משולחנו של לנדאו - חשמל כשר לכלל ישראל. - עמוד 5 - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

משולחנו של לנדאו - חשמל כשר לכלל ישראל.

ALÞHA

Recommended Posts

MotherShip

אולי הבעיה היא גם אצלך? אולי אף פעם לא ניסת ללמוד את הדברים הבסיסים.

התנ"ך כפשוטו ופרשנות אינם שני הפכים. פשט ודרש אלו מושגים שדורשים המון ליבון, וגם אותם אי אפשר לפרש באופן פשטני. שיקולים מסברא ושיקולים לשוניים מעורבים כדי ליצור את הפשט. לא נכונה ההנחה שהפשט הוא מילולי בלבד. אגב, זה נכון לכל טקסט.

דבר זה אומר שכל פרשנות מניחה הנחות יסוד ברקע, ואי אפשר להשתחרר מהן. גם פרשנות לא מסורתית מניחה המון הנחות ( לא פחות מזו המסורתית ) . כבר עמדו על כך בתורת הפרשנות הכללית ( הרמנויטיקה ). השאלה החשובה היא איזו פרשנות היא סבירה לפי סברא ושיקולים לשוניים גם יחד ואיזו לא. אנחנו לא בוחרים בין לשון לסברא.

מה שכן חשוב הוא ההבחנה בין פשט ודרש. הפשט מטרתו להבין את כוונת הכתוב ( משיקולים שונים ומגוונים ), והדרש מטרתו שונה, ולכן הכלים שלו הם אחרים. אין תחרות בין פשט ודרש, שכן התורה מתפרשת בכל הצורות גם יחד.

כל זה נכתב באופן טלגרפית, שכן נושאים אלו דורשים המון ליבון. הם נוגעים לא לידיעת תנ"ך אלא להרמנויטיקה.

אם תרצה יותר הבנה תעלה דברים רציניים ונכונים ולא כדוגמת החזיר.

.......

אותם שמשתמשים בגנטורים עושים זאת לפני השבת כי פשוט אינם סומכים על חברת החשמל כי משתמשת בעובדים יהודיים שמחללים את השבת.

ואת זה הגדירו בישיבה שלנו : עיבורי מוחין

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 130
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

חוץ מרפש על ציבור שלם לא נראה מקורות ודברים רציניים ממך אל אף הגיל.

קשה להגיב לכל משפט שאינו קשור לנאמר אצלך. אבל הנה בעמוד הקודם נתתי התיחסות ופיך סתום מלא אבק. נכון ,אולי לרבים כאן לא איכפת מהשבת וכדו'. אבל את "הצחוקים " והשקרים אני אמחק בקלות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

חתול זקן ורוני תודה לכם על ההתייסחות לשאלה שלי, אבל רוני מהשתשובה שלך עולה אצלי עוד שאלה - אם המצב אכן כפי שאתה מתאר אותו אז מדוע אין לדתיים להשתמש בחשמל לאורך כל השבוע? הרי אלה אותם יהודים שעובדים...

אני לא מבין מה כל כך לא מצא חן ביענך בדוגמה עם החזיר? האם השאלות השפוטות והבסיסיות חשובות פחות מהמסובכות? מה לא נכון בדוגמה שהבאתי? או שהיא פשוט לא מצאה חן בעינך...

אני רואה השנטייה לפרש דברים לא נכון בארצנו נפוצה מאוד, כי אני לא טענתי בשום מקום שהתנ"ך כפשוטו והפרשנויות הם הפכים,אני דווקא חושב שהם משלימים אחד את השני, אני טענתי שהמאמין מבסס את הטענות שלו על אחד מהם בהתאם לסיטואציה ולכן הוא תמיד צודק.

MotherShip

אולי הבעיה היא גם אצלך? אולי אף פעם לא ניסת ללמוד את הדברים הבסיסים.

התנ"ך כפשוטו ופרשנות אינם שני הפכים. פשט ודרש אלו מושגים שדורשים המון ליבון, וגם אותם אי אפשר לפרש באופן פשטני. שיקולים מסברא ושיקולים לשוניים מעורבים כדי ליצור את הפשט. לא נכונה ההנחה שהפשט הוא מילולי בלבד. אגב, זה נכון לכל טקסט.

דבר זה אומר שכל פרשנות מניחה הנחות יסוד ברקע, ואי אפשר להשתחרר מהן. גם פרשנות לא מסורתית מניחה המון הנחות ( לא פחות מזו המסורתית ) . כבר עמדו על כך בתורת הפרשנות הכללית ( הרמנויטיקה ). השאלה החשובה היא איזו פרשנות היא סבירה לפי סברא ושיקולים לשוניים גם יחד ואיזו לא. אנחנו לא בוחרים בין לשון לסברא.

