קירור בעייתי במיוחד ב Antec Fusion - אוברקלוקינג וקירור - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

קירור בעייתי במיוחד ב Antec Fusion

Riddler

Recommended Posts

שלום,

יש לי מארז Fusion V2.0 (נקרא גם Fusion 430) ובתוכו לוח אם Gigabyte MA-78GM-S2H, ועליו X2 5200 45w.

המארז עצמו מגיע עם שני מאווררים 120 מ"מ שמוציאים אוויר, וכרגע מחובר רק קירור הסטוק של המעבד. לNB יש רק צלעות קירור נמוכות שהגיעו עם הלוח.

הבעיה: בעת ניגון סרטי HD המעבד מגיע למשהו כמו 60 מעלות, וה Northbridge מגיע לאזור 100 מעלות צלזיוס. מקריאה בהרבה אתרי םבאינטרנט עולה כי כנראה זו לא באמת הטמפ' של ה NB, אבל לצורך הענין הוא מתחמם במשהו כמו 15-18 מעלות בעת מאמץ.

אני רוצה להתאים למעבד ול NB קירור, אבל מאד מוגבל במקום. הם יושבים ממש צמוד אחד לשני, ויש לי גם מגבלת גובה בגלל המארז. אם למשל אני ממקם Mini Ninja, המארז נסגר על המ"מ, ואני לא חושב שאני אוכל להכניס עוד קירור לNB.

אני אשמח לקבל פתרון לקומבינציית קירור כלשהי שתקרר את המעבד ואת ה NB ותכנס במארז/לוח הזה.

שאלה נוספת - Speedfan מראה טמפ' של 42 מעלות ל core. לעומת זאת Coretemp מזהה שני cores (הגיוני), אחד ב 30 מעלות ואחד ב 42. מה אני אמור להבין מזה?ב מזוהה בכלל טמפ' CPU בודדת.

תודה!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הבעיה: בעת ניגון סרטי HD המעבד מגיע למשהו כמו 60 מעלות, וה Northbridge מגיע לאזור 100 מעלות צלזיוס. מקריאה בהרבה אתרי םבאינטרנט עולה כי כנראה זו לא באמת הטמפ' של ה NB, אבל לצורך הענין הוא מתחמם במשהו כמו 15-18 מעלות בעת מאמץ.

אני מציע שקודם תסובב את אחד המאווררים.

כלומר, שאחד יוציא ואחד יכניס. עדיף שהמכניס יהיה זה שקרוב לזיכרון. ככה יכנס אוויר קר לאיזור הזיכרונות ושני הגשרים.

אחרי שתעשה את זה המעלות אמורות לרדת לפחות במעט.

לגבי הקירור למעבד, 60 מעלות במאמץ זה בסדר גמור למעבד הזה במארז כה קטן.

שאלה נוספת - Speedfan מראה טמפ' של 42 מעלות ל core. לעומת זאת Coretemp מזהה שני cores (הגיוני), אחד ב 30 מעלות ואחד ב 42. מה אני אמור להבין מזה?ב מזוהה בכלל טמפ' CPU בודדת.

בכל הנוגע לניטו מעלות coretemp/realtemp עדיפות. ושוב, בעיקרון המעלות למעבד בסדר גמור.

ואל תשכח שעכשיו קיץ ויש לך השפעה על הטמפרטורה של כל המערכת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על העצות.

היפוך מאוררים יתן משהו? הם הרי ממש צמודים אחד לשני. לא יקרה מצב בו אחד מכניס אוויר והשני ישר מוציא אותו?

34802d1163279688-antec-fusion-htpc-case-review-006.jpg

זה לא הלוח שלי, אלא סתם תמונה שמצאתי ברשת. ניתן לראות את שני המאווררים. מה יקרה אם אני אכוון את שניהם להכניס אוויר?

זה הלוח, אגב. שימו לב לקרבה בין ה NB ל CPU. בגלל המרק הקטן בינהם אני לא יכול סתם לתקוע איזה אוורור שבא לי, ואני צריך למצוא פתרון לשניהם :(

gigabyte1.jpg

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על התגובה, אבל היא לא כ"כ רלוונטית עבור המקרה שלי, אני חושש.

