הצטיין בביטחון- ועכשו, לאוצר! - עמוד 3 - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

הצטיין בביטחון- ועכשו, לאוצר!

IG

Recommended Posts

בוא נראה:

העביר את המשק ממיתון (צמיחה שלילית של 1.3%) לצמיחה בקצב הגבוה ביותר בין המדינות המפותחות במערב.

הוריד את האבטלה מכמעט 12% לפחות מ- 8% תוך כדי הגדלת שיעור ההשתתפות בשוק העבודה.

הוריד את המיסים הישירים על הכנסה, את המע"מ ואת מיסי הקניה והעלה את מיסי ההון.

התחיל לטפל בגרעונות האקטואריים האדירים שההסתדרות יצרה בקרנות הפנסיה שלה ושהיו מביאים לכך שאות אלפי פנסיונרים היו נשארים בלי גרוש יום אחד.

התחיל לטפל ברעה החולה שנקראת "פנסיה תקציבית".

מספיק לך או שצריך להמשיך?

שכחת עוד כמה "הישגים" שלו:

1. קיצוצים בקצבאות הנכות והזקנה, קיצוצים שהובילו אלפי קשישים אל מתחת לקו העוני.

2. פתיחת מנהרת הכותל שבעקבותיה נהרגו 15 חיילים.

3. ניסיון החיסול הכושל של חאלד שבעקבותיו שוחרר אחמד יאסין.

4. קיצוץ חד בתקציב משרד החינוך כאשר הוא היה שר האוצר, כולנו רואים את התוצאות של זה היום...

5. הפיכת מדינת למדינה המערבית עם הפערים החברתיים-כלכליים הגדולים ביותר (לזכותו ייאמר שלא רק הוא אחראי לכך ושחלק מזה קרה גם בתקופת שלטונו של אהוד ברק)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 106
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

משתתפים בולטים בדיון

משתתפים בולטים בדיון

ביבי לא היה שר כלכלי מצוין ה"השגים" שלו היו בצימצום הקיצבאות ודברים דומים

ונכון זה עזר לגרום לבטלנים לצאת לעבוד אבל דפק תמסכנים האמיתים כמו נכים זקנים וכו

מה שכן הוא עזר לשמור על הכלכלה הישראלית

אבל רוב ההון הלך והולך לעשירים

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ונכון זה עזר לגרום לבטלנים לצאת לעבוד אבל דפק תמסכנים האמיתים כמו נכים זקנים וכו

דעתי בנושא היא, שככל שיש יותר עובדים בשוק העבודה, המדינה מתפתחת יותר, ויותר מהר, זה גם יוצר תחרות יותר גדולה בין עובדים, מה שמבטיח שרק עובדים איכותיים יניעו את גלגלי המדינה, אולי בטווח הקצר מה שהוא עשה נראה קשה וקיצוני, אבל בטווח הארוך, זה היה עוזר מספיק בשביל לשפר את המצב הכללי, את המצב הכלכלי, וכמובן, להחזיר את החינוך ואת קצבאות הזקנה למצבם האופטימלי, ואפילו יותר טוב. (לגבי החינוך, החינוך סובל מהרבה בעיות שלא בהכרח קשורות לבעיות תקציב)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שכחת עוד כמה "הישגים" שלו:

1. קיצוצים בקצבאות הנכות והזקנה, קיצוצים שהובילו אלפי קשישים אל מתחת לקו העוני.

צודק. אחת מהטעויות שלו. הוא החזיר את הקיצוץ מאוחר יותר.

2. פתיחת מנהרת הכותל שבעקבותיה נהרגו 15 חיילים.

כשר האוצר? באמת? אני חושב שאתה קצת מתבלבל בזמנים.

איך בדיוק פתיחת מנהרת הכותל הביאה למותם של חיילים? היא התמוטטה עליהם? ערפאת, שרצה פרץ של אלימות, דאג שיכריזו שישראל חופרת מנהרה מתחת לאל אקצא כדי למוטט אותו וארגן מהומות "ספונטאניות". ממש אשמתו של ביבי, אין מה לומר.

