נשרף לוח-אם בעקבות הקפצת הפקק - תוקן וחזר לפעול! - עמוד 2 - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

נשרף לוח-אם בעקבות הקפצת הפקק - תוקן וחזר לפעול!

omertgm

Recommended Posts

המקרה שלך אכן מחייב התעסקות - וכמו שאמרו לך כבר, סחטיין על איך שעשית את ההתעסקות הזאת ועל הסרטון המצולם

מה שיותר גרוע זה שהיום מחשבים טובים ועובדים כמו שהם - דסקטופים וניידים - נזרקים רק בגלל שדרוגים או תקלות שטותיות

זה קורה גם אצל אנשים פרטיים (המשתמש החליט שהמחשב הישן "איטי" / "מרעיש" / " ה USB הקדמי שבור" ולכן הוא זורקאותו וקונה חדש, או שבחנות אמרו לו שלא שווה להשקיע במחשב שיש לו. וברוב המקרים התיקון מסתכם בפירמוט / הוספת זיכרון / החלפת ספק גנרי שרוף) - וגם אצל חברות ("החברה שלנו משדרגת" ולכן מחליפים מחשב שמעולם לא עושים בו כלום חוץ מלקרוא e mail, או מחשב נייד שכמעט לא היה בשימוש, ולכל היותר היתה נדרשת הוספה של סטיק זיכרון במעבר מ XP ל 7)

הרכבתי כבר כמה מחשבים עובדים בתחום pentium 4 - 2 duo לגמרי מדברים שמצאתי בחוץ ו/או שנתנו לי בתור "ג'אנק" ממעבדות מחשבים, לפעמים היה צריך להלחים קצת, לפעמים להחליף רכיב חומרה 1 שבאמת נשרף (כ מסך וכו), ולפעמים פשוט כלום - לפרמט את הדיסק והמחשב כמו חדש. כנל גם מסכי LCD

אוליי משתמשים מרגישים שאין מה לעשות היום אם פנטיום 4 (ולדעתי יש - המחשב העיקרי שלי הוא פנטיום 4, אחד מאלה שמצאתי, הוא עף ובכלל לא ניתן לחשוב שמדובר במחשב בן 10 - גולש, רואה אנימה ב 720P, מצייר, מריץ דברים לא כבדים אחרים, ומחזיק ללא בעיה הרבה חלונות פתוחים), אבל האם זה הגיוני שהם מרגישים אותו דבר בקשר למחשבים יותר מתקדמים ברמה של ה A64 שלך או 2 duo ?

בקיצור לתשומת לב כל מי שרוצה מחשב לגלישה / / וכדומה - את הדברים האלה פשוט מוצאים זרוקים. שדרוגים כמו סטיק או דיסק קשיח ניתן לקנות בלוח יד שניה של hwzone אם צריך, ובמחירים נמוכים

Klayhamn

גם UPS פשוט (לא online) לא מייצב את המתח

מגן (כזה שיש לו הגנה ממשית ממתח גבוה/נמוך) מודד את המתח, אם הוא מחוץ לתחום מסויים (לצד הגבוה או לצד הנמוך, כולל נפילה רגעית של מתח) הוא מנתק אותו. בתוך התחום המותר המתח יכול לקפוץ ובדרך כלל המגן לא יגיב לזה

UPS פשוט מתנהג באותה צורה : אלה שכתוב שיש בהם "מייצב מתח רב דרגתי" / AVR מכילים שנאי אם יציאות של מתח גבוה x1.1 ונמוך x1.1 ממתח הכניסה. כשהמתח בתחום המותר הוא מעביר אותו ישר מכניסה ליציאה, גם אם יש קפיצות בתוך התחום. אם המתח קצת יותר גבוה אבל בתחום של ה x1.1 ממה שמותר, הוא מחבר את המחשב ליציאת הורדת המתח של השנאי. אם המתח קצת יותר נמוך ממה שמותרק, הוא מחבר ליציאה שמעלה את המתח. אם המתח רחוק יותר לכיוון הגבוה או הנמוך (כולל הפסקת חשמל), הוא עובר לעבוד מהסוללה

קפיצות בתוך התחום המותר יכולות לגרום לנזק, אבל _בדרך כלל_ זה יסתכם לכל היותר בכמה רכיבים שרופים קרוב לכניסת המתח בספק, ולא מספיק כדיי לגרום לתקלה בפיקוד שתגרום למתח לא תקןי בצד השני

מה שמעניין בסיפור הוא, שלא היה מעורבת פה מכת ברק (שיכולה באמת לגרום לתופעות מהאגדות) אלא בסך הכול הורדה של מפסק בלוח, ולכל היותר מכה שנגרמה בגלל מזגן או מקרר שעבדו באותו רגע. בדרך כלל לא קורה נזק לכלום, לפעמים נשרף ספק אבל לא מעביר את המכה הלאה

