כרטיס מסך חדש למחשב - עמוד 2 - כרטיסי מסך - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

כרטיס מסך חדש למחשב

KeepOuT

Recommended Posts

@OvO

ממ.. מגניב, לא ידעתי שאפשר לתייג ככה משתמשים בפורום :).

זה אני גם לוקח בחשבון, "את הדבר הזה שאסור לוותר עליו" אם כבר קונים.

ולגבי היצרניות, אז אתה אומר שאין הבדל משמועתי ביניהם? ואצטרך לעשות חיפוש קצר בגוגול בשביל להשוואת נתונים? 

ומה אתה חושב על אולי לקחת כאופציה את המקבילה לnvidia? 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 30
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

למה דוקא EVGA? לא שיש לי משהו נגדה, אבל ההבדלים בין דגמים מיצרים שונים די מינוריים. 

1150 ש"ח לכרטיס כזה זה לא באמת מחיר "אילתי". 

ב-KSP יש לא מעט דגמים טובים. גם MSI GAMING, גם STRIX וגם GIGABYTE R9 380 GAMING בגרסת 4GB ב-1009 ש"ח. יש את WINDFORCE X2 OC בגרסת 2GB ב-974 ש"ח ובגרסת 4GB ב-1068 ש"ח. ובאייבורי בכלל R9 380 GAMING 2GB  ב-838 ש"ח. שום דבר מזה לא הייתי פוסל.

בסך הכל הבחירה תלויה במה שאתה מעדיף. מבחינת NVIDIA, ה-WINDFORCE של GIGABYTE הוא מהיר יותר (בא עם OC מהמפעל ואתה יכול להוסיף על כך עוד לא מעט OC תודות לקירור מעולה), MSI GAMING ו-STRIX מאוד שקטים . - זול. R9 380 זולל יותר חשמל, אבל ספק שלך יכול להתמודד אתו בקלות. כמו שכבר אמרתי הרבה פעמים בדיונים דומים - לא משנה מה תהיה הבחירה, לא תעשה טעות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

@Monsi 

פתחת לי קצת כיוונים חדשים.

nvidia או - אין לי מושג מה כדאי.. המחיר יותר זול אך שמעתי הרבה תקלות בדרייבים ושהכרטיס מתחממם מאוד מהר..

אם אתה הייתי במקומי, איזה כרטיס אתה היית בחור מהאפשרויות שיש לי?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני הייתי במקומך לפני לא הרבה זמן והלכתי ALL IN וקניתי GTX 970, שאני בכלל לא מנצל. ואני גם נוטה לצד הירוק של המפה. לכן לא בטוח ששאת את האדם המתאים. :) 

שמע, כמו שכתבתי, אין פה בחירה טובה או רעה. נכון ש-380 מתחמם יותר וצורך יותר חשמל (וזה בכלל לא כרטיס חדש אלא מיתוג מחדש של כרטיס דור קודם - דגם מוצלח, ד"א), אבל 838 ש"ח זה מחיר מפתה בהחלט.

אם יש לך העדפה למשחקים מסויימים, אולי כדאי לבדוק את מבחני הביצועים ביחס למשחקים האלה. גם ובמיוחד ידועים במתן שוחד  בשיתוף פעולה עם המפתחים וביצוע אופטימיזציה עבור כותרים כאלה ואחרים. 

ובסופו של דבר אני צופה שהבחירה תהיה יותר קלה ממה שנדמה לך ולא מהסיבות הנכונות. לא כל הדגמים זמינים באילת. ב-KSP לפחות מעדכנים את האתר, לגבי אייבורי בכלל לא ברור מה ישנו ומה חסר. אלא אם אתה אילתי ואז תוכל להזמין את מה שבא לך. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שמע monsi תאמת אין לי מושג קודם כל במה לבחור, הירוקים או האדומים.. יש לי חברים שיש להם ולעומת זה יש לי בן דוד שהוא מהנדס ושאני מחזיק ממנו בנאדם שמבין(הוא גם בנה למשפחה שלי את כל המחשבים מאז שהתחלנו עם האינטרנט בבית..יותר מ10 שנים-סדר גודל).