ובכלל, הוא לא פתח את מנהרת הכותל. המנהרה נפתחה שמונה שנים לפני כן. כל מה שהוא עשה זה לפרק את הקיר שחסם את הפתח השני של מנהרת הכותל.

3. ניסיון החיסול הכושל של חאלד שבעקבותיו שוחרר אחמד יאסין.

כשר האוצר? באמת?

רגע, אתה חושב שלא היה ראוי לחסל את משעל? ובכלל, זה היה כישלון מבצעי של המוסד. קורה.

4. קיצוץ חד בתקציב משרד החינוך כאשר הוא היה שר האוצר, כולנו רואים את התוצאות של זה היום...

קיצוץ? כן? חד? לא. והוא גם הציע תוספת של כמה מיליארדים למימוש תוכנית דוברת.

אפשר לחשוב שמערכת החינוך התחילה להתדרדר ב -2003. בפועל, ישנה התדרדרות בלתי פוסקת משנות השישים. אני די בטוח שביב ילא היה שר האוצר בכל אותה התקופה.

אגב, תן לי לגלות לך סוד של משרד החינוך: לא חסר להם כסף, הם פשוט מבזבזים המון. אתה יודע ששכרם של חצי מעובדי משרד החינוך הוא 8,000 ש"ח ויותר בחודש? הרוב המוחלט של המורים מרוויח הרבה פחות. כלומר חצי מעובדי משרד החינוך - החצי שמרוויח שכר גבוה - אינם מורים! על כל מורה בשכר נמוך יש פקיד בשכר גבוה. עכשיו אתה מבין איך ההוצאה לחינוך יחסית לתוצר הלאומי בארץ גבוהה יחסית לממוצע ה- OECD, אבל התוצאות נמוכות - חלק גדול מהכסף מתבזבז על מנהלה. ואם זה לא מספיק, המורים מקבלים חלק לא קטן מהמשכורת שלהם על שעות שבהם הם בכלל לא מלמדים. הגיע הזמן שמישהו ינער את מערכת החינוך בארץ.

5. הפיכת מדינת למדינה המערבית עם הפערים החברתיים-כלכליים הגדולים ביותר (לזכותו ייאמר שלא רק הוא אחראי לכך ושחלק מזה קרה גם בתקופת שלטונו של אהוד ברק)

למי אכפת מהפערים? מה שצריך לעניין אותנו היא רמת החיים של העשירות התחתון ורמת החיים השכיחה. מה אכפת לי כמה יותר אתה מרוויח? מה, אני לא יכול להיות מאושר אם אתה מרוויח הרבה יותר ממני?

מה אתה מעדיף: להרוויח 5,000 ש"ח בחודש כשאני מרוויח פי חמש או להרוויח 10,000 ש"ב בחודש כשאני מרוויח פי עשר? שים לב לכך שהפער בשכר בהצעה השניה כפול מזה שבהצעה הראשונה. אז אתה מעדיף 5,000, כדי לשמור על פערים נמוכים, נכון?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=800422&contrassID=2&subContrassID=6&sbSubContrassID=0

בנק ישראל: נתניהו אחראי לשליש מהצמיחה

מאת טל לוי ומוטי בסוק

שני-שלישים מהגורמים שהשפיעו באופן חיובי על הצמיחה החל מאמצע 2003 היו חיצוניים - שיפור במצב הביטחוני הכולל וצמיחת הסחר העולמי. רק שליש מהגורמים הם צעדים שנקט שר האוצר לשעבר בנימין נתניהו - למשל הורדת שיעורי המס ושיפור במדיניות המקרו-כלכלית. כך עולה ממחקר שפירסם אתמול בנק .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

האמת, טענתי מההתחלה שהוא היה בסדר כשר אוצר אבל לא פעל עם מספיק רגש

הוא הקריב הרבה דברים בשביל עוד אחוז צמיחה.

