התקנת לינוקס פעם ראשונה (DualBoot)? איזו הוצאה מומלצת למתחילים? - לינוקס, Mac ומערכות הפעלה אחרות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

התקנת לינוקס פעם ראשונה (DualBoot)? איזו הוצאה מומלצת למתחילים?

dropc

Recommended Posts

אהלן חברים. חדש בקהילה.

אני מעוניין להתקין במקביל לווינדוס7.

אפעם לא עבדתי עם ואני רוצה להתנסות. קראתי בחיפוש די הרבה שרשורים ולאט לאט נבנה העניין אצלי.

רציתי להתייעץ ואשמח להמלצות מניסיונכם:

מחשב נייד עם מעבד i3 ו4GB . עליו מותקנת מערכת ווינדוס7.

אני רוצה בנוסף להתקין עליו ושיהיה DualBoot כשהמחשב יעלה הוא ישאל איזה מערכת לעלות.

1. האם לא תיהיה בעיה של תאימות דרייברים ללפטופ של ASUS? כ. ושאר הדברים.

2. איזו הוצעה נחשבת טובה, איכותית, חינמית ונוחה למשתמש המתחיל שרוצה ללמוד את המערכת? אני מכיר את אובנטו ששחקתי איתה טיפה וגם

את פדורה שגם איתה שחקתי קצת. התחברתי קצת יותר לפדורה. מה דעתך אובנטו או פדורה? ואיזו גרסא? אולי משהו אחר? אני פתוח להצעות.

ראיתי גם המלצה על opensuse ו- archlinux- איך הם באמת? רשום שהוא קליל גם מבחינת זכרון? קראתי שרשורים ממש ישנים שכתוב שהאובונטו והפדורה

ממש כבדים וה-opensuse הוא רץ בקלות. האם זה נכון גם היום? למחשבים של היום? אני רוצה מערכת בלי ג'אנק בכלל, אותו אני אתקין לבד. :yelclap: האמיתי שאני נוטה יותר לכיוון ה-archlinux או opensuse. מה מומלץ יותר מבינהם? עם מה אפשר לשחק יותר בקנפוג ונוחות?

למי יש קהילה גדולה יותר?

3. האם מומלץ לעשות 2 מחיצות נפרדות ללינוקס ולווינדוס? אם כן, כמה GB להקצות ללינוקס?

4. האם כל התוכנות\כלי עזר ללינוקס הם חינמיות להורדה? ומורידים אותם מסוג של מרקט כמו באנדרויד מסודר לפי קטגוריות?

5. אשמח להמלצות לתוכנות ספציפיות שיעזרו לי לנחות נחיתה רכה בלינוקס עם הלימודים גם, כגון שיתמוך בעברית, קומפיילר בשפת C\JAVA, נגן וודיאו עם קודקדים HD?

6. משהו שלא הבנתי בנגוע ל-Swap, האם זו מחיצה נוספת שעושים לHDD? והיא משמשת מעין "RAM" בלינוקס בנוסף לזכרון הקיים בסטיק?

7. יצירת כונן, איך לפרמט אותו ב-EXT3 או EXT4? או שבמהלך התקנת הלינוקס זה יבצע את העניין? ומה עדיף 3 או 4? ולמה?

8. מה ההבדל בין KDE ל-GNOME בעצם? לא ממש הבנתי.

וכל טיפ שיוכל לעזור לי כאשר במקביל אני קורא שרשורים קודמים.

תודה רבה וחג שמח חברים. :xyxthumbs:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 59
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

1

כנראה שלא תהיה בעיה (אמור לעבוד בלי התקנת דרייברים). אם כן, תחבר כבל רשת ותחזור לכאן כדיי לבדוק איך להתקין את הדרייבר

2

ההמלצות הכלליות שלי הם : opensuse, פדורה, ואם אתה קצת יותר מתקדם chakra. יש כאלה שממליצים אובונטו, אני לא חושב שהיא טובה במיוחד

בין המערכות יש הבדלים, אבל רוב ההבדל הוא בדסקטופ שמגיע איתם. יש כמה דסקטופים שונים - KDE, Gnome, Unity.... יכול להיות כל אחד מהם מותקן בכל אחת מהמערכות. יכול להיות שההבדל שראית אז בין אובונטו ופדורה היה ההבדל בין דסקטופים שונים

לכן אני ממליץ שתנסה גם את הדסקטופים השונים. ניתן להתקין כמה בתוך אותה מערכת (בדרך כלל היא מגיעה אם 1 כלשהוא, לפעמים אתה יכול לבחור איזה, אחריי זה תתקין את האחרים). החלפה ביניהם אל ידיי log out / log in או switch user

אני משתמש אם הדסקטופ KDE ומעדיף אותו בהרבה מעל האחרים..קודם כל זה אחלה דסקטופ. שנית כל התוכנות שמגיעות איתו - סט תוכנות מלא כולל דפדפן קליל, כל התוכנות עזרים (צייר/פנקס רשימות/קורא PDF/וכו) איכותיים ביותר. אלה לא תוכנות מיותרות - אלה דברים שכן רצוי שיהיו במערכת

