עוד מישהו גר בת"א ומעוצבן על המחירים של האוכל ושל הדירות? - עמוד 33 - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

עוד מישהו גר בת"א ומעוצבן על המחירים של האוכל ושל הדירות?

rikus

Recommended Posts

• תגובות 561
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

משתתפים בולטים בדיון

משתתפים בולטים בדיון

כאן נכנסת הגישה של קרירן שמשום מה מזלזלים בו

הוא טוען שהוא רוצה לחסוך כי פוחד ממשכנא ומסיבות אחרות שהוא מיטיב לפרט...

אם חוסכים וקונים דירה זה הכי טוב שבעולם, השאלה אם זה באמת אפשרי כשאתה מרוויח פחות מ 5 ספרות, ובטח פחות מהשכר הממוצע במשק (ואין לי מושג כמה הוא מרוויח או חוסך בחודש)...

לא ממש. להון העצמי שלך יש משקל מועט בהחלטה שכירות מול קניה. ככל שההון העצמי שלך גדול יותר החזרי המשכנתא קטנים יותר אבל גם התשואה התיאורטית גדולה יותר ולכן זה מתקזז

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בעברית: ככל שיש לך יותר כסף בכיס, כך המשכנתה שאתה צריך קטנה יותר. ככל שהיא קטנה יותר, כך תחזיר פחות כסף לבנק. עד כאן זה מובן מאליו, נכון?

אבל אם אתה שוכר במקום לקנות, הכסף שיש לך בכיס לא נעלם: אתה יכול להכניס אותו לחשבון חיסכון בבנק. עכשיו במקום שהחוב שלך לבנק (המשכנתה) יצבור ריבית ויתפח, החוב של הבנק לך (החיסכון) צובר ריבית (נמוכה יותר כמובן) ותופח.

ההנחה האינטואיטיבית היא שבמקרה של קניה, אחרי 15-25 שנים, כשאתה גומר לשלם את המשכנתה, אתה נשאר עם דירה בבעלותך, אבל אחרי אותה תקופה של תשלומי שכירות אתה נשאר בלי כלום. וזה לא נכון - אחרי 15-25 שנים בהם הסכום המקורי שלך שכב בבנק, אתה מקבל סכום גדול יותר. אם תקבל מהבנק ריבית ריאלית של 3.5%, תוך 20 שנים תכפיל את הכסף שלך (מטעמי נוחות התעלמתי מהמס שתצטרך לשלם על רווח ההון), כך שגם בשכירות אתה לא יוצא בידיים ריקות.

יש לשכירות יתרונות נוספים: העלויות של תיקונים אינן עליך, קל לעבור דירה במקרה הצורך (המשפחה גדלה, עבודה רחוקה וכו'), ירידות במחיר בדירות באזור לא משפיעות עליך ואתה לא יכול לאבד את הדירה (ועדיין להישאר חייב לבנק!) אם לא הצלחת לעמוד בתשלומי המשכנתה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני יודע שלפחות בת"א התחילו לשלוח פקחים ולהגיש תביעות כנגד מחלקי דירות. בכל מקרה שיהיה לה לבריאות.

מה, באמת? יש אפשרות להשיג אישור לחלוקת דירות (מראש או בדיעבד)?

יכולים לפנות אותי מהדירה כי אני גר בדירה מחולקת?

לא בטוח שזה לא יכנס. שלי מאוד בעייתי כי הוא ארוך יחסית לסטנדרט. ה-SBS בד"כ יותר רחבים, ואני מאמין שפתח ההטענה של הרכב מספיק רחב. מקסימום אפשר לשכור מסחרי ליום אחד.

יודע מה, בפעם הבאה שאני עובר דירה אני שוכר את הסטיישן של אבא שלך. :smile1:

... או שאני אוציא 2,000 ומשהו ש"ח ולא אעבוד קשה. ;D

בד"כ אני מחפש 2.5-3 חדרים. כשחיפשתי לא נתקלתי באף אחת כזו מחולקת בפריפריה. :nixweiss:

אתה נשוי? יש לך ילדים? או שאתה גר לבד? אם אתה גר לבד, אז למה אתה צריך יותר משני חדרים?

