מהו שימוש פרקטי במערכות הפעלה בקוד פתוח? - עמוד 2 - לינוקס, Mac ומערכות הפעלה אחרות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מהו שימוש פרקטי במערכות הפעלה בקוד פתוח?

Recommended Posts

מפתיע אותי שאובונטו זיהה את כל רכיבי החומרה והדרייברים אפילו את הבלוטות' של אסוס ש7 לא זיהתה ומסתבר שהעכבר של רייזר עובד עם כל הכפתורים וגם המקלדת מולטימדיה שלי עובדת כולל קיצורי הFN לשליטה במדיה שמובנים בה וכל זה בריצת LIVE... מדליק.

ענית לשאלות שלך מההודעה הראשונה. ועוד הכל ב-LIVE

לעניינו של הדיון באופן כללי,

בשוק נורמלי אין שחקן אחד, אסור שיהיה שחקן אחד. שוק המחשבים הביתי לא נורמלי, או בעצם לא היה נורמלי עד לאחרונה ואנחנו צריכים להגיד תודה לקהילת הקוד הפתוח שפתחה קצת את השוק (למשל התפלגות הדפדפנים שבעבר היתה +90 אחוז של IE והיום על פי סקרים אחרונים הוא כבר איננו הדפדפן המוביל). גם אילו היתה זו הסיבה היחידה לקיומה של לינוקס, היא כבר מספקת.

אבל כמובן שאין זאת הסיבה היחידה, יש עוד המון סיבות ויתרונות ללינוקס שמתורגמים לפלחי שוק משמעותיים, לעיתים באופן מוחלט. דוגמה ראשונה היא כמובן הגמישות - לינוקס רצה על 92% ממחשבי העל בעולם ועוד כמספר הזה גאדג'טים למיניהם, לינוקס נמצאת בבבסיס של האתרים הגדולים בעולם למשל גוגל ופייסבוק, ועוד אינספור שימושים. היכולת להיות גם כאן וגם כאן וגם שם, נובעת מגמישות אינסופית של המערכת הזאת, בין היתר כי הקוד פתוח.

דוגמה נוספת היא - מספר הניצולים של פרצות הוא אפסי, פרצות מתוקנות בו ביום, מספר הוירוסים ללינוקס הוא אפסי אם בכלל. זה כבר כשלעצמו מאפיין משמעותי בבחירה של המערכת כדסקטופ (זה לא תלוי פופולריות, בשרתי MS יש יותר וירוסים משרתי לינוקס, למרות שיש יותר שרתי מבוססי לינוקס ויוניקס)

דוגמה משמעותית אחרת - לינוקס, לכל דבר ועיקר היא UNIX המוכר והטוב. (בקרנל היא לא אבל יש לה תאימות UNIX מוחלטת). יש מגוון של תוכנות שרצו בעבר על UNIX והדרך היחידה להשתמש בהן במכונות מודרניות היא על לינוקס, לדוגמה - רינדורים באולפני הוליווד, תוכונות עסקיות בWALL-STREET, מערכות מסד נתונים וכו'

לינוקס מעולה לשימושים ביתיים טיפוסיים. אחרי שהותקנה וקונפגה (עם או בלי עזרה מבחוץ) הכל עובד והכל ימשיך לעבוד. משתמש ביתי שגולש ברשת, קורא או יוצר מסמכים, רואה או מאזין לתכני מולטימדיה, עובד לומד או מפתח - יכול למצוא בלינוקס פלטפורמה מעולה, יציבה מודרנית ומעולה לשימושיו. הנה עיניך הרואות איך LIVECD זיהה הכל ועבד מיד.

גם היופי והניצנוצים לא פסחו - היום אפשר לראות דסקטופים מרשימים, מגניבים שכל משתמש או מק שרואה אותם מיד אומר "גם אני רוצה כזה".

השוק נפתח לתחרות, זה מזעזע וממריץ את השחקנים הדומיננטיים, משפר את המוצר שלהם, מונע מהם התנהגות מונופוליסטית, מוריד מחירים לצרכנים, מלמד אותם שאי אפשר למעוך או להעלים משהו פתוח. כולם מרויחים מלינוקס, גם משתמשי .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 58
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

או קיי הנה מקרה מתסכל,

אני מנסה להתקין את אובנטו ונכנס למסך ההתקנה, לפתע אני רואה שכפתור "המשך" אפור ואי אפשר להקיש עליו. מפה לשם אני פתאום קולט ולא שמתי לב בכלל שאובונטו לא מזהה את הדיסק הקשיח שלי. מחקר ברשת מתקדמים הלאה מסתבר שכאשר מדובר בSata 3 עם בקר של (מסתבר שזה מה שיש אצלי) אז התמיכה די גרועה עד לא קיימת. בקיצור ניסיתי את כל פתרונות הוודו האפשריים שהוצעו מלבד להחליף את השקע אליו מחובר הכבל לזה של SATA2 על הלוח משום שעם כל הכבוד אין לי חשק להתחיל לפרק את המחשב עכשיו יש יותר מדי דברים שמחוברים אליו.