יש הרבה דברים כן מיותרים שמגיעים במערכות לינוקס מסויימות. אלה לא תוכנות שיש לך בדסקטופ אלא יש תהליכים שרצים ברקע ומאיטים את המחשב ולא ברור מה הם עושים - ראיתי את זה _במיוחד_ באובונטו שבהחלט היתה אחת מהמערכות הכבדות ביותר שאני מכיר (זה משתנה אבל לדעתי היא עדיין כבדה, במיוחד שאני משתמש באחת מהמערכות הקלות ביותר שיש). דברים כמו - תור הדפסה שפשוט רץ ברקע כל הזמן אפילו שלמחשב אין בכלל מדפסת.... כל מיני שטויות כאלה

לא נראה לי שעל I3 אם 4G זיכרון יהיה הבדל מורגש

אבל כן יש הבדלים בין המערכות. אני משתמש על מחשבים דיי ישנים (פנטיום 4) אם arch שהיא מערכת לא למתחילים "ממוצעים" (יש מי שלא תהיה לו בעיה להתחיל ממנה, רוצה תנסה) והיא מהירה. אם אתה רוצה בכיוון הזה אבל מחפש משהוא "באמצע" אני ממליץ על chakra - היא מבוססת על arch, קלה באותה מידה, אבל יש לה אשף התקנה וזה לא התקנה אל ידיי כתיבת פקודות כמו ב arch

3

ללינוקס יש את מערכות הקבצים שלה - ext3 ext4 וכו - כמו שלוינדוס יש fat ו ntfs. המחיצה של לינוקס חייבת להיות מפורמטת באחת מהמערכות קבצים של לינוקס. וינדוס לא מזהה את המערכת קבצים האלה (אתה לא תראה את המחיצה ב my computer, כן תראה אותה בתור "מחיצה לא ידועה" ב manage)

גודל של מערכת לינוקס מותקנת בינונית (לא כולל קבצים של המשתמש) כ 7 GB (אצלי לפחות), מערכת חדשה שרק הותקנה יכעול להיות הרבה פחות. תיתן לפחות משהוא כמו 10GB. אם אתה רוצה לנסות דסקטופים שונים באותה מערכת 15GB

לינוקס גם צריכה מחיצה שניה (משהוא כמו 1G) לזיכרון וירטואלי שנקראת swap. במקרה שלך זה לא חיוני כי יש לך 4G זיכרון אמיתי, לא נראה לי שהמערכת לינוקס תצתרך את המחיצת swap. מה שכן, שימוש אחר למחיצת ה swap הוא כדיי לעשות sleep לכן אם אתה רוצה את הפיצ'ר הזה יכול להיות שתצתרך מחיצת swap בגודל זהה ל שיש לך

את מחיצת ה SWAP מותר לשים רק על דיסק קשיח מכאני ולא על (היא יכולה לגרום נזק לחומרה לדיסק SSD)

לאובונטו יש כלי משלה שנקרא WUBI שמאפשר להתקין אותה לקובץ גדול במחיצה של windows במקום ליצור מחיצה נפרדת. יש כאלה שאומרים ש WUBI עובד טוב, לדעתי הוא לא (יותר מידי מקרים של תקלות איתו) כך שאני לא ממליץ עליו

4

כן, אבל כאמור יש הרבה מזהשכבר מגיע אם המערכת - במיוחד KDE מכיל מלא כלים כאלה והם טובים

5

יש libreoffice, אם לא מספיק לך תתקין wine ו MS office

יש את כל הנגנים השונים, מה שהם צריכים זה את הקודקים הכלליים של המערכת (תתקין כל מה שמתחיל ב xine gstreamer0.10 ו ffmpeg ממנהל ההתקנות) ובעצם הם GUIים שונים לאותם קודקים. אני משתמש אם נגני וידאו dragon ו kaffeine ונגני מוסיקה amarok ו clementine

ויש את שמגיע אם קודקים עצמאיים משלו, ופותח הכול כמו תמיד

6

היא משמשתמ לזיכרון וירטואלי - לא שאתה צריך כזה אם יש לך 4G זיכרון אמיתי. דרך שניה לנצל מחיצת swap היא ל sleep במקרה כזה אם אתה רוצה את הפיצ'ר רצוי שהיא תהיה בגודל זהה ל RAM

למעשה 2 השימושים האלה הם זהים לקבצים pagefile.sys ו hiberfil.sys שיש בוינדוס - שם הם נמצאים במחיצה של מערכת ההפעלה, בלינוקס יש מחיצה נפרדת שמשמשת לאחד מהתפקידים האלה כדיי לא לשים את זה במחיצה הראשית

7

התקנת לינוקס יוצרת את המחיצות המתאימות ומפרמטת אותן. מה שעליך להכין מראש זה מקום בדיסק שנמצא "מחוץ" למחיצות הקיימות של הוינדוס כלומר שניתן ליצור בו מחיצות חדשות. חלק מהמערכות לינוקס מאפשרות לך לעשות גם את זה תוך כדיי ההתקנה (להקטין את מחיצות וינדוס), חלק לא

לא ראיתי הרבה הבדל ביניהם, יש אוליי הבדל ביצועים קטן לטובת EXT4 אבל לא משהוא שניתן לשים לב אליו לדעתי. מה שכן, קיים דרייבר לוינדוס שיודע לקרוא EXT3 (כדיי שתוכל לפתוח מהוינדוס את המחיצות של הלינוקס) אני לא יודע אם הוא תומך ב EXT4

8

אלה דסקטופים שונים - אתה יכול לחפש צילומי מסך בגוגל וב אבל הדבר האמיתי זה להתקין את שתיהם ולראות אותם

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

@11010010110

ראשית תודה רבה על התשובה המפורטת, קראתי המון תשובות שלך בחיפוש והם עזרו לי המון, אני באמת מודה לך.

