תהיות בנוגע לאופן הגיבוי בשוטף/שאלות בנוגע לבחירת דרך גיבוי יעילה ונוחה - אמצעי אחסון - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

תהיות בנוגע לאופן הגיבוי בשוטף/שאלות בנוגע לבחירת דרך גיבוי יעילה ונוחה

PyroGhost

Recommended Posts

שלום,

אני צלם במקצועי ולא מזמן רכשתי מחשב חדש ( מפרט שהוכן בעזרת אנשים טובים מהפורום שעוסק במפרטים ).

בתור כונני אחסון פנימיים לקחתי בתור התחלה שני כוננים של 1 טרה ( HD103SJ ) והשקעתי בלוח-אם עם יציאות 3.0 וכמו כן במארז עם יציאת eSata

עכשיו אני מחפש דרך ליצור לעצמי גיבויים בשוטף באופן הטוב ביותר.

חשבתי בתור התחלה לקנות עוד כונן כמו הפנימי שלי, לחבר אותו ברייד ע"מ ליצור עותק שני של הכונן שעליו אני מאחסן את הנתונים הרגישים שלי ולקנות כונן חיצוני באחד משני החיבורים המהירים ולחבר אחת לשבוע ע"מ לסנכרנן מול הפנימי הרלוונטי...

עכשיו כמה שאלות שנותרו לי פתוחות ואשמח לעצה מכם בנוגע אליהן :

1. האם זאת הדרך הטובה ביותר לגבות את החומר שלי? האם יש לכם המלצות אחרות?

2. איזה הארד דיסק חיצוני אתם ממליצים לי לרכוש, האם לקנות מארז ודיסק בנפרד? ( אם כן, איזה? ) - לא תהיה לי שום בעיה להרכיב לבד

3. בנוגע לתוכנות לגיבוי - האם יש מומלצות?

תודה מראש לכל המשיבים,

חג שמח,

יוסי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שיטת הגיבוי שאתה מעלה פה היא בעצם גיבוי כפול, פעם אחת במערך RAID (אתה בטח מתכוון לראיד 1) ופעם שניה עם כונן גיבוי חיצוני

זה לא יותר מידי הגיבוי הכפול ? לפי דעתי אפשר להסתפק בכונן גיבוי חיצוני

לפי דעתי גם החיצוני עדיף על RAID כי:

1. שני דיסקים פנימיים מחוברים לאותו הספק, אם הספק יתקלקל ויוציא נגיד מתחים גבוהים שעלולים לגרום לנזק לדיסק קשיח אז שני הקשיחים בסכנה. לעומת זאת יש כוננים חיצוניים שבאים עם ספק שככה הם בלתי תלויים בספק של המחשב

2. שני דיסקים פנימיים יעבדו כל הזמן שהמחשב דולק ושניהם יצברו קילומטראג', לעומת זאת כונן חיצוני אתה יכול לכבות/לנתק כאשר הוא לא בשימוש.

3. אם אתה יוצר RAID 1 הכונן השני יהיה לטובת גיבוי בלבד ולא תוכל לעשות איתו כלום לעומת זאת בכונן חיצוני אתה יכול לעשות שימוש נוסף פרט לגיבויים.

לגבי תוכנות גיבוי מומלצות אתה מוזמן לעיין בסטיקי:

http://hwzone.co.il/community/index.php?topic=408839.0

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

גיבוי זו תורה שלמה והרבה לא מכירים אותה - חושבים copy-paste פעם בשבוע או RAID1 וזהו...

מה עם מחקת בטעות קבצים או שתוכנם הושחת בגלל וירוס/תקלה? הם הרי יועתקו כמו שהם לגיבוי ויהרסו גם אותו!

אז צריך לנהל גרסאות (versioning) וגם לדעת איך לשחזר קבצים בקלות וביעילות.

ומה אם גיבית באמצעות תוכנה מאוד משוכללת ויקרה שפתאום נעלמה מהשוק ולא ניתן לקרוא את קבצי הגיבוי שלה באף תוכנה אחרת?

ואם קרס מערך ה-RAID ואתה לא בטוח איפה הקבצים ה'טובים' ואיפה הפגומים כי לא ברור מצב/שלמות הגיבוי?

ואם אתה מגבה לדיסק חיצוני ובגלל תקלה/שיכחה/טעות הגיבוי לא רץ בפועל - יש לך איך לדעת?

מציע לך לקרוא על זה מעט באתר של EVACOPY - תוכנה חינמית, קלילה ויעילה שעונה על מרבית הדרישות.

יחד עם דיסק חיצוני ואל-פסק איכותי אתה אמור להיות מגובה.

