איזו הפצה להתקין ? - לינוקס, Mac ומערכות הפעלה אחרות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

איזו הפצה להתקין ?

Recommended Posts

שבת שלום,

עד היום השתמשתי ב - SPLAT = Secure Platform של צ'ק פוינט שהחברה כתבה. חלק מהפקודות מיוחדות ואינן קיימות בלינוקס רגיל.

אני רוצה לשדרג את הידע בלינוקס סטנדרטי ואני מחפש עם איזו הפצה הכי כדאי להתחיל ?

אני רוצה לתרגל כל מיני פקודות שגרתיות, העתקה, TOP, הריגת PROCESS עם KILL ובכלל שימוש טכני שוטף.

ראיתי כמה הפצות עם GUI כמו KDE ו-... עבדתי כבר עם אבל יש גם RED HAT ו SUSE ועוד...

אני מנסה להבין את ההבדל בתכלס.

לדוגמה KDE ו-UBUNTUI שניהם נראים מאוד יפה מבחינת הגרפיקה, השאלה אם לאחד מהם או הפצה אחרת יש יתרון לשימוש מסויים או למה רמת קושי אחרת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 37
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

המינוח היותר מדויק הוא Desktop Environment שבתרגום חופשי זה כמובן סביבת שולחן עבודה. זה כן ולא הממשק הגראפי, כי על פי הגדרה זה לא רק צורת הממשק הגראפי אלא גם סט יישומים שמגיע ומותאם לסביבה (אם כי אין שום מניעה להתקין תוכנות של KDE על Gnome ולהפך). כמו כן ניתן להתקין מספר סביבות שולחן עבודה במקביל ולבחור בכל פעם באיזו להשתמש. אך סביבת שולחן העבודה ממש לא משנה במיוחד אלא אם כן אתה עתיד לעבוד בסביבה מסוימת ואז שווה לתרגל עבודה באותה סביבה.

אני באופן אישי לא אוהב את אם כי למטרות התרגול שציינת היא אמורה להספיק בדיוק כמו כל הפצה אחרת, הן מבחינת תפריטים גראפיים והן מבחינת ה-CL כמובן.

באופן כללי למי שמחפש הפצה שתעבוד לו Out of the Box כדי להגיע ישירות לעבודה עצמה (שזה מה שחשוב לך בשלב זה לפי מה שהבנתי) הייתי ממליץ יותר על OpenSuse או אפילו Fedora ובשלב מתקדם יותר אפשר לעבור למשהו כמו Arch או אפילו לעשות את הקפיצה ישירות למשהו כמו Gentoo (ואפשר כמובן גם להתחיל ישר משם).

אך שוב, גם תעשה את העבודה עבור מה שאתה מחפש כרגע.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני עובד כל חיי עם ובשנתיים האחרונות עם הפצה מאוד מאובטחת ומוגבלת של לינוקס(LINUX SPLAT כאמור).

החלטתי להרחיב את הידע לטובת הרחבת אופקים וכדי לא להיות בור בשלל הלינוקסים האחרים. זה ייקח זמן אבל יקרה, גם לטובת קידום מקצועי.

ידע בלינוקס תמיד מתורגם לכסף בתפקיד כולשהו בחיים ומלבד זה אני אוהב לחקור תחומים חדשים וללמוד לבד מה שמעניין אותי.

המינוח היותר מדויק הוא Desktop Environment שבתרגום חופשי זה כמובן סביבת שולחן עבודה. זה כן ולא הממשק הגראפי, כי על פי הגדרה זה לא רק צורת הממשק הגראפי אלא גם סט יישומים שמגיע ומותאם לסביבה (אם כי אין שום מניעה להתקין תוכנות של KDE על Gnome ולהפך). כמו כן ניתן להתקין מספר סביבות שולחן עבודה במקביל ולבחור בכל פעם באיזו להשתמש. אך סביבת שולחן העבודה ממש לא משנה במיוחד אלא אם כן אתה עתיד לעבוד בסביבה מסוימת ואז שווה לתרגל עבודה באותה סביבה.

אני באופן אישי לא אוהב את אם כי למטרות התרגול שציינת היא אמורה להספיק בדיוק כמו כל הפצה אחרת, הן מבחינת תפריטים גראפיים והן מבחינת ה-CL כמובן.

באופן כללי למי שמחפש הפצה שתעבוד לו Out of the Box כדי להגיע ישירות לעבודה עצמה

א. "להתקין תוכנות KDE על GNOME" ? כשאתה מוריד KDE אתה מוריד הפצה שלמה או תוספת להפצה אחרת? כי מהתמונות ראיתי רק GUI שדומה ל ולחלונות האמת. בכלל ו האחרים נהיו ממש דומים לחלונות עם השנים... התברגנו :)

ב. עד היום הכנסתי למערכת ההפעלה קבצים דרך FTP וכדומה. יש דרך להתחבר מCLI לאינטרנט ולהוריד תמונה או שאתה חייב הפצה עם GUI ודפדפן ?