מה שעוד טענתי מההתחלה שמייחסים לו יותר מדי (הציל את הכלכלה וכו') ופחות מדי להתאוששות העולמית באותם שנים

מה שהכתבה הזאת אומרת זה שעם כל הכבוד לביבי (ועדיין חלק מהרפורמות שלו היו בכלל של סילבן)

רוב הצמיחה והתאוששות המשק היו בגלל סיבות חיצוניות

וחלק גדול מהשליש של ביבי היה האימון של הציבור והמשקיעים הזרים שבאו בעקבותיו

כך שלקשור לו כתרים כמו שעשית בעמוד הקודם זה "מעט" מוגזם

יותר מזה, המשק ממשיך בצמיחה ובירידה באבטלה גם עם שר אוצר שלא עשה כלום מאז כניסתו לתפקיד

ושוב, בגלל שלציבור יש אימון והכלכלה בעולם גואה (שלא לדבר על כך שיש מיני בועה כיום אבל זה כבר נושא אחר)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

למי אכפת מהפערים? מה שצריך לעניין אותנו היא רמת החיים של העשירות התחתון ורמת החיים השכיחה. מה אכפת לי כמה יותר אתה מרוויח? מה, אני לא יכול להיות מאושר אם אתה מרוויח הרבה יותר ממני?

צריך להיות אכפת לך שיש טונות של פועלים כמוני שיוצאים לעבוד

אבל אין להם כסף לדירה וצריכים או לקחת משכנתה ולהיות עבדים של הבנקים או לישאר בבית עד גיל מאוחר

בקיצור מעמד הפועלים נשחק מאוד וזה כן צריך להתריד אנשים פה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אחד הדברים שבמודה כיום זה לעשות ניסויים ולרשום את תוצאות המחקר ..

מוזר לי באמת שנתנו לפרץ להיות שר ביטחון ...זה ניסוי שבחיים היה אסור לבצע ..וזה בושה שבגלל עסקים פולטים בחרו את המצב הגרוע ביותר ..

להבא אני בתור אחד שטעה בחירות מאוד לא יסכים לכך יותר ...אני לא יקפוץ מעל הפופיק !

אני מעדיף את הדרך הבטוחה ...החשש שלי ש עוד ניסוי כזה והחולה היה מת ...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אגב, תן לי לגלות לך סוד של משרד החינוך: לא חסר להם כסף, הם פשוט מבזבזים המון. אתה יודע ששכרם של חצי מעובדי משרד החינוך הוא 8,000 ש"ח ויותר בחודש? הרוב המוחלט של המורים מרוויח הרבה פחות. כלומר חצי מעובדי משרד החינוך - החצי שמרוויח שכר גבוה - אינם מורים! על כל מורה בשכר נמוך יש פקיד בשכר גבוה. עכשיו אתה מבין איך ההוצאה לחינוך יחסית לתוצר הלאומי בארץ גבוהה יחסית לממוצע ה- OECD, אבל התוצאות נמוכות - חלק גדול מהכסף מתבזבז על מנהלה. ואם זה לא מספיק, המורים מקבלים חלק לא קטן מהמשכורת שלהם על שעות שבהם הם בכלל לא מלמדים. הגיע הזמן שמישהו ינער את מערכת החינוך בארץ.

8000 ש"ח זה לא כ"כ הרבה כסף לאדם מבוגר (אני מרוויח יותר)... זה בערך המשכורת הממוצעת במשק - ומדובר במשרה מקצועית לכל דבר - לא בחייל משוחרר שהולך לעבוד בתחנת דלק או תמיכת - מדובר במשרה שהחשיבות שלה היא אדירה. לדעתי משכורת מורה צריכה להתחיל מ-6,000 ש"ח ושההתקדמות המקצועית שלו תיהיה חלק מתוכנית החינוך ותאפשר לו להתקדם בידע ובמשכורת במקביל. צריך מהפכה רצינית בכל תחום החינוך - שאומנם קשורה למשכורת - אבל קשורה גם לרמה שאנו רוצים שבה המורים יהיו במדינה הזאת - ואיך גורמים לזה לקרות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

^^^^^^^^^^

לקדם מורים על פי רמתם ולא על-פי פזם !

