שאלות על Sandy Bridge Overclocking בכללי - אוברקלוקינג וקירור - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

שאלות על Sandy Bridge Overclocking בכללי

ksn1981

Recommended Posts

שלום לכולם,

יש לי ת'רד אחר לגבי OC ספציפי שאני ..

בת'רד הנוכחי, אשמח אם תוכלו לעזור לי עם מספר שאלות על Sandy Bridge Overclocking בכללי..

תודה רבה לעוזרים :)

-----------------------------------------------------------

אנא תקנו או אשרו את הבא:

א- מגדירים את נתוני הזיכרון לרמת אחת לפני המוצהר עליו (שלא יגביל בינתיים). מעלים את המכפלה ומעלים בהתאם את מתח המעבד CPU_VOLTAGE כך שיהיה היציב המינימאלי (הבדיקה נעשית דרך תוכנות מאמץ וניטור). ובסוף מחזירים את נתוני הזיכרון לרמה המוצהרת עליו מה שאולי יצריך העלאה קטנה במתח בקר הזיכרון VCCIO.. עדיף לא לשנות את מתח המעבד (אך לא הליבות) VCCSA שאחראי בין היתר גם על בקר הזיכרון.

ב- אם מדובר באוברקלוק שיושב על קצה ההגדרה של "לא מסוכן", אז עובדים הפוך: קובעים את מתח המעבד ל-1.35V ומעלים את מכפלת המעבד כך שתהיה היציבה המכסימלית.

ג- בנוסף, ניתן להעלות (לא בהרבה) את תדר הבסיס של הלוח BCLK מה שיעלה את התדר הן למעבד והן לזיכרון (מה שאולי יצריך שינוי נוסף במתחי המעבד ובקר הזיכרון).. וזה המקום לשקול את הפעלת CPU_SPREAD_SPECTRUM.

ד- כל עוד לא מדובר באוברקלוק "שובר שיאים", אין הרבה מה לשנות בהגדרות הדיפולט.. בין היתר, להשאיר את LOAD_LINE_CALIBRATION שיכולה לעזור עם V_DROP.

אנא עזרו לי עם השאלות הבאות:

1- למרות שהמעבד לא עובד כל הזמן במלוא התדר (דינאמי החל מ- 1.6GHz), המתח שנקבע עבורו (עבור התדר המכסימלי שלו) נשאר קבוע.. אז מה קורה למתח המיותר בזמן שהמעבד אינו במלוא התדר? ולמה חיפשנו את המתח היציב המינימאלי אם המעבד היה יכול להתמודד עם מתח מיותר?

2- היות והמעבד לא נמצא בשיא העומס כל הזמן, למה לא לחרוג מה-1.35V וללכת על האוברקלוק המכסימלי שהמערכת שלי מאפשרת?

3- הזיכרון שלי הוא 1333MHz_1.5V_CL9 אך נבדק (פרופיל XMP) ב- 1600MHz_1.5V_CL8.. האם עדיין ניתן לעשות עליו מעבר לנתוני ה-XMP י?

4- האם ניתן לעשות לזיכרון (או רק לזיכרון) באותה שיטה? ז"א להעלות תדר או להנמיך תזמונים (או שילוב של שניהם) ואז להעלות מתח הזיכרון DRAM_VOLTAGE בהתאם, או לקבוע מתח "לא מסוכן" של 1.60V ולבדוק את השילוב היציב של תדר מכסימלי ותזמונים מינימליים?

5- האם זה ישנה משהו אם מדובר ב-4 סטיקי ולא ב-2 ?

6- האם ניתן לחשוב על האוברקלוק של ה-BCLK כעל כללי בנוסף לזה של המעבד ליחוד ולזה של הזיכרון ליחוד? מה עוד הוא מעלה? האם זה מצריך התייחסויות ושינויים נוספים?