נוספו עוד שאלות ברשותך:

1. חפשתי קצת בגוגל על ההוצאה chakra ונראה טוב. עכשיו ההתלבטות היא בין opensuse או chakra או fedora.

מניסיונך, מה מגיע עם הכי פחות ג'אנק? מה הכי מומלץ וידע לנצל את המחשב ולנהל זכרון ומעבד בצורה חכמה והטובה ביותר?

האם לשלושתם יש אפשרות להפעיל את ההתקנה מBOOT? ואיך אני יכול להפעיל BOOT של הISO שלהם ללא כונן דיסקים אופטי?

יש לי DOK פנוי עם 8GB, אשמח להסבר איך לעשות זאת.

2. האם הדסקטופים השונים KDE או GNOME לצורך העניין זהים בכל ההוצאות? זאת אומרת קיימים אותה חבילת תוכנות בכולם?

3. משהו קצת לא ברור לי בנוגע להתקנה של הלינוקס והמחיצות.

פניתי 100GB עבור המערכת לינוקס כולל תוכנות + קבצים. האם זה מספיק לדעתך? לעבודה שוטפת ומהירה? ע"י SHRINK בWINDOWS7.

לא לפתוח מחיצה חדשה? במהלך ההתקנה הוא ישאל לבצע את הקינפוג למחיצות השונות?

בסך הכל כמה מחיצות הלינוקס דורש על מנת לעבוד תקין?

בנוגע למחיצת SWAP - מבחינת זכרון אני מאמין שלא תיהיה לי בעיה, אבל אני רוצה שהמחשב יוכל להיכנס למצב SLEEP וכו' וכאשר סוגרים את

המסך שילך לישון. האם אני צריך לבצע SWAP? כמה GB יספיק?

במהלך ההתקנה של הלינוקס הוא ישאל אותי כמה מחיצות לעשות? שיטת קבצים? כמה GB להקצות?

4. מתוך עניין נטו, שרשמת להתקין MS OFFICE, האם יש דרך להתקין תוכנות של WIN על מערכת לינוקס? או שיש גרסא MS OFFICE ללינוקס?

כל התוכנות ללינוקס ככל הם חינמיות?

5. האם לינוקס "קל" יותר מווינדוס וכשיש חומרה חלשה יותר של מעבד וזכרון המערכת עובדת מהר יותר?

6. מבחינת קבצים וסיומות קבצים, אוכל להעביר מהלינוקס לווינדוס וכיו"ב? אפשט ואבהיר את השאלה קצת:

האם הסיומות קבצים בלינוקס זהות לסיומת בווינדוס?

אם יש קובץ וידאו AVI או אודיו בלינוקס, אפשר להעביר לווינדוס והוא יפעל?

אם פתחתי קובץ EXCEL במערכת , יהיה אפשר להמשיך לעבוד עליו בלינוקס?

7. האם אתה מכיר או שבא לך להסביר קצת בהרחבה על הלינוקס ממש מהבסיס שלו, איך הוא בנוי, מהוא הקרנל וכו'.

8. המלצה ספציפית לתוכנת firewall שתתן לי לנטר את הגישות לNET, הכוונה שאם קובץ או תוכנה מנסה לצאת לאינטרנט הוא יקפיץ חלון

ויתן לי להחליט ALLOW\BLOCK?

שיהיה חג שמח.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1

לדעתי chakra הכי מהירה / מנצלת משאבים טוב. מה שכן, יכול להיות שהי מתאימה לך ויכול להיות שלא - ההתקנה שלה פשוטה אבל הניהול בהמשך הוא על ידיי שורת פקודה. אבל יש לך מספיק משאבים גם להריץ מערכת קצת יותר כבדה אם יש בה דבריםש אתה רוצה

יש לכל מערכת את ההוראות שלה ליצור את ה USB מתוך וינדוס

http://en.opensuse.org/SDB:Live_USB_stick#Windows_Instructions

https://fedorahosted.org/liveusb-creator/

http://www.chakra-linux.org/wiki/index.php/Bootable_USB_Flash_Drive_Creation#Microsoft_Windows

ויש כלי שיכול ליצור USB של כמה מערכות שונות כולל אובונטו

http://unetbootin.sourceforge.net/

כל דסקטופ כזה הוא פרוייקט - יש את הדסקטופ עצמו ויש סט תוכנות שהוא חלק מאותו פרוייקט

קודם כל אין כל הגבלה להריץ תוכנות מדסקטופ 1 בתוך דסקטופ 2. אם יש תוכנה שאתה רוצה מהדסקטופ השני פשוט תתקין ותריץ אותה והיא תעבוד חלק

מי שמכין את המערכת שבחרת (פדורה, צ'אקרה....) בוחר מה לכלול במערכת בברירת מחדל ומה לא. משיקולים של גודל מוגבל של הקובץ להורדה (ה ISO) וכדומה. בדרך כלל אם משהוא לא מורתקן אתה יכול להוסיף מה שבא לך אחריי ההתקנה

