החלפת נורת CCFL במסך LCD: לבד/לשלוח לתיקון/לא כדאי? - אלקטרוניקה ומודינג - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

החלפת נורת CCFL במסך LCD: לבד/לשלוח לתיקון/לא כדאי?

user78

Recommended Posts

יש לי מסך LG L1970 בגודל "19 שהוא LCD עם תאורה אחורית מסוג CCFL, אבל המסך עצמו הוא SLIM, ז"א שהמסך דק כמו מסך שמואר ע"י LED, וגם אין מאחורה שום פתחי איוורור כמו שבד"כ יש במסכי LCD רגילים:

http://www.prad.de/en/monitore/review-lge-l1970hr.html

המסך נקנה לפני 5 שנים, כך שהוא כבר לא בתקופת האחריות.

המסך כנראה פחות בהיר ממה שהוא היה (אבל אני לא זוכר-ועכשיו יש לי מסך LED ככה שלא נכון להשוות ביניהם).

הבעיה במסך היא שהוא מהבהב מדי פעם. בהתחלה זה היה קורה בעיקר אחרי שהוא נדלק, אבל לאחרונה זה קורה גם במשך השימוש השוטף (לא על בסיס קבוע - אבל זה קורה יותר מאשר קודם, ומן הסתם זה עוד יחמיר).

בינתיים קניתי מסך אחר, ככה שהמסך הישן יכול להתפנות לטובת תיקון.

אני מניח שמקור הבעיה הוא שנורת הCCFL נמצאת בשלבי הדעיכה של חייה, ושהבעיה היא לא באינוורטר שמחובר לנורה. האם זה איבחון נכון?

המסך הוא בסה"כ טוב, והוא הרי די מתקדם ודק ולא מעפן וחבל לי לזרוק אותו. דווקא הוא יכול לשמש למחשב ישן שיש לי, במקום CRT ישן עוד יותר. ככה שתיקון המסך הוא לא "סתם שיהיה"...

הפתרון הזול ביותר, מן הסתם, יהיה לתקן אותו לבד:

- אני חושש שאני מאוד אסתבך בפתיחת המסך. אפילו לא הצלחתי למצוא שום ברגים שמחברים את המארז שלו! אולי הכל נסגר שם בקליקים ולא עם ברגים? ואז כדי לא לשבור כדאי מאוד למצוא את הוראות הפתיחה והSERVICE MANUAL - אבל מאיפה? (לא מצאתי בגוגל). אולי אתם תוכלו למצוא?

אולי זאת הסיבה שבגללה לא כדאי להסתבך עם זה בעצמי?

- אני בטוח שאפשר לקנות את הCCFL מחו"ל דרך האינטרנט. אבל בינתיים אני מעדיף לבדוק קודם בארץ.

- האם יש איפה לקנות בארץ את נורת הCCFL? האם בחנויות אלקטרוניקה כמו "בלנקט" בבאר שבע? האם זה יקר משמעותית מאשר אתרים מחו"ל?

- האם בגלל שזה LCD דק (דק וגם אין פתחי איוורור בגב המסך) זה אומר שיש בפנים CCFL מיוחד ושונה מCCFL שיש במסכי LCD רגילים? שאני אדע אם צריך להיזהר במיוחד בעניין, אם למשל מוכרים רק סוג אחד של CCFL ואי אפשר לבחור משהו אחר, או אם אני לא אמצא בדיוק אותו CCFL אלא רק דגמים אחרים, או אם לא יהיה סימן מזהה מיוחד על הנורה שכרגע בפנים...

- לא תהיה לי בעיה להלחים את הCCFL החדש במקום הישן.

פתרון אחר יהיה לשלוח לתיקון אצל ח.י. - יבואן LG:

- הם רוצים 75 ש"ח על הבדיקה (שיקוזזו מהתיקון עצמו).

- כמה אתם חושבים שיעלה תיקון כזה? הם סירבו לומר לי בטלפון, וטענו ש"לעולם לא נתקלו בבעייה שהצריכה החלפת CCFL". אני לא מאמין! או שפשוט זה לא קורה במהלך 3 שנות האחריות...