ג. מה הכוונה הפצה שתעבוד OUT OF THE BOX ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

KDE GNOME XFCE הן בעצם סביבות עבודה גרפיות + מספר ישומים נלווים.

ניתן להתקין את כולן, ניתן להתקין רק חלק . ניתן אפילו להתקין רק מספר רכיבים של GNOME ולא להתקין את כולו.

וכמובן ניתן להתקין סביבה אחת + ישום שרוצים מסביבה אחרת.

UBUNTU GENTOO FADORA SUSE ARCH וכדומה, הן הפצות.

הפצה כזאת בדרך כלל מגיעה יחד עם סביבה גרפית. אבל לא תמיד. ג'נטו לדוגמא מגיעה רק עם מה שאתה בוחר. ואין סביבה גרפית בברירת מחדל.

בשביל להוריד קבצים ניתן כמובן כמו שרשמת להתחבר דרך גרפי, אל זאת לא השיטה היחידה.

יש lynx שהוא שעובד בסביבה לא גרפית (קונסול).

יש FTP כמובן.

יש את המאקרו WGET שאם נותנים לו כתובת של התמונה ברשת, הוא ידע להוריד אותה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

א. הפצה מורכבת ממספר שכבות, אם תרצה, הבסיס הוא כמובן ה-Kernel של Linux אותו "אורזים" ביחד עם שלל יישומים וסביבת שולחן העבודה שדוגמה לה הן KDE או Gnome (ויש גם אחרות)

הפצות שונות מכוונות למטרות שונות, כך לדוגמה הפצה שמיועדת להיות Media Center עדיין תכיל את ליבת ה-Linux כמו כל הפצה אחרת אך יארזו אותה עם יישומים המיועדים למטרת מדיה (נגנים, קודקים וכו') ולא יוסיפו יישומים שאינם מכווני מטרה (יישומי אבטחה, תכנות וכדומה).

דוגמה נוספת, הפצה שמיועדת להיות הפצה כללית למחשב ממוצע (בסגנון Windows) תגיע כשהיא מכילה סט יישומים למטרות כלליות (עיבוד תמלילים, דפדפן, מציג תמונות וכו').

מכיוון שהיישומים מותקנים ופועלים ברמה נמוכה יותר מאשר סביבת שולחן העבודה, KDE ו-Gnome מגיעות כל אחת עם סט יישומים משלה (תוכנת צריבה, נגן מדיה וכו') אך ניתן להתקין כל יישום אחר המתאים ל-Linux גם אם במקור לא ייועד לסביבת שולחן העבודה בה אתה משתמש. כך למשל תוכל להתקין את תוכנת הצריבה k3b ש"מיועדת" במקור ל-KDE גם בסביבת שולחן עבודה Gnome והכל יעבוד כמו שצריך.

כהערת אגב, בדרך כלל תוכנה שמיועדת לסביבת שולחן עבודה מסוימת בנויה כך שתתטמע בצורה הטובה ביותר בערכת הנושא הגראפית הכללית של אותה סביבת עבודה, החל מהאייקונים והצבעים וכלה במיקום ושם הפריטים בהתפריטים ותפריטי המשנה. כך ש"ערבוב" תוכנות המיועדות לסביבות שולחן עבודה שונות אפשרי מבחינה מעשית אך עלול לגרום לאי אחידות ויזואלית.

אתה יכול להוריד הפצה מסוימת, לדוגמה Ubuntu שמגיעה כברירת מחדל עם Gnome, נניח שעבדת איתה במשך כמה ימים, התקנת הגדרת וכו' ועכשיו מתחשק לך להחליף סביבת שולחן עבודה ל-KDE, אתה מוריד את KDE ומתקין אותה על ההפצה הקיימת ובשעת הlog-in אתה בוחר לאיזו סביבת שולחן עבודה להיכנס, כל התוכנות, משתמשים, הרשאות וכו' שהתקנת והגדרת קיימים ובסך הכל שינית את סביבת שולחן העבודה שלך.

ב. לא בטוח שהבנתי את השאלה שלך, אך בהחלט יש דרך להתחבר לשרתי FTP משורת הפקודה ואפשר גם בעזרת GUI.

ג. Out of the Box התכוונתי הפצה של התקן-הפעל. כמו Ubuntu, OpenSuse וכו'. הפצה שאתה מוריד, מתקין ומתחיל להשתמש. היא כבר מכילה את סט התוכנות הבסיסי להתחלת שימוש שוטף (כולל סביבית שולחן עבודה), תמיכה טובה בחומרה, אין צורך להתעסק יותר מדי בהגדרות שונות ובטח לא להתחיל לקמפל כל מיני תוכנות מקוד מקור. Gentoo למשל היא בדיוק להיפך, אתה מתחיל ממש מאפס ובונה את המערכת בהתאמה אישית מלאה, כולל קימפול המערכת על החומרה שלך להתאמה מרבית, תהליך שדורש גם הרבה יותר ידע ובעיקר זמן.

