עוד פרויקט DIY לאוסף - Pimeta V1.1B - אודיו וקולנוע ביתי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

עוד פרויקט DIY לאוסף - Pimeta V1.1B

anatoli

Recommended Posts

אהלן שוב,

החלטתי לנצל את היום עד תום, בבוקר ישבתי על הקייס של ה-Sigma11 שלי, אחרי כן החלטתי לשבת על ה-Pimeta שהוא הלקוח הראשון של הספק.

למי שלא מכיר, מדובר על פרויקט דיי ישן. יש לו כבר מחליף, ה-Pimeta 2, אבל אני אהבתי את הגרסא הראשונה בפעמיים שבדקתי אותה, והייתה לי אפשרות להשיג את ה-PCB בחינם. אז אם כבר יש PCB, בוא נבנה אותו :) כל הסיפור כולל הכל הסתכם בסביבות ה-400 שקלים לחלקים. זה כולל גם קייס (אבל לא כולל ספק כח). בקצרה, מדובר על מגבר דיי בסיסי מבחינת החלקים שבו, אך דחוס יחסית לגודלו. יש לו הגברה של 3 ערוצים (גם האדמה היא אקטיבית). יש לו מפצל TLE2426 על הלוח בכדי ליצור אדמה וירטואלית מספק עם מתח בודד. ההגברה לכל ערוץ מתבצעת בשבב OPAMP ומשם דרך Buffer שתפקידו להיות מסוגל לספק את הזרם לאוזניות. אני הלכתי על הקונפיגורציה הבסיסית יחסית, חלק מזה בזכות העובדה שאני לא מתכנן להפעיל אותו על . בשביל הבאפרים הלכתי על BUF634 שהוא הסטנדרטי למגבר זה. מגברי השרת כרגע הם ה-OPA2134 לשמאל וימין, ו-OPA604 לאדמה. בינתיים לא הוספתי את אפשרות ה-Class A BIAS כיוון שרציתי לוודא תחילה שהכל עובד. כבר יש לי את הרכיבים ואני אוסיף את זה בעתיד. גם לא הוספתי עדיין נגדים במקביל לבאפרים (שמשפרים את אחוז העיוות). לצערי, בדיעבד החלטתי שאני רוצה נגדים קטנים יותר בכדי לקבל זרם גבוה יותר, אני אוסיף את זה בעתיד.

כמו כן, אני מתכוון להזמין מגברי שרת טובים יותר (כנראה AD8610/20) בכדי לשפר את הביצועים שלו. בחרתי שלא לחבר מתג הפעלה, ולא לחבר את ה-crowbar diode (שתפקידה לקצר את הספק במידה והוא חובר הפוך). הסיבה היא שבחרתי בספק ללא הגבלת זרם (Sigma11) ולכן, אם אשתמש בה, לא משנה באיזה דיודה אשתמש, אני אשרוף או אותה או את הספק, תלוי מי ייכנע קודם. לכן המתג יהיה בספק, וחיברתי דיודה בטור למגבר. זה מוריד בערך 0.7וולט (מצוין), וזה מבטיח לי שבמקרה שאני אחבר את הספק הפוך אז פשוט לא יהיה זרם. אגב, בזכות החיבורים שבחרתיל מתח, בלתי אפשרי לחבר בצורה הפוכה את הספק, אבל כיוון שאני לא יודע איזה דביל יכול להתעסק בזה בעתיד, הכמה אגורות של הדיודה שוות את זה.

כמו כן, השתמשתי בחוגת ווליום דיי בסיסית. כיוון שבחרתי בגיין נמוך של 2 (לא צריך יותר מזה לשמחתי), אני צריך להגביר מספיק בכדי שהאיזור הלא מאוזן של החוגה לא יעניין אותי.

איך אפשר בלי תמונה:

img0195v.jpg

סיפור מצחיק קצר לפני שאני מסיים. בזמן הבדיקה, הכל חובר בצורה מאוד ערבית. ולמרות שדאגתי לבודד הכל, וחיברתי גם את הוולט מטר בכדי לוודא שהכל תקין בזמן הריצה, לא שמתי לב שבטעות חיברתי את ה-OPA2134 הפוך, ולכן למרות שהכל נדלק, היו רעשים מאוד חזקים מהאוזניות (ככה זה כשלא שמים לב לדבר כזה קטן).בשבלי ה-2$ שעולה השבב, אפילו לא ניסיתי להוציא אותו בעדינות ולבדוק אם שני הערוצים שרדו (כנראה שכן). זרקתי אותו לפח הקרוב (החלון) ושמתי אחר במקומו. לשמחתי בכוונה התחלתי את הבדיקה משבב זול שיש לי עוד אחד ממנו. אחרי החלפת הכיוון של השבב, הכל עובד כראוי. ולמרות שכרגע שני מגברי השרת מאוד בסיסיים, זה נשמע לא רע בכלל. אני אשמח לשמוע את זה אחרי הוספת נגדי הכיוון של הבאפרים, ה-JFET של מגברי השרת, והחלפת מגברי השרת למשהו טוב יותר. בינתיים ניתקתי את החיבורים הזמניים ששמתי עד שאני אסיים את הקייס שלו, ואז אני אחבר הכל שוב כמו שצריך. דיי מצחיק לראות שגם אחרי שמכבים את הספק, ולמרות שהוא מחובר ומוריד את המתח דיי מהר, המגבר עובד עוד יחסית הרבה זמן בזכות הקבלים בכניסה שלו (4 קבלים של 1000מיקרו כל אחד בערך פי 4 ממה שאמור להיות שם לפי הסכימה, ובערך פי 2 מהערך ששמים רוב האנשים - אבל הקבלים היו דיי זולים למרות שהם יחסית איכותיים, אז החלטתי שאין סיבה למה לא לעשות את זה).