לפעמים נעשות החלטות שלדעתי לא נכונות - למשל באובונטו במשך הרבה גרסאות (לא יודע איך היום) התוכנת ציור היחידה שהגיעה אם המערכת היתה GIMP (דמוי פוטושופ) - תוכנה גדולה ולא פשוטה לסתם משתמש שאינו גרפיקאי, ולא הגיעה כל תוכנת ציור םשוטה כמו paint. או שיש מערכות ששמות את האופיס של KDE ואם כמה שהוא טוב, יש דברים שהוא פשוט לא יודע לעשות ו libreoffice (הגדול וכבד יותר) כן יודע

ב chakra יש הגבלה דיי לא רגילה והיא שלא ניתן להתקין gnome או תוכנות שהן חלק מ gnome (אין חבילות של gnome להתקנה). אבל כן ניתן להתקין תוכנות מבוססות gnome "כלליות" כמו פיירפוקס. ברוב המערכות ניתן להתקין את כל הדסקטופים

מי שמייצר את המערכת יכול גם להכניס שינויים משלו בדסקטופ - בדרך כלל הוא משחק אם ברירות המחדל של דברים וכו - מה שניתן לשנות בהגדרות

ללינוקס מספיק כ 15G למערכת מותקנת + כל הדסקטופים מותקנים ביחד, ואם אתה רוצה suspend to disk (סוג ל sleep) גם תוסיף 4G SWAP. כל מה שמעבר לזה - מקום לקבצים שלך

אם אתה רוצה להשאיר מקום לקבצים שלך אני ממליץ שתיצור מחיצה נפרדת ל home. (היתקיה home בינוקס היא כמו c:\users בוינדוס - כך אוטומטית התיקיה שלך/דסקטופ/וכו יהיו במחיצה השניה. אם תרצה לפרמט את המחיצה של הלינוקס תוכל להשאיר את מחיצת ה home כמו שהיא וכל הקבצים/הגדרות שלך יישמרו)

יש מערכות לינוקס ששואלות איך לחלק מחיצות ויש כאלה שנותנות אפשרות לחלק אוטומטית לפי מה שהמערכת חושבת לנכון. מה שכן תשים לב שלא תבחר לפרמט את כל הדיסק ( = להעיף את הוינדוס). מה שאתה צריך זה :

/ (root partition) - 10-15G

swap - 4G (הייתי עושה 4.1 ככה כדיי להיות בטוח שיש יותר SWAP מ RAM)

כל היתר לקבצים שלך - או כחלק מ root (אם אתה רוצה את הכול באותה מחיצה) או למחיצת /home (אם אתה רוצה מחיצה נפרדת)

4

קיים אמולטור (לא מדוייק אבל הוא נותן אםשרויות כמו של אמולטור) שנקרא wine ומאפםשר לפתוח תוכנות של וינדוס. חלק מהתוכנות עובדות וחלק לא. ניתן להריץ בו גרסאות מסוימות של MS , משחקים (חלק) וכן הלאה

רוב התוכנות שמיועדות ממש ללינוקס הן חינמיות והרוב הוא קוד פתוח (קוד פתוח וחינמי זה לא אותו דבר, יש תוכנות שהם 1 ולא 2 או ההיפך). יש כאלה שלא

5

תלוי מה משווים למה - איזה גרסאת וידוס מול איזה דסקטופ. לדעתי הצריכת משאבים של לינוקס בדסקטופים המלאים (KDE וכנראה בערך אותו דבר gnome) על מחשב חדש דומה לוינדוס XP בערך (אלא על מחשבים שיש להם כ 256M או פחות זיכרון, שם XP עובד והדסקטופים הכבדים של לינוקס לא ממש, אבל הדסקטופים הקלים יותר של לינוקס כמו LXDE כן עובדים ומהירים)

6

בלינוקס אין ממש התייחסות לסיומות קבצים - קבצי תוכנות, קבצי טקסט ואחרים הם הרבה פעמים בלי סיומת בכלל - ללינוקס יש את הדרך שלה לזהות את סוג הקובץ. יש שימוש שבסיומות קבצים לרוב הקבצים הנפוצים פשוט בשביל תאימות אם וינדוס

פורמטים של קבצים הם אותו דבר (כמובן חוץ מתוכנות שבהם כל תוכנה צריכה את מערכת ההפעלה שלה - EXE צריך אמולטור כדיי לעבוד בלינוקס, קבצי תוכנות של לינוקס צריכים אמולטור כדיי לעבוד בוינדוס). קבצי סרטי / מסמכים / וכו הם אותו דבר (אתה צריך תוכנה מתאימה לפתוח אותם / קודקים / וכו וזהו)

בקבצי אופיס יש הגבלות מסוימות לא מצד מערכת ההפעלה אלא התוכנות : wine לא מריץ את כל גרסאות MS על לינוקס כלומר יעבדו גרסאות מסוימות בלבד. libreoffice (שקיים גם ללינוקס וגם לוינדוס) בדרך כלל פותח ושומר אקסלים וכו ללא בעיה אבל לפעמים הוא לא פותח אותם בדיוק כמו שצריך ומבלגן עיצובים וכו

