האם הגיע הזמן להחליף נתב ואם כן - איזה נתב מומלץ למצבי? - רשתות ואינטרנט - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

האם הגיע הזמן להחליף נתב ואם כן - איזה נתב מומלץ למצבי?

smalul

Recommended Posts

חברי הפורום שלום

ברשותי נתב מדגם TL-WR841N  של TP-Link. לאחרונה רכשתי מצלמת רשת אלחוטית (Wanscam HW0043 אם זה מעניין מישהו) והייתי צריך לחבר אותה במיקום בו האות האלחוטי מהנתב אינו מגיע. במקרה הגיע לידי נתב מדגם BR-6204Wg של Edimax וחשבתי להפוך אותו למגבירטווח (או AP). מסתבר שהנתב הנ"ל, למרות היותו דיי מיושן, תומך בתקן WDS. פעלתי (פחות או יותר) לפני המדריך שימוש בנתב אלחוטי כנקודת גישה אלחוטית שבאתר NetCHEIF Articles והגעתי למצב שבו אפשר להתחבר לרשת הנפרשת ע"י של Edimax ולקבל כתובת IP משרת ה DHCP וכמובן גישה לאינטרנט מהנתב של TP-Link.

הכל טוב ויפה, אבל כאן התחילה הבעיה - מדיי פעם, וזה קורה בערך פעם ביום או פעם ביומיים, הרשת האלחוטית הנפרשת ע"י הנתב של TP-Link מפסיקה לעבוד לחלוטין וכתוצאה מכך כל מכשירי הקצה שבבית (מחשבים וטלפונים ניידים) מתנתקים מהאינטרנט. רק שיהיה ברור - לא מדובר כאן בהפרעה באות האלחוטי - נראה שהנתב עצמו פשוט מפסיק לתפקד,  אך מבחינה חיצונית לא נראה שום סימן לכך (כל נוריות החיווי פועלות בדיוק כמו במצב תקין). לקחתי את הטלפון הנייד שלי ובעזרת יישום Wifi Analyzer בדקתי את עוצמת האותות באיזור. כאשר המצב תקין, אני יכול לראות את הרשת הנפרשת ע"י הנתב של TP-Link, אולם במצב הבעייתי זו אינה מופיעה כלל, גם כאשר הטלפון הנייד נמצא ממש על הנתב. מכל הנ"ל אני יכול להסיק אחת משתי המסקנות הבאות - הנתב של TP-Link אינו תקין או שהנתב של TP-Link פשוט חלש מדיי ולא עומד בעומס.

מבחינת מכשירי הרשת בבית שמתחברים לרשת האלחוטית, כרגע יש את שני הנתבים הנ"ל, שני מחשבים נייחים, שני טלפונים ניידים, מצלמת רשת ומדפסת אלחוטית (מדגם HP 5275 אם זה רלוונטי). כמובן שמדיי פעם מתווספים לרשת מכשירים נוספים כמו מחשבים (גם וגם נייחים) וטלפונים , אבל זה פחות רלוונטי.

עכשיו השאלה היא מה עושים במצב הזה? האם יש דרך לשפר את המצב? האם יש צורך בהחלפת ואם כן - איזה יהיה מספיק "חזק" בשביל להחזיק את הרשת האלחוטית שלי?

תודה על התגובות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 30
  • נוצר
  • תגובה אחרונה
ציטוט של none77

הייתי מנסה לשים עליו openwrt.

אני חושש לעשות זאת גם מכיוון שאני יכול להפוך את הנתב ללא שמיש (bricked) במידה ותהיה בעיה בעדכון הקושחה וגם כי אני לא מכיר את הקושחה הזו וצריך ללמוד אותה לעומק לפני ההתקנה (אני לא רוצה להגיע למצב שבו אני "תקוע" אבל אין לי גישה לאינטרנט מכיוון שהנתב שלי לא שמיש).

ציטוט של --- The King ---

ניסית לעשות firmware update? אולי זה יעזור.

https://www.tp-link.com/au/download/TL-WR841N.html#Firmware

גירסת החומרה של הנתב שלי היא 7.2 והקושחה שלו מעודכנת לגירסה האחרונה (ששוחררה ב 2012)

5a99863c73257_TP-LinkTL-WR841Nwithoutserial.thumb.jpg.a3a4c5302da83c1666f768e72faed937.jpg

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה מתאר פה בעיה נפוצה שקיימת גם בנתבים חדשים יותר (נתקלתי כמה פעמים)

הנתב עשה את שלו.

תגדיר תקציב ואת אופי השימושים וזה הזמן לנתב חדש.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של puu

הפתרון אצלי היה שלא יעבוד עם wireless mode N

עכשיו עובד רק עם G בלי שום בעיה

שיניתי את הגדרות הרשת האלחוטית כך שהנתב יעבוד רק בתקן G. אני אמתין מספר ימים בכדי לראות האם זהו פתרון לבעיה.

