איבוד צביון יהודי במדינת ישראל - עמוד 9 - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

איבוד צביון יהודי במדינת ישראל

avidan28

Recommended Posts

אני עליתי מברית המועצות ב-1990 ואני רוצה להגיד שהמדינה הייתה גזענית אז ובצורה איומה יותר כלפי "רוסים" (חוסר בהשכלה, יש הרבה לאומים בברית המועצות לשעבר).

אז כמו שאמרתי, ב-1990 לא היו הרבה "רוסים", וגם אלו שהיו, היו מהאליטה - כמעט אך ורק אנשים שהיו מבוססים במקור, עם תארים ומקצועות טובים ונחשבים.

או במילים אחרות, באותה שנה וגם לפני אפשר היה לצפות שה"רוסים" שעלו היו ללא אינטרס כלכלי (הרי בריה"מ הייתה עדיין מעצמה והמצב הכלכלי היה טוב באותו זמן). זה לא מנע מהסביבה להתייחס אליי כמו אל זבל - אותם ערבים (מרוקאים, סורים ושאר הירקות), והאשכנזים - עולי פולין (למה פולנים לא רוסים? הרי הם גם מבריה"מ...) רומנים וכו', באותו זמן גם ראינו ולא הבנו למה הרומניים והפולנים בארץ שידעו רוסית, הסתירו זאת...

אז באותו זמן לא היו רוסים "קרימינלים" או שיכורים או לא יודע מה. ובכל זאת שמעתי "תחזור לרוסיה יא בן -ז***" ברחוב, בגן, בבית ספר....

אז הייתי קטן ולא ידעתי את הסיבות, היום הסיבות שהרוסים לא משתלבים וכל זה בגלל שהם מדברים רוסית? בולשיט. גזענות, שנאה שנובעת מכל מני סיבות ומרמורים אישיים של אנשים.

למה ספרדים ואיטלקים ליד הבניין שלי לא חוטפים מילות גנאי, האתיופים גם מתברר שהם בסדר, מה הבעיה עם הרוסים אז?

מה שכן, רציתי להתייחס לעוד משהו... רוב ה"רוסים" בארץ לא ממש מדברים רוסית, אלא עירבוב של רוסית עם עברית. אני מתקשה לפעמים להבין עולים חדשים בגלל זה.

הסיבה העיקרית שהשפה והתרבות הרוסית שורדים, היא בגלל שזו תרבות חזקה ומפותחת, מבוססת הייטב ומודרנית.

כשעליתי לארץ ב-1990 וניסו להסביר לנו איך מדליקים טלויזיה כשהייתה לי טלויזיה צבעונית בבית ווידאו שהבאתי משם, איך אני אמור להתייחס לאנשים כאלה? וכשהם מסבירים לי "הברז האדום זה חם, הברז הכחול זה קר", חלק תפסו את זה כזלזול וחלק פשוט חשבו שישראלים אהבלים ולא קולטים שהם אלה שפחות מודרניים...

עוד נקודה... אני מחשיב את עצמי לציוני (כהגדרה, עליתי בגלל היותי יהודי ולא בגלל המצב הכלכלי שלי, ומאמין שכאן זה המקום שלי, עושה צבא והכל כמו שצריך).

אך כשהיינו בברית המועצות, באו אלינו אנשים ששיכנעו אותנו לעלות כי מאוד קשה לעזוב הכל כשאתה מבוסס ובעל לימודים אקדמאיים ויש לך מכונית, בית משלך עבודה...

אנשים אלו הבטיחו ניסים ונפלאות, שיקבלו אותנו בזרועות פתוחים, שאיך שנגיע יעזרו לנו עם השפה (התחלנו ללמוד אותה עוד לפני שעזבנו), הבטיחו שיכירו בלימודים שלנו, הבטיחו עבודה והבטיחו והבטיחו...