7

הקרנל הוא מה חלק עיקרי במערכת ההפעלה שנמצא אי שם במערכת, לך כמשתמש אין ממש מה לעשות איתו חוץ מלהוריד לו עדכונים כשהם יוצאים

מעל זה יש סט כלים כמו bash (שורת הפרודה), init (הסקריפטים שמעלים את המחשב וכו), X11 (מערכת התצוגה, הגרפיקה, של וכו) שכל אחד מהם הוא פרוייקט עצמאי

מעל זה יש דסקטופים שמשתמשים ב X11 וכו. כל דסקטופ הוא פרוייקט עצמאי

ומעליהם תוכנות שיכולות להגיע כחלק מהדסקטופים או בנפרד

מי שיוצר את המערכת (פדורה, צ'אקרה) בוחרים רכיבים שמהם המערכת שלהם תהיה בנויה, אורזים אותם בחבילות, ובונים כלי משלהם ("חנות אפליקציות") לניהול ההתקנות של החבילות האלה. מה שאתה מקבל זה את המערכת כפי ש fedora למשל הכינו אותה בשבילך - והם גם נותנים לך עדכונים לכל רכיבי המערכת וכו

8

לא מכיר.... המקס' שמצאתי זה firewallstate שאמור להראות איקון בפאנל אבל לא יודע אם הוא ממש נותן התראות וכו. הקטע הוא כזה : הפיירוול בלינוקס הוא תהליך רקע והוא סטנדרטי, כל מה ששונה (שאתה יכול להתקין משהוא אחד או אחר) זה רק ה GUI ששולט בו

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תגובה עניינית למדתי המון.

מה שאתה בעצם אומר שאם ברצוני לבחור במערכת chakra אני אהיה חייב להשתמש בדסקטופ KDE?

ואם אני מעוניין בKDE או GNOME כדאי ללכת על opensuse. מניסיונך אין הבדל משמעותי בינהם?

למה אתה ממליץ לעשות הפרדה בין המחיצה של המערכת הפעלה (ROOT?) והHOME? חשבתי דווקא לאחד בינהם שיהיה נוח וכמה שפות מחיצות.

בהנחה ואני משדרג את הזכרון ל8GB, כדי לעשות את ה-SWAP כ9GB ליתר בטחון?

בטח אתה מכיר אתר עם פקודות למתחילים בסיסיות ולמתקדמים יותר, אשמח להכיר דבר כזה, איך משתמשים בטרמינל והפקודות ומה כל דבר עושה.

כל המלצה שיש לך תעזור לי מאוד. אני אתקין את המערכת בקרוב כשיהיה לי קצת זמן.

מבחינת תאימות של דרייברים של הכ. רשת , כ. קול, כ. מסך וכו'. זה יזהה אוטמטית ומתקין את זה אוטמטית?

יש אתר שמרכז את הורדות התוכנות ללינוקס? אשמח להכיר גם כן. כדוגמא ה- filehippo למחשבי הPC.

שאלה כללית האם המערכת chromeOS היא לינוקס? מבוססת לינוקס?

שוב תודה על הכל.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. לחלק מההפצות יש LiveCD, בד"כ אפשר להתקין ממנו. אם לא, כמעט תמיד אפשר להעביר את ההתקנה מ- CD/DVD ל- DoK. יש כמה תוכנות שעושות את זה, אני אישית השתמשתי ב- UNetbootin, אפשרות אחרת היא LiLi.

בנוגע לזבל - אל תתקין את מה שאתה לא רוצה. רוב ההפצות נותנות לך לבחור. התקנת משהו והתחרטת? תסיר אותו. ממש זבל בד"כ אין, יהיו תוכנות שאתה לא תצטרך.

2. לא בדיוק (אבל בערך, בים בם בום). לא כולם משתמשים בדיוק באותה גרסה של הסביבה הגרפית, לפעמים מחליפים תוכנה אחת באחרת, יכולים לשנות את ה- theme שמגיע כברירת המחדל, אבל ההבדלים, אם יהיו, לא גדולים בד"כ.

3. תלוי מה תרצה להתקין. לשימוש מזדמן, 10GB בהחלט יספיקו. אתה כן צריך מחיצה נפרדת (אלא אם תשתמש במשהו כמו WUBI, "שמזייף" מחיצות) והיא צריכה להיות primary ולא logical drive כדי שתוכל לאתחל ממנה. אם השארת מקום פנוי שלא שיך לאף מחיצה על הדיסק, ההתקנה תוכל לעשות את זה בשבילך.

כן, ההתקנה של רוב ההפצות נותנת לך אפשרות להגדיר מחיצות ידנית או לבחור בהגדרה אוטומטית. בעיקרון המינימום הדרוש הוא מחיצה אחת (ה- root או / ), מומלץ להוסיף אחת נוספת swap (מחיצה שמשמשת לזיכרון וירטואלי - בניגוד ל- Windows, כאן זו מחיצה נפרדת). מקצוענים בד"כ מוסיפים מחיצות שונות לתיקיות שונות לפי השימוש שלהן, למשל מחיצה קטנטנה ל- /boot (קבצי האתחול, היחידה שחייבת להיות primary), מחיצה נפרדת ל- /home (קבצי המשתמשים), מחיצה נפרדת ל- /var/log (לוגים) וכו'. הרעיון הוא להפריד פיזית בן מחיצות לשימושים שונים, לאפשר החלפה והגדלה בקלות אם נגמר המקום (יותר מידי קבצי משתמשים? מוסיפים דיסק שני ומגדירים ש- /home יושבת עליו) ולאפשר התקנה מחדש בלי לפגוע בקבצי המשתמשים (כי הם על מחיצה נפרדת בכלל). אבל תתחיל עם שתים, ראשית ו- swap. לא קופצים ישר לעמוקים 8) .

