למה נוער לא קורא ספרים? - כללי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

למה נוער לא קורא ספרים?

Dark_Phantom

Recommended Posts

תראו, אומנם זה לא חדש אבל כידוע נוער ישראלי לא ממש מת על הספרים. אומנם יש

לא מעט אנשים שאני מכיר שהם קראו/קוראים ספרים אבל הרוב שאני מכיר ממש לא. ספרייה

אצלנו זה ממש נהפך להיות מקום לחנונים וזה חבל. אני שגדלתי על תרבות הרוסית התחלתי לקרוא

ספרים בגיל די מוקדם ואני חייב לציין שזה אחת הדברים שהשפיעו והעשירו אותי בידע ותרמו למי שאני

היום. הבעיה שאני כמעט ולא פוגש נוער כזה היום. , בילויים ובנות זה טוב והכל אבל למה להפסיד

עולם שלם ומרתק שכל משצריך כדי להכנס בשבילו זה לקחת ספר מספרייה או אפילו להוריד מספרייה וירטואלית

באינטרנט. יש המון סגנונות והמון סופרים אז למה לא?

***הערה1***- ייתכן מאוד כי בפורום זה בעיית קריאה פחות נפוצה היות ואני מניח שאנשים קוראים פה...משהו...

אבל בכל זאת זה עדיין לא פותר את הבעיה בכלליותה

***הערה2*** - יש פה מישהו שקרא את ספרים של סופרים הנ"ל(סתם מתוך סקרנות כי אם אני אשאל מי הם בכיתה שלי

אף אחד לא יידע...never mind...) - מיין ריד, ג'ימס פנימור קופר, ג'ול ורן(הכי מוכר ביניהם), ג'ק לונדון ועוד רבים

(ז'אנר הרפתקאות- החביב עליי)?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 110
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

משתתפים בולטים בדיון

משתתפים בולטים בדיון

לא מעניין...

waste of time

got better things to do

and no, i dont watch tv.

It's many things but sure "waste of time" is not one of them

the time that "wasted" on reading books is equal to time that could be

wasted on hangin' up with friends/girlfriend or doin' "better things" . And just to be clear

I don't watch much tv neither

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני גם לא יודע למה נוער לא קורא ספרים.. :nono:

אני בעצמי לא בדיוק תולעת ספרים אבל אני כן קורא מדי פעם.. ;)

ואני חושב שזה מאוד חשוב, במיוחד לאור זה שלהמון אנשים לאו דווקא בפורום הזה

יש שגיאות כתיב פשוט נוראיות שלא מתאימות לגילם ואני מדבר גם על נוער וגם על מבוגרים. :bash:

קריאת ספר מדי פעם לא היתה מזיקה לאף אחד, לא חייבים לחרוש על הספר בלי הפסקה ו "לבזבז זמן"

אפשר לקרוא לאט לאט.. אני חושב שחשוב מאוד לעודד קריאה במוסדות חינוך ולא רק בכיתות הנמוכות אלא גם

בחטיבת הביניים ובתיכון ולאו דווקא באנגלית.

ולאלה שלא מבינים מה יוצא מלקרוא ספר אז => ידע כללי, דמיון וחשיבה, העשרת אוצר המילים ועוד..

ולא צריך להסביר בכלל מה טוב בלקרוא ספר באנגלית.. אני לא נולדתי בארץ דוברת אנגלית, נולדתי בארץ

ולמרות זאת כתוצאה מקריאת ספרים רבים באנגלית ושימוש במחשב רק בשפה האנגלית אני היום

ברמה של Native Speaker (דובר אנגלית ברמה של שפת אם)

ואני הולך לסיים בגרות באנגלית ב- יא'..