זה ממש גורם למערכת החינוך שלנו להחזיק דינוזאורים שאיכות הלימוד שלהם מתחת לכל ביקורת

דווקא אני לא מדבר על הזקניים ...משום מה הם הכי טובים !

יודעים ללמוד את החומר כמו שצריך

אבל יש מורים שממש לא יודעים ללמד ..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

צריך להיות אכפת לך שיש טונות של פועלים כמוני שיוצאים לעבוד

אבל אין להם כסף לדירה וצריכים או לקחת משכנתה ולהיות עבדים של הבנקים או לישאר בבית עד גיל מאוחר

לא שאני רוצה להיות קטנוני או לרדת לפסים אישיים, אבל הפוסט שלך פשוט דורש את זה.

מספיק לעבור על ההודעות של מהתראד הזה ולראות שהיו לך הודעות ב7:30~ 10:42~ 00:12~ ו8:12~

עכשיוו אני לא יודע אם זה ברור לך, אבל טונות הפועלים שאתה מדבר עליהם, לא נמצאים בבית מול המחשב מגיבים בפורומים בשעות האלו, הם קורעים את התחת מ6:30 עד 00 בלילה, חלקם (ואני נכלל בהם) תוך כדי לימודים אינטנסיביים.

ובטח ובטח שלא מוציאים כסף על דברים כמו , אז מצטער להגיד לך, אבל יש לך הרבה גורמים אחרים להאשים לפני שאתה מאשים את ביבי בעובדה שאתה נישאר בבית בגיל מאוחר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

האמת, טענתי מההתחלה שהוא היה בסדר כשר אוצר אבל לא פעל עם מספיק רגש

הוא הקריב הרבה דברים בשביל עוד אחוז צמיחה.

וזה סתם נפנוף ידיים באוויר. מה זה "לא מספיק רגש"? מה הוא הקריב?

מה שעוד טענתי מההתחלה שמייחסים לו יותר מדי (הציל את הכלכלה וכו') ופחות מדי להתאוששות העולמית באותם שנים

וגם השיפור במצב הביטחוני. אז מהאתה אומר, ששר אוצר צריך לקוות שהמצב ישתפר ולא לעשות כלום כדי לנסות לשפר אותו?

מה שהכתבה הזאת אומרת זה שעם כל הכבוד לביבי (ועדיין חלק מהרפורמות שלו היו בכלל של סילבן)

נכון, אחרי שבחלק הראשון של הקדנציה שלו סילבן היה שר אוצר טיפוסי - העלה מיסים, הגדיל קצבאות, חילק כספים לקבוצות לחץ - אבל כשהמשק הגיע אל הסף, הוא הצליח לשנות כיוון. ועדיין ביבי עשה הרבה יותר ממנו.

רוב הצמיחה והתאוששות המשק היו בגלל סיבות חיצוניות

וחלק גדול מהשליש של ביבי היה האימון של הציבור והמשקיעים הזרים שבאו בעקבותיו

כך שלקשור לו כתרים כמו שעשית בעמוד הקודם זה "מעט" מוגזם

אתה מפספס את הנקודה. נאמר שבלי ביבי, היתה צמיחה קטנה יותר - נגיד 3% במקום 4.5%. מה היה עושה שר אוצר סטנדרטי? מבזבז את הצמיחה כמובן. יש יותר כסף? בוא נגדיל את הקצבאות, בוא נחלק עוד ייחודיים, בוא נגדיל את שכר לקבוצות העובדים החזקות. אה, לאן נעלמה הצמיחה?

ואתה מוזמן לבדוק מהעשו רוב שרי האוצר בארץ בזמן בו היתה צמיחה - בדיוק את זה.

למה הציבור והמשקיעים הזרים נתנו אמון בביבי? בגלל המדיניות הכלכלית שלו כמובן.