ואולי כדאי לחפש מעבדה רגילה - לא הרשמית אלא משהו מקומי (ז"א מעבדה לתיקון טלויזיות או חנות מחשבים שלפעמים מתקנת בעצמה) - שאולי תהיה זולה יותר או פחות אדישה? או שכנראה אין להם את הSERVICE MANUAL הרשמי ואת החלקים המקוריים ואז יש סיכון לאיכות התיקון?

באתר מחו"ל שמוכר חלקים כאלה, הציעו גם קיט שמאפשר החלפת CCFL תקול ברצועה עם נורות LED - כן כן, ז"א זה יאפשר להסב את המסך לLED! האם כדאי לנסות את זה? מה גם שהעלות גבוהה בהרבה ככה שאולי חבל להתעסק עם האופציה הזאת?

ואולי בגלל מחיר התיקון, והעובדה שהיום מסכים הם מאוד זולים, פשוט ההפרש לא יהיה גדול (יחסית) ופשוט אין שום טעם לתקן, ויהיה עדיף פשוט לקנות מסך חדש? קחו בחשבון שאני מוכן לשלם 200-300 ש"ח על התיקון. יותר מזה באמת לא כדאי להשקיע.

תהיתי אם לשאול את השאלה בפורום "תקלות חומרה", אבל בסוף חשבתי שעדיף/נכון יותר לשאול כאן. האם צדקתי בהחלטה? האם לשאול גם שם?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני מניח שמקור הבעיה הוא שנורת הCCFL נמצאת בשלבי הדעיכה של חייה, ושהבעיה היא לא באינוורטר שמחובר לנורה. האם זה איבחון נכון?

מסכים עם האבחון שלך. :)

- האם בגלל שזה LCD דק (דק וגם אין פתחי איוורור בגב המסך) זה אומר שיש בפנים CCFL מיוחד ושונה מCCFL שיש במסגי LCD רגילים?

בכל מקרה תצטרך לפתוח את המסך ולראות בעצמך איזה CCFL יש שם וכמה איזה חיבור, ומי עושה את הבעיות, ואולי תצטרך גם הלחמות.

אולי לא כדאי להסתבך עם זה בעצמי?

אם אתה לא בטוח - אולי לא כדאי. מצד שני - מה יש לך להפסיד? המסך במצבו הנוכחי לא שמיש, הערך הכספי שלו נכון להיום שואף לאפס, ולא ניתן לקנות כזה חדש.

הם סירבו לומר לי בטלפון, וטענו ש"לעולם לא נתקלו בבעייה שהצריכה החלפת CCFL". אני לא מאמין! או שפשוט זה לא קורה במהלך 3 שנות האחריות...

כי להם לא שווה להתעסק עם החלפות של CCFL, אז הם מחליפים את כל הפאנל, דא!

תהיתי אם לשאול את השאלה בפורום "תקלות חומרה", אבל בסוף חשבתי שעדיף/נכון יותר לשאול כאן. האם צדקתי בהחלטה? האם לשאול גם שם?

נראה לי שאלקטרוניקה ומודינג יהיה יותר מתאים, אם אתה שוקל ללכת בדרך של החלפת הנורה בלבד. אל תפתח דיון נוסף. אם אתה רוצה, רק תגיד ואעביר את הדיון שלך לשם. :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כי להם לא שווה להתעסק עם החלפות של CCFL, אז הם מחליפים את כל הפאנל, דא!

אז מה שאתה אומר זה שהם לא יתעסקו עם הCCFL ושהם בוודאות רק יחליפו את הפאנל?

אם זאת המדיניות שלהם, זה לא בסדר שהם לא אמרו לי את זה כששאלתי! משחקים אותה ראש קטן! הם רוצים שאני סתם אזרוק כסף על האיבחון!

אם ככה - אז האם זה אומר שמחיר התיקון יהיה גבוה מ300 (כי הרי יחליפו פאנל ולא נורה)?

ואיזה פאנל הם ישימו? זהה או כל אחד דומה (בגודל וברזולוציה) שזמין אצלם?

האם הם שמים פאנל חדש לגמרי, או משומש ממסכים אחרים שהם קצרו מהם חלקים, או אולי פאנל REFURBISHED שמגיע אליהם מLG?