7- אם העניין ב-SB כל כך "פשוט", איפה אוכל למצוא שימוש לשלל הפיצ'רים "המשובחים" שבלוח שלי P8P67_DELUXE י?

http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_1155/P8P67_DELUXE/#specifications

אני מדבר על דברים "מפוצצים" אך רלוונטיים לאוברקלוק כגון:

DIGI+ VRM

TPU + EPU

CPU Parameter Recall

16 +2 Phase Power

הקבלים והרכיבים האיכותיים, ושלל הפיצ'רים שלא מאפיינים רק דגם זה..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מבחן קשה ;D

א. זה משתנה מזיכרון לזיכרון..בגדול יש זיכרונות שיעמדו בתדר גבוה יותר בלי צורך לשנות משהו..ויש כאלה שבדיוק להפך.

ב+ג+ד זה חלק מתהליך OC לא ממש הבנתי מה יש "לאשר" שם..

1. המתח גם לא קבוע..המתח משתנה בהתאם להגדרות צריכית החשמל..

2. אם הקירור שלך מאפשר אין בעיה..

3 . כמו שציינתי כבר ניתן..אבל זה יהיה מייגע יותר מOC למעבד..ולא ממש שווה מאמץ לרוב..

4. אפשרי..

5. בגדול כן..שכן 4 סטיקים יעמיסו יותר על הבקר מאשר 2 סטיקים..עד כמה זה משמעותי..כל מקרה לגופו..

6. הBCLK הוא תדר הבסיס..כל השעונים השונים בלוח האם עובדים לפיו..בחל מהזיכרון/PCI-E וכו..

7. בחירה שלך..כל חברה מציעה מגוון אופציות..החל ממייצבי מתח טובים וכו..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה רבה taotao :xyxthumbs:

א. זה משתנה מזיכרון לזיכרון..בגדול יש זיכרונות שיעמדו בתדר גבוה יותר בלי צורך לשנות משהו..ויש כאלה שבדיוק להפך.

ב+ג+ד זה חלק מתהליך OC לא ממש הבנתי מה יש "לאשר" שם..

אקח את זה כאישור למה שאמרתי (די חדש בתחום, קראתי הרבה אך אני ובעיצומו של ה-OC הראשון שלי..

1. המתח גם לא קבוע..המתח משתנה בהתאם להגדרות צריכית החשמל..

הכוונה לדינאמי (משתנה יחד עם התדר לפי העומס)? אני רואה שהתדר כן משתנה אבל המתח קבוע לפי מה שקבעתי (שמשרת את המצב בו המעבד בתדר המכסימלי)..

2. אם הקירור שלך מאפשר אין בעיה..

אז למה המגבלה של ה-1.35V ?

6. הBCLK הוא תדר הבסיס..כל השעונים השונים בלוח האם עובדים לפיו..בחל מהזיכרון/PCI-E וכו..

ומה צריך לשנות בהתאם ל- PCI-E ? זה מסתר לבד או שצריך לשנות בהגדרות כרטיס המסך או בקרים שמנצלים PCI-E?

למרות שזה נשמע משהו שהיה קורה כל הזמן באוברקלוק שלפני SB.. אולי עדיף שלא לגעת בכלל?

7. בחירה שלך..כל חברה מציעה מגוון אופציות..החל ממייצבי מתח טובים וכו..

אפשר קצת להרחיב.. או להפנות אותי למקום שאוכל לקרוא איך ניתן לנצל פיצ'רים אלה?

מבחן קשה grin.gif

כנראה שלא בשבילך :yelclap: תודה רבה..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הבנתי את הכוונה בדינימאי..וכמו שציינתי..במידה ולא ביטלת את אפשרות החיסכון הושנות (C1 וכו) אז המתח צריך לרדת יחד עם התדר במצב מנוחה..

מגבלת המתח נובעת מתהליך היצור ובעצם הארכיטקטורה של אותו מעבד..לדוגמא מעבדי הC2D למיניהם אוהבים את המתח של 1.45V..

