שאלה טכנית - ספק כוח עם הספק גבוה מדי מבזבז חשמל או רק יכול? - עמוד 2 - ספקים ומארזים - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

שאלה טכנית - ספק כוח עם הספק גבוה מדי מבזבז חשמל או רק יכול?

deluxe

Recommended Posts

• תגובות 70
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

בספקי כוח זה אומר ההספק שמגיע לרכיבים חלקי ההספק שמקבל הספק מחברת החשמל?

לא הצלחתי למצוא בנתונים הטכניים של הספקים השונים נתון שמציין נצילות...

אולי אני באמת מתעסק בדברים שוליים....

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

למחשב שלוקח 500W מומלץ לשים ספק בין 600-700W. כך שהספק שלך הוא לא בעיה

מה אומרים בעצם הנתונים של הספק ?

לצורך פישוט ההסבר הבא אני מניח הנחה _לא נכונה_, והיא שהספק עובד בנצילות קבועה לא משנה כמה מעמיסים עליו. ספק אמיתי עובד בנצילות לא קבועה שמשתנה לפי העומס עליו, אבל בחלק גדול מהתחום ההנחה שלי מספיק טובה כדיי שנגיע לאותן מסקנות

הספק שלך הוא נניח 600W. זה אומר, שמותר לך להעמיס עליו כל הספק שהוא בין 0 ל 600W והוא יחזיק את זה

הספק כמובן לוקח חשמל כלשהוא בעצמו. בספק שיש לו יעילות 80%, אם הספק לוקח מהחשמל 100%, הוא מעביר למחשב 80% ומבזבז 20%. לכן למשל, אם הספק שלך הוא 80% יעילות :

אם המחשב יקח מהספק 600W (את המקסימום), הספק יקח מהחשמל 750W (וזה תקין, ה 600W אומר כמה הוא מעביר לתוך המחשב, לא כמה הוא לוקח מהחשמל). ה 750W האלה יתחלקו ל 80% שעוברים למחשב (600W), ו 20% שמתבזבזים בספק (150W)

אם המחשב יקח מהספק 200W, הספק יקח מהחשמל 250W. ה 250 יתחלקו ל 80% שעוברים למחשב (200W) ו 20% שמתבזבזים (50W)

עכשו הגענו ללמה ההנחה לא נכונה :

אם אתה מדליק את הספק בלי לחבר אליו מחשב, אתה בעצם לא מנצל כלום מתוך מה שהוא לוקח. תיאורטית, הספק גם לא אמור לקחת כלום מהחשמל

אבל הוא לוקח משהוא - יש בו מעגלים שלוקחים חשמל (קצת), יש בו מאוורר וכדומה. ספק שמחובר לחשמל בלי מחשב לוקח משהוא כמו 5-20W - לא הרבה. הספק מבזבז כמויות כמו 50W ו 150W כשהוא מתאמץ - כשהמחשב באמת לוקח ממנו הרבה

אם אתה משווה ספק של 600W לספק של 300W, ה 600W בנוי מרכיבים גדולים יותר (כדיי שהוא יוכל להחזיק 600W), שלוקחים יותר חשמל בהתאמה כשהספק לא במאמץ. אבל כמו שאמרנו הספק לוקח בסך הכול 5-20W כשהוא לא מתאמץ, אז נניח שהספק של ה 300W יקח 10W והספק של ה 600W יקח 20W. זה ההבדל של 10W שאמרתי עליו

עכשו נניח שהמחשב שלך לוקח במקס' 200W, אז שמת לו ספק של 300W. המחשב רוב הזמן לא במאמץ, כלומר רוב הזמן הוא לא לוקח 200W אלא נניח 80W

בשביל ספק של 300W, להעביר 80W זה לא מאמץ אז הוא לוקח נניח 100W (ה 80W של המחשב + 20W שהוא מבזבז)

