מותר למסעדה לכתוב על הקבלה "לא כולל שירות"? יש איזה חוק בעניין לא? - עמוד 4 - צרכנות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מותר למסעדה לכתוב על הקבלה "לא כולל שירות"? יש איזה חוק בעניין לא?

google18

Recommended Posts

• תגובות 63
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

זה לא קשור ל"גרועות" או לא.

לפי החוק מחיר השירות חייב להיות כלול במחיר המופיע בתפריט, בדיוק כמו שלא רושמים לך מחיר ללא מע"מ או ללא עמלת-שטיפת-כלים או ללא מגבית-לאייפד-לבן-של-הבוס. לכן זו לא רק חוצפה לרשום "לא כולל שירות" אלא גם בניגוד לחוק.

מה שנקרא "טיפ" זה עניין אחר - זה תשלום וולנטרי שהלקוח משתלם ישירות למלצר/ית במידה ויש לכך הצדקה לדעתו.

התגובה היחידה כאן שהיא גם נכונה, גם לענין וגם מתיחסת לשאלה של פותח הדיון.

בנוסף: בעל מסעדה שמעסיק מלצרים ולא משלם שכר מוסכם כחוק בהסתמכות על טיפים - עבריין.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בנוגע לנושא הת'רד (לא קראתי את כל התוכן) אספר מה קרה לי אתמול.

אתמול הייתי במועדון "איב" בתל אביב לרגל חגיגת יומולדת של ידידה שהחליטה לקחת שם עיסקית. במסגרת העיסקית כל אדם שילם 60 ש"ח בכניסה והיה צריך להזמין מהתפריט אוכל \ שתיה מק' עד 60 ש"ח. המחירים בתפריט היו כ"כ מופקעים שזה לא להאמין. המבורגר 220 גרם (המבורגר יותר גרוע מההמבורגרים המוקפאים שקונים ואני באמת לא מגזים, הן מבחינת טעם ומבחינת מרקם) עלה 56 כלומר נשאר עוד 4 שקלים (מה שלא מאפשר להזמין שתיה מכיוון שכוס רגילה של פפסי וכשאני אומר כוס אני מדבר על פחות מפחית עולה 14) לקראת המשך הערב המלצר ניגש לבעלת האירוע ואמר לה ללכת לאסוף מכולם טיפ ושזהו דבר חובה גם בגדר החוק. היא ברוב תמימותה האמינה לו והלכה לאסוף מכל המוזמנים טיפ... בסוף האירוע היא הביאה לו את כל מה שהיא אספה (סכום שהסתכם בסביבות ה 200 שקל) והמלצר כתגובה אמר שחסר פה כסף. היו 33 אנשים ולכן 10 ש"ח מכל אחד אמור לצאת 330 ש"ח והיה רק 200. האיש לא נתן לנו לעזוב עד שלא נביא לו טיפ. התווכחתי עם הבנאדם 20 דקות על כך שאין חוק שמחייב לתת טיפ והוא בתגובה המשיך לטעוןם שבכל חשבוןם בל מסעדגה רשום לא כולל שרות מה שאומר שזה בגדר חוק (כמה שהוא אידיוט..). בסופו של דבר כל מי שהיה איתי לא פתח את הפה ולא אמר כלום כי הרבה האמינו לו ובמקום לקחת את הרגליים וללכת הם פשוט שילמו את מה שהיה חסר...

באותו הזמן שהוא אשכרה דרש טיפ רציתי להרים תעציץ ליד ולשים לו בראש. הטענה המרכזית שלו הייתה שהוא לא מקבל משכורת מבעל המקום ושהוא חייב בגדר חוק ציבורי וחוק של המקום לקחת מאיתנו טיפ. אז כששאלתי אותו מה יקרה אם תלך לבוס שלך ותגיד לו שלא לקחת טיפ הוא אמר שהבוס יגיד לו שאין מה לעשות ושהוא לא משלים לו את ההפרש. (מה שמראה שזה לא חוק אלא הוא סתם נדפק מהסיפור..)

מצטער על החפירה פשוט הייתי חייב לכתוב את זה איפשהו והת'רד הזה פתאום קפץ לי מול העינייים.

אשמח לשמוע תגובות על מה שקרה כאן

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

^

לא חוקי בעליל!

בעל המקום מנצל את רחמנותם של הלקוחות כדי להמנע מתשלום משכורת כדין למלצרים.

אם היית רוצה לעמוד על שלך עד הסוף היית צריך לבקש לדבר עם בעל המקום ישירות.