ציטוט של yotam.m

אתה מתאר פה בעיה נפוצה שקיימת גם בנתבים חדשים יותר (נתקלתי כמה פעמים)

הנתב עשה את שלו.

תגדיר תקציב ואת אופי השימושים וזה הזמן לנתב חדש.

א. אם הבעיה קיימת גם בנתבים חדשים אז אין ממש טעם להחליף את הנתב שלי...

ב. למה בדיוק כוונת ב"הנתב עשה את שלו"? האם מדובר על בעיה חומרה? בעיית תוכנה (או יותר נכון - קושחה)? או האם הנתב פשוט חלש מדיי?

ג. אופי השימוש - גלישה באינטרנט, הורדת קבצים, שיתוף קבצים בין המחשבים ברשת הביתית וכן כל מה שתיארתי קודם לכן (הרחבת הרשת האלחוטית, חיבור למצלמת ושימוש במדפסת רשת). בנוגע למספר הלקוחות - הייתי שמח אם הנתב יהיה מסוגל לתמוך בכ-20 לקוחות (מכשירי רשת) בלי שתיווצר בעיה כלשהי.  הייתי שמח אילו בנתב היו 4 חיבורי Gigabit ל LAN ולא חיבורי 10/100Mbps (כי אם כבר משדרגים...).

בנוגע לתקציב - אין משהו מוגדר, אבל לא הייתי רוצה להשתגע. 200 ש"ח זה סכום סביר לנתב, אלא אם כן מדובר בנתב חזק במיוחד שיוכל לשמש אותי במשך שנים רבות ואז יהיה אפשר להכפיל את התקציב ואולי אף קצת יותר.

בנוסף, אם כבר מדברים על חדש, ארצה להתייעץ איתכם בנושאים הבאים:

א. האם כדאי להשקיע בנתב VDSL? כרגע אני מחובר לתשתית של HOT (כבלים), אבל מי יודע מה צופן העתיד...

ב. האם קיים או נתבים שכדאי לקנות מאתרים מחו"ל שהם גם חזקים יותר, גם זולים יותר לעומת מחירם בארץ וגם לא אמורה להיות בעיה לייבא אותם?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אל תיקח את זה אישית,

דיברתי על בעיה שקיימת לרוב במכשירים "עייפים" שמה לעשות עשו את שלהם ודולקים 24\7.

לא יודע איך הבנת מדבריי שתיתקל בזה גם בנתב הבא שלך.

הנתב וותיק בתקן "ישן" (N) עם מעבד וותיק ומעט זיכרון וכדי לעשות את כל מה שתיארת ביעילות ומהירות עדיף להתבסס על מוצר בתקן חדש, כזה שיעביר קבצים בתוך הרשת בצורה מהירה (כמובן שכלל חומרת הרשת צריכה לתמוך) ונוחה כמובן עם יציאות 1G.

200 ש"ח הם לצערי סכום מועט מידי כדי לקבל איכותי שיעמוד בכל הדרישות שהצגת כולל טיפול ב-20 קליינטים.

לשם זה הייתי ממליץ להציץ ברשימת הנתבים המומלצים באתר של הצ'יף יש את ה-C7 וה-C9 (את ה-C9 ראיתי במחירים טובים מאוד בחלק מהאתרים)

הזמנה מחו"ל היא שיקול שלך קח בחשבון את נושא תקן משרד התקשורת במידה וייתפס, אם מישהו מביא לך פיזית אז המצב קל בהרבה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של yotam.m

אל תיקח את זה אישית,

דיברתי על בעיה שקיימת לרוב במכשירים "עייפים" שמה לעשות עשו את שלהם ודולקים 24\7.

לא יודע איך הבנת מדבריי שתיתקל בזה גם בנתב הבא שלך.

א. אם הבנת מדבריי שנעלבתי או נפגעתי בצורה כלשהי מדבריך - קבל את התנצלותי. לא לקחתי דבר באופן אישי ואני מודה לך על תרומתך לדיון הזה.

ב. מכשירי כמו נתבים תוכננו לעבוד 7 ימים בשבוע ו-24 שעות בכל יום. אם נתב לא מסוגל לעשות זאת אז אפשר להניח שמשהו לא בסדר איתו. 