אז כן, לקרוא ספרים זה כן חשוב וזה ממש לא A waste of time...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הספר האחרון שקראתי היה "אהרון והאיפרון הסגול", הייתי בן 7. זה אם אתם לא מחשיבים את הספר שאמא שלי כתבה (ספר ילדים, לא ממש הרבה לקרוא...). לעומת זאת, אני מעשיר את העברית שלי בתוך הפורום ואת האמת שאני נהנה מכל רגע. העברית או האנגלית ממש לא נפגמו ויש לי אוצר מילים רחב מאוד באנגלית ובעברית... אני אף פעם לא מרגיש דחף לקרוא ספרים, אני מרגיש כאילו כל דבר שאני עושה צריך להיות לו "מטרה נעלה". אני מתרץ את השימוש המופרז שלי במחשב בכך שאני מעשיר את הידע שלי במחשבים, עברית, אנגלית, וכו'. כמו כן, אני מתכוון לעבוד בתחום המחשבים/היי טק... אבל זה עוד רחוק ממני.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני דווקא די אוהב ספרים בעיקר ספרי פנטזיה (רומח הדרקון,חולית,הארי פוטר ושר הטבעות הם הכי חביבים עליי)!

אני קורא די הרבה אבל אני משלב הכל ביחד... אני לא יפסיד עם החברים שלי בשביל לקרוא או לשחק במחשב או כל דבר אחר!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בין הכיתות ג' עד ו' הייתי קורא הרבה ספרים, אומנם רובם היו צמרמורות ודומיהם אבל קראתי. במשך הזמן זה נעלם לגמרי.

לפני שנתיים כשהיה את הHYPE של המשחק מחשב Dune emperor והסרט החלטתי לקרוא את הספר אבל התייאשתי באיזור עמוד 70. עברה שנה והפעם קראתי את כל הספר, נהנתי וראיתי איך סרט של 4.5 שעות לא יכול למצות את כל הרעיון והמחשבה של הסרט. אחר כך ניסיתי לקרוא את הספר השני בסדרה אבל הוא היה משעמם והתיאשתי. מאז לא קראתי ממש ספרים כי... זה ממש לא נוח בהתחשב באפשרויות אחרות שאפשר לעשות עם הזמן. לשכב במיטה ולהחליף תנוחות 50 פעמים בשביל לקרוא מידע כשרוב הזמן אתה חושב על משהו אחר ולא שם לב שעברת עמוד בלי להבין אותו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בין הכיתות ג' עד ו' הייתי קורא הרבה ספרים, אומנם רובם היו צמרמורות ודומיהם אבל קראתי. במשך הזמן זה נעלם לגמרי.

לפני שנתיים כשהיה את הHYPE של המשחק מחשב Dune emperor והסרט החלטתי לקרוא את הספר אבל התייאשתי באיזור עמוד 70. עברה שנה והפעם קראתי את כל הספר, נהנתי וראיתי איך סרט של 4.5 שעות לא יכול למצות את כל הרעיון והמחשבה של הסרט. אחר כך ניסיתי לקרוא את הספר השני בסדרה אבל הוא היה משעמם והתיאשתי. מאז לא קראתי ממש ספרים כי... זה ממש לא נוח בהתחשב באפשרויות אחרות שאפשר לעשות עם הזמן. לשכב במיטה ולהחליף תנוחות 50 פעמים בשביל לקרוא מידע כשרוב הזמן אתה חושב על משהו אחר ולא שם לב שעברת עמוד בלי להבין אותו.

בדיוק כמוני אבל בול! ;D

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הבעיה שיש לא מעט ספרים משעממים (ואני הראשון שיודה בכך), לא כל אחד אוהב לקרוא את דוסטויבסקי, כמו כן לא כל אחד אוהב לקרוא רומנים מטופשים. הבעיה היא שקשה לעיתים למצוא את ספרי האיכות מבין שלל הספרים שנמכרים בארץ, יתרה מכך אני ארחיב ואומר שלצערנו לאחרונה מגיעים לארצנו מעט מדי ספרי איכות.

