מותר למסעדה לכתוב על הקבלה "לא כולל שירות"? יש איזה חוק בעניין לא? - צרכנות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מותר למסעדה לכתוב על הקבלה "לא כולל שירות"? יש איזה חוק בעניין לא?

google18

Recommended Posts

• תגובות 63
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

אני לא מבין - מה ההבדל בין "שירות" ובין כל מוצר אחר? למה הם לא יכולים לחייב אותך לשלם שירות?

הרי כל אדם שמספק לך שירות כלשהו רשאי לגבות ממך בעדו כסף: עורך דין, מתווך דירות, מאמן , יועץ מס -- ואפילו חברת סלולאר או מוסך (נניח תשלום בעבור תיקון או אף בדיקה). למה לא מסעדות?

אני מבין מדוע הם לא יכולים לחייב אותך לשים כמה "מטבעות אקסטרה" - אבל למה הם לא יכולים לקבוע נניח שהשירות עולה 12% מהארוחה, בדיוק כמו שהם יכולים נניח לקבוע שהמשלוח עולה 10 שקלים?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני באמת לא זוכר ממתי כל השטות הזות של הטיפים נהייתה חובה? כאילו זה לא שאני קמצן, ואם המסעדה הייתה טובה אז אני אתן טיפ מכל הלב, אבל אני מתחיל לשמוע מחברים בזמן האחרון שטויות כמו" חובה להשאיר טיפ 10%" וכו...

ממתי זה ככה ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

השאלה לא מה רשמו לך על הקבלה.

בתפריט היה רשום שחובה להשאיר "דמי שירות"?

אם לא היה רשום, אז אין לך שום חובה כזאת.

לא יכולים לחייב אותך בדיעבד.

ואם כן היה רשום על התפריט, אז כבר יש שאלה אחרת. אם זה חוקי לציין מחירים לא סופיים לצרכן.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא מבין - מה ההבדל בין "שירות" ובין כל מוצר אחר? למה הם לא יכולים לחייב אותך לשלם שירות?

הרי כל אדם שמספק לך שירות כלשהו רשאי לגבות ממך בעדו כסף: עורך דין, מתווך דירות, מאמן , יועץ מס -- ואפילו חברת סלולאר או מוסך (נניח תשלום בעבור תיקון או אף בדיקה). למה לא מסעדות?

אני מבין מדוע הם לא יכולים לחייב אותך לשים כמה "מטבעות אקסטרה" - אבל למה הם לא יכולים לקבוע נניח שהשירות עולה 12% מהארוחה, בדיוק כמו שהם יכולים נניח לקבוע שהמשלוח עולה 10 שקלים?

בקשר לכל בעלי המקצוע שציינת זוהי עבודתם הישירה וזהו בעצם "המוצר" אותו הם מציעים למכירה ואתה משלם על השירות הזה.

דוגמא הפוכה:

באם תגיע לרשת מסויימת ונציג שלהם ילווה אותך במהלך הרכישה (חנות בגדים למשל) האם תרגיש צורך לשלם תוספת בגמר חשבון??

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בהחלט מותר להם.

אך בנוסף, אתה אינך חייב להשאיר טיפ

כן אתה לא חייב , אבל אז לא יכניסו אותך למסעדה הזו יותר במקרה הגרוע

במקרה הפחות גרוע מבוכה מול כל המסעדה , תגיד באיזה עולם אתה חי בלפלנד?

ההסכמה שלך לאכול במסעדה היא פחות או יותר ההסכמה שלך לשלם טיפ

ובעל העסק חייב לרשום על הקבלה לא כולל שירות כדי שתהיה שקיפות בינו לבינך ( זאת כמובן לאחר שכבר הזמנת )

שחייבים לשלם טיפ.

חרא של דבר כן.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

השאלה לא מה רשמו לך על הקבלה.

בתפריט היה רשום שחובה להשאיר "דמי שירות"?

אם לא היה רשום, אז אין לך שום חובה כזאת.

לא יכולים לחייב אותך בדיעבד.

ואם כן היה רשום על התפריט, אז כבר יש שאלה אחרת. אם זה חוקי לציין מחירים לא סופיים לצרכן.

גם אם היה רשום - עדיין אי אפשר לחייב אותו לעשות זאת.

המחיר שמוצג בתפריט הוא חייב להיות המחיר הסופי (כלומר, כולל מע"מ והכל) ואם המקום רוצה להביא

חלק מהכסף הזה למלצרים, אז הוא פשוט צריך להעלות את המחיר של המנות, ולא להוסיף פתאום 10% בחשבון הסופי.

מעבר לכך, אתה רשאי להשאיר כמה כסף שתרצה (אם בכלל) בתור "טיפ" או מה שלא יהיה.

אבל שוב, זה לא חוקי לציין מחיר כלשהו בתפריט, ואחר כך להוסיף לו X% בתור "שירות"

ובעל העסק חייב לרשום על הקבלה לא כולל שירות כדי שתהיה שקיפות בינו לבינך ( זאת כמובן לאחר שכבר הזמנת )

שחייבים לשלם טיפ.

חרא של דבר כן.

לא יודע איפה אתה חי, אבל אני משאיר טיפ כשאני רואה לנכון.

וכן, יותר מפעם אחת לא השארתי טיפ למלצרית גרועה שלא היה מגיע לה ולו חצי שקל

ואם למסעדה יש בעיה עם זה, הם מוזמנים למצוא להם לקוחות אחרים, או מלצרית טובה יותר

ולא, לא חייבים לשלם טיפ. ואנשים כמוך שחושבים שכאילו "חייבים" לשלם טיפ הם בדיוק הגורם שמשריש את התופעה הפסולה הזאת

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שחייבים לשלם טיפ.