המחשב רץ בקושי חודשיים. אין שום אבק בתוכו, משחה טרמית (על המעבד) נמרחה בעת ההתקנה שלו, והמאווררים מוצבים כמו שמתואר למעלה בתמונה. הכבלים במארז שלי מסודרים די בצמות יפות כך שלא יפריעו לזרימה. מה גם שהמארז עצמו מחולק לשלושה חלקים די מבודדים, ככה שלכל אחד מהם יש את הטמפ'/זרימת אוויר משלו, בכוונת תחילה. הספק והDVD בחלק אחד, הדיסקים הקשיחים בחלק אחר והלוח בחלק השלישי. מאווררים מותקנים רק באזור הלוח, כמתואר בתמונה למעלה.

אני לא רואה איך לשפר את המצב הקיים מבלי להפוך כיוון מאווררים כמו שהוצע, או להוסיף נוסף.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עדיף להשאיר את 2 המאווררים לכיוון הוצאת אוויר חם !!!

האם אלו המאווררים המקוריים של המארז, על איזה מהירות הם מוגדרים לעבוד ?

האם על המיני נינג'ה מותקן מאוורר ?

האם מותקן ה DUCT פלסטיק השחור, תנסה להוציא אותו ותראה אם יש שיפור.

בנוסף, הייתי מחבר מאוורר בפתח האחורי מעל התקני ה IO שיכניס ואח"כ שיוציא אוויר ומשווה איך הכי פחות חם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש לך סיבה טובה למה לא לסות את הקומבינציה הזו שאתה כל כך נחרץ?

Riddler, איפה יושב המחשב?

ותשמע, מה שהצעתי לך הוא בגדר נסיון.

2 מוציאים משפיעים במעט על הטמפרטורה במארז.

2 מכניסים יכניסו המון אוויר (ואבק) יקררו ויזיזו את האוויר החם, אבל השאלה היא אם יש לאוויר מאיפה לצאת ואם זה בקצב של כניסת האוויר..

מהסיבה הזו הצעתי שתסובב רק מאוורר אחד. כדי שהאוויר יתחלף במארז.

עוד אופציה מעניינת: http://www.zigzag2000.co.il/catalog/product_info.php?products_id=5010

משהו כזה שידחוף אוויר לכיוון הצ'יפסט. למרות שמה שיש באתר הזה לא מתאים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש לי כמה סיבות שמבוססות על:

1. המלצת היצרן אשר תכנן את המארז ובחר לספק אותו עם מאווררים מותקנים לכיוון חוץ.

2. נסיון אישי לא בתחום הזה = דעה אישית.

3. חסרים פרטים כדי ליישם את הרעיון ביעילות, לדוגמא: האם יש מאוורר על הקרור מעבד ולאיזה כיוון הוא פונה ?

אבל.... אני גם בעד שיטת ניסוי וטעייה, הרבה פעמים לומדים דברים חדשים בדרך זו ואפילו מפתיעים.

Riddler , מה הסיכוי לקבל תמונה של המארז שלך ?

עריכה:

תמונה של המיני החמוד :D :

snm_upright.jpg

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה לכולם על התגובות. מצורף צילום של המארז. מצטער על הגודל, אבל זה הכרחי כדי להבין משהו בתמונה.

סימנתי באדום כיוון יציאת אוויר חם (2 X מאווררים 120, מאורר של הספק ומאורר של המעבד שזורק אוויר דרך הצלעות לשני הכיוונים ומקרר בדרך את הזכרון), ובכחול כניסת אוויר (מהרצפה של המארז, מכיוון חריצי ההרחבה, ומפתח אוורור ליד הספק. יש גם חריצים לאוויר בגג של המארז):

htpcqb4.jpg

chicipici:

המאווררים של המארז עובדים על אחד משלושה מצבים (low, med ו high). במצב המקסימלי הם עובדים על 2000 RPM. כרגע לא התקנתי עוד מיני נינג'ה כי אני רוצה למצוא פתרון גם ל NB וגם ל CPU, וחבל לי לקנות את הנינגה ולגלות אח"כ ששום לא יתאים ל NB בגלל שהם מאוד קרובים זה לזה והנינג'ה היא לא ממש קטנה.

