אנשים עשירים. - עמוד 12 - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

אנשים עשירים.

Sargon

Recommended Posts

• תגובות 208
  • נוצר
  • תגובה אחרונה
כמובן, קלי קלות.

אתה עני מבחירה, אני מבין? רק ה"מוסריות" שלך היא המכשול הגדול בדרך לכסף הגדול חחח

אתה שואל למה הם עשירים ואתה לא? כי הם חכמים ומוצלחים ממך.

תפסיק להסתכל בצלחת של אחרים, עשה כמיטב יכולתך ותן לגורל להכתיב את ההמשך.

עשיר זה מושג יחסי. לא כולם יכולים להיות ולא צריך לתת עין צרה באלו שהצליחה דרכם.

למה ההתנשאות? כל מה שאתה יודע רק מנסיונך או שלמדת מאחרים? הוא החליט להתעניין בתחום הזה, למה זה פחות מעניין מכל תחום אחר שאתה התמחית בו?

- - - תגובה אוחדה: - - -

גם העברינים חכמים ממך. אתה חושב שלהיות פושע זה קל?

תהיה הרמאי הכי גדול נראה כמה רחוק תגיע חח.

בהצלחה!

ואם היו נותנים לך הזדמנות היית עבריין בדיוק כמוהם ההבדל הוא שאין לך ביצים.

בהנחה ולא עשית לו בדיקה פיזיולוגית שמוכיחה את זה יש את האופציה שרמת המוסריות שלו יותר גבוהה.

אם אדם עבד קשה , בנה עסקים וחברות , ובאמת השקיע מעצמו אז ממש אין לי בעיה שיהיה עשיר .

אני אפילו מאוד אעריך את זה אם במדינה שלנו אדם שעובד קשה יתוגמל בממון רב .

הבעיה מתחילה בדור שלאחריו , ילדיו הופכים לעשירים , ללא השקעת כל עבודה .

הם כל היום וכל הלילה מבלים ומי שמריץ אותם זה כל מיני יועצים , שבדר"כ נסתרים מהעין .

יכול להיות שהם קופצים לאיזה משרד או שניים , אבל זו לא העבודה הקשה שהוריהם השקיעו ..

האמת , שאיתם יש לי בעיה . יש לי בעיה עם אנשים עשירים , שלא עבדו קשה עבור ממונם .

הרי זה דיי מוציא אוויר מהמנטרה של "תעבוד קשה - תהיה עשיר" ומכניס אוויר למנטרה של "תוולד להורים הנכונים".

אני באמת חושב שצריך לעשות משהו לגבי זה ברמה הגלובלית (לפחות של מדינות המערב ) , אולי מס של 50% מעל לירושה של מיליארד .

הצאצא עדיין יהיה עשיר (מיליונר) וזה מספיק . לא צריך להפוך לחזירים . ואפילו יותר מזה אם הצאצא יהיה מיליונר - תהיה לו נקודת פתיחה יותר טובה משל הוריו .

כל אדם שיאמר, "כל הכסף שלי הגיע מעבודה קשה" אני אאמין לו. השאלה כמובן, עבודה קשה של מי? הרי אם בחברה שהוא הקים כל עובד היה מקבל את החלק היחסי לתרומה האמיתית שלו הוא כנראה היה עשיר הרבה פחות. אבל כשאתה מכניס לעניין כל מיני עובדי קבלן ועוד מושגים מכובסים לעבד אתה מקבל את זה שתמורה גבוהה מתחלקת באופן לא שווה במיוחד. לראיה, כל רכבי המרצדס של בעלי חברות השמירה והניקיון שנותנים שכר מינימום.

אני רק אוסיף, תחשוב שבדיוק פיטרו אותך מהעבודה, אין לך כסף לשכר דירה והולכים לפנות אותך, יש לך אישה ושלושה ילדים רעבים שתלויים בך ואשתך מאיימת להתרגש ממך כי אתה לא יוצלח שלא מצליח לפרנס את משפחתו בכבוד וכל יום מקללת אותך וקוראת לך אפס ולוזר, ובנוסף על כל הצרות יש לך אמא חולה שצריכה טיפול תרופתי יקר עם חובות טופחים והולכים שאתה לא רואה את הקרקעית ולא יודע מאיפה להתחיל.