אבל טריק. באותו זמן לא ניתן היה לעזוב עם רכוש או כסף... לכן אנשים היו צריכים לעזוב עם רכוש מאוד - אני רוצה לראות "ישראלי" עושה את אותו הצעד שההורים שלי עשו באותו זמן ונראה אותו אחרי שהוא כבר עזב הכל מאחור, ויתר על האזרחות שלו, מגלה שהכל היה עבודה ישראלית בעיניים, מגלה שאף אחד לא מוכן להכיר בתואר שלך, כולם שונאים אותך פה, כדי להשתלב צריך ללמוד שפה אבל אתה חסר כל וחייב לעבוד ואתה לא יכול ללכת ללמוד את השפה, אז איך אפשר להשתלב ולדעת את השפה? לאבא שלי לקח המון זמן להבין למה המרוקאי שאמר משהו לא יפה על אימא שלו ז"ל ואז תקף אותו, אז הוא זה שצריך היה לשבת במשטרה יממה - זה גם לא הצדק שהוא מכיר (אני מדבר על הצדק של "הראשון שהתלונן הוא זה שצודק" כמו שנהוג אצלנו בארץ)?

(משהו בסגנון Guilty until proven innocent)

אז איך הרוסים אמורים להשתלב ביממה אחת? בוודאי שזה לא אפשרי - זה לוקח דורות, ואבא שלי עדיין מדבר עברית כמו איזה עולה חדש (17 שנה בארץ), ואני לא מאשים אותו, הוא בן 60 כבר ועבר המון, הוא זה שהיה צריך לעבוד ולא המדינה, לכן לא יכול היה ללמוד עברית ועכשיו קשה לו, למזלו יש לו חברים "רוסיים" וחברים ישראלים.

אז כל הנאו-נאצים נוסך (סבא שלי ז"ל, היום נפתר) כשהגיע לארץ קרא להמון ישראלים פאשיסטים ונאצים כי הוא רגיל שהם אלה ששונאים אותו בגלל הלאום שלו - מהתגובות פה אני רואה שהוא צדק וצודק.

אז כל המגיבים שמכפישים פה קבוצה גדולה של לאומים (כל טמבל כזה שאומר רוסי, בעצם מתכוון לעולי חבר העמים ומדובר בעשרות לאומים), היטלרים קטנים, שמבצעים דמוניזציה ויוצרים סטראוטיפים מהקבוצה הגדולה הזו שנקראת רוסים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 234
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

משתתפים בולטים בדיון

משתתפים בולטים בדיון

מסתבר שאתה אפילו יותר טיפש מהסבא שלך.

הרבה זמן לא קראתי גיבוב שטויות כזה.

לא יודע אם אתה מודע, אבל כרגע קראת לי ולסבא שלי שנפטר היום ז"ל, טפשים.

וזה כי? נהיה לך רע? אני כתבתי מה שתאכלס קרה וקורה, יש לך בעיה עם זה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא רק שאנחנו ממש לא קרובים לזה - אנחנו עדיין נלחמים בשאלות מהותיות כמו הפרדת דת ומדינה ולאומיות בארץ - שאלות שעמים מודרנים - כמו ארה"ב - כבר הספיקו לשכוח ובדרך כלל לא על סדר היום - ועדיין הם רואים עצמם כעם.

למדת אזרחות בתיכון ? אז זהוא שאני עכשיו לומד את זה ...לאום מה שמאחד אותך ואותי כעם ומה שהביא להקמתה של המידנה הזאת זאת היהדות שלנו ...והיהדות היא חלק מהמדינה הזאת ואני מאמין שהיא גם צריכה להישאר ככה בו נמשיך אם ההושואה שלך לאמריקאים ...והפרדה בן דת למדינה התנ''ך זה חלק מההיסטוריה שלך של העם שלך ושלי שיעור תנ''ך בשבילי זה לא שונה משיעור היסטוריה (ואני רוצה שתבינו אני לא בן אדם דתי אני אפילו לא שומר כשרות) האמריקאים הם לא לאום אתני הם לאום פוליטי אתה ידוע למה אנשים היגרו לאמריקה ? כי הם רצו חיים חדשים ...זהו נקודה ...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא יודע אם אתה מודע, אבל כרגע קראת לי ולסבא שלי שנפטר היום ז"ל, טפשים.

וזה כי? נהיה לך רע? אני כתבתי מה שתאכלס קרה וקורה, יש לך בעיה עם זה?

עכשיו אני מודע. זה לא אמור לשנות את הדעה שלי. מצטער אם פגעתי בך.

