יכול להיות שהתקינו לי ספק הפוך ? - ספקים ומארזים - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

יכול להיות שהתקינו לי ספק הפוך ?

spitzi

Recommended Posts

שלום,

קניתי בשבוע שעבר מחשב מ-RSM, מארז Antec 100 עם ספק כוח Antec HCG 520. אני מסתכל עכשיו לתוך המארז ורואה שהספק הותקן על הרצפה, הפוך מעלה-מטה, כלומר המאוורר שלו פונה כלפי הרצפה והמדבקה שבתחתיתו פונה למעלה. הגיוני ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא ממש משנה, באנטק 100 יש מרווח של כמה מילימטרים בין הספק לבין תחתית המארז, כך שבכל מקרה אתה לא חונק את הספק.

1+

כמה מילמיטרים של רווח הם בהחלט מספיקים כדי שהספק יוכל לינוק אוויר. אין חובה שיהיו פתחי אוורור בתחתית המארז. גם ככה הספק "מזיז" כמות כל כך קטנה של אוויר שאין ממש צורך לארגן לו איזה מרחב אוורר מיוחד.

לתצורה הזאת יש יתרון, הספק שואב אוויר קר מהרצפה ולא אוויר חם ממרכז המארז. בנוסף הוא גם לא שובר את הסירקולציה במארז. בחלק מהמקרים גם אם תהפוך אותו (גם תצורת התקנה שאינה טעות כמובן, אך לטעמי פחות יעילה) הוא יהיה חסום על-ידי הכרטיס הגרפי וישאב לתוכו את האוויר החם שנפלט ממנו.

החסרון הדי יחיד של התקנת הספק עם המאוורר כלפי מטה (בתנאי שיש מרווח מספק ולא כשהוא צמוד לקרקעית המארז) הוא שהוא עלול לשאוב קצת יותר אבק (שנוטה להצטבר באזורים הללו). אך כאמור, הספק מזיז כמות קטנה של אוויר ולכן לדעתי היתרונות עולים על החסרון.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

טוב, לעניות דעתי, כן חשוב שהספק יהיה עם מאוורר למעלה, כי :

1 . הוא ישאב הרבה יותר אבק ( צמר אפור ) מאשר עם מאוורר למעלה.

2 . כמות האוויר הנדרשת ע"י הספק די משתנה כתלות בעומס, חבל לחנוק

אותו ( אפילו במצתבר ) דווקא כשהן הכי זקוק ללאוויר.

3. הבדלי טמפ' לא כאלה גבוהים בין ריצפת המארז לבין 10 ס"מ מעליה,

ומארז כמו אנטק 100 מאוורר למדי.

4 . זה כמו שחותכים מסתורי כביסה ממול למאוורר של המזגן :)

( כן , שם זה הרבה ספיקת אוויר, אבל עדיין )

:xyxthumbs:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1 . הוא ישאב הרבה יותר אבק ( צמר אפור ) מאשר עם מאוורר למעלה.

2 . כמות האוויר הנדרשת ע"י הספק די משתנה כתלות בעומס, חבל לחנוק

אותו ( אפילו במצתבר ) דווקא כשהן הכי זקוק ללאוויר.

3. הבדלי טמפ' לא כאלה גבוהים בין ריצפת המארז לבין 10 ס"מ מעליה,

ומארז כמו אנטק 100 מאוורר למדי.

1) אנטק 100 כולל פילטר קידמי לכן אין בו הרבה "כדורי צמר"-מדבר מישהו שיש לו אנטק 1200 וגם ספק TX650 הפוך. רוב האבק שנכנס למארז הינו אבק דליל כאשר מאוורר הספק ממילא לא חזק מספיק כדי לשאוב אותו מלמטה למעלה. כמו כן, אותו אבק דליל יצטבר בתחתית הספק כאשר הוא מכוון למעלה.

2) זה לא חונק אותו בכלל.

3) יש לזכור שמעל הספק לדוגמא יש את כרטיס המסך, שתלוי בקירור שלו בכיף יכול להוסיף כמה וכמה מעלות לאויר שהספק שואב (אם הוא מכוון למעלה). בנוסף, לרוב המארז עצמו קריר יותר לכן בתחתית כשהאויר נשאב הוא מתקרר מעט ע"י המארז עצמו.

לסיכום- לא רואה שום סיבה להפוך ואפילו מומלץ (לדעתי) להשאירו כך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

טוב, בגוגל לצערי יש גם שתי דעות :silly:

ובאנטק 900 לדוגמה, בכלל בא משטח גומי

לשיכוך זעזואים של הספק, כך ששם בכלל לא

אפשרי להתקין את הספק עם מאוורר למטה,

ובטח מיותר לדבר על האוורור והאבק של 900.

הייתי מעז ומסכם שבמקרה הנדון אפשר גם וגם, כאשר

אני מעדיף למעלה ולו אתם למטה, כל אחד עם הנימוקים

שלו.