העלת פה נקודה חשובה שקצת שחכתי אותה אך תמיד ידעתי אותה אבל לא קישרתי. לפני הקנייה אני אוודא עם ksp ואייבורי אם המוצר זמין ואם יהיה אפשרות לשמור אותו בשבילי בצד.

נכון לעכשיו אני רואה שעדיף את ה2gb, לעתיד וראייה נכונה אני מוצא לנכון שעדיף להשקיע ב4gb. אולי אני טועה? אולי הכרטיס לא יחזיק מעמד עד אז? - אני לא מתכוון להחליף כל כמה שנים רכיבים במחשב בגלל שהם כבר לא אופנתיים/לא מחזיקים מספיק את הדרישות של המשחקים שיהיו בשוק.

אולי מה שאני הולך עכשיו להגיד, יקל על הבחירה?

שמע, אני עוד מעט מסיים את לימודי כהנסדאי ואז מתגייס לצבא. המחשב לא רק משרת אותי אלא את כל הבית. האם שווה להשקיע בכרטיס מסך כה חזק? 960? אולי פחות? אולי אני אקח את ה4GB ואני אחזיק איתו את שייהרס? מצפה לפחות שייתן 5 שנים ככה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

"כה חזק" הוא לא תיאור מדויק ל960, בדיוק כפי שall in זה לא תיאור מדויק ל970 (2 980TI זה all in :rolleye0018:).

עוד 5 שנים (אם יחזיק בכלל) ה960 יהיה פסולת טכנולוגית, שכן כבר עכשיו הוא לא כזה חזק..

בטח ובטח שרזולוציות גבוהות (מFHD) הופכות מיום ליום לסטנדרט ולכן אם הטווח (5 שנים) הוא כל כך רחוק אולי כדאי לשקול אפילו כרטיס חזק יותר ולא חלש יותר.

מצד שני, אם השימוש במחשב יהיה עקב גיוס, אז אולי באמת כדאי לקנות כרטיס ביניים יותר צנוע למען שדרוג עתידי משמעותי אך יותר קרוב מ5 שנים. תאמין לי אפילו אותי הצלחת לבלבל עם ההתלבטויות שלך :huh:

בכל מקרה, אם יש לך פחד כלשהו מAMD, תסיר אותו כי הכרטיסים שלהם עושים את העבודה כמו שצריך מניסיון של 6 (?) שנים אתם.  (אגב גם אני מהנדס אם זה עוזר לך להאמין :D )

אם הכרטיס יחיה 5 שנים? מי יודע (AMD או nvidia)

כמו שמונסי אמר לך כבר כמה פעמים, כל מה שתבחר מכל מה שדובר עליו קודם לא יהיה טעות אבל בסופו של דבר, ההחלטה היא שלך, ושלך בלבד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

@KeepOuT

טוב, כמה נקודות ממני...

1.

ציטוט של KeepOuT

לפני הקנייה אני אוודא עם ksp ואייבורי אם המוצר זמין ואם יהיה אפשרות לשמור אותו בשבילי בצד.

ניסיתי לעשות את זה בקיץ האחרון, באילת הם לא מוכנים לשמור כלום בצד, גם לא תמורת תשלום.

2.

ציטוט של Monsi

ב-KSP יש לא מעט דגמים טובים. גם MSI GAMING, גם STRIX.....

***ובאייבורי בכלל R9 380 GAMING 2GB  ב-838 ש"ח***.

מונסי, אתה צוחק? 838 ש' ל-380?

אם הכסף זה שיקול בשבילך, ואתה מתגייס ממילא, ורוצה כרטסי ל-5 שנים (ש-3 מתוכן בקושי תהיה בבית וגם אז בטח עם החברה) - רוץ על זה!

במקרה הכי גרוע, עוד שנתיים הכרטיס לא יספיק לך? תמכור למישהו ב-400 ש"ח ותקנה משהו אחר, וכל החווייה עלתה לך 400 ש"ח לשנתיים...

380 זה כרטיס טיפה יותר חזק מ-960, רק שהוא צורך יותר חשמל ועושה יותר רעש. אתה הולך להיות חייל... תתמודד! :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

@E71

הכרטיס הופיע לפני כמה ימים באתר אצל KSP אך הם הורידו אותו, עכשיו יש להם רק את 4GB.