בפעם האחרונה שחיפשתי דירה (לפני כמה חודשים), ראיתי המון דירות מחולקות (חיפשתי דווקא דירות נורמליות - לא מחולקות). ראיתי גם בניין שכמעט כל הדירות בהם מחולקות ל-2-3 דירות קטנות.

דירות מחולקות הן בד"כ בגודל של חדר אחד עד שני חדרים. אף אחד לא יחלק דירה לשלושה חדרים, אם את השלושה חדרים הוא יכול לחלק לדירה נוספת.

אני תמיד שכרתי דירות שני חדרים (סלון וחדר שינה). הדירה הנוכחית שלי היא 2.5 חדרים, אבל רק בגלל שזו דירה מחולקת בלי מרפסות, אז צריך חצי חדר בשביל לאחסן דברים. מדובר בדירה גדולה יחסית לדירות מחולקות, אם כי היא עדיין קטנה בהרבה מדירת שני חדרים נורמלית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ההנחה האינטואיטיבית היא שבמקרה של קניה, אחרי 15-25 שנים, כשאתה גומר לשלם את המשכנתה, אתה נשאר עם דירה בבעלותך, אבל אחרי אותה תקופה של תשלומי שכירות אתה נשאר בלי כלום. וזה לא נכון - אחרי 15-25 שנים בהם הסכום המקורי שלך שכב בבנק, אתה מקבל סכום גדול יותר. אם תקבל מהבנק ריבית ריאלית של 3.5%, תוך 20 שנים תכפיל את הכסף שלך (מטעמי נוחות התעלמתי מהמס שתצטרך לשלם על רווח ההון), כך שגם בשכירות אתה לא יוצא בידיים ריקות.

אתה יוצא מנקודת הנחה, מוטעית לחלוטין, שמי ששוכר דירה אוטומטית שומר מאות אלפי שקלים בקופת חיסכון ( :screwy: ), וזה פשוט לא נכון.

לדעתי הרוב המוחץ של שוכרי הדירות בארץ בקושי מצליחים לשמור על רמת חיים גבוהה בגלל השכירות הגבוהה, אז למה נראה לך שיהיו להם מיליון וחצי שקל להשקעה בבורסה (הימורים, קזינו) ?

מי שיש לו מיליון שקל בכיס לא שם אותו בחיסכון ואומר לעצמו "עכשיו אני אחייה בדוחק במשך 30 שנה כמו אדם שמרוויח שכר מינימום, רק כדי שבעוד 30 שנה יהיו לי 2 מיליון במקום אותו מיליון".

מי שיש לו מיליון שקל בכיס - פשוט משדרג את רמת החיים שלו.

לחיות בדוחק במשך 30 שנה, לשים כל חודש 3,000 שקל מהמשכורת בצד ללא שימוש - במשך 30 שנה! ולחיות בפועל ממשכורת נמוכה במיוחד - זה טוב ויפה על הנייר, ומאפשר לך להציג תוצאות תיאורתיות מאוד יפות בסוף אותם 30 שנה (בהנחה שההימורים שלך בקזינו לא גרמו לך לאבד את המכנסיים) - אבל הם לא מציאותיים.

נ.ב.

כל הדיון הזה (מהצד שלכם) מדבר בכלל על דירות בבנייני מגורים במרכז, אם הבנתי נכון.

מה קורה עם אתה לא רוצה לגור בדירה מתוך בניין, אלא בבית אמיתי (aka "וילה" / "קוטג'") ? כמעט ואין כאלה להשכרה במחיר שפוי, לדעתי.

ואם, חס וחלילה, אתה רוצה שזה יהיה במושב כלשהו ולא בעיר הסואנת? בכלל לא תמצא בתים כאלה להשכרה - פשוט כי כל מי שבונה/קונה אותם עושה את זה למטרת מגורים ולא למטרת רווח פיננסי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה, באמת? יש אפשרות להשיג אישור לחלוקת דירות (מראש או בדיעבד)?

