוגמה? היא חושבת שמדרגת מס ההכנסה המירבית צריכה להיות 50%, למעט אנשים ששכרם יותר מ- 1.5M בחודש, שאותם היא תמסה יותר. מה מדרגת המס המקסימלית היום? 48%. כלומר היא תעלה את המס בבערך כלום. אבל יהיו הרבה הכנסות מההמונים ששכרם עובר את המיליון, נכון? קרוב לוודאי שאם תספור אותם על האצבעות, לא תצטרך את היד השניה. ההכנסה מהם יכולה להגיע לכמה מיליונים לכל היותר. אבל לא, שלי משוכנעת שככה היא תדפוק את העשירים שלא משלמים מס ותחסוך לכולם כסף.

עוד? היא חושבת שמס החברות נמוך בארץ מאשר ב- OECD. הוא לא. אבל אפקטיבית הוא נמוך יותר כי יש כל מיני הקלות ופטורים, בזה היא משוכנעת. גם זה לא נכון. היא נגד זה שחברות ענק ישלמו מס חברות מופחת, אבל היא מאוד תומכת בחוק לעידוד השקעות הון, שבזכותו הן משלמות מס מופחת...

היא לא נגד תחרות, חס וחלילה, תחרות זה טוב, היא רק בעד שלא תהיה תחרות כי זה מוריד מחירים ופוגע בעובדים היצרניים.

אני חושב שסיסמת הבחירות שלה צריכה להיות "הצבע שלי, כי תמיד יכול להיות גרוע יותר".

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...