TN - למה לא מתאים לעבודות טקסט ממושכות ? - עמוד 5 - מסכי מחשב - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

TN - למה לא מתאים לעבודות טקסט ממושכות ?

quantoM

Recommended Posts

אין שום הצדקה או מחקר מדעי שמוכיח קשר בין מסך איכותי יותר לפחות פגיעה בעיניים,

לא מדויק בעליל. נכון שלא ידוע לי על מחקרים שמצביעים בישירות על הקשר בין צפייה במסך זול (או מעפן במלים אחרות) לבין פגיעה מתמשכת בעיניים. אבל ישנם מחקרים שמצביעים על קשר עקיף.

1. ישנה תופעת עייפות העיניים שידוע שקוראת באופן ישיר משימוש מוגזם במחשב ומשימוש במסכים לא מספקים (רזולוציה נמוכה ותדר רענון נמוך). למזלנו תופעה זו לא מקושרת להשפעות לטווח ארוך -חפש eyestrain

http://www.mayoclinic.com/health/eyestrain/DS01084/FLUSHCACHE=0&UPDATEAPP=false

2. המחקרים העקיפים מצביעים על קשר בין השימוש הגובר במסכי מחשב בתקופת הילדות ל-myopia, שזה התופעה הנפוצה ביותר שבגללה ילדים (שאחרי זה מתבגרים וזה הולך ומחמיר) חובשים בעטיה משקפי ראיה.

http://www.allaboutvision.com/cvs/children-computer-vision-syndrome.htm

כמובן שניתן לשייך את העלייה בחובשי המשקפיים לעוד סיבות ואני נוטה קצת לפקפק במחקרים שכאלה.

אבל בשורה התחתונה, אם בתמורה לאלף ש"ח נוספים אני יכול להקטין את האפשרות שאני או בני משפחתי הצעירים נופיע לאחר מכן בספרי הסטטיסטיקה, אז עדיף ככה.

ביחוד שבתמורה אני מקבל גם מסך איכותי יותר בכל רמח איבריו ובאורך חייו.

לגבי תחום הקסדות:

בתור אופנוען וותיק אתה אמור לדעת שקסדה יקרה וטובה יותר (נגיד שואי ב 1800 שקל) לא שומרת על הראש טוב יותר מקסדה סינית זולה שעברה את כל תווי התקן הנידרשים בחוק בארץ (למשל MHR סינית ב400 שקל).

אתה מקשקש ברצף!!! דבר ראשון אתה יכול להקביל את יבוא הקסדות הזולות בעלות התקן ליבוא החלקים העקיפי של איבורי (לדוגמא) שמדובר עליו הרבה בפורומים. או כמו שיבואן צמיגים אמר פעם - כשאתה מתקשר עם מפעל צמיגים סיני, רק תזכור להגיד איזה תקנים אתה רוצה שיחתימו על הצמיג...

אתה גם מדבר מחוסר נסיון - אני ראיתי קסדה סינית מתפצלחת ממכה לא רצינית בכלל - המזל שלא היה ראש בפנים.

לא רק זה - חיי ניצלו מספר פעמים בזכות קסדות איכותיות שלא אפרסם את שמן כאן. כך בחשבון, שזה כמו במערכות ההגנה הפסיביות של האוטו - גם ליונדאי וגם לרנו יש את אותן תקנים פחות או יותר, אך בכל זאת - רנו יוצאת סופר בטיחותית ויונדאי יוצאת סופר פחית!!!

וד"א - קאמארו - לא קמארי, מדובר באוטו מכובד בעל ערכים סנטימנטלים שכרגע יושב מושבת ומעלה אבק כי המצבר שלו ניתרם למכונית אחרת שימושית יותר שעולה עשירית ממנו, אז נא להתחשב ;).