כאן היה משהוא קיצוני שלא רואים כל יום. אם היה מחובר משהוא לאחת מיציאות ה 1394 ניתן להניח שהזרם עבר דרך כבל ה 1394 והגיע לציפ. אם לא, קרה משהוא בתוך המחשב ואין לי שמץ מה - אני יכול רק לנחש. יכול להיות שהציפ היה קרוב להישרף ופשוט הכיבוי וההדלקה מחדש נתנו לו את הדחיפה האחרונה (ואוליי זה היה קורה גם אם הוא היה מכבה מתוך מערכת ההפעלה ומדליק מחדש אם המפסק...), יכול להיות שהגיע מכה שאיכשהוא גמה לתקלה בפיקוד של הספק. יכול להיות הרבה דברים אחרים .....

cozic

אתה צודק במרקה הכללי. במקרה כאן ניתן לראות על הקבלים שהם שרופים, מה שאומר 1. שהם שרופים, ויכול להיות שהם מקצרים. עדיף שיהיה נתק (אין קבל) ולא קצר (קבל שרוף) למקרה שהם עומדים על מסילת מתח כלשהיא (למשל vcc מממיר מתח לציפ). 2. שהם נשרפו ביחד אם הציפ ולכן הם קשורים לציפ. נראה לי שניתן להלחים אותם החוצה

האם זה SC9L או SC9ELEC / COOL או סתם SC9 ?

ב SC9L פעם אחרונה שבדקתי (לפניי כמה שנים) יש רכיבים לספיגת מכת מתח, אבל הם לא תמיד עושים את העבודה פשוט בגלל המגבלות הבסיסיות של רכיבים כאלה. הגנות יותר משמעותיות אין שם

ב SC9ELEC / COOL יש רכיבים לספיגת מכת מתח + ממסר להשהיה אחריי נפילת מתח או מתח נמוך. הגנת מתח גבוה אמיתית אין - הם פשוט בחרו רכיבי ספיגת מכת מתח שמגיבים כבר ב 300V (זה נמוך מאוד בשביל רכיבי הגנה כאלה), מה שהופך את המגן לחד פעמי במקרה של מתח גבוה. חוצמזה אין הגנה התחממות על הרכיבים, מה שהופך את המגן גם ללא בטיחותי. (ב SC9L נראה לי שיש הגנה)

אם זה SC9 אני לא מכיר את המגן הזה

כיבוי המפסק בלוח היה יכול ליצור מכת מתח, והמגן היה אמור לתפוס אותו ולמנוע תקלה בפיקוד של הספק. אם כן, כנראה שהציפ נשרף לא בגלל מכת מתח שעברה את הספק. אבל יכול להיות גם שהמגן פשוט לא הצליח להגן - זה רמת היכולות של רכיבי ההגנה האלה. ככה זה גם ב UPS פשוט (שיש בו הגנת מכות מתח על ידיי אותו רכיב) וגם במגינים היותר טובים שאני מכיר

אם הציפ היה נשרף בגלל כיבוי והדלקה מהירים של המפסק (ואוליי כמה פעמים), מגן שיש לו השהיה היה מצליח להגן על ידיי ההשהיה. במקרה כאן אין למגן מה לעשות חוץ מלנסות לספוג את מכת המתח. האם המגן הזה עדיף על כלום ? מבחינת הגנה אוליי כן (ואוליי לא - מדיון בהודעות אם משתמש שהיו לו SC9ELEC, נראה שב SC9ELEC / COOL יש בעיה בהגנה של ההשהיה, שגורמת לו להדליק את המתח מחדש מיידית בתנאים מסוימים - מה שיכול לעשות יותר נזק)

מבחינת בטיחות, רכיבי ספיגת מכת מתח יכולים להתלהט כשהם סופגים מתח גבוה בצורה ממושכת או במתח תקין אם הם ספגו בעבר מכה שקצת פגעה בהם. בלי הגנה מהתחממות יתר (זה המצב ב SC9ELEC / COOL) איןמה שינתק אותם והם יכולים לעלות באש. המגינים של GPT נפוצים ולא שמעתי עדיין על מקרה מהארץ שבו מגן עלה באש, אבל יש מקרים מ USA שמראים שדבר כזה אפשרי - לא הייתי שם מגן כזה בפינה שבה אם רכיב בתוכו מתחיל להתלהט או עולה באש ובוער כמה שניות הוא יכול להצית דברים דליקים

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הוא נותן רמת הגנה כמעט מושלמת (לא יודע אם הוא יגן מפגיעת ברק ישירה, אבל חוץ מזה נראה שכן. יש הגנות גבוהות יותר מ UPS online שמגינות גם מפגיעת ברק ישירה)