עריכה: מתנצל שאין לי כוח להתחיל לכתוב זאת בעצמי, אבל הנה מדריך תמציתי להוספת עברית דרך ה-GUI. אחד הדברים הטובים ב- הן הקהילות והתיעוד הדי מפורט שמספקים המון מידע ל"מתחילים", מידע שישים גם לגבי הפצות אחרות בחלק מהמקרים (בטח כאלו שמבוססות על Debian).

עריכה 2: לא ראיתי את מה שכתב ירח (לא יודע איך פספסתי), אז מתנצל אם חזרתי על דברים שהוא כבר אמר (זה לא כי אני לא מסכים איתו, פשוט לא ראיתי את ההודעה שלו).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצלחה. משום מה זכרתי שזה נמצא בתפריט אחר מאיזה ישן שהשתמשתי בו לפני כן, אז כשחיפשתי לא מצאתי. :facepalm:

הפונט עברית פה נראה כמו כתב סתם תנכי... :lol:

יש טיפים לפתרון בעיות והפעלת הקונסולה ? אני רוצה לשחק בהריגת PROCESSים' וכדומה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש שתי דרכים עיקריות להרוג

אחת kill

והשניה killall

בראשונה אתה צריך לדעת את המספר שלו, בשביל זה ps או ps -A

ניתן להשתמש גם בסינון על ידי grep

לדוגמא

niv@LapTop ~ $ ps -A | grep fire
9183 ? 00:11:06 firefox
niv@LapTop ~ $ kill 9183

ובשניה צריך לפי שם

killall firefox

שים לב שהשיטה הראשונה מאפשרת גם שליחת אוונטים לישום, לא רק הריגה.

רשת בקונסול.

קודם כל זיהוי

ifconfig זאת פקודה שמראה לך את התקני הרשת , וגם יכולה לקבוע הגדרות שלהם.

והפקודה השניה הנפוצה היא ip addr שתיהן יעבדו בתור רוט, או אם תיתן הרשאות מנהל למשתמש שלך.

LapTop niv # ip addr
1: lo: <LOOPBACK,UP,LOWER_UP> mtu 16436 qdisc noqueue state UNKNOWN
link/loopback 00:00:00:00:00:00 brd 00:00:00:00:00:00
inet 127.0.0.1/8 scope host lo
inet6 ::1/128 scope host
valid_lft forever preferred_lft forever
2: eth0: <NO-CARRIER,BROADCAST,MULTICAST,UP> mtu 1500 qdisc pfifo_fast state DOWN qlen 1000
link/ether 00:26:18:52:c0:93 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
inet 192.168.212.5/24 brd 192.168.212.255 scope global eth0
inet6 fe80::226:18ff:fe52:c093/64 scope link
3: wlan0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc pfifo_fast state UP qlen 1000
link/ether 00:22:43:65:1b:93 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
inet 192.168.1.99/24 brd 192.168.1.255 scope global wlan0
inet6 fe80::222:43ff:fe65:1b93/64 scope link
4: teql0: <NOARP> mtu 1500 qdisc noop state DOWN qlen 100
link/void
5: sit0: <NOARP> mtu 1480 qdisc noop state DOWN
link/sit 0.0.0.0 brd 0.0.0.0
6: ip6tnl0: <NOARP> mtu 1460 qdisc noop state DOWN
link/tunnel6 :: brd ::
7: tun: <POINTOPOINT,MULTICAST,NOARP,UP,LOWER_UP> mtu 1280 qdisc pfifo_fast state UNKNOWN qlen 500
link/[65534]
inet6 2001:5c0:1000:b::6303/128 scope global

כמו שאתה רואה המידע די מפורט

פקודה נוספת היא route או ip route

LapTop niv # ip route
192.168.212.0/24 dev eth0 proto kernel scope link src 192.168.212.5
192.168.1.0/24 dev wlan0 proto kernel scope link src 192.168.1.99
127.0.0.0/8 via 127.0.0.1 dev lo
default via 192.168.1.1 dev wlan0

כמובן יש tracroute וping ועוד.

ההגדרות הבסיסיות של הרשת שמורות בספריה /etc

כאן מופיע ההבדל בין הפצות שונות, כל הפצה שומרת את הקונפיגים שלה בצורה שונה.

אצלי בג'נטו לדוגמא ההגדרות שמורות ב/etc/conf.d/net

מה עוד תרצה לדעת?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הפונט עברית פה נראה כמו כתב סתם תנכי... :lol:

אפשר כמובן לשנות את זה ואם אתה מעדיף את גופני ה-Truetype של MS אתה צריך להתקין אותם. אפשר (כנראה, לא מעודכן במה שקורה עם בגרסאות האחרונות) דרך מנהל החבילות בממשק גראפי -- חפש את msttcorefonts, ואפשר דרך שורת הפקודה באמצעות הפקודה

sudo apt-get install msttcorefonts

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה יכול לראות תהלכים פר משתמש

ps -fu $USER

מאוד נוח כשיש מלא משתמשים.

או להרוג את כל הסשיין בלי להתבדק יותר מידי מה להרוג

kill -9 -1

אני הייתי הולך על openSuse או Redhat

לצורכי הכרת סביבת עבודה

ללימוד בסיסי מעולה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...