בתור אופנוען אני חייב להתלוצץ איתך - אוטו "מכובד" בעל "ערכים סנטימנטלים", חיחיחי, מה חווית שם? את חווית הזוגיות הראשונה שלך או משהו כזה? אני אפילו לא שמעתי אופנוענים מדברים ככה על ה"בובה" שלהם. אגב ואת כל זה אתה אומר בנשימה אחת עם זה ש"שכרגע יושב מושבת ומעלה אבק כי המצבר שלו ניתרם למכונית אחרת".חיחיחי בריבוע.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 69
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

נשמע דווקא כאילו התעצבנת עלי :)

אתחיל מהסוף - מה הקשר ? או מה המטרה של מה שכתבת ? אם אתה קונה CBR1000 בשביל לנסוע יותר טוב בלבד אז אתה אדם מוזר. מוזר לך שאנשים אוהבים מכוניות, נקשרים להם וסוגדים להם ? (או אופנועים), אני שנא לדבר ככה בפרום , אבל לך לעבוד על מישהו אחר.

קסדות - אף פעם לא ראית שואי מפוצלחת ? מה הקשר דוגמאות. הדיון הוא לא על קסדות אלא על זה שאין לפעמים קשר בין מחיר לבריאות או בטיחות. אם מדובר בזיוף אז אני מסכים איתך שאין מה לעשות, אבל זול זה לא אומר לא מוכר או לא בדוק. ואני מציע לך לבדוק לעומק כתבות על תקן SNELL למשל או אפילו תקנים פחותים מזה. אם קסדה עברה את זה אז אין שום סיבה שהיא תתפצלח או כל מה שאתה אומר. או שהיא מחזיקה את המצבים הקיצוניים שם או שלא. זיופים לא קשורים לדיון. כנס לפורומי רכיבה בארץ ושם גידו לך את זה אפילו כל הכבדים שקונים קסדות ב1500-4000 ש"ח. כולם יגידו לך שמעבר לתחום מסויים זה כל מה שמסביב - נוחות, רעשים, רוחות, אויורור, רמת בנייה, איכות חומרים וכל השאר. אף קסדה לא מתהדרת בבטיחות גבוה יותר מהאלטרנטיבות הזולות (הרי אם זה היה כך זה היה זה היה חלק מהשיווק של אותן קסדות). אז אחרי שתחזור מהפורוומים שם עם שאלות ותתן לנו לינקים לתשובות שקיבלת כאן תחזור אלי עם דבריך. ואל תכניס זיופים לעניין, גם על קנייה של קסדה זולה צריך לברר ולעשות מחקר קטן -= כמו שאמרת מדובר בראש שלך, אבל אין קשר בין זה ללהוציא הרבה כסף.

בקשר לפגיעה בבריאות בין מסכים זולים (למשל TN) ליקרים (למשל 2408) עשה לנו טובה - אני מתעקש על זה שתפסיק להבהיל את האנשים פה בפורומים.

כל מה שאמרת (והמילים הקשות זה רק בשביל הקוראים שיבינו שאין להתייחס) זה התחמקות בהדרגה. אין שום התייחסות בין מסכים זולים ליקרים (ובקטגוריה מסך זול לא נכנס מסך עשה זאת בעצמך מחלקים פגומים בעזה). כל מה שאומרים שם זה על הפגיעה או הפגיעה האפשרית משימוש במסכים - שכמובן קיימת ואין על זה וויכוח - אבל מה הקשר לנושא ?

לא נותנים מידע קריטי על סמן הגיון פשוט בלבד (אם אני קונה את דגם המכונית היקרה יותר היא בטוח בטיחותית יותר וכו'....).

*ד"א גם אותי זה הטריד בעבר, פשוט הלכתי למספר רופאי עיניים ובדקתי, חלקם אף בכירים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

^^^

אבל אתה מפספס את הנקודה, מישהו שרוכב המון ולא רוצה להתפשר על נוחות או בטיחות, לא קונה קסדת 3/4 הוא קונה קסדה של ARAI או SHOEI בגלל הנוחות והאיוורור העדיף.

באותה מידה מי שעובד שעות מול המחשב ולא רוצה להתפשר לא קונה מסכי TN, מסכי TN עושים את העבודה, פשוט לא באותה איכות ונוחות.

דרך אגב, קסדות מסוימות כן מציעות בטיחות משופרת מעט מעבר לתקנים המחמירים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני רוצה גם להגיב ולהגיד שלגבי קסדות של אופנעים אני לא מבין, אבל לגבי קסדות של אופניים אני מכיר.