את התעלה אני אנסה להוציא, אבל לא נראה לי שזה ישנה הרבה.

Elior_Z

המחשב יושב בתוך מזנון. זו חלק מהבעיה. אני חושב על פתרונות אוורור למזנון במקביל, ובכל מקרה אני תמיד יכול לנגן כשדלת הזכוכית של המזנון פתוחה. אני אנסה את ענין המאוורר ההפוך כי אין לי מה להפסיד פה :-)

ניסיתי עכשיו לנגן סרט כשהמארז היה מחוץ למזנון והמכסה העליון מוסר. היה גם אוויר קר שנכנס מהחלון...באופן לא מפתיע הNB נשאר על 84 מעלות והמעבד היה על 40 קבוע. אני אנסה עכשיו לנגן סרט עם מכסה סגור ואחזור לדווח מה הייתה הטמפ'.

אגב, Temp מראה שיש שתי ליבות, אחת בטמפ' של 47 מעלות והשניה בטמפ' של 35 מעלות. SpeedFan מראה יותר טמפ' - CPU (ב- 42 מעלות) ו- (ב-46 מעלות). לא ברור לי מי מהן מראה את טמפ' הליבות האמיתיות, ואיך ב CT יש כזה הבדל בין שתי הליבות:

tempshg3.jpg

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ב-SpeedFan לחץ על Configure ובחלון הראשון תסמן בV את החיישנים שאתה רוצה שיוצגו בחלון הראשי של התוכנה.

אני בטוח שתמצא את הליבה השניה של המעבד שלך.

ובנוגע לCPU/CORE... במעבד יש שני סוגים של חיישנים- האחד הCPU שהוא דיודה תרמית שנמצאת בין הליבות בחומר המעבד.

והאחר הוא הCORES, הליבות.. אותה דיודה רק שהיא דיגיטלית ובכל ישנה דיודה אחת שכזו.

מאחר וששניהם נמצאים על אותו רכיב-המעבד, הטמפרטורות של הליבות ושל המעבד יהיה עם הפרש קבוע רוב הזמן.

למשל אם הליבות ב40 ו-45 והמעבד ב30, אז כשהליבות יהיו 45 ו-50 אז המעבד יהיה ב35.

מה שצריך להדאיג אותך זה הליבות ולא המעבד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

סימנתי באדום כיוון יציאת אוויר חם (2 X מאווררים 120, מאורר של הספק ומאורר של המעבד שזורק אוויר דרך הצלעות לשני הכיוונים ומקרר בדרך את הזכרון), ובכחול כניסת אוויר (מהרצפה של המארז, מכיוון חריצי ההרחבה, ומפתח אוורור ליד הספק. יש גם חריצים לאוויר בגג של המארז):

בגלל שהמחשב במקום סגור האיוורור מהחריצים בצדדים פחות יעיל.

המאווררים של המארז עובדים על אחד משלושה מצבים (low, med ו high). איזה?

במצב המקסימלי הם עובדים על 2000 RPM. כרגע לא התקנתי עוד מיני נינג'ה כי אני רוצה למצוא פתרון גם ל NB וגם ל CPU, וחבל לי לקנות את הנינגה ולגלות אח"כ ששום לא יתאים ל NB בגלל שהם מאוד קרובים זה לזה והנינג'ה היא לא ממש קטנה.

את התעלה אני אנסה להוציא, אבל לא נראה לי שזה ישנה הרבה.

כל עוד הטמפ' לא עוברת 60 מעלות אין לך סיבה לקנות חדש למעבד. זה בסדר גמור.

במצב כזה אתה כן יכול לקנות אחר לצ'יפסט.