יכולים לפנות אותי מהדירה כי אני גר בדירה מחולקת?

בד"כ התבע לא מרשה פיצול דירה, ולא תקבל אישור של העירייה.

יוצא צו הריסה, ותוגש תביעה כנגד המפר.

בכל מקרה, כל התהליך לוקח לא מעט זמן. אין לי מושג מה קורה לשוכר. :nixweiss:

יודע מה, בפעם הבאה שאני עובר דירה אני שוכר את הסטיישן של אבא שלך. :smile1:

... או שאני אוציא 2,000 ומשהו ש"ח ולא אעבוד קשה. ;D

יש כל כך הרבה עבודה מלבד הסחיבה, נראה לי שכבר התוספת של לסחוב לבד היא לא מאוד משמעותית.

אתה נשוי? יש לך ילדים? או שאתה גר לבד? אם אתה גר לבד, אז למה אתה צריך יותר משני חדרים?

בפעם האחרונה שחיפשתי דירה (לפני כמה חודשים), ראיתי המון דירות מחולקות (חיפשתי דווקא דירות נורמליות - לא מחולקות). ראיתי גם בניין שכמעט כל הדירות בהם מחולקות ל-2-3 דירות קטנות.

דירות מחולקות הן בד"כ בגודל של חדר אחד עד שני חדרים. אף אחד לא יחלק דירה לשלושה חדרים, אם את השלושה חדרים הוא יכול לחלק לדירה נוספת.

אני תמיד שכרתי דירות שני חדרים (סלון וחדר שינה). הדירה הנוכחית שלי היא 2.5 חדרים, אבל רק בגלל שזו דירה מחולקת בלי מרפסות, אז צריך חצי חדר בשביל לאחסן דברים. מדובר בדירה גדולה יחסית לדירות מחולקות, אם כי היא עדיין קטנה בהרבה מדירת שני חדרים נורמלית.

אני גר לבד.

אבל אני שונא את זה שהפינת עבודה ו/או המטבח תקועים בסלון. אני תמיד מחפש דירה עם סלון, מטבח, חדר שינה וחדר עבודה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה יוצא מנקודת הנחה, מוטעית לחלוטין, שמי ששוכר דירה אוטומטית שומר מאות אלפי שקלים בקופת חיסכון ( :screwy: ), וזה פשוט לא נכון.

לדעתי הרוב המוחץ של שוכרי הדירות בארץ בקושי מצליחים לשמור על רמת חיים גבוהה בגלל השכירות הגבוהה, אז למה נראה לך שיהיו להם מיליון וחצי שקל להשקעה בבורסה (הימורים, קזינו) ?

מי שיש לו מיליון שקל בכיס לא שם אותו בחיסכון ואומר לעצמו "עכשיו אני אחייה בדוחק במשך 30 שנה כמו אדם שמרוויח שכר מינימום, רק כדי שבעוד 30 שנה יהיו לי 2 מיליון במקום אותו מיליון".

לחיות בדוחק במשך 30 שנה, לשים כל חודש 3,000 שקל מהמשכורת בצד ללא שימוש - במשך 30 שנה! ולחיות בפועל ממשכורת נמוכה במיוחד - זה טוב ויפה על הנייר, ומאפשר לך להציג תוצאות תיאורתיות מאוד יפות בסוף אותם 30 שנה (בהנחה שההימורים שלך בקזינו לא גרמו לך לאבד את המכנסיים) - אבל הם לא מציאותיים.

איפה דיברתי על מיליון? כשאתה קונה דירה, אתה אף פעם לא מקבל משכנתה על 100% מעלותה, אתה תמיד משלם חלק מהמחיר מהכסף שלך. זה יכול להיות מיליון או חצי מיליון או רבע מיליון או מאה אלף ש"ח, אבל יהיה שם סכום כלשהו. את אותו הסכום ששילמת על הדירה, אתה יכול להכניס לחשבון חיסכון צמוד מדד. לא בורסה חו"ח - שם אתה יכול להשיג רווחים הרבה יותר גבוהים מאותם 3.5% ריאלי שעליו דיברתי (וסתם זרקתי מספר סביר), אבל גם להםסיד הכל - אלא חשבון חיסכון סולידי בבנק עם ריבית ידועה מראש.