כשכבה נוספת למקרה אסון ולקבצים החשובים והקריטיים באמת, אני ממליץ על תוכנות גיבוי לענן + למחשב מרוחק כמו , SugarSync או CrashPlan המצויינת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

RAID1 (או כל רמת RAID אחרת שמספקת יתירות) אינה גיבוי אלא יתירות. המשמעות היא שבמקרה של כשל המערכת לא תושבת ותוכל להמשיך לעבוד, אך המערך לא מגן עליך מפני מחיקת מידע בשוגג או כתוצאה מתקלה. במקרה כזה המידע פשוט נמחק מהמערך כולו.

גיבוי משמעותו היא יצירת שני עותקים או יותר מכל מידע כך שבמקרה שעותק אחד נמחק/משתנה באופן בלתי רצוי, תוכל לשחזר אותו.

כפי שכתב tmpusr, גיבוי זאת תורה שלמה והיא גם תלויה מאוד בדרישות ואופי העבודה של המשתמש, יש כאלה שגיבוי של גרסאות או גיבוי כל המידע או חלקו לפני כל תחילת עבודה הוא חיוני, אחרים יכולים להסתפק בגיבוי יומי (או בכל פרק זמן אחר) אל התקן אחסון נוסף ופחות חוששים/מושפעים ממחיקה בשוגג או שינוי בלתי רצויים.

אם דרושה לך יתירות אז מערך RAID1 הוא בהחלט רעיון טוב.

מעבר לכונן בו נמצא המידע (יהיה זה ב-RAID1 או לא) אני ממליץ לגבות לפחות להתקן גיבוי נוסף. כאן יש מגוון שלם של אפשרויות, החל מכונן קשיח חיצוני "רגיל" ועד ל-NAS.

משהו באמצע (מערך שאני בעצמי שוקל כיום) יכול להתבסס על קופסה כמו Sedna SE-RAID-302-U ובה שני כוננים נוספים ב-RAID1. אל המערך הזה תגבה את המידע באופן סדיר (מרווח הזמן תלוי בך כמובן).

באיזו שיטת גיבוי לבחור? האם באמצעות סנכרון, האם באמצעות תוכנת גיבוי אינקרימנטלי או בדרך אחרת? זאת כבר שאלה של דרישות, נוחות והעדפה.

וכל זה מתייחס כמובן לגיבוי מקומי בלבד, בהתאם לרגישות וחשיבות המידע יש כמובן גם אפשרויות גיבוי אל מחוץ לאתר (off site) כלומר הגנה מלאה על המידע במקרה של נזק פיזי (שריפה, הצפה לדוגמה) לאתר שבו ממוקמת המערכת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אל המערך הזה תגבה את המידע באופן סדיר (מרווח הזמן תלוי בך כמובן). באיזו שיטת גיבוי לבחור? האם באמצעות סנכרון, האם באמצעות תוכנת גיבוי אינקרימנטלי או בדרך אחרת? זאת כבר שאלה של דרישות, נוחות והעדפה.

חוק אצבע מוכר מאוד ומהימן עד כאב טוען ש"כל מתודת גיבוי הדורשת מעורבות אקטיבית של המשתמש - נידונה לכישלון חרוץ".

באופן מפתיע למדי, המשפט הנ"ל תופס גם עבור משתמשים מתקדמים ומנוסים ואולי רק OCD קיצוניים מצליחים להמנע מפגיעתו הרעה.

האסטרטגיה המוצלחת והמומלצת ביותר היא מסוג set it and forgret it הדואגת לגיבוי רציף ברקע ללא מעורבות המשתמש.

RAID1 הוא פתרון כזה, אבל הוא לא ממש פתרון "גיבוי" במלוא מובן המילה כפי שצויין קודם לכן.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא הבנת את כוונתי. אני מסכים לגמרי עם מה שאמרת ^, לא התכוונתי לגיבוי ידני על-ידי המשתמש, שהוא כמובן פתרון לא אמין, אלא לגיבוי אוטומטי שיתבצע במרווח הזמן המתאים למשתמש.

לדוגמה, תזמון משימת גיבוי בכל X שעות, בכל יום, פעם בשבוע וכו' בהתאם לצורכי המשתמש.

ההגיון, שכמובן ניתן לערער עליו מכיוון שכל אחד והשקפת עולמו וניסיונו (ואני אשמח לשמוע רעיונות לפתרון גיבוי אחר או אפילו סתם הערות כלליות על ההצעה שלי), לגבות אל התקן RAID1 הוא שכך ניתן ליצור יתירות של הגיבוי עצמו בצורה נוחה ושקופה למשתמש. לדעתי זה עדיף בחלק גדול מהמקרים מאשר גיבוי אל שני התקנים נפרדים, אך שוב, זה עניין של דרישות וצרכים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אוקיי, קיבלתי את ההערות שלכם, בהחלט נתתם לי פה חומר למחשבה...