עריכה:

הפאנל האחורי קדוח גם כן. כיוון שאני לא שם מתג, וכיוון שממילא יש מתג מובנה בחוגת הווליום למקרה שארצה לחבר אותו, כל מה שצריך מאחורה זה כניסות וחיבור מתח. בחרתי בכניסת RCA אחת בלבד (בהתחלה חשבתי לעשות 2 זוגות RCA, וכניסת PL לנגנים - החלטתי לוותר על זה בינתיים).

img0197g.jpg

Anatoli.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 2 שבועות מאוחר יותר...

עידכון נוסף.

הסופ"ש הזה היה דחוס יחסית בעבודות. ראשית, בדיוק קיבלתי שלשום זוג נוסף של K340, שכמובן שלא יכולתי לעזוב בשקט. מתחתי את הגומיות, שמתי כבל חדש, ניקיתי הכל בפנים, דאגתי להחליף את הבדיל הישן והמסריח ש-AKG משתמשים בו בבדיל נורמאלי, ולנקות את כל ה-flux שישב שם 30 שנה. עשיתי גם מוד לגרילים של האוזניות, אך עדיין לא הכנסתי את החדשים מבד כיוון שאני מחכה לפאדים החדשים. אך בסך הכל סיימתי איתן, והעבודה שנשארה היא 5 דקות לכל היותר.

ישבתי גם קצת על ה-Sigma11 שסוף סוף הצלחתי לרכוש בשבילו באיזור חיבורי לחיצה עם טבעות, בכדי לעשות את חוט ההארכה. רכשתי גם פאדים לבידוד של המוספטים, אך אני עדיין לא שם אותם. הפאדים אומנם טובים מ-mica, אך השיבה לבורג עשויה מפלסטיק, ואני לא יודע כמה חום היא תשרוד לפני שתתהוות, אז אני אנסה להשיג משהו אחר. כמו כן, מוקם הלד בחזית. נותר רק לבודד את המוספטים, ולהלחים את 4 החוטים של יציאות המתח.

ובנושא המגבר (הרי הוא הנושא של הדיון, לא? :)), הוא כבר דיי גמור. אין לי עדיין נגדים מתאימים בכדי לשים בעמדה של R11, אך זה אך ורק משפר את הביצועים, לא משהו הכרחי, לכן המגבר פועל כבר עכשיו. כמו כן, עדיין לא מצאתי חוגה יפה לווליום לצערי. בסופ"ש חוברו כל החיבורים של הפאנל, הפאנל הקידמי נקדח, המגבר עבר שידרוג קל עם מעבר ל-Class A למגברי השרת (וכמובן נבדק לאחר מכן לראות שהכל עובד). כמו כן, למרות שרכשתי שני חיבורי 1/4" עם נעילה, הם גדולים כל כך שהם נכנסים במארז על המילימטר, לכן בחרתי שלא להשתמש בהם. רכשתי קונקטור אחר אשר יש לו סוויטץ' פנימי. ניתן לבחור למשל שברגע שאני מנתק את האוזניות המגבר יוציא אות לחיבור אחר (למשל חיבור קטן, או יציאות RCA לשימוש בתור קדם מגבר).

img0211s.jpg

(אפשר להגדיל על ידי לחיצה)

כמו שרואים, לא הלכתי לפי הספר, בחרתי להשתמש לצד שמאל ולצד ימין בצבע זהה של כבל, פשוט כי יש לי כבלים כאלה איכותיים שכבר מלופפים. כמו כן, יש בידוד מתכווץ שקוף על חיבורי המתח, ועל הדיודה שנמצאת בטור לספק. המקום הריק מאחור ייתכן וישמש אותי בעתיד במידה ואחליט שאני רוצה להוסיף בפנים DAC בסיסי כמו ה-Grub או ה-Bantam.

img0212w.jpg

נשאר להוסיף חוגת ווליום יפה, הלד הוא כחול שלא מאיר חזק בכדי לא להציק בעין. כמו כן, השארתי מעט מקום ריק בין הווליום ללד בכדי שבעתיד אוכל להוסיף גם חיבור 1/8" במידה וארצה או אצטרך.