זה המתח שרבים הגיעו איתו לתוצאות מעולות..ביחס לטמפ'..וכמובן בעצם השילוב המנצח בין תדר/טמפ'/אורך החיים של השבב..

כמובן שכמו בכל דבר יש את הקיצון מכל נקודה..אתה יכול לעלות גם ל1.5V עם מתאים..אבל אז העומס הוא די גדול על כלל המערכת..

ולרוב יש לך הגדרה של PCI-E בביוס..פשוט תכס ותגדיר ידני על 100...במקרה של הSB הבקר נמצא בתוך המעבד ;D

בעמוד של הלוח אם ובאתר של החברות יש לך הסברים..כל חברה מוצאת לעצמה איזה שם מפוצץ או כינוי וכו..

לדוגמא ה16 +2 Phase Power מיחס חשיבות למייצבי המתח של הלוח אם..ככל שיש יותר מייצבי מתח לוח האם יתמודד עם מתח טוב יותר...

מה שאומר שהוא יספק מתח יציב יותר..פחות סטיות..וכו...

הDIGI מציין בעצם את הסוג של מייצבי המתח...

קרא פשוט את עמוד הOVERVIEW של הלוח אם..

http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_1155/P8P67_DELUXE/#overview

:xyxthumbs:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה taotao..

- אם בקר ה-PCI_E נמצא במעבד, אז שינוי ה-BCLK ישנה גם את ה-PCI_E ולא אוכל לעשות עם זה כלום.. האם כך או שעדיין תהיה לי שליטה נפרדת שאוכל לשנותו (רק הוא) בחזרה ל-100?

- במה מתבטאת ההמהרה של ה- PCI_E בכלל?

- לאיזה רכיבים מושפעים אחרים ניתן להתייחס כאל ה- PCI_E בהקשר הזה?

- מעבר לפיצ'רים הספציפיים ללוח הקשורים לחיסכון באנרגיה, איפה ניתן לקרוא על "C1 וכו' " שציינת?

תודה רבה על הסבלנות ;)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

במקרה של הSB אכן יש לך אפשרות של שינוי הBCLK ושינוי של הPEG (שזה הPCI-E)..

ובעבר העלאה של תדר PCI-E גרמה ליציבות/אי יציבות או להשגת ביצועים בכרטיס מסך (זה בעצם הלינק בין הכרטיס מסך לערכת השבבים)..

אבל עם הSB זה לא רלוונטי כבר..

לגבי מצבי החיסכון השונים אתה יכול לקרוא על זה בפורום ..

http://hwzone.co.il/community/index.php?topic=372975.0

כמו כן חיפוש בגוגל יעניק לך הרבה חומר לקריאה.. :xyxthumbs:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ה-BCLK הוא תדר הבסיס של המערכת. בארכיטקטורה של פלטפורמת SB כל השעונים של אפיקי התקשורת השונים מושפעים ממנו ישירות.

לא מומלץ לשחק איתו (למעט אולי ב-OC שם אולי יש רצון לסחוט כל Mhz מהמערכת ופחות יש חשיבות לעבודה יציבה במשך זמן ארוך) מכיוון שברוב המקרים תוכל להעלות אותו ב-2%-4% (לאחר מכן סביר להניח שתתקל בבעיות יציבות שלא יאפשרו לך לעבוד עם המערכת), וגם אז לא מובטחת לך יציבות.

או אם לסכם, חבל להתעסק עם זה בכלל מכיוון שתתקל מהר מאוד בבעיות יציבות (גם אם אולי לא ברגע הראשון) ואין בזה שום תועלת (למעט כאמור במבצ שבו אתה מתעסק עם זה כתחביב או כאתגר) -- החסרונות עולים על היתרון הזניח. OC שגרתי בארכיטקטורת SB אמור להעשות באמצעות העלאת המכפלה ולא תדר הבסיס של המערכת.