וברור שקסדת רכיבה לרכיבת מהירה, משהו סופר איכותי שיעלה לכם איזה 1000 שקל , לא יותר ביטחותי מקסדה שעולה 200 !!!

ההבדלים היחידים זה בדברים כמו נוחות, איורור, משקל, וכו'.

גם לגבי מסכים, אף אחד לא טוען שTN מזיק לעיינים.

אם כי, מסך פגום שרואים בו ממש מטושטש וקשה לקרוא נניח, כן עלול לגרום לבעיות עיינים.

אבל TN תקין, גם אם עלה 800 שקל לעומת PVA דומה בגודל שיעלה 2000, שניהים בריאים באותה המידה!

העניין פה לא הבריאות, כי אם הנוחות ורמת העבודה.

אני לא מוכן להתפשר על איכות, זה הכל!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

^^^

אבל אתה מפספס את הנקודה, מישהו שרוכב המון ולא רוצה להתפשר על נוחות או בטיחות, לא קונה קסדת 3/4 הוא קונה קסדה של ARAI או SHOEI בגלל הנוחות והאיוורור העדיף.

באותה מידה מי שעובד שעות מול המחשב ולא רוצה להתפשר לא קונה מסכי TN, מסכי TN עושים את העבודה, פשוט לא באותה איכות ונוחות.

דרך אגב, קסדות מסוימות כן מציעות בטיחות משופרת מעט מעבר לתקנים המחמירים.

EAD תימצת יפה את הנקודה, ועליה הדיון בלבד. לא נטען לרגע שאין סיבה לקנות משהו טוב בהרבה כסף ושנוחות ,איכות בנייה וחומרים, עיצוב וביצועים זה משהו שלא כדאי להוציא עליו את הכסף. מי בכלל טען שלא כדאי לקנות קסדות נוחות או מאוררות או להשתמש במסכים מעולים ? ::). גם אני אישית נוהג כך - גם לי יש מסך יקר מאוד (אפילו מאוד מאוד) ואני לא משתמש בקסדה הכי זולה שיש לה תקנים מלאים (כי חשוב לי גם איורור ונוחות). פשוט אין שום נכונות בטענה שעליה מתקוממים פה.

כמובן שכל מה שמסביב (שזה לפעמים העיקר או משהו מאוד חשוב) זה חלק מהקנייה ועל זה מוציאים את הכסף וטוב שכך וגם אני נוהג כך, אבל אני לא משלה את עצמי שבגלל שקניתי משהו יקר הוא יותר טוב בתחומים שהוא לא.

וד"א - לקסדת שלושת רבעי אין תקנים מלאים ומי שחושב על בטיחות ברצינות ולא רק על החוק כדאי לו מאוד לשכוח ממנה, מבחינת הרוכבים הרציניים (כלומר לא שליחים או ארסים מזדמנים) זה אפילו משהו שלא נכלל בלקסיקון - לא מעיזים לרכוב עם קסדה שהיא לא סגורה (FULL FACE), אפילו לא נפתחת.

מחיר המסך וסוג הפאנל כמובן לא משפיעים על עניין הבריאות וחוסר הנעימות (כל עוד משתמשים עם המסך בצורה שפוייה), מה שכן יכול להשפיע הוא :

- גודל המסך

- גודל הנקודה במסך (DOT PITCH), אפילו יש לו השפעה רצינית.

- כיוון תאורת המסך

- מיקום המסך והישיבה ביחס אליו

- כיוון התאורה הכללית בחדר

- צורת תנועת התמונה שנעה על המסך ומהירות שינויי הגוונים של התמונה (לא קשור לזמן תגובה).

ואני מניח מספר דברים נוספים.

ד"א - גם למסך יש תקני בטיחות - אלו לא דברים שלא בודקים אותם. ורק בכדי להוכיח את רצינות הרשימה שכתבתי לפני - ארגונומיה, ז"א יכולת התאמת המסך לתנוחת הישיבה והשימוש של המשתמש, זה אחד מהדברים שנבדק באחד מהתקנים ונידרש על מנת לקבל אותו.