מה אני מגדיר ספרי איכות אתם שואלים? ספרי איכות הפ ספרים שמצליחים לשאוב אותך לתוך העלילה, שניתן חוות אותם ולא סתם לקרוא אותם. זו אמנם לא דרישה מוגזמת, אבל יש ספרים שפשוט לא מסוגלים לעשות זאת. בצורה טבעית ספרי המתח, הריגול, והפנטזיה עושים זאת בצורה טובה יותר (למרות שכבר מצאתי לא מעט ספרי מד"ב שפשוט היו משעממים מדי ולא מסקרנים).

כמו כן אני רוצה לתת אשם נוסף - משרד החינוך.

בשעורי ספרות מחנכים אותנו לקרוא, אך כיצד? באמצעות ספרים כמו החטא ועונשו וספרים אחרים שלטעמי חלף זמנם, או שהם עלבון לאינטליגנצי השל הקוראים (לא פעם קורה שתלמידים בכיתה ח' צריכים לקרוא ספרים שעלילתם אולי מתאימה לכיתה ו').

בעיה נוספת היא הערכה לא נכונה של הנוער. את הנוער של היום לא מעניין סיפור על ילדי המעברות של שנות ה 60 או על רוסיה הצארית של המאה ה19. ולצערנו אנחנו נאלצים לקרוא לא מעט ספרים כאלו במהלך שעורי ספרות.

אני אומר - תנו לנוער ספרים מעניינים ואל תרתיעו אותם. אם לא תפחידו אותם מפני קריאה הם יקראו.

נ.ב. אני קראתי (ועדיין קורא) את הספרים של ז'ול וורן.

נ.ב.ב. מי קרא את הספרים של קריצ'טון (במיוחד TimeLine המצוין), של קלייב קאסלר, ושל HG Wells? גם הם סופרים מצויינים .

נ.ב.ב.ב. מה דעתכם שלרגל שבוע הספר נפתח תראד המלצת ספרים?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קריאת ספרים היא סיוט, לדעתי בכל אופן.

זה לוקח זמן, לעיתים הספר נמרח ונמרח ועוברים דפים על גבי דפים עד שמשהו קורה בכלל, בניגוד לסרט שבד"כ לוקח כמה דקות...

אני לא יכול לחשוב על ספר שקראתי מרצון, רק בגלל שהכריחו אותי, אולי גם זאת אחת הסיבות לכך שאני לא קורא ספרים

גם קריאת ספר היא מאין תחביב, או שאתה אוהב את זה או שלא !

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם תקרא כמה שנים תראה שאתה קורא הרבה יותר מהר, וכבר לא לוקח 2-3 דקות לסיים כל עמוד. אני עדיין בהלם מהזמן שלוקח לחברים שלי לקרוא קטעי טקסט, שאני לרוב מספיק לקרוא פעמיים וחצי בזמן שהם מסיימים את הפעם הראשונה

בשביל לקרוא מידע כשרוב הזמן אתה חושב על משהו אחר ולא שם לב שעברת עמוד בלי להבין אותו.

מצטער, אבל זאת תופעה קלאסית של דמיון לא מפותח. אני לא מסוגל לעבור אפילו שורה אם לא הבנתי אותה, כי זה נותן הרגשה כאילו מישהו זרק פחית צבע על ציור שאתה מסתכל עליו. כשאני שוקע בספר אני בכלל לא זז, ואפילו לא שם לזה.

הסדרה של Dune פשוט מעולה, אפילו גאונית. יש לי חמישה ספרים ממנה, וקראתי שמונה. כולם היו מצויינים. הרעיון והעולם של Dune הוא הרבה יותר נרחב ממה שאפשר להביע בסרט, ארוך ככל שיהיה.

הנזקים כתוצאה מחוסר קריאה בולטים אצל אנשים כל יום: כתיבה מזעזעת, דמיון שואף לאפס, חוסר יצירתיות ועוד.