מה שכן חשוב הוא ההבחנה בין פשט ודרש. הפשט מטרתו להבין את כוונת הכתוב ( משיקולים שונים ומגוונים ), והדרש מטרתו שונה, ולכן הכלים שלו הם אחרים. אין תחרות בין פשט ודרש, שכן התורה מתפרשת בכל הצורות גם יחד.

כל זה נכתב באופן טלגרפית, שכן נושאים אלו דורשים המון ליבון. הם נוגעים לא לידיעת תנ"ך אלא להרמנויטיקה.

אם תרצה יותר הבנה תעלה דברים רציניים ונכונים ולא כדוגמת החזיר.

.......

אותם שמשתמשים בגנטורים עושים זאת לפני השבת כי פשוט אינם סומכים על חברת החשמל כי משתמשת בעובדים יהודיים שמחללים את השבת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ממה שאתה אומר רואים שאתה לא מבין בדרך הפעולה של נורת פלורסנט.

להקשות עליך גם עם נורת לד או שהבנת כבר שאתה מתעסק עם דברים שאתה לא מבין?

אתה מבין במנורת פלורסנט אז למה לא מסביר .?.

תאורה רגילה צריכה חשמל, לא משנה עם זה תאורת לדים או מנורה אחרת.

איאפשר לשים נורה בתוך מים וזה יעבוד רק דרכה.

לגבי הנורה עצמה - בהפעלת LED מהבחינה הפיסיקלית אין משום הבערה, חימום או כילוי.

אני יודע לדוגמה שיש בעיה נוספת בכל המוצרים האלקטרוניים כולל נורות לד - וזו בנייה של מעגל חשמלי בשבת, שזה איסור בונה (אחד מ39 המלאכות האסורות בשבת), בנוסף לאיסורים נוספים בשימוש בחשמל.

זה פשוט עצוב איך שהצביעות עולה בדיון הזה.

אתה מצד אחד טוען שבמקורות אין בעיה להדליק לפני כניסת השבת מכשיר חשמלי כדי שאתה תהנה ממנו בשבת (בין אם זה פלטת חימום, מנורה וכד') אבל מצד שני אתה טוען שאסור בשבת עצמה להדליק כי אז אתה גורם לעבודה. איזו עבודה אתה גורם? גורם לאחרים לעבוד בשבת כדי שיהיה חשמל.

אההה.. נכון... הפלטת חשמל שתעבוד בשבת עובדת ע"י קרני השמש וזכוכיות מגדלת וככה זה מחמם את האוכל.. בכלל לא עם חשמל.

אף פעם לא התייחסתי לעבודה או לקושי כדבר עיקרי אפילו ציינתי זאת בהודעתי הקודמת. האיסור הנו בגלל 'יצירה' .

..

ולגבי מה שכתבת בסוף אז כשתביא דברים ברורים ומקורות אז אני יוכל להתיחס לשטויות שלך ולטעויות הרבות .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

חתול זקן ורוני תודה לכם על ההתייסחות לשאלה שלי, אבל רוני מהשתשובה שלך עולה אצלי עוד שאלה - אם המצב אכן כפי שאתה מתאר אותו אז מדוע אין לדתיים להשתמש בחשמל לאורך כל השבוע? הרי אלה אותם יהודים שעובדים...

אני לא מבין מה כל כך לא מצא חן ביענך בדוגמה עם החזיר? האם השאלות השפוטות והבסיסיות חשובות פחות מהמסובכות? מה לא נכון בדוגמה שהבאתי? או שהיא פשוט לא מצאה חן בעינך...

אני רואה השנטייה לפרש דברים לא נכון בארצנו נפוצה מאוד, כי אני לא טענתי בשום מקום שהתנ"ך כפשוטו והפרשנויות הם הפכים,אני דווקא חושב שהם משלימים אחד את השני, אני טענתי שהמאמין מבסס את הטענות שלו על אחד מהם בהתאם לסיטואציה ולכן הוא תמיד צודק.

אין איסור לעזור או להעזר ביהודים כשהם אינם חוטאים. הבעיה היא דווקא ביום השבת - כשהם מחללים שבת "אונליין" - ואז יש בעיה בכך - כי זה סוג של השתתפות בחילול שבת שלהם.

כי דוגמת החזיר אינה נכונה. כתביא דוגמה נכונה נוכל לפרט על התהליך.

אולי כאן יתן לך יותר רקע כללי...

http://hwzone.co.il/community/index.php?topic=480176.msg4108587#msg4108587

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצעת חוק מטומטמת שאני מקווה בכל מעודי שלא תעבור.

בשורה התחתונה המדינה מחזקת את כוחה של הרבנות.

נו, אולי לנדאו החליט שממילא בעוד 20 שנה נהיה תיאולוגיה נבערת אז אפשר כבר לעשות העברת שלטון מסודרת.