בשביל ספק של 600W זה עוד יותר קצת, הוא מחזיק 80W בקלות. אבל אתה זוכר שהספק של ה 600W היה לוקח לבד 20W גם כשהוא לא במאמץ בכלל רק בגלל הגודל של הרכיבים ? אז נניח שתחת מאמץ קל של 80W הוא יקח לעצמו 25W

כלומר אם ספק של 600W אתה לוקח 105W במקום 100W. כמה ההבדל ? 5W. ההבדל בכסף הוא קצת פחות מ 2 שקל בחודש

תחשוב עכשו על אפשרות נוספת : הספק של 300W שבחרת הוא לא 80% יעיל אלא רק 76% יעיל. כולה הבדל של 4% זה קצת נכון ? עכשו, ספק של 300W אבל יעילות 76% יקח 105W, והנה כבר הספקים לוקחים בדיוק אותו דבר רק בגלל הבדל קטן באיכות

בכל מקרה, ההבדלים בצריכת חשמל הם לא יותר מכמה W

עכשו החשמל זה לא השיקול היחיד

אם אתה מעמיס ספק של 500W ב 500W, ונניח שהספק איכותי, אתה מעמיס אותו עד הסוף ולכן הוא יחיה רק את אורך החיים "הרשמי" שלו - והוא לא כזה ארוך. אחריי זה תצתרך להחליף ספק כי הוא יישרף

אם אתה לוקח ספק של 600W כדיי להעמיס אותו רק ב 500W, אתה לוקח מקדם ביטחון משמעותי. זה אומר שהספק יחזיק הרבה יותר זמן. אז נכון שספק יכול להישרף ויכול לא וזה הכול סיכויים וסטטיסטיקה, אבל תחשוב שחסכת בכך חלק מסויים (הסיכוי שהספק שלך היה נשרף בגלל העומס המקס' הקבוע) מתוך עלות של ספק חלופי

עוד משהוא : ככל שמעמיסים את הספק פחות הוא נותן מתחים יציבים יותר. כלומר, אתה שומר גם על החומרה במחשב בכל שאתה שם ספק קצת יותר חזק ולא רק על הספק עצמו

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הסבר מעולה! :xyxthumbs:

מוריד בפניך את הכובע, תודה רבה!

עכשיו אני סוף סוף מתחיל להבין מה הולך פה....

אני מניח שכשמישהו בפורום ממליץ על הספק מסוים לספק, הוא לוקח בחשבון את ה-100W הנוספים ליתר בטחון.

תוכל לראות בדיון הזה: http://hwzone.co.il/community/index.php?topic=539567.0 שהומלץ לי להשתמש בספק של 520W למפרט גיימינג שאני בונה. אם הבנתי נכון, זה אומר שהמערכת אמורה לצרוך בשיא 400 watt בקירוב.

כך שאם אשים את הספק הישן שלי SeaSonic S12II Bronze 620W שכתוב שיש לו תקן 80 PLUS® Bronze ההבדל בצריכת החשמל יהיה זניח בגלל ההבדלים. האם אני צודק?

שאלה נוספת,

האם התקן 80 PLUS® Bronze שמצוין על הספק אומר שיש לו יעילות של 80% (כמו בדוגמה שהסברת)?

מה זה Active Power Factor Correction שגם קיים בספק?

תודה רבה!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש כמה רמות לתקן 80+ - יעילות 80%, 82% 87% וכו. ההבדל משמעותי יותר בין ספקים איכותיים ולא איכותיים, בלא איכותיים אתה יכול למצוא גם 60%

ה 750W שאמרנו מקודם (שהספק לוקח 750W ומוציא 600W) הם מה שנקרא הספק אמיתי - חלק ממנו עושה את העבודה, חל ק מתבזבז, אבל זה הספק אמיתי שהאנרגיה שלו הגיעה מהפחם בתחנת כוח