בכל מקרה, אין כל דרך חוקית לחייב אותך לשלם טיפ (ודאי לא אם קיבלת אוכל זוועתי במחיר מופקע מנותני שירות גסי רוח). :bash:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא רק שאי אפשר לחייב אותך לשלם טיפ (בלי קשר לאיכות האוכל או השירות),

הרי שדרישה כל כך גסה לתשלום טיפ היא עילה מצויינת לתביעה בבית משפט לתביעות קטנות,

ועל הדרך, גם תלונה למשרד התמ"ת וארגוני לקוחות למיניהם

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

האמת שלא חשבתי על לדבר עם המנהל ישירות. ולהיכנס לתביעה על סכום של 10 שקל שיצא מכל אחד אני לא בטוח שכדאי ושווה את המאמץ.

מה שכן לפנות למקורות חיצוניים דווקא כן נשמע כמו רעיון טוב. אני אשקול את זה.

בנוסף גם לא עמדתי על שלי עד הסוף מכיוון שיש כאן פן חברתי. אני לא יכול להתחיל לעשות בלאגנים ביומולדת של ידידה. זה גם לא יפה כלפיה וגם מוציא אותי קמצן מפגר. במיוחד בהתחשב בכך שכל האחרים היו פשוט אדישים למצב...

להבא אני אלמד. תודה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה ששילמת רק עשרה שקלים לא אומר שרק על זה אתה יכול לתבוע, אתה יכול לבקש פיצוי לדוגמא או כל מיני כאלה.

המנטליות הזאת אגב ("אני לא אתבע אף אחד על עשרה שקלים") גורמת לכך שאנשים שעושים את זה,

ובעצם עוברים על החוק, ימשיכו במעשים שלהם, פשוט כי זה משתלם להם לעשות את זה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בעיקרון אין לי זמן וידע לזה אתה מבין? תלמיד תיכון כרגע ולכן אני לא בטוח שיש טעם שאתבע אותו ואשרוף זמן יקר שלי שהולך לצורך לימודי פסיכומטרי ולימודי תיכון. אני דיי קצר בזמן

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הטענה המרכזית שלו הייתה שהוא לא מקבל משכורת מבעל המקום

הבוס יגיד לו שאין מה לעשות ושהוא לא משלים לו את ההפרש.

וזה בדיוק שורש הבעיה. אני לא חושב שאני אגזים אם אני אגיד שכ90% מהמסעדות בארץ לא משלמים משכורות למלצרים אלא מסתמכים על הטיפ שהלקוח הישראלי ישאיר. ובמידה והטיפים לא הגיעו למינימום שנקבע מראש (25-30 ש"ח לשעה, תלוי במקום ובשעה) בעל הבית ישלים את ההפרש.

אז.. בדיוק כמו שנאמר בסרטון שצירפתי, למה לשתף פעולה עם השיטה הקלוקלת הזאת? מה יקרה אם מחר אף אחד לא ישאיר טיפ..? בעלי המסעדות יצטרכו אשכרה לשלם משכורת, לפי החוק, לעובדים שלהם. ואז אולי יווצר מצב שהמלצר גם יקבל משכורת, ואם נתן שירות מעל לממוצע, יזכה גם לטיפ.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אלון - הבעיה היא שמה שקורה *ברוב* המסעדות למיטב הבנתי היא שהמלצרים בסופו של דבר מרוויחים (בסיכומו של דבר) יותר משכר מינימום. ולכן, אם תפסיק לשלם שירות במסעדות -- למעשה "תפחית" (כביכול, כן?) את שכרם.

מכל מקום, מדובר בתופעה כל כך נרחבת (כלל-עולמית) שהמחשבה שניתן להביס אותה רק בעזרת חרם צרכנים היא קצת נאיבית. גם אם תגדיר *בחוק* את התנאים הנוגעים לכך, אנשים עדיין ירגישו "לא נעים" או "קמצנים" אם הם לא ישימו טיפ. בקיצור זה פשוט אחד מן המנהגים האיומים האלה שהשתרשו בחברה ואין שום דרך טובה לטפל בו. הסיבה שהוא כל כך השתרש במיוחד בארץ (או נניח בארה"ב) היא שמדובר בעמים שהם מאוד "לארג'ים" ואוהבים לזרוק 15~20% כסף אקסטרה על כלום - רק כדי להרגיש שם יצאו "בסדר" ו-"נדיבים" ו-"אחלה". פשוט מחליא אותי הזילות הזו של הכסף.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

(או נניח בארה"ב) היא שמדובר בעמים שהם מאוד "לארג'ים" ואוהבים לזרוק 15~20% כסף אקסטרה על כלום - רק כדי להרגיש שם יצאו "בסדר" ו-"נדיבים" ו-"אחלה". פשוט מחליא אותי הזילות הזו של הכסף.

הזכרת לי, כשהתחלתי לעבוד בדלק ישר אחרי השחרור עשיתי כמה ימים בדור אלון בכביש 6. נכנס האמר שכור לתדלק, מיכל מלא שלו היה איזה 500 שקל אאל"ט. האב של המשפחה שהייתה באוטו ניגש למתדלק ונתן לו שטר של $100 טיפ :screwy:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...