ג. מבחינתי מכשיר "עייף" הוא מכשיר שלא מסוגל לטפל בנתונים "מודרניים", ובמקרה הזה - בתעבורת רשת כפי שנפוצה בשנת 2018. העניין הוא שמלבד הוספת שני לרשת המשמש במגדיל טווח, השימוש ברשת המקומית נשאר פחות או יותר אותו הדבר, כך שאני לא בטוח עד כמה הנתב שלי "עייף". אני גם אציין שאת דגם הנתב שלי עדיין מוכרים בחנויות (אם כי בגירסת חומרה יותר מעודכנת), כך שהוא אמור להתאים לרשת מודרנית.

ציטוט של yotam.m

הייתי ממליץ להציץ ברשימת הנתבים המומלצים באתר של הצ'יף יש את ה-C7 וה-C9 (את ה-C9 ראיתי במחירים טובים מאוד בחלק מהאתרים)

אני אכן מכיר את רשימת הנתבים המומלצים מהאתר הנ"ל, כאשר המחשבה היא על מדגם TP-Link Archer VR600 AC1600 (כ-460 ש"ח ב KSP) או מדגם TP-Link Archer C7 AC1750 (שעולה 485 ש"ח ב KSP).

ציטוט של yotam.m

הזמנה מחו"ל היא שיקול שלך קח בחשבון את נושא תקן משרד התקשורת במידה וייתפס

א. כמובן שאם החיסכון הוא של כמה שקלים בודדים אז ברור שלא משתלם להזמין מחו"ל (ולמעשה לעיתים הנתב מחו"ל יעלה יותר).

ב. אני הנחתי שאם נמכר בארץ בחנויות אז יש לו אישור של משרד התקשורת ולכן הוא לא אמור להיות מעוכב בכניסה לארץ. האם זה לא המצב?

אגב, אני שוקל להגדיל את מהירות הרשת שלי מ 30/1.5Mbps ל 200/5Mbps (בתשתית של HOT/כבלים). כיצד הדבר אמור להשפיע על בחירת הנתב? ברור לי שצריך נתב "חזק" יותר (עם מעבד חזק יותר ויותר RAM), אז השאלה היא איזה יתאים במקרה כזה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של smalul

א. אם הבנת מדבריי שנעלבתי או נפגעתי בצורה כלשהי מדבריך - קבל את התנצלותי. לא לקחתי דבר באופן אישי ואני מודה לך על תרומתך לדיון הזה.

ב. מכשירי רשת כמו נתבים תוכננו לעבוד 7 ימים בשבוע ו-24 שעות בכל יום. אם נתב לא מסוגל לעשות זאת אז אפשר להניח שמשהו לא בסדר איתו. 

ג. מבחינתי מכשיר "עייף" הוא מכשיר שלא מסוגל לטפל בנתונים "מודרניים", ובמקרה הזה - בתעבורת רשת כפי שנפוצה בשנת 2018. העניין הוא שמלבד הוספת נתב שני לרשת המשמש במגדיל טווח, השימוש ברשת המקומית נשאר פחות או יותר אותו הדבר, כך שאני לא בטוח עד כמה הנתב שלי "עייף". אני גם אציין שאת דגם הנתב שלי עדיין מוכרים בחנויות (אם כי בגירסת חומרה יותר מעודכנת), כך שהוא אמור להתאים לרשת מודרנית.

סה"כ התכוונתי שבתוך הנתב יש יחידת מקלט משדר שמה לעשות כמו כל מוצר אלקטרוני מפתחת בעיות שהנפוצה בהן (שאני נתקלתי) היא הפסקת שידור\קליטה לסירוגין.

קצת קשה להגיד האם המכשיר הנ"ל יכול לספק את צריכת הרשת שלך שכן היא עולה כל הזמן גם אם לא שמים לב. אופי השימוש שאתה מתאר כבד מידי למכשיר הזה.

הוא מתאים לרשת מודרנית בתנאי שמדובר על אחת עם שימושים בסיסיים (20 קליינטים והעברת קבצים כבדה ביניהם כולל מצלמת רשת) הם קצת יותר מהבייסיק.

ציטוט של smalul

אני אכן מכיר את רשימת הנתבים המומלצים מהאתר הנ"ל, כאשר המחשבה היא על נתב מדגם TP-Link Archer VR600 AC1600 (כ-460 ש"ח ב KSP) או מדגם TP-Link Archer C7 AC1750 (שעולה 485 ש"ח ב KSP).

א. כמובן שאם החיסכון הוא של כמה שקלים בודדים אז ברור שלא משתלם להזמין מחו"ל (ולמעשה לעיתים הנתב מחו"ל יעלה יותר).

ב. אני הנחתי שאם נתב נמכר בארץ בחנויות אז יש לו אישור של משרד התקשורת ולכן הוא לא אמור להיות מעוכב בכניסה לארץ. האם זה לא המצב?