בדיעבד, ייתכן וחבל שבחרתי ליישם הגבר נמוך יחסית של x2, אני דיי בטוח שזה לא יספיק ל-K340. לא נורא, במקרה הכי גרוע יש לי 2 נגדים ספייר בכדי להקפיץ את ההגבר ל-5 :)

Anatoli.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 3 חודשים מאוחר יותר...

בצער רב וביגון עמוק אני מודיע על סיום תהליך הבנייה של המגבר (וגם הספק שכבר מוכן, כפי שאפשר לראות בדיון שלו).

הצער הוא כמובן כי עכשיו אין לי שום פרוייקט ממשי באופן, קצת משעמם :(

השבוע התקבלה החבילה עם הרכיב האחרון שחיכיתי לו, ה-AD8620. אתמול הרכבתי אותו על המתאם SOIC-DIP בשביל שיתאים למגבר. בדיקה זריזה על מעגל op-amp tester שבניתי, הכל תקין, הרצה לא ארוכה מדיי בכדי לוודא שהכל תקין, והשארתי אותו לרוץ קצת לוודא שלא צצות בעיות.

לפני זמן קצר חיברתי הכל לראשונה בשולחן העבודה (ולא בפינת הבדיקות המאולתרת), המגבר מחובר ל- Xonar D2, הספק הוא כמובן ה-Sigma11, האוזניות, תאמינו או לא UE TF10, צעצוע שעד לפני כמה שבועות לא הייתי מעז להגדיר בכלל כאוזניות. מה אספר ומה אומר, לפני כן כשבדקתי את ה-UE התבאסתי מהגבוהים שלהן ואמרתי שזה לא ברמה של אמיתיות, גם כשהמגבר עבד עם היציאה של הדנון או של ה-SB3 עם מגברי השרת הקודמים זה היה המצב, אבל עכשיו בשילוב ה-D2 (שהוא מעט בהיר בצליל שלו בזכות ה-LM4562 ביציאה), ועם ההחלפה לשילוב ה-AD8620/10 במגבר, אני חייב לומר את האמת, אני מאוד מרוצה מהתוצאה. הטרבל בולט הרבה יותר, מפורט בצורה פשוט מפליאה, עכשיו האוזניות הללו נשמעות כמו שציפיתי - או למעשה קיוויתי. מבחינת באס, הבאס מעט טוב יותר מאשר ללא הגברה כאשר שומעים קטעים עם באס בלבד, אך ברגע שנכנסים לקטעים עמוסים שכוללים תוכן מעבר לרק באס, המגבר בהחלט מחייה את הצליל, הבאס שומר על נפח, והצליל נשאר מאוד מסודר. לבדיקת תדרי הביניים והבמה השתמשתי בקצת קלאסית, בינתיים רק 4 העונות של ויואלדי, מאוחר יותר תהיה בטוחים שיגיעו כל הקטעים הנפלאים של צ'איקובסקי, והתשיעית של בטהובן :) הביצועים בהחלט טובים, על הגבול החדות בקטעים מסוימים, אך הפירוט מדהים, הרבה יותר טוב ממה שחשבתי שהאוזניות האילו מסוגלות, קשה לשמוע נפילות כלשהן בתחום הביניים (זה משהו שבדרך כלל נופל בין השורות בהרבה ורמקולים).

img0388v.jpg

מבחינת הגברה, המגבר עם גיין נמוך מאוד של x2, ואני על בערך 40% מהחוגה. בקטעים ממש שקטים 50%. כמעט בדיוק מה שכיוונתי (בערך לחצי), ככה גם יש מספיק head-room למגבר, וגם יש לי מרווח ביטחון מהחלק הנמוך של החוגה שבה הוא לא מתואם כראוי בין הערוצים (וכך אפשר להסתדר עם חוגה של 4$ במקום 17$, ולחסוך מקום במארז שעם חוגה גדולה יותר לא היה מספיק גדול).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יופי בשעה טובה, כבר נמאס לי להגיד לך להתחדש על זה. :-* טוב אז אני אגיד לך להתחדש על התמונה, מאוד מגניב עם התאורת לדים הזאת.... יכול היה להיות שוט קונספט אם זה היה מסחרי. חוץ מהחוגה המצחיקה הזאתי. זה נראה יותר כמו כפתור הפעלה מווסת וליום. ולמה עשית אותו כזה חלש, אני לא מקבל את התרירוץ הזה של החוגה. איך אתה רוצה להריץ Sexttetים 600ohm ככה? סתם סתם, העיקר שאתה מצליח להינות מהTF10 סופסוף, Well Done.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

חוגה?! אין שם שום חוגה בינתיים, זה המוט של הפוטנציומטר :)

בנוגע להגבר, תאמין לי שכל דבר מעבר לזה היה בלתי נסבל, ככל שההגבר גבוה יותר, החוגה רגישה יותר, ואז קשה לדייק בעוצמה. מעבר לזה ש-600 אוהם לא אומר כלום, תלוי גם בנצילות. במקרה הכי גרוע, נוסיף מתג להחליף בין הגבר גבוה לנמוך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...