מתסכל.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לאחר כשנה שימוש בלינוקס ,פדורה,ארץ' כמחשב עיקרי

אני יכול להגיד בלב שלם שמיקרוסופט יכולה להיות רגועה.

לינוקס לא מתקרב לנוחות של וינדוס למשתמש הבייתי ,ויקח לה עוד הרבה זמן להגיע לזה אם בכלל

אובונטו בכיוון אבל פתאום צצים כל הבעיות ואז מתחילים להבין שלפתח מערכת כמו וינדוס זה לא קל...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מיקרוסופט יכולה להיות רגועה כי יש לה קהל יעד של משתמשים שמכירים וינדוס מבית הספר, ולא רוצים להכיר משהוא אחר. זה יכול להשתנות דרך הסמארטפונים והטאבלטים, אבל לא בדסקטופ בזמן הקרוב

אבל זה לא נכון שללינוקס יקח להגיע לרמה של וידנסו. תלוי את מי שואלים, מבחינתי מחשב שיש בו וינדוס הוא כמו אוטו שהמכסה מנוע שלו מרותך, 2 מהדלתות תקועות, ידית ההילוכים לא נכנסת להילוך 4, ומכיל מערכת הגנה שמונעת מהנהג לרדת איתו מהכביש לדרכי עפר

לפתח מערכת כמו וינדוס לא קל, אבל מערכת כמו וינדוס היא לא . יש מערכת כמו וינדוס בשם ReactOS אם זה מה שאתה מחפש - מערכת פתוחה שפותחית EXE כמו וינדוס. היא מערכת שונה, אם מבנה שונה, ויכולות שונות

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לינוקס לא תופסת כי היא פשוט פחות טובה למשתמש הבייתי.

יש סביבות שבהם יש עדיפות ללינוקס כמו מערכות אמבדד ומחשבי על כי שם באמת ניתן לנצל את הייתרונות של לינוקס אבל למשתמש הבייתי החסרונות עולים על היתרונות.

לדוג' אנדרואיד וכרום שני מוצרים שהתחילו בנקודת פתיחה הכי גרועה שאפשר להיות.

אנדרואיד מול שקיימת כבר הרבה שנים ואינטרנט אקספלורר שבא כברירת מחדל עם כל וינדוס.

והנה הוכחה חיה שמוצר טוב חזק מהכל.

אנדרואיד נהפכה למער' הפופולרית ביותר וכרום עקף את אקספלורר ופיירפוקס.

אני מחכה ליום שגוף חזק יוציא מערכת רצינית שמותאמת למשתמש הבייתי.. במחשבה שנייה כנראה שפשוט נקבל וינדוס חדש..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

חברת אנדרואיד הוקמה בשנת 2005. היא נרכשה ע"י גוגל בשנת 2007. המכשיר הראשון עם אנדרואיד יצא בספטמבר 2008. יצא ביוני 2007.

המצב שאתה מתאר, "שהיה היה ששלט בשוק במשך שנים ופתאום באה המהפכנית והפכה את היוצרות" פשוט לא מדוייק. לקח להם המון שנים לפרוץ את השוק של אפל ולהגיע לרמה גבוהה מספיק כדי להצליח, אבל נקודת הפתיחה מאוד קרובה.

גם הדוגמא עם כרום לא מדוייקת, משום שהוא הגיע לשוק פרוץ ממילא. הגרסא הראשונה של כרום הוצגה בשנת 2008. באותה השנה היה פיירפוקס (והוא היה מאוד פופולארי), אופרה וספארי. בשנת 2008 היה לפיירפוקס נתח שוק של 25% (~). גוגל לא עשה פה שום מהפכה.

(ועוד דבר- אינה מערכת ההפעלה הכי נפוצה לטלפונים סלולריים, אלא מערכות פשוטות יותר של לא-. הם עדיין שולטים בשוק)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה סתם מנסה להתחכם

כשאנדרואיד יצא השליטה בשוק הסמרטפונים הייתה של .

תסתכל על גרף אחוזי השימוש של כרום. הוא עולה כמעט אקספוננציאלי.

לינוקס קיימת לפני וינדוס ועדיין לא הגיעה ל5%.

סתם לדוג' תראה את שהייתה גרועה. אחוזי השימוש בה קטנים יותר מXP ו7

XP 26%

VISTA 3.9

7 52%

קיצר אין חוכמות מערכת שהיא טובה מצליחה לתפוס את השוק

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לינוקס קיימת לפני וינדוס

בטוח ?

