משהו יכול לגיד לי איזה זיכרון זה?(לפי תמונה) - עמוד 2 - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

משהו יכול לגיד לי איזה זיכרון זה?(לפי תמונה)

sherlock1212

Recommended Posts

הזיכרון הספציפי שהוא הראה בתמונה הוא EDO

אני עוד לא ראיתי לוחות של 486 שמתאימים לזכרונות האלה.

בתמונה:

זיכרון EDO של P1 לעומת זיכרון של 486.

הזכרון התחתון בתמונה הוא SIMM של 30 פין ברוחב 8 ביט. הזכרון הנ"ל היה נפוץ במחשבי 386 ו-486.

הזכרון העליון הוא SIMM של 72 פין ברוחב 32 ביט. הזכרון הנ"ל היה בשימוש בעיקר במחשבי P1, אבל גם ב- 486 בסוף דרכם.

יש לי מולי לוח 486 עם סלוטים ל- SIMM כאלה של 72 פין, ואיפלו עם 4 סלוטים PCI (ועוד 3 ISA).

עכשיו תראה מה כתוב כאן:

http://www.4allmemory.com/index.cfm?fuseaction=search.fpm_memory_desktop_72p

http://www.compusa.com/products/product_info.asp?product_code=50058598&pfp=BROWSE

שים לב - 72 פין היו גם FPM וגם EDO. פשוט בלוחות שתמכו בשניהם EDO עבד יותר מהר.

ועוד טיפ קטן:

SIMM == Single Inline memory Module

DIMM == Dual Inline Memory Module

ב- SIMM שני הצדדים של הקונקטור זהים (הפינים מחוברים לאותו מגע משני צידי ה- SIMM.

ב- DIMM המגעים בכל צד שונים, ושני מגעים משני צידי ה-DIMM מחוברים לנקודות שונות.

ולסיום, הבט בתמונה שצילמתי במיוחד בשבילך (האיכות נמוכה בשביל לשמור על גודל סביר):

סוקט 3, שזה 486, עם 4 SIMM של 72 פין, וסלוטים של PCI.

[attachment deleted by admin]

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כן, אבל זו ענתיקה משובחת! :xyxthumbs: :xyxthumbs: :xyxthumbs:Big Kanolly Of DEWM!!!

כמה עלה ה P1 עצמו?

אני לא זוכר, אבל האמת חייבת להאמר - זה היה חרא של מחשב:

הלוח היה של Octek ז"ל במארז AT (עוד לא היה ATX ב- P1 למיטב זכרוני)

המארזים עוד לא נועשו לתמוך במעבד הנ"ל אז באחד מהסלוטים היה תקוע כרטיס עם heatsink ענק שכל תפקידו היה להמיר 12V מהסלוט ל-5V שיצאו מהלוח בקונקטור מיוחד לכוון לוח האם עבור המעבד.

פשוט "שרפו" סלוט בגלל שהספק המחורבן לא הוציא 5V בזרם מספיק.

את החרא הזה "סחבתי" 3 שנים עד שהחלפתי אותו בסלרון 300A מומהר ל-450 (מעבד אגדי, למי שזוכר. מי חולם היום על OC של 50% בלי להחליף קרור? הדבר היחיד שהיה צריך לעשות זה להדביק סלוטייפ על פין B21 בסלוט 1 שבו נתקע המעבד).

הסלרון הזול (זול אז היה $160 למיטב זכרוני) הגיע ולעתים עבר לאחר ההמהרה את ה- PII-450 שהיה אז המעבד המהיר ביותר של .

זה היה קרב בין מעבד עם L2 cache של 128K ממוקם on-chip בין מעבד עם L2 cache של 512K שהוא off-chip ויותר איטי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

חח מה אתה שומר לוחות מתקופת האבן?!חח

סתכלו לסוקט של המעבד אין כמעט פינים ותשימו לב לאיפה הוא ממוקם :kopfpatsch:

הלוח כרגע מחזיק כרטיס ISA מיוחד שאני צריך, ומריץ DOS לצורך הענין.