אני לא מרגיש בכלל שאני מבזבז זמן על קריאה. לעומת זאת, הזמן שלי הוא לפעמים פחות משעתיים בשבוע, בהנחה שאני לא רואה במיוחד סרט. אני גם חובב קולנוע, אבל אני לא חושב שאפשר בכלל להשוות בין לספרים, מסקנה שכל אחד יגיע אלה לאחר שיקרא שלושה-ארבעה ספרים שעליהם מבוססים כמה פופולאריים (דוגמאות: חניבל, חולית, Sum of all fears ואפילו הארי פוטר). הוכח כבר שטלוויזיה גורמת בעיקר נזק, בעוד שספרים מביאים בעיקר תועלת.

הבעיה שיש לא מעט ספרים משעממים (ואני הראשון שיודה בכך), לא כל אחד אוהב לקרוא את דוסטויבסקי, כמו כן לא כל אחד אוהב לקרוא רומנים מטופשים. הבעיה היא שקשה לעיתים למצוא את ספרי האיכות מבין שלל הספרים שנמכרים בארץ, יתרה מכך אני ארחיב ואומר שלצערנו לאחרונה מגיעים לארצנו מעט מדי ספרי איכות.

מה אני מגדיר ספרי איכות אתם שואלים? ספרי איכות הפ ספרים שמצליחים לשאוב אותך לתוך העלילה, שניתן חוות אותם ולא סתם לקרוא אותם. זו אמנם לא דרישה מוגזמת, אבל יש ספרים שפשוט לא מסוגלים לעשות זאת. בצורה טבעית ספרי המתח, הריגול, והפנטזיה עושים זאת בצורה טובה יותר (למרות שכבר מצאתי לא מעט ספרי מד"ב שפשוט היו משעממים מדי ולא מסקרנים).

כמו כן אני רוצה לתת אשם נוסף - משרד החינוך.

בשעורי ספרות מחנכים אותנו לקרוא, אך כיצד? באמצעות ספרים כמו החטא ועונשו וספרים אחרים שלטעמי חלף זמנם, או שהם עלבון לאינטליגנצי השל הקוראים (לא פעם קורה שתלמידים בכיתה ח' צריכים לקרוא ספרים שעלילתם אולי מתאימה לכיתה ו').

בעיה נוספת היא הערכה לא נכונה של הנוער. את הנוער של היום לא מעניין סיפור על ילדי המעברות של שנות ה 60 או על רוסיה הצארית של המאה ה19. ולצערנו אנחנו נאלצים לקרוא לא מעט ספרים כאלו במהלך שעורי ספרות.

אני אומר - תנו לנוער ספרים מעניינים ואל תרתיעו אותם. אם לא תפחידו אותם מפני קריאה הם יקראו.

נ.ב. אני קראתי (ועדיין קורא) את הספרים של ז'ול וורן.

נ.ב.ב. מי קרא את הספרים של קריצ'טון (במיוחד TimeLine המצוין), של קלייב קאסלר, ושל HG Wells? גם הם סופרים מצויינים .

נ.ב.ב.ב. מה דעתכם שלרגל שבוע הספר נפתח תראד המלצת ספרים?

אכן יש מחסור בספרי איכות בארץ. הבעיה, אני חושב, היא בתרגום מאנגלית, שלוקח לו זמן רב עד כדי טירוף להסתיים. "החטא ועונשו" קלאסיקה ספרותית, גם אם אתה מוצא אותו משעמם. בקשר לספרי מעברות, אני נאלץ להסכים.

הספרים של זול וורן מעולים. אהבתי מאוד את "מיכאל סטרוגוב", וכמובן את 20000 אלך מיל. את HG Wells לא כל כך אהבתי, למרות שקראתי את "מכונת הזמן", ואת זה על האדם שנרדם ומתעורר אחרי המון שנים, שכחתי איך קוראים לו. הספרים של צ'רלס דיקנס מומלצים בחום, למרות שהם די קצרים. הם מצחיקים, ופשוט כיף לקרוא אותם.