מי שהצליח לחסוך מיליון ש"ח לא חי על משכורת מינימום אלא על הרבה יותר. הוא לא צריך לחיות על לחם צר ומים לחץ. כמובן שאם אין לו שכל והוא מתעקש לבזבז את כל הכסף שלו כרגע במקום להשקיע אותו ובינתיים לחיות מהמשכורת הבכלל-לא-רעה שלו, זו בעיה שלו. בכל מקרה אם הוא היה קונה דירה במקום לשכור אותה, אותם מיליון שקל היו הולכים על הדירה ולא נשארים להעלאת רמת החיים. לחליפין הוא יכול היה להיות דביל ברמות אולימפיות, לבזבז את המיליון, לקחת משכנתה גבוהה ולגלות שהוא צריך להחזיר כל חודש נתח הרבה יותר גדול מהמשכורת שלו ושעכשיו למשך 15-25 השנים הבאות הוא צריך לחיות ברמת חיים נמוכה בהרבה מכפי שהיתה לו קודם.

חושב שהשכירות היא הדבר היחיד שחונק את המעמד הבינוני? תתפלא, המשכנתה גרועה לא פחות. גם שם מדובר על אלפי שקלים בחודש. רק שבמקרה של משכנתה, אין לך אפשרות לעבור לדירה זולה יותר או אפילו לחזור לגור אצל ההורים במקרי חירום, למשל פציעה שמונעת ממך לעבוד לתקופה ארוכה בלי ביטוח אובדן עבודה, כי את המשכנתה אתה חייב לשלם בכל מקרה או שאתה מסתכן באובדן הדירה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נ.ב.

כל הדיון הזה (מהצד שלכם) מדבר בכלל על דירות בבנייני מגורים במרכז, אם הבנתי נכון.

מה קורה עם אתה לא רוצה לגור בדירה מתוך בניין, אלא בבית אמיתי (aka "וילה" / "קוטג'") ? כמעט ואין כאלה להשכרה במחיר שפוי, לדעתי.

ואם, חס וחלילה, אתה רוצה שזה יהיה במושב כלשהו ולא בעיר הסואנת? בכלל לא תמצא בתים כאלה להשכרה - פשוט כי כל מי שבונה/קונה אותם עושה את זה למטרת מגורים ולא למטרת רווח פיננסי.

אי אפשר להיות אחראים על מה שאנשים עושים עם הכסף שלהם. אנחנו מדברים על האלטרנטיבה. נניח שיש בית שיש לך אפשרות לשכור אותו או לקנות אותו. אם תקנה אותו תוציא סכום כסף קבוע X בחודש על משכנתא, ואם תשכור אותו תוציא X-Y ואת ה-Y תוכל להשקיע (כש-Y קטן משמעותית מ-X כמובן). במצב הזה התוצאה הסופית היא שלא משנה מה תבחר - תחיה באותה רמת חיים בדיוק. לכן אפשר להניח שתחסוך את הכסף. אם בנאדם מחליט, כמו שאתה אומר, לשדרג את רמת החיים שלו במקום - בסדר. זה אומר לך שאת הדירה המסוימת הזאת אתה יכול לקנות ובתמורה לטוס פעם ב-4 שנים לחו"ל ולהחליף מכונית כל 7 שנים, או באותו מחיר לשכור דירה ולטוס כל שנה לחו"ל ולהחליף מכונית כל 3 שנים. אבל זה בחירות של אנשים. בשביל לעשות השוואה מדוייקת אתה צריך להניח שכל המשתנים קבועים למעט אחד ולבדוק מה יוצר השינוי שלו. המשתנים הקבועים פה הם אותה הדירה ואותה רמת החיים בשכירות או בקנייה, ולכן מניחים שכל ההפרש מושקע. זאת הדרך הרציונלית והנכונה לבחון את הנושא.

