קצת פילוסופיה - עץ נופל ביער - כללי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

קצת פילוסופיה - עץ נופל ביער

Klayhamn

אם עץ נופל ביער, ואין איש שישמע - הוא עדיין משמיע קול?  

532 הצבעות

1. 1. אם עץ נופל ביער, ואין איש שישמע - הוא עדיין משמיע קול?

• כן
    • לא
    • תלוי מה ההגדרה של "קול"
    • אין לי מושג/אי אפשר לדעת

Recommended Posts

שלום :hi:

רציתי לנסות ולפתח דיון פילוסופי קטן, לכל המעוניין

לפני כמה שנים התעמקתי בשאלה שבנדון, והגעתי למסקנה חד-משמעית לגבי התשובה לשאלה

רציתי לנסות לפתח כאן את הדיון ולשמוע אולי דעות/גישות מעניינות לעניין

בכל מקרה - השאלה המדוייקת היא כזו:

אם עץ נופל ביער, ואין איש (כלומר אין שום יצור חי) שישמע אותו, האם הוא בכל זאת משמיע קול?

שימו לב שהשאלה היא לא טריוויאלית - כלומר, התשובה לא מובנית מאליה (מסיבות שונות).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 70
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

אם עץ נופל ביער ואין אף אחד לידו אז הוא לא קיים

ובהמשך - אף אחד ממכם לא קיים, כל העולם זה רק שאני רואה ושומע, כל השאר פשוט לא קיים עד שאני מגיע לשם

ואם נחזור לעץ, בזמן שהוא "נפל" הוא לא היה קיים, ברגע שאני הגעתי וראיתי שיש שם עץ שנפל אז הוא בדיוק נוצר

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שלום :hi:

רציתי לנסות ולפתח דיון פילוסופי קטן, לכל המעוניין

לפני כמה שנים התעמקתי בשאלה שבנדון, והגעתי למסקנה חד-משמעית לגבי התשובה לשאלה

רציתי לנסות לפתח כאן את הדיון ולשמוע אולי דעות/גישות מעניינות לעניין

בכל מקרה - השאלה המדוייקת היא כזו:

אם עץ נופל ביער, ואין איש (כלומר אין שום יצור חי) שישמע אותו, האם הוא בכל זאת משמיע קול?

שימו לב שהשאלה היא לא טריוויאלית - כלומר, התשובה לא מובנית מאליה (מסיבות שונות).

'פילוסופיה'?!

נסה 'טימטום'.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קול הינו שילוב של הפרעות בחומר שנקרא אויר ,הפרעות נקלטות באמצעי ביולוגי עור התוף,ומתורגמות לקול.

לכן אם אין יצור חי בעל עור תוף . מה שהעץ יוצר הוא הפרעה באוויר ולא קול.

לפי דעתי לא הושמע קול

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה כמו להגיד:

אם תשים חפץ כלשהו על השולחן בחדר שלך ותצא ממנו (אין אף אחד בחדר עכשיו).

האם החפץ שהונח עדיין שם על השולחן גם כאשר אף אחד לא רואה אותו ? או שהוא מופיע רק כשמישהו רואה אותו ?

מסקנה שלי:

ברור שיהיה קול וברור שהחפץ לא יעלם לשום מקום.

זאת דעתי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קודם כל - תודה לכל אלה שהגיבו, כולל אלה שבחרו לכנות את הדיון בכינויי גנאי

IRONSIDE - אבל לא טענתי שהעץ לא נפל, אלא רק שהוא לא השמיע קול

האם לא תסכים שהיות וגלי הקול (שאכן קיימים) לא פוגעים באוזן של שום יצור חי, אז אין למעשה שום "קול"?

האם לא תסכים שעץ נופל ביער אם אין אף אחד שישמע אותו, נשמע בדיוק כמו שהוא נשמע עבור אדם חירש (לא נשמע) או כמו שגלי רדיו נשמעים בהיעדר מקלט רדיו (לא נשמעים)?

;D

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

באנלוגיה שהבאתי במקום שמיע התייחסתי לראייה.

לא השמיע קול - לא נצפה ע"י אף אחד.

כלומר אפשר לטעון לפי מה שאתה אולי מניח שהחפץ לא שם אם אין אף אחד שיראה אותו והוא "חוזר" לשם כאשר מישהו מתחיל להסתכל עליו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה שמבחינתינו הוא קול, מבחינת דברים שאין להם אזניים הוא תנודות באויר - שעדיין יווצרו בלי שום קשר לשאלה האם יש מישהו בסביבה או לא. ישנם הרבה דברים, שאינם יצורים חיים, שיגיבו על התנודות הללו. רשמקול שיונח בסביבה עדיין יקליט תנודות אלה, וזה עדיין ישמע כמו קול כשינגנו את ההקלטה; קולן שיוצב בסביבה עדיין יתנוד.

השאלה היא רק האם ראוי לכנות תופעה בשם שניתן ל"שימוש" אחד בלבד שלה, שבמקרה זה אינו רלוונטי. האם תנודות באויר באוויר שאיש אינו זמין לשמוע הן עדיין "קול"? האם פרי שצומח במקום בו אין אף יצור חי (שאינו צמח, כן?) הוא עדיין "אוכל"?

ואם כבר, האם הודעה שטותית בפורום שאף אחד לא קורא היא עדיין "זיוני שכל"? ::)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני יהיה יותר חכם ממה שאתה מסנה אני יראה לך מזה עץ נופל ביער ,אין שום דבר חי ליידו בכדי לישמוע אז ככה הלכתי לפני שבוע ליער (ליפני שהעץ נפל)שמתי טייפ הקלטה לייד העז שעומד ליפול רציתי להקליט ציפורים שמתי תטייפ שהוא לא חי הוא דומם היתרחקתי משם 400 ק"מ וחזרתי אחרי חודש לקחתי תטייפ עכשיו לשאלה שלך האם אני ישמע שהעץ נפל? למרות ששום דבר חי לא היה שם?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...