יותר מזה, המשק ממשיך בצמיחה ובירידה באבטלה גם עם שר אוצר שלא עשה כלום מאז כניסתו לתפקיד

ושוב, בגלל שלציבור יש אימון והכלכלה בעולם גואה (שלא לדבר על כך שיש מיני בועה כיום אבל זה כבר נושא אחר)

וזה אומר שביבי העלה את המשק על הפסים הנכונים ואולמרט את הירשזון הצליחו לא להסיט אותו מהם. אבל זה לא מספיק, אנחנו צריכים (ויכולים להשיג) צמיחה הרבה יותר מהירה, ואת זה לא נקבל ע"י שמירה על הקיים.

רגע, אתה רוצה לומר לי שלציבור יש אמון באולמרט והירשזון? לאיזה ציבור בדיוק?

אם זה מה שמפריע לך, תתלונן על זה. מה זה קשור לפערים? אם השכר של העשירים ירד (ובכך נוריד את פערי השכר), עדיין לא יהיה לך מספיק כסף לדירה. אז מה לעזאזל אכפת לך כמה הם מרוויחים? זה לא שעוד שקל לשרי אריסון הוא שקל פחות לקרירין.

8000 ש"ח זה לא כ"כ הרבה כסף לאדם מבוגר (אני מרוויח יותר)... זה בערך המשכורת הממוצעת במשק - ומדובר במשרה מקצועית לכל דבר - לא בחייל משוחרר שהולך לעבוד בתחנת דלק או תמיכת - מדובר במשרה שהחשיבות שלה היא אדירה. לדעתי משכורת מורה צריכה להתחיל מ-6,000 ש"ח ושההתקדמות המקצועית שלו תיהיה חלק מתוכנית החינוך ותאפשר לו להתקדם בידע ובמשכורת במקביל. צריך מהפכה רצינית בכל תחום החינוך - שאומנם קשורה למשכורת - אבל קשורה גם לרמה שאנו רוצים שבה המורים יהיו במדינה הזאת - ואיך גורמים לזה לקרות.

8,000 ש"ח זה יותר מהשכר הממוצע במשק. אבל לא הבנת. זו לא המשכורת הממוצעת של מורה - מורה מקבל בערך 4,500 ש"ח בחודש. לעומת זה, 8,000 ש"ח זה הרבה, כמעט פי 2. למשרד החינוך יש הרבה "ג'ובניקים" ודווקא הם אלו שמקבלים את השכר הגבוה, לא המורים שבחזית.

זה דומה למי שאוכל כל יום במסעדת יוקרה ואח"כ מתלונן שאין לו מספיק כסף לשכר דירה. תאכל במסעדה עממית או אפילו תקנה מצרכים ותכין אוכל בעצמך ויהיה לך מספיק כסף, אתה לא צריך לדרוש עוד.

בנוגע לשכר המורים, אתה צודק. צריך להעלות אותו בצורה משמעותית והעליה במשכורת צריכה להיות בהתאם להישגים שלו ולא בהתאם לוותק - צריך לתגמל מורים טובים ולא מורים ותיקים. מצד שני, המורים צריכים לעבוד יותר. היום הם מקבלים בערך 40% מהמשכורת שלהם על "שעות אוויר", כלומר שעות שהן לא מלמדים בפועל. זה היה אחד מהמרכיבים המרכזיים של תוכנית דוברת, העלאת שכר משמעותית למורים וקידום לפי הישגים תמורת תוספת שעות. זוכר מי הפיל אותה? אירגוני המורים.

כי אירגוני המורים, כמו כל ארגון עובדים שהסתאב, לא חושבים על טובת העסק (קרי טובת מערכת החינוך) אלא על טובת המכנה המשותף הנמוך ביותר של העובדים: המורה הגרוע שלא רוצה לעבוד. אלו שרק יפסידו מתוכנית דוברת.