והתייחסות שלך לבורסה כקזינו מראה על בורות בתחום. זה ששמעת סיפורים על אנשים שהתאבדו ב-1929 בגלל המשבר בארה"ב או על משבר מניות הבנקים שאנשים איבדו את המכנסיים זה נחמד, אבל אלו אנשים שאכן הימרו בבורסה ופעלו בצורה חמדנית ולא אחראית (ואפשר להפגע מכל דבר בשימוש לא אחראי. אפשר למות משימוש לא אחראי בדבק מגע, או במזגן.. אז מה? זה אומר שהמזגן הוא כלי מוות ולהפעיל אותו זה כמו להשתמש ברולטה רוסית? וזאת הקבלה מעולה לבורסה, רק מאחר שאתה לא מבין איך הבורסה עובדת - כי אם היית מבין לא היית קורא לה "קזינו" - אתה עלול לחשוב שזאת הקבלה טיפשית). לשם ההקצנה לצד השני אפשר להביא גם אנשים כמו וורן באפט או פיטר לינץ', שעשו עשרות מילארדים מהשקעה נבונה בבורסה, ויש עשרות מאות אנשים שלא שמעת עליהם שעשו מאות מליונים ומילארדים מהשקעה נבונה בבורסה. אם אתה חושב שזה מזל עיוור - שבנאדם יכול להכנס לבורסה ויש לו סיכוי להתעשר או לפשוט את הרגל, משל היה זה קזינו - אז אתה טועה. ואם זה יגרום לך לא להשקיע לעולם בבורסה, אתה תפסיד הרבה כסף פוטנציאלי שיכלת להרוויח (ובתוספת ההחלטה הוודאית לקנות דירה, בנאדם, אתה תפסיד מליונים במהלך החיים שלך. רכישת השכלה בתחום, גם ע"י קניית כמה ספרים במאות שקלים, תוכל להיות עבורך השקעה שתיתן לך מאות אלפי אחוזי תשואה).

וצר לי אם הפוסט הזה יצא קצת יהיר, אבל אתה התחלת ;) (ולא פעם אחת..)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

Guy King, מה שכתבת יפה ונכון בתיאוריה, אבל פשוט מנותק מהמציאות.

קודם כל, אתה יוצא מתוך הנחה ששכירת דירה הרבה יותר זולה מהחזר של משכנתא, שזה לא תמיד נכון. בדירות קטנות ההחזר של המשכנתא (90% מערך הנכס) יותר נמוך מדמי שכירות.

שנית, אנשים לא שוכרים דירה כדי לחסוך כסף, אלא מכיוון שהם לא יכולים להרשות לעצמם לקנות דירה. משמע - אין להם כסף מיותר לחסוך כי כל הכסף הפנוי שיש להם הולך על שכ"ד.

כמו-כן, בשכירות אתה מוכן להתפשר על הרבה דברים שלא היית מתפשר עליהם כשאתה קונה דירה (בין השאר מיקום הדירה והמפרט שלה).

בנוסף לכך, אף אחד לא ישכיר לך דירה ל-30 שנה, וכשאתה קונה דירה אתה בעצם בעל הבית. אין מישהו שאתה צריך לתת לו דין וחשבון.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אי אפשר להיות אחראים על מה שאנשים עושים עם הכסף שלהם. אנחנו מדברים על האלטרנטיבה. נניח שיש בית שיש לך אפשרות לשכור אותו או לקנות אותו. אם תקנה אותו תוציא סכום כסף קבוע X בחודש על משכנתא, ואם תשכור אותו תוציא X-Y ואת ה-Y תוכל להשקיע (כש-Y קטן משמעותית מ-X כמובן).

עצור - פה בדיוק הטעות שלך - שאתה יוצא מנקודת הנחה שגויה מהיסוד.

סליחה, תיקון: "כש-X-Y קטן מ-X" זו הטעות.

כלומר, מחיר השכירות לא קטן יותר ממחיר המשכנתא.

Guy King, מה שכתבת יפה ונכון בתיאוריה, אבל פשוט מנותק מהמציאות.