כמו כן, כל התכונות של מבנה מערכת חשמל מסוימת הן לא משהו שאתה יכול לנצל מבחינת להיכנס ל-BIOS/UEFI ולהפעיל או לכבות אותן. מדובר במבנה הפיזי (כמות וסוג הרכיבים בעיקר) של מערכת הזנת החשמל ללוח (במקרה הזה למעבד). כאשר בדרך כלל בלוחות היקרים יותר מדובר במערכת איכותית יותר שמטרתה לאפשר ביצוע OC שניתן להגדירו כחורג מגבולות ה-OC ביתי הממוצע על אוויר/מים, וייתכן שגם מי שרוצה לעבוד עם המערכת באופן רציף על OC גבוה מאוד (הכוונה בעיקר למתח גבוה) כי רוצה לסחוט כל מה שרק אפשר מהמערכת במגבלת הקירור שלו ירצה לשקול שימוש במערכת חשמל שכזאת. בפלטפורמת OC ניתן להגיע כמעט עם כל לוח (אם הוא לא מגביל אותך מבחינת השליה דרך ה-BIOS/UEFI) לגבול האוויר, ולרוב המשתמשים, גם אלו שמחפשים OC, אין ממש צורך לבחור בלוח יקר רק בגלל מערכת החשמל (וזה בלי לדבר שלא תמיד יש שקיפות מלאה לגבי מערכת החשמל, וכמו שציין taotao כל התיאורים והשמות הם יותר שיווקיים מאשר מעידים בהכרח על משהו בפועל).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

About:blank .. מה יש להגיד.. מלך כמו תמיד :xyxthumbs:

הלוח כבר נקנה כמובן.. לא אנסה להשלות את עצמי אבל כן הרשיתי לעצמי "להסתנוור" מפיצ'רים מבלי לנסות להבין אם הולכים לשמש אותי בכלל.. כרגע אני מוצא את עצמי נהנה דווקא מהדברים שלא דיברו אלי לפני הקניה.. בגדול, אני לא מתחרט על הקניה אבל בעיקר בגלל שמספר רכיבים (כולל הלוח) ניתנו לי במחיר שונה מהמוצע בגלל חוסר יכולת לספק לי את הרכיבים שרציתי..

אבדוק לעומק את פונקציות החיסכון באנרגיה.. ואעדכן כשיהיה חדש :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

פונקציות החסכון באנרגיה קיימות מסיבה פשוטה.

אין שום צורך שהמעבד יעבוד כל הזמן בתדר ובמתח הגבוהים ביותר. אצל רוב המשתמשים המחשב עובד במשך רוב שעות היום, אבל בחלק גדול מהזמן הזה נמצא במנוחה. לכן פונקציות החסכון באנרגיה מורידות באופן אוטומטי את מכפלת המעבד ואת המתח לערך מינימלי במטרה לחסוך בפליטת חום וצריכת אנרגיה. כאשר יש צורך, המעבד פשוט מעלה מכפלה, ובסיום פעולת העיבוד המסוימת שוב מוריד אותה.

אני באופן אישי ממליץ לא לבטל את פונקציות החסכון באנרגיה, הן לא מגבילות ברוב המקרים ב-OC וגם אם כן, לדעתי עדיף לוותר על כמה מאות MHz מאשר לבטל אותן.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אוקיי.. כמו שאמרתי, יש לי ת'רד אחר על ה-OC הספציפי שאני עושה.. אבל ההתייחסות לחיסכון באנרגיה היתה בת'רד זה..

מקווה שזה בסדר שאני רושם זאת כאן, ואם לא אשמח אם תגידו לי שאעביר את זה לת'רד השני:

---------------------------------

1.6-4.6GHz

C1 מופעל

מתח המעבד קבוע על 1.35V

הפעלתי בנוסף את EPU של הלוח

אני רואה שהמעבד לוקח לו 20-100W

אך מתח המעבד יורד במכסימום (די רגעי) ל- 1.34V

מה עושים?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...