בגלל הצורה שהספקים עובדים, הם "מושכים" דרך מערכת החשמל פולסים של זרם מיותר לא עושה כלום. במקרה הזה, הספק של 750W מושך זרם כיאלו שהוא 1500W. מתוך ה 1500W האלה, 750W הם אמיתיים (הספק או מנצל או מבזבז אותם), ו 750W הם "מיותרים" - הזרם מגיע עד לספק ואז הספק לא לוקח בכלל את החשמל הזה

כלומר יש לך "זרם רוח רפאים" שעובר במערכת, אבל כמו רוח רפאים, חוץ מזה הוא לא יכול לעשות כלום - הוא לא עושה כלום בספק, הוא לא נספר על ידי המונה של חברת חשמל (המונה מודד ואתה משלם רק את ה 750W האמיתיים), והוא לא נוצר על ידיי שריפת פחם בתחנת הכוח אלא על ידיי "הדים" שונים במערכת בלבד

הבעיה אם הזרם המדומה היא, שחוץ מה שהוא לא עושה כלום, הוא מעמיס את מערכת החשמל כמו זרם אמיתי - החוטים בקיר מתחממים כיאלו שהעמסת עליהם 1500W, המפסק בלוח מאפשר לך לחבר 3500W - מתוכם 1500W הלכו על המחשב (ולא רק 750W) - מה שאומר שאם תיקח 3 מחשבים כאלה (של 1500W) אתה תפיל את המפסק וזה למרות שתיאורטית הוא אמור להחזיק 4 מחשבים (של 750W) בקלות, וכן הלאה

כלומר, אם משנה לנו מהעומס על מערכת החשמל שעליה אנחנו עובדים, אנחנו כן רוצים להוריד את הזרם המיותר הזה

אפשר לשים בספק מסנן שמונע מהזרם המדומה לעבור. מכיוון שהזרם הזה בכל מקרה לא עושה כלום זה לא משפיע על העבודה של הספק וגם לא על מה שאתה משלם לחברת חשמל, אבל זה כן אומר שהוא יעמיס פחות את מערכת החשמל בבית וכדומה

יש 2 אפשרויות למסנן כזה : Passive PFC - על ידיי רכיב שמייצר תגובה מקומית לזרם הזה, ניתן להוריד כ 60% ממנו. אם למשל המחשב אמור לקחת 1A, אז ללא PFC הוא יקח 2A (מתוכם 1A זרם אמיתי ו 1A זרם מדומה), אם Passive PFC הוא יקח 1.4A בלבד. ויש Active PFC - מעגל אלקטרוני מדוייק שמסנן בדיוק את הזרם הפעיל, ומוריד את כל הזרם המדומה. במקרה כזה ספק שאמור לקחת 1A, יקח בדיוק 1A

דוגמה למקומות שבהם שתיהם משנים :

אתה בוחר UPS למחשב, ל UPS יש 2 הגבלות :כמה הספק אמיתי הוא יכול לייצר (מהסוללה), וכמה הספק מדומה הוא יכול להחזיק (כלומר שהזרם המיותר לא ידפוק משהוא ב UPS). ההספק האמיתי המקס' של הספק ניתן ב W והכמות הכוללת ב . אם למשל יש לך UPS של 1000VA ו 600W זה אומר שאתה יכול להעמיס עליו מחשב שלוקח עד 600W אמיתיים (שמתוכם הספק מבזבז 20% ומשאיר למחשב פחות, אבל שהספק באמת מבזבז אותם), ומותר שהמחשב ימשוך עד 1000W הספק בסך הכול (מה שכולל את האמיתי והמדומה)

אתה מרכיב מעבדת מחשבים. החיבור לחברת חשמל 40A, כל מחשב 1A. אם תשים 30 מחשבים ותתקין אותם הכול יעבוד תיאורטית. אבל אם כל מחשב לוקח בסך הכול 2A (אמיתי ומדומה ביחד), אז אחריי המחשב ה 20 יקפוץ לך החשמל. תצתרך לשים מחשבים שיש להם PFC כדיי להקטין את הזרם המדומה שלהם