קודם כל, אתה יוצא מתוך הנחה ששכירת דירה הרבה יותר זולה מהחזר של משכנתא, שזה לא תמיד נכון. בדירות קטנות ההחזר של המשכנתא (90% מערך הנכס) יותר נמוך מדמי שכירות.

שנית, אנשים לא שוכרים דירה כדי לחסוך כסף, אלא מכיוון שהם לא יכולים להרשות לעצמם לקנות דירה. משמע - אין להם כסף מיותר לחסוך כי כל הכסף הפנוי שיש להם הולך על שכ"ד.

כמו-כן, בשכירות אתה מוכן להתפשר על הרבה דברים שלא היית מתפשר עליהם כשאתה קונה דירה (בין השאר מיקום הדירה והמפרט שלה).

בנוסף לכך, אף אחד לא ישכיר לך דירה ל-30 שנה, וכשאתה קונה דירה אתה בעצם בעל הבית. אין מישהו שאתה צריך לתת לו דין וחשבון.

בדיוק.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כל הדיבורים על בורס והשקעות קורצים לי :smile1:

איך מתחילים בתחום? [ספרים מומלצים וכו']

אל תכנס לבורסה, באותה מידה אתה יכול ללכת לקזינו ולשחק בלאק ג'ק, רק שבבלאק ג'ק יש לך סיכוי טוב יותר להרויח.

אם אין לך הון עצמי גבוה (300 אלף ומעלה) הדבר היחיד שיהיה טוב ובטוח לך אלו תוכניות חיסכון, דבר עם הבנק שלך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לגבי דירות מחולקות, יש חוק שאומר שאסור לפצל דירה או שפשוט אין חוק שאומר שמותר לפצל דירה?

איזה היבט בפיצול של דירה הוא לא חוקי? אם הדירה שלך, אז אתה לא יכול לשבור את כל הקירות בדירה ולבנות קירות מחדש בתצורה חדשה?

מבחינת ארנונה, אני יודע שהעירייה מתייחסת לדירה מחולקת כאל דירה אחת. לגבי חברת החשמל, אני יודע שיש מונה של חברת החשמל בארון החשמל, ואפשר להתקין מונה נוסף בתוך הדירות עבור כל דירה בנפרד (בלי קשר לחברת החשמל). אני לא יודע האם חברת החשמל מאפשרת התקנה של מונים נפרדים עבור כל דירה בארון חשמל, כך שלכל דירה יהיה חשבון חשמל נפרד. גז אין בעיה להתקין בלון לכל דירה בנפרד.

יש דירות מחולקות בהן חוצבים בקיר החיצוני פתח לדלת כניסה פרטית עבור כל דירה. אבל, ברוב הדירות המחולקות יש דלת כניסה ראשית משותפת, ובפנים יש שתי דלתות נוספות (או שלוש) מעץ או מפלדה. אני מניח שצריך אישור מיוחד בשביל לחצוב פתח לדלת בקיר החיצוני, אבל אם החלוקה היא פנימית בלבד, אז זה גם לא חוקי?

אני יודע שזה לא חוקי לפצל דירות מתוך כך שאני שומע הרבה אנשים שאומרים את זה (אני חושב ששמעתי את זה גם בתקשורת), אבל אין לי מידע מבוסס שמאמת את זה. כמו-כן, אני לא ממש מבין מה בדיוק לא חוקי בלפצל דירה. אולי הרשויות רוצות מס שבח או משהו כזה, אבל האם לא ניתן לקבל אישור גם תמורת תשלום (מראש או בדיעבד)?

במקרה של דירת 2-3 חדרים, זה לא נראה לי מוסרי לפצל אותה ל-2-3 דירות פצפונות. אבל, אם יש לך דירת 4-5 חדרים ואתה מפצל אותה ל-2 דירות יחסית מרווחות של 2 חדרים כל אחת אז זה יכול להיות סביר, אם כי זה לא ממש כלכלי מכיוון שהשכירות על דירה מפוצלת של 2 חדרים זהה לשכירות של דירת 4 חדרים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...