הסבר : "סוגי RAID", ביצועים ומדריך התקנה. - אמצעי אחסון - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

הסבר : "סוגי RAID", ביצועים ומדריך התקנה.

uzibu

Recommended Posts

טוב בזמן האחרון אני רואה באתר המון שאלות על RAID, הסוגים שלו ומה הביצועים..

אז לאחר התקנה טריה של מערך RAID 0 החלטתי לכתוב מדריך קטן ולתת מנסיון אישי שלי חוות דעת וביצועים לפני ואחרי.

Raid 0

רמה זו מספקת ביצועים גבוהים לפעולות הקריאה והכתיבה אך היא אינה מספקת הגנה על המידע. כדי ליצור מערך Raid ברמה 0 יש להשתמש לפחות בשני דיסקים קשיחים. המערכת מאחדת את נפח הדיסקים ומתייחסת לדיסקים שבמערך כדיסק אחד גדול. המידע מחולק בצורה שווה בין הדיסקים כך שפעולות הכתיבה והקריאה מתבצעות במקביל בכל הדיסקים, כתוצאה מכך פעולות הכתיבה והקריאה מואצות מאוד. מכיוון שמערכת זו אינה מספקת הגנה על המידע, במקרה של קריסת אחד הדיסקים כל המידע אובד (גם מהדיסקים התקינים המהווים חלק מהמערך).

Raid 1

רמה זו מבצעת שיכפול (mirror) של המידע בין שני דיסקים או יותר, כלומר המידע בשני הדיסקים יהיה זהה. במידה ואחד הדיסקים קורס המידע ישמר בדיסק השני. מכיוון שהמערכת צריכה לכתוב לשני דיסקים את אותו המידע ישנה ירידה בביצועי פעולות הכתיבה לדיסקים, ניתן לשפר מעט את הביצועים במידה ומחברים את הדיסקים במערך הנ"ל לבקרי IDE שונים במחשב (בכל מחשב יש לפחות שני בקרים כאלו),לעומת זאת פעולת הקריאה מואצת מכיוון שהמערכת יכולה לקרוא משני הדיסקים בו זמנית. עוד חיסרון של Raid - 1 הינו המחיר, על כל דיסק מידע שיש לנו במערך אנו צריכים דיסק נוסף לביצוע השכפול, כך שעלות הדיסקים ב-Raid-1 מוכפלת.

Raid 5

רמה זו דורשת לפחות 3 דיסקים בגודל זהה. המידע מחולק בין כל הדיסקים בצורה שווה ובכל דיסק מוקצה שטח המשמש לשמירה על מידע "ביט הזוגיות" ( Parity information). מידע זה מאפשר את שיחזור הדיסק במקרה של קריסה. כל דיסק במערך מכיל את המידע "ביט הזוגיות" ( Parity information) של שאר הדיסקים, כך שגם במקרה שאחד הדיסקים קורס המערכת יודעת לשחזר את המידע שהיה בדיסק שקרס משאר הדיסקים במערך. אחד היתרונות הבולטים של Raid -5 הינו בעובדה שגם במקרה שאחד הדיסקים קורס המערכת ממשיכה לעבוד ומאפשרת גישה אל המידע שהיה בדיסק שקרס על ידי שחזורו בזיכרון משאר הדיסקים. התקורה של מערך Raid-5 הינו נפח דיסק אחד. נפח המידע שנוכל לאחסן במערכת עם N דיסקים הינו הנפח של N-1 דיסקים. מערךRaid-5 הינו הפופולארי ביותר בזכות היתרונות הללו.

אחרי שהבנו את סוגי ה-RAID אני אסביר איך זאת.

מ"ס הבהרות:

אני מסביר איך לבצע RAID 0 {כי זה מה שביצעתי} אבל ברגע שמבינים את העקרון ניתן לבצע כל RAID ללא בעיה.

יתכנו שינויים מ-לוח\ביוס אך השינויים הם מיזעריים ובטוח שתסדרו.