החיסכון הוא סביר, לפעמים מדובר במשהו משמעותי כתלות בדגם, אם הנתב נמכר בארץ כמובן שקל יותר להכניס אותו אך עדיין גורר אותך להמצאת אישורים תשלום מע"מ וחוסר בראוטר בינתיים (במקרה ואין לך אחד פעיל)

גם אצלנו לפעמים יש מציאות: 

http://www.plonter.co.il/detail.tmpl?sku=Archer-C9

ציטוט של smalul

אגב, אני שוקל להגדיל את מהירות הרשת שלי מ 30/1.5Mbps ל 200/5Mbps (בתשתית של HOT/כבלים). כיצד הדבר אמור להשפיע על בחירת הנתב? ברור לי שצריך נתב "חזק" יותר (עם מעבד חזק יותר ויותר זיכרון RAM), אז השאלה היא איזה נתב יתאים במקרה כזה?

ראה קישור למעלה בנוגע להמלצה.

אכן אתה "מפיל" על הנתב עבודה מאומצת יותר וטיפול בכמות חיבורים גדולה יותר כי מן הסתם גם הקליינטים שלך ירצו להשתמש ברוחב הפס המוגדל.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של puu

הפתרון אצלי היה שלא יעבוד עם wireless mode N

עכשיו עובד רק עם G בלי שום בעיה

ציטוט של smalul

שיניתי את הגדרות הרשת האלחוטית כך שהנתב יעבוד רק בתקן G. אני אמתין מספר ימים בכדי לראות האם זהו פתרון לבעיה.

טוב, מאז שהגדרתי את הנתב הראשי שלי לעבוד בתקן G בלבד הבעיה באמת לא חזרה. מצד שני עברו רק 3-4 ימים. אם הבעיה תחזור אני אעדכן.

אגב, אם אכן הבעיה מתרחשת רק כאשר החיבור האלחוטי עובד בתקן IEEE 802.11n, שבמקרה שלי תומך ב"מהירות" מקסימלית של 300Mbps, אבל לא כאשר החיבור האלחוטי עובד בתקן IEEE 802.11g, שתומך ב"מהירות" מקסימלית של 54Mbps, אז אפשר להסיק שהנתב שלי פשוט חלש מדיי מכדי לעבוד בתקן 802.11n או שמשהו לא תקין איתו כנראה ברמת הקושחה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

משהו לא תקין ברמת המשדר, חבל על הזמן שלך בחיפוש פתרונות כל כך ספציפיים אם וזו הבעיה.

נתקלתי גם בבעיות מסוג זה במשדרים עוד יותר ישנים. (B)

אגב,

מהירות הרשת שלך יורדת לתעבורה בלתי נסבלת במונחי העברת הנתונים של היום.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של smalul

שתומך ב"מהירות" מקסימלית של 54Mbps, אז אפשר להסיק שהנתב שלי פשוט חלש מדיי מכדי לעבוד בתקן 802.11n או שמשהו לא תקין איתו כנראה ברמת הקושחה.

לפני ששיניתי את התקן , ניסיתי כל מיני קושחות.

שום דבר לא עזר.

אני חושב @yotam.m צודק. זה משהו חומרתי, שאחרי זמן מפסיק לעבוד נורמלי.

יכול להיות אפילו שהחומרה אצלי ואצלך בראוטר דומה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של yotam.m

מהירות הרשת שלך יורדת לתעבורה בלתי נסבלת במונחי העברת הנתונים של היום.

טכנית זה נכון, מעשית כרגע יש לי אינטרנט של 30/1.5Mbps והמחשבים בבית מחוברים עם כרטיס רשת אלחוטי מסוג TL-WN721N, שתומך ב"מהירות" של עד 150Mbps, כך שהשינוי לא ממש מורגש. אם וכאשר אני אשדרג את "מהירות" התשתית והספק, אז עבודה בתקן 802.11g אכן תגביל אותי.

אגב, עשיתי עכשו בדיקת "מהירות" באתר speedtest.net וקיבלתי תוצאה של כ 25.5Mbps בהורדה וכ 1.4Mbps העלאה.

ציטוט של puu

יכול להיות אפילו שהחומרה אצלי ואצלך בראוטר דומה

לפי האתר OpenWrt, החומרה של ה Linksys E900 מבוססת על שבבים של Broadcom בעוד בחומרה של ה TP-Link TL-WR841N v7 מבוססת על שבבים של Atheros.

נכון לעכשו אני שוקל לקנות את ה TP-Link Archer C9 1900 שנמכר ב Plonet בכ-460 ש"ח (קישור), כפי ש @yotam.m הציע. כמובן שבלי להחליף את כרטיסי הרשת במחשב או/ו רישות הבית בכבלי CAT 6 אני לא באמת אוכל להנות מאינטרנט ב"מהירות" גבוהה, אבל צעד צעד...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...