מעניין כמה זמן ה"יושרה" שלך תחזיק במצב כזה. קל לדבר כש"נוח" לך ואתה לא מרגיש את זה. אתה רק צריך להיות נואש מספיק, ותראה עד כמה רחוק אתה באמת מוכן ללכת.

מוסר זה גם דבר יחסי ולא מוחלט.

חומר למחשבה.

חשבתי על זה, אתה טועה. מוסר הוא מוחלט ולא יחסי.

רגע לאחר שהמציאו את הכסף כאמצעי במקום סחר חליפין, הוא הפך להיות מטרה...

אתה מוציא פה עצבים על עשירים (תוך התבטאויות קיצוניות שאני לא מסכים עמן), אבל נראה לי שלמעשה אתה כועס על השיטה.

השיטה הקפיטליסטית פחות מוסרית במובנים רבים משיטות סוציאליסטיות יותר. גם אני הייתי מעדיף שהעושר יתחלק בין כולם, שלא יהיו פערים כל כך גדולים, שלא יהיה מנכ"ל שמרוויח כל חודש כמה מיליונים בעוד שהעובדים שלו בקושי מצליחים להביא לחם הביתה.

הבעיה היא שהשיטה הקפיטליסטית הוכחה כשיטה הטובה ביותר לצמיחה של המשק, בעוד ששיטות שיוויוניות, כגון קומוניזם, פשטו את הרגל.

אגב, היום יש מגמה למדוד הצלחה לא רק במובנים של GNP, אלא גם במובנים של קיימות. חברה, סביבה וכו'. אולי זה יוביל לשינוי, הלוואי.

קודם כל אף אחד לא "הוכיח" כלום.דבר שני, במקרה אתה כנראה צודק. זו באמת השיטה העדיפה. אבל אם מדברים על קפיטליזם אמיתי, לא כמו שיש בארץ. אם אני ארצה לפתוח בנק מישהו ירשה לי? באותו עניין, חברת ביטוח (לא סוכנות, חברה) או עוד כל מיני דברים שנשלטים על יד רגולטורים שאחרי זה מוצאים עבודה עם משכורת שמנה, הפלא ופלא, באותן חברות שפיקחו עליהן. אז לצערי המצב בארץ הוא בטח לא של קפיטליזם טהור.

אני לא מוציא עצבים ..

היה מישהו שאמר , שהבעיה היא לא בשיטה כזאת או אחרת , אלא באדם .

אם העושר מתרכז בידיים של מתי-מועט , אין זה משנה מה תהיה השיטה .

אתה יודע מה ההגדרה המילונית של אוליגרך? (רמז, זה לא מה שמפמפמים לך בתקשורת בדיוק)

אנחנו כבר אוטוטו בעמוד 6 ועדיין לא נתת שום דוגמה ממשית מלבד הדוגמה המוזרה של שכירות על דירה שאתה בעצמך שוכר.

כתבתי עליה כבר שאני לא מכיר אף אחד שעושה את זה ואני בספק אם זה הפך מישהו ל"עשיר" (כמה כבר אפשר להרוויח מזה?), אבל נניח.

מה עוד?

איזה עוד דרכים "לא חוקיות" (במרכאות כי עובדה שהם לא בכלא) אתה מכיר שאנשים התעשרו מהן?

למכור אגרות חוב ולעשות עליהן תספורת למשל? חוקי למהדרין אבל מסריח.

מה נתפסתם על ה"כלא" הזה.

סבבה אז שיהיה "לא חוקי לא במרכאות" - איזה דוגמאות יש לך? אני מתכוון לדוגמאות ספציפיות ולא "אפשר לרמות את מס הכנסה".

הכותרת של הדיון היא "אנשים עשירים".

א. על איזה אנשים אתה מדבר? ספציפית, שמות.

ב. איך הם התעשרו ומדוע לדעתך זאת לא צורה תקינה להתעשרות?