בשלב זה או אחר, אפרק ממנו את רכיבי ה- cache שניתן לראות מעל המעבד לצורך פרויקטים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא זוכר, אבל האמת חייבת להאמר - זה היה חרא של מחשב:

הלוח היה של Octek ז"ל במארז AT (עוד לא היה ATX ב- P1 למיטב זכרוני)

המארזים עוד לא נועשו לתמוך במעבד הנ"ל אז באחד מהסלוטים היה תקוע כרטיס עם heatsink ענק שכל תפקידו היה להמיר 12V מהסלוט ל-5V שיצאו מהלוח בקונקטור מיוחד לכוון לוח האם עבור המעבד.

פשוט "שרפו" סלוט בגלל שהספק המחורבן לא הוציא 5V בזרם מספיק.

את החרא הזה "סחבתי" 3 שנים עד שהחלפתי אותו בסלרון 300A מומהר ל-450 (מעבד אגדי, למי שזוכר. מי חולם היום על OC של 50% בלי להחליף קרור? הדבר היחיד שהיה צריך לעשות זה להדביק סלוטייפ על פין B21 בסלוט 1 שבו נתקע המעבד).

הסלרון הזול (זול אז היה $160 למיטב זכרוני) הגיע ולעתים עבר לאחר ההמהרה את ה- PII-450 שהיה אז המעבד המהיר ביותר של .

זה היה קרב בין מעבד עם L2 cache של 128K ממוקם on-chip בין מעבד עם L2 cache של 512K שהוא off-chip ויותר איטי.

הערה - היו גם היו לוחות ATX למעבדי פנטיום 1 (דוגמא אחת מיני רבות - Advanced/ML של . יש לי שניים כאלו בבית עם 133MHz..אחח הנוסטלגיה - בסביבות שנת 95 הם היו מרכיב מרכזי במחשבי ה"חלומות")

אגב, עוד הערה בנוגע למחירים של אז מול היום - מחשב High End דאז עלה משהו כמו 15-20 אלף. ייתכן והאינפלציה הייתה גבוהה יותר, אבל עדיין אפשר להגיד שמחשב מקביל (בהתחשב בהתפתחות הטכנולוגיה כמובן) ברמתו ביחס לממוצע עולה פחות מאשר אותה רמה של עצמת מיחשוב ביחס לממוצע בעבר.

בנוגע לזיכרונות - אכן היו SIMM 72Pin גם ל-486. ל-486 המאוחרים היו כמה התאמות פאזה שונות - כמו גם אפיק VL-Bus שנשכח לטובת אפיק PCI, שכולם מכירים היום ורק עכשיו מתחיל טיפין טיפין שידרוג לתקן מתקדם יותר (PCI Express)

פרט נוסף לגבי הסלרון 300A בסלוט 1 - למיטב זיכרוני לגירסה זו לא היה מטמון L2 בכלל, דבר שנמצא בעוכריו של כל מעבד שרץ בהפרש גדול כל כך ביחס לאפיק המערכת.

לסיכום - ישנם זיכרונות SIMM 72Pin בנפחים גדולים יותר (עד 64MB יצא לי לראות), הבעייה שמרבית ערכות השבבים הנפוצות לא תמכו ביותר מ-128MB.

מי שיש זיכרונות כאלו ואין לו שימוש בהם - מוזמן ליצור איתי קשר בה"פ. אני מחפש כאלו לא קצת זמן.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לגבי המטמון בסלרון...

יצאו שתי גרסאות ראשונות שלו במהירות 266 ו300... לאחר זמן קצר חטפה על הראש כי אלו היו ללא L2 CACHE והיו מאוד נחותים מבחינת ביצועים. אז החליטו להוציא את הסלרון עם 128K L2 במהירויות 300 333 ומעלה. בכדי לבדל אותם מהסדרה ללא הCACHE הוסיפו את האות A.

הסלרון 300A נחשב לאגדה בקרב האוברקלוקרים (שלי רץ ב504MHZ).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...