עריכה :

חדל ברברת ( שלי :lol: )

מה כ"כ קשה לקרוא הוראות הפעלה / מדריך של המוצר :s05:

הנה :

http://www.antec.com/pdf/manuals/One%20Hundred%20Manual_EN.pdf

תראו סעיף 2.2 וחסל תיאוריות וויכוחים ( אני מקווה :) ),

אלא אם כן אתם רוצים ללמד את היצרן !

תמונה אחת שווה אלף מילים - וואללה,

אז המאוורר בא למעלה .

הנה גם ציטוט :

Note: Power supplies with fans on the bottom of the power supply will need to be mounted so that the

fan is facing the top of the case. The One Hundred provides mounting holes for power supplies

with standard mounting layouts to be installed upside up or upside down.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אין פה נכון או לא נכון באופן חד-משמעי ומוחלט.

במקרה הזה , כמו במקרים נוספים הקשורים לדרך התקנת הרכיבים במארז, לא כל מה שהיצרן כותב זאת אמת מוחלטת?

האם אנשים לא מודינג במארז למרות שהיצרן לא מתייחס לזה? האם אנשים לא משנים את מערך הקירור במארז שלהם למרות שהיצרן מספק מאווררים בתצורה מסויימת, האם אנשים לא תולים/מחרישים/מפרקים את כלובי הקשיחים למרות שהיצרן לא מזכיר כלל אפשרויות כאלה? ולא חסרות דוגמאות נוספות לשינויים שאנשים למרות שהיצרן לא מתייחס לזה.

כל עוד שיש מרווח של כמה מ"מ (ולא 1-2 מ"מ) בין קרקעית המארז למאוורר הספק, אין שום בעיה להתקינו עם המאוורר כלפי מטה מכל הסיבות שהוזכרו כאן.

אפשר גם להתקין אותו עם המאוורר כשהוא פונה כלפי מעלה, וגם זאת לא טעות. היתרונות והחסרונות של שתי השיטות כבר פורטו כאן.

מפה והלאה שכל אחד יעשה מה שהוא מבין ומוצא לנכון בהתאם לתצורת ומגבלות המערכת שלו, אבל הציטוט הנ"ל מאתר היצרן לא אומר שצורת ההתקנה הנוכחית היא שגויה/מסוכנת/בעייתית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם כל הכבוד, ואתה ידע שיש והרבה, הגישה שהבאת כאן

לא נכונה ואף מסוכנת.

פותח הדיון שאל / התלבט בעניין מאוד מסויים וספציפי , קרי - מארז X עם ספק כח Y

והצורה המומלצת לשילוב ביניהם.

נכון שגם אני מבין אלה שהסתמכו על היגיון / ניסיון וכו', אבל מרגע שיש הוראות ברורות ומפורשות

מטעם יצרן המארז, כל השאר הופך להתחכמות ו / או טחינת מיים , סליחה על הביטוי.

הרי לא נשאלה כאן שאלה על ועל שינויי זרימת אוויר וכו'.

יש אין ספור דברים שאפשר לשנות במארז מחשב כפי שהבאת בתגובתך האחרונה, אממה,זה משול

לילד קטן ששאל את אביו "מאיפה בא רועי" ובמקום זה קיבל הרצעה על דבורים ועל פרחים

ואיך באים ילדים לעולם :lol: .

כל ההתניות בקשר למרווח שיש בין הספק לריצפת המארז :kopfpatsch: וכו' וכו'

הן מיותרות ולא במקום. ברגע שיש הוראות, דבר ראשון חובה לפעול לפיהן,

אח"כ כל ההתחכמויות והמעקפים והשיכלולים.

לצאת בהצהרות מעין אלו שהביעו כאן זה מסוכן ביותר, בגלל קהל רחב של קוראים

בעלי מיומנויות ברמות שונות, ואם חנות כל שהיא עשתה טעות או בעל המחשב עשה טעות והרכיב

את הספק שלא לפי המלצת היצרן של המארז, במקרה הטוב יתכבה לו המחשב, במקרה הגרוע ....... :facepalm:

ושוב לדוגמה , באנטק 900 זה מתכון לאסון וודאי.

יש בעלי שעושים טיפול תקופתי בכפולות של 3 ( נגיד 30000 במקום 10000 )

בניגוד להמלצות היצרן והרי דוגמאות לא חסר, אבל למה לעודד דווקא את זה ?

זה לא רק לא טוב, זה בפירוש מסוכן ( במקרה של מארז - ספק לפחות )

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מאיפה העקשנות?

שי הביא לך את הדוגמה הכי טובה שתוכל לקבל ואילו אתה נותן על ילדים ומכוניות. תבין את המשל של הדוגמה ואל תנסה להתייחס אליה כעניין של עצמו.

מה שכתוב במנואל של היצרן הוא בגדר ההמלצה. אין שום טעות לשים את הספק שהמאוורר כלפי מטה!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עקשנות ???

הבנתי הן את המשל של שי והן את הדוגמה :)

רק שהן לא במקום לצורך העניין.