נראה לי שכרגע מערכת הקבצים העדיפה היא ext4.

4. בתאוריה, כן. ע"י שימוש ב- wine, אפשר להריץ תוכנות Windows בלינוקס. לא בהכרח יעבוד על כל גירסה של MSOffice, לפעמים צריך להתאמץ או להשתמש בגרסה מתקדמת יותר, בתשלום. מיקרוסופט לא מוציאה גרסה של Office ללינוקס, אבל יש תחליפים ברמות שונות.

לא כל התוכנות ללינוקס הן חינמיות.

5. זה תלוי. הסביבות הגרפיות KDE ו- Gnome יכולות להיות מאוד כבדות מבחינת צריכת המשאבים שלהם. ישנן סביבות גרפיות אחרות, קלות יותר, כמו xfce, או שאפשר לוותר לחלוטין על הסביבה הגרפית ולעבוד מה- CLI - מומלץ לשרתים, בהחלט לא למחשב desktop.

איך יודעים? מנסים. ממילא כדאי לך לעבור גם על KDE וגם על Gnome (ואם בחרת באובונטו, גם על Unity) כדי להחליט מה אתה מעדיף, אז תוכל לראות האם המחשב שלך יכול להתמודד איתן או לא. אם לא, נסה xfce.

6. סיומות לא ממש משנות, הפורמט משנה. קח קובץ xls ושנה לו את הסיומת ל- avi, לא תצליח לפתוח אותו בשום נגן וידאו כי למרות הסיומת, הוא לא קובץ וידאו.

רוב הקבצים תואמים לתקן כלשהו, דה-פקטו אם לא דה-יורה. avi, למשל, הוא תקן דה יורה. xls הוא תקן דה פקטו - אפילו MSOffice יש לפעמים בעיות עם קבצים שנוצרו בגרסאות אחרות.

קבצי מדיה בד"כ יעבדו ללא שום בעיה. לכל היותר תצטרך להתקין קודקים (מפענחים) לשיטת הדחיסה של הקובץ, מה שבחלק מההפצות יכול להיות קצת בעייתי כי הקודקים מגיעים לפעמים כקבצים בינאריים ברישיון מוגבל. הסיפור זהה ב- - הקובץ יעבוד כי המבנה שלו זהה, לכל היותר תצטרך להוריד קודק מתאים.

קבצים שמבוססים על תקן לא רשמי (כלומר דה פקטו) יכולים להיות בעייתיים יותר כי אין באמת תקן שאפשר לעבוד לפיו. במקרה של קבצי , אם אתה עובד עם MSOffice תחת לא תהיה בעיה, זו אותה תוכנה שיוצרת את אותם קבצים. עם התחליפים אתה עלול להתקל בבעיות תאימות לפעמים. לא משהו שימנע לחלוטין פתיחה של הקבצים, אבל חלק המעיצוב, למשל, עלול להראות שונה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

למה אתה ממליץ לעשות הפרדה בין המחיצה של המערכת הפעלה (ROOT?) והHOME? חשבתי דווקא לאחד בינהם שיהיה נוח וכמה שפות מחיצות.

הפרדה בין מערכת ההפעלה לקבצי משתמש מומלץ משתי סיבות עיקריות

1. ניתן להשתמש באותה מחיצת בית עבור מערכות לינוקס שונות. וכמובן זה גם יעיל יותר במקרה שרוצים להתקין מחדש את המערכת.

2. מניעת פיצול קבצים של מערכת ההפעלה. בספרית הבית תמיד קוראים כותבים מוחקים. כלומר פעילה מאוד

לעומת זאת ספריית השורש הרבה פחות דינאמית. ספריית /var פעילה ואילו שאר הספריות פעילות רק כשעושים עדכון או שינוי הגדרות.

במקרה כזה מחיצת שחלוף של 8.1 תספיק לך, שים לב שמדובר בגודל בינארי ולא עשרוני.

מבחינת תאימות של דרייברים של הכ. רשת , כ. קול, כ. מסך וכו'. זה יזהה אוטמטית ומתקין את זה אוטמטית?

לרוב יהיה זיהוי אוטומטי.

יש אתר שמרכז את הורדות התוכנות ללינוקס? אשמח להכיר גם כן. כדוגמא ה- filehippo למחשבי הPC.

לכל אחת מההפצות (לא קוראים לזה הוצאות) יש מערכת עדכונים משלה שתוכל להגיע אליה באמצעות התפריטים

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

@moon

תודה עזרת לי. אך לא ענית על הכל. אשמח להתייחסות של שאר הדברים, אתר פקודות, וכו'.