לגבי הראשון הקנייה באילת והשמירת הכרטיס בצד, אתה יודע מה? שקראתי את המשפט שרשמת אמרתי לעצמי בלב שאני אשמח אם באותו רגע יגידו לי בחנות שהמוצר אינו במלאי כרגע. זה הייתה התגובה הראשונה שלי, שאני אשמח.

אולי עדיף לקנות כרטיס יד שנייה שמישהו מוכר וזהו? כי לפי השימושים שאני צופה לי בזמן הקרוב אני לא ממש אשחק משחקים במחשב, אולי שעומד לצאת אבל חוץ מזה כלום.(ואני גם לא היחיד שמשתמש במחשב-לוקח את זה גם כשיקול)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

My friend...

אם אתה כבר מקווה שזה לא במלאי, וההבדל בין 900 ל-1100 חשוב לך, וכל מה שתעשה עם המחשב זה לשחק - המסקנה היא שאתה מתכנן לשלם 1000 ש"ח על מירוץ מכוניות.

זה שווה? אולי... חישוב מסלול מחדש? :)

נ.ב., יש כרטיסים כמו 7870 או 7950 (הוא 3GB) במציאון של KSP. שניהם עולים 720-730 ש"ח ואלה כרטיסים די חזקים.

זה לא לחמש שנים, אבל ל-NFS על הגדרות בינוניות (זה יראה בסדר...) ואולי אף גבוהות - נראה לי שזה יספיק.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא משנה...

אם התקציב מוגבל והכרטיס לא יהיה בשימוש כבד - 7870 או 7950 זה אחלה רעיון לדעתי (שים לב - רק 3 חודשים אחריות).

אם התקציב לא מוגבל בכלל - שני 980Ti ב-7000 ש"ח זה אחלה רעיון...

אבל אם אתה רוצה לקנות מה "שכולם קונים" ל-FHD, ובתקציב ידוע של סביב 1000 ש"ח, לך על 380 או 960, לא חשוב איזה. לצרכים שלך 2GB זה מספיק לגמרי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של OvO

"כה חזק" הוא לא תיאור מדויק ל960, בדיוק כפי שall in זה לא תיאור מדויק ל970 (2 980TI זה all in :rolleye0018:).

אם כבר, אז כמה X זה ALL IN. בשביל CS! B| למה, למה לא עשיתי את זה???

שמע, הכל עניין יחסי. הכרטיס כמעט ולא בשימוש. כי גמאני גמאני מהנדס ועובדים במקום לפני שנהנים. וגם עבור מישהו שבקושי ישחק בזמן הקרוב, 960 הוא בהחלט יכול להיחשב לכרטיס חזק. או לפחות ליקר, כי 1000 ש"ח לא הולכים ברגל.

@KeepOuT 

שתהיה בריא... :) 

אני קצת אחרתי למסיבה, אבל אם כבר, אז כבר... אוסיף את קיר הטקסט משלי...

אף אחד לא יכול להבטיח שכרטיס כזה או אחר (או אפילו 4 TITAN X, לעזאזל!) יחזיק 5 שנים. הבעיה העיקרית זה לא דוקא כח העיבוד או הבלאי. הטכנולוגיה היא זו שמשתנה כל הזמן. רוב המשחקים שיצאו בעוד שלוש ויותר שנים עדיין לא נכנסו לתהליך הפיתוח, כך שאין שום דרך לדעת עד כמה עצלנים אמביציוזיים יהיו המפתחים ועל אילו טכנולוגיות ישענו. אתה מוזמן להציץ פה כדי לקבל מושג כללי ומופשט כיצד התפתחו הכרטיסים של NVIDIA בחמש שנים האחרונות. הגרפים האלה לא לוקחים בחשבון את הפער הטכנולוגי בין הדורות. מבחני ביצועים של המשחקים יהיו אפילו פחות משמחים לדעתי. אך זה לא בהכרח אומר שהכרטיס יהפוך לפסולת טכנולוגית, כפי שידידינו חוזה. 560/560TI עדיין מריצים משחקים כמו V ו-FO4 על הגדרות בינוניות אם להאמין למה שאומרים. האם היסטוריה תחזור על עצמה גם בדור הנוכחי? אף אחד לא יודע.