המחשב יושב בתוך מזנון. זו חלק מהבעיה. אני חושב על פתרונות אוורור למזנון במקביל

הפיתרון הפשוט ביותר לדעתי הוא ליצור פתחי איוורר באחורי המזנון.

ד"א מזה הפלסטיק השחור משמאל למעבד?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

!_Nike_!

לצערי ב SF אין עוד חיישנים מדווחים. מה שמופיע בצילום שהעלתי זה כל מה שיש לה להראות. ניסיתי להוריד כמה קונפיגורציות שונות של הלוח הזה מהאתר של SF, אבל בכולן קיבלתי את אותם חיוויים. אגב, ה BIOS מראה רק שתי טמפ' - System ו CPU. גם האפליקציה הרשמית של Gigabyte מראה רק את שתי אלה, ומתעלמת מהטמפ' השלישית, הגבוהה משמעותית (80 מעלות ומעלה).

Elior_Z

אני אכן חושב על אוורור יעיל יותר למזנון. אני אוסיף עוד חורים מאחורה ואם לא יעזור אני אנסה גם להוסיף מאורר 120 שיעבוד על מתח של ה system fan שכרגע לא מחובר ללוח (שני ה 120 שראית בתמונה הם לא PWM ומחוברים ישירות למחבר מתח מהספק).

המאווררים כרגע על high, כלומר 2000 סל"ד.

סגרתי את המארז והטמפ' לא השתנו בהרבה - 86 ל NB ו 49 למעבד. הכנסתי אותו חזרה למזנון (הוא מנגן ברקע סרט כל הזמן) ואני אבדוק עוד כחצי שעה מה השתנה והאם הטמפ' עלו. המסקנה בינתיים היא שזה בעיקר המזנון, כי כל עוד המחשב היה בחוץ הטמפ' היו סבירות ביותר. מקסימום צריך לשים צלעות קירור גדולות יותר לNB, וזה סיפור של 50-100 ש"ח ככה זה לא Big Deal. שמתי עין על ה ZALMAN ZM-NBF47 וגם על Noctua NC-U6 או ה Thermalright HR-05. גם ה Extreme Spirit של TT מקבל ביקורות טובות. אני רק אצטרך לבדוק מי מהם מתאים מבחינת חיבורים ללוח שלי. יש לו חיבור פינים כזה, לא חיבור עם רגליות המתכת שנתפסות.

אבל קודם, אני אראה מה קורה בתוך המזנון. זה יתן לי תשובות טובות יותר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מכיר את המאווררים. אלה tricool סטנדרטיים של אנטק.

בכל מקרה חפש ביקורות על הקירורים האלו יחד עם התאימות ללוח כדי לדעת עד כמה אפקטיביים הם בכלל.

כל מה שנשאר עכשיו זה לראות מה הטמפרטורות בשאר הקומבינציות של המאווררים ומשם תוכל להמשיך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הטמפ של ה780G אצלך היא סטנדרטית, זו הטמפ' של הצ'יפ הזה אצל כולם פחות או יותר.

אני אומר תן מאמץ מלא עם TAT /OCCT אפילו שתיהן יחדיו ותראה אם יש אי יציבות במערכת.

אם לא, אין לך שום בעיה וחסכת לעצמך את הכסף.

בכל מקרה תוכנה שעשויה לעזור לך טוב יותר בניטור טמפ' ומתחים.. OverDrive

אני לא בטוח שהיא תעזור לך אבל שווה לנסות. ויש גם EasyTune5-Pro שאמורה לעזור לך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זו מערכת חדשה ולוח אם אמין לכאורה ככה שעכשיו ככל הנראה לא יהיו בעיות. הדאגה היא לאורך טווח במעלות האלו.

קשה לומר ש84 מעלות במארז פתוח וכשהמחשב לא קרוב בכלל למאמץ מלא נחשב לטמפ' סטנדרטית.

הטמפ' צריכה להיות נמוכה בלפחות 10 מעלות וגם זה אמור להיות המקסימום במאמץ מלא.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...