חרא של דבר כן.

שום חרא, אם היה שרות גרוע אני משלם פחות טיפ. אם היה שרות קטטסטרופה אני לא משלם טיפ בכלל. שלא יכניסו אותי, מי בכלל רוצה לחזור למסעדה שהשרות בה היה כ"כ גרוע שלא היה ראוי לשים 10 אגורות טיפ אפילו..?

מאז שאני יוצא לפאבים מסעדות (נניח 8-9 שנים) קרה לי אולי 3 פעמים שלא השארתי טיפ בכלל, זה לא איזה ארוע נפוץ במיוחד. אבל כשהשרות מחפיר, אני לא רואה שום סיבה להשאיר טיפ.

הייתי באיזה מקום, ביקשתי כוס מים 3-4 פעמים ולא קיבלתי גם אחרי שכבר הלכתי הביתה. הזמנו צ'יפס. אחרי 40(!!!) דקות במהלכן שאלנו כמה פעמים מה קורה עם הצ'יפס רק הוציאו את ההזמנה למטבח וקיבלנו אותו שעה אחרי שהזמנו. עוד מנה שהזמנו ולא הגיעה (וכמובן שאלנו כל הזמן), אחרי 40 דקות (שוב 40!) באה המלצרית ואמרה שאין את המנה הזאת יותר. וזאת המנה היחידה שהוזמנה חוץ מהצ'יפס!

עכשיו זה הכל עניין של המלצרית - זה לא המטבח אשם, זה לא ה'מדיניות' - זאת מלצרית מחורבנת, נטו.

תהרגו אותי אבל אני לא מסוגל להבין איך מישהו יכול אפילו לחשוב על להשאיר אגורה אחת טיפ על כזאת ארוחה??

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

רובכם אולי צעירים מכדי לזכור... :lol:

במשך שנים המחיר באמת לא כלל שירות ולכן באמת היה כמעט חובה להשאיר שירות במסעדות והיה הוגן מאוד לרשום "לא כולל שירות" כי מזה חיו המלצרים/מלצריות. כמה שירות? היה נהוג 10% ומכאן אפשר להתגמש לפי איכות השירות בפועל.

לפני כמה שנים טובות, יצא חוק שמחייב את כולם להציג מחיר סופי במחירון/תפריט - כולל משלוח/שירות/מע"מ/התקנה/הובלה (במידה ולא ניתן לוותר עליהם).

מה עשו בעלי המסעדות החמדנים? העלו את המחירים ב-10-15% כדי לעמוד בדרישת החוק והמשיכו בחוצפתם לרשום "לא כולל שירות" :bash:

כמובן שברוב המקרים את התוספת שילשלו לכיסם והמלצרים/מלצריות עדיין נאלצים לחיות על הטיפים שלפי החוק אין כל הצדקה שהלקוח ישלם כי הם כלולים במחיר! בעלי המסעדות סומכים על טוב ליבם ורחמנותם של הלקוחות כדי לגבות שלא כחוק 10-15% נוספים מהלקוחות - למרות שהם בפועל כבר שילמו על השירות. :pissed:

אז בפעם הבאה שרושמים לכם על החשבון "לא כולל שירות", קראו לבעל הבית/אחראי משמרת ובקשו הסבר למה הוא עובר על החוק כי השירות כלול במחיר לפי חוק. הוא כמובן יסביר לכם שאתם לא חייבים להשאיר כלום והכוונה כמובן ל"טיפ" ולא לדמי שירות ואתם תחייכו או תעקמו פרצוף בהבנה (כמו כולנו) ותשאירו עוד 10-15% "טיפ" בנוסף למה שכבר כלול בחשבון - לשביעות רצון בעל המקום.

בתאבון.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קומבינה או לא, בסה"כ עוד דרך להעלות מחירים, זה לא מטריד אותי יותר מכל העלאת מחירים שנעשית בכל תחום כל הזמן... אני יודע שאם יש שרות טוב אני אשלם מחירים גבוהים ב-10% ובנוסף טיפ - ואם לא יהיה שרות טוב אני אשלם עוד 10% וזהו. סבבה.

בדיוק כמו שרכב היום עולה 20 אלף יותר ממה שהיה בשנות ה-80. בסה"כ צריך לקחת את זה בחשבון כשהולכים לקנות משהו ;D

אם כתוב 'לא כולל שרות', זה לא ממש מעניין אותי, כי ה'שרות' הזה הוא תשלום שאינו חובה. שיהיה כתוב גם 'לא כולל השקיית עציצים והאכלת החתול". המחיר שאני מחוייב לשלם כתוב שם על החשבונית, ואם אני רוצה המלצר יקבל עוד קצת. זה הכל.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

במסעדה האחרונה שאכלתי בה דווקא היה רשום בחשבונית "כולל שירות" והם הוסיפו 15% טיפ בעצמם לחשבון הסופי.

לא עיצבן אותי מי יודע מה כי אני לא מתרגש מזה ובכל מקרה אני שם טיפים, אבל מצחיק בכל זאת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

"להתחיל לחשב"

מי ישמע איזה מתמטיקה מסובכת זאת :nixweiss:

מסעדות לא מחייבות טיפים סתם ככה, בגלל שאמנם זה שירות, אבל זה שירות שבנוי על כך שהלקוח מחליט מה הייתה איכות השירות (לפי הטיפ כמובן). למען האמת חבל שזה לא ככה בכל דבר שקשור לשירות (במיוחד חברות הכבלים, וכו'), באופן הזה היינו מקבלים שירות נאות תמיד, ושמחים לשלם עליו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...