ככה שבעצם יכול להיווצר מצב לאדם מסויים (כי כל אחד שונה) שהמסך 30" עם פאנל S- היקר שהוא קנה ב10000 שקל מזיק לו יותר לבריאות ולנוחות ממסך 19" שהוא קנה ב 1400 שקל. נוקדה למחשבה ;) (ואולי שיקול חשוב כשאתם קונים מסך).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפי איך שאני מבין את הדיון - זה דיון חסר סוף.

זה עניין של דעה, יש כאלו שחושבים ששוה את זה ויש כאלו שלא. אין להכריע פסיקה מכרעת בעניין.

ואם כבר דעתי - שווה להשקיע במסך יקר יותר אם זה שפוי.

לכל דבר יש גבול - לא צריך לקנות את המסך TN הכי זול ב-700 שקל, ולא צריך לקנות את המסך S- הכי יקר במי יודע כה כסף. צריך למצוא את האיזון ומה שווה את הכסף ומה לא.

וצכאן זה עניין של דעה[בחלק מהמקרים לא ובחלק מהמקרים כן]. במסכים, זה עניין של דעה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

^^^

יש משהו במה שאתה אומר, זה באמת דיון חסר סוף, אבל לא מדובר כאן בעניין של דעה, לשימושים מסויימים באמת עדיף לא להשתמש בפאנל TN מאחר ומבחינת מכלול היכולות שלו הוא פאנל נחות.

האם יש סיבה לקנות אותו? כל אחד והשיקולים שלו, ושוב כמו ש QUANTOM אמר, דיון בלי סוף

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא הבנת טוב את הדיון (המקורי) זה לא אם חושבים ששווה את זה או לא (כי ברור שלכל אחד יש דעה) אלא יש כאלו שטוענים בפירוש שכולם ירגישו מה שהם מרגישים עם הTN ולכן הוא לא מתאים לכולם. מה שנאמר מנגד הוא שהכל עניין של תפיסה, מה שלא מתאים לבן אדם הראשון (באמת לא מתאים בלי בילבולי שכל) יכול להתאים לבן אדם אחר (באמת להתאים ובלי בילבולי שכל) כמו התמונות התלת מימדיות פעם שהיו מסתכלים 5 שניות ורואים פתאום איזה דמות יוצאת, אחרים הסתכלו שעה ולא ראו כלום :)

חוסר ההתאמה לקריאת טקסט לאורך זמן הוא לטענת חלק מאיתנו אגדה אורבנית חסרת ביסוס, בייחוד שאף אחד בחיים לא עשה השוואה רצינית ומעמיקה בצורה מדעית לבדוק את העניין - בשביל זה צריך לבדוק עם שנ מסכים שמתיימרים להיות זהים לחלוטין חוץ מהפאנל עם כיוונון מקצועי של אותו זוג מסכים דמיוניים עד להגעה של רמה כמה שיותר זהה ונייטראלית של שניהם). סביר להניח שההבדלים שניצפו על ידי כמה אנשים פה (לטענתם) ניגרמו מאחד המיקרים שהזכרתי בדיון על הבריאות והאי נוחות לפני כמה פוסטים (ויש כמובן את האפקט הפסיכולוגי אבל אני לא מעז להזכיר אותו פה).

לי למשל יש מסך 17 אחד מהכי טובים שיש עם פאנל S-PVA ודיוק תמונה ברמות על, ודווקא עליו יותר קשה ומציק לי לקרוא טקסט לאורך זמן מאשר על מסך TN אחר שיש לי במחשב נוסף שהוא 19" של . הסיבה לזה די ברורה לי - גודל הנקודה, אין אפילו קשר לסוג הפאנל. הכאב העיקרי שיגרם לי אם אני אעבור למסך כמו 19" הוא כאב לב על הגודל נקודה הענק והברור שלו, עדיף כבר להיתאמץ לאורך זמן. ד"א - כשאני קורא את אותו הדבר מדף - זה הרבה פחות מציק לי משני המסכים שהזכרתי (מה שמסביר שמי שחושב שהוא משקיע כסף על איזה רעיון דמיוני של נוחות יתרה, שלפחות יבין שזה השקעת כסף עדיין בשביל "סבל" - אין שום מסך כרגע שמספק את "חווית הקריאה האולטמטיבית").

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...