בניית מחשב HTPC - עמוד 3 - ייעוץ לפני רכישת מחשב - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

בניית מחשב HTPC

kalda01

Recommended Posts

הלוח הזה תומך רק במאווררים 4 פינים PWM. אם תחליף למאוורר PWM התועלת היא שתוכל לשלוט במאוורר דרך הביוס ולקבוע לו את המהירויות ביחס לטמפרטורה כדי שיהיה שקט. בנוסף דרך התוכנה של אסוס fanxpert תוכל להגיע לשליטה עוד יותר טובה (יש שם אופציות שאין בביוס וממשק קל לשימוש).

המאוורר שמגיע עם המארז, תוכל להוריד את המהירות רק עם בקר פיזי או נגד. יש באיביי בקרים ב$3. אבל המהירות תשאר קבועה כל עוד אתה לא משנה אותה. היתרון בשליטה מהלוח הוא שאם המערכת מתחממת יש הגברה אוטומטית של מהירות המאווררים.

לגבי מאוורר שקט שיתאים ומסוג PWM, אני ממליץ על אחד מאלו. שניהם איכותיים, אבל הnoctua זה הטופ. את שניהם אפשר להוריד עד מהירות 300-400rpm. כבר במהירות 500 לא תשמע אותם בכלל!

Scythe GlideStream PWM 1300 120mm

http://ksp.co.il/?uin=18393

Noctua NF-P12 1300 120mm

http://ksp.co.il/?uin=15104

הקירור הנ"ל גבוה מדי. איזה מעבד אתה מתכנן לשים?

קנית את הSG05 שמגיע עם ספק? או שאתה קונה ספק בנפרד?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 46
  • נוצר
  • תגובה אחרונה
הלוח הזה תומך רק במאווררים 4 פינים PWM. אם תחליף למאוורר PWM התועלת היא שתוכל לשלוט במאוורר דרך הביוס ולקבוע לו את המהירויות ביחס לטמפרטורה כדי שיהיה שקט. בנוסף דרך התוכנה של אסוס fanxpert תוכל להגיע לשליטה עוד יותר טובה (יש שם אופציות שאין בביוס וממשק קל לשימוש).

המאוורר שמגיע עם המארז, תוכל להוריד את המהירות רק עם בקר פיזי או נגד. יש באיביי בקרים ב$3. אבל המהירות תשאר קבועה כל עוד אתה לא משנה אותה. היתרון בשליטה מהלוח הוא שאם המערכת מתחממת יש הגברה אוטומטית של מהירות המאווררים.

לגבי מאוורר שקט שיתאים ומסוג PWM, אני ממליץ על אחד מאלו. שניהם איכותיים, אבל הnoctua זה הטופ. את שניהם אפשר להוריד עד מהירות 300-400rpm. כבר במהירות 500 לא תשמע אותם בכלל!

Scythe GlideStream PWM 1300 120mm

http://ksp.co.il/?uin=18393

Noctua NF-P12 1300 120mm

http://ksp.co.il/?uin=15104

הקירור הנ"ל גבוה מדי. איזה מעבד אתה מתכנן לשים?

קנית את הSG05 שמגיע עם ספק? או שאתה קונה ספק בנפרד?

יש לי את המארז שמגיע עם ספק SFX מותקן.

המעבד הוא G3250.

רק כעת שמתי לב שיש מגבלה של 82ס"מ לגובה הקרור של המעבד.

אני אלך מחר להחליף את המאוורר הזה לאחד נמוך יותר.

באותה הזדמנות אקח גם מאוורר 120 מסוג PWM.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

סה"כ נראה בסדר. הסיבה ששאלתי איזה ספק היא כי הספק של סיסוניק נמוך בסנטימטר אחד (בגלל מאוורר בולט), ואז כבר היית חייב את גירסת הפרופיל הנמוך (LP) של הARCTIC 11 (במפרט מהקישור השני שהפנתי אותך, הכנסתי את הLP בתור הקירור ביחד עם הספק של סיסוניק).