אז קודם כל הבהרה אין חובה לפרמט את הדיסק אך לדעתי רצוי ששני הדיסקים יהיו מפורמטים (אין צורך לעשות זאת לפני ה-RAID, יש שם אפשרות מחיקה)

בלוח שלי יש לי שני אפשרויות RAID - RAID ו\ SILICON IMAGE RAID

(אני בחרתי בסיליקון בגלל המיקום שבו עוברים הכבלים (SATA) ללא קשר מי טוב יותר מהשניים-הביצוע הוא זהה וההבדל היחידי הוא שבזמן התקנת מערכת ההפעלה יש צורך ללחוץ F6 ולתת את הדיסק עם הדרייברים המתאימים.)

שלב א-

יש לבדוק כמובן שבביוס מצב ה-RAID שבחרתם הוא נמצא ב-ENABLED (בברירת מחדל הוא לא.)

שמור וצא.

שלב ב-

בהדלקת המחשב\רסטרט יש ללחוץ על F4 או CTRL+S (לפי הבדיקה שלי זה ברוב הלוחות)

שלב ג-

א)הינכם נכנסים למין מעכרת הגדרות (שוב שונה מ-לוח\בקר ל-לוח\בקר אך שוב, הפעולה זהה)

ב)יש לכם שם אפשרות שנקראת CREATE RAID SET - לחצו עליו, אז תהיה לכם האפשרות לבחירת ה-RAID.., ביחרו.

ג)יהיה לכם אפשרות בין בחירה ל-AUTO CONFIGUATION לבין MANUAL, ביחרו MANUAL.

ד)ב-MENUAL בחרו 128K (בחירה בין גודל דיסק לבין ביצועים מהנסיון שלי מאבדים כ-15G בביצועים לכן עדיף 128K)

ה)עברו ע"י TAB לרשימת הדיסקים ובחרו על ידי מקש ימינה את הדיסק שיהיה מאסטר ואחר כך את הדיסק שיהיה SEC..

ו)F7 לסיום (או אם מוצג לכם משהו אחר - נתקלתי גם ב-CTRL X) ואז תשאל השאלה אם "CLEAR DISK DATA.. אם כן אז כל המידע ימחק במידה ולא הוא "יחולק מחדש"

זהו, עד כאן יצירת RAID

ב-BOOT החדש יופיע לכם "דיווח" של ה-RAID: דוגמא:

RAID 0 -XXXXXXXXXX

DISK 1- WS160 XXXX 145GB

DISK 0-WS120 XXXX 111GB

שימו את דיסק ההתקנה ותופיע לכם למטה במידה ויש RAID (לא זוכר בדיוק) יש ללחוץ F6, לחצו F6 והמערת תמשיך להעתיק קבצים,

לאחר מ"ס שניות \ דקות (תלוי :smile1: ) ביא תתן לכם הודעה שאם ברצונכם להעתיק (לא זוכר בדיוק) ליחצו S או המשך..., ליחצו S והכניסו את התקליטור לכונן A ותנו לו להעתיק את הדרייברים. לאחר מכן הוא ימשיך את ההתקנה רגיל..

ביחרו מחיצות והכל רגיל! התיחחסו לדיסק כדיסק אחד גדול.

ביצועים מנסיון שלי

פשוט חמור שלא עשיתי לפני :kopfpatsch:

מכירים את זה שאתם משדרגים מערכת, זכרון\מעבד וכו'... ואחרי התקנה אתם נגנבים מהמהירות? פשוט אותו דבר...

בדקתי ב-

RAR גודל של 2.5G שיפור של 40% בפריסה כ-25% בכיווץ.

PREY

הפעלה מ-SAVE GAME אחרון לפני : 7 שניות - אחרי 3 שניות.

בנוסף תקיות עמוסות כבר בלי "דיליי" של האייקונים...חחח פשוט גדול.

מקווה שעזר...

להערות\הארות ופיספוסים,טעיות או מה שלא יהיה... בסבבה.

:xyxthumbs:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כל הכבוד, באמת מדריך מצויין, אך לדעת התבלבלת בקהילה :-)

אבל יש לי שאלה, מה אומר ה128K ?

ולמה פשוט לא להשתמש בAUTO ?