רעיון מצויין.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תגידו, ספר זה ריבוע כזה עם מילים, נכון?

ברצינות אני לא קראתי ספרים כי אני לא מוצא ספר שאני לא אשתעמם אחרי 15 דקות, ניסיתי לקרוא מספר ספרי איכות ומצאתי את עצמי בעמוד 100 כשאיבדתי את הריכוז בעמוד 35, אם יש הצעות לספר ממש טוב אני ישמח לקרוא ;)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

גם אני קראתי את כל הסדרה של חולית אותה פרנק הרברט כתב ( אני אקרא את השלושה האחרונים בקרוב ) ולדעתי היא פשוט גאונית , יש בה הרבה ז'אנרים , וזה אפילו לא כל כך מד"ב , ככה שכל אחד יכול לקרוא אותה .

ספרים מאוד מעשירים את אוצר המילים , את הדימיון וכמו שציינו היא מקטינה באופן משמעותי את זמן הקריאה .

התחלתי עכשיו לקרוא ספרים באנגלית , כדי להעשיר את אוצר המילים שלי , עד עכשיו הסתדרתי יפה מאוד עם המשחק של אנדר והצל של אנדר ( ספרים מעולים גם ) , אבל אני רואה המון טליווזיה , רואה המון , בגלל זה האוצר מילים שלי באנגלית הוא מאוד גדול מגיל קטן , אז אני קורא אנגלית כדי לשפר אותו .

אמנם אני לא תולעת ספרים , אבל אני קורה מה שאני אוהב שזה בדיוני , קראתי את מרכבת האלים , המרכבה , חולית ועוד כמה, בחופש אני מתכוון לקרוא כמה שיותר ( יש לזה הרבה קרדיט לעובדה שדי משעמם בחופש ) , ובנוסף אם זה ספר ממש טוב , אין לי בעיה לעזוב הכל ולקרוא אותו במשך שעתיים .

מי שלא קורא ספרים , לדעתי מפסס בגדול , אני מספיק גם לבלות , לשחק במחשב , לשחק בxbox , לראות + לקרוא ספר ( בגלל זה כנראה לא משעמם לי ::) ) .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מצטער, אבל זאת תופעה קלאסית של דמיון לא מפותח. אני לא מסוגל לעבור אפילו שורה אם לא הבנתי אותה, כי זה נותן הרגשה כאילו מישהו זרק פחית צבע על ציור שאתה מסתכל עליו. כשאני שוקע בספר אני בכלל לא זז, ואפילו לא שם לזה.

הסדרה של Dune פשוט מעולה, אפילו גאונית. יש לי חמישה ספרים ממנה, וקראתי שמונה. כולם היו מצויינים. הרעיון והעולם של Dune הוא הרבה יותר נרחב ממה שאפשר להביע בסרט, ארוך ככל שיהיה.

רעיון מצויין.

בקשר לחלק השני - בהחלט כמו אמרתי הספר dune הוא ספר מאוד מעניין ועמוק אבל דורש ממך המון ריכוז ורצון לקרוא אותו. בתור אחד שקרא אותו כמיוחד ולא כקריאה בשגרה לקח זמן להתרגל לסגנון הכתיבה, האריכות והפירוט. בסופו של דבר נהנהתי מהספר הזה אבל ההמשך "משיח חולית" היה די משעמם כי הוא דיבר רק אבל רק על פוליטיקה ובאמצע+ וויתרתי

בקשר לחלק הראשון - זה לא שאני מבין. זה תהליך שקורה בד"כ בספרי היסטוריה אבל לפעמים גם בקריאה כאשר אני למשל משחזר את אירועי היום או כמה מהדיונים המעניינים שהיו כאן בפורום תוך כדי קריאה ולא ממש שם לב שאני ממשיך לקרוא אבל בעצם לא קורה. בד"כ בשלב מסויים אני מתעורר חוזר לאיפה שאיבדתי את עצמי וקורא רגיל

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...