בנוגע לגודל בינארי ולא עשרוני - אפשר בבקשה פישוט העניינים? אני לא ממש מתמצא בתחום (למדתי קצת בקורס תכנות C על המספרים הבינארים אך לא

התעמקנו בכך ולכן חסר לי המון ידע בנושא). אשמח להסבר ופישוט העניינים בבקשה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עניתי על מה שאני יודע

איזו ההפצות לבחור, לא יכול לעזור לך. כי כבר שנים אני עם ג'נטו ולא מכיר את המצב הקיים בשאר ההפצות.

פקודות לטרמינל יש מאות. תוכל לחפש בגוגל.

אבל למשתמש רגיל אין צורך בהן. ניתן לעשות כמעט הכל דרך הממשק הגרפי

גודל דיסק, זאת הייתה הערה שמיועדת לצורת תשומת לב. לא פעולה ממשית

יצרניות הדיסקים מיצרות דיסקים ומפיצות לפי גודל עשרוני

לעומת זאת מערכות ההפעלה ויצרניות הזיכרון מיצרות לפי גודל בינארי

לכן KB עשרוני זה 1000 לעומת KB בינארי שזה 1024

מכיוון שהזיכרון הוא בגודל בינארי, אז גם המחיצה שדרושה צריכה להיות לפחות הגודל הזה.

חלוקה באמצעות ההתקנה תיתן את הגודל הדרוש. חלוקה ידנית לפני זה, צריך להקפיד שיהיה באמת הגודל הדרוש

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הבנתי סבבה. איך הג'נטו היא עבור משתמש מתקדם יותר? ההתקנה היא מBOOT או פקודות?

קראתי עליו קצת וראיתי שהוא מיועד לקהל יעד המתקדם יותר. אגב אולי תוכל לספר לי למה דווקא בחרת בלינוקס? האם אתה עובד רק בלינוקס?

או שיש לך עוד מערכת על המחשב? מעניין לשמוע. אגב כולם מוזמנים לענות על השאלה לפתוח קצת אופקים לחדשים שבנינו בקהילה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תגובה עניינית למדתי המון.

מה שאתה בעצם אומר שאם ברצוני לבחור במערכת chakra אני אהיה חייב להשתמש בדסקטופ KDE?

ואם אני מעוניין בKDE או GNOME כדאי ללכת על opensuse. מניסיונך אין הבדל משמעותי בינהם?

בטח אתה מכיר אתר עם פקודות למתחילים בסיסיות ולמתקדמים יותר, אשמח להכיר דבר כזה, איך משתמשים בטרמינל והפקודות ומה כל דבר עושה.

כל המלצה שיש לך תעזור לי מאוד. אני אתקין את המערכת בקרוב כשיהיה לי קצת זמן.

מבחינת תאימות של דרייברים של הכ. רשת אלחוטי, כ. קול, כ. מסך וכו'. זה יזהה אוטמטית ומתקין את זה אוטמטית?

שאלה כללית האם המערכת chromeOS היא לינוקס? מבוססת לינוקס?

שוב תודה על הכל.

ב chakra אין גנום (להפצה אין חבילות של גנום) לכן אם אתה רוצה לנסות דסקטופים שונים תתחיל ממשהוא אחר כמו opensuse

הבדל משמעותי בין ההפצות - כולם עובדות, ובכל זאת בסוף בוחרים אחת. גם את זה תמצא לבד כי ההפצה שטובה לך היא לא בהכרח זאת שהמליצו לך או שניסית ראשונה. כנל דסקטופים

הפרדת home - מכל הסיבות שכבר נאמרו. הסיבה העיקרית היא שאתה כנראה תחליף הפצות ותנסה הפצות חדשות (כלומר תפרמט כל הזמן את המחיצה הראשית של הלינוקס), וכך תוכל להשאיר את ה home אם כל הקבצים שלך בלי למחוק אותם

היתה הצעה להפריד גם var - יש לזה את היתרונות שלו אבל אני מעולם לא הפרדתי אותה ואני לא חושב שלהפריד את var זה כזה משנה למחשב דסקטופ פשוט - מצידי שתהיה חלק מהמחיצה הראשית

שימוש ב SWAP כ SWAP אתה לא צריך. השימוש הפוטנציאלי הוא ל suspend to disk, במקרה כזה צריך שכמות הזיכרון התפוס על ידי מערכת ההפעלה תיכנס למחיצת ה swap, לכן ה 4.1 כדיי להבטיח שהיא תהיה יותר מ 4 (כי יכול להיות בלאגן של כלי ניהול מחיצות שמודד ב GB במקום GiB או מחליט לעגל את השטח כלפיי מטה משיקולים של מבנה הדיסק)

אני לא יודע אם יש טעם לעשות מעל 4.1 G - בתור התחלה זה לא מה שיפריע

את ההיכרות שלי אם השורת פקודה עשיתי בכל שכשהייתי מתחיל החלטתי לצאת נגד כל ההמלצות שנכתבו בווטסאפ, קראתי על מערכת "ממש מסובכת" בשם gentoo שכל ההתקנה שלה על ידיי פקודות והחלטתי לנסות, אחריי 2 או 3 ניסיונות הצלחתי להתקין אותה. אם אתה רוצה גם - קדימה, gentoo או arch (אני נמצא עכשו על arch, מערכת טובה מאוד, דומה ל chakra אבל כל ההתקנה והניהול אל ידיי פקודות, כמו כן ב arch יש אפשרות להתקין gnome). אם אתה רוצה דרך קלה יותר תתחיל ממערכת שלא מחייבת שורת פקודה, ואז תלמד ממדריכים