נראה לי שארד מרעיון הRAID, עכשיו כשאני חושב על זה זה באמת מיותר, אם כבר אז במארז החיצוני כמו שהציע About:blank.

בכל מקרה, אני מכיר את הנושא של ניהול גרסאות אבל לא בטוח כ"כ איך אפשר ליישם את זה אצלי, אשמח להצעות כאלו ואחרות בנושא.

בנוגע לגיבוי off site, קיבלתי ביקורות טובות מאוד עליהם :

http://www.backblaze.com/indexi.html

מישהו שמע? מכיר? הבעיה שלי היא שהגיבוי הראשוני שלי יהיה קרוב ל300 גי'גה, וזה ייקח הרבה מאוד זמן להעביר את זה לשרת מרוחק, אפילו עם החיבור הכי מהיר שאוכל להשיג, עדיין הupload בארץ לא להיט...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בכל מקרה, אני מכיר את הנושא של ניהול גרסאות אבל לא בטוח כ"כ איך אפשר ליישם את זה אצלי, אשמח להצעות כאלו ואחרות בנושא.

תקרא באתר של EVACOPY - זה מתנהל מעצמו ופשוט מאוד: http://evacopy.sourceforge.net/

הבעיה שלי היא שהגיבוי הראשוני שלי יהיה קרוב ל300 גי'גה, וזה ייקח הרבה מאוד זמן להעביר את זה לשרת מרוחק, אפילו עם החיבור הכי מהיר שאוכל להשיג, עדיין הupload בארץ לא להיט...

אני ממליץ לך בחום לבחון את crashplan שמאפשרת לך לגבות לכל מחשב מרוחק עליו תתקין את התוכנה בלי הגבלת נפח ובחינם (גיבוי ענן בנוסף הוא בתשלום). כך למשל אתה יכול לגשת למחשב של חבר למשל עם דיסק קשיח עם כל ב-300G הנ"ל, להעתיק אותם אליו פעם אחת ורק אז להתקין את התוכנה אצלו ואצלך - כך כל התעבורה על הרשת (upload) תכלול רק את השינויים היומיומיים ואין צורת בהעתקה הראשונית דרך הרשת.

באותה צורה אתה יכול פשוט לחבר מחשב אחר לרשת בבית עם התוכנה מותקנת בשניהם והסינכרון יעשה באמצעות ה-LAN המקומית בלי תלות ברשת האינטרנט (למשל - חבר/קרוב משפחה עם ברשת וכונן גיבוי מחובר אליו).

ד"א - אתה יכול לגבות ליותר ממחשב/מיקום אחד - בלי מגבלה.

7564598875.png

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

גיבוי אצל חברים לא בא בחשבון, כי מדובר על קבצים אישיים לפעמים, יש לקוחות בסיפור וחשוב לי לשמור על פרטיותם.

כמו כן, אני לא רוצה להעמיס על חיבור האינטנט של אף אחד מהם, שינויים אצלי הם לא בקבצים קטנים, כשאני טוען סט חדש של צילומים זה יכול להגיע גם ל20 גי'גה במכה אחת...

הגיבוי היחידי שאני יכול לעשות off site הוא בענן או בשרת מרוחק, השאלה עכשיו היא במי לבחור...

כמו כן, אני עדיין מחפש מארז איכותי ( עם או בלי RAID ) לגיבוי חיצוני, אין יותר מידי היצע של כוננים חיצוניים עם 3 או esata 2 ולכן נראה לי שאצטרך להרכיב אחד בעצמי...

כרגע המארז שהוצע פה מקודם נראה בתור האופציה הטובה ביותר... יש עוד הצעות?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

גיבוי אצל חברים לא בא בחשבון, כי מדובר על קבצים אישיים לפעמים, יש לקוחות בסיפור וחשוב לי לשמור על פרטיותם.

למה אתה חושב שגיבוי באיזה "ענן" יותר בטוח מאשר אצל חבר/קרוב משפחה/מחשב במקום העבודה?

תמיד אתה יכול להצפין את החומר שלך במחשב המקומי ואז גם הגיבוי יהיה מוצפן ולא ניתן לפריצה כמעט - אחרת אתה סומך על חברת הגיבוי שתצפין את המידע עבורך באופן מאובטח דיו... מפוקפק למדי לדעתי אם פרטיות המידע שלך חשובה.

יש לא מעט תוכנות חינמיות שמאפשרות לך הצפנה ברקע של החומר או הצפנה בזמן הגיבוי וברמה גבוהה מאוד של ונוחות (תבדוק את TUCAN או SyncBack Free למשל אם אני זוכר נכון).

הרעיון הוא:

1. שלב א: גיבוי המידע והצפנתו on-the-fly לתיקיה יעודית על דיסק או NAS ברשת המקומית למשל.