ה- 128 K זה אומר בין קצב ביצועים לבין קריאה.

AUTO זה ברירת מחדל של ההגדרות, בשביל להיות בטוח עדיף MENUAL...

** ולמה אתה חושב שהתבלבלתי בקהילה?

מה עם סוגי רייד אחרים?

10? JBOD?

נותנים אצבע רוצים את כל היד אה? :smile1: אני אוסיף בהמשך ואם אתה יודע אתה מוזמן להוסיף.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ראיתי שבלוח החדש של יש דבר שנקרא

EZ BACKUP

מה זה?

עוד משהו שמתי לב שבכל מקום שאני קורא על מצב הרייד מתייחסים הרבה למצב שאם קורס ההרדיסק

מדוע?

קריסת הרדיסק נפוצה יותר במערך רייד או מסיבה אחרת?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

JBOD

או באירוך Just A Bunch Of Disks

משמעו לקחת דיסקים, ולהפוך אותם לכונן לוגי אחד....

כלומר אם יש לי 20GB ועוד 40GB ועוד 10GB

JBOD יקח את כולם יהפוך אותם ל 70GB ככה שמערכת הפעלה תראה את הכוננים כאחד.

בנוגע לRAID 10 זה כמו 1+0, מאוד דומה ל0+1, אבל לא הבנתי את ההבדל

ויש כל כך הרבה RAIDים ! חחחח

למה אני חושב שטעית ? כי זאת קהילת ציוד היקפי, ויש קהילת איחסון...

EZ BACKUP לא קשור לכאן, זה גיבוי של .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ראיתי שבלוח החדש של יש דבר שנקרא

EZ BACKUP

מה זה?

ענו לך

עוד משהו שמתי לב שבכל מקום שאני קורא על מצב הרייד מתייחסים הרבה למצב שאם קורס ההרדיסק

מדוע?

קריסת הרדיסק נפוצה יותר במערך רייד או מסיבה אחרת?

אין קריסה מוגברת, פשוט מזהירים כי למשל ב-RAID 0 אם הולך המידע בדיסק אחד הולך גם בדיסק השני. זאת אומרת ב-RAID 0 הוא מתיחחס לשני הדיסקים כאחד... אבל למשל ברייד 0+1 אין פחד בקריסה בגלל שיש גיבוי תמידי.. ואם קורס דיסק תמיד ניתן לשחזר ללא בעיה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

רייד 1+0

זה ארבע דיסקים.

שנים בשביל להאיץ את מהירות, ועוד שנים שמשכפלים את השנים הראשונים, הכי מומלץ לבעלי הון.

מי שרוצה מהירות יכול לחבר ארבע דיסקים ברייד 1 ואז המהירות היא פי ארבע בערך.

ומי שרוצה בטיחות ואמינות יכול לחבר את הראבע ברייד 0, ואז הכל מוכפל בארבע דיסקים, מה שנקרא ל"יתר" בטחון..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לדעתי למחשב בייתי אין טעם ברייד 1 או 0+1

כי ב1 זה גיבוי למקרה של קריסה, כמה קורסים הארד דיסקים ? :-) וגם אם קורס, נתמודד... ובנוסף מאיט את העבודה בגלל כתיבה כפולה

ו0+1 יש את היתרון של 1 ושל 0 אבל עדיין 2 HDD הם רק לגיבוי, ואין שום הבדל במהירות, כי הביצועים שאנחנו מרוויחים מהרייד 0 מתקזיים עם הרייד 1.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

רייד 1+0

זה ארבע דיסקים.

אני חושב שאת זה הם הבינו אם בהסבר כתוב של רייד 0 צריך 2 ולרייד 1 צריך 2

שנים בשביל להאיץ את מהירות, ועוד שנים שמשכפלים את השנים הראשונים, הכי מומלץ לבעלי הון.

מי שרוצה מהירות יכול לחבר ארבע דיסקים ברייד 1 ואז המהירות היא פי ארבע בערך.