אילן קופרמן - סגל. http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%99%D7%9C%D7%9F_%D7%A7%D7%95%D7%A4%D7%A8%D7%9E%D7%9F-%D7%A1%D7%92%D7%9C

אדון Sargon,

מצטער אבל אתה כותב שטויות. אתה חושב שיש בארץ 10 אנשים שמוכרים לך אוכל, דירות ומכוניות. זה טענה הזויה שלא ברור לי איך אדם שחיי במדינה שמתנהלת על ידי שוק חופשי (ובוא רגע לא נכנס לעניין עד כמה הוא חופשי, הוא עדיין חופשי) משמיע מפיו. וגם אם כן, גם אם יש אדם אחד שמוכר לך דירות ומכוניות, ובגלל שלו היה ביצים לקום, להשקיע כסף, לקחת סיכון ולהתחיל לבנות דברים במדינה הזאת ולהתחיל לייבא מכוניות, יודע מה? מגיע לו. וזה שעל הדרך הוא קצת שיקר, או נתן שוחד של 1000ש"ח לפקיד בנמל, לא מעניין אותי. הוא עשה ואתה לא. לא יש ולך אין. הוא התסכן ואתה לא. בגלל זה הוא הצליח ואתה בוכה בפורום.

הבעיה היא לא במערכת, היא בך. כל אחד יכול לסיים בית ספר ואוניברסיטה, אבל בשביל באמת להצליח צריך לעשות קצת מעבר לזה.

הדוגמא שלך על עובדי הייטק, היא דוגמא בוואקום. אתה עובד הייטק? אם לא אז אל תדבר. זה שאתה לא יודע לנצל את הזמן שלך ולהתפתח ולהינות בחיים זה בעיה שלך, לא בעיה של המערכת.

וכמובן אני מצטרף לבקשה של yonizaf

שוק חופשי? אם אני רוצה לייא רכבים כדי להתחרות באדם מהדוגמה שלך אני יכול? אם לא אז זה לא שוק חופשי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בקיצור, למעשה אתה טוען שהם מרמים בגלל עמדתם, ולא שהם בעמדתם הודות לכך שהם מרמים?

אני לא רואה איך שני הדברים סותרים אחד את השני, אבל בכל אופן זה לא מה שאני טוען בכלל. מה שאני טוען זה שגם אם הם מרמים, ואפילו אם חלק גדול מהונם הגיע כתוצאה מאותן רמאויות, אתה לא יכול לבוא אליהם בטענות היות שכולם מרמים, עניים כמו עשירים. זה אמנם ניכר יותר בוודאות במקצועות שבהם משתלם לרמות, אבל גם את השכיר הרגיל אתה יכול לתפוס כשהוא סתם יושב חצי שעה בשרותים עם הסמארטפון על חשבון שעות העבודה, כשברור שזהו לא הדבר הכשר ביותר לעשות. ותסלח לי על הקטנוניות לכאורה, אבל הנקודה היא שאנשים בעלי מוסר מושלם הם נדירים ממש - אחד מאלף במקרה הטוב. לכל אחד יש הגדרה משלו מה מוסרי (והדוגמה המושלמת היא אותו אחד בדיון זה שטען שלא מוסרי לשכור דירה ולהשכיר לאחרים. אני לא מבין מה הוא רוצה), לכל אחד יש את הרמה שבה הוא מוכן לחצות את גבול המוסריות למען בצע כסף, ולכל אחד יש את הנסיבות שלו שבהן יכול להיות יותר או פחות משתלם לו לחצות את אותו גבול מוסריות. גם אם זה לא תמיד מתבטא בעבודה, זה יכול להתבטא בדברים אחרים - למשל אותו אחד שחושב שלהתחמק מאגרת טלויזיה זה דבר מוסרי במיוחד (למרות שזה בניגוד לחוק), ואחר שיודע שזה לא הכי מוסרי להשיג ספק ב"טריק" ללא תשלום אבל זה לא מספיק כדי להפריע לו לעשות את זה. במקרה העשירים הם בקבוצה שבה יותר משתלם לרמות (וגם בקבוצה הזו הם המיעוט), זה לא הופך אותם לפחות מוסריים בעצם, אלא אך ורק מצד הנסיבות.