ואז אולי אחרי החלפת הפאנל יש סיכוי שאני אקבל מסך שיכול להיות גם נחות במפרט (למשל בניגודיות או בצבעים), או באיכות התמונה הכללית, לעומת מה שהיה לי? או שיהיו בו פיקסלים שרופים (עכשיו אין לי כאלה)?

נראה לי שאלקטרוניקה ומודינג יהיה יותר מתאים, אם אתה שוקל ללכת בדרך של החלפת הנורה בלבד. אל תפתח דיון נוסף. אם אתה רוצה, רק תגיד ואעביר את הדיון שלך לשם. :)

אחרי שהדיון הזה היה פה יומיים ולא קיבלתי הרבה תגובות, אולי באמת כדאי שתעביר את השרשור הזה לפורום שאתה מוצא לנכון שהוא יותר הולם - אולי שם יש סיכוי יותר גבוה שאקבל יותר תגובות. מצידי יש לך אור ירוק להעברה!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שלום לך

לפי כחודש ראיתי בפינת פינוי פסולת אלקטרונית מסך LCD.

מתוך סקרנות לפרק לקחתי אותו.

מתוך עוד סקרנות חיברתי לחשמל, הנורה נדלקה ואין תצוגה...

מנסיוני - ניגשתי ישר לאזור ספק הכח על הלוח האלקטרוני. מבט קצר גילה 5 קבלים מנופחים.

קניתי בבלנקט (שזו אגב, חנות קטנה ומדליקה. תרתי משמע.) קבלים . החלפתי והפלא ופלא ! המסך עובד כמו חדש !

מסך תקין ב 10 ש"ח. מציאה... :)

אני מציע לך לבדוק גם. ואם תצלם ברזולוציה טובה יש פה קהילה שתשמח לעזור ולזהות עבורך את הקבלים הדפוקים...

עריכה:

כשכתבתי הנורה נדלקה התכוונתי ללד שמראה את סטטוס המסך. הצסך היה שחור לגמרי ומדי פעם הבהב חלש מאוד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

המסך שלי בסה"כ עובד. פשוט יש הבהובים מדי פעם - למשל הבהובים למשך 10-15 שניות כל כמה דקות. לכן הנחתי שהפלורסנט עומד לסיים את חייו...

משום מה עכשיו כן הצלחתי למצוא את הSERVICE MANUAL !!! :yelclap:

אז כנראה שאני אנסה לתקן בעצמי - כי עכשיו אני יכול לראות איך פותחים את המסך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יכול להיות מנורות או אינוורטר, לא ניתן לאמר בוודאות

בחלק מהמסכים המנורות עובדות בטור (הסליל השני של השנאי של האינוורטר מחובר לקצוות הרחוקים של 2 המנורות והאדמה מחוברת באמצע), ואז מנורה אחת דפוקה כן יכולה לגרום לשניה להתכבות

תנסה להסתכל אל הקתודות מול האור אם רואים שחור בקצוות כמו בפלורסצנט רגיל. אני לא יודע אם רואים את זה בקתודות באותה צורה אבל אמור להיות כי עדיין זה פלורסצנט

אני לא חושב שיש שם קתודות מיוחדות. לפלורסצנטים יש יעילות פחות או יותר קבועה, כלומר הבהירות אומרת בקירוב דיי טוב מה ההספק. הבהירות של הקתודות שם נראית לי סטנדרטית, אותו דבר כמו בסורק וכו

תבדוק קבלים מנופחים וסימנים של שרוף באינוורטר. אם יש ואתה לא יכול להחליף, יתכן שניתן לקמבן פנימה אינוורטר של תאורת חרום או משהוא דומה

בהצלחה[br]פורסם בתאריך: 19.02.2011 בשעה 11:42:34

לפי כחודש ראיתי בפינת פינוי פסולת אלקטרונית מסך LCD.

מתוך סקרנות לפרק לקחתי אותו.

מתוך עוד סקרנות חיברתי לחשמל, הנורה נדלקה ואין תצוגה...