איך הגעת למסקנה של פי 4? אתה לא תקבל מהירות של "פי 1" שה 100%.. אז איך הגעת ל-400%? :nixweiss:

ומי שרוצה בטיחות ואמינות יכול לחבר את הראבע ברייד 0, ואז הכל מוכפל בארבע דיסקים, מה שנקרא ל"יתר" בטחון..

לחבר את ה-4 ברייד 0 לא יתן לך ביטחון... כשיקרוס דיסק אחד הלך כל המידע...

בקיצור או שאתה לא יודע מה שאתה רוצה או שאתה לא מסביר נכון...

לדעתי למחשב בייתי אין טעם ברייד 1 או 0+1

כי ב1 זה גיבוי למקרה של קריסה, כמה קורסים הארד דיסקים ? :-) וגם אם קורס, נתמודד... ובנוסף מאיט את העבודה בגלל כתיבה כפולה

ו0+1 יש את היתרון של 1 ושל 0 אבל עדיין 2 HDD הם רק לגיבוי, ואין שום הבדל במהירות, כי הביצועים שאנחנו מרוויחים מהרייד 0 מתקזיים עם הרייד 1.

אני איתך...

לדעתי אין צורך למשתמש ביתי ברייד 0+1, רייד 0 מספיק וגם לא פוגע לך בכיס... במקום שני דיסקים יש לך דיסק אחדגדול ככה שלא הלך לך כסף לחינם וגם אתה מרוויח ביצועים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה שאתה טוען שזה לא פי ארבע, אתה צודק ולכן הוספתי "בערך"

פעם הבאה תקרא טוב..

ולחבר את הארבע ברייד 1 כן יתן בטחוןו פי ארבע, מה שכן שהתבלבלתי וכתבתי רייד 0 במקום רייד 1,

אבל העיקרון מובן לא?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה שאתה טוען שזה לא פי ארבע, אתה צודק ולכן הוספתי "בערך"

פעם הבאה תקרא טוב..

קראתי מעולה! ובערך זה יהיה פי 3.5/3.4/3.0 אבל פה זה אפילו לא רבע של מה שאתה טוען... אז איפה ה-"בערך" שלך?

בוא נלך לשיפור הכי גדול ברייד למשתמש הממוצע הביתי בבקר "רגיל",השיפור הוא כ-40% אז עם 4 דיסקים תגיע אולי, אולי ל-80% שזה אפילו לא שיפור של 100% ("פי 1") ולכן משיפור של 100% ל-400% זה ממש לא בערך.

ולחבר את הארבע ברייד 1 כן יתן בטחוןו פי ארבע, מה שכן שהתבלבלתי וכתבתי רייד 0 במקום רייד 1,

אבל העיקרון מובן לא?

אה, התבלבלת בין רייד 0 לרייד 1... טעות קטנה, קורה. (אני לא אמור לנחש שכשאתה מדבר על רייד 0 אתה מתכוון לרייד 1)

מה שגם מאוד מטומטם לעשות, זה כמו לחבר 20 דיסקים ולהגיד שיהיה בטחון פי 20, מה הסיכוי שיקרסו 2 הדיסקים? אז 4?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

להפך :-)

לא יודע כמה זה נכון

אבל קראת באיזה מקום שאם יש לך 5 דיסקים ברייד אז הסיכוי שאחד יפול בשנה הראשונה הוא פחות מחצי אחוז

אם יש לך 50 דיסקים הסיכוי הוא 70%.

אחפש את הכתבה שוב

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הם בטח מתכוונים שהסיכוי גדל כי כמה שיש לך יותר דיסקים ככה הסיכוי שאחד יקרוס יותר גדול... ולא בגלל המערך אלא בגלל שאתה פשוט מגדיל את הסיכוי...

זה כמו שיהיו לך 10000 דיסקים קשיחים, בטוח שכמה יצאו לא תקינים\יקרסו אחרי זמן מה.

מה שבטוח רק שב-70% קצת נסחפת או שהם השתגעו..

בכל מקרה גם אם זה נכון ויש הגדלה לסיכוי שדיסק אחד יקרוס יש לך גם סיכוי הרבה יותר גדול לגיבוי המידע.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...