אז כן, אני בהחלט סבור שהעשירים הם לא יותר "בלתי מוסריים" בממוצע מאלה שאינם עשירים. אתה יכול לחשוב על זה גם ככה: על כל כמה אלפי רמאים יש אחד (במקרה הטוב) שנהיה עשיר. אז מה, הוא נהיה עשיר כי הוא רמאי? קצת קשה לטעון, שהרי אלפי רמאים אחרים שלא נהיו עשירים מוכיחים אחרת. אלא מה, תטען שאם לא היה רמאי לא היה עשיר? יכול להיות. מצד שני, אם לא היו לו עיניים ואוזניים גם סביר להניח שלא היה עשיר. אבל לכל השאר גם יש עיניים ואוזנים? למי אכפת. העיקר שיש לו, ובלי זה הוא לא היה עשיר, אז כנראה שזה בגלל העיניים והאוזניים. אה, כן, והעובדה שהוא רמאי. בדיוק כמו כל השאר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם אתה שם באותו הסל שכיר עם מוסר עבודה לא מושלם ש"גונב" כמה דקות ממעסיקו (העשיר בהרבה ממנו, בד"כ, ושממילא לא משלם לו שכר ההולם את ההכנסה שהוא מייצר עבור מקום עבודתו) ובעל חברה גדולה שעושק את עובדיו (המקבלים שכר מינימום ממילא) או מורה להם לרמות את לקוחותיו (העניים ממנו בהרבה, והמרומים ב"שיטת מצליח" בסיטונאות), קשה לי למצוא שפה משותפת איתך. עוד רגע תגיד שאי אפשר לשים רוצחים בכלא, כי מי מאיתנו לא חצה מעולם כביש באדום.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא טענתי שאפשר להשוות את חומרת מעשיהם בפועל. גם לא טענתי שאם אי מי מהם נתפס עובר על החוק צריך לוותר לו. כן טענתי שכמעט כל אדם אחר במצבם היה מתנהג אותו דבר, כלומר הבעיה היא לא המוסריות שלהם אלא הנסיבות שלהם. כמו כן טענתי שהם חלק קטן מאד מהקבוצה הכוללת של "אנשים שדורכים על אחרים כדי להרוויח" ולכן לא הוגן להתמקד בהם (וגם אם הקבוצה הזו היא חלק קטן מהאוכלוסיה זה לא סותר בכלום את הטיעון הנ"ל).

אם לקחת דוגמה מתחום התנועה (אתה התחלת), דמיין לעצמך שאתה עומד ליד כביש שהוא עליה קשה מאד, ורק רכבי וכד' יכולים לעבור בו את המהירות המותרת. אז אתה בא וטוען לי: "כל בעלי רכבי הספורט הם עברייני תנועה", ואני מפנה אותך לכביש ממול, זה שבו המכוניות נוסעות בירידה. שם תוכל לראות במבט אחד שההבדל שראית קודם בין רכבי הספורט לכל השאר הוא בדבר אחד - הנסיבות. פתאום כל הרכבים, הגדולים והקטנים, הישנים והחדשים, כולם עוברים בשמחה ובששון את חוקי התנועה. מה מנע מהם לעשות את זה קודם? הנסיבות בלבד. אז נכון שאם שוטר יעמוד במקום שאתה עמדת הוא יעצור רק רכבי , ואם זה יקרה אני לא הולך לטעון שהם לא צריכים לקבל את העונש הקבוע בחוק. זה נכון גם שהוא לא יוכל לעצור את כל רכבי הטרנטה שנוסעים כחוק כביכול, ואני לא טוען שהוא צריך - אי אפשר לעצור אדם על עבירה שהיה עושה לו היו הנסיבות שונות, כל עוד לא עשה אותה בפועל. אבל אם אנחנו כעומדים מהצד נתייג את קבוצת בעלי רכבי הספורט כעבריינים - זה לא תיוג הוגן, היות שכל אחד אחר על אותו הכביש היה עושה אותו דבר אם הנסיבות היו מאפשרות זאת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אז אם, למשל, ניקח אדם ממוצע מהרחוב וניתן לו את תפקיד מנהל המכירות של <חברת תקשורת סלולרית כלשהי>, אתה אומר שגם הוא ינחה את נציגי השירות לרמות את הלקוחות ב"שיטת מצליח", בדיוק כמו המנהל הנוכחי?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא מכיר את התחום מספיק כדי לענות תשובה וודאית, אבל בגדול, אפשר להניח את הסבירות שאדם חדש כלשהו באותו תפקיד יתנהג באופן מסויים לפי ממוצע ההתנהגות של אנשים שכבר מחזיקים בתפקידים זהים בחברות שונות. לצורך העניין נניח שיש 50 מנהלי מכירות בתחומים שעובדים באופן דומה (לא חייב להיות תקשורת סלולרית או תקשורת בכלל, אבל אופי התפקיד צריך להיות מספיק דומה), וכולם מתנהלים ב"שיטת מצליח", אז הסיכוי שאדם חדש בתפקיד (ובהנחה שכשיר לתפקיד ומבין מה הוא עושה) יתנהג באותו אופן בהחלט שואף ל100%. אם רק 50% מהמנהלים הקיימים נוהג בשיטת מצליח, הסבירות שאדם חדש אקראי יעשה זאת גם היא כ50%, וכן הלאה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני מסכים עם זה במידה כלשהי.