אדוני הרב, תוריד לי בבקשה את השאלטר...

אגב, היה ניסוי נחמד הדבר הזה "ישראל", היו כמה רגעים יפים... :'(

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תרגעו, אם אני מבין נכון את החוק אז הוא לא יסים משום בחינה.

מה, ביום שישי בשעה מסוימת השלטר של חברת החשמל יסגר ובמוצאי שבת יפתח שוב ?.

משמע חלק גדול מעם יצטרך להצטייד בגנרטורים ?, אחרת מה יפעיל לנו את המקררים ?, וחולים שזקוקים למכשירי חמצן ?, ועוד ועוד.

תארו לעצמכם שבניינים משותפים בישראל ברובם יהיו צמודים לגנרטורים משמע צריכת דלק מוגברת, פיח, אנשי שרות לתדלק את הגנרטורים, גנרטור שלפתע מושבת ומשאיר עשרות דיירים ללא חשמל לכול סוף שבוע וכול ההשלכות שנובעות מכך.

וזה רק חלק קטן מהקטסטרופה שיזכו לה אזרחים במדינת , אז נראה לכם שהחוק יסים ?. :kopfpatsch:

ואם טעיתי אשמח אם תתקנו אותי...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני רק אתן את הדעה שלי בתור דתי [פשוט כי לא יהיה לי זמן לענות אם מישהו יגיב לי]

חוק שטותי לגמרי, אם זה חובה [וזה לא] אז אני לא מבין למה עד היום מי שבעד החוק השתמש בחשמל, או בגוגל שיכול להיות שתיקנו שם דברים בשבת, או בעוד מליארד דברים כאלה.

אם זה לא חובה אז תפסיקו להציק לאנשים אחרים לפני שאתם ממלאים את החובות שלכם.

ומי שרוצה להגיב בדעה האם זה חובה מבחינה דתית או לא, שילמד את כל הנושא מספיק לעומק. אני לא למדתי עד הסוף את הנושא, אבל אני יודע שהאיסור העיקרי בחשמל הוא בגלל כבוד שבת ולא איסור ממש מצד מלאכה [ברוב השימושים של חשמל].

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה מבין במנורת פלורסנט אז למה רק אומר אבל לא מסביר :screwy: .

אדוני אני יקצץ כל דבר שתביא אני מאוד אוהב אנשים עם הגישה שלך, רק שכבר הרבה זמן שאיני מתיחס אליהם. אבל עכשיו זה כבר קרה.

תאורה רגילה צריכה חשמל, לא משנה עם זה תאורת לדים או מנורה אחרת.

איאפשר לשים נורה בתוך מים וזה יעבוד רק דרכה.

לגבי הנורה עצמה - בהפעלת LED מהבחינה הפיסיקלית אין משום הבערה, חימום או כילוי.

אני לא אסביר כי אתה הולך עם הראש בקיר וזה לא יעזור מה שאני אסביר כי אתה תסרב להכניס את זה למוח שלך ולהמשיך לחשוב שאתה צודק, יחד עם שאר הצבועים שקובעים עניינים (אל תסלח לי על הביטוי) אידיוטים כמו האיסור על חשמל בשבת אבל תיכנות מכשיר שיעבוד עבורך בשבת זה מותר.

זה פשוט מגעיל אותי ובא לי להקיא מזה.

מעבר לזה, אני חושב שהתגובה הבאה שלך תכלול משפטים של אנשים מהעבר שקבעו כל מיני דברים בקשר לזה ושאתה מוכן להתעמת על כל דבר שאני אגיד אבל שאני לא צודק.

אם זה אכן מה שאתה רוצה לכתוב, תחסוך לך את הצביעות ותעבור לדיון אחר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

^

זה כל כך פשוט צריך ללכת אחר המקורות ואחר איזה שהוא בסיס. לך יש בסיס? שהיו לך אז תעלה. בנתיים בעניין החשמל קיבלת תשובה מנומקת.

.......

תרגעו, אם אני מבין נכון את החוק אז הוא לא יסים משום בחינה.

מה, ביום שישי בשעה מסוימת השלטר של חברת החשמל יסגר ובמוצאי שבת יפתח שוב ?.

משמע חלק גדול מעם יצטרך להצטייד בגנרטורים ?, אחרת מה יפעיל לנו את המקררים ?, וחולים שזקוקים למכשירי חמצן ?, ועוד ועוד.

תארו לעצמכם שבניינים משותפים בישראל ברובם יהיו צמודים לגנרטורים משמע צריכת דלק מוגברת, פיח, אנשי שרות לתדלק את הגנרטורים, גנרטור שלפתע מושבת ומשאיר עשרות דיירים ללא חשמל לכול סוף שבוע וכול ההשלכות שנובעות מכך.

