הגל של הלייף! - מדע וטכנולוגיה - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

הגל של הלייף!

guycnaan

Recommended Posts

(אני מתנצל על רמת הכתיבה הנחותה שלי...:),ומקווה שיש קשר לפורום,אם לא,פאט' תמחק)

כולם יודעים מה זה גלים...

גלים נוצרים על ידי הרוח וע"י השפעת כוח המשיכה של הירח (גאות ושפל) .

גובה של גל ממוצע הוא שני מטר, מלבד זאת יש שני מקומות מיוחדים שגלים מגיעים לגבהים א-נורמליים בלי נסיבות מיוחדות:

א' "המלתעות" (jaws) בהוואי, שבהם הגלים (שאפשר לגלוש בהם) מגיעים לכמעט 20 מטרים,זאת על ידי גלי סערות שמגיעים למפרץ בעל פני שטח תת מימיםם שדוחסים את הגלים לגובה של עד 20 מטר....

ב'יש מקרים מאוד מאוד נדירים של גל מפלצתי (rude waves) (שיכול להגיע ל30 מטר),זהו אירוע מאוד מאוד נדיר שנוצר בעקבות פגישת זרם חם של מיימים בזרם קר,אבל סיכוי שתיתקלו בגל כזה הוא 1 ל10 מליארד.

חוץ מהמקרים הללו יש גלים יותר מפחידים,

ואלה הם הצונאמי...זהו גל ענק, רחב (רוחב של כמה קילומטרים לעיתים) וחזק גובהו יכול להיות נמוך (רק 5 מטר) אך רובם גבוהים יחסית (15 מטר ויותר),גלים אלה נוצרים על ידי רעידות אדמה,מפולות סלעים תת מימיות,התפרצות הרי געש (רעידת אדמה),או התרסקות מטאור...

הגל מתרומם מיידית,מעביר אנרגיה ומשנע כמויות מים עצומות שניטחות בחופים..

בחלק מהפעמים הוא מכה בחוף לא מיושב,אבל לפעמים כמו למשל בפיליפנים ב1790 גל כזה הרג כ-70 אלף איש!

כמעט שאי אפשר להבחין בגלים כאלה,כמעט אי אפשר להתריע וקשה מאוד לגלות אותם והתדירות שלהם יחסית גבוהה (פעם בשנה שנתיים) שלא נדבר על העובדה שאי אפשר לעצור גלים כאלה (לא,שובר גלים וגם חומה לא ממש עוזרים)

עכשיו נלך למשהו היותר מפחיד שבגללו פתחתי את הדיון,דבר שלידו הצונאמי נראה כמו עולל בגן ילדים...זהו המגה צונאמי

מה זה מגה צונאמי?

מגה צונאמי הוא גל שנוצר בעקבות מפולות סלעיים ענקיות (בקנה מידה של קילומטרים של אדמה שצונחים אל המים) או כמובן מטאור,אבל נתמקד פה במפולות.

בהשוואה לצונאמי רגיל שגובהו לא יעלה על 30 מטר ומהירותו לא תעלה על 100 קמ"ש (רק?!)

המגה צונאמי מגיע לגבהים של מעל חצי קילומטר (כן שמעתם נכון) ומגיע למהירות של 700 קמ"ש...כמו מטוס 747...

ועכשיו אתם שואלים יופי...למה הוא זיין לנו תשכל עד לפה...אז עכשיו קלטו!

יש איון חמוד ליד חופי מרכז אפריקה ושמו לה פלמה,במרכז האי יש הר געש

והוא פעיל...

בהתפרצות האחרונה ב1949....התגלה ערוץ שיצרה ההתפרצות שגרם לאי לזוז לכיוון הים....

למה אני חותר,.ובכן...יכול מאוד שיעברו 10 או 100 או רק אחת,אבל חצי מהאי הזה הולך ליפול למים מתישהו...ובגדול.

ומה יקרה?

מאירוע כזה יווצר מיידית גל ענק בגובה 650 מטר,ובמהירות 800 קמ"ש שנע לעבר...נחשו...כן החוף המזרחי של ארה"ב...יואוא!!!!!

בהגיעו לחוף הגל יצטמצם לגובה של 50 מטר "בלבד" אך ברוחב של 100 קילומטר לפחות עם עוצמה הרסנית שתאפשר לו להמשיך להכות עד ל12 ק"מ בעומק היבשה (למתקשים זה אומר שהגל פשוט ימשיך עד לעומק של 12 ק"מ בעומק היבשה)

ובכן זהו זה,תגידו שלום לניו יורק,בוסטון פילדלפיה,מיאמי הקריביים וחלק מחופי דרום אמריקה העליונה...כי מהם לא ישאר הרבה.

גל שני בגובה 100 מטר ובאותה מהירות יכה בחופי בריטניה וצרפת (יש.. :)) וספרד

מצד שלישי הוא לא יגיע לפה....

אי אפשר לעצור את זה...אנחנו לא יודעים מתי זה יקרה...אבל זה בהחלט ממשי ומפחיד

עכשיו לספקנים שבינכם,שאומרים...למי אכפת,סתם תיאוריה...

ובכן הדבר הוצג בנשיונל ג'יאוגראפיק בתוכנית כך שהעניין רציני לחלוטין,בנוסף פורסמו ידיעות על כך בכל כלי תקשורת מרכזי.

וההוכחה המדעית שדבר כזה קרה (באוסטרליה,גל כזה העיף סלעים במשקל 200 טונות למרחק של 4 ק"מ בעומק היבשה.