אתה כתבת דברים לא נכונים. אני מאמין שלך יש את הניסיון שלך, אבל כמו כל הרוסים שיודעים יפה מאוד להעביר ביקורת על המדינה, אתה לא רואה דברים מנקודת מבט של מישהו אחר. אני יכול להבטיח לך שאתיופים משתלבים יפה אך ורק בזכות עצמם. יוצא לי להכיר גם עולים מבריטניה וארה"ב - משתלבים מעולה. ואם הרוסים רוצים, אם יכולים להשתלב נהדר, ואת זה אני אומר מניסיון. כיוון שיש כל כך הרבה יוצאי מדינות רוסיה, אוקראינה וכו', אז רואים ושומעים עליהם יותר, לטוב ולרע. אני מכיר רוסים, אפילו לא יהודים, שהשתלבו מעולה, למרות שעלו לארץ רק לפני שנים בודדות.

תפסו את זה כזלזול וחלק פשוט חשבו שישראלים אהבלים ולא קולטים שהם אלה שפחות מודרניים...

זאת הגישה שמניעה הרבה רוסים בארץ. "אני יותר טוב", במקום אנחנו (כישראלים או כיהודים) יותר טובים. אני לא מכוון את זה להרגשת עליונות על פני אחרים, אלא להרגשת שייכות. אני מכיר עשרות דוגמאות כאלה, לצערי.

מגלה שאף אחד לא מוכן להכיר בתואר שלך

לא רק הרוסים סובלים מזה.

אותם ערבים (מרוקאים, סורים ושאר הירקות)

לא ערבים.

מספיק למלא את המוח שלך בזבל של סמי שטרית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

א. העולים החדשים מהשנים האחרונות משתלבים יפה בגלל שיש עולים קצת יותר ותיקים (שנות ה90') שעוזרים להם. ממש לא בגלל הצברים\ מזרחיים.

ב. השנאה נבעה, לפחות בחלקה, מזה שכמה חודשים אחרי שאותו קוף שניסה להסביר על הברז של המים החמים והקרים הייה מוצא את עצמו עובד מתחת (או לפחות באותה רמה) כמו העולה החדש- שעבד טוב ממנו, בכל עבודה שהיא.

וזה לא "גישה" אלה מציאות. רוב העולים היו הרבה יותר מקצועיים בתחומים שלהן מהצברים, והיו מוכנים להשקיע הרבה יותר בעבודה.

ג. דימקה צודק בכל מה שהוא רשם, ופיצ'- זה שאתה רושם שהוא טיפש, בלי לדעת אם זה נכון או לא, הופך אותך לטיפש הרבה יותר גדול. ה"ישראלים" שנאו את ה"רוסים" רק בגלל שהם נולדו במקום אחר, ויש הרבה שינאה גם כלפי אתיופים (אם כי אליהם יש ם טענות ענייניות בנוגע לזה שהם ניסו להמשיך את סגנון החיים של העולם השלישי שממנו הם באו...) רק בגלל שהם לא נולדו פה. זה גזענות ופאשיזם לשמו, כאשר ה"לאום" ה"צברי\ מזרחי" שונא את כל ה"זרים".

ד. לא ערבים? אז למה העולים מברה"מ הם "רוסים"? בכלל לא גזענות... :kopfpatsch:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

למדת אזרחות בתיכון ? אז זהוא שאני עכשיו לומד את זה ...לאום מה שמאחד אותך ואותי כעם ומה שהביא להקמתה של המידנה הזאת זאת היהדות שלנו ...והיהדות היא חלק מהמדינה הזאת ואני מאמין שהיא גם צריכה להישאר ככה בו נמשיך אם ההושואה שלך לאמריקאים ...והפרדה בן דת למדינה התנ''ך זה חלק מההיסטוריה שלך של העם שלך ושלי שיעור תנ''ך בשבילי זה לא שונה משיעור היסטוריה (ואני רוצה שתבינו אני לא בן אדם דתי אני אפילו לא שומר כשרות) האמריקאים הם לא לאום אתני הם לאום פוליטי אתה ידוע למה אנשים היגרו לאמריקה ? כי הם רצו חיים חדשים ...זהו נקודה ...

אתה לומד מה שהמדינה רוצה שתידע ואיך שאתה תידע.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מרוקו, אלג'יר, תוניס, וכל מה שבאיזור (+סוריה שלא קרובה לשם)= מדינות ערב.