דרייברים בדרך כלל מותקנים אוטומטית. אם לא אז לפעמים צריך להוסיף משהוא ידנית ממנהל ההתקנות ("חנות אפליקציות") או לעבוד לפי מדריך שיש באינטרנט

בלינוקס יש דרך שונה להתקין תוכנות. לא מורידים exe ומתקינים אלא מתקינים דברים בצורה מרוכזת ממנהל ההתקנות ("חנות אפליקציות"). הוא בעצמו מקבל עדכונים של איזה תוכנות יש, גרסאות אחרונות, מידע על תלויות והתנגשויות וכו'. מה שמאפשר לו להתקין תוכנות בהתקנה נקיה בהתאמה מוחלטת למערכת, לדאוג לעדכונים, וגם להסיר תוכנות בצורה נקיה בלי להשאיר דברים מיותרים במחשב

רק במקרה (לא נפוץ) שבו יש תוכנה שאתה צריך ואין אותה במנהל ההתקנות (או במאגרי תוכנות חיצוניים שניתן להגדיר בו), אז מתקינים תוכנות ידנית על ידיי הורדה, קימפול אם צריך והתקנה - זה לא משהוא שצריכים לעשות הרבה

מערכת משתמשת בקרנל של , אבל כל מה שבנוי מעל זה שונה משמעותית ולכן אין הרבה דמיון בינה לבין מערכות "רגילות" מה שנקרא GNU/Linux

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ההתקנה של הג'נטו היא ידנית באמצעות פקודות. דרך LiveCD tu LiveUSB

או בכלל דרך התקנה אחרת קיימת של לינוקס.

ההתקנה יכולה להיות מאוד ארוכה בעיקר אם מהדרים הכל מקוד מקור ולא משתמשים בחבילות שכבר מהודרות (קיימות לאופיס, לפיירפוקס ועוד)

אבל כאמור ניתן להתקין גם מתוך התקנה קיימת אחרת.

כשהתקנתי על המחשב הנייד, שהייתי חייב לשימוש יומיומי ולא יכולתי להשבית.

התקנתי דביאן, לקח שעה התקנה.

ואחרי זה יצרתי את המחיצות לג'נטו.

ההתקנה של הג'נטו לקחה בערך 4 ימים. כאשר באותו הזמן אני עובד על המחשב עם הדביאן.

ובסוף מחקתי את הדביאן והמשכתי להשתמש בג'נטו.

למה בחרתי בלינוקס.

אי אז בסוף שנות ה90, לא הבנתי מה ההגיון לקנות (מעולם לא העתקתי או פרצתי תוכנות)

אז התקנתי לינוקס רדהט גירסא 5 אם אני לא טועה

ואיך אומרים, באתי בגלל המחיר, נשארתי בגלל האיכות.

אין לי על המחשבים בשימוש יום יומי

יש לי שרתי 2008 על מחשבים לצרכי עבודה, וגם הם בדרך כלל יושבים על מערכת בסיס . עליה מכונה וירטואלית. ואז הווינדוס

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

סיפור ההתחלה שלי בלינוקס התחיל ממתיי שהיילי ילד סקריפט שחושב את עצמו האקר (זה גם התקופה שממנה הגיע הכינוי שלי) - אי שם ב 2004

בפורומים שונים שבהם הייתי היו כמה "האקרים מתקדמים יותר" שהיו משתמשים במערכת לינוקס

יום אחד חבר שלי "הצליח להשיג" דיסקים של "תוכנה להאקרים" (Red Hat 7.2) והקטע שהוא לא מוצא איך מתקינים אותם (הוא חיפש setup.exe), באין ברירה הוא הביא את הדיסקים אליי שאוליי אני אוכל להשמיש אותם

אני כבר ידעתי בערך כזה שמדובר במערכת הפעלה אז ניסיתי לעשות מהם בוט, המערכת עלתה, התקנתי, חיפשתי איפה ה Explorer, לא מצאתי, חזרתי לוינדוס 98

אבל כן ידעתי שיש עוד מערכת שאני יכול להתקין

אז חיפשתי משהוא יותר טוב יותר חדש

אז מצאתי knoppix איפה שהוא. זה דיסק שעולה live לתוך מערכת ההפעלה (מה שאז היה דיי חדש) והתשמשתי איתו תקופה מסוימת, הצלחתי למצוא את האינטרנט וכו

חיפשתי כל מיני מערכות אבל הכול היה משעמם, הייתי מוריד - מתקין - משתעמם - מוחק אחריי 5 דקות

ואז הגעתי לדיון ב whatsup שבו היה דיון על מערכות שטובות למתחילים ומערכות שלא טובות והיה שם משהוא שנאמר על מערכת בשם gentoo שכולם דיברו עליה שהיא הכי מסובכת - אמרתי ננסה

ה gentoo היה המערכת הראשונה שנשארה אצלי ולא עפה מהמחשב תוך 5 דקות. אחריי שבוע העפתי את הוינדוס ומאז הייתי ב gentoo

אחריי כמה שנים עברתי ל arch ואיתה אני משתמש היום

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...