עומק צבע: 6ביט מול 8ביט [תמונות] - מסכי מחשב - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

עומק צבע: 6ביט מול 8ביט [תמונות]

QttP

Recommended Posts

נהוג לחשוב שאחד החסרונות הבולטים של פאנל TN לעומת פאנל VA/IPS הוא עומק צבעים. כידוע, פאנלי TN תומכים בעומק צבע של 6 ביט בלבד ומשתמשים בטכניקות שונות ומשונות כגון FRC, כדי לחפות על כך וליצור אשלייה של צבע 8 ביט. יש האומרים כי הדבר בולט במיוחד בסרטים.

משום שלפאנל TN טיפוסי יש חסרונות נוספים הקשורים בצבעים (זויות צפיה צרות, כיול על הפנים מהקופסה), קשה לבודד עד כמה דווקא עומק הצבעים משפיע.

בדיון זה אני עושה ניסיון ראשון לבודד רק את המרכיב של עומק הצבע. שש התמונות בהמשך (לקוחות מהסרט "ארבעה חדרים") משוות בין מסך 2007WFP (משמאל) שבו פאנל S- של LG-PHILIPS עם עומק צבע 8ביט, לבין מסך FLEXVIEW של נייד THINKPAD T42 (מימין) שבו פאנל של - עם עומק צבע 6ביט.

בהיעדר מכייל חומרתי, לפני הבדיקה ניסיתי לכוון את ה- כך שהבהירות וטמפרטורת הלבן בו תהיה קרובה ככל האפשר לזו של ה-FLEXVIEW. כפי שניתן לראות, זה עדיין לא גורם לאחידות מלאה בכל הגוונים.

הנגן הוא BSPLAYER PRO, הוידאו דחוס ב-DIVX 3 LOW-MOTION. התמונות צולמו ב-CANON A710IS, בפורמט JPEG עם עומק צבע 24ביט. ה- מכוון לעומק צבע של 32ביט, כל מסך ברזולוציה הטבעית שלו (WSXGA+ ו-SXGA+ בהתאמה).

נא להתעלם מהספרות בפינה הימנית העליונה - מדובר ב-FRAPS שמנסה לחשב פריימים בשניה.

IMG_1097.jpg

IMG_1100.jpg

IMG_1101.jpg

IMG_1102.jpg

IMG_1104.jpg

IMG_1106.jpg

לי קשה לראות איזושהי עדיפות מבחינת הצבעים לכאן או לכאן (גם ללא המצלמה לא ראיתי), אך אולי העין שלי אינה מכוילת ;)

יכול גם להיות שחומר הגלם להשוואה אינו איכותי מספיק. אם מישהו יספק לי שנראות לו יותר מתאימות, אנסה לבצע את ההשוואה שוב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כל הכבוד על היוזמה. השוואה מענינת.

אני רואה שקיים הבדל קטן בין התמונות. למשל בתמונה השניה, המצח של האיש בכחול מצד ימין בוהק לעומת התמונה ממול שנראת

בצבע יותר טיבעי.

בהנחה שההשוואה נעשתה בצורה טובה, ההבדלים בין 6 ביט ל 8 ביט יסתכמו בסופו של דבר במחיר שידרש וכן בהרגשה האישית

של כל קונה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על ההשוואה.

אני רואה שב-2007WFP גווני עור הפנים של מדונה יותר מודגשים. בתמונה השנייה מתחתה גם גוני עור הפנים של המלצר מודגשים יותר, כך שלדעתי יש הבדל לטובת 8 סיביות.

האם ב-BSPlayer הבהירות, הניגודיות וחוזק הצבעים כוונו לרמות זהה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כל הפרמטרים ב-BSPLAYER זהים. התופעה של clipped highlights קשורה (כנראה) לכיוון של הגאמא, לאו דווקא עומק צבע (אשר אמור להתבטא בפירוט צבעים בכל רמות הבהירות).

בכל מקרה, נראה שאעשה בדיקה נוספת, לוודא שלא מדובר ב"נזק" של המצלמה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא שמתי לב להבדל, אולי דברים כאלה צריכים לראות בעיניים.

OFF TOPIC- רכשתי את הסמסונג 226BW והתרשמתי לטובה, רואים ברור וחד, 6 שעות רצוף אני יושב עליו, , משחקים וכו...

לא כואבות לי העיניים כלל. יקח לי קצת זמן להתרגל ל-1680X1050, זוית צפיה במסך היא 160 מעלות על הנייר, בפועל זה עובד רק מימין ושמאל.