זוהי הסיבה שאני מטיל חלק מהאחריות על הממשלה ולא על האנשים עצמם. על הממשלה (לדעתי) לתקן עיוותים כאשר פוגעים באופן מהותי בחפים מפשע, חלשים וכן הלאה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

איזה יופי, הגענו סוף סוף לשלב של "אד הומינם". (בעצם כבר היית שם קודם, רק שעכשיו זה בצורה מפורשת). לא יודע מה איתך, אבל אותי לימדו שלא ככה מנהלים דיון. חבל.

לא הודיתי את זה על עצמי יותר ממה שטענתי את זה עליך. אני לא מתיימר לדעת איך הייתי עומד בפיתוי כזה או אחר לו הועמדתי בניסיון העושר, ולא נראה לי שאתה או כל אחד אחר יכול לבוא בהצהרות שאם היית בסיטואציה זהה למישהו אחר היית נוהג אחרת ממנו. לאנשים נדמה שהם מכירים את עצמם, והעולם מלא באנשים שהיו בטוחים ש"אם אגיע לסיטואציה זו אנהג אחרת" עד שהגיעו לאותה סיטואציה והתנהגו בדיוק כמו קודמיהם, בד"כ בליווי טענות ריקות בסגנון "מה שרואים מכאן לא רואים משם" וכיוצ"ב.

אז כן, לפי הסטטיסטיקה יש סיכוי סביר להניח שלא הייתי עומד בניסיון. לפי אותה סטטיסטיקה יש את אותו סיכוי שגם אתה לא היית עומד בו. הייתי יכול לבוא בהצהרות שאני לא כזה ואין מצב שזה יקרה לי (ואני רוצה להאמין שזה אכן כך), אבל לא אטען זאת (משום שאז ארמה לא רק את אחרים אלא גם את עצמי, ולרמות את עצמי ממש לא בא לי). האמת היא שאני פשוט לא יודע ולא יכול לדעת. אתה כמובן יכול לטעון את אותה טענה על עצמך, ולא אתווכח איתך על כך, אבל תרשה לי לקחת את דבריך אלה בערבון מוגבל.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה נחמד שאתם בעצם מודים בכך שלו רק היתה לכם האפשרות, הייתם נהיים בעצמכם גנבים גדולים.

לא הודתי בזה - וזה לא נכון. אבל אני ואתה זה לא רוב האנשים.

yonizaf, ברור שאי אפשר לדעת בוודאות. אבל כן הייתי בהרבה מצבים בחיים שבהם התנהגתי בצורה שונה לחלוטין מן האדם הממוצע. בהחלט ישנם אנשים שמסוגלים לסטות מתבנית ההתנהגות הרגילה שהחברה מכתיבה. אם כי שוב - לדעת בוודאות, אי אפשר (שום דבר בחיים).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה נחמד שאתם בעצם מודים בכך שלו רק היתה לכם האפשרות, הייתם נהיים בעצמכם גנבים גדולים.

דמוגוגיה בשקל. אפשר לחשוב שעכשיו אתה לא "גנב". כל אחד פה מחפש איך לדפוק עוד שקל וחצי פה ושקל וחצי שם העיקר ש"דפקתי את המערכת". (אמירה כללית כמובן, שלא מתייחסת לכולם)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש פה כמה דברים בסיסיים שאנשים לא קולטים.