2. שלב ב: גיבוי אוטומטי של החומר המוצפן בלבד מהתיקיה הנ"ל למחשב מרוחק באמצעות CrashPlan למשל.

רק תוודא שהקבצים מוצפנים אחד-אחד ולא ביחד (תיקיה מוצפנת), אחרת גיבוי אינקרמנטלי/דיפרנציאלי לא יעבוד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כמו כן, אני לא רוצה להעמיס על חיבור האינטנט של אף אחד מהם, שינויים אצלי הם לא בקבצים קטנים, כשאני טוען סט חדש של צילומים זה יכול להגיע גם ל20 גי'גה במכה אחת...

שכחת את הטיעון השני, זה לא רק עניין של בסופו של יום, יש עוד שיקולים בפנים

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה יכול להגיע גם ל20 גי'גה במכה אחת...

לדעתי האישית זה ממילא מחוץ לטווח הגיבוי של "ענן"...

לא בטוח שבכלל תוכל להעלות כזו כמות של מידע כל יום וזה "יתקע" לך את הרשת.

קבצים בסדר גודל כזה תגבה למחשב/דיסק נפרד ברשת המקומית שלך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא מדובר על קובץ אחד של 20 ג'יגה, אלא על 700 קבצים של 20-30 מגה כל אחד...

מאמין שזה ייצור עומס מסוים, ולכן אני דוחה כמה שאפשר את הגיבוי הזה, ההתמקדות שלי בת'רד הזה היא למצוא את שיטת הגיבוי היעילה ביותר.

כרגע כמו שאני רואה זה הארד דיסק חיצוני אצלי על השולחן שאצטרך לחבר אחת לכמה ימים ולסנכרן, עכשיו נשאר לי רק ללמוד על ניהול הגירסאות ( האתר שלהם לא כזה מסביר פנים אז לא הבנתי ממש מה לקרוא שם - סורי ) ולהחליט אם לעשות RAID בין הדיסקים או לנצל את שניהם לנפח מקסימאלי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1+ למה שכתב tmpusr.

אם נפחי המידע שלך הם כאלה גדולים ולאור מגבלת רוחב הפס, הייתי מוותר על גיבוי Off site מהסוג. כאפשרות ביניים אפשר לגבות את כל המידע בסוף כל יום עבודה להתקן חיצוני ולקחת אותו איתך/לאחסן אותו בכספת עמידה בפני אש באתר עצמו. זה פתרון שלדעתי הוא קצת מסורבל כי כפוף לטעויות אנוש (שכחה, עצלות רגעית וכו'). אני חושב שהייתי פונה לכיוון יצירת מערך גיבוי מקומי תוך מתן דגש עד כמה שאפשר על הרחקת התקן הגיבוי מהמחשב הראשי והגנתו (שוב עד כמה שאפשר) מפני אפשרות לדליקה, הצפה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא מדובר על קובץ אחד של 20 ג'יגה, אלא על 700 קבצים של 20-30 מגה כל אחד...

זה לא משנה החלוקה הפנימית אלא עצם העובדה שנפח הגיבוי היומי שלך גדול כל כך.

כרגע כמו שאני רואה זה הארד דיסק חיצוני אצלי על השולחן שאצטרך לחבר אחת לכמה ימים ולסנכרן.

כפי שאמרתי קודם, אם זה דורש ממך מעורבות אקטיבית - זה נידון לכישלון חרוץ ב-99.999% מהמקרים. ראה הוזהרת!

עכשיו נשאר לי רק ללמוד על ניהול הגירסאות

כל פעם שקובץ משתנה אצלך, התוכנה קודם כל 'מפנה' את הקובץ המקביל לו בגיבוי לתיקיית '_EVAC' עם התיארוך ומבנה התיקיות המתאים ורק אז מעתיקה את העותק החדש לגיבוי. כך תמיד יש לך עותק עדכני בתיקיית הגיבוי וכל הגרסאות הקודמות של אותו קובץ נשמרות בתיקיית '_EVAC' לפי תאריך השינוי שלהן. חיפוש פשוט על שם הקובץ (CTRL-F למשל) בתיקיה זו יניב לך רשימה של כל הגרסאות של אותו קובץ אחורה עד קץ הימים - כשתאריך הגרסה רשום בשם התיקיה בה הוא נמצא (מומלץ מדי פעם למחוק תיקיות ישנות כדי שלא תתנפח יתר על המידה). ניתן להגדיר פילטרים לשמות תיקיה/קובץ שלא נדרשים בגיבוי, כמו קבצי dump או tmp למיניהם.

להחליט אם לעשות RAID בין הדיסקים או לנצל את שניהם לנפח מקסימאלי.

הנה מה שאני חושב על RAID - במילה אחת, לא ממש מומלץ ברוב המכריע של המקרים"

RAID מיותר לגמרי

שחזור מידע ממערך RAID0

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...