והנה, רק בימים האחרונים, הממשלה והסתדרות המורים חתמו על הסכם שייתן תוספת שכר משמעותית למורים תמורת תוספת שעות. כל מורה יוכל להחליט אם להצטרף לתוכנית החדשה או להמשיך לעבוד לפי הישנה. יהיה מעניין לעקוב אחריה ולראות כה מורים יבחרו להצטרף לתוכנית. אגב, יודע מי עדיין מתנגד לה? ארגון המורים העל-יסודיים. ראה מה שכתבתי בפסקה הקודמת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

^^בקשר לשכר המורים:

אני חושב שברור לכולם ש4.5K זו משכורת קטנה מאד עבור מורה.

רק לגבי דבר אחד אני לא מסכים איתך בנושא: אין סיבה שמורים לא יקבלו תשלום על "שעות אוויר" - תאמין לי שהם לא יושבים על התחת ולא עושים כלום בזמן הזה(חוץ ממורים לספורט) אלא מכינים מבחנים, בודקים מבחנים/עבודות, נפגשים עם תלמידים, מעבירים שיעורי תגבור לקבוצות קטנות וכו' והזמן הזה ממש לא מספיק לכל זה. אני לא חושב שיש עוד בעל מקצוע בשירות הציבורי שעובד כ"כ הרבה מחוץ לשעות העבודה שלו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

וזה סתם נפנוף ידיים באוויר. מה זה "לא מספיק רגש"? מה הוא הקריב?

את הזקנים ע"י קיצוץ קצבאות ואת החלשים ע"י הקפאת נקודות הזיכוי

אז מהאתה אומר, ששר אוצר צריך לקוות שהמצב ישתפר ולא לעשות כלום כדי לנסות לשפר אותו?

כמובן שלא, אני אומר שכמעט כל שר אוצר היה מביא תוצאות טובות באותן שנים

נכון, אחרי שבחלק הראשון של הקדנציה שלו סילבן היה שר אוצר טיפוסי - העלה מיסים, הגדיל קצבאות, חילק כספים לקבוצות לחץ - אבל כשהמשק הגיע אל הסף, הוא הצליח לשנות כיוון. ועדיין ביבי עשה הרבה יותר ממנו.

הרפורמה של הקטנת המסים והרחבת בסיס המס זה סילבן

אתה מפספס את הנקודה. נאמר שבלי ביבי, היתה צמיחה קטנה יותר - נגיד 3% במקום 4.5%. מה היה עושה שר אוצר סטנדרטי? מבזבז את הצמיחה כמובן. יש יותר כסף? בוא נגדיל את הקצבאות, בוא נחלק עוד ייחודיים, בוא נגדיל את שכר לקבוצות העובדים החזקות. אה, לאן נעלמה הצמיחה?

אתה בכלל יודע מה זאת צמיחה?

אם מבזבזים את הכסף שיש זה לא פוגע בצמיחה.

הכוונות של נתניהו היו טובות וגם התוצאות

אבל מה עם מי שנמצא למטה?

לנתניהו היתה תאוריה שהכסף שיגיע למעלה יחלחל למטה

חבל שאין לזה שום ביסוס כלכלי או אמפירי

בינתיים הוא לא עשה כלום בשביל החלשים (להיפך הוא עשה דברים שפגעו בהם) והמצב התדרדר

תעקוב אחרי דוחות העוני שנה אחרי שנה ותראה כמה שביבי היה נהדר.

וזה אומר שביבי העלה את המשק על הפסים הנכונים ואולמרט את הירשזון הצליחו לא להסיט אותו מהם. אבל זה לא מספיק, אנחנו צריכים (ויכולים להשיג) צמיחה הרבה יותר מהירה, ואת זה לא נקבל ע"י שמירה על הקיים.

לא, זה בסה"כ אומר שאם לא פורצים את התקציב הכלכלה יכולה לפרוח

כי המשק הישראלי הוא בבסיסו חזק

רגע, אתה רוצה לומר לי שלציבור יש אמון באולמרט והירשזון? לאיזה ציבור בדיוק?

לא דיברתי על אמון בממשלה

דיברתי על אמון בכלכלה הישראלית

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...