מפה של האירוע

http://www.bghrc.com/CentreNews/press%20releases/LaPalma4.jpg

לינק נחמד לקריאה למתעניינים

http://www.xs4all.nl/~mke/exitmundi.htm

ארזתם את הגלשנים? אסור להפסיד גל כזה?

(ד"א אני רוצה את דעתכם פה כדי לראות אם זה סתם בזבוז זמן או דיון ששווה משהו,ואם בכלל יש קשר למדע וטכנולוגיה)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 54
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

א. כן אני חושב שזה קשור.

ב. מאד מעניין.

לדעתי אם זה היה כזה סיכון המדינות הגדולות היו עושות משהו בנדון. כמו לדוגמא להתחיל לפרק אותו לאט לאט. משהו כזה. (וכן זה המון עבודה אבל אם זה כזה איום ענקי זה הרבה יותר "משתלם")

אפשר ליצור סדרת מכשולים שאולי לא תעצור אותו אבל לפחות תאט אותו מאד ותוריד את עוצמתו. אפשר אפילו להטיל פצצות או משהו כזה לתוך הגל ובכך להפר את איזון הכוח ולגרום לו ליפול או משו כזה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ווואלללה אחיי!!! אהבבבבתתי!! אתה גולש אחי???

כדי לגלוש על גל כזה,אתה צריך להיות במהירות של הגל,כלומר 650 קילומטר לשעה,

אז ככה שאם אין לך מטוס בואינג בתור מאיץ,שכח מזה...:)

ואני לא יודע מה המעצמות יכולות לעשות שיבי...כי בסך הכל האיום לא מוחשי,אין אפשרות לדעת מה יקרה מפיצוץ מבוקר או חסימה של האי (פרוייקט יקר עד כדי בכי,שלא לומר גרנדיוזי,ובמקרה אמת לא נשמע לי מועיל למדיי)

אבל בוא נגיד את זה ככה,ארה"ב צריכה לדאוג,אני בתור אזרח החוף המזרחי לא הייתי שש לראות קיר מים שועט לעבר הבית שלי במהירות שיא

דרך אגב שכחתי לציין,הגל יגיע רק אחרי 8 שעות לארה"ב...זאת אומרת 8 שעות של טירוף שלא נראה מעולם

אה,זוכרים את הסרט פגיעה קטלנית,ואת הגל הענק שנוצר בעקבות פגיעת המטאור,נסו לדמיין משהו כזה,כי זה הדוגמא הכי טובה שאני יכול לתת...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

להתכונן בעזרת מכשולים שיאטו את הגל ויחלישו אותו נשמע הגיוני .

לפרק לאט לאט נשמע ארוך מידי אולי יעשו את זה באמת.

מה שכן טיל יכול אולי לפרק אותו לשניים לחצות או משהו כזה

אבל אני לא חושב שלעצור אותו לגמרה כי כמו שהוא אומר

זה רחב מאד 100 קילומטר הטיל לא יכול לפגוע בכל כך הרבה

ממנו לעצור אותו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה יקרה אם איזה מדינה שאינה חובבת שלום תחליט לשים באי הזה פצצת אטום קטנה ולהחזיק את העולם בעל ערובה?

עומר,שנינו יודעים מזה שדיברנו על זה בבית ספר בזמנו שדבר כזה לא ייתכן,פצצת אטום לא משתווה לאלפית האנרגיה של התפרצות הר געש פעיל,ולכן היא לא תשפיע....

אם איזה חולה נפש יחליט למקם את פצצת המימן של פאט' (וואי הוא בטח נרגש עכשיו) אזי יש סיכוי למה שאתה מדבר,למרות שאני אישית חושב שפצצת מימן לא משתווה גם כן לרבע מהאנרגיה של התפרצות געשית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עומר,שנינו יודעים מזה שדיברנו על זה בבית ספר בזמנו שדבר כזה לא ייתכן,פצצת אטום לא משתווה לאלפית האנרגיה של התפרצות הר געש פעיל,ולכן היא לא תשפיע....

אם איזה חולה נפש יחליט למקם את פצצת המימן של פאט' (וואי הוא בטח נרגש עכשיו) אזי יש סיכוי למה שאתה מדבר,למרות שאני אישית חושב שפצצת מימן לא משתווה גם כן לרבע מהאנרגיה של התפרצות געשית.

אז זהו שאתה לא יודע

זה הרי געש, הם לא מובנים, אולי אם יזרקו פצצת אטום לתוך ההר געש הוא יעשה פעיל, לי זה נשמע מאד הגיוני.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נשמע מפחיד, לנו לא יקרה כלום ככה ש...

בוא נגיד שאני מאמין שאם תגלוש בים למחרת תפגוש גלים של 5-6 מטר,זה לא בדיוק משהו שאין לו השפעות גלובליות....

מה שכן...הדבר שכן אמור להזיז לך הוא נפילה של גל כזה על האומות המתועשות העשירות והחשובות ביותר בעולם,

נזקים של טריליונים,מיליוני מתים,עוד מליונים חסרי דיור...משבר עולמי לכלכלה ומיתון קשה מאוד....

תחשוב מה יקרה אם ימחק בשנייה כל החוף המזרחי...(המרכז הכלכלי מס' 1 בעולם)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

חחחחחחחח

מגניב!!!!!!!!!!!

סוף סוף אולי יוציא את ארהב מהאדישות הרגילה שלה כלפי הכל וכלפי הסביבה

חחחחחחחח

מותם של אנשים זה אף פעם לא דבר טוב

אבל עדיף הם מאנחנו

אם לא יפרקו את עד אז

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...