MS-DOS : 1982

לינוקס כמערכת אם ממשק פקודות בלבד : 1991

וינדוס 1.0 : 1985

דסקטופ KDE 1.0 בלינוקס : 1998

מערכת ההפעלה הראשונה, שהקדימה ב 13 שנים (מבחינת דסקטופ אם GUI), היא זאת שתפסה את השוק. ואלה לא סתם 3 שנים, אלא 13 השנים שבהן היה פיתוח משמעותי ביותר של המחשוב האישי :

1985 - מחשבי 286 מוגבלים ופרימיטיביים (ה 386 בדיוק יצא אבל עלה משכנתא), שלא תומכים כמעט בכלום, מחייבים הרבה ידע בשימוש פשוט, ויש רק אצל אנשים שיש להם כסף לקנות כאלה

1998 - אינטרנט 56K ברוב הבתים, מחשבי פנטיום 1 ו 2 שמריצים וינדוס 95

ב 1998, כולם הכירו את מערכת ההפעלה של מיקרוסופט, והיא היתה הסטנדרט דה פאקטו. כנל מסמכי מיקרוסופט . בתי הספר לימדו, ומלמדים עד היום, רק את מערכת ההפעלה של מיקרוסופט. הם לא מכירים דברים אחרים, ובערך מאמצע שנות ה 2000 מיקרוסופט משקיעה מאמצים בכך : מוכרת למערכת החינוך, מורים ותלמידים תוכנות במחירי הפסד (עד כמה שדבר כזה אפשרי בתוכנות), כדי למנוע מצב שמישהוא חושב על אלטרנטיבות

שתבין עד כמה אנחנו מדברים על מחשבה מקובעת וחסרת ידע :

כשהייתי בכיתה י נתנו לי איזה שהיא עבודה דיי גדולה (סוג של מאמר) להגיש בשיעור אנגלית, ההגשה במייל למייל האישי של המורה. מן הסתם כולם הגישו ב doc וזה גם מה שהמורה ציפתה לקבל, אני הגשתי ב TXT - הכי פשוט, אמור להתאים. למחרת, היתה לי שיחה עם המנהל "למה אני שולח למורה קבצי פריצה" - התברר שהיה לה "ידע" ש Notepad משמש לדברים שהאקרים כותבים, וקישר אוטומטית את הקובץ ששלחתי (שנפתח ב Notepad) לניסיון פריצה למחשב. הם ניסו להכריח אותי לשלוח בקובץ וורד, הצעתי להם לקנות לי על חשבונם וינדוס, מיקרוסופט חוקיים, ומחשב חדש שיכול להריץ אותם (המחשב שהיה לי הוא P3 אם 256M שהריץ , אבל להם הסברתי את זה פשוט כ "מחשב שאינו PC"), הם ירדו מההצעה מהר מאוד

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אשרי המאמין....

חלונות יותר פופולרית והסיבה לכך היא בבירור לא טכנית. אין שום סיבה טכנית בעולם מדוע אנשים לא מריצים לינוקס בבית כי מערכת כזאת יכולה להתאים לכל רמת שימוש. אני מדבר מנסיוני עם ילדים שעושים צעדים ראשונים, נותנים להם ממשק משתמש על מערכת לינוקס והם עושים ולומדים הכל בלי בעיה.

יש המון סיבות לפופולריות של חלונות למשל תרבות העדר (כמו שלכולם היתה סובארו פעם), דורסנות של MS מול יצרני תוכנה אחרים, דורסנות מול יצרני חומרה, ניצול לרעה של מונופול, דחיקת מתחרים מחלונות. היא הורשעה אפילו בבית משפט על חלק מהעבירות האלה. זה בלי קשר לטיב מערכות ההפעלה שלה שחלקן היו לא רעות.

MS מפחדת מהקוד הפתוח ולינוקס בפרט. מאד מפחדת. עוד ב1998 הם חיברו מסמכים פנימיים על הקוד הפתוח שהודלפו (ע"ע Halloween Documents). במהלך השנים הם ניסו לנגח את רשיון התוכנה של לינוקס GPL ולצייר אותו כאילו הוא ויראלי ומזיק למי שמשתמש בתוכנות עם הרשיון הזה. המטרה כמובן לא היתה הGPL אלא לינוקס עצמה ובעיקר להפחיד את מקבלי ההחלטות באירגונים ע"י שיטות FUD. עוד דרך הפחדה היתה התמיכה ב-SCO בתביעתה כנגד כאילו הם הבעלים של UNIX ובלינוקס (שIBM הפיצה) יש קוד מועתק מUNIX המקורית, מה שהופרך לחלוטין. כל המאמצים של MS לערער את הלגיטימציה של מערכות פתוחות (זה לא רק לינוקס אלא BSD ונגזרותיה) נובעת בעיקר מפחד - הקוד הפתוח לא יריב שאפשר למעוך אותו, להוביל אותו לפשיטת רגל וכו. שיטות הפחדה וסחיטה שעבדו מול חברות אחרות לא יעבדו כנגד לינוקס ואת זה הם השכילו להבין עוד ב98

הדרך היחידה של MS להתחרות ביציבות, בפשטות ובשקיפות של הקוד הפתוח היא ע"י פיתוח מוצרים טובים יותר. זה קורה למשל עם IE שאותו הם מנסים לשפר, זה קורה עם חלונות 7 שהיא מוצר טוב יותר בבירור הן מויסטה והן מ-.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

טוב אני אמרתי את דעתי לאחר שנה שימוש בלינוקס גם בבית וגם בעבודה.

אני אישית לא שונא את המערכת אבל אין מה להשוות לוינדוס.

רק בלינוקס קוראים באגים הזויים. בוינדוס אני לא זוכר שאי פעם נתקלתי בבאג

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...