וזה רק חלק קטן מהקטסטרופה שיזכו לה אזרחים במדינת , אז נראה לכם שהחוק יסים ?. :kopfpatsch:

ואם טעיתי אשמח אם תתקנו אותי...

:lol:

איך אנשים מגיעים למצבים כאלה. תקרא את החוק .אני יודע ש"וינט " גורמים לעוד הבנות אבל שגויות ולרבים קשה לסנן אותן. תנסה לקרוא על החוק ממקור מידע שונה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בשבוע שעבר פורסם באמצעי התקשורת כי שר התשתיות, עוזי לנדאו, מבקש להעלות

את הצעת חוק "החשמל הכשר," לפיו תמסר השליטה במתג החשמל לידיה לידיה של הרבנות

הראשית, שתפקח על ייצור החשמל על פי חוקי ההלכה. חיש-קל קמה הזעקה המזועזעת המוכרת

של אנשי תקשורת, בעלי דעה, גולשים ועם ישראל, והחל ארגונן של מחאות ועצומות על

העלות השערורייתית של ההצעה. על מיליארדי השקלים הנשפכים לשווא למען חלומות ירוקים

באספמיא לא נאמרה מילה.

http://www.nrg.co.il/app/index.php?do=blog&encr_id=a28b07a102084d28785d2d933122ebb1&id=3099

תמשיכו לאכול את הלוקשים שמוכרים לכם.

חלק אוכלים את זה מתמימות, ולחלק זה פשוט טעים שהם מחכים למנה הבאה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

רוני אני הולך לבדוק את העניין עם החזיר, כי אני סבור שאני צודק גם אם הניסוח שלי לא היה מדויק (בדיחה צינית- אולי אפשר להוציא לו פרשנות?)

אגב ראיתי את הדיון שהתפתח בינך לבין ZINGER בנושא הנורות, ויש סתירה בדבריך -

לי אתה אומר שהעברה צריכה להתבצע אונליין, ולו אתה כותב על עברה שהתבצעה בזמן אחר כי הרי נורת הלד לא מיוצרת באותה שבת שבה אתה מחליט להשתמש בה. זה סתם דבר שטותי כזה אבל אני נהנה לראות איך אתה יוצא ממצבים כאלה.

BARBEE אני כבר רגיל שכל גורם בארץ מוציא את הכסף מהכיסים, מה שאני לא מוכן לקבל זה שמיעוט דתי יקבל כזה כוח ליידים. גם את הכוח שיש לו עכשיו אני חושב שצריך לקחת.

לפחות שמדינת תהיה סגורה על עצמה, או שיפסיקו להציג את עצמם כמדינה דמוקרטית לכל דבר באו"ם, או שישנו את "מדינה יהודית שמושתת על יסודות דמוקרטים" למדינה דמוקרתית שמושתת על יסודות יהודים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא מנסה להבין יותר את רוני או מנסה אפילו להבין את הראש שלו, אני חושב שזה מתכון בדוק לשיגעון,

הוא בעצמו לא יודע מה הוא חושב (זו מילה גדולה מאוד בשבילו אגב, הוא מעדיף שאחרים יחשבו בשבילו והוא רק צריך להגיד מה הם חשבו).

מפה לשם, תסגור את המחשב רוני, לך אני בטוח שיש שם חלקים שיוצרו בשבת וזה אסור, מה הלאה? מחשבים כשרים?

אני מחכה שתמציאו את השריפס הכשר...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

MotherShip לבדוק זה טוב. בנתיים אתה בחור נחמד שבאמת שואל בשביל להבין (לא תמיד ;) ) .

בנושא הנורות עם ZINGER ,זה דובר בשבת עצמה,האם מותר להדליק .אגב אם מדייקים האונליין היה בנושא שונה ,שיהודים מחללים שבת ואתה משתמש בזה "שותף " ,וזה אלו ההולכים כדעת החזון איש זצ"ל אך שאר הפסוקים -מאחר וכל הפרעה ביצור החשמל תגרום לסכנת נפשות ממשי לחולים בבית חולים וכן חולים הנמצאים בבתים פרטיים ומחוברים לכל סוגי כלים הכרחיים ולשם חולים אלה מותר לחלל שבת. ומשכך אי אפשר להגדיר את מעשיהם של עובדי חברת החשמל כחילול שבת ממש, אף שחובה על המדינה לעשות כל מאמץ להעסיק נוכרים לעבודה בשבת (או פיתרון אחר ), מכל מקום כל עוד וזה לא נעשה אי אפשר להתייחס לחשמל המייוצר בשבת כחשמל אסור בשימוש.

לגבי הדמוקרטיה נסה לעבור על תגובות ראשונות שלי כאן.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...