אבל הוא עולה בהתאם והוא לא בדיוק חסכוני בחשמל, מה שמעלה את השאלה האם יותר משתלם לא לקנות אותו אלא לקחת את הסיכון שיקרה משהוא למחשב בלי הגנה או אם הגנה חלקית של UPS פשוט או מגן. בדרך כלל UPS כזה עומד על שרתים ולא על מחשבים ביתיים

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הדגם המדויק הוא

SC9ELEC

אחרי שהעלתי את הפקקים הסתכלתי עליו. נורת ההשהיה האדומה לא דלקה (יש לו 4 דקות השהייה אם אני לא טועה). יכול להיות שהוא כבר נפגע. אני די בטוח שימח שמה שיחקה לנו עם הארון חשמל עוד לפני, בימים קודמים לאירוע כשלא היינו בדירה, כך שנוצר נזק מצטבר.

נראה לי שהצ'פי המרובע שהוצאתי נשרף אחרי הקבלים הקטנים. בפעמים שלוש הראשונות שניסיתי להדליק את המחשב (שהוא סגור) לא הרחתי משהו חשוד. אח"כ פתחתי אותו, לא ראיתי אם הוא שרוף או לא כי הוא הוסתר ע"י כרטיס המסך הגדול. כהדלקתי שוב, אחרי כמה שניות של עבודה, ראיתי קצת עשן יוצא משם...

לגבי השמשה של דברים ישנים, אני מניח שצריך לאהוב להתעסק עם דברים כאלו.

עוד דוגמה היא ה 1005 eeePC של אח שלי שנפל והפסיק לעבוד. נדפק לו ה HDD.

ראיתי מדריך ביוטיוב, קניתי , החלפה קצרה ועכשיו יש לי נט-בוק קליל ומהיר עם שמספיקה ל 13 שעות...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ההשהיה עוברת גם כשהוא לא מקבל מתח. אם מרגע הורדת המפסק עברו 4 דקות, גם אם כל הזמן הזה הוא לא קיבל מתח, הוא מצידו נתן את ההשהיה שצריך. בכללי 4 דקות זה הרבה, השהיה של 10 שניות כבר נותנת הגנה מסויימת, אם הוא נותן דקה זה כבר מושלם מבחינת השהיה

נזק מצטבר למגן בדרך כלל מסתכם בעלייה בזרם שעובר ברכיבי ההגנה כשהמתח תקין (תיאורטית הזרם הזה אמור להיות 0 כי במתח תקין רכיבי ההגנה לא אמורים לספוג כלום. במציאות יש זרם קטן ביותר והוא עולה ככל שהרכיבים נהרסים). כשהשחיקה תהיה קריטית, המגן יכול להתחיל להתחמם ולהישרף (בגלל שהזרם מתחיל להיות משמעותי) או להקפיץ מפסקים בלוח חשמל באקראיות כשהמתח תקין (כי הרכיבים נעשים רגישים יותר ככל שהם נהרסים, ברגע שמתח התגובה שלהם ירד מה 300V ההתחלתיים ויגיע ל 240-250V, הם יתחילו להגיב באקראיות גם למתח התקין שיש במערכת כיאלו שהוא מכת מתח ולקצר)

מה שמעלה את השאלה - האם יכול להיות שאחריי שהמגן ספג מספיק מכות מתח הוא עצמו מתחיל להקפיץ את החשמל לפעמים ולא רק השכנה ?

נזק מצתבר יכול להיות לכל היותר לספק, אבל לא ללוח - ספק ברמה של מה שיש לך לא יתן לזה לקרות. הנזק ללוח היה ככל הנראה או בגלל בעיה בציפ עצמו או נזק מיידי שהגיע אליו בדרך אחרת (כמו מכת מתח דרך כבל אחר כלשהוא שמחובר למחשב)

אני הייתי בודק מה הולך בלוח - מה השכנה עושה שם, וכן האם יש לך חיבורים ואדמה תקינה (שלא עושים בעיות משלהם כשנוגעים במפסקים). אם היא שיחקה אם המפסקים בלי שידעת - האם קרה שהתאפסו שעונים על המיקרוגל וכדומה ?

הקבלים הקטנים האלה דיי אמינים ונדיר שקורה להם משהוא ככה סתם. כנראה שהם קיבלו דחיפה ממשהוא. הציפ מכיל מעגל גדול בתוכו (מרכזת IEEE1394 - כלומר כמו "מפצל" מהציפ הגדול שהוא בקר IEEE1394 לכמה יציאות שיש על הלוח) ולכן ייתכן שהתחיל קצר קטן בתוך הציפ ולקח לו זמן ו/או כיבוי והפעלה מחדש וכו' עד שנשרפו חלקים נוספים של הציפ ועש שהוא הגיע לרמה של עשן ופלסטיק נמס

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...