לרוב למארז הזה עדיף בפרופיל נמוך כדי להמנע מבעיות מקום. למעבד כזה שלא מייצר הרבה חום, הLP 11 היה יכול להספיק וגם לא מזיק שיהיה קצת יותר מקום פנוי בין הספק לקירור. אבל לא קריטי, זה עדיין בסדר. אם היית שם i5 או i7 אז הייתי ממליץ על Scythe Big Shuriken, גדול אבל בפרופיל נמוך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

האמת שהתעצלתי לחזור הבוקר לחנות להחליף את המאוורר כי ראיתי בעיין לפני שהתקנתי אותו שהוא אמור להיכנס.

אז אמרתי לעצמי שאשאיר אותו כבר וזהו.

מה שבטוח שלא יהיה אפשרי להוסיף עוד סטיק של עם תושבת הקרור כמו זו שהתקנתי

אלא רק עם פרופיל נמוך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הנה תמונה אחרי שהחלפתי את המאוורר הקדמי וחיברתי את הSSD ואת כל הכבלים האחרים.

אני עדיין צריך למצוא איך שולטים במהירות המאווררים דרך ה-BIOS

כעת הטמפרטורה של המעבד היא בטווח של 31-36 מעלות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

סחתיין על הnoctua.

המאווררים בBIOS מופיעים תחת "Monitor", איפה שגם מופיעה הטמפרטורה של המעבד. תסתכל בעמוד 2-33 בחוברת של לוח האם.

ניסיתי לשנות את פרופיל המאווררים דרך התוכנה של מסטנדרטי לשקט, אבל אני לא רואה שזה משנה את הRPM של מאוורר הCPU. הוא נשאר סביב 2000 RPM.

כשנכנסים לBIOS תחת מוניטור סימנתי SILENT ואני רואה שהמהירות סביב 1500 RPM, אבל כשחלונות עולה

המהירות של מאוורר הCPU כל הזמן במקסימום. יש בעייה פה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מאוורר הCPU מחובר ל CPU_FAN, והnoctua ל CHA_FAN? שניהם חיבורים 4 פינים.

בBIOS תבחר enable q-fan ואז תקבע:

CPU fan speed low limit 300rpm

Chassis fan speed low limit 300rpm

זוהי בעצם קביעת התראה למהירות נמוכה מדי.

גם למאוורר המעבד וגם לזה של המארז יש את מצב manual ששם אתה יכול לבחור מהירות אוורור ל-2 טמפרטורות שונות:

למעבד תכניס את הפרמטרים הבאים:

מקסימום: 70 מעלות, 100% מהירות

מינימום: 50 מעלות, 20% מהירות (תבדוק אח"כ שמהירות המאוורר בסביבות ה800rpm. ותעלה את האחוזים אם זה נמוך מזה. וגם תבדוק טמפ' ואם זה מעל 40 מעלות בidle, תעלה את האחוזים).

ולמאוורר של המארז:

מינימום: 50 מעלות, 60% מהירות (זה הכי נמוך שאפשר).

אח"כ תכנס לתוכנה fanxpert של ,שמאפשרת לבצע שיפורים בפרמטרים. כאן גם צריך להוריד את המהירות המינימלית של מאוורר המארז למינימום 40% (בBIOS זה מוגבל ל-60% שזה לא מספיק נמוך).

הfanxpert מקבלת שליטה רק אחרי שהווינדוס עולה והיא זו שקובעת, כל עוד אתה בסביבת והתוכנה עובדת ברקע. בכל מצב אחר הBIOS שולט. זה חשוב שיש את הביוס כגיבוי במקרה שהתוכנה קורסת או שיש בעיה בווינדוס.

הפרמטרים האלו הם רק הצעה ראשונית. אתה צריך לראות איך המערכת מגיבה ולפי זה לבצע תיקונים ושיפורים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מאוורר הCPU מחובר ל CPU_FAN, והnoctua ל CHA_FAN? שניהם חיבורים 4 פינים.