דבר ראשון יש עניין של יחסי מרות ועמדות כח.

בן אדם שהוא שכיר נמצא תחת מרותו של המנהל שלו.

עצמאי שגונב עוד כמה שקלים מהלקוח הוא אומנם חרא ורמאי אבל הנזק שהוא גרם הרבה יותר קטן מאנשים שגונבים במליונים והורסים לאלפי אנשים את החיים.

זה אנשים שמשחקים בחיי אדם(לא במובן של להרוג אבל במובן של עתיד גורלם) ולפעמים גם בגורל המדינה כולה.

היה לי בוס באחד מהעבודות הקודמות שלי שהיה מנהל בכיר והוא אמר שהוא לא יכל לעמוד יותר בלחץ כי מצפים ממנו לרמות ולהיות אגרסיבי בתפקיד שלו על מנת למקסם רווחים. הוא אמר שהם היו מעסיקים אנשים רק בשביל לסדר את הדוחו"ת של החברה, אנשים שהוא יודע שהוא יפטר אותם מאוחר יותר. אם אתה בכזה תפקיד ואתה לא מנסה למקסם רווחים בכל דרך אפשרית ולא אתית אז חושבים שאתה אדיוט, זה מצופה ממך בתור מנהל בכיר.

ועוד כמה בעיות בסיסיות של חוסר הבנה של לוגיקה בסיסית. אני בהחלט מסכים שזה שבן אדם עני הוא לא בהכרח בן אדם טוב וזה שבן אדם עשיר הוא לא בהכרח רע.

אבל זה שיש אנשים עניים רעים לא הופך את העשירים הרעים לטובים או לפחות רעים.

יש לי טענות לגבי הרבה אנשים רעים אבל ההבדל הוא שלאנשים עשירים בודדים יש את הכוח למרר לאלפי אנשים את החיים.

ברור שאם עניים גונבים ואונסים וממררים לאזרחים הגונים את החיים הם לא יותר טובים מהעשירים(ובשמם האחר, מסתננים).

אבל, העניין הוא, בגלל שהרבה יותר קשה להפוך לעשיר מאשר להיות עני יש גורמים אחרים שמובילים מישהוא להפוך לעשיר מאשר להשאר עני.

גורם אחד מרכזי זה ההורים. אני בטוח שמרבית העשירים במדינה הם לא דור ראשון של עשירים אלא הם התחילו עם ירושה ועזרה מהוריהם העשירים.

גורם שני זה שבגלל שיש פחות אנשים עשירים מכל שאר האוכלוסיות, ובגלל שיש הרבה אנשים שרוצים להחליף את מקומם, השאלה היא איך הם "עקפו" את כל השאר והאם מתוך המעין ברירה טיבעית אחת הדרישות שלהם לשמור ולהגדיל את עושרם זה להיות אנשים לא אתים?

בהתחשב בכל זה, כמות האנשים שהתעשרו בזכות עבודה קשה וכישרון, ולא בזכות זה שנולדו עשירים, ולא בזכות זה שהם רמסו אנשים בדרך אל העושר ולא בזכות עבריינות ומרמה היא הרבה יותר קטנה מבשאר האוכלוסיה.

בגלל זה צריך לחשוב איזה סיכויים באמת יש לבן אדם שנולד להורים לא עשירים להתעשר לעומת בן אדם שנולד עשיר, ואיזה סיכויים יש למישהוא להתעשר בזכות כישרון, עבודה קשה והגינות לעומת עבריין ורמאי ואז אפשר לדעת האם המערכת הכלכלית הוגנת ויש שוויון הזדמנויות או שהכל מוטה לכך שקשה לעבור בין מעמדות מבלי להיות נוכל ועבריין.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש פה כמה דברים בסיסיים שאנשים לא קולטים.

דבר ראשון יש עניין של יחסי מרות ועמדות כח.

בן אדם שהוא שכיר נמצא תחת מרותו של המנהל שלו.

עצמאי שגונב עוד כמה שקלים מהלקוח הוא אומנם חרא ורמאי אבל הנזק שהוא גרם הרבה יותר קטן מאנשים שגונבים במליונים והורסים לאלפי אנשים את החיים.