עכשיו, תתאמץ אתה קצת יותר ותנסה להבין את המשל והדוגמה שאני נתתי.

אם יצרן טורח לחורר במארז סט של 4 חורים נוספים על מנת שבכל מקרה

של ספק סטנדרטי אפשר יהיה להתקינו כך שהמאוור יפנה כלפי מעלה

והיצרן גם מדגיש את העניין בהוראות הפעלה, להתייחס לזה כלאחר יד זה

יהירות במקרה הטוב.

משום מה נראה לי שמיציתי את מה שיש לי לומר בדיון הזה, כרגיל, תחליטו איך שבא לכם.

כל טוב וחג שמח !

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא מבין למה דיון פשוט הופך לויכוח בעל נופך אישי לגבי "מי צודק".

לא טענתי לרגע שאתה טועה, אתה זה שטוען שאני טועה.

כתבתי בפירוש ששתי השיטות תקינות, ובמהלך הדיון פורטו הייתרונות והחסרונות של כל אחת מהן.

הגישה שהבאת כאן לא נכונה ואף מסוכנת.

זה לא רק לא טוב, זה בפירוש מסוכן ( במקרה של מארז - ספק לפחות )

במקרה הטוב יתכבה לו המחשב, במקרה הגרוע ....... זה מתכון לאסון וודאי.

קודם כל. למה אתה חושב שאמליץ למישהו על משהו שיסכן את המערכת שלו?

שנית, לא אמרתי שתמיד אפשר ולא המלצתי תמיד להתקין את המאוורר עם המאוורר כשהוא פונה כלפי מטה. כל מערכת ומגבלותיה. במקרה הזה לדעתי אין שום בעיה.

שלישית ומבחינה מעשית. אני מכיר 3 מערכות, כולל זאת שלי, שבהן הספק פונה עם המאוורר כלפי מטה כי יש רווח מספיק בין הקרקעית למאוורר ולמרות שאין פתחי אוורר בקרקעית. עשיתי זאת מכל הסיבות שהוזכרו במהלך הדיון לטובת צורת ההתקנה הזאת. אף אחת מהמערכות האלה (עובדות כבר 1-3 שנים), ואחת נמצאת בתוך 300 שלמיטב ידיעתי זהה במבנה הפנימי שלו ל- 100, לא מתכבה מעצמה, לא עלתה באש, והספקים עובדים בצורה תקינה לגמרי.

חוץ מזה, מה ההבדל בין צורת ההתקנה הזאת לבין צורת ההתקנה שבה המאוורר של הספק פונה כלפי מעלה אבל די צמוד לכרטיס הגרפי? לפעמים ככה (בהתאם למבנה גוף הקירור של הכרטיס ואורכו) נתיב האוויר שלו חשוף הספק חסום עוד יותר כי הכרטיס מהווה מחיצה פיזית.

מה ההבדל בין צורת ההתקנה הזאת לבין שבהם יש הפרדה בין אזורים לשליטה טובה יותר על טמפרטורה (לכאורה)? גם שם יש כאלה שבהם המארז "סגור" בין שתי מחיצות (קרקעית המארז והמחיצה שמפרידה אותו מהאזור שבו מותקנים הרכיבים פולטי החום) ויש רווח קטן יחסית.

אפילו במארזים שיש להם פתחי אוורר בקרקעית, כמה מרווח כבר יש שם מהרצפה או המשטח שעליו עומד המארז? עוד כמה מ"מ?

רוב המאווררים של ספקי הכוח מסתובבים לאט גם בעומס יחסי (ומי שקנה ספק שעובד רוב הזמן בעומס קרוב למרבי, האוורור הוא אחת הבעיות האחרונות שלו) וכמות האוויר שהם מזיזים היא נמוכה. לכן, ופה אני חוזר על מה שנאמר כבר, הם ממש לא צריכים מרחב גדול כדי לשאוב ממנו אוויר.

ולסיכום, באמת שאני לא מבין למה ויכוחים פה הופכים להיות אישיים. בסך הכל מדובר על שתי גישות שונות ששתיהן לגיטימיות. אבל לצאת בהצהרות שהמצב מסוכן ויוביל לאסון ודאי זה פשוט לא לעניין.

אבל מרגע שיש הוראות ברורות ומפורשות

מטעם יצרן המארז, כל השאר הופך להתחכמות ו / או טחינת מיים , סליחה על הביטוי.

ברגע שיש הוראות, דבר ראשון חובה לפעול לפיהן

ברשותך, וכדי לא לנתב את הדיון הזה לנושאים שאליהם הוא לא קשור לא אתייחס באופן נקודתי לנ"ל, אבל רק אשאל אותך. האם כשזה מגיע לחומרה ותוכנה אתה תמיד בדיוק את מה שכותב היצרן, או שלפעמים, כשאתה יודע מה שאתה עושה, אתה מרשה לעצמך קצת לסטות (כמו נניח ב-OC) ממה שקבע היצרן ועדיין המערכת שלך עובדת בצורה תקינה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...