לא הייתי דואג יותר מדי לגבי עניין עלות/תועלת, אם זו דאגתך. (ובלית ברירה גם AMD) די עקבים במדיניות התמחור לשלהם ואם הכרטיס שאת ביצועיו ניתן להעריך כ- X יעלה Y,  אז הכרטיס עם ביצועים K*X יעלה קרוב מאוד ל-K*Y. ובמידה רבה ניתן להשליך את הנוסחה הזו גם על אורך חיים של הכרטיסים. אבל כמו שאמרתי, אלא הן רק תחזיות על סמך ההיסטוריה. אין נדר. 

אין פה תשובה חד משמעית. לדעתי האישית, 380/960 הם זיווג טוב עם מסך 1080P בשביל נינוח בעל דרישות בינוניות. הם יזדקנו ביחד ו"ימותו" גם ביחד ככל הנראה. כשתרצה לשדרג רזולוציה (ואני מבטיח לך שתרצה בשלב מסויים), תצטרך גם לשדרג כרטיס.

לגבי 4GB ו-2GB,  צריך לזכור שלמרות כמות VRAM גדולה יותר, כרטיסי 4GB מצוידים באותו ממשק צר של 128 ביט, מה שפוגע במהירות הגישה לאותו ה-VRAM. במילים אחרות - צוואר הבקבוק של הכרטיס הוא לא חוסר ב-VRAM אלא מעבד גרפי עצמו. כך שבפועל תוספת VRAM תורמת רק במקרים מסויימים ומעטים נכון לעכשיו. ובפעם המאה - לך תדע מה יהיה בעתיד.

לסיכומו של עניין, אני כן חושב שמחיר של 1020/1068 ש"ח מוצדק לגרסת 4GB. אני גם חושב ש-838 ש"ח ל-380 הוא מחיר מצויין (לא מפתיע שהוא כבר לא במלאי, אולי יחזור?).

האם אתה יכול להסתפק במשהו פחות חזק? אם כל מה שאתה מעוניין בו זה NFS, אז בהחלט. מה הצפי של שאר בני המשפחה? האם הם ישחקו במשהו חוץ מ-NFS? רק אתה יכול לענות על השאלות האלה.

כרטיסים מיד שניה זה קצת הימור. אם זה היה מעבד או הייתי אומר לך על זה בלי לחשוב פעמיים. עם צריך לודא שהמקור אמין. למשל, חבר שאתה סומך עליו.

אני כן יודע שגם 960/380 גם כרטיסים פחות חזקים ידרשו פשרות בהמשך הדרך, אבל בניגוד לכרטיסים הישנים יותר, 380/960 יאפשרו לך למקסם כמעט את הכל עכשיו. ויתרמו לחוויה עכשיו. כשעוד יש לך זמן לשחק. האם זה מצדיק את ההשקעה מבחינתך?... כבר אמרנו שזו החלטה שלך, נכון? :) 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

@Monsi

הקשבתי לעצתך והתחלתי לעבור על הכתבות על כרטיסי המסך שבאתר מבראשית האתר, הדבר ששמתי לב זה שפעם בשנת 2002 128mb נחשב הכי חזק בשוק, היום זה ה8 או ה-4 שיש. למה אני מספר לך את זה? כי שראיתי אמרתי לעצמי וצחקתי שאני מתלבט מה לקחת 2 או 4, ופעם היה 128\64\32 mb, ואני פה מתלבט חחח עוד כמה שנים מישהו יראה את הדיון הזה שפתחתי ויצחק שהיה לנו 4GB. הבנת אותי? אני לא חושב שהסברתי טוב.