זה אנשים שמשחקים בחיי אדם(לא במובן של להרוג אבל במובן של עתיד גורלם) ולפעמים גם בגורל המדינה כולה.

היה לי בוס באחד מהעבודות הקודמות שלי שהיה מנהל בכיר והוא אמר שהוא לא יכל לעמוד יותר בלחץ כי מצפים ממנו לרמות ולהיות אגרסיבי בתפקיד שלו על מנת למקסם רווחים. הוא אמר שהם היו מעסיקים אנשים רק בשביל לסדר את הדוחו"ת של החברה, אנשים שהוא יודע שהוא יפטר אותם מאוחר יותר. אם אתה בכזה תפקיד ואתה לא מנסה למקסם רווחים בכל דרך אפשרית ולא אתית אז חושבים שאתה אדיוט, זה מצופה ממך בתור מנהל בכיר.

ועוד כמה בעיות בסיסיות של חוסר הבנה של לוגיקה בסיסית. אני בהחלט מסכים שזה שבן אדם עני הוא לא בהכרח בן אדם טוב וזה שבן אדם עשיר הוא לא בהכרח רע.

אבל זה שיש אנשים עניים רעים לא הופך את העשירים הרעים לטובים או לפחות רעים.

יש לי טענות לגבי הרבה אנשים רעים אבל ההבדל הוא שלאנשים עשירים בודדים יש את הכוח למרר לאלפי אנשים את החיים.

ברור שאם עניים גונבים ואונסים וממררים לאזרחים הגונים את החיים הם לא יותר טובים מהעשירים(ובשמם האחר, מסתננים).

אבל, העניין הוא, בגלל שהרבה יותר קשה להפוך לעשיר מאשר להיות עני יש גורמים אחרים שמובילים מישהוא להפוך לעשיר מאשר להשאר עני.

גורם אחד מרכזי זה ההורים. אני בטוח שמרבית העשירים במדינה הם לא דור ראשון של עשירים אלא הם התחילו עם ירושה ועזרה מהוריהם העשירים.

גורם שני זה שבגלל שיש פחות אנשים עשירים מכל שאר האוכלוסיות, ובגלל שיש הרבה אנשים שרוצים להחליף את מקומם, השאלה היא איך הם "עקפו" את כל השאר והאם מתוך המעין ברירה טיבעית אחת הדרישות שלהם לשמור ולהגדיל את עושרם זה להיות אנשים לא אתים?

בהתחשב בכל זה, כמות האנשים שהתעשרו בזכות עבודה קשה וכישרון, ולא בזכות זה שנולדו עשירים, ולא בזכות זה שהם רמסו אנשים בדרך אל העושר ולא בזכות עבריינות ומרמה היא הרבה יותר קטנה מבשאר האוכלוסיה.

בגלל זה צריך לחשוב איזה סיכויים באמת יש לבן אדם שנולד להורים לא עשירים להתעשר לעומת בן אדם שנולד עשיר, ואיזה סיכויים יש למישהוא להתעשר בזכות כישרון, עבודה קשה והגינות לעומת עבריין ורמאי ואז אפשר לדעת האם המערכת הכלכלית הוגנת ויש שוויון הזדמנויות או שהכל מוטה לכך שקשה לעבור בין מעמדות מבלי להיות נוכל ועבריין.

הנקודה שהעלית היא נכונה ומהווה חלק נכבד מהמציאות העסקית והכלכלית.

את הבעיות ה"אתיות" ניתן לתקן רק בחינוך, וחינוך לוקח הרבה זמן.

רוב שיטות החשבונאות והשיטות ה"אגרסיביות" ניתנות לטיפול בדרך החוק...

אין פעולות מהסוג הזה שאין בהן מרכיב בלתי חוקי מסוג כלשהו.

ואם נבחן את המציאות נבחין שיש אפס פעילות של גופי אכיפת החוק כנגד הונאות אלו.

כלומר, העשיר מקבל חופש מוחלט לשדידת החלש ללא כל סיכון.

החופש הזה לשדוד הוא אחד הכלים המקבעים את העניים למטה,

שומרים אותם במלחמת קיום על הלחם והחלב, שממנה אי אפשר להתרומם.

.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...