אז כן, בעיקרון מי שהגיע משם נחשב לערבי. ההגדרה המקובלת כיום היא "מזרחי" (בגלל האסוציאציות שנקשרו כיום למילה "ערבי")

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

א. העולים החדשים מהשנים האחרונות משתלבים יפה בגלל שיש עולים קצת יותר ותיקים (שנות ה90') שעוזרים להם. ממש לא בגלל הצברים\ מזרחיים.

קשה לי להאמין שעולי שנות ה-90 נמצאים בעמדה שיכולה באמת לעזור לחדשים. אני רואה הרבה רוסים חדשים, אפילו לא יהודים, שמשתלבים רק בגלל שהם רוצים, אני אפילו לא מתייחס לאיך שהחברה מקבלת אותם (ומניסיוני דווקא מקבלים אותם יפה מאוד.)

וזה לא "גישה" אלה מציאות. רוב העולים היו הרבה יותר מקצועיים בתחומים שלהן מהצברים, והיו מוכנים להשקיע הרבה יותר בעבודה.

המציאות היום לא מראה שום יכולת מקצועית טובה יותר של יוצאי חבר העמים. אני מודע לכך שהגיעו הרבה אנשים טובים בעליות שנות התשעים, אבל גם ברור לי שבאו אנשים שונים לגמרי מאותם רופאים ומהנדסים.

ויש הרבה שינאה גם כלפי אתיופים (אם כי אליהם יש ם טענות ענייניות בנוגע לזה שהם ניסו להמשיך את סגנון החיים של העולם השלישי שממנו הם באו...)

בכנות, את השנאה הזאת ראיתי בנתיים רק מאותם רוסים שלא השתלבו (או: אלה שמדברים בעיקר רוסית, גאים בתרבות הרוסית, לא רוצים חברים שאינם רוסים. אני בטוח שאתה מבין למה אני מתכוון) כלפי האתיופים. בבית ספר שלי יש מלא רוסים ואתיופים ואני אומר לך שכולם שווים בעיניי כולם.

ד. לא ערבים? אז למה העולים מברה"מ הם "רוסים"? בכלל לא גזענות...

אתה צודק. אני גם חושב שטענתי כאן פעם כמה כל החלוקה הזאת מיותרת לדעתי.

כאשר ה"לאום" ה"צברי\ מזרחי" שונא את כל ה"זרים".

או אולי באמת ובתמים רוצה שהם ישתלבו, רוצה להרגיש חלק מהם ושהם ירגישו חלק ממנו.[br]פורסם בתאריך: 17.01.2008 בשעה 22:37:11

מרוקו, אלג'יר, תוניס, וכל מה שבאיזור (+סוריה שלא קרובה לשם)= מדינות ערב.

אז כן, בעיקרון מי שהגיע משם נחשב לערבי. ההגדרה המקובלת כיום היא "מזרחי" (בגלל האסוציאציות שנקשרו כיום למילה "ערבי")

יהודים וערבים שניהם עמים ממוצא שמי. זהו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קשה לי להאמין שעולי שנות ה-90 נמצאים בעמדה שיכולה באמת לעזור לחדשים. אני רואה הרבה רוסים חדשים, אפילו לא יהודים, שמשתלבים רק בגלל שהם רוצים, אני אפילו לא מתייחס לאיך שהחברה מקבלת אותם (ומניסיוני דווקא מקבלים אותם יפה מאוד.)

בוקר טוב.

המציאות היום לא מראה שום יכולת מקצועית טובה יותר של יוצאי חבר העמים. אני מודע לכך שהגיעו הרבה אנשים טובים בעליות שנות התשעים, אבל גם ברור לי שבאו אנשים שונים לגמרי מאותם רופאים ומהנדסים.

יופי נחמה... ולמה היום הרמה בארץ גבוהה?

רמז: עולים בשנות ה-90 שהעלו את הרמה- שהייתה נמוכה עד אז.

בכנות, את השנאה הזאת ראיתי בנתיים רק מאותם רוסים שלא השתלבו (או: אלה שמדברים בעיקר רוסית, גאים בתרבות הרוסית, לא רוצים חברים שאינם רוסים. אני בטוח שאתה מבין למה אני מתכוון) כלפי האתיופים. בבית ספר שלי יש מלא רוסים ואתיופים ואני אומר לך שכולם שווים בעיניי כולם.