מנסיוני - ניגשתי ישר לאזור ספק הכח על הלוח האלקטרוני. מבט קצר גילה 5 קבלים מנופחים.

קניתי בבלנקט (שזו אגב, חנות קטנה ומדליקה. תרתי משמע.) קבלים . החלפתי והפלא ופלא ! המסך עובד כמו חדש !

יש לי מסך 24" שמצאתי במצב יותר גרוע (כל הספק מפוצץ ושרוף), אז חיברתי במקום זה ספק גנרי של מחשב

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה שמעצבן, זה שבמדריך השירות של המסך הזה, אין שום פירוט או הסברים לגבי הCCFL. רק כתוב שיש 4 כאלה. וגם אין פירוט/הסבר לגבי האינוורטר.

לא כתוב איזה דגם/מספר חלק/סוג הם, ובתרשימים הם בכלל לא מופיעים (כולל בתרשים הEXPLODED של החלקים). ציפיתי שלפחות יראו איפה הם!

לגבי מיקום הCCFL, אני מניח שהם 2 בחלק העליון ו-2 בחלק התחתון של הפאנל. לא נראה לי שנהוג לשים בצדדים ימין ושמאל אלא רק למעלה ולמטה...

ולכן אני מסיק שהיצרן הוא זה שמנחה את המעבדות המקומיות לא לפתוח את הפאנל ולהחליף נורה אלא פשוט להחליף את כל הפאנל (אולי היצרן לא רוצה שיעשו את הפתיחה של הפאנל בחדר שהוא לא חדר נקי תעשייתי, כי יש חשש שלכלוך ייכנס פנימה?), אז כנראה שזאת לא יוזמה פרטית של המעבדה המקומית מתוך עצלנות...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

פתיחת פאנל והחלפת נורות זה תהליך עדין מאוד. אני אישית שברתי כך פאנל תקין לחלוטין. בעבודות מהסגנון הזה מעבדות יצרן לא רוצות לקחת סיכונים, מה גם שפאנלים בשביל יצרן זולים מאוד. הרבה יותר מאשר זמן טכנאים ונורות חדשות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם אתה פותח את הפאנל ומוריד את החלקים לכלוך כן יכנס פנימה, אתה תראה נקודות שחורות קטנות במסך. אם תעשה את זה בסביבה נקיה הכמות תהיה מינימלית ולא בולטת

אתה יכול לא להוציא לגמרי את החלקים של המסך וכך הוא יישאר נקי (אוליי חוץ מהקצוות)

פירוט / הסבר לגביי האינוורטר : לכל CCFL יש 2 חוטים, אחד מהם של מתח גבוה (אם בידוד שמן) ואחד של אדמה או מתח קרוב לאדמה (אם בידוד דק). באינורטר יש יציאה לכל CCFL. כשאתה מחליף את ה CCFL תחבר אותה באותה צורה ליציאה של האינוורטר

לפעמים המנורות באינוורטר מחוברות 2 בטור ואז אתה חייב לשים את 2 המנורות כדיי שהם יעבדו

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 1 שנה מאוחר יותר...

לא טיפלתי בנושא הרבה זמן כי הייתי עסוק מאוד...

אבל בסופו של דבר פתרתי את הבעיה, ואני רוצה לתרום מהידע שלי לטובת הכלל, למקרים דומים בעתיד - וזה מצדיק את ההקפצה.

הבעיה הייתה דווקא בספק הכח / השנאי של המסך.

ולמזלי הרב, הספק הוא חיצוני (קופסא חיצונית נפרדת - ולא חלק בגב המסך). כך שהיה מאוד קל לפתור את הבעיה! רק להחליף את הספק!

בזמנו, בכלל לא חשבתי שאולי זאת הבעיה, ואף אחד לא העלה בפני את האפשרות לכך...

זה רק מוכיח שכדאי לקנות מסך עם ספק חיצוני! כי קל לבדוק ולהחליף! אם זה היה כרוך בעבודה הכרוכה בפתיחת המסך/פירוק והחלפת חלקים-אפילו הבסיסיים ביותר, אז רוב האנשים היו מוותרים ומסך שהוא טוב לחלוטין היה סתם מתבזבז!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...