(האמת שקצת פישטתי את ההסבר יותר מידי - הספק מדומה לא מתחבר אם הספק אמיתי ישירות יש חישוב יותר מסובך - הספק אמיתי ומדומה של 100W כל אחד למשל לא יתנו ביחד 200W אלא יותר משהוא כמו 140W. אבל בכללי ביותר הבנת

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כדאי לזכור שספקים מספקים את הנציול הגבוהה ביותר סביב ה-45-70% הספק. לכן מצד אחד לא כדאי לקחת ספק חזק מידי שכאמור גם יצרוך

בעצמו יותר ב-idle (שלרוב האנשים זה רוב הזמן) ויהיה פחות נציל בהספק הנמוך ומצד שני רוצים מרווח ביטחון כדי להישאר כמה שיותר בטווח הנציל

וגם כדי שבעת מאמץ, הספק יתחמם פחות (וגם יצרוך פחות), המאוורר יסתובב פחות (פחות חשמל) ויחיה לאורך זמן.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני אעשה את זה הכי פשוט כי מרוב מידע אני מתבלבל.

מפרט 1:

Intel 2 Quad Q9550 Box

Arctic-Cooling Freezer XTREME

Gigabyte GA-EP45-DS3R

G.Skill 4096MB (2048MBx2) 1000Mhz CL 5-5-5-15 PI

Sapphire ATI 5450 1GB GDDR3 HDMI

Western Digital WD5000AACS 500GB SATA2 16MB

Western Digital Caviar Blue 500GB 7200RPM, 16MB, SATA III WD5000AAKX

LG GSA-GH22L X22 SATA

Lian Li -7FNB Black Aluminum W/o PSU

מפרט 2:

Intel Ivy Bridge i5 3550 Socket 1155 6MB 3.3Ghz Tray/Box

Scythe Katana 4 SCKTN-4000

Gigabyte GA-Z77X-D3H Socket 1155 Z77 CHIPSET

G.Skill 2x4GB 1333Mhz NT Dual Channel CL9-9-9-24

Club3D nVIDIA GeForce GTX 260 (216 Processor Cores) 896MB PCIe

Intel 120GB 330 Series Sata III 2.5'' SSDSC2CT120A3K5 Retail

SeaGate Barracuda 2TB ST2000DM001 64MB Sata3 7200rpm

SeaGate Barracuda 2TB ST2000DM001 64MB Sata3 7200rpm

LG GH24 GH24NS90 SATA x24

Lian-Li -7FW Black

על סמך כל הדברים שנאמרו בשרשור הזה ועם דגש על ההודעות האחרונות,

ספק כח SeaSonic S12II Bronze 620W יהווה בעיה למפרט מס' 2? (יש לי אותו ממחשב ישן יותר)

מה ההספק המתאים ביותר למפרט מס' 1? 400W-450W?

(בשני המפרטים אין OC)

תודה רבה! :xyxthumbs:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

גם זה המון. 520W יספיק בהחלט למפרט השני, הראשון יפעל מצויין גם עם 300W.

אם 520W יספיק למפרט השני מה יקרה אם אאלץ לשים לו ספק של 620W (כי כבר יש לי אחד כזה)?

כמו כן, יש בעיה אם אקנה למפרט הראשון ספק חדש של 430W? ההפרש במחיר בין ההספקים בסדר גודל כזה מאוד זניח...

620W למפרט השני.

400-450W לספק ראשון.

מקדם ביטחון של 100W (בספקים קטנים) - 200W (בספקים גדולים) מומלץ - זה נורמלי לשים ספק 650-700W למחשב שצריך 550W למשל

ההמלצות כבר אחרי הוספת מקדם ביטחון?

תודה רבה! :xyxthumbs:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא הייתי מתקרב לספק כזה.... יש לו חזות גנרית...

למרות שאני סומך עליך שלא תמליץ לי על משהו גנרי.. ;)

אני בקטע של סיסוניק/אנטק/אנרמקס

ומהדגמים של החברות האלה קיבלתי רפרנס למחיר...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...