כשמסתכלים מזוית 160 מעלות ממעל ומטה של המסך שמים לב לאיבוד הצבע וכהותו.

קניתי אותו ב-1600 שקל, 3 שנים אחריות, 4 פיקסלים ומעלה.

במידה ויש בעיה בחודש הראשון מחליפים לי לחדש בלי דיבורים.

בהמשך השבוע אני אצמיד אותו ל-2007WFP ונתרשם לחיוב או לשלילה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תמונות נוספות, הפעם מ"הארי פוטר ומסדר עוף החול".

בתמונות האלה אפקט הרוויה של הגוונים הבהירים פחות בולט, כנראה כי רובן כהות יותר, אם כי הוא בהחלט קיים וניתן לראות זאת בשמלה של הגברת הלא נכבדה (והוא גם נראה בעין, לא רק במצלמה). עם זאת, סה"כ דווקא בתמונות אלה ה-2007WFP נראה לי טיפה יותר עדיף, באופן מורגש לעומת סט התמונות הראשון. הירוק בעצים נראה יותר ירוק והשמיים הכחולים יותר כחולים.

ההבדלים הם בפרוש לא של שמיים וארץ, ואולי באמת ללא מכייל חומרתי אי-אפשר להיווכח עד כמה הם גדולים, אבל משום שאין לי כזה, אני לא רואה טעם לבצע עוד השוואות. אסתפק בקביעת נצחון של ה-2007WFP, אך רק בנקודות, לא בנוק-אאוט :)

IMG_1111.jpg

IMG_1110.jpg

IMG_1108.jpg

IMG_1107.jpg

IMG_1113.jpg

אגב השוואה למסך TN תהיה מעניינת גם כן, אם (G) יוכל לספק .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קשה להסיק משהו מהתמונות, אני מסיק שאתה לא צלם משהו(בצחוק כן? ;))

לרוב החיסרון הבולט של פאנל TN יתבטא בכיול צבע ולא בהשוואה בין 8bit ל 6bit.

יש מסכים כמו ה E228 של שמשתמשים לחלוטין ב Dither ללא FRC ולכן המסך נראה מאוד "מלוכלך" עם הרבה רעש

בצבעים(זאת למרות שממוצע ה dE94 והעקומות גאמא שלו טובות מאוד) בפירוש ניתן לשים לב לחיסרון בהשוואה למסך 8bit.

לעומתו ה 221D של צאי מאי מפעיל את טכניקת ה HIFRC, רוב הגוונים הכהים והגוונים הבהירים ביותר אינם משוחזרים כהלכה

אבל קשה יותר לשים לב לרעש בתמונה אלא אם התמונה זזה, אז בפירוש ישנם מריחות שונות שנגרמות בצבעים שנמצאים מחוץ

לפלטת הצבעים של 6bit אם כי בגדול ומרחוק קשה לשים לב להבדל בינו לבין 8bit כאשר ההבדל הגדול הוא בזויות הצפיה הצרות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני יכול לשער שקרופ של איזור שרובו בגוון אחד ימחיש את ההבדלים יותר טונ

הסצינות מהארי פוטר (ירוק אדןם וכחול) ממש מתאימות לזה.

הקטנת התמונה מורידה את האפקט. תוכל לבחון את ההיסטוגרמות של התמונות בפוטושופ

אולי ארז יוכל לתת לך טיפים איך לבצע את ההשוואה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מכל הבחינות השוואה של מסך של מחשב נייד (אפילו שהוא TN) למסך רגיל היא לא "פיירית".

מסך של מחשב נייד מציג מכלול קטן משמעותית של 45% מה NTSC ואינו מכיל מנגנוני פיצוי צבע

כמו dither או FRC שקיימים במסך מחשב רגיל מבוסס TN.

השוואה כזו דרך מצלמה היא פשוט בלתי אפשרית, למעשה רק בהתבוננות אמיתית במסכים ניתן לשים לב להבדל.

בייחוד בהצגת גרדיינטים וכמובן בבחינה של מצבי קצה כמו הגוונים 255,254,253 ו 1,2,3,4,5 אשר אינם

מוצגים תמיד או כהלכה.

בשורה התחתונה זויות צפיה משפיעות הרבה יותר על התוצאה הסופית מאשר כמות הגוונים בפועל שהמסך מציג

אלא אם מדובר על פרימטיבית למדי כמו Dither אשר מוסיפה הרבה רעש וגירעון לתמונה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...