מצאתי כתבה שאומרת האם באמת חשוב כרטיס מסך למחשב? האם חייב כרטיס מודרני חזק מאוד כדי לקבל ביצועים טובים? -קצת נוסטלגיה, והאמת גם הכתבה תקפת בשנה שאנחנו נמצאים, אני לא חושב שיהיה לכתבה פג תוקף.. (הכתבה)

ויש גם כתבה שהם סיקרו על התפתחות כרטיסי המסך משנת 1996 עד 2002

2005 - התחילו הכרטיסים של 512MB. (גם שנת 2005 התחילו לפתח לוח ל4 מקומות של כרטיסי מסך)

יש גם מדריך על להכין קירור לכרטיס מסך חחחח (כתבה נוספת)

רשמת של960 החיסרון בהם שיש להם רוחב פס מאכזב, 128 במקום 256. אני לא מבין למה אינבידה לא עשתה לכרטיס מראש 256, אפילו בשנת 2010 הטכנולוגיה הזאת הייתה קיימת..

הגעתי עכשיו לסוף שנת 2014, תחילת 2015 שהתחילו לדבר על 960 - הרגע הנכסף שחיכתי אליו, הכרטיס המדובר.. !

התגובות בדיון מעניינות - קישור

---

טוב עכשיו הגעתי לשנת 2016 חח..

תאמת למדתי דברים חדשים והרחבתי את הידע שלי, ולפי דעתי בשנים הקרובות ואינבדיה יעברו לתהליך ייצור יותר קטן של המעבד בנונומטר. עכשיו כמה יש? 28 נכון? - וגם הבנתי שכאשר הגודל יקטן כוח העיבוד הגרפי יעלה יותר..?

אז מה שאמרתי זה שכנראה בשנים הקרובות שני יצרניות הכרטיסים יביאו חדשה, כי כבר כמה אפשר למשוך את הטכנולוגיה הזאת.. משכו אותה כמו מסטיק לפי דעתי.

ושאלה קטנה, עכשיו לאינבדיה יש סדרת כרטיסים של 900, והמספר הבא אחרי 900 זה 1000, אז איך לפי דעתך אינבדיה תקרא לדור הבא שלה לכרטיסים? כנראה היא תשנה שמות כאשר היא תביא חדשה לכרטיסי מסך שלה.

אם יש לכרטיס הגבלה ברוחב הפס, אז עדיף מראש לקחת 2GB ולא 4? ההפרש מחירים ביניהם זה 167 ש"ח. שווה את זה?(מדבר על evga)

שבאתי להשוות מחירים בן ה-2 ל4, שמתי לב שksp הורידו מהאתר שלה את ה2gb של , לפני כמה ימים היא גם הורידה מוצר של .. מעניין.. היא מתחילה לאט לאט להוריד מוצרי 960 עם 2gb.

ונתנת לי חומר למחשבה עם התגובה המפורטת והארוכה שלך, תודה :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ידידי, אני מתנצל!

בכלל לא התכוונתי לכך שתעבור על כל הכתבות באתר. התכוונתי לעמוד הזה שמשום מה הקישור  שלו לא נדבק ולא שמתי לב (החסרון של מגילות אסתר :$). אבל אני שמח שהרחבת אופקים. זה תמיד טוב. 

דור הבא של כרטיסים יקראו וכנראה המספר שלהם יהיה 1XX0 אבל גם את זה אנחנו לא יודעים בודאות. 

לגבי הטכנולוגיה, בניגוד לרבים אחרים אני לא חושב שהכרטיסים החדשים יעיפו את הגג. הם יציגו שיפור מספיק כדי להיות אטרקטיביים, אבל מבחינה כלכלית לא משתלם להפוך לפסולת טכנולוגית (C) כרטיסים בני שנה וקצת. כי האלטרנטיבות יהיו או להוריד את המחירים משמעותית ובכך להפסיד, או פשוט להשאר עם מלאים שלעולם לא יתרוקנו ולהפסיד עוד יותר. מקווה שאני טועה. 

לגבי מחסור מוצרים ב-KSP - מהכרותי אתם הם לא מורידים מוצרים מהמדפים, הם פשוט אוזלים. לפעמים מזמינים עוד משלוח ולפעמים לא. ניתן אולי להתקשר ולברר האם הם יקבלו עוד אם יש דגם מסויים שננעלת עליו.