בBIOS תבחר enable q-fan ואז תקבע:

CPU fan speed low limit 300rpm

Chassis fan speed low limit 300rpm

זוהי בעצם קביעת התראה למהירות נמוכה מדי.

גם למאוורר המעבד וגם לזה של המארז יש את מצב manual ששם אתה יכול לבחור מהירות אוורור ל-2 טמפרטורות שונות:

למעבד תכניס את הפרמטרים הבאים:

מינימום: 50 מעלות, 20% מהירות (תבדוק אח"כ שמהירות המאוורר בסביבות ה800rpm. ותעלה את האחוזים אם זה נמוך מזה. וגם תבדוק טמפ' ואם זה מעל 40 מעלות בidle, תעלה את האחוזים).

ולמאוורר של המארז:

מינימום: 50 מעלות, 60% מהירות (זה הכי נמוך שאפשר).

אח"כ תכנס לתוכנה fanxpert של ,שמאפשרת לבצע שיפורים בפרמטרים. כאן גם צריך להוריד את המהירות המינימלית של מאוורר המארז למינימום 40% (בBIOS זה מוגבל ל-60% שזה לא מספיק נמוך).

הפרמטרים האלו הם רק הצעה ראשונית. אתה צריך לראות איך המערכת מגיבה ולפי זה לבצע תיקונים ושיפורים.

המאווררים שניהם מסוג PWM עם 4 פינים.

הגדרתי בBIOS מהירות מינימלית ל 300 RPM אבל לא שיחקתי עם הגדרות ידניות.

גם בתוכנת הFANXPERT לא ראיתי איפה מגדירים מהירות מינימלית. רק בחרתי את תצורת הSILENT שלא השפיעה על מהירות המאוורר של המעבד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בדקת שחיברת אותם נכון ללוח?

הוספתי עוד כמה דברים להודעה הקודמת, תראה אותה שוב.

בדקתי והם מחוברים נכון. בכל מקרה כשאני נמצא במוניטור בהגדרות הBIOS המאוורר לא במקסימום. רק אחרי שחלונות עולה הוא מגביר מהירות.

לא מצאתי בתוכנה של ה-fanxpert איפה ניתן לשנות את המנימום והמקסימום ידנית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אז הבעיה כנראה בהגדרות בfanxpert.

עדכנת את התוכנה לגירסה הכי עדכנית?

שמראה איך משנים את הגדרות המאווררים (יש גרף עם נקודות שאפשר להזיז):

- - - תגובה אוחדה: - - -

דרך אגב, אני שם לב עכשיו בתמונה שלקחת דגם אחר של noctua? עדיף בעיקרון לא לקחת משהו עם מהירות גבוהה מדי בשביל מאוורר מארז, אלא רק עד 1200-1300 מקסימום. אחרת תהיה מוגבל בהורדת המהירות וזה ירעיש יותר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

התוכנה של ASUS ממש לא נראית אצלי ככה. הורדתי את הגרסה האחרונה מדף התמיכה של הלוח:

ASUS Suite III V1.00.56 for Windows Win7 32bit & Win7 64bit & Win8 32bit & Win8 64bit & Win8.1 32bit & Win8.1 64bit.

האם יש גרסה אחרת ?

המאוורר של NOCTUA מחובר עם מפחית מהירות שאמור להוריד את המהירות המקסימלית ל1200.

נראה לי שהבעייה בגלל שFANXPERT לא מצליח לעשות FAN TUNNING למאוורר של המעבד והוא מדווח שהמהירות המינימלית היא 2200. הוא גם לא מאפשר לשנות את ההגדרות למאוורר הזה.

הסרתי את ההתקנה של SUITE והגדרתי בBIOS פרופיל SILENT. כעת המאוורר של המעבד מראה 1300-1400 RPM

והמחשב הרבה יותר שקט.

כנראה שהתוכנה של לא מסתדרת עם הלוח הזה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...