אז כנראה שחיית בישראל אחרת מאותם עולים שכן ניסו להשתלב והמזרחיים\ צברים עשו הכול כדי להקשות עליהם

וזה שבינם לבין עצמם הם מדברים רוסית כי ככה יותר קל להם לבטא את עצמם לא אומר משהו על האיכות שלהם בתור אנשים. אבל זה שאנשים ניסו למנוע את זה מהם זה כן אומר עליהם משהו, וזה ממש לא טוב.

או אולי באמת ובתמים רוצה שהם ישתלבו, רוצה להרגיש חלק מהם ושהם ירגישו חלק ממנו.

נכון... בשביל זה הם היו מלמדים את הילדים שלהם שרוסים מסריחים, מתנקלים ועושים עוד הרבה דברים שכאלה... ממש תמימות ואהבת אנוש...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בקצור הנושא הזה כבר נמאס\נטחן\מצוי .....

לעולי בריה"מ לא מגיע בשום אופן יחס מזלזל

מגיע להם לחיות פה בכבוד ככל אזרח במדינה , לא פחות מכל אזרח אחר .

אחי עולי בריה"מ שימו פס על כל המזלזלים ותנו חיוך :)

צברים\מזרחים תשתדלו שתיהיה אוירה טובה יותר ויותר בין הבריות . כמה זמן יש לנו ליהיות פה :biggrinangelA: אז תנו גם חיוך :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני עליתי מברית המועצות ב-1990 ואני רוצה להגיד שהמדינה הייתה גזענית אז ובצורה איומה יותר כלפי "רוסים" (חוסר בהשכלה, יש הרבה לאומים בברית המועצות לשעבר).

אז כמו שאמרתי, ב-1990 לא היו הרבה "רוסים", וגם אלו שהיו, היו מהאליטה - כמעט אך ורק אנשים שהיו מבוססים במקור, עם תארים ומקצועות טובים ונחשבים.

או במילים אחרות, באותה שנה וגם לפני אפשר היה לצפות שה"רוסים" שעלו היו ללא אינטרס כלכלי (הרי בריה"מ הייתה עדיין מעצמה והמצב הכלכלי היה טוב באותו זמן). זה לא מנע מהסביבה להתייחס אליי כמו אל זבל - אותם ערבים (מרוקאים, סורים ושאר הירקות), והאשכנזים - עולי פולין (למה פולנים לא רוסים? הרי הם גם מבריה"מ...) רומנים וכו', באותו זמן גם ראינו ולא הבנו למה הרומניים והפולנים בארץ שידעו רוסית, הסתירו זאת...

אז באותו זמן לא היו רוסים "קרימינלים" או שיכורים או לא יודע מה. ובכל זאת שמעתי "תחזור לרוסיה יא בן -ז***" ברחוב, בגן, בבית ספר....

אז הייתי קטן ולא ידעתי את הסיבות, היום הסיבות שהרוסים לא משתלבים וכל זה בגלל שהם מדברים רוסית? בולשיט. גזענות, שנאה שנובעת מכל מני סיבות ומרמורים אישיים של אנשים.

למה ספרדים ואיטלקים ליד הבניין שלי לא חוטפים מילות גנאי, האתיופים גם מתברר שהם בסדר, מה הבעיה עם הרוסים אז?

מה שכן, רציתי להתייחס לעוד משהו... רוב ה"רוסים" בארץ לא ממש מדברים רוסית, אלא עירבוב של רוסית עם עברית. אני מתקשה לפעמים להבין עולים חדשים בגלל זה.

הסיבה העיקרית שהשפה והתרבות הרוסית שורדים, היא בגלל שזו תרבות חזקה ומפותחת, מבוססת הייטב ומודרנית.

כשעליתי לארץ ב-1990 וניסו להסביר לנו איך מדליקים כשהייתה לי צבעונית בבית ווידאו שהבאתי משם, איך אני אמור להתייחס לאנשים כאלה? וכשהם מסבירים לי "הברז האדום זה חם, הברז הכחול זה קר", חלק תפסו את זה כזלזול וחלק פשוט חשבו שישראלים אהבלים ולא קולטים שהם אלה שפחות מודרניים...

לא יודעת למה אבל אני לגמריי יכולה להבין את זה כי ככה זה כיום וככה זה היה תמיד

לא משנה מה תיתן לא תקבל כלום ,למה כי אתה שונה ,

אתה מדבר בשפה אחרת ,אתה לובש גרביים עם סנדלים ,כי אתה פאקינג רוסי...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...