אני לא יכול לענות האם 4GB שווה השקעה של 167 ש"ח עבורך. זה לגמרי תלוי בסוג המשחקים שאתה מעוניין להריץ. אם אתה רוצה לשחק בסדרת AC וכל מיני כותרים שהחלק העיקרי בהם זה התפעלות מצללים, טקסטורות, שיער פוני מתנופף וכד', כנראה שכן. אם זה לא מה שתתמקד בו, אז לא. NFS ממש לא מצדיק 4GB של VRAM לדעתי. אבל מה אני יודע... מכונית בעיניי זה כלי תחבורה, לא אובייקט אסטטי שאת יופיו אני הולך לעריץ או להתבונן שעות בצל שהוא משאיר על כביש. :ph34r:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של KeepOuT

הקשבתי לעצתך והתחלתי לעבור על הכתבות על כרטיסי המסך שבאתר מבראשית האתר

מצאתי כתבה שאומרת

2005 - התחילו הכרטיסים של 512MB

הגעתי עכשיו לסוף שנת 2014, תחילת 2015

טוב עכשיו הגעתי לשנת 2016 חח..

צ'מע... נראה לי שהמחקר שעשית כבר שווה יותר מ-167 ש"ח. כמה עבודה השקעת בשביל פחות מ-200 שקל! זה היה שווה?

אם אתה רוצה תכל'ס, נתתי לך למעלה את האפשרויות שלך. 7870/7950 אם הכרטיס לא חשוב לך ואתה לחוץ, 960 או 380 אם יש לך 850-1050 ש"ח.

בקשר לרזולוציה, 2GB זו הכמות הנכונה לכרטיס הזה (4GB שימושי רק מעל FHD וממילא אין ל-960 מה לחפש ברזולוציות האלה). בנושא 2/4GB נראה לי שאפשר לסגור את הדיון, כי זה באמת ככה. בשביל לרנדר בערך מ- 2 מגה פיקסלים (FHD) אתה לא צריך יותר מפי 1000 מזה בתים של . אף לא במשחק יחיד, ואם יש למישהו הוכחה שתסתור את זה אני מוכן לשלם לו. תאמין או לא, זהו זה. כמה מסובך זה עוד יכול להיות?

ציטוט של KeepOuT

איך לפי דעתך אינבדיה תקרא לדור הבא שלה לכרטיסים?

הנה ניחושים שלי - או 1000, 1060, 1070, 1070Ti, ואז 1080, 1090 (?)

או פשוט "4". בחלק משפות המזרח 4 נשמע כמו מוות, זה מתאים בול לכרטיסי מסך. ואז יהיו 4a, אחריו 4b, 4c.... :)

ציטוט של Monsi

לגבי הטכנולוגיה, בניגוד לרבים אחרים אני לא חושב שהכרטיסים החדשים יעיפו את הגג.

אני דווא חושב שהם כן "יעיפו את הגג", כי כבר היום 970 מספיק טוב לכל מה שתרצה עד 1080 ומספיק טוב בד"כ גם ל-1440p, ומעליו יש 980Ti שמספיק טוב לכל מה שתרצה ב-1440p ולפעמים עובד גם ב- (בהגדרות בינוניות הוא מסתדר). תסתכל על הגרף שלך ותראה מה עושה כל דור חדש - לדעתי יש מקום עכשיו לדור חדש רק אם הוא יתמודד בהצלחה עם . רק שהתמחור יהיה לדעתי יותר גבוה מהיום - 980Ti (או המקביל החדש שלו) ירד דרגה למקום של 980 כיום (1000 ש' הוזלה), 980 ירד למקום של 970, ו-970 יוזל ב-400-500 ש"ח. 960 יעלם. את המקום שהתפנה ברמת המחירים של 3600-4500 ש"ח יתפוס הכרטיס החדש. וכמובן שיכול להיות שהכרטיסים הזולים יותר בדורו יחליפות את דור ה-9xx (כמו שהיה בדורות הקודמים).

מתי זה יקרה? כש- Nvidia ידעו לעשות כרטיס שעולה 3600 ש"ח. ובניגוד להרבה אנשים, אני לא בטוח שזה